Scherpenisse krijgt opnieuw predikant Juf Verspuy verruilt de school voor een langer weekeinde Is gemeentehuis wel echt nodig? 'Ik ben geen haantje dat altijd boven op het hek moet zitten' Reacties van inwoners roddel volgens b. en w. Beter Wonen trekt opvullen terrein mavo Bijna 25 jaar op School met de Bijbel in Sint-Annaland Koningin Julianaschool Sint-Philipsland verrast C. van 't Hof Donderdag 28 juni 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Kandidaat AA. Brugge naar Geref Gem. De Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse krijgt weer een predikant. De 35-jarigé kandidaat A.A. Brugge uit Hardinxveld-Giessendam heeft het beroep zaterdag aangenomen, terwijl veertien andere gemeenten onder wie Sint-Annaland teleurgesteld werden. „Het is won derlijk dat hij naar Scherpenisse mag komen, terwijl hij zoveel beroepen kreeg", zegt ouderling J.W. Duvekot. Gemeentehuis Trends Stille trom Begroting Kermis op de Speelmansplaten Kleine ondernemer 'Chris-norm' Gelukkig Niet autoritair nema en vanaf september Brugge. Dat Scherpenisse over een comfor tabele pastorie beschikt, blijkt een plus te zijn ten opzichte van Sint- Annaland, die alleen een perceel grond naast de kerk heeft. De Gere formeerde Gemeente van Poortvliet brengt geen beroepen meer uit en ook Sint-Philipsland is maar klein. Scherpenisse is na Tholen met bijna 600 mensen de op één na grootste Gereformeerde Gemeente van het eiland. Ds. De Jongste krijgt een collega. Kandidaat Brugge is in Vlissingen geboren en werkte tot 1997 als le raar godsdienst aan het Calvijncol- lege in Middelburg. In dat jaar ging hij naar de vierjarige opleiding van de theologische school van de Gere formeerde Gemeenten te Rotter dam. Hij verhuisde naar Hardinx veld-Giessendam, waar Brugge catechisatie gaf, evenals in Rotter dam-zuid. Aangezien er een heel groot tekort aan predikanten is, preekte Brugge als student al op verschillende plaatsen. Zijn studie is nu afgerond, maar hij moet nog examen doen voor de classis Tho len. In de proefpreek moeten de on derdelen dogmatiek, exegese, kerk recht en kerkgeschiedenis aan de orde komen. Alle kerkenraden van Tholen, Sint-Philipsland, Dintel- oord en Goeree-Overflakkee zijn daarbij aanwezig. Deze week maak te kandidaat Brugge nader kennis met de kerkenraad van Scherpenisse om o.a. de verhuizing en de intrede in september te bespreken. Naast ds. J. van der Sleen en ds. J. Lohuis krijgt Scherpenisse dus op nieuw een derde predikant. Er is geen andere woonkern op Tholen die gezien het inwonertal zoveel predikanten heeft als Scherpenisse. Alle drie de kerkelijke gemeenten zijn daar bezet en dat is een bijzon derheid. Kandidaat A.A. Brugge. De vrij nieuwe pastorie aan de Lan- geweg krijgt daarmee weer een be woner. Medio september hoopt de kandidaat met zijn vrouw en kind naar Scherpenisse te komen. For meel zit de Ger. Gem. sinds 15 fe bruari 1999 zonder predikant, toen ds. E. Venema met emeritaat ging, maar praktisch was dat eigenlijk al sinds maart 1998, toen ds. Venema wegens zijn gezondheid niet meer kon werken. In de zomer van 1999 vertrok hij naar Barneveld. Twee studenten aan de theologische school van de Gereformeerde Ge meenten te Rotterdam waren kandi daat om de talrijke vacatures zoals in Scherpenisse te vervullen. Vorige week maandag waren zij beroep baar en Brugge kreeg gelijk vijftien beroepen, waarover hij binnen een week besliste. Hij preekte wel eens een zondag en een woensdagavond in Scherpenisse, maar dat deed hij ook in Sint-Annaland en Sint-Phi lipsland. Sint-Annaland heeft nog nooit een predikant gehad, Scherpe nisse krijgt in de persoon van Brug ge zijn vierde al. En opmerkelijk geconcentreerd in de laatste vijftien jaar via de predikanten Beens, Ve- Alle fracties gaan met de 9% belastingverhoging in 2002 akkoord, lees ik in