'Kijken naar watje in je kontzak hebt' 'Inwoners gaan er de vernieling mee in' 'Kerk bouwen mocht destijds niet, maar een gemeentehuis nu wel' Sint-Philipslanders zijn hele dag op de braderie te vinden Wachttijden van anderhalf uur voor een helikoptervlucht Donderdag 28 juni 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Gemeentehuis zou in 2004 38 miljoen kosten Tijdens de informatie-avond in Meulvliet over het nieuw te bouwen gemeentehuis, kwam maandagavond ook het aspect van de financiën nog ter sprake. Burgemeester Nuis legde in een interview uit dat de gemeente een 'spaarpotje heeft' (officieel heet dat bestemmingsreser ve). Dat potje was op 1 januari van dit jaar ruim 5 mil joen gulden groot. De verwachting is dat dat tot 2006 op zal lopen tot 5,6 miljoen. Aangezien de bouwkosten vele malen hoger zullen liggen, zal de gemeente verder geld moeten lenen op de zogenaamde 'kapitaalmarkt'. Lada of Mercedes J. Kempeneers pleit voor behoud archief Eigenlijk wilde men hem niet meer aan het woord laten, maar dankzij applaus van de zaal, mocht J. Kempeneers uit Sint-Philipsland toch zijn bijdrage nog leveren aan de 'bijpraat-avond' in Meulvliet over de bouw van een nieuw gemeentehuis. Kempeneers voerde een betoog om het archief van de gemeente niet (uit bezuinigingsover wegingen) te verkassen naar Middelburg. Voordelig uit Boven je stand Wild-westplannen Stem van de burger Andere zaken Kerk mocht niet Hij smijt de lege envelop op de grond en stampt er nog eens extra met de voet op. De tranen springen de Sint-Philipslandse kleuter in de ogen. Huilend en vol onbegrip meldt hij zijn moeder dat hij wéér geen prijs heeft. Noad-secretaris Gerard Noorthoek glimlacht eens, reikt een rolletje snoep aan en dat is een welko me troostprijs. „Hier dop je het voor", zegt,Noort hoek die het zaterdag prima naar zijn zin heeft op de braderie. Kersen Voorstanders Alle lootjes op Tijdens de discussie deed burge- C. van den Berge uit Tholen kon meester Nuis wat geheimzinnig over het afgesproken bedrag voor de nieuwbouw van het gemeente huis. Op de vraag uit het publiek waar 'de lat ligt' wat betreft de uit gaven, wilde Nuis geen specifieke bedragen noemen omdat hij bang is dat die dan vaak 'absoluut gemaakt worden'. Het bedrag van 40 miljoen dat hij in de zaal had horen noemen, was hem in elk geval niet bekend. D. van der Velde uit Tholen vond het niet noemen van het bedrag vreemd. „Dat is toch bekend? Vol gens mij was het 26 miljoen." D66- raadslid J. van den Donker gaf het tenslotte bloot. „Het afgesproken bedrag was 26 miljoen, prijspeil 2000. Maar intussen zal daar wel inflatie bijgekomen zijn." Eerder al had Nuis aangegeven dat de bouw kosten met ongeveer tien procent per jaar stijgen. CU-fractievoorzit- ter P. van Belzen spelde het toen maar uit. „U kunt het zelf uitreke nen als u die 26 miljoen neemt en er elk jaar 10 procent bij doet." Wie de moeite neemt om dat rekensomme tje even te maken, komt uit op 28,6 miljoen dit jaar, dik 31,4 miljoen in 2002, 34,6 miljoen in 2003 en 38 miljoen in 2004 (mocht het ge meentehuis dan nog niet gereali seerd zijn). zich bij de plannen van de gemeen te niets voorstellen. „Dat het ge meentehuis uit wil breiden, is pri ma. Maar als een bedrijf wil uitbreiden, kijkt het eerst naar de beschikbare middelen en dan wor den er pas plannen gemaakt. U draait het om. Je moet kijken naar wat je in je kontzak hebt. Ik hoef niet naar een Mercedes te kijken als ik maar geld heb voor een Lada. Houdt rekening met de rust, de pri vacy en de