'Jullie mogen wel op de winkel passen, maar hij is van ons' Alle woonkernen houden postagenten Een nieuwe start voor de Vossentuin Acht jaar cel geëist voor moordenaar Zwagemaker ~£lbt AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Hoger fietspad Scherpenisse KUNSTSTOF Ruim 250 aanwezigen bij info-avond over gemeentehuis Donderdag 28 juni 2001 57e jaargang no. 32 Diefstal sigaretten in C1000 Tholen Marjon de Hond presenteert concert van Accelerando 'Ons Dorpshuis staat te verrotten' KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Het was een complete aflevering van de tv-talkshow Ka- rel (van de Graaf). De informatie-avond van de gemeen te over het nieuw te bouwen gemeentehuis werd maan dagavond heel populair opgezet. Met interviews en reacties uit het publiek. De ruim 250 aanwezigen in Meulvliet kwamen er echter niet zoveel wijzer vandaan. Wat wel duidelijk werd, was dat de gemeente niet ge noeg kon benadrukken dat er nog niets beslist was. Ook bleek dat er slechts twee voorstanders van de lokatie Nieuwe Postweg in de zaal zaten. Levendig Advocaat wil vrijspraak voor Marokkaan Tegen de 40-jarige O., die verdacht wordt van de moord op Job Zwagemaker uit Sint-Maartensdijk, is gisteren door de officier van jusitie in Middelburg acht jaar ge vangenisstraf geëist. Volgens het Pieter Baancentrum is O. verminderd toerekeningsvatbaar, maar de officier hield daar in haar eis geen rekening mee omdat O. na het uitzitten van zijn straf wordt uitgezet naar Marokko om dat hij niet over een verblijfsvergunning beschikt. Alleen geldhandelingen verdwijnen Sint-Annaland Deze week Speeltuin de Vossentuin in Oud-Vossemeer heeft gisterenmiddag op feestelijke wijze een nieuwe start gemaakt. Met een geldinjec tie van 30.000 gulden uit de erfenis van mevr. Van 't Hof-Quist en veel vrijwilligerswerk is het .hartstikke mooi opgeknapt' zoals wethouder mevr. drs. M.A.E. Velthuis het zei. Zij liet samen met een aantal kinderen een groot aantal ballonnen in diverse kleuren op, die in de zandbak onder een net verstopt waren. f Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij een inbraak in de Cl000 Moer land aan de Eendrachtsweg in Tholen is voor een kleine duizend gulden aan sigaretten gestolen. Verder werd de kast vernield, evenals een ruit in de voordeur. De inbraak gebeurde don derdagochtend om kwart voor vier. Met twee stoeptegels werd de ruit van de voordeur ingegooid, waarna de sigarettenkast werd geplunderd. Via het alarm werden ondernemer en politie gewaarschuwd, maar toen was (waren) de dader(s) al gevlogen. De Thoolse weervrouw van het NOS-joumaal Marjon de Hond heeft niet alleen verstand van opklaringen en depressies, maar ook van muziek. De koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland is trots haar als presentatrice te kunnen verwelko men voor het concert ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan op vrijdag avond 21 september. Het thema is ,de muziek.' Tijdens het zogenaamde jubelconcert' worden filmopnamen vertoond waarin de geschiedenis en de toekomst van Accelerando aan de orde komen. Muzikaal wordt de fan fare o.l.v. Pierre van Broekhoven aangevuld met virtuoos René Bo- gaarts uit Bergen op Zoom die een echte Zwitserse alpenhoorn mee neemt. De tamboergroep o.l.v. Thieu Rievers werkt aan de lustrumuitvoe ring mee, evenals het leerlingenor kest o.l.v. Meike Warmoeskerken. Het concert wordt zaterdag 22 sep% tember herhaald. In het kader van aangescherpte veiligheidsmaatrege len is het aantal zitplaatsen in de Wellevaete beperkt