Schuur met papier Hervormde kerk en strobalen Scherpenisse afgebrand Johan Aarnoudse kandidaat raadslid Afvalstoffenheffing 9,66 euro omlaag Driedubbel afscheid Oosterscheldeschool [tH NEDERLANDSE COMEDY'S IN SCHOTLAND? ///fa HEIJNEN Fluplander rijdt roekeloos Heemkundige werkgroep kan aan de slag Evenementendag Oud-Vossemeer Wat heeft Shell voor u in petto? Pand Molenweg stond leeg en was voor een deel vrij toegankelijk KUNSTSTOF Van leerlingenmeester en gebouw Donderdag 5 juli 2001 57e jaargang no. 33 Kijk verder in deze krant De Hervormde Gemeente in Scherpenisse zal naar een andere opslagruimte voor oud papier uit moeten zien nu de oude landbouwschuur aan de Molenweg gesloopt is na de brand van vrijdagmiddag. De blusgroepen van Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland bestreden het vuur. Zaterdagochtend laaiden de vlammen weer op en rukte de brandweer opnieuw uit. 's Middags werd de gevel ge sloopt omdat er gevaar voor instorting was. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Over de oor zaak is nog niets bekend. Twee voer J.L. Noom stopt bij het waterschap Ravensteijn laat sociaal gezicht zien Deze week KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Het is vakantie! Die lekker lange weken vrij zijn eindelijk aan gebroken. Voor de Thoolse basisschooljeugd was het vrijdag een beetje feest. Maar er was her en der ook wat weemoed. Leer krachten die afscheid namen en natuurlijk ook leerlingen uit groep 8 die hun vertrouwde schooltje nu achter zich laten en het volgende stadium van hun opleiding - het voortgezet onderwijs - gaan betreden. S i 0' HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 21-jarige St.-Philipslander N.B. is zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie gewond geraakt bij een botsing tussen De Heen en Steen bergen. Hij reed richting Steenber gen toen van de andere kant over de Zeelandweg Oost een Renault na derde, bestuurd door de 27-jarige C.A.J. uit Nieuw-Vossemeer. Nadat die een aantal andere personenauto's voor had laten gaan, sloeg hij linksaf om de Oude Heijdijk richting Nieuw-Vossemeer op te rijden. Op het kruisingsvlak werd de Renault aangereden door B. Beide bestuur ders werden met lichte verwondin gen (schaaf- en snijwonden) per am bulance naar ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom gebracht. De traumahelikopter landde in een naast de weg gelegen landbouwper- ceel. Behalve twee ambulances was ook de brandweer ter plaatse omdat er sprake was van beknelling, maar dat bleek niet zo te zijn. Na behan deling in het ziekenhuis werd de Sint-Philipslander door de politie aangehouden wegens roekeloos en gevaarlijk rijden voor en tijdens de aanrijding. „Uit getuigenverklarin gen is namelijk gebleken, dat B. zeer hard en roekeloos reed over de Zeelandweg Oost", aldus een poli tiewoordvoerder. Hoewel de Nieuw- Vossemeerder als afslaand verkeer de rechtdoor rijdende B. voorrang had moeten geven, nam hij volgens de politie de beslissing om linksaf te slaan omdat hij nog een gaatje zag, toen B. vreemd inhaalde.' En dat gebeurde volgens getuigen met zo'n snelheid, dat een botsing onvermij delijk was. Ook J. kon na behande ling in het ziekenhuis weer naar huis. Voor de oprichting van een heemkun dekring Tholen is maandagavond een vijf leden tellende werkgroep ge vormd. Hiervan maken Magda Geluk en Simon Nieuwkoop uit Tholen deel uit, Kees de Koning uit Oud-Vosse meer, Leen Hage uit Sint-Annaland en Theo Korevaar uit Scherpenisse. Aad