verkeersstromen. Maak er geen prestigeproject van", aldus Van den Berge. Nuis vond het woord 'prestige' niet goed geko zen. „Dat doet me denken aan een geweldig gebouw met dure mate rialen. Maar wij willen een gede gen gemeentehuis, passend bij Tholen." Volgens burgemeester Nuis kost het nieuwe gemeentehuis welis waar veel geld, maar zijn er diverse aspecten die meespelen. „We heb ben het in dit plan over het ge meentehuis en over winkels en kantoren, of laten we zeggen 'an dere zaken'. Die 'andere zaken' be palen voor een flink deel de finan ciële haalbaarheid van het plan", aldus Nuis. „Bovendien moet je niet alleen kijken naar de investe ringen in de bouw, maar ook naar de exploitatiekosten. En wat dat betreft valt er met nieuwbouw geld te verdienen ten opzichte van nu." Kempeneers vindt een nieuw ge meentehuis helemaal niet nodig. Hij pleit nog steeds voor het uitbreiden van het bestaande gebouw op de plaats van de aanpalende schilders winkel van Hage. Maar de moge lijkheid dat het gemeente-archief zou moeten verdwijnen, waarbij de stukken naar het Zeeuws archief in Middelburg zouden gaan, stuit hem nog het meest tegen de borst. Hij wilde op 'de 'bijpraat-avond' een A4'tje (eigenlijk 1,5) voorlezen, maar daar kreeg hij aanvankelijk de gelegenheid niet voor. Aan het ein de van de avond zei presentator H. van de Ven: „We hebben er nu geen tijd meer voor." Maar de Sint-Phi- lipslander legde zich daar niet bij neer. „We hebben in het verleden al vaker niets dan lege briefjes in te brengen gehad, maar dat zal deze keer niet zo zijn." Door het applaus dat de aanwezigen hem gaven, was Van de Ven wel verplicht Kempe neers uit te laten spreken. „We hebben momenteel een prach tig gemeentehuis met een beschei den archief, bezet door twee perso neelsleden op 25.000 inwoners", begon Kempeneers die dat verge leek met de gemeente Schouwen- Duiveland die 8 archiefmedewer kers (6 fulltime) op 32.000 inwoners heeft en Bergen op Zoom met 16 medewerkers op 65.508 in woners. „Hieruit mag blijken dat onze gemeente heel voordelig uit is met salariskosten. Bovendien zijn wekelijks een aantal .vrijwilligers in de weer met het klapperen van ak ten van de burgerlijke stand en het transcriberen van bijvoorbeeld ker kenraadshandelingen. Dat is hoog nodig vanwege de verzuring van de inkt. Het foto-archief wordt weke lijks aangevuld door particulieren." Volgens de Sint-Philipslander wil staatssecretaris Van der Ploeg een zogenaamd 'dekkend net van ar chieven' in den lande. „Waarom moet het archief van Tholen naar Middelburg? Omdat daar een hele boel ruimte over is in de archiefbe waarplaats. Middelburg wil het dure Van der Perrehuis door Tholen en andere gemeenten betaalbaar laten maken. Dat is de enige reden", al dus Kempeneers die vindt dat de in woners van Tholen (en ook van Schouwen-Duiveland) op een eigen archief zijn aangewezen. „Minstens één dag in de week mag ik op het archief doorbrengen. Meestal breng ik daar mijn tijd door met het inven tariseren van akten en het transcri beren van oud archief. Ik, en met mij alle vrijwilligers, proeven daar het genoegen van de heer Zuurdeeg. En begrijpelijk. Alle bezoekers die je er ontmoet - want we zijn er alle maal 'familie' - geven te kennen dat het een zeldzaam goed geïnventari seerd archief is." Moet hpt archief nu in één handom draai verdwijnen, vroeg Kempe neers zich hardop af. „Zijn we al vergeten dat in 1940 een heel groot deel van de kerkelijke archieven verbrand is? Toen werd van alle ker ken gevergd dat de doop- en