Monoloog in notenboomgaard van villa Stadszicht in Tholen Smalstads mannenkoor 3e op koorfestival in Utrecht Zes eerste klassen na zomervakantie Verrassende opening van seizoen van Uit op Tholen Titelstrijd voor dweilbands met een legersausje Donderdag 5 juli 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Uit op tholen gaat het nieuwe seizoen in met een zeer bijzondere uitvoering. In het kader van het Zeeland na zomerfestival wordt op 7 en 8 september de voorstelling Eerste Liefde opgevoerd. Op zich is dat niet zo bijzon der, maar wel de plaats waar het gebeurt, namelijk de no tenboomgaard van de villa Stadszicht in Tholen. Herkansing Citroen Calvijncollege ROC Zeeland Groencollege Goes Muziekexamens van Euterpe en Concordia Tholen Kleinkunst AOC Steenbergen Zoomvlietcollege Diversen Stijgende lijn Resultaten goed Afdeling verzorging Het Smalstads mannenkoor is als derde geëindigd op het internationaal koorfestival in Arnhem. Aan het festival (dat een week duurde) deden 43 koren mee uit binnen- en buitenland. Het thema was 'Koor in beweging' naar aanleiding van een ontwikkeling in de koorwereld waar bij gezocht wordt naar een nieuwe vorm van presentatie. Schakerloopolder bij Tholen krijgt 62 hectare natuur Schilderijen in de Wilhelminahoeve Calvijncollege Tholen woekert met ruimte „Er mochten dit jaar erg veel leerlingen slagen, daar zijn we God dankbaar voor", zei penningmeester J.A. van Moolenbroek van het Calvijncollege donderdag in Tho len. Eerder op de avond was door NJ. Flikweert - de coördinator van het derde en vierde leerjaar - aan 39 van de 42 eindexamenkandidaten het mavo-diploma uitge reikt (twee waren afwezig en één is er gezakt). De Thoolse school verwelkomt na de zomervakantie 119 nieuwe leerlingen en heeft dan voor het eerst in vier jaar weer zes eerste klassen. Liefde, volgt op 6 oktober een concert van de Nederlandse Jazz- muzikante Soesja Citroen. Met haar eigen kwartet brengt ze in Meulvliet te Tholen haar program ma 'Back to basics'. Het is een herkansing van vorig jaar toen Ci troen haar optreden af moest zeg gen, omdat ze haar stem kwijt was. De Limburger Gé Rcinders is de volgende in de rij. De zanger treedt op 20 oktober voor het voet licht, eveneens in Meulvliet. Hij zingt zeer persoonlijke liedjes met titels als 'D'n Haof' (de tuin), 'Aad waere mit dich' (Oud worden met jou) en 'Sjienbewaeginge' (Schijnbewegingen). Reinders wordt begeleid door Marcel Boers- ma (gitaar) en Jo Diddcrcn (con trabas). Voor de meeste Tholenaren zal de in Turkije geboren Nilgün Yerli geen bekende zijn. Yerli is colum niste bij Het Parool, het Utrechts Nieuwsblad en de VPRO. Verder is ze cabaretière en schrijfster. Haar programma 'Vreemde vreemdgan- gers' gaat over het thema 'vreemd' en wordt op 2 november in Meul vliet op de planken gebracht. Patrick Stoof is de winnaar van het Camerettenfestival 1998. Op 10 november staat hij op het toneel in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet met zijn tweede programma 'Te paard!' Het gaat over een man die voor zijn gemak een eigen wereld creëert. Stoof hangt in het stuk de held uit. Hij is de redder in alle nood en bezweert alle angsten, maar met name die van zichzelf. Het zevende cabaretprogramma van Mark van de Veerdonk heet 'Knurft' en gaat over soul, of ei genlijk meer het gebrek eraan. Het is het verhaal van een jongen die niet kon dansen. Zijn danslerares schold hem uit voor 'knurft'. Maar via vreemde aanvallen van dans, ontdekt de jongen dat ook hij toch een ziel heeft. Het hilarische