het verslag van de raadscommissie middelen. Er wordt één op merking gemaakt: eerst wat creatieve ideeën om de uitgaven te beteu gelen, maar daarop wordt niet ingegaan. Over voorgestelde verhogin gen in de komende jaren wilde niemand zich uitspreken, maar ze komen er wel aan! geheel misplaatst. Immers, is de raad er zelf van overtuigd, dat bepaalde in formatie voor de burgers is achterge houden. Daarenboven geeft de ge- meentevoorlichter aan, dat niemand van de burgers ook maar één vinger in de pap kan hebben. Hij informeert de burgers: 'Om misverstanden weg te nemen' is er maandag een informa tie-avond georganiseerd. Maar 'daar bij hoeven de inwoners niet de illusie te hebben, dat het gemeentebestuur door een vloed van bezwaren, enz.' Dat is duidelijke informatie! Het ver raadt ook de democratische houding, want de burgers hebben geen in spraak meer maar krijgen een bij- praatavond. Is het verschil duidelijk en is het dan zinnig daar aanwezig te zijn? Gezien de verklaring van de ge- meentevoorlichter niet! De gemeente heeft een extern bureau ingeschakeld om de inwoners probe ren te overtuigen van het gelijk van b. en w. Zou het b. en w. niet gesierd hebben, als ze dit zelf verdedigd zou den hebben tegenover de inwoners? Of bedoelt het college, dat het extern bureau neutraal zal staan tegenover de luxueuze plannen en de inwoners moet overstelpen met allerlei techni sche gegevens en regelgevingen. Daarmee de kern van de zaak, de luxe investering, uit de weg gaande, zoals de politiek ook veelal doet. Waarom reageren zo weinig inwo ners? Er wordt gesuggereerd dat 'het maatschappelijk draagvlak verder gaat dan mensen die bezwaar heb ben'. Is dat misschien temg te voeren op de moeheid van de burger, die geen enkele reactie verwezenlijkt ziet worden. (Zie de informatie van de gemeentevoorlichter). Ook de op merking dat 'b. en w. goed willen lui steren naar bezwaren' roept zoveel ongeloof en onmacht op, dat de bur ger zich gelaten 'neerlegt' bij alle 'creatieve en ambitieuze' plannen van de gemeente. Immers: de reacties uit de samenleving van Tholen wor den betiteld met 'misverstanden, doemgedachten en roddel'. C. Rijnberg, Rozenstraat 7, Sint-Maartensdijk. Spreekt het één het ander niet tegen? Ook hier begint de overheid weer met de loon- en prijsspiraal en dan krijg je weer compensatie. Het in de kadernota uitgestippelde beleid zal gedekt worden uit een hypothetische vordering. Tussentijds wordt naar op lossingen gezocht hoe het na die pe riode verder moet. Als de Olaz-deal niet doorgaat, zitten b. en w. (en de burgers) met de handen in het haar. Hoe lang zijn toch de neuzen? Initia tieven moeten in de politiek onder bouwd worden met reële argumenten en verantwoorde financiële dekkin gen. Wanneer onderdanen reageren, moeten ze een terzakedoend ant woord verwachten. Vaak wordt de re actie echter gelaten voor wat die is en wordt de aandacht van de kern afge leid. Wordt er in de gemeente Tholen niet om de hete brij heen gedanst? Creatieve ideeën zijn ook gebaseerd op hypothesen, wanneer ik lees: als er in 2003, enz. De creativiteit van de wethouder spreekt ook boekdelen: 'dat het college zichzelf wat dat be treft een opdracht geeft'. Een vol gend creatief bericht meldt: De ka dernota zou 'een weerslag vormen van de gemeenteraad en de samenle ving'. B. en w willen een beleid neer zetten dat de burgers vertrouwen geeft. Ondanks de creativiteit wordt het een raadslid duidelijk, dat 'het ni veau van de tarieven een grens na dert, van wat aan de burgers gepre senteerd kan worden'. Hoe creatief wordt omgesprongen met de 55 mille die tekort is volgens de bestuursrap- portage? De creativiteit van b. en w. zal toch geen afspiegeling worden van koning Rehabeam? Ziet u de cre ativiteit van b. en w. nog zitten? Dan het nieuwe gemeentehuis. Er wordt door b. en