Enig schot in windenergie maar plaatsen molens blijft gevoelig vandengMel Fietser geraakt door personenauto Tholen rijk met veel vrije reserves en lage belasting Voorzieningenniveau moet je laten meetellen EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN Schuimparty in Haestinge Energie winnen met windkracht loopt moeizaam Zwembad voor twee bakkers in smalstad Turbines bij Stavenisse lijken wel poppenkast van Jan Klaassen Prijs Doré zakt naar 81 cent Donderdag 5 juli 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De boeren die in windener gie willen doen, hebben de wind vooralsnog nog niet mee. Dat bleek onlangs in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling waar de ontwerp-beleidvisie wind molens werd besproken. Akkerbouwer G. Hoek uit Sint-Maartensdijk zei al meer dan vier jaar te wach ten op toestemming. En gaf daarmee aan hoe moeilijk windenergie op Tholen van de grond komt. De raads fracties waren blij dat er weer enig schot in de zaak zit, maar over de plekken waar de turbines voor het opwekken van schone energie moeten komen, zijn de meningen verdeeld. Op de publiek tribune hoorden agrariërs en verte genwoordigers van wind energieproducenten de be spreking aan. Onaanvaardbaar Watergang Gemeente laat ontwikkelaar over Stadszicht heersen 'n Stuver horrenet Voetbal duurder dan zwemmen Gezin met eigen huis betaalt 1784 gulden Tholen behoort qua gemeentelijke belastingdruk tot de goedkoopste gemeenten van Zeeland met een elfde plaats van de totaal zeventien gemeenten. Per standaard gezinshuishouden moet dit jaar 1168 gulden betaald worden tegenover een inwoner van Hontenisse 1363 gul den. Maar het kan nog lager dan Tholen zoals Sluis-Aar- denburg aangeeft met 879 gulden, maar ons eiland krijgt minder Belgen op bezoek die hun franken in Zeeuws- Vlaanderen besteden. Tholen zit echter ook goed in de slappe was. Onze gemeente heeft met een bedrag van 16.955.000 gulden de hoogste vrij aanwendbare reserve van de gehele provincie Zeeland. Hoogste rioolrecht Afvalstoffen Waterschap Sectorhoofd middelen Frans Keur: „Sluis-Aardenburg heeft wel de laagste gemeentelijke belastingdruk in Zeeland, maar ik durf de stelling aan, dat het voorzieningenniveau van Tholen beter is. Verge lijk maar eens het aantal dorpshuizen, sportvelden, be graafplaatsen, e.d. per inwoner. De vraag is alleen, hoe lang we dat in de toekomst nog kunnen volhouden." Dat zegt sectorhoofd middelen F.W. Keur in een reactie op de kengetallen 2001 van de provincie Zeeland. De provincie Zeeland wil in 2010 dat 205 Megawatt uit windenergie wordt opgewekt. Landelijk is afgesproken dat er dan 1500 MW geproduceerd moet worden uit turbines die op het land staan. Ook Noord- en Zuid-Hol land streven naar dat vermogen. Al leen Flevoland zit er met 220 MW boven. Zeeland had zich in 1991 tot taak gesteld om 250 MW te verwe zenlijken in 2000. Dat is lang niet ge haald. Het vermogen aan elektriciteit uit windenergie bleef steken op 46 MW. Noord-Holland realiseerde in dezelfde periode 62 MW met een zelfde doelstelling van 250 MW. Alle zeven provincies (Overijssel en Gelderland zijn uitgezonderd) bij el kaar zouden vorig jaar 1100 Mega watt leveren, maar de stand van za ken dit jaar was met 443 MW bedroevend laag. Het draagvlak bleek ontoereikend. Via de nieuwe bestuursovereenkomst landelijke ont wikkeling windenergie wordt ge tracht de inspanningen van de pro vincies te verhogen. Zeeland streefde naar 25Ó MW maar door herverde ling over de deelnemende provincies is dat nu 205 MW geworden in 2010. In het streekplan richt de provincie zich op grote en middelgrote parken (20 molens). De grote drie parken zijn allemaal in Zeeuws-Vlaanderen geprojecteerd, de zes middelgrote bij Kapelle, Reimerswaal en