ver haal eindigt met de plotselinge dood van de soulzanger Marvin Gaye in 1984. Wie het allemaal wil zien en horen, moet daarvoor op 30 november in Meulvliet zijn. Klassiek werk valt op 14 december te beluisteren in de Nederlandse Hervormde kerk in Oud-Vosse- meer. Tenor Mare Borsboom en mezzosopraan Marina van Driel zingen diverse klassieke werken. Borsboom kreeg al op zijn twaalf de klassieke zangles. Op zijn 22e begon hij met optredens. Hij zal in Oud-Vossemeer werken van onder meer G. Puccini en G. Donizetti zingen, daarbij begeleidt door Tom van Gurp (vaste pianist van het Smalstads Mannenkoor). Marina van Driel studeerde eerst rechten. Het Zeeland nazomerfestival baar de de laatste jaren vaker opzien met theatervoorstellingen op loka- tie, in het Zeeuwse landschap. De ze keer is Eerste Liefde van Samu el Beckett een van de eigen festivalproducties. Het verhaal gaat over een oudere man die zich zijn eerste liefde herinnert; een vrouw die naast hem op een bank je kwam zitten om zich te war men. Eerste Liefde is een ontroe rend verhaal met een verrassende ontknoping. Het hele stuk wordt gespeeld door Bert André. De in tieme voorstelling wordt uitge voerd in tuinen van (voormalige) kastelen en buitenplaatsen. ,,Een tijdje hebben we geen voorstelling van de Zeeland nazomerfestivals gehad, omdat het te grote produc ties waren. Maar we hebben daar contact over gehad en nu is dat weer opgepikt. Eerste Liefde wordt alleen op Tholen, Schou- wen-Duiveland en Zuid-Beveland gespeeld', vertelt voorzitter E. de Jonge-Everaert van Uit op Tholen. „Bert André is een grote naam, heb ik me laten vertellen, en het is niet de eerste keer dat hij Eerste Liefde speelt. In 1995 speelde hij al in het gelijknamige toneelstuk. Toen kreeg hij de Velinx-prijs voor beste monoloog van het sei zoen." De voorstelling wordt ge kenmerkt door soberheid, intelli gentie, een sombere inslag, maar toch ook met sarcasme en zwarte humor. Het wordt de eerste theatervoorstelling in de buiten lucht voor Uit op Tholen. Het nieuwe programma van Uit op Tholen telt 13 voorstellingen. Zo als gebruikelijk is het een mix van bekende en onbekende namen. Zo zullen velen Willem Vermandere herkennen en Engel Reinhoudt en Jac Klöters (onder meer van het radioprogramma De Sandwich en het televisieprogramma Ander mans Veren). Maar waarschijnlijk zeggen de namen Nilgün Yerly, Ogham en Mark van de Veerdonk de meeste Tholenaren helemaal niets. Na de openingsvoorstelling Eerste Aan het Calvijncollege te Krab- bendijke zijn na herexamens ge slaagd voor: BOUWTECHNIEK: Marco van den Dorpel uit Stavenisse, Dirk Bevelander uit Sint-Maartensdijk en Alies van der Slikke uit Scher- penisse. Aan de verschillende vestigingen van het ROC Zeeland zijn de vol gende leerlingen geslaagd voor het examen: MOTORVOERTUIGENTECHNIEK (bedrijfsautotechnicus): Mark Schot uit Tholen. GROND-, WATER- EN WEGEN BOUW (middenkader): Anton Elen- baas uit Sint-Annaland en Josce- ling van Houdt uit Sint-Maartens dijk. VERZORGENDE: Johanna Mol uit Tholen Maria Aarnoudse uit Oud-Vossemeer en Martine van der Aa uit Sint-Maartensdijk. HELPENDE: Martine Aarnoudse uit Tholen. SCHOONHEIDSSPECIALIST: Janneke Dietvorst uit Sint-Maar tensdijk. MEDISCHE MICROBIOLOGIE: Ellen Geerts uit Anna Jacobapoider. Zes leerlingen van Euterpe uit Sint- Maartensdijk en vier van Concordia Tholen zijn geslaagd voor het KNFM-examen dat werd afgeno men in de Sakofahal te Sint-Anna land. In verband met de wachtlijst bij de Zeeuwse muziekschool geven eigen muzikanten en ingehuurde docenten les aan leerlingen van de Thoolse muziekverenigingen. In middels heeft de gemeente 25.000 gulden extra subsidie toegezegd, waardoor tweederde van de wacht lijst kan verdwijnen. Volgend jaar zijn er echter nog voldoende KNFM-leerlingen om weer een examen op Tholen te houden. An ders moet men naar Goes. In de THOLEN 10 jul Bingo Anbo, Schuttershof, 14 u. 30 jul Bingo, Bejaarden Soos. OUD-VOSSEMEER 7 jul Zevendorpentocht. 