trouw boeken integraal in Middelburg zouden worden bewaard. Omdat Zeeland nog even tegenstand bood, volgde het bombardement. Let wel, van de kerken die weigerden de stukken af te staan, liggen de doop-, trouw- en begraafboeken nu nog in het archief van Tholen", vertelde Kempeneers. „Het integraal bewa ren van archieven kan bij calamitei ten fataal zijn. Laat de politiek hier maar eens goed over nadenken." Kempeneers gaf aan dat er dikwijls ambtenaren het archief van de ge meente binnen stappen met een vraag aan Zuurdeeg. „Ze keren haast altijd tevreden naar hun kamer terug. Weet u hoeveel particulieren er om een bouwtekening komen? Die hun huis in oude staat willen zien, van 100 jaar geleden tot in de jaren zestig? De heer Zuurdeeg kijkt in de computer of in de klap per en komt binnen de kortst moge lijke tijd met een tekening en bestek uit de kluis. Ik licht hier nog maar een fractie op van wat er omgaat. Vraag het eens aan de archivaris en ik wil u nog wel verklappen dat hij ze met veel plezier helpt." De Sint-Philipslander wees de poli tici er nog op dat het milieu belast gaat worden als mensen straks voor ieder wissewasje 80 km heen en te rug moeten rijden naar Middelburg. „Zo voordelig als u nu met het ge meente-archief uit bent, kunt u in de toekomst nooit zijn als u het in Mid delburg brengt. Het gaat net als met het aardgas. Als je bezuinigt, gaat de prijs omhoog. Stuurgroep (voor de bouw van het nieuwe gemeente huis - red.), loop niet in de val van de heer Van der Ploeg. De inwoners van Tholen en Sint-Philipsland gaan er de vernieling mee in." Kempeneers waarschuwde de ge meente Tholen niet boven haar stand te leven. „In 2000 was het mogelijk om voor 26 miljoen een gemeentehuis te bouwen. Dit jaar is dat al 28 miljoen. Het archief laten vallen, zou een besparing van 2 mil joen opleveren. Maar als we klaar zijn om te bouwen, leunen we tegen de 40 miljoen aan. Dat is niet op te brengen voor de Thoolse burger. Ik ben geen doemdenker. Sterker nog, ik ben een grote optimist, maar houdt er rekening mee dat we een hoge sport op de ladder van de hoogconjunctuur bereikt hebben. Nu moet er al bezuinigd worden op de bouw van het gemeentehuis", al dus Kempeneers die de gemeente een advies gaf. „Koop het schilders bedrijf naast het huidige gemeente huis en breidt dat uit. We houden dan het archief en een centrale balie is daar ook wel te verwezenlijken. Ook de gemeente Tholen kan niet boven haar stand gaan leven, getui ge het voorstel voor de belasting verhogingen die ons de komende tijd te wachten staan. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten hele ge dwaald." In een korte reactie hierop, deelde burgemeester W. Nuis mee dat ook het verdwijnen van het archief nog helemaal niet vaststaat. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Je kijkt eerst naar waar de gemeen te grond heeft en waar op vrij korte termijn een gemeentehuis gebouwd zou kunnen worden. Maar dat is niet eenvoudig en daarom kijk je ook wat breder. Naar plekken die ge schikt gemaakt kunnen worden. We zijn uiteindelijk uitgekomen op een eerste voorkeurslokatie aan de Nieu we Postweg en een tweede keus aan de Luchtenburgseweg. De voordelen van de Nieuwe Postweg zijn dat de plek voor iedereen goed zichtbaar en herkenbaar is en dat het gemeen tehuis daar goed bereikbaar zou zijn, ook voor mensen die van buitenaf komen. Bovendien ligt vlakbij Wel gelegen waarvoor uitbreiding is voorzien. Tholen is de belangrijkste kern en zal eveneens groeien. Maar het is belangrijk dat