tot 350. Het fietspad langs de Provincialeweg ter hoogte van de nieuwe scholen in Scherpenisse wordt verhoogd. Dat deelde wethouder K.A. Heijboer woensdag mee in het Holland Huis na het kembezoek aan het dorp door het college. Met het verhogen van het fietspad hoopt de provincie de ver keersveiligheid te verbeteren bij de splitsing Langeweg/Provincialeweg. Volgens Heijboer wordt de situatie dan voor het linksafslaand verkeer vanuit Poortvliet overzichtelijker. Zie verder pag 9. Beheerster E. v.d. Reest-Lindhout van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder is het beu. Ze ziet 'haar' dorpshuis on der haar ogen wegrotten en er gebeurt niets. „Toen ik vorige week las dat er voor achterstallig onderhoud van De Wellevaete in Sint-Annaland 98.000 gulden wordt uitgetrokken, liep de emmer over. De Wellevaete is nog tien keer zo goed als Ons Dorpshuis. Hier is onlangs iemand van de ge meente geweest om te rapporteren en die zei dat het 't langste rapport zou worden dat hij ooit van een dorpshuis heeft geschreven. Ketel van de Welle vaete kapot? Hier brandt de kachel op momenten dat het niet moet. Er lekt gas en de wc-potten staan los te ram melen. Het sanitair, ja bijna alles is nog van 1953. Houtrot in Sint-Anna land? Hier moet het complete dak vervangen worden. En er zit ook nog asbest in", aldus mevr. v.d. Reest. „Ons Dorpshuis zou niet weggaan als er meer gebruik van werd gemaakt. Nou, dat is zeker gebeurd. Een stij gende lijn. Dat is te zien aan de huur- bonnen. Maar daar staat nu niets te genover in de zin van een op knapbeurt. Ze hebben me gezegd dat Ons Dorpshuis in 2003 gerenoveerd zal worden. Daar zou ik wel vrede mee hebben, als het ook gebeurde. Maar met de bouw van het nieuwe gemeentehuis weet ik dat zo net nog niet. Het is heel triest. Ons Dorpshuis staat weg te rotten. En voor De Welle vaete is wel ineens geld beschik baar!" De gemeente heeft onderhoud aan Ons Dorpshuis opgeschort totdat een besluit is genomen over de (nog niet geplande) renovatie. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. v.d. Ven (links aan de tafelondervraagt J. van Schijndel (wit shirt), burgemeester W. Nuis (rechts aan tafel) en E. de longh.Op de eerste rij in het publiek links CDA 'er J. Bout met naast hem wethouder J. van Kempen, H. Verstraten, C. van den Berge en P. Moerland. Een derde deel van de sporthal in het Thoolse gemeenschapscentrum was ingericht voor de informatie avond. Een projectiescherm aan de muur, een podium in het midden, een ronde tafel voor de gasten en het publiek in een halve cirkel eromheen. „We wilden af van het geijkte patroon van de sprekers ach ter de tafel en mensen die moeten inspreken via een interruptiemicro foon", aldus H. van de Ven van het communicatiebureau Mercuur uit Tilburg. Hij en zijn collega rtievr. M. van Doorn zijn ingehuurd om de nieuwbouw van het gemeentehuis te 'communiceren' naar de burger. Zo ook op deze avond. „Kan de ge meente dat niet zelf? Zeker wel, maar men vond het goed om een ex terne, niet-belanghebbende partij in te schakelen. Want als je als ge meente zelf zo'n avond organiseert, dan heb je op z'n minst de schijn te gen dat je niet helemaal onpartijdig bent. Wij zijn dat wel, want we heb ben geen enkele mening over de plaats voor het nieuwe gemeente huis", aldus Van de Ven. Daar was C. van den Berge uit Tholen het al niet mee eens. „Ik betreur het nog steeds dat de gemeente niet zelf hier het woord doet. We zitten in een de mocratie en dan moet je ook zelf de plannen die je gemaakt hebt verde digen. Want het is nog altijd 'wiens brood men eet, diens woord men spreekt'. En u wordt door de ge meente betaald." 