Duiksportgroothandel Suunto slaat zijn vleugels uit in Tholen KOM FIAN KRIKKE VAN DER HULST Op bedrijventerrein Welgelegen is het wel even wennen Tholen Energieweg 25 NVM Donderdag 21 juni 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bedrijventerrein Welgelegen in Tholen telt sinds kort een duiksportgroothandel. De duikbril en de snorkel op het pand aan de Energieweg geven de bijzondere bestemming al aan. Suunto is de naam van de jonge onderneming en dat is tegelijk ook de naam van een bekend Fins merk van duiksportapparatuur. Erik Bleiji legde 1 augustus 1997 de basis voor het: bedrijf in Roosendaal en dat ontwikkelde zich zo goed dat naar een nieuwe, grotere ruimte moest worden omgezien. Na een brede oriëntatie in de omgeving werd dat Tholen, waar het personeelsbestand inmiddels is uitgegroeid tot negen mensen. Van 3000 tot 6000 Kostbaar instrument Richting Vlakbij België Winkels dicht Magazijnen Indeling: Entree, hal, pantry, toilet, kantoor (ca. 32,5 m2), bedrijfsruimte (ca. 250 m2). 1e verd.: kantoor ruimte/spreekkamer (ca. 50 m2). Er is een mogelijkheid om de bedrijfsruimte sterk uit te breiden (met 225 m2) d.m.v. het aanbrengen van een tussenverdieping. Oplevering: In overleg, kan snel. Dit bedrijfsgebouw heeft een geheel eigen identiteit en kent een zeer professionele uitstraling. Huurprijs: 49.000,- excl. btw Meer informatie en tekeningen zijn op ons kantoor verkrijgbaar. „Onze omzet is gigantisch gegroeid", vertelt Erik Bleiji. „Na het eerste jaar honderd procent, vervolgens vijftig procent, daarna zelfs honderdvijftig procent en voor 2001 is onze progno se tien procent groei. Dat niveau valt beter vast te houden dan de sterke stij ging in de vorige jaren." Nederland telt 200.000 gebreveteerde duikers, vanwie er 35.000 actief zijn. Per jaar komen er 10.000 bij, terwijl er 6000 afvallen die niet meer actief zijn. Er zit een kleine tien procent groei in de duiksport. De Oosterschel- de is een geliefde plaats bij duikers. Behalve Nederlanders komen er ook heel veel Belgen bij de Oesterdam, Strijenham of Gorishoek duiken. Die duikers hebben allemaal materiaal nodig en ook hier spelen modetrends een grote rol. „Men kijkt heel sterk naar het uiter lijk. Tachtig tot negentig procent van de duikers is gevoelig voor mo de. Een duikuitrusting gaat tussen de vier en tien jaar mee, afhankelijk hoe je de spullen verzorgt", vertelt Erik Bleiji. Vanaf 3000 gulden kun je een duik wagen, maar wie meer kwaliteit wil, kan zich ook tot 6000 gulden een duikuitrusting laten aan meten. Gezien de gevaren die aan het dui ken verbonden zijn, zou je denken dat de overheid nogal wat voor waarden stelt. „Duiken is geen sport met wettelijke eisen zoals vliegen of parachutespringen", aldus Bleiji. „Een duiker is verplicht om zijn fles één keer in de vijf jaar te laten keu ren bij het Stoomwezen. Met een ongekeurde fles mag je niet duiken. Voor de rest zijn er geen eisen. Je hebt geen brevet nodig. Alleen is in Zeeland wel een duikvergunning van de provincie vereist." Erik Bleiji werkte vroeger zelf bij een duiksportbedrijf. Door een be langenconflict van merken kreeg hij de kans om voor zichzelf te begin nen. „Van de 225 winkels die duik sportartikelen verkopen in Neder land en België leveren wij er aan 135. Wij proberen ons merk in de be tere winkels te verkopen. Als groot handel leveren we niet rechtstreeks aan de consument. Dat gebeurt al leen aan professionele duikbedrij- ven, de brandweer of defensie." Van de complete uitmsting is de fles met perslucht het meest kostbaar. „Dat is geen zuurstof, maar omge vingslucht", benadrukt Erik Bleiji. Behalve dat hij de spullen verkoopt, duikt hij zelf ook. „Ik woon in Ou- werkerk en de Óosterschelde vind ik het mooiste duikgebied van Neder land. Onder water zijn, geeft een be paalde beleving, een speciaal gevoel. Velen duiken ook voor het zien: het fascinerende leven onder water." Duikt het grote publiek van het voor- tot het najaar, de echte lief- Foto-onderschrift Foto-onderschrift hebbers gaan ook in de winter door. Dat vereist dan wel een ander pak. Bare is een vooraanstaand Ca nadees merk van duikpakken. Ove rigens is het Finse bedrijf Suunto daar ook eigenaar van. „Suunto is Fins voor richting. Van origine is het een kompasfabrikant, met na me voor het leger. De Finnen zijn behoorlijk ontwikkeld op technisch en elektronisch gebied en dat komt ook naar voren in de artikelen die ze voor de onderwatersport leve ren", zegt Erik Bleiji. Hij heeft grote steun van de Finse onderneming. „Samen met Suunto ben ik eigenaar van de groothan del. Het pand heb ik weer samen met mijn vader." Erik Bleiji begon in 1997 met een vertegenwoordiger in België en een