het nieuwe ge meentehuis op een plek komt die voor alle Tholenaren, ook buiten het stadje, goed te bereiken is", aldus De Iongh. Vele aanwezigen die het woord voerden, bleken meer te voelen voor de Luchtenburgseweg als plaats voor het nieuwe gemeentehuis. En uit de bijval die ze kregen, viel op te maken dat een meerderheid van de mensen in de zaal er zo over dacht. „U hebt ervoor doorgeleerd mijn heer De Iongh, maar het verwondert me dat u op zo'n kleine lokatie zo veel weet te projecteren. U verge lijkt Tholen teveel met Middelburg. Ik ben daar de laatste tijd ook regel matig geweest en het is er allemaal éénrichtingsverkeer. Je kunt er nau welijks meer ergens met de auto ko men. Aan de Luchtenburgseweg zal er slechts een handvol bezjvaarma- kenden zijn. Nu heeft u er een zaal vol en daarbij zal het niet blijven", merkte Van den Berge op die sprak van 'wild-westplannen'. „Weet u wel dat een artikel in de wegen- en verkeerswet zegt dat je binnen 800 meter van het hart van de brug hele maal niets mag bouwen. De plek bij de Nieuwe Postweg ligt binnen de 600 meter." Andere insprekers mis ten een vergelijking met de tweede voorkeurslokatie, de Luchtenburgse weg. „In geen enkele keuze-optie is er sprake van een budget", zei dhr. Van Houte uit Tholen. Zijn plaatsge noot D. Rietkerk vroeg zich dat ook af. „Zijn er van de andere lokaties ook kostenplaatjes gemaakt. Het zijn namelijk onze centen waar het van gebeurt. Dus ik wil die plaatjes wel eens naast elkaar zien." Maar al snel werd duidelijk dat die plaatjes er niet zijn. Ten eerste is het stadium waarin het plan zich bevindt daar voor nog te vroeg, maar eerst wordt de Nieuwe Postweg onderzocht en als die plek financieel en qua infra structuur haalbaar is, wordt de Luchtenburgseweg niet eens verder onderzocht. Burgemeester Nuis zeg de overigens toe dat het 'maatschap pelijk draagvlak' één van de facto ren zal zijn die meewegen in de beslissing over de haalbaarheid van de Nieuwe Postweg als plaats voor het nieuwe gemeentehuis. Naast de twee voorstanders (Nuis en De Iongh) was er ook een tegenstan der uitgenodigd om aan te schuiven aan de ronde tafel. J. van Schijndel - bewoner van de Koningin Juliana- straat - ziet zijn woongenot bedor ven door de komst van het gemeen tehuis. „Het is best emotioneel. Ik was op een woensdag aan het schil deren, toen mijn vrouw me de krant gaf waar we van de plannen lazen. We hebben een tijdje zonder te pra ten naast elkaar gezeten. Het is best emotioneel. Tien jaar geleden kwam ik in Tholen wonen. En waar ik nu woon, is dé plek voor ons. Ik wil die combinatie van bebouwing en lan delijke activiteiten niet kwijt", aldus Van Schijndel die daarmee doelt op het feit dat een deel van de grond nog voor landbouw gebruikt wordt en een ander deel voor volkstuintjes. „Maar als je verder kijkt, zijn er nog meer bezwaren. Als ik de plannen voor die ontsluitingsweg zie, dan zie ik het begin van een ring Tholen. Bovendien' zal Tholen uitbreiden naar het zuiden en als dit plan door gaat, komen er precies aan de andere kant een gemeentehuis met kantoren en winkels." Van Schijndel zette een handteke ningenactie op en 55 bewoners uit de omgeving ondertekenden zijn bezwaren. „Ik heb het gedaan om dat de stuurgroep, de commissies, het college en de gemeenteraad ach ter het advies staan om voor de Nieuwe Postweg als voorkeursloka tie te kiezen. Als dit doorgaat, komt er een ontwerpbestemmingsplan. De enige stem die mij en de andere burgers dan nog rest, is een proce dure aanspannen. En ik wil