1-0 Daarmee was het spits afgebeten voor een avondje met vele bezwa ren, vele vragen en maar weinig echte antwoorden. Burgemeester Nuis was een van de gasten aan ta fel. Hij zou vanavond als enige uit gebreid het woord voeren namens de gemeente. De fractievoorzitters mochten later elk nog wel even re ageren op één vraag van Van de Ven, maar veel informatie kwam"daar voor het publiek niet uit. In het kort kwam het erop neer dat de avond was georganiseerd om 'bij te praten'. De burgers zouden door de gemeente geïnformeerd worden over het hoe en waarom van de eer ste voorkeur die de stuurgroep, het college van b. en w. en de fractie voorzitters unaniem hadden voor het stuk grond tussen de Nieuwe Post weg en de Koningin Julianastraat in Tholen voor de bouw van het nieu we gemeentehuis. Een deel van de avond was Nuis be zig te ontkennen dat het al een ge speelde wedstrijd was. „Wat is het doel van deze avond eigenlijk? Uw standpunt lijkt immers al bepaald", verwoordde J. Knuist (bewoner van de Koningin Julianastraat) het. Een andere inspreker vond dat er aan de avond werd begonnen vanuit een 1- 0-situatie. „Ik ben het volstrekt niet eens met de opmerking dat het al 1 - 0 zou zijn. Een wedstrijd begint doorgaans met 0-0. Er moet een nieuw gemeentehuis komen. Dat heeft de gemeenteraad bepaald via een democratisch besluit. Dat is wel een gespeelde wedstrijd", aldus Nuis die hierop gaandeweg de bij eenkomst nog diverse malen terug moest komen. Hij ging ook nog in op de noodzaak om een nieuw ge meentehuis te bouwen. „Het rijk zegt tegenwoordig 'decentraal, ten zij..'. Dat betekent meer taken voor de gemeente, maar er worden ook eisen verbonden aan hoe je die pro ducten aanbiedt. Je kunt 't het een voudigst vergelijken met mensen die in onze winkel boodschappen ko men doen. Die moeten (en als dat geen eis van rijkswege zou zijn, dan zou je dat als gemeente zelf op moe ten pakken) op één plek terecht kun nen met al hun vragen. Of die nu gaan over een nieuw paspoort of een milieuvergunning. Je moet niet een heel gemeentehuis door moeten ren nen. En aan die eis van een centrale balie kan in Sint-Maartensdijk niet worden voldaan", aldus Nuis. „U moet één ding niet vergeten. U mag wel op die winkel passen, maar de zaak is wel van ons", merkte C. van den Berge op. Maar Nuis voerde nog een reden aan voor nieuwbouw. „De gemeente heeft als werkgever ook te maken met arbowetten. En die zijn heel streng. Je hebt daar maar gehoor aan te geven. Je kunt nu niet meer zeggen: 'Vroeger heb ik ook in een container gezeten, dus waarom kan het nu niet meer?' En tot slot - en ik noem dit bewust als laatste - is er ook nog de representa tie van zo'n nieuw gemeentehuis." Bij het zoeken naar plaatsen voor een nieuw gemeentehuis werd het bureau Van den Bos en De Iongh uit Zierikzee ingeschakeld. Van de tien door dat bureau aangedragen moge lijke plaatsen werden er uiteindelijk vier uitgelicht, waarvan drie in Tho len (Nieuwe Postweg, Zoekweg en Luchtenburgseweg) en één in Scherpenisse (het Pluimpotterrein). „De provinciale weg N286 van Tholen naar Stavenisse is de be langrijkste doorgaande route van Tholen. Het was daarom ook lo gisch te zoeken naar een plek langs die route. Bovendien was een crite rium dat de gemeente over niet al te lange tijd een nieuw onderkomen wil hebben, want nu al zitten er ambtenaren in containers in de tuin. Randvoorwaarden waren dat het ge meentehuis niet ergens