7 jul Ringjaarmarkt en dweilband festival. SINT-ANNALAND t/m 30 okt. Van leesplankje naar leesoefeningen en Met de TH 21 op kreeften vangst, Meestoof, di t/m za 14-17 u. STAVENISSE 14 jul Braderie, haven- en kade feesten, 10-20.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 dec A.M. de Jong exposi- RECREATIE (middenkader): Iman de Witte uit Sint-Annaland. TOERISTISCHE INFORMATIE (middenkader): Filomena de Jong uit Sint-Annaland en Petra Klippel uit Stavenisse. REIZEN (middenkader): Filomena de Jong uit Sint-Annaland, Petra Klippel uit Stavenisse en Monique Poot uit Scherpenisse. ONDERNEMER HORECA: Peter Andriesse uit Stavenisse en Maris- ka den Braber uit Sint-Philips- land. KOK: Ta'jana Hanser uit Tholen. BOEKHOUDKUNDIG MEDE WERKER: Chantal Jansen uit Tho len. BROOD- EN BANKETBAKKER: Michel van der Est uit Sint-Philips- land. Aan het Groencollege in Goes zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het examen: MEDEWERKER GEMECHANI SEERD LOONBEDRIJF: Jamie Koopman uit Sint-Maartensdijk. PLANTENTEELT: Mark van Dijke en Tom van Iwaarden uit Sint-An naland. PLANTENTEELT EN MANAGE MENT: Carolien Bierens en Han Stoutjesdijk uit Tholen en Arnoud de Jager uit Sint-Philipsland. TECHNISCH MEDEWERKER RECREATIEBEDRIJF: Inger Els- hof uit Tholen. GROENBEHEER: Arjan van Dijke Sakofahal was een piano beschik baar en de kantine van de naastgele gen brandweerkazerne werd ge bruikt om in te blazen. Jurylid K. van Haren uit Boxtel kon tien Thoolse leerlingen, een meisje uit Goes en één uit Veere een diploma uitreiken. Een leerling van Concor dia Tholen en één uit Goes werden afgewezen. Daarentegen haalde An ke Vroegop van Euterpe bijna de onderscheiding ,met lof.' Ze kwam tie, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 7 en 8 jul Beachvolleybaltoernooi, Grote Markt, 10 u. 9 t/m 12 jul Fietsvierdaagse, vanaf Beursplein, 13 u. 11 en 25 jul Beiaardconcert, Sint Gertrudiskerk, 20 u. 12, 19 en 26 jul Muziek op het Wilhelminaveld, 20.30 u. 26 t/m 28 jul Bourgondische Krabbenfoor, do en vr 14 u., za 10. u. +film+++filrn+++film+++film+ ROXY I: Pearl Harbor - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 20.30 u., zo 15.30 en 20 u. Spy kids (Ned. gespr.) - do en zo t/m wo 14 u., vr en za 14 en 18.30 u. ROXY II: Spot (Ned. gespr.) - do t/m zo en wo 14 u. Shrek (Ned. gespr.) - do en wo 20 u., vr en za maar later zang en muziekweten schap. Haar repertoir omvat liede ren, oratoria en opera's. Ze houdt van zowel barok als moderne klas sieke muziek. Voor Uit op Tholen zal ze liederen van G.F. Handel zingen. Cees van Dis (dirigent van meerdere koren en organist) bege leidt haar op orgel. Het nieuwe jaar begint wat Uit op Tholen betreft, op 12 januari met een optreden van de bekende zan ger/beeldhouwer/schilder Willem Vermandere. Deze Vlaming brengt boeiende liedjes over eenvoudige onderwerpen die mensen bezig houden: liefde, geboorte, dood, werk en vreugde. Hij springt van luchtig naar doodernstig en van droevig naar blij, van levenslustig naar somber. Vermandere wordt bijgestaan door Freddy Desmedt (fluiten en klarinet) en Pol