de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening, noemde het moedgevend dat er na een ruim twee uur durende, soms wat moeizame, discussie toch nog een werkgroep werd gevormd. „Voor sommigen on verwacht en ongedacht, maar dit is toch nog een vruchtbare bijeenkomst geworden. De tijd is er ook rijp voor na de begin dit jaar gehouden cursus 'Geschiedenis te kijk. Het verleden van Tholen en Sint-Philipsland in beeld.' Voor de werkgroep ligt er nu een hoge en uitdagende taak", aldus De Klerk. Als contactpersoon van de werkgroep treedt Magda Geluk op, die overdag bereikbaar is via 0164- 683721Zie verder pagina 9. Zaterdag worden er in Oud-Vosse meer weer drie activiteiten gecombi neerd tot 'evenementendag'. De tra ditionele ringjaarmarkt wordt gehou den, samen met de Zevendorpenwan- deltocht en het open Zeeuws kam pioenschap voor dweilorkesten. De ringjaarmarkt (van één tot zeven uur) telt tussen de 40 en 45 kramen, ver spreid over de Ring. Daarvan zijn er slechts 6 van plaatselijke onderne mers. Al jaren laten de Vossemeerse middenstanders het afweten wat de jaarmarkt betreft. Volgens voorzitter J. Bosters van de middenstandsver eniging zijn de overige standhouders echter wel vaste gasten. Ome Ko zal de jeugd vermaken met diverse acts en kinderen mogen ook een plekje zoeken om hun tweedehands spullen te verkopen (wel even aanmelden bij Astrid de Ronde of Maijolein Knap pers). De Zevendorpenwandeltocht wordt voor de 13e keer gehouden. Voor de 50 en 40 km kan men starten tussen zeven en negen uur (bij de Vossenkuil), de 30 km start tussen ze ven en tien uur en lopers voor de 5, 10 en 15 km kunnen tussen zeven en twee uur weg. Dweilorkest De Lamsóören organi seert zoals gebruikelijk het open Zeeuws kampioenschap voor dweil bands. Tussen half twee en tien over half negen komen er op twee podia (op het plein aan de Raadhuisstraat en aan de Ring) 19 bands voor het voetlicht. Advertentie I.M. De brandweer bestreed het vuur vanaf twee kanten in de Molenweg. Rechts de bluswagen uit Sint-Maartensdijk. Brandweercommandant J. de Feij- ter kreeg rond vier uur bericht dat er brand was in een schuur aan de Molenweg. Hij ging als eerste brandweerman ter plekke kijken en - gaf gezien de aard van de brand - het bevel middelbrand, wat betekent dat er een tweede voer tuig moet komen. „Het was op dat moment nog geen uitslaande brand, maar waar ik naar binnen kon kijken, zag ik dat alles vlam had gevat." De Feijter besloot ook om een andere reden een tweede blusgroep op te roepen: „Vrijdag middag om vier uur kun je niet bij elke blusgroep op zestien man re kenen." De schuur bestaat voor een deel uit een gemetselde koeienstal die af gescheiden van de zolder is met een holle betonvloer. In deze ruim te slaat de Hervormde Gemeente al zo'n tien jaar oud papier op. Parti culieren, maar ook winkeliers van het dorp kunnen het er zelf bren gen via een deur aan de kopsekant van de schuur aan de Molenweg. Volgens M. de Viet van de Her vormde Gemeente die zorg draagt voor het ophalen van het oud pa pier, lag de ruimte voor driekwart vol. Maar ook in de voormalige paardenstal aan de voorzijde lag oud papier. Die ruimte was hele maal gevuld. „Ik denk dat er zo'n zes tot zeven ton in lag. Om de drie weken laat ik het weghalen. Dan gaat er vijf tot zes ton mee. Er blijft altijd wel een gedeelte over," De Viet doet het werk nu vijf jaar en hoorde om half vijf dat er brand was jn de schuur. Hij is meteen gaan kijken. De blusgroep uit de smalstad