de zeeha venterreinen van Borsele, Terneuzen en Sas van Gent. Op Tholen is alleen maar sprake van kleinschalige park jes. Ze worden onder voorwaarden toegestaan en door de gemeenten be paald, aldus de provincie. Stemmen van lezers Al weken staat Tholen op haar ach terste benen over het nieuwe ge meentehuis. Vele speculaties over de plaats, de kosten en de consequenties doen de ronde. Waar niemand het meer over heeft, is Sint-Maartens dijk. Deze smalstad is uitgepraat en krijgt als compensatie een overdekt zwembad. Prachtig hoor! Maar vol gens mij zijn de twee bakkers de eni gen die eigenlijk schade lijden door het vertrek van de ambtenaren. Kun nen die fijn gaan zwemmen in de tijd dat ze anders de koeken voor het ge meentebestuur stonden te bakken. Nu staat tot mijn verbazing in de krant, dat bij het nieuwe gemeente huis winkels moeten komen. Gedacht wordt zelfs aan de supermarkten die al eerder op de nominatie stonden om in de binnenstad te verhuizen. Nu is mijn gedachte: wie gaat de winke liers van Tholen compenseren als de C1000 uit de binnenstad vertrekt? Of zou dit niet relevant zijn? O ja, er moeten ook kantoren komen. Moet je eens in Bergen op Zoom gaan kijken hoeveel er leegstaan! Blijkbaar bestaat er in Tholen een enorme vraag naar kantoren, terwijl de rest van Nederland met een over schot zit. Lopen we hier dan toch achter? Beetje vreemd! Echter, een lichtpuntje is er wel. Als het gemeentehuis inderdaad door de keel van de Dalempolder geduwd wordt, kan dit wel eens het einde worden van de varkensboer, die dan maar op een steenworp afstand zit van de ambtenaren! Of eh, zouden die dan wel in staat zijn om met een laptop vanuit huis te werken, of mis schien zelfs wel vanuit de oude dorpshuizen die overal hun functie hebben verloren. Maar ja, op die manier zou het oude gemeentehuis niet langer te klein zijn en kan zelfs het archief op zijn plaats blijven en dat is blijkbaar niet de be doeling! Hetgene wat mij persoonlijk het meeste stoort, is dat het met geld be taald moet worden, dat wij ieder jaar weer opnieuw moeten ophoesten. Als een directeur van een multinational zo met het geld van zijn aandeelhou ders zou omspringen, zou hij met een flinke vaart de laan uitgestuurd wor den. Ik vraag me dan ook af, hoe de gemeente denkt dit te kunnen verant woorden! E. Brasz. Plantagestraat 23, 4691 BS Tholen. Er bestaan nu twee windmolen parkjes. Aan de Pilootweg bij Sta venisse staan drie windmolens en aan de Del Campoweg in Sint-Phi- lipsland vier. In het nieuwe ontwerp, gemaakt door Zeeuwind en Gen worden vier plekken genoemd waarvan er al in twee windmolens staan: 1 de kop van Stavenisse, 2 de punt van Sint-Philipsland, 3 de Gemaalweg bij Sint-Maartensdijk (waar Hoek al jarenlang voor ijvert) en 4 de Annavosdijk in Sint-Annaland. Met deze vier plaatsen wil de ge meente de energiebehoefte voor heel Tholen zien te dekken. Dat houdt in een capaciteit van onge veer 22 Megawatt. Met twaalf tot vijftien turbines zou dat mogelijk moeten zijn. M. Kooijman uit Sint-Annaland pleitte tijdens het spreekrecht voor het plaatsen van windmolens langs de zeedijk in de Joanna Mariapol- der ten oosten van Sint-Annaland. Ook hij is al jaren bezig met het plaatsen van een windmolen, eerst een, nu meerdere. Dat vond gehoor bij de commissieleden. In het ont werp worden andere plaatsen niet uitgesloten. Deze komen echter al leen in aanmerking als de aan te wijzen lokaties vol zijn. Als het be leid wordt vastgesteld kunnen aan vragers van windmolens een vrij stelling vragen op de wet ruimtelijke ordening (artikel 19 procedure) en hoeft er niet gewacht te worden tot het bestemmingsplan buitengebied is vastgesteld. De De plaatsing van windmolens (zoals ook hier aan de Pilootweg te Stavenisse) stuit meestal op bezwaren. molens moeten dan wel van het zelfde type zijn en in dezelfde kleur worden uitgevoerd. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) vond dat de molens niet storend mogen zijn in het landschap. Hij wees er op dat het nieuwe type molen wel dubbel zo hoog is als de molens in Stavenisse. J.P. Bout (CDA) zei dat een windmolenpark een storend element blijft, in welke kleur je hem ook schildert. M. Dijke (SGP) was blij met de uit werking. Boeren die nu willen be ginnen hoeven niet te wachten tot het bestemmingsplan buitengebied is vastgesteld, zo zei hij. Maar hij stel de ook dat zijn fractie aanvankelijk niet zo gelukkig was met de molens bij Stavenisse. Ook M.A.J. van der Linde (PvdA) zei moeite te hebben met de molens van Zeeuwind aan de Pilootweg in Stavenisse. „Als je Sta venisse nadert via de Provincialeweg dat steken ze boven het dorp uit." P.K.M. Stouten (VVD) stoorde zich aan het feit dat er wel witte windmo lens in het landschap mogen verrij zen maar geen witte voedersilo's bij boerenbedrijven. Ook hij uitte kri tiek op de molens in Stavenisse. „Een markante lokatie vanaf het wa ter, maar kom je van Sint-Maartens dijk naar Stavenisse, dan is het net de poppenkast van Jan Klaassen: on aanvaardbaar." Hij wees erop dat de fractievoorzitters protest hebben aangetekend tegen de te bouwen ho ge koeltoren van BASF bij Antwer pen, maar dat men nu windmolens toestaat die 140 meter hoog zijn. Volgens wethouder W.C. van Kem pen ging de vergelijking van Stouten mank. Hij wees erop dat er twee windmolens staan bij Rilland van 80 meter hoogte en dat welstand de kleur zal bekijken van de gevaartes. Volgens J. van den Berg van het ste debouwkundig adviesbureau RBOI kunnen er bij Stavenisse zes turbines komen. „Dat doet recht aan de kop van het eiland. Dan moeten de drie die er nu staan weg, of we moeten de middelste weghalen en daar een gro te zetten. In het Sloegebied staan ze ook om en om." De Joanna Maria- polder is volgens Van den Berg zo'n gebied dat eventueel in aanmerking zou komen als de andere gebieden vol staan. Bij de keuze die nu is ge maakt voor vier plekken is zoveel mogelijk gezocht naar de inpassing in het landschap, zei hij. „We willen geen strooigoed van windmolens op Tholen maar lokaties met zoveel mo gelijk molens." Kooijman zei blij te zijn met de toe lichting van Van den Berg. „Ik zie geen grote verschillen in lokaties. In de Joanna Mariapolder is ook sprake van een rechte zeedijk en een water gang voor zoet water." Behalve SGP vroegen alle fracties het plan van Kooijman opnieuw te bekijken. CU en D66 wilden de hoogte van de molens beperken, maar Van Kempen wees erop dat hoe lager de molens hoe meer er nodig zijn om de gewenste productie aan energie uit wind te halen. Na de zo mervakantie wordt het plan ter inza ge gelegd. Eind augustus zal de pro vinciale planologische dienst haar licht er over laten schijnen en kan de gemeenteraad het beleid vaststellen. Het kan dan later in het nieuwe be stemmingsplan buitengebied worden opgenomen. Stemmen van lezers In het artikel over de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen in de EB van 28 juni blijkt weer hoe weinig er over blijft voor de burgers om zelf een stukje grond te verkrijgen en een huis te bouwen. Als men zelf wil bouwen, als men al grond zou kunnen kopen, blijkt uit de woorden van een verte genwoordiger van bouwbedrijf Aan de Stegge, dat men aan hem gebon den is als aannemer en voor het ont- De aardappelprijs is op de veiling Sint-Annaland beneden de gulden beland. Gisteren werd maximaal 81 cent betaald voor een kilo Doré's. De Eigenheimer deed het met 85 cent beter, maar slechts weinig te lers hebben dat ras in de aanbieding. De Gloria was goed voor 83 cent. De Doré daalde ten opzichte van dinsdag met meer dan een dubbeltje van 94 naar 81 cent. Woensdag 4 juli: Doré 55-81, Pre mière 73-74, Gloria 81-83, Frieslan- der 60-72, Eigenheimer 76-85, bon ken 90-1.01, drielingen 18-19, kriel 85-1.15, aanvoer 252 ton. Dinsdag 3 juli: Dorc 68-94, Pre mière 71-73, Gloria 61-83, Frieslan- dcr 63-72, Eigenheimer 72, Bildtstar 76, bonken 90-94, drielingen 20-22, kriel 81-1.09, aanvoer 261 ton. 