w. gesuggereerd dat er over de bouw misverstanden, doemgedachten en roddel zijn ont staan. Deze vermeende woorden zijn De woningcorporatie Beter Wonen wordt de trekker voor het bebouwen van het terrein op de hoek van de Ten Ankerweg en de Molenvlietse- dijk in Tholen, waar momenteel de voormalige mavo wordt gesloopt. „We gaan binnenkort overleggen", zei wethouder W.C. van Kempen maandagmiddag in de gemeente raad. Hij noch zijn collega K.A. Heij- boer wilden een tijdsperiode noe men waarbinnen er concrete plannen liggen. „De invulling ge beur^ interactief, daar stoeien we nog even over", aldus Heijboer. Het leegstaande gebouw is versneld af gebroken in verband met de toe stand ervan en om verdere vernielin gen voor te zijn. De raad stelde daar 300.000 gulden voor beschikbaar (alsmede voor het bouwrijp maken). M.A.J. van der Linde (PvdA) vond dat het braakliggende terrein afge werkt moet worden, bijvoorbeeld in gezaaid met gras. „Voor de jongetjes die daar voetballen. En zodat het er netjes bijligt." Maar Heijboer wilde er beslist geen trapveld: „Dan heb je ook verantwoordelijkheden. Maar een kleuter met een schepje kan daar gerust wat spelen, onder toezicht van een ouder." A.L. Piet (CU) sprak van een beeld bepalende plek in het dorp. „De stad", reageerde J. van den Donker (D66) meteen en ook burgemeester W. Nuis maakte er een opmerking over. „Wat voor stad die niet eens een gemeentehuis heeft", grapte Piet. „Maar wél een stadhuis", aldus wethouder W.C. van Kempen. Foto-onderschrift Eigen wil ze helemaal geen verhaal in de krant. Ze is door het verzoek overvallen. Maar na wat aandringen door haar collega's vindt ze het toch goed. En dat mag ook best, want mevr. J.C. Verspuy (Anneke) uit Tholen is al bijna 25 jaar verbonden aan de School met de Bijbel in Sint-Annaland. En vrijdag nam ze afscheid. In december zou ze een kwart eeuw altijd al interesse in handvaardig- in dienst zijn geweest van de School met de Bijbel. Maar omdat ze niet halverwege een schooljaar af wil haken, besloot mevr. Verspuy nu maar te stoppen. Niet omdat ze de school vervelend vindt, of het vak, maar omdat ze graag een lang weekeinde wil hebben om meer tijd vrij te maken voor haar familie. En dat mag ook wel eens na dik 30 jaar in het onderwijs te hebben gezeten. Mevr. Verspuy is handwerkjuf. Dat is ze altijd geweest en ze zou ook nooit wat anders willen. „Nee, geen theoretisch vak voor mij. Handvaar digheid is een praktisch vak en het is ook heel afwisselend. Je krijgt al le groepen langs. Heb je eens een keer dat het wat minder loopt, dan kun je altijd nog denken: Ik hoop dat de volgende groep beter gaat", zegt de scheidend juffrouw. „Ik heb heid gehad. Dat heb ik volgens mij wel van thuis meegekregen." Mevr. Verspuy komt van oorsprong niet van Tholen en ze begon er ook haar loopbaan niet. Dat gebeurde in Amsterdam. „Ik ging eerst werken op twee muio's en een lagere school. Een heel verschil met de School met de Bijbel uit Sint-Anna land. De leerlingen in Amsterdam waren in die tijd al veel mondiger. Het was ook lastiger om daar les te geven", aldus de lerares die zich in haar vak nooit heeft verveeld. „Het is elke dag anders. Je hebt niet hele dagen dezelfde groep en elke keer weer komt er iets nieuws om de hoek kijken. Want je volgt ook trends bij handvaardigheid. Fili graan, ongamie en vroeger ma- cramé bijvoorbeeld. Je hebt er pro gramma's voor. En die bouw je uit. Overigens besteden we ook aan dacht aan breien en haken, het handwerk van oudsher." In haar lessen merkt mevr. Verspuy dat de stereotype verdeling tussen jongens- en meisjeshandwerken niet meer bestaat. „Ze maken nu al lemaal hetzelfde. Soms vindt een meisje het leuk om te timmeren. En jongens borduren wel eens." En dat is ook de bedoeling. Mevr. Verspuy is heel enthousiast over haar vak. „Ik heb altijd