administrateur. In de nieuwe vestiging Tholen heeft hij inmid dels negen personeelsleden. „De personeelswerving viel me bar te gen. Ik heb maar één magazijnme dewerker uit Tholen kunnen aan trekken." Suunto zat in Roosendaal klem om de groei op te vangen. „Daar zat alles vol of het was te duur. Toen zijn we in Bergen op Zoom en Steenbergen gaan kijken, maar daar is het niet gelukt. Onze vesti gingsplaats is niet zo van belang, maar vlakbij België vind ik wel be langrijk. Tenslotte is het Tholen geworden, maar daarvoor moesten we eerst aan een aantal voorwaar den voldoen. Om optie op een per ceel in Welgelegen te krijgen, moesten we een tekening indienen bij welstandstoezicht en vervol gens aantonen dat we het budget voor de bouw rond kregen. Suunto is een schone onderneming met veel opslagruimte. We bezorgen weinig mensen overlast. Er is hier geen herrie. We hebben 1800 m2 grond kunnen kopen, waarop we een pand hebben gebouwd dat voor ons alleen te groot is. Eerst zouden we drie eenheden gaan verhuren, maar onze groei was zo sterk, dat we uiteindelijk maar twee eenhe den van 20x20 en 20x 15 meter ver huren." Erik Bleiji ervaart grote verschillen tussen zijn vorige en huidige vesti gingsplaats. „In Roosendaal was het erg bedrijvig, maar hier in Tho len is het zeer rustig. Dan is de bank dicht, een andere keer weer een restaurant. En de winkels zijn tussen de middag dicht. Onbegrij pelijk. Aan zulke dingen moet ik hier wel wennen." De lage grondprijzen in Tholen brachten Suunto november vorig jaar toch op bedrijventerrein Wel gelegen en dat voorbeeld is door meerdere ondernemers gevolgd. „Gelukkig is men weer aan het bouwen, zodat er meer leven en be drijvigheid komt. En ook meer aan kleding, want dat is beter voor het klantenbezoek. In onze showroom ontvangen we namelijk de dealers. Het voordeel van Welgelegen is wel, dat er ook mensen wonen. Dat is prettig voor de sociale controle." De groothandel importeert duikarti- kelen uit Finland, Malta, Canada, Frankrijk, Italië, Taiwan en Viet nam. En Suunto verkoopt ze weer in de Benelux en op de Nederland se Antillen, waar de duiksport veel wordt beoefend. De artikelen komen per schip, vliegtuig of vrachtwagen binnen. „In het Verre Oosten zit je met een levertijd van drie tot vier maanden. Je moet bij de inkoop dus goed plannen om geen nee te hoeven ver kopen", zegt Erik Bleiji. In Tholen worden de spullen gelost en in de magazijnen opgeslagen, in afwach ting van de verkopen. Een Thools constructiebedrijf maakte de rek ken voor het grote magazijn. In de showroom van Suunto kun nen detaillisten een kijkje komen nemen om de vele tientallen artike len in allerlei prijsklassen te zien. Naast de Suunto instrumenten, ook de Bare duikpakken, Seaquest trim- vesten, Aqualung/Spiro ademauto- maten, Technisub maskers, vinnen en snorkels. Erik Bleij besteedde de complete bouw uit aan Krikke en Van der Hulst uit Heeze die het project sleu- telklaar opleverde. Dat ene aan spreekpunt vond de jonge onderne mer belangrijk opdat de lopende zaken zo weinig mogelijk door de verhuizing werden belemmerd. „Voor een openingsfeest hebben we ook nog geen tijd gehad. Moge lijk eind augustus/begin september; We proberen Pieter van Vollenho ven hiervoor naar Tholen te krij gen. Duiken is een hobby van hem en hij is zeer ge<nteresseerd in de duiksport. Bovendien levert zo ie mand altijd extra publiciteit op en dat is mooi meegenomen", aldus Erik Bleiji. Zijn bedrijf heeft tevens een eigen website op het adres: www.suunto.nl en www.suunto.com. Op een kleinschalig nieuw te ontwikkelen bedrijventerrein dat strategisch gelegen is ten opzichte van ge heel Zuid-West Nederland en België bieden wij een nieuw gebouwde bedrijfsunit aan met een zeer grote representativiteit. De unit maakt deel uit van een gebouw waar de eigenaar tevens een bedrijf voert (Suunto BV). De unit is voorzien van een eigen entreepartij, 5 eigen parkeerplaatsen en eigen voorterrein. ifiONBtSRE&O 60EÖ, H¥P0ïMMfi VfftZÊKfRlW» SINKE KOMEJAIM MAKELAARDIJ BV, vestiging Zierikzee Havenpark 3 Postbus 6, 4300 AA Zierikzee Tel. 0111-451500, fax 0111-451501 e mail: zierikzee@sinke.nl Sinke Komejan Ma kelaardij is lid van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) vakgroep Wo nen, Bedrijfsonroe- rend Goed en Vast goedmanagement Nabuur» Logistiek B.V. Haps vries-, koel- en expeditiehallen 4.500 m' Noy Logistics B.V. Heyen opslag- overslnghaHen 1 i.200 mJ Holsoft GntbH Al.vdori (J>) productie - magazijnen - kantoren 4.820 m* s x - Hmm BOUWER^^NrWERPER^VA^EDRIJFSGEBOUWEN EN KANTOREN J. Deckersstraat 40. Postbus 16, 5590 AA Heeze. Tel.: 040-2260060. Fax: 040-2260089.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9