arri veerde als eerste en zette twee ho ge drukspuiten in aan beide zijden van de schuur. De Feijter: „We wilden zo snel mogelijk water op het pand. Toen Sint-Annaland kwam (rond vijf voor half vijf- red.) is die er met lage drukspuiten achteraan gekomen." Het probleem bij papier en stro (er lagen ongeveer twee vrachten stro in de schuur) is volgens de brand weercommandant dat het niet of heel moeilijk te blussen valt. „Dat moet je uit elkaar trekken, maar dat kon toen nog niet. We hebben via de deurgaten de brand bestre den. Het doel was ook om het lege woonhuis ernaast te beschermen. Dus voorkomen dat de brand zich uitbreidde." Het water werd ge wonnen uit de brandkranen in de Molenweg zelf en de Margietlaan. Via het platte dak van de bijkeuken achter de woning kon de brand weer een gat maken in het dak van de schuur om vanuit die positie de brand te lijf te gaan. Rond kwart voor vijf werd het sein brand meester gegeven. Ook eigenaar A. Duijnhouwer kwam kijken naar de brand in de boerenschuur die hij heeft geërfd van zijn oom Bram Duijnhouwer die vorig jaar overleed. „Er lag nog ongeveer twee voer stro in. Het was wel de bedoeling om de boel te verkopen maar we zaten ook nog met de sucessierechten. Dat was nog niet allemaal rond." De schuur was gedeeltelijk toegan kelijk voor bewoners die hun oud papier kwijt wilden, maar ook poezen en katten konden er vrij in en uit lopen. Die zaten ook in een hok achter de schuur. Volgens kin deren in de buurt zat er een nest met acht jonge poesjes. Enkele jonge poesjes zouden de brand niet overleefd hebben. De blusgroep uit Sint-Annaland bleef tot half acht blussen, de ploeg uit Sint-Maartensdijk bleef dat doen tot half drie. Met een kraan werd het resterende stro op de koeienstal weggehaald. „We hebben toen ook besloten om te topgevel zaterdag om te duwen omdat het toch wat los was komen te staan." De brandweer zou om tien uur weer verder gaan met het karwei maar werd om negen uur gealarmeerd omdat het vuur weer was opgelaaid. In de loop van de middag is de zolder helemaal leeg gehaald en de muur afgebroken. De oorzaak van de brand is vol gens De Feijter niet bekend. Om standers wezen er vrijdag op dat de brand aangestoken moet zijn geweest. Bekend is dat er veel kin deren in en om de schuur speel den. Maar de brandweercomman dant kan daar geen uitspraak over doen. Het pand heeft ook nog een elektriciteitsaansluiting zodat er ook rekening gehouden wordt met kortsluiting. De schade beloopt enkele tonnen. De Feijter: „De dagwaarde van zo'n oude schuur is niet hoog, maar de herbouwwaar de bedraagt toch al gauw enkele tonnen." Woensdag om tien voor zes rukte de brandweer uit om een berm brandje aan de Platteweg in Scher penisse te blussen. Dat was ont staan bij het opstoken van afval en snoeihout. Maandag was er weer een bermbrandje, maar nu aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartens dijk, in de richting van camping De Muie. J.L. Noom uit Scherpenisse stelt zich niet herkiesbaar voor het water schapsbestuur. J.M. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer weet het nog niet. Hij maakt kans om in de gemeenteraad van Tholen te komen en dan valt het waterschap af. M.A. van Beek zit momenteel in allebei en hij zal ook een keuze maken tussen één van de twee. J.L.C. Mol uit Sint- Maartensdijk vindt het nog te vroeg om zijn mening te geven. Volgend jaar maart zijn tegelijk met schap een goede kans. De Vosse- de gemeenteraadsverkiezingen ook verkiezingen voor het waterschap Zeeuwse Eilanden. En als een don kere wolk hangt daar de afschaffing van de districten boven, waardoor de huidige gegarandeerde 4 zetels voor Tholen en Sint-Philipsland van de baan zijn. Voor Aarnoudse, Van Beek en Mol speelt dat aspect zeker een rol. „Ik vind het zeer ondemocra tisch, want Tholen en Schouwen worden weggevaagd in het water schapsbestuur. Walcheren en Beve land zijn immers de grootste. CDA- statenlid Van de Merbel heeft gedeputeerde Poppelaars inmiddels bewogen om zijn mening te herzien, maar als de provincie de afschaffing van de kiesdistricten doordrukt, weet ik niet of ik nog wel beschikbaar ben. Als je van een personen- naar een lijstenstelsel zou overgaan, ak koord, maar niet met een personen- stelsel doorgaan en dan de districten afschaffen", zegt Van Beek. Overi gens zit hij voor de categorie be- drijfsgebouwd, waarvoor het Onder nemers Overleg Tholen kandidaten 'bij de Kamer van Koophandel in dient, zodat er geen rechtstreekse verkiezingen aan te pas komen. „Ik geloof niet dat er veel Thoolse on dernemers staan te trappelen, maar dan nog is het op dit moment voor mij niet zeker of ik doorga", aldus Van Beek. Aarnoudse weet het ook nog niet. De interesse in de gemeentepolitiek speelt mede een rol. De Vossemeerse kandidaat A. Kersbergen moest we gens zijn gezondheid afhaken, nu is Aarnoudse de nummer 1 van Oud- Vossemeer bij de SGP. En aangezien M. Dijke uit Scherpenisse stopt, komt er een zetel vrij. De grootste SGP-kiesvereniging Tholen aast daar wel op, maar heeft geen beken de kandidaat. Aarnoudse maakt met zijn bestuurservaring in het water- meerder laat het oordeel aan de le den van de SGP over. „Ik wacht rus tig af, ik ben niet ambitieus. Als de mensen het willen, wil ik me voor de gemeenteraad beschikbaar stellen. Als het anders is, dan is het ook goed. In november weten we meer. Maar ik kan geen twee dingen tege lijk." Als Aarnoudse op een verkies bare plaats op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen komt, dan valt het waterschap af. Mol wacht eerst de beslissing van provinciale staten over de af schaffing van de kiesdistricten in september af. Hij heeft wel verno men dat er waterschapsbreed al on derhandelingen gaande zijn over de kandidatenlijsten voor de nieuwe verkiezingen, maar zelf zegt hij er ,nog geen zinnig woord over te kun nen zeggen.' „Ik heb er wel ideeën over, maar die wil ik nu nog niet kwijt", zegt gezworene Mol. J.L. Noom uit Scherpenisse is niet van plan om zich nog beschikbaar te stellen voor een nieuwe periode van vier jaar bij Zeeuwse Eilanden. „Dit jaar stop ik als bestuurslid van de Rabobank Tholen en na maart 2002 met het waterschap. Ik ben ook nog secretaris van de Groen van Prinste- rerschool in Scherpenisse, maar na de nieuwbouw ga ik daar misschien ook mee stoppen. Ik ben 67 en in verband met mijn gezondheid moet ik het kalmer aan doen. Ik heb mijn best gedaan voor de gemeenschap; nu moeten jongeren het maar van mij overnemen.' Noom was destijds al hoofdingeland van het nog zelfstandige waterschap Tholen, waar hij ook gezworene werd voor de categorie gebouwd. Bij het waterschap was in 1998 A. Neele uit Tholen zijn plaatsvervanger. De plaatsvervanger van Aarnoudse bij de categorie ingezetenen was toen Chr. van 't Hof uit Sint-Philipsland. De afvalstoffenheffing wordt dankzij de verkoop van Olaz aan Delta Nutsbedrijven in 2002 met 9,66 euro per gezin verlaagd en voor alleen staanden met 7,24 euro. Daarmee blijft de stijging