geprobeerd het gezel lig te maken voor de leerlingen. Maar er moest ook wel wat gedaan worden; handen uit de mouwen en presteren." Nadat ze op Tholen begonnen was op de School met de Bijbel te Sint- Annaland, kwamen er allengs scho len bij. Zo geeft ze inmiddels ook nog les aan De Schalm uit Stavenis- se. De Rieburch uit Sint-Maartens dijk en het MLK praktijkonderwijs in Bergen op Zoom. Dat blijft ze ook doen. „Ik ben het onderwijs ze ker nog niet beu. En het feit dat ik nu bij de School met de Bijbel weg ga, heeft niets te maken met de school. Ik vind het heel erg om af scheid te nemen. Maar ik wil een langer weekeinde hebben, zodat ik meer tijd voor de familie overhoud. Aangezien ik op vrijdag les geef aan de School met de Bijbel, moet ik daar afscheid van nemen", legt mevr. Verspuy uit. In de 24,5 jaar die ze op deze school werkte, zag ze heel veel leerlingen de revue passe ren en ook nog kinderen van oud leerlingen. Geen wonder dat er voor haar afscheid heel wat geld ingeza meld werd voor cadeaus. Mevr. Verspuy wilde het liefst met stille trom verdwijnen, Maar dat ging niet door. Op het schoolplein werd juf Verspuy vrijdagmiddag op een hoge trap weggezet. Daarbij werd ze toegezongen door de leer lingen die op deze manier haar ka rakteristieke punten (zoals haar ho ge suikerverbruik) aanhaalden. Kan, mag de gemeentepolitiek ruim 20.000 inwoners opzadelen met een kostenpost van om en nabij de 30 miljoen gulden, zonder eerst overleg gepleegd te hebben met de ze inwoners persoonlijk. Inspraak avonden zijn hiervoor onvoldoen de. Te weinig mensen komen en te weinig inwoners praten op zulke avonden vlot mee. Is zo'n investering van 30 miljoen gulden wel verantwoord? Zitten wij als inwoners van de gemeente Tholen wel te wachten op zo'n nieuw ge bouw? Waarom wordt dit niet in stemming gebracht door middel van een referendum? Democratie is toch de meeste stemmen gelden? Vraag eerst de inwoners hun mening en laat die gelden. Dat is toch de plicht van de politiek? Stel u voor dat zo'n stem ming 90% tegen zou opleveren en 10% voor, dan zou iedereen toch be grijpen dat dit niet dient door te gaan. Andersom kan het natuurlijk ook: 90% voor en 10% tegen. Ga dan zo vlug mogelijk bouwen. Maar nog een keer de vraag: is een nieuw gemeen tehuis echt wel nodig? Is er echt ruimtegebrek? Er staat een prachtig gebouw in Sint-Maartensdijk, maar er staat ook een heel mooi gebouw in Tholen, zomaar leeg. En misschien zijn er nog wel ongebmikte, geschikte gebouwen. Wanneer deze weer in ge bruik worden genomen, is er dan nog niet voldoende ruimte? Decentralisa tie is echt niet zo erg in dit tijdperk vol met de modernste communicatie middelen. Plaats gewoon één of twee - de meest geschikte - afdelingen over naar een andere plaats! Dan blijft Sint-Maartensdijk interessant, we hoeven daar niet te investeren in een nieuw stimuleringsbeleid en heel dit vraagstuk is een beetje goedkoper op gelost. Dus, het zal voor iedereen dui delijk zijn, ik denk dat een nieuw ge meentehuis niet nodig is en dat zo'n uitgave niet verantwoord is. Nog een andere constatering: Hoe dy namischer de groep ambtenaren, hoe hoger de gemeentelijke belastingen. Is dit wel de juiste manier van bestu ren? Op deze manier gaan de inwo ners denken dat zij er zijn om de wen sen van de ambtenaren in te vullen in plaats van andersom, wat volgens mij normaal is. De realiteit is, dat de infla tie stijgt en de economische situatie aanzienlijk slechter wordt. En wat doen de bestuurders van Tholen? Zij maken zoveel plannen, waarvan de kosten zo hoog zijn dat deze de be groting ver overtreffen. En dan besluit men heel simpel om de inwoners maar veel meer belasting te laten be talen. Dit is niet de juiste vorm van besturen! Bestuurders dienen plannen te maken die passen binnen een be groting. Welke politieke