in het voortraject al een stem hebben. De vraag is of we die stem ook krij gen." Nuis zag die stem meer in het be trekken van de omwonenden bij de definitieve invulling van het plan als er eenmaal voor een lokatie geko zen is. „Ik zou me dan voor kunnen stellen dat bewoners gevraagd wordt zitting te nemen in een werk groep die zich daar over buigt", al dus Nuis. „Ik vind die procedure het paard achter de wagen span nen", reageerde Van Schijndel. Nuis maakte duidelijk dat de win kels en/of kantoren die bij het nieu we gemeentehuis gepland zijn ('andere zaken', zoals de burgerva der het noemde) voor een flink deel de financiële haalbaarheid van het plan bepalen. „Ik vind het alle maal nogal vaag", vond G. Proost (bewoner van de Koningin Julia- nastraat). „Is er echt wel behoefte aan kantoren en winkels? Is daar onderzoek naar gedaan? En dan nog, nu komen er al veel auto's door de Koningin Julianastraat en men parkeert her en der. Straks is er helemaal geen doorkomen meer aan als het nog drukker wordt. Dan doe je er een kwartier over om van de ene naar de andere kant te ko men." De burgemeester vond dat de vraag naar bedrijfsruimte er zeker was. „Er zijn ideeën (let wel; geen plan nen) over de twee supermarkten in Tholen. Die hebben ruimte- en par keerproblemen. Misschien dat die daar zouden kunnen komen. Maar het zou in elk geval niet de gehele bewinkeling zijn. Wat betreft de kantoren, kan ik natuurlijk geen na men noemen, maar er zijn concrete aanvragen voor kantoorruimten in Tholen-stad", aldus Nuis. Bekend is dat de Rabobank Tholen en Schipper Accountants dat nu in een pand aan de Markt in Tholen zit, destijds een balletje op hebben ge gooid over een eventueel kantoren complex in het toekomstige Welge legen 2 (tegenover Van der Harst). Een van de redenen waarom de ge meenteraadsleden en de stuurgroep het nieuwe gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg willen, is de goe de bereikbaarheid voor mensen van buiten Tholen. „Uitstraling richting Brabant? Wat heeft iemand die niet uit Tholen komt, in het gemeente huis te zoeken?", wilde J. Bogerd uit Sint-Annaland weten. Nuis leg de uit dat het dan om bijvoorbeeld geïnteresseerde bedrijven gaat. „Mensen die hier zaken willen doen. Ze komen voor ontwikkelin gen en daarmee zijn economische belangen gediend. „Zitten de Tho lenaren wel op die economische be langen te wachten?", vroeg iemand uit het publiek zich af. „Nou, de Tholenaren zullen er op z'n minst niet slechter van worden", zei Nuis. Van Schijndel vroeg zich af waar om er gekozen is voor de Nieuwe Postweg met een beperkte ruimte en bestaande bebouwing. „En dat terwijl 600 meter verderop veel meer vrijheid is. En wat is nu 600 meter voor iemand die zaken komt doen?" Nuis moest toegeven dat buitenstaanders het gemeentehuis ook best wel aan de Luchtenburgse weg zouden kunnen vinden. De Iongh vertelde echter dat als het ge meentehuis aan de Luchtenburgse weg zou komen, het een 'stand-alo- ne-functie' zou krijgen. Dus zonder kantoren of winkels. Waarom dat het geval zou moeten zijn, deed hij echter niet uit de doeken. De aan wezigen zagen er ruimte genoeg. In het rapport van het ingenieursbu reau wordt opgemerkt dal de loka tie niet geschikt of in trek zou zijn voor zakelijke of winkelfuncties. Verkeersproblemen waren een on derdeel dat druk besproken werd. In de opzet van Van den Bos en De Iongh is sprake van een rotonde op de provinciale weg N286 (Nieuwe Postweg) en een 'binnenring' door Tholen via de Mossellaan en ach terlangs het