van de woonlasten beperkt tot 6,77% voor inwoners met een eigen woning van 150.000 eu ro en slechts 2,83% voor een huurder in een huis van 90.000 euro. Wet houder van financiën R. Ravensteijn heeft dat gisteren aangekondigd bij de presentatie van de gemeentebegroting 2002. De gemeenteraad had bij de behan- Voor een huurder in een huis van deling van de kadernota op 25 juni de gemiddelde tariefsverhoging (ex clusief afvalstoffenheffing en riool rechten) vastgesteld op 9% inclusief inflatie. „Met de nu voorgestelde percentages hebben we ons best ge daan om de woonlasten binnen de perken te houden", zei wethouder Ravensteijn. „De woonlasten voor de huurders stijgen zelfs minder dan het inflatiepercentage van 4 a 5%." 90.000 euro met 2,83% en een be woner in een huurwoning van 150.000 euro moet 3,64% meer be talen in 2002. De woonlasten voor huiseigenaren stijgen veel sterker: bij een woning van 150.000 euro met 6,77% en voor een huis van 90.000 euro moet 6,28% meer be taald worden. ZIE VERDER PAGINA 3 Jan Steegstra uit Tholen probeert te dichten alsof het in één adem geschreven is Pim Koedood ziet parkeren voor vrachtwagens een drama worden in Tholen EN VERDER... Er zit enig schot in de windenergie, maar het plaat sen van turbines blijft gevoelig Dronken automobilist rijdt vol gas haven Stavenisse in Seizoen Uit op Tholen opent met monoloog in boomgaard bij villa Stadszicht Tholen is rijk met veel reserves en lage belastingen ALLES WAT WIJ ZIEN OF SCHRIJVEN IS NIETS MEER DAN EEN DROOM IN EEN DROOM Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Op de Oosterscheldeschool in Scherpenisse was het een driedubbel afscheid. Natuurlijk gingen ook hier de kinderen de grote vakantie in. Maar ook werd meester Henk Witjes uitgezwaaid. Hij wordt directeur van de Rooms-Katholieke basisschool in Lepelstraat. Op de laatste schooldag mochten de kinderen zich uitleven op het plein en voor de boven bouw was er nog een afsluiting. Eerder in de week had Witjes al afscheid genomen van de groepen. Witjes was waarnemend directeur voor I.C. Moerland die onlangs om gezond heidsredenen zijn functie als wethouder neerlegde. Hij kan zijn werkzaamheden op de Oosterscheldeschool nog niet oppakken en daarom is er een nieuwe waarnemend direc teur benoemd, Peter Tange uit Halsteren. Tange was tot nog toe adjunct-directeur van een grote basisschool in Breda. Het derde afscheid was dat van het schoolgebouw. Het pand aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse bergt behalve de openbare Oosterscheldeschool ook de christelijke Groen van Prinstererschool. Het is oud en momenteel wordt er gebouwd aan twee aparte, nieu we scholen (plus een peuterspeelzaal) op de plaats van de voormalige gemeentewerk plaats aan de Langeweg. Het is de bedoeling dat de leerlingen in het volgende schooljaar verhuizen. Dat zal niet meteen bij aanvang in augustus zijn, want de werkzaamheden zijn vertraagd. Wat dat betreft zullen de leerlingen het dus nog even met het oude gebouw moeten doen. Maar het is in elk geval wel de laatste keer dat uit de deuren van het pand aan de Laban Deurloostraat de kinderen joelend de zomervakantie tegemoet gaan. Meester Henk Witjes zwaait zijn leerlingen uit voor de zomervakantie. De kinderen zwaaien hem ook uit, want hij stopt als leerkracht aan de Oosterscheldeschool in Scherpenisse. Beiden nemen afscheid van het pand waarin voor het laatst de zomervakantie werd bereikt. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1