partij heeft het lef om tegen al deze zaken in te gaan? Of moeten wij, inwoners, eerst de volgende verkiezingen massaal ne geren? Voer plannen door die betaald kunnen worden met de huidige begro ting. Elk jaar een stuk. Alles hoeft echt niet in één jaar! Dan bewijzen de gemeentebestuurders de inwoners een dienst. Dan zal er tevredenheid zijn bij alle partijen. Jan van Gorsel, Vlasmarkt 1, Tholen. Vervolgens kreeg ze van de leerlin gen een kunstwerk bestaande uit werkstukken die in de afgelopen ja ren zijn gemaakt. Van het ingeza melde geld waren twee glazen va zen en een etagiaire met glazen plateaus gekocht. „Ik ben beduusd. Dit had ik absoluut niet verwacht, want ik wilde geen groot afscheid. Ik heb ook al in elke klas persoon lijk afssheid genomen. Maar dit is achteraf toch wel erg leuk", zei mevr. Verspuy. Daarna deelde ze de ijsjes uit die ze voor de kinderen had meegenomen. „Ik dacht dat ik die wel bij de deur uit zou delen en dat ik dan ook alle kinderen een hand zou kunnen geven." Naast mevr. Verspuy werd ook Ina Menheere in het zonnetje gezet. Zij assisteerde mevr. Verspuy 15 jaar lang bij haar lessen. Daarvoor kreeg ze uit handen van adjunct-directeur I. Troost 'de grootste bos bloemen die we konden vinden'. Statenlid mevr. P.L.E. Van Veen-de Rechter (D66) heeft in de staten commissie ruimte, milieu en water gevraagd naar de relatie van de Speelmansplaten met de Ooster- schelde. Ze verwees, bij de bespre king van het beheers- en inrich tingsplan voor het nationaal park in oprichting - naar klachten die er zouden zijn over ongewenste 'ker misachtige' activiteiten op het dag recreatieterrein. Gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok antwoordde dat de Speelmansplaten de functie re creatie hebben. De vergunningen daarvoor zijn een zaak van de ge meente Tholen en die bepaalt of er uitstraling verwacht wordt naar de Oosterschelde met zijn natuurfunc tie. Samen met zijn vrouw geniet Chris van 't Hof zichtbaar van de rondrit door het dorp en langs de diverse groepen leerlingen. Laag bij de grond en toch in hoger sferen. Zo omschreef C. van 't Hof zichzelf vrijdagavond. De directeur van de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland vierde zijn 25-jarig onderwijsjubileum en het werd een groot feest. Het begon donderdagavond al. De in Stavenisse woonachtige dorps omroeper G. de Moed ging door Sint-Philipsland om melding te ma ken van het heugelijke feit. Zijn route eindigde voor het huis van de familie Van 't Hof. Inmiddels had hij heel wat ouders en kinderen in zijn kielzog. Vrijdag volgde er voor Chris van 't Hof en zijn vrouw en kinderen een ontbijt op bed. Daarna werden ze opgehaald met paard en wagen en reden ze door het dorp. Regelmatig werd er in een straat ge stopt om aldaar opgestelde kinderen de gelegenheid te geven iets voor te dragen. Tussen de middag kregen de kinderen pannenkoeken en ver volgens werd er een vossenjacht ge houden waarbij Van 't Hof en zijn vrouw op versierde fietsen met ram melende blikken eraan door het dorp moesten rijden, 's Avotids volgde een lopen buffet op school. Daarbij verzorgden onderwijsassis tente Joke van 't Hof op dwarsfluit en conciërge Vincent Jansen op gi taar voor een muzikaal intermezzo. Leerkracht Francien Burgers hield een voordracht en alle personeelsle den samen lieten een lied horen over het echtpaar Van 't Hof in een luchtballon. Daarna maakte Glenn Moerland bekend dat er tijdens de braderie een extra helicoptervlucht was georganiseerd voor Van 't Hof en zijn vrouw. Verder kreeg de jubi laris een fototoestel, een tuinset en een barbecue. Op hun beurt kregen alle aanwezigen een cadeautje als herinnering aan het feest. Er was ook een bijzondere bestuurs vergadering ingelast vanwege het jubileum. Voorzitter P.M. Kunst hield een toespraak aan 'de hand van Jozua 