'n Mööi stikje om te lezen, dat van Marina Tichem (Werèntug) over de visgeweunten op 't eiland Thole. Ik herinner mien van vroeher de krukels mee krentebrööd. Ons weunden in Amsterdam, mar oa vee te doen mee de èrrepelschippers uut Setalland die ii op Amsterdam voere. Vee femielje in vrienden, in die brochten dan mee Paese krukels vor ons mee. As kin- ders naeme me ze dan wel 's mee nae schole, want die kenden ze nie in ze gruwden d'r van om ze t' eten. Dat daeje ze dus nie, mar onze juffrouw wou ze wel 's perbeere in dat viel toen wè mee. Ok krehe me wel 's hedroag- de scharretjes, die mosten dan op 't oliestelletje 'n bitje hebakken ööre. In dan zondags in de zeumer, mee nieu we petoatjes, zoute vis mee peetjes in rebesselnat toe. Zoute vis was toen ok in Amsterdam te koap in net zo lekker öör! Mossels waere d'r ok te koap. Saeves kwam d'r dan 'n karre deur de straete tc leuren mee Zeeuwse mossels, ok lekker oor. In panacring. ma die mos- te me zelf schöönmackc (dat was nie zo lekker). Mii m'n moeder kon zc wè lekker bakke, zodoende adde me toch wel 's wat lekkers ok a was 't vö d'n oorlog, zo'n 65 jaer helaeje. O ja, as me zeumers op 't durp waere in me hienge zwemme, in d'r kwam sweunsdagsmiddegs 'n boot langs mee horrenet pas hekookt, dan kochte m'n vö 'n stuver êên of twee kommen horrenet in zaete dan mee 'n krootje jongens in meissen lekker te smullen. Zo, ik m'n zegje wi hedaen. Hroet- jes van mien. Janna van Vossen, Amsterdam. BYGIMBRÊRE KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. werp aan bureau Sturm. Hiemit blijkt de weinige inbreng die de gemeente heeft. Zelfs de gemeenteambtenaar blijkt daar niet van op de hoogte te zijn of is onvoldoende ingelicht. De projectontwikkelaar bepaalt wat er moet gebeuren en welke 'vrienden' van hem daar aan mee mogen doen. Ook het plan de Welhoek in Oud- Vossemeer is hier een voorbeeld van. Projectontwikkelaars kopen de grond voor de neus van de gemeente weg en de gemeente heeft het nakijken. Dhr. Piet probeert dan nog wel iets te red den voor de eigen inwoners, maar krijgt ook nul op rekest. Daarom vraag ik de gemeente: stel ei sen aan de plannen, laat de macht van de projectontwikkelaar niet heersen, leg vast wat voor soort huizen er moe ten komen, bepaal de prijsklasse en vrije grond die voor de burgers moet overblijven om zelf te kunnen bou wen met de architect en aannemer die men zelf wenst. Ik begrijp best dat het moeilijk is voor een gemeente om zulke plannen voor te bereiden en uit te voeren, maar dat betekent toch niet dat een projectontwikkelaar maar kan doen en laten wat hij wil? D.J. van de Velde, Mossellaan 53, Tholen. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Een huurder hoeft wat inkomen betreft niet lager te zitten dan een eigenaar, maar met dit verschil laat Tholen zijn sociaal gezicht zien. En wij vinden dat we ook de huiseige naren met de voorgestelde verho ging nog goed onder ogen kunnen komen", zei Ravensteijn. De afvalstoffenheffing 2002 gaat voor gezinnen omlaag van 199,66 naar 190 euro. Sectorhoofd midde len F.W. Keur maakte duidelijk, dat van het bod van Delta op Olaz van 130 gulden per aansluiting 100 gul den overblijft. Die meevaller wordt als een egalisatiereserve aangewend en in zeven jaar teruggeven aan de burger. Tholen gaat er daarbij van uit, dat