De- poorter (gitaren en mandoline). uit Sint-Annaland en Bram Aarn oudse uit Stavenisse. Aan het AOC Steenbergen zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het examen: VMBO: Evelien van der Ree, Ed win van der Sande en Christian Taalman uit Tholen. Daniëlle Klippel en René ten Brink uit Oud-Vossemeer, Michael Keur uit Sint-Annaland, Lotte Moerland uit Scherpenisse en Pieter Brand wijk uit Poortvliet. Aan het Zoomvlietcollege te Ber gen op Zoom hebben de volgende leerlingen hun diploma behaald: SOCIAAL PEDAGOGISCH WERK: Jantina Kodde uit Sint-Annaland, Manuela Jasperse uit Scherpenis se en Annemarie van der Sterren uit Poortvliet. ACTIVITEITENBEGELËIDING: Elseline van Nieuwenhuijzen uit Sint-Philipsland. Aan het Hoornbeeckcollege te Rotterdam zijn Jolanda Fase en Martha Prins uit Sint-Annaland geslaagd voor het examen SPW. Aan het Munnikenheidecollege te Etten-Leur heeft Esther Deckers uit Tholen het diploma vbo me taaltechniek behaald. een kwart punt tekort op 53,75 p. Ook Jorg van Leeuwen scoorde hoog met 52 p. De leerlingen waren op slagwerker Corné de Rijke van Concordia na allemaal blazers op hout of koper. Secretaris mevr. R. v.d. Weijden van de KNFM Zeeland assisteerde het jurylid. Van Euterpe kregen Bram Boog aard, Jorg van Leeuwen, Willem Jan de Feijter, Michelle Muller en Anke Vroegop een A-diploma en Mariëlle Westdorp een B-diploma. Van Concordia Tholen ontvingen Nienke Bruins en Martine Dietvorst een A-diploma. Mariska Groen en Corné de Rijke gingen met een B- diploma naar huis. 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 en 20 u., ma en di 14 en 20 u. CINEMACTUEEL: Evolution - do ma en wo 14 en 20 u., vr t/m zo 14, 18.4^ en 22 u., di 14 u. Keizer Kuzco (Ned. gespr.) - do t/m wo 14 u. Pokemon in de greep van het onbekende - do t/m wo 16 u. Pearl Harbor - do en ma t/m wo 14 en 20 u„ vr t/m zo 14, 18.30 en 21 u. Spy kids (Ned. gespr.) - do t/m wo 16 u. Bridget Jone's diary - vr t/m zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 Verrassingsvoorpremiere: do 20 u. The Luzhin defence - di 21 u. Zeldzaam Zeeuws. De provincie Zeeland heeft voor 750 gulden 25 exemplaren aangeschaft van het boek Zeldzaam Zeeuws als ge schenk bij representatie. Jacques Klöters (bekend van radio en televisie) verzorgt op 25 januari in Meulvliet een literaire avond, samen met Jan Boerstoel (liedjes schrijver voor onder meer Adèle Bloemendaal, Jenny Arean, Karin Bloemen, Gerard Cox en Youp van 't Hek), Jana Beranova (dichteres, schrijfster en vertaler van romans van Milan Kundera) en Alex Roe- ka (kreeg in 1999 de Annie M.G. Schmidtprijs voor het lied 'Noem het geen liefde'). Heel wat prozaïscher, maar daar om zeker niet minder leuk, is de voorstelling 'Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen' van Rijn en Trijn. Het duo Reint Laan en Cécilia M. Meinders spelen in hun eentje het bekende sprookje op eigentijdse wijze na, waarbij als nieuw ele ment de dienstmeid Marie wordt geïntroduceerd. Wie de rol van prins speelt, blijft tot het laatst ge heim. Deze jeugdvoorstelling wordt op 6 februari in de Welleva- ete in Sint-Annaland gehouden. Wie van keltische muziek houdt, moet zich op 23 februari naar Ha- estinge in Sint-Maartensdijk bege ven. Daar treedt dan namelijk Og ham op. Deze groep bestaat al 18 jaar en brengt vooral Schotse volksmuziek, afgewisseld met Ier se en zelfgecomponeerde num mers. De thema's daarin zijn lief de, drank, oorlog, strijd, koningen en zwervers en ketellappers en clanleiders. Ogham bestaat uit Al-. bert Buil (banjo, mandoline, gi taar. harmonica's, lepels en zang), Dagny van der Loo (bodhran en zang), Theo van der Loo (viool en zang), Willem van Ostaden (gitaar, mandoline, bodhran en zang), Ber Vekemans (gitaar, Ierse dwarsfluit, whistles en zang), Paul Stroucken (percussie) en Ruud Verploegen (bas en zang). De kandidaten voor het Amster dams Kleinkunstfestival en het concours om de Wim Sonneveld- prijs doen op 9 maart De Vossen- kuil in Oud-Vossemeer aan. Deze evenementen vieren hun derde lustrum. De kandidaten voor de halve finales gaan een try-out- toernee houden door Nederland. Ook Oud-Vossemeer wordt daarin aangedaan. De spelers doen op de ze manier ervaringen op waarmee ze hun programma aan kunnen scherpen. Winnaars van voorgaan de edities van de twee festivals zijn onder anderen Job Schuring, Kiki Heessels, Thomas Acda, De Vliegende Panters en Reiner van der Naait. Het sluitstuk van het seizoen van Uit op Tholen wordt de traditione le Zeeuwse avond met troubadour Engel Reinhoudt. Hij zingt liedjes in het Zeeuws en vertelt er met smaak anekdotes bij. Reinhoudt is op 12 april te zien en te horen in het Holland Huis in Scherpenisse. Het afgelopen seizoen is voor Uit op Tholen goed verlopen, aldus Padoue'. Vervolgens werd in de cou lissen snel van kleding gewisseld voor het verplichte werk 'Stultitia vi- ri' van Henk Badings, een compositie naar aanleiding van de 'Lof der zot heid' van Desiderius Erasmus. De he ren zingen zittend en staand rond een tafel over drank en humor, terwijl aandacht vragende dames weg wor den gewoven. Er komt ook een sprin gende nar op die de heren vermaakt. Daarna zongen de Thoolse mannen een wat cynische lofzang op Holland 'Et vaisseau mon bon frère' van de Vlaamse Vic Nees uit zijn 'Trois chansons de Hollande'. Bij de op komst droegen de koorleden grote rood-wit-blauwe strikken en twee Nederlandse vlaggen. Als toegift werd 'The Turtledove' van Ralph Vaughan Williams gezon gen waarbij Kees van Dis behalve di rigent ook solist was. Tussen de vier coupletten van het lied wisselden de zangers van positie. Het Smalstads mannenkoor was het enige van de mannenkoren die het thema van het festival had uitge werkt. Maandag werd de uitslag be kend gemaakt. De Tholenaren wer den derde met een eervolle vermelding voor de uitvoering van het verplichte werk. de expositite in de Wilhelminahoeve zullen water- en olieverfschilderijen, houtsneden en krijttekeningen te zien zijn. Het werk laat onder meer mensen, dieren, landschappen en stillevens zien, maar niet natuurge trouw. Het is een 'verinnerlijkt beeld ervan'. Boortmans werk is expres sionistisch en de schilderes is altijd op zoek naar rust en harmonie. De tentoonstelling wordt zaterdag om vier uur geopend en is tot en met 28 juli elke zaterdag tussen één en vijf uur én op afspraak geopend. bestuurslid mevr. M. Zandbergen. „Er zit een stijgende lijn in de be zoekersaantallen. Dat is heel posi tief. Verder zijn de voorstellingen goed geweest. Jammer waren wel de afzeggingefi van Adèle Bloe mendaal (door ziekte) en Soesja Citroen die haar stem kwijt was. Maar ja, dat is overmacht. En daar zitten die artiesten zelf ook niet op te wachten. Maar er vallen wel ga ten in je programma." Mevr. Zandbergen legt uit dat er daarom dit jaar ook wat meer voorstellin gen worden gegeven. Soesja Ci troen komt namelijk als vervan ging van vorig jaar. In het programma valt op dat hoe wel er spreiding over de diverse kernen wordt nagestreefd, ge meenschapscentrum Meulvliet heel vaak wordt gebruikt (zes van de dertien