4: 1-7. Daarin noemde hij Jo- zua een manager en vergeleek Van 't Hof met hem. Kunst sprak over didactiek en managment „We wen sen je de keuze van Jozua toe, want dan kun je christelijk onderwijs ge ven en christelijk manager zijn", al dus Kunst. Namens het bestuur voerde alge meen adjunct P. Huijser het woord. „Een jubileum doet terugzien, stil staan en herdenken. Het terugzien beslaat een periode van veel veran deringen zowel in het onderwijs als in de accommodatie van de school. Als we stilstaan bij dit jubileum moeten we constateren dat door jouw inzet deze school - mede ook door zeer gemotiveerd personeel - tot stand is gekomen", aldus Huij ser. „Chris, ik kan je wel vergelij ken met een kleine ondernemer die zijn producten optimaal probeert te verkopen en het mindere probeert op te waarderen door extra inzet, begeleiding en dergelijke." Huijser vond dat bij herdenken ook de trouw hoort. „We kunnen immers niet terugzien, een periode afleggen, als we niet trouw zijn of een bewifte nakomen." De adjunct memoreerde dat de directeur zijn werk in afhan kelijkheid heeft gedaan. „De mens heeft een deur dichtgedaan in het paradijs. De relatie met zijn Schep per is verstoord. De Geest van de mens die in het paradijs volmaakt was, is een geest met een kleine let ter geworden. Wij moeten dan ook oprechte dank verschuldigd zijn dat in deze wereld van disharmonie een school als de onze aanwezig mag zijn." Mevr. Van 't Hof werd even eens bedankt voor de steun aan haar man die ook menig avonduurtje aan de school besteedde. Namens de ouderraad sprak voor zitter S. Kodde enkele woorden. „Vertwijfeld vroeg ik me af hoe het toch komt dat ze uitgerekend mij weer moesten vragen om op deze avond namens de ouders het woord tot jou te richten. Er zijn veel men sen die dit goed kunnen en het zelfs nog graag doen ook, maar daar hoor ik in elk geval niet bij", begon Kod de. „In eerste instantie dacht ik ge lijk; 'O nee, dat doe ik niet. Dat kan ik niet en dat wil ik niet.' Maar even later dacht ik aan de persoon die de ze dag in het middelpunt zou staan en aan de waardering die er alom voor hem is. En niet in de laatste plaats van onze kinderen. Toch maar aan het vriendelijke verzoek voldoen, maar wat moet ik zeggen? Wij wonen hier nog geen drie jaar en dat is toch erg kort als je bedenkt dat we vanavond jouw 25-jarig jubi leum in het onderwijs herdenken. Maar Chris, drie jaar kennis aan el kaar hebben, zou best wel eens een aardige afspiegeling van jouw hele onderwijsloopbaan tot nu toe kun nen zijn. Trouwens, door hulp uit onverwachte hoek - jouw interview met de Eendrachtbode, werd ik in die gedachte toch wel wat extra on dersteund." Kodde merkte op dat er naast de Zalm-norm ook een 'Chris- norm' is. „De Chris-norm houdt on der meer standvastigheid in. Stand vastig in het vasthouden aan de grondbeginselen van het reformato risch onderwijs, gegrond op Gods woord en de drie formulieren van enigheid. Ook houdt het eerlijkheid in. Open en eerlijk in de communi catie en omgang met de teamleden, het bestuur, de ouders en de kinde ren. Verder ijverigheid. Weinig is en was je te veel als het om de school taken gaat. Menigeen heeft je met regelmaat tot in de kleine uurtjes op school kunnen vinden. Tot slot lief devol. De kinderen hebben altijd de warmte gevoeld die van jou uitgaat. Ook als je af en toe wel eens streng moest zijn." Kodde stelde vast dat Sint-Philipsland blij mocht zijn met zo'n 'taakbewuste en getrouwe di recteur'. Van 't Hof zelf was verrast met de woorden en blijken van waardering. „Het was moeilijk om alles uit han den te geven, maar ik kijk met veel voldoening terug op deze dag. Van daag heb ik ook veel gelukkige men sen gezien. Kinderen, ouders en leer krachten. Maar niet alleen vandaag, ook op andere dagen heb ik mensen om mij heen die met een fijn gevoel hier werken. Wat een geluk dat dat kan. De Julianaschool... een gelukki ge school. Dat moeten we in adver tenties zetten. Daar komen vast nog meer sollicitanten op af", aldus Van 't Hof die zich afvroeg wat een on derwijs gevende directeur tot ee'n ge lukkig mens maakt, afgezien van het geestelijke geluk. .