de overname al rond is, ter wijl een aantal gemeenten niet te vreden is met het bod van Delta. „Het gaat zeker lukken", zegt wet houder Ravensteijn zelfverzekerd. „Als het 1 januari niet is, dan wat later." Volgens Keur is de huidige egalisatiereserve afvalstoffen al zo danig, dat die extra kosten opgevan gen kunnen worden, zodat de verla ging met 9,66 euro in 2002 toch kan doorgaan. Ten opzichte van de kadernota laat de ontwerpbegroting echter een nadeliger resultaat zien van 119.000 euro. Dit komt door een tegenval lende uitkering van het rijk omdat de bevolkingsgroei van Tholen zeer gering is door de zeer schaarse bouwgrond. Keur had berekend, dat de gemeente hierdoor 150.000 euro per jaar misloopt. Om het tekort te dekken wordt 85.000 euro uit de egalisatiereserve tariefsaanpassingen gehaald. Het overgrote deel van 256.000 euro moet uit belastingverhogingen ko men. De belangrijke onroerende zaakbelasting willen b. en w. met 9% verhogen. De leges, lijkbezor- gingsrechten, forensenbelasting, huur voetbal- en tennisvelden en dorpshuizen/sportzalen gaan met 10% omhoog. Daarentegen blijft de verhoging van de hondenbelasting, havengelden, zwemtarieven, huur gymnastieklokalen en peuterspeel zalen beperkt tot 5%. Wethouder Ravensteijn noemde de verschillen een duidelijke beleidskeuze. „We pogen bijvoorbeeld het zwemmen te bevorderen door het aantrekkelijk te maken voor de jeugd. Bij de voet bal heb je met veel meer volwasse nen te maken. Ook dit verschil is een voorbeeld van een meer socialer beleid." Ondanks de grote tekorten op de havens blijft de stijging van de havengelden met 5% lager dan de huur van dorpshuizen met 10%. Volgens de wethouder zijn de ha vengelden in Tholen .ontzettend hoog ten opzichte van andere ha vens in de omgeving.' „Onze doel stelling blijft echter om het exploi tatietekort terug te dringen." In de deze week door b. en w. goed gekeurde tekst van de begrotings- brief zijn zorg, veiligheid en onder wijs als speerpunten van beleid, aangemerkt voor 2002. Wat de zorg betreft, is een bijdrage van 91.000 gulden voor een woonzorgcomplex geraamd, voor de veiligheid wordt de brandweer goed bedacht met 256.000 gulden. Veiligheid in het verkeer betreft 385 mille voor 30 km gebieden, 272 mille voor een ro tonde op het beruchte kruispunt Vei- lingweg/Langeweg in Sint-Anna land, 136 mille voor het verkeerscirculatieplan Tholen en 91 mille voor het verkeersplan Sint- Maartensdijk. Ten aanzien van het onderwijs staat 372.000 gulden voor uitbreiding van schoolgebou wen en 65 mille voor meubilair in de begroting 2002. Op de smalle Kastelijnsweg ter hoogte van de kinderboerderij 't Lamsoortje vond het ongeval plaats. Een 58-jarige man uit Eindhoven is vrijdagmiddag gewond geraakt toen hij op de flets geraakt werd door een achteropkomende auto. Dat gebeurde omstreeks drie uur op de Kastelijnsweg ter hoogte van kinderboerderij 't Lamsoor tje in Sint-Maartensdijk. De flet ser kwam samen met zijn vrouw uit het dorp om terug te gaan naar de camping. Ze hadden boodschappen gedaan omdat ze de dag erna naar huis terug zou den gaan. Toen de man remde om de auto te laten passeren werd hij volgens de politie door de perso nenauto achterop gereden. De man duikelde van zijn fiets en kwam op het talud van de sloot terecht. Daarbij liep hij een pijn lijke rug en ribben op. Later bleek hij twee gebroken ribben te hebben en een bloeduitstorting in de rug. De 63-jarige bestuurder uit Hoogerheide reed meteen om hulp bij camping de Muie waar hij EH- BO-ster Thea Demming uit Sint- Maartensdijk oppikte. Zij is secre taris van de plaatselijke afdeling en verblijft elke zomer op de camping. Zij verleende eerste hulp door het slachtoffer gerust te stellen. Omdat hij klaagde over pijn in