voorstellingen). Oud- Vossemeer (Vossenkuil) bergt twee voorstellingen. Stavenisse, Sint-Philipsland en Anna Jacoba poider krijgen geen uitvoering van Uit op Tholen op de planken. „Waarom dat precies is, kan ik niet zeggen", zegt bestuurslid Zandbergen. „Maar het is wel zo dat we te maken hebben met be perkte voorzieningen. Vorig jaar zijn we daar met Hester Macran- der tegenaan gelopen. Die wist niet dat er in Scherpenisse geen optimale voorzieningen voor be lichting en dergelijke zijn. In een heel aantal gevallen moet je wel naar Meulvliet omdat daar de spullen wel aanwezig zijn." Wat de programmering betreft, is Uit op Tholen redelijk tevreden. „Het is van een goed niveau. Dat blijkt wel uit het toenemend aantal bezoekers. Natuurlijk kun je met meer budget nog betere program ma's en grotere namen trekken. Maar we begrijpen ook wel dat er nog meer mensen zijn die subsidie van de gemeente willen", aldus mevr. Zandbergen. Aan ideeën is er in elk geval geen gebrek. „We moeten elk jaar weer selecteren. Op variatie, kwaliteit en ook op de inpasbaarheid. Want een artiest moet op een bepaalde datum ook kunnen. Maar tot nu toe gaat dat prima." Vestigingsdirecteur G.R.J. van Heukelom verwelkomde naast de geslaagden en docenten ook de ou ders en enkele grootouders. Van de centrale directie was dit keer nie mand aanwezig doordat er nog twee soortgelijke bijeenkomsten op Zuid-Beveland waren. Van Heuke lom las uit Prediker 11 en 12, waar in Salomo - 'de wijste man die ooit geleefd heeft' - lijkt te zeggen: leef maar raak, doe waar je zin in hebt. „Maar is dat ook jullie leven, na vier jaar reformatorisch onder wijs?" vroeg Van Heukelom die uitlegde dat Salomo de ironie ge bruikt om in feite te wijzen op de dood. „Eén van ons is daar het af gelopen jaar dichtbij geweest door een ongeluk waarbij ook iemand om het leven kwam, en toen was het opvallend stil op school." De directeur gebruikte de tekst uit Pre diker om de leerlingen een laatste raad en een laatste vermaning mee te geven: „Vreest God en onder houdt Zijn geboden. Want God zal ieder werk in het gericht brengen, met al wat verborgen is, het zij goed en het zij kwaad." Eén voor een namen de geslaagden vervolgens hun diploma in ont vangst. Van het bestuur kregen ze een boek - naar keuze - cadeau. „De meesten kiezen voor een bijbel in een vreemde taal. Meestal En gels, maar ook een paar Duitse en zelfs kozen enkele voor Frans", al dus Van Moolenbroek, die ook drie exemplaren van de Christinne- of de Christenreis (van John Bunyan) overhandigde. Namens de ouders bedankte C.Y. Reitsma de leerkrachten en de di rectie, maar ook het overige perso neel van de school. Aansluitend op de woorden van Van Heukelom zei hij, dat er een wereld om ons heen is die aan de kinderen trekt, maar dat het niet kan om daaraan mee te doen. Tot slot las hij Jeremia 6:16. Toen was het woord aan de ge slaagden, namens wie Kees van den Berge de leerkachten bedankte 'voor de inzet en het geduld met ons in de afgelopen jaren'. „We hebben hier een fijne tijd gehad en zullen het best missen." Persoonlijk bedankte hij voor de hulp, na zij ongeval, om de verloren tijd in te halen. De geslaagden zongen daar na elk van de leerkrachten toe en tenslotte boden ze een 'wensboom' aan. 