midden in het groen moest komen, maar juist binnen bebouwing waar het dan een levendig geheel zou worden", legde E. de Iongh uit. ZIE VERDER PAGINA 7 Uit haar relaas bleek dat Zwagema- ten, te stoppen met de opvang van de zogenaamde witte illegaal. De Marokkaan kreeg van de inwoner van Sint-Maartensdijk kost en in woning en omdat O. geen verblijf- vergunning had, was Zwagemaker zijn laatste strohalm. Job belde 3 februari 's avonds de politie dat hij stopte met het opvan gen van O. Hij informeerde daar over ook zijn broer, die aanbood om bij hem te blijven overnachten, maar Job ging terug naar zijn wo ning in de Wilhelminastraat, waar O. hem die nacht op gruwelijke wij ze om het leven zou hebben ge bracht. Veel familieleden van het slachtoffer waren gisteren bij de zit ting van de Middelburgse recht bank, die duurde van half tien tot kwart voor vier. Op woensdag 11 juli om 14.00 uur doet de rechtbank uitspraak. ker in de nacht van 3 op 4 februari vorig jaar op gruwelijke wijze om het leven is gebracht. Volgens de of ficier is er voldoende bewijsmateri aal voor handen om tot veroorde ling te komen. De raadsman van O., mr. E.R. Moes, vocht de verklaring van de officier aan en vond onder meer dat zijn cliënt verstoken was gebleven van een tolk en een advo caat van eerste keuze. Ook zou de politie op zijn cliënt druk hebben uitgeoefend om de moord toe te ge ven. Hij vond dat de rechtbank de zaak niet ontvankelijk moest verkla-' ren en vroeg om vrijspraak. Ook zou O. met onmiddellijke ingang in vrijheid gesteld moeten worden. De rechtbank wees dat laatste verzoek af. O. zou tot zijn daad zijn gekomen omdat Zwagemaker had laten we- Alle acht woonkernen in de gemeente Tholen die een postagentschap hebben, houden die ook. „Ze blijven allemaal open, maar wel in een an dere vorm", zegt Roel van Katwijk, rayonhoofd van Postkantoren b.v. Voor 2005 verdwijnen overal de geldhandelingen zoals die nu via de Postbank mogelijk zijn. Wat PTT Post betreft, blijven er alleen posta gentschappen over met een nagenoeg volledig concessieassortiment (servicepunt post geheten) en met alleen een verkoopassortiment (servi cepunt). In dat laatste geval gaat het om postzegelverkoop. In een servi cepunt post is veel meer mogelijk, zoals aangetekende stukken en pak ketten. Alleen Tholen en Sint-Annaland krijgen een servicepunt post. Op het eiland komt er geen enkel servicepunt plus met een volledig con cessieassortiment. De postagentschappen spelen ook nog een rol bij de gemeentelijke dienstverlening. Volgens Van Katwijk weten alle post agenten in de gemeente Tholen waar ze aan toe zijn. „In principe weet ie dereen zijn toekomstige status Het tijdstip van verandering, is afhanke lijk van het contract. Zo is er al een contract dat 1 januari a.s. afloopt. Die ondernemer heeft nu bedenktijd over het door ons voorgestelde contract voor de toekomst. In Stavenisse stopt dhr. Priem zelf volgend jaar april. Er zijn in Stavenisse genoeg mensen die het postagentschap willen overne men, maar in de nieuwe situatie komt er dan geen Postbank meer. Bij ande re postagentschappen kan een geplan de verbouwing of wijziging in de per soneelsbezetting een argument zijn om eerder dan de afloopdatum van het lopende contract over de toekomst te spreken'aldus Van Katwijk. Vol gens hem zal het vervallen van de geldhandelingen bij de Thoolse post agentschappen voor het merendeel pas na 2003 aan de orde komen. „Ik mag blijven!", zegt Maja West dorp opgewekt. Zij kreeg dinsdag de mededeling dat haar postagentschap aan de