de rug, wachtte ze de ambulance af. De ge wonde werd naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. De fiets was door de aanrijding geheel ver nield. De auto was aan de voorzijde (lamp en spiegel) beschadigd. De man is na behandeling ontslagen uit het ziekenhuis. Het echtpaar heeft nu het verblijf op de camping met een week verlengd. Middelburg volgt op grote afstand met 8,4 miljoen gulden, dus de helft van Tholen. Het tarief voor onroe rende zaakbelasting voor woningen is op Tholen het laagste op één na van de gehele provincie met een ta rief van ƒ8,01 per 3000 gulden on roerend goed: ƒ4,45 voor de eige naar en ƒ3,56 voor de gebruiker. Dat blijkt uit het overzicht kengetal len gemeenten en waterschappen begrotingen en belastingen 2001 van het provinciaal bestuur van Zeeland. Gemiddeld is het ozb-ta- rief dit jaar ƒ12,18 tegenover ƒ16,44 (landelijk ƒ17,19) vorig jaar. Als gevolg van de hertaxatie van het onroerend goed is de economische waarde hoger geworden, waardoor de tarieven zijn gedaald. In vergelij king met 2000 resulteert een lager tarief, in combinatie met een hoge economische waarde, echter tot een nagenoeg gelijkblijvende belasting druk voor een woning, aldus de pro vincie. Tholen kent nog een apart ozb-tarief voor niet-woningen van ƒ9,09: ƒ5,05 voor eigenaren en ƒ4,04 voor gebruikers per 3000 gul den onroerend goed. Ten aanzien van de reserves wijst de provincie erop, dat de vrij aanwend bare reserve kan worden aange wend, zonder dat de structurele budgettaire ruimte van een gemeen te wordt beïnvloed. De bespaarde rente wordt bij een vrij aanwendba re algemene reserve aan de be treffende reserve toegevoegd. Bij een niet vrij aanwendbare reserve wordt de bespaarde rente aange wend als een opbrengst van de ex ploitatiebegroting. Tholen heeft alleen vrij aanwendba re algemene reserves. Daarnaast zijn er nog wel bestemmingsreser ves ter waarde van 13.325.000 gul den en 1.533.000 gulden aan voor zieningen. Is de ozb op Tholen dus laag, voor wat betreft het rioolrecht staat Tho len in Zeeland aan de top met een tarief van 379,50: ƒ227,70 voor een gebruiker/huurder en ƒ151,80 voor een eigenaar. Middelburg is tweede met 285 gulden, Vlissingen derde met 243 gulden. Bij de laatste gemeente is de 100 gulden van de Zalmsnip al in mindering gebracht, dus eigenlijk is Vlissingen de hoog ste. Oostburg heeft de laagste riool rechten met 102 gulden. Borsele, Goes en Noord-Beveland hebben geen rioolrechten meer en Axel heeft dit zelfs nooit gekend. De kos ten van dê riolering zijn in die ge meenten in de ozb-tarieven ver werkt. Dit heeft tot gevolg, dat de grote koppeling aan het waterver bruik is losgelaten en vervangen door een proportionele koppeling aan de economische waarde van het onroerend goed. Van de 17 Zeeuwse gemeenten staat Tholen met de afvalstoffenheffing op de 7de plaats met een tarief van 440 gulden; hierop is de 100 gulden Zalmsnip in mindering gebracht. Desondanks is Schouwen-Duive- land de top met ƒ537,60. Het goed koopst kan men in Axel het huisvuil meegeven: 374 gulden. En dat is zonder 100 gulden korting van de Zalmsnip! Bij al deze bedragen is uitgegaan van het tarief voor meer personen. Tholenaren die alleen wonen, betalen maar 330 gulden om 52 weken lang hun afval op te laten halen; tweepersoons huishoudens 440 gulden. Qua toeristenbelasting vraagt Tho len evenals Terneuzen 75 cent per overnachting en dat is al vier jaar hetzelfde. Veere daarentegen brengt bijna het dubbele in rekening met f 1,45. In Reimerswaal en Hontenisse kan men het goedkoopst overnach ten: voor slechts twee kwartjes. Nu heeft Tholen met verschillende an dere gemeenten zoals bijvoorbeeld Veere ook nog watertoeristenbelas- ting. Daarvoor geldt hetzelfde ta rief. Tholen