'Dag kindertjes, tot ziens', was de titel van het gedicht waarin klas sementor C.H.P. Dickhout traditio neel de vertrekkende leerlingen op de korrel neemt. Maar eerst sprak hij er zijn tevredenheid over uit, dat niemand een onvoldoende voor Ne derlands had gehaald en het gemid delde eindcijfer voor dat vak op 7 lag. Van Moolenbroek sloot de bij eenkomst af. Van de geslaagden gaan er dertien naar het Hoornbeeckcollege in Goes of Rotterdam (verzorging, meao, onderwijsassistente, sociaal- Voor de zevende keer wordt zater dag - tijdens de Zevendorpentocht en ringjaarmarkt in Oud-Vossemeer - het open Zeeuws kampioenschap voor dweilorkesten gehouden. Dit jaar is als thema gekozen voor 'Daar komen de schutters' en het geheel zal dan ook in legerstijl plaatsvinden. Het letterlijke start schot is om kwart over één gepland en wordt gegeven door leden van schietvereniging De Eendracht die tevens lid zijn van de Nederlandse kanonniersvereniging. Tevens zal (bij goed weer) medewerker RiJ chard van As van het luchtvaartmu seum op het vliegveld Midden-Zee land, met een gyrocopter boven het dorp vliegen. Dit is een kruising tussen een vliegtuig en een helicop ter waarbij de rotor niet werkt op de motor, maar op de bij het vlieger; optredende luchtstroom. Aan het kampioenschap (dat van half twee tot tien over half negen duurt) komen de volgende dweil bands in actie: De Lamsöören en de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer, Better Sound, Oge Nood, Ut mak nie uit en Bergse Leutbrigade uit Bergen op Zoom, het Kliekske, La ma waoie en Plots geboren uit Hal steren, Getoeter Zat uit Berkel En- schot, Spuipuiten uit Oudenbosch, Dongens Kaboal uit Dongen, de Vossebloazers uit Nieuw-Vosse- meer, VC Plakband uit Oosterhout, Dikke Mik uit Tilburg, de Hazelno ten uit Heerle, Bloas turn op uit Heijningen, Sam Sam Pretband uit Breda en de Overtreders uit Dor drecht. Om vijf voor half acht tre den ook de majoretten van muziek vereniging OVM uit Oud-Vosse meer op. De tweevoudig winnaar Stadse Bloazers uit Willemstad is dit jaar verhinderd. Een nieuwig heid is dat er twee podia zijn: op het grote plein van half twee tot tien over half negen en op het kleine plein van vijf voor half drie tot kwart over acht. pedagogisch werk), zes naar het Markiezaatcollege in Bergen op Zoom (installatietechniek, motor voertuigentechniek, transport/logis tiek), zes naar het Groencollege in Goes of Sommelsdijk, drie naar de havo in Goes, drie naar het Zoom vlietcollege Roosendaal of Bergen op Zoom (kapster, economie), twee naar het Albedacollege Rotterdam (detailhandel), twee naar het hout en meubileringscollege Rotterdam, één naar het Zadkinecollege Rotter dam (politie), één naar de meao in Goes, één naar het Da Vincicollege in Middelharnis (detailhandel), één naar het Mondriaancollege in Den Haag (informatica), één naar het ROC Zeeland in Middelburg (stof feren) en één heeft nog geen keuze gemaakt. De examenresultaten zijn vrij goed, zeggen de directeur en A. Verwijs van de examencommissie. Lande lijk zijn de punten iets hoger dan normaal en door die opwaardering is een aantal leerlingen zeker ge holpen, aldus Verwijs. Zestig pro cent van de leerlingen in Tholen deed alle vakken op D-niveau (het hoogste niveau), 30% deed één vak op C-niveau en 10% twee of drie vakken. De zes eerste klassen volgend schooljaar maken, dat er inventief met de ruimte omgesprongen zal moeten worden. „De VNG-norm die uitgaat van het aantal leerlingen en het aantal vierkante meters is niet toereikend", aldus Van Heuke lom. „Voor het moderne onderwijs van tegenwoordig heb je veel meer ruimte nodig. Bijvoorbeeld voor een mediatheek en itc-lokaal. De school wordt een beetje klein, maar gelukkig heeft de gemeente een be grijpend oor." De beroepsoriënte rende vakken van de 'gemengde