zwembad, Meulvliet en het toekomstige Stadszicht. Tegen de rotonde bestaan al diverse be zwaren. Zo is bekend dat de provin cie dat idee niet zo ziet zitten. „Zit die rotonde aan het gemeentehuis vast, of kan het ook zonder?", wil de J. de Vos uit de Koningin Julia nastraat weten. „Er wordt op dit moment gestudeerd op alternatie ven. Maar we moeten verder kijken De simultaan wedstrijd van DSVF heeft over belangstelling niet te klagen. De Sint-Philipslandse voetbalclub probeert in de Voorstraat 1600 enve loppen aan de man te brengen en zo de clubkas te spekken. Tegen het einde van de middag zijn er een dui zend weg, zegt Rob Houdé van de activiteitencommissie. Het is be hoorlijk druk in de straat. Het zon netje schijnt lekker en dat maakt het meteen een stuk gezelliger, 's Mor- gens is het nog somber en zitten er donkere wolken aan de lucht. Toch laten de Sint-Philipslanders zich daardoor niet weerhouden. „Wat me hier opvalt is, dat mensen een hele dag op de braderie te vinden zijn. Je ziet ze 's morgens om wat te kopen en 's middags zijn ze er weer", zegt Peter van der Sterren uit Poortvliet die vistuig en ovens (voor het roken van paling) te koop heeft. Hij is te vreden. „Om half twaalf vanmorgen had ik al meer verkocht dan vorig jaar over de hele dag. Maar toen re dan de rotonde. Het gaat om het to tale verkeerscirculatieplan. Ook zonder dat er een nieuw gemeente huis gebouwd wordt, zul je naar de verkeersbewegingen moeten blij ven kijken", was het antwoord van de burgemeester. „Bij de laatste hoorzitting over het verkeerscirculatieplan in Tholen, werd voorgesteld de Dalempolder via het noorden te ontsluiten. Maar een ambtenaar zei toen dat dit abso luut niet kon. Waarom kan het dan nu ineens wel?", wilde T. van Vos sen weten. Ook C. Bout uit de Kreeftenstraat had iets over het ver keer op te merken. „U hebt het over bereikbaarheid bij de Nieuwe Post weg. Maar ook de Luchtenburgse weg is goed bereikbaar. Die ligt slechts enkele meters verderop. Bo vendien heeft u het over de N286 als belangrijkste weg voor de ge meente Tholen. Maar het verkeer dat hierover komt, is voor het grootste deel helemaal niet bestemd voor het gemeentehuis. U zult er al leen maar hinder van ondervin den", aldus Bout die nog een ander bezwaar had opgediept uit het ver leden. „Ruim zes jaar geleden is er voor deze zelfde plek aan de Nieu we Postweg een vergunningaan vraag ingediend voor de bouw van een nieuwe kerk. De gemeente heeft dat verzoek toen afgewezen met als argumenten dat het de uit breiding van de begraafplaats zou hinderen en dat de belasting voor de wijk te hoog zou worden. Als u toen die argumenten gebruikte, moet u dat nu ook doen. Meet met dezelfde maat. En getuigt wat u nu wilt gaan doen van rust en eerbied voor de begraafplaats?" Nuis wist van de kerkbouw niets af. „Wat de verkeerssituatie betreft: Het is niet gezegd dat het kan, maar we onder zoeken het. En de situatie van zes jaar geleden kun je niet meer verge lijken met nu. Bestemmingsplan nen hebben de neiging zo nu en dan gende het." Zijn plek naast visclub De Makreel en tegenover de visboer noemt hij ideaal. „Ik probeer altijd naast de visclub te staan en vaak le vert dat voor allebei voordeel op." Bij VZOS zijn 's morgens al veel mensen om oliebollen geweest, maar ook 's middags blijven ze in trek. „Soms is het even rustig en dan staat er plots weer een rij", ver telt één van de dames in de kraam. Ertegenover brengen de plattelands vrouwen poffertjes aan de man en ook die laat menigeen zich goed smaken. Het