„Waarom is het zo fijn om hier te werken? Verhoging van het salaris? Maakt geld echt ge lukkiger? Ik geloof er niets van. Toch is geld wel belangrijk. Het is een vorm van waardering en dat is nooit weg, maar je wordt er niet ge lukkiger van. Nieuwe leermiddelen, een computerlokaal, een barbecuetje in de tuin van de directeur. Is dat het ware onderwij sgeluk? Nee, het geluk ligt dieper. Het zit vast op het hart. Hart voor je kinderen hebben en voor je team, het bestuur en de ou ders. Liefde dus. Kortom( hart voor de school. En dat is er. Dat voel ik el- 'ike dag bij mij en bij jullie'', aldus Van 't Hof die de1 activiteiten van de ze dag het mooiste cadeau vond. „Ik mag werken op een school waar een warm, gemoedelijk klimaat heerst. Waar elk kind en ieder team lid zichzelf kan zijn. Je wordt geac cepteerd met je hebbelijkheden en onhebbelijkheden. Een school waar je als teamlid geen masker op hoeft te zetten. Toon je gelaat en zeg (fat soenlijk) waar het op staat. De Julia naschool is een school waar we sa men voor staan en voor gaan. Met enthousiasme en collegialiteit. Een school die veiligheid en geborgen heid biedt aan het kind dat op een ontspannen manier zijn schooltijd door kan brengen. Al dat soort din gen maakt je als vakman, als direc teur tot een gelukkig mens", aldus Van 't Hof. „Het is waardevol dat je met elkaar kunt terugvallen op de bijbelse richtlijnen. Waardevol dat er elke zondag voorbede gedaan wordt voor de school. Dat is een steun en bemoediging. De school dient een planthof te zijn van de gemeente waarin jeugd in de kennis en vreze Gods onderwezen wordt. Aan ons is veel toevertrouwd, van ons zal ook veel worden geëist." Leren relativeren is volgens Van 't Hof belangrijk. „Ik heb mijn werk met vele tekortkomingen gedaan. En terwijl ik dit zeg, denk ik als mens: Het valt nog wel mee. IJdel is een mens. Wat is de moeilijkste optel som? Je eigen fouten optellen zonder een fout te maken, want meestal zien we onze missers niet. Maar de groot ste fout is om niet te werken als er wel degelijk mogelijkheden zijn", aldus de directeur. „Ik ben uit volle overtuiging het onderwijs ingestapt en heb er geen seconde spijt van ge had. Werken in het onderwijs is een buitengewoon mooie zaak, maar het moet wel gebeuren vanuit een inner lijke overtuiging. Aan een lesboer heb je niets. Die draait zijn lesjes af, is nergens bij betrokken, kijkt vaak op zijn horloge en gaat om half vier naar huis. Ik houd niet van mensen die de uren en minuten bijhouden. Mijn werk vraagt veel energie en is geestelijk vermoeiend, maar het geeft veel voldoening, liefde en har telijkheid." Van 't Hof bedankte zijn vrouw voor de steun, de ouders voor de studie die hij kon volgen en het be stuur voor de ruimte die hij kreeg. „Jullie zijn een goed bestuur en weet je waarom? Een goed bestuur der loopt de directeur niet voor de voeten." Tegenover het personeel noemde Van 't Hof zichzelf 'geen zakelijke, autoritaire directeur'. „Ik ben geen haantje dat altijd bovenop het hek moet zitten. Ik ben voor de mocratisch leiderschap. Overleg en nog eens overleg. Daarna vindt de besluitvorming plaats. Ik zie me als een stuwende kracht. Een dynamo om bepaalde onderwijsveranderin- gen in te voeren die moeten leiden tot verbeteringen. Ik probeer jullie vaak te stimuleren en motiveren in dit proces", zei de jubilaris die het personeel bedankte voor de 'betrok kenheid bij, toewijding aan en lief de voor de school.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3