Ring in Sint-Annaland als zo genaamd servicepunt post mag door gaan. Daarmee blijven alle postale handelingen mogelijk. De Postbank trekt zich echter in oktober 2003 uit Sint-Annaland temg. Maja Westdorp is opgelucht dat de kou uit de lucht is na allerlei berichten over het sluiten van postagentschap pen. „Nog 2,5 jaar kan het postagent schap hier zo blijven en daarna gaat de Postbank weg en blijven we als servicepunt post verder gaan. Het is gewoon een kwestie van een lineaal- tje trekken'aldus de eigenaresse van de drogisterij waarin het postagent schap op de hoek Ring/Voorstraat is gevestigd. Het lineaal slaat op de afstand tot an dere plaatsen. De Tweede Kamer heeft bepaald, dat een groot deel van de Nederlanders binnen een straal van 5 km over volledige postale dienst verlening moet kunnen beschikken. Sint-Annaland ligt als tweede/derde woonkern van de gemeente achterin het eiland, gezien vanuit Bergen op Zoom, waar nog een groot postkan toor is. ZIE VERDER PAGINA 9 Twee Adrie's eerste jubilarissen met 40 jaar dienst bij Elenbaas Juf Verspuy verruilt School met de Bijbel voor lang weekeinde Gymlerares Ina Bolier gaat van kleuters naar ouderen in Poorvliet EN VERDER... Gereformeerde Gemeente Scherpenisse krijgt predikant Schotse chef-kok begint cate ringbedrijf in Sint-Annaland Christelijk jongerenevenement trekt 130 bezoekers Verkeersbrigadiers in het zonnetje gezet en nieuwe tak in Oud-Vossemeer VEEL MENSEN ZIJN ALS DE PAUWEN, PRONKERS, MAAR GEEN HOOGVLIEGERS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „Het geld is goed besteed. De speeltuin heeft een ware metamorfose ondergaan. Onze complimenten", zei bestuurslid J. Egberts van de vereniging Van 't Hof-Quist, die eerst geen stuiver aan de Vossentuin wilde geven, maar onder druk van de gemeente raad toch overstag ging. „Wat mij betreft, krijgt de speeltuin volgend jaar weer een bijdrage, maar dat zal wel niet van de gemeente mogen. Wij zijn er echter voor om de rente van de erfenis elk jaar te besteden", aldus Egberts. Van de 30 mille kocht de Vossentuin een nieuwe schommel, een wip, een dubbele schommel, een klimrek, een picknicktafel en een paar kleine toestellen. Een flinke kostenpost was ook het speciale zand en 60 kub valdempend materiaal. Loonbedrijf Van de Klundert had daarin een belangrijk aandeel en Willem Bosters, de vrijwilliger die 300 uren in het opknappen van de speeltuin stak. „Het onkruid, de modder en de rommel is verdwenen'vertelde toezichthouder A. Priem. De speeltuin was in 1993 na een handtekeningenactie van dhr.Cornelisse met extra subsidie aangelegd voor minder-validen, maar verschillende paden zijn nu opgeruimd en vervangen door gras. Bestaanden toestellen zijn geel en rood geverfd door Bosters, waardoor het er veel fleuriger uitziet. En er is een heleboel zand. „Zonder het geld van de vereniging Van 't Hof-Quist was dit nooit gelukt", zei voorzitter L. v.d. Lugt. Wethouder Velthuis prees de nieuwe groep enthousiaste men sen die de weggezakte Vossemeerse speeltuin uit de modder hebben getrokken. „Het geld uit de erfenis van mevr. Van 't Hof-Quist was een goede steun in de rug", aldus de wethouder, die er namens de gemeente een enveloppe met een veel kleiner bedrag overhandigde. „Ik hoop dat de kinderen hier hartstikke fijn kunnen spelen." Dat lukte gisteren wel met een tractatie van limonade, chips en ijs. Voorzitter Van der Lugt geeft het startsein om de ballonnen op te laten. Naast hem kijkt wethouder Velthuis toe. i'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1