ontvangt per jaar 244.000 gulden van de toeristen en dat is aanzienlijk meer dan de 23 mille van Reimerswaal, maar veel minder dan de 5.8 miljoen van Schouwen-Duiveland en de 5,7 mil joen gulden van Veere. Voor wat betreft de lokale gemeen telijke belastingdruk van 1168 gul den op Tholen is de provincie uitge gaan van een standaard eigen woning van 280.000 gulden, een meerpersoonshuishouden, water verbruik tot 200 m1 minus de 100 gulden Zalmsnip. Voor de gemeen telijke belastingdruk zijn de ozb, het rioolrecht en de afvalstoffenheffing bij elkaar opgeteld. De provincie heeft ook nog een be rekening gemaakt voor de lokale belastingdruk voor huishoudens, waarbij ook de waterschapsheffin gen zijn meegenomen. Dan staat Tholen op de achtste plaats met een bedrag van 1784 gulden voor meer- persoons huishoudens (eigen wo ning). Sluis-Aardenburg blijft het goedkoopst met 1557 gulden en Hontenisse het duurst met 2042 gul den. De naaste buren van Tholen vragen meer van hun inwoners dan Tholen: 1846 in Reimerswaal en 1869 in Schouwen-Duiveland. Hij noemt de gegevens ,best interes sant.' „Het nadeel is alleen, dat het rapport niks zegt over de voorzienin gen. En een gemeente met één woon kern staat er wat dat betreft gunstiger voor dan Tholen met negen woonker nen. De kengetallen zijn een puur fi nanciële vergelijking." Keur erkent wel, dat de gemeente er met de reserves heel gezond voor staat. „We zitten inderdaad in de top, dat is waar, maar als het gemeente huis gebouwd wordt, dan gaan de re serves gigantisch naar beneden." In het rapport is Tholen met de vrij aanwendbare reserves van bijna 17 miljoen gulden de absolute top. Keur vindt echter, dat je alle reserves bij elkaar moet optellen: de vrij aan wendbare en de bestemmingsreser ves. Dan nog gaat Tholen echter aan de leiding met ruim 30 miljoen gul den. Daarnaast zijn er nog 1,5 mil joen voorzieningen bij, maar die mag je er volgens het sectorhoofd midde len niet bijtellen. „Tegenover voor zieningen staan toekomstige ver plichtingen als- wachtgelden en pensioenen. Dat behoort ook niet tot het eigen vermogen, dus wanneer de provincie dat hier in één adem met de reserves noemt, geeft dat een stukje vertekend beeld." Keur wijst er verder op, dat de ge meente Tholen aan alle reserves rente toevoegt: het inflatiepercentage plus 1%. „Maar in de kademota is daar al van afgeweken om de zaak sluitend te krijgen." Het staatje over de gemeentelijke be lastingdruk voor een standaard ge zinshuishouden geeft volgens de j. Thoolse ambtenaar de beste vergelij king. Tholen staat dan op de elfde plaats van de totaal zeventien Zeeuw se gemeenten. Alleen gaat de provin cie uit van een waterverbruik van 200 m3, terwijl de gemeente Tholen 150 m3 hanteert omdat dit beter overeen komt met het Thoolse gemiddelde. De door de provincie genoemde tota le gemeentelijke belastingdruk van 1168 gulden (het Zeeuwse gemiddel de'is 1165) valt dus op Tholen in werkelijkheid lager uit. „Maar we klimmen toch iets. Elk jaar stijgen we op de ladder", zegt Frans Keur. Hij noemt het een kunst om veel voorzieningen te hebben in een ge meente en lage belastingtarieven te hanteren. „Dat is voor het welzijn van de burgers het beste." In gemeenschapscentrum Haestin ge te Sint-Maartensdijk wordt vrij dagavond een Schuimparty gehou den. Het is voor het eerst dat een dergelijk evenement op Tholen wordt georganiseerd. De disco avond vindt plaats in de sportzaal waar ook de schuimmachine staat opgesteld. J&E Partytime drive-in- show verzorgt de muziek en gedu rende de avond zal er ook een 'mister en miss wet-verkiezing' worden gehouden. Het schuimen de feestje begint om half negen. Er worden zo'n 150 bezoekers ver wacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3