terras bij de Druiven tros is goed bezet, want het warme weer maakt menigeen dorstig. Eten en drinken doen het op een braderie eigenlijk altijd goed en het aanbod in Sint-Philipsland is breed. Er is friet natuurlijk, maar ook belegde broodjes, vis, beenham en rauwe ham. En menigeen loopt likkend aan een soft-ijsje langs de kramen. Groenteman Henk den Haan heeft volop fruit uitgestald en met verve worden de meloenen aan de man gebracht. Met een steekwagentje voert hij vanuit zijn winkel kistjes kersen aan. Klanten mogen zelf een pond afwegen en als hen dat precies lukt, krijgen ze de kersen gratis. „Een lokker die enkele jaren gele den ook aansloeg." Elk uur lukt het zo'n drie mensen om dit voordeeltje mee te pakken. Even verderop meldt ook Anja Neele, in de stand van De Kleine Winst, dat de ver koop goed gaat. Over het algemeen zijn de geluiden positief, meldt Adrie van Dijke van de braderie commissie. „Natuurlijk zijn er altijd verschillen. Maar het weer kon in ieder geval niet beter." Ook 's avonds blijft het tot negen uur rede lijk druk in de Voorstraat. Damclub DSVF probeert leden te werven door het organiseren van si- multaanpartijen. De tafels zijn gere geld goed bezet met mensen die het tegen de leden van de club willen opnemen. Winnen ze, dan krijgen ze vijf gulden en remise levert een rijksdaalder op. Maar wie verliest, moet een gulden aan de club beta len. Met 124 mensen die hun verkeers- kennis willen testen, is 3VO tevre den. Slechts vijftien doen dat fout- bs, 43 hebben één van de twaalf agen fout en 45 maken twee fou ten. Uit de goede oplossingen wordt J. Kurvers uit Poortvliet als winnaar te wijzigen. En door de 5e nota ruimtelijke ordening worden ge meenten steeds meer in de 'rode ge bieden' teruggedrongen", aldus Nuis. Eén van de insprekers noemde het argument bereikbaarheid niet van toepassing op de Nieuwe Postweg. „Wat me opvalt, is dat de Luchten burgseweg de enige lokatie is die op dit moment goed bereikbaar is. De twee andere (derde optie was op de plaats van de voetbalvelden van Tholense Boys - red.) moeten be reikbaar gemaakt worden." „Zijn er eigenlijk ook voorstanders van de lokatie Nieuwe Postweg?", vroeg H. Verstraten zich af. „Ik zit al een jaar met een huis aan de Ko ningin Julianastraat dat ik niet ver kocht krijg. Niet omdat er geen ge gadigden voor zijn, maar omdat het niet zeker is of er nu een gemeente huis gebouwd wordt of niet. Om in het sportkader van 1-0 en 0-0 te blijven, wanneer is deze wedstrijd afgelopen?" Voorstanders vond hij niet veel. Alleen P. Moerland, be woner van de Luchtenburgseweg die benieuwd was of de insprekers nou tegen de plaats waren of tegen de veranderingen van wegen bij de Nieuwe Postweg en in de wijk Da lempolder. Wat het huis van Ver straten betreft, daarover heeft hij nog niet veel zekerheid. Nuis wilde alleen toezeggen dat voor het einde van dit jaar de beslissing moet zijn genomen of het de lokatie Nieuwe Postweg wordt of niet. En passant bood Verstraten grappend zijn wo ning (die staat op de grond waar het gemeentehuis geprojecteerd staat) aan burgemeester Nuis te koop aan. „Dan woont u lekker dicht bij uw werk." Eerder deed C. van den Ber ge eenzelfde aanbod voor zijn huis. „U woont nu in een huurhuis van Schot Transport aan de Postweg. Uw ogen zijn zoekende over Tho len. U zoekt rust. Die rust heb ik al gevonden. Drie jaar geleden kreeg ik vergunning voor een mooi huis. Nu is daar een weg over of pal naast geprojecteerd. En dat wil ik niet!", zei Van den Berge. „Ik heb uw