leerweg' vergen ook extra voorzie ningen. Na de zomervakantie is aan het Calvijncollege de afdeling ver zorging in de derde klas nieuw. En ook worden twee intrasectorale programma's aangeboden: meta- lektro en handel en administratie. „Beroepsgerichte vakken die meer gericht zijn op de overstap naar het middelbaar beroepsonderwijs." Zes nieuwe leerkrachten komen er (waarvan vijf parttime, terwijl twee lio-stagiare zijn), voor de vakken aardrijkskunde, natuur- en schei kunde, techniek, Nederlands, ver zorging en waarschijnlijk voor bio logie. Van Heukelom geeft aan dat zijn school binnen de onderwijsver nieuwing duidelijk een eigen route kiest. „Leerlingen moeten welis waar zelfstandiger werken in het zogenaamde leer-werkhuis, maar wij willen daar begeleiding door leerkrachten bij houden. Want hoe wel de rol van de docent verandert, moet er in onze optiek een gezags drager aanwezig blijven. Een kind heeft immers een identificatiefiguur nodig om tot ontwikkeling te ko men." Het Smalstads mannenkoor in het drinklied 'Stultitia viri In 1987 deed het Smalstads mannen- toirekeuze en fraaie samenzang, ke koor ook al mee aan het festival en werd toen eveneens derde. Dit jaar werden er van 105 inschrijvingen, 43 uitgekozen om mee te doen. Er wa ren koren uit Europa, Rusland, Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afri- ka, Canada en Indonesië. De jury's werden gevormd door professionele muzikanten zoals Jard van Nes, Ro berta Alexander, Mathilde Santing en Cynthia Wilson. Behalve naar reper- In de Schakerloopolder aan de zuid kust bij Tholen wordt een natuurge bied ingericht van 62 ha. Gedepu teerde staten hebben dat dinsdag vastgesteld. Het plan is opgesteld in het kader van de Zeeuwse uitwer king van het natuurbeleidsplan en maakt onderdeel uit van plan Ture luur. Er wordt een ontwikkeling na gestreefd van grasland met zoet- zout overgangen, kenmerkend voor de rand van de Oosterschelde. Zo wel vanuit botanisch oogpunt als voor avifauna gaat het om een po tentieel zeer waardevol gebied. Het verworven deel zal dit najaar wordt ingericht. Afhankelijk van de uit komsten van het lopende archeolo gisch onderzoek zal de inrichting mogelijk op details worden aange past. ken zij dit jaar vooral ook naar de presentatie. Voor het festival moest moeilijke klassieke en eigentijdse muziek ge zongen worden. Daarbij zijn bewe gingen zoals in de popmuziek en lichte muziek niet van toepassing. Dirigent Kees van Dis creëerde een scenische opvoering en de Bergse amateur-regisseur Kees van Broek hoven (leraar aan de Die Heene- trechtschool in Oud-Vossemeer) werkte dit nader uit. Het Smalstads mannenkoor koos voor vier taferelen waarbij twee keer het podium werd verlaten. Voorzitter Tom van Gurp gaf bij elk nummer een toelichting in het Engels. Voor de eerste presentatie kwam het koor zin gend op, links en rechts van achter de coulissen. Gekleed in zwarte mon nikspijen werd 'Laus Regi' en 'Si Quaeris' gezongen uit Francis Pou- lencs 'Laudes de Saint Antoine de In de Wilhelminahoeve aan de Lan- geweg 12 in Anna Jacobapoider wordt zaterdag een expositie geo pend van kunstwerken van Harriët Boortman. Het is een vervolg op een eerdere muzikale voorstelling in de zelfde boerderij. De uit Den Haag afkomstige Harriët Boortman kreeg kunstzinnige vorming op de Alanus Hochschule in het Duitse Alfter. Op De opvallende jugendstil-villa Stadszicht in Tholen is het decor van de eerste voorstelling van Uit op Tholen in het nieuwe seizoen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11