huis gezien en ik gun het u van harte", antwoordde Nuis waarop Van den Berge zei: „U mag het ko pen, maar eerst wel de financiering rond krijgen." Voor de optie Luch tenburgseweg opperde iemand nog dat de villa Stadszicht momenteel te koop staat. „Dan kunt u lopend naar uw werk." Het spannende moest deze avond van het publiek komen. En dat ter wijl het eigenlijk een bijpraatavond van de gemeente was. Van de Ven deed nog een zeer vluchtig rondje langs de fractieleiders die allemaal de werkgelegenheid die de bij het gemeentehuis geplande bedrijven met zich mee zouden brengen, als belangrijk argument bestempelden. Veel meer gelegenheid kregen J. van den Donker (D66), M. Dijke (SGP), P. van Belzen (CU), P.K.M. Stouten (VVD), M.A.J. van der Linde (PvdA) en J.P. Bout (CDA) niet om wat te zeggen. Heel wat mensen mopperden bij het naar buiten gaan dat ze nog niet veel wijzer geworden waren. En dat terwijl er misschien wel meer te zeggen was geweest. Bijvoorbeeld dat er werkgroepjes gevormd zijn die zich bezighouden met diverse aspecten rond de bouw van het nieuwe gemeentehuis zoals infra structuur en kunst. In elk geval lijkt het erop dat het communicatiebu reau Mercuur nog genoeg werk krijgt tot op het moment dat alles in kannen en kruiken is. getrokken van de waardebon van 25 gulden. De ogentest in de caravan trekt 68 liefhebbers. „Het is wat ons betreft heel goed verlopen", zegt Rinus Quist. Tevreden is ook Jan Kempeneers van heemkundekring Philippuslandt, een nieuwkomer op de braderie. „We wilden de vereni ging promoten en dat is heel goed geslaagd." Veel belangstelling was er voor de knipsel- en fotoboeken van vroeger jaren en ook werden de nodige reproducties van oude foto's verkocht. Kempeneers verwacht dat ook nog mensen zich als lid zullen aanmelden, want er zijn de nodige formulieren meegenomen. „Vier mensen hebben zich zaterdag al spontaan aangemeld." In de Schoolstraat vormen de brandweer en het Rode Kruis de af sluiting van het braderieparcours. „De mensen kwamen bij ons draai en", meldt mevrouw Nuyens-Ver- maas van de welfare. Ze heeft het minder druk dan andere jaren in de Voorstraat, maar toch klaagt ze niet. „Alle lootjes waren 's avonds op." De nieuwe plek had te maken met de demonstratie van 'opvang en verzorging'. De tent hiervoor is te groot om in de Voorstraat te zetten. „Eigenlijk had het parcours hier rond moeten lopen", vindt Piet den Braber. Hij heeft uitvergrote foto's en krantenartikelen opgehangen over dit aspect van de hulpverle ning. Naast de tent staat de nieuwe brandweerauto en daar is best veel belangstelling voor, meldt Arco Kunst. „Ook naar de film van de wateroverlast kwamen mensen kij ken. En in de stand van de jeugd brandweer ging het op deze plek ook heel goed." Wie dat wil kan deze dag in een he likopter een rondvlucht over het dorp en de omgeving maken. Dit komt wat traag op gang, maar daar na krijgt Prince uit Zierikzee het druk en de wachttijden lopen zelfs op tot anderhalf uur. Pas rond half tien is het gedaan met de vluchten van zo'n zeven minuten. De organisatie kijkt tevreden terug op de Sint-Philipslandse braderie. „Om de doorgang voor de hulpdien sten vrij te houden, hebben we langs de Zuiddijk een lint gespan nen om het parkeren tegen te jsaan. Dat is goed gelukt. Ook het oprui men na afloop van de braderie was in orde", zegt Adrie van Dijke. Reacties uit het publiek waren er genoeg richting de heren (en gespreksleidster mevr. Van Doorn) aan de ronde tafel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7