Weer om de tafel met Indiëgangers over gedenkteken Visrechten gewenst Zoommeer-Volkerak Oud-Vossemeer naar Lausanne Veel tuinliefhebbers van buiten gemeente bezoeken Thoolse tuinen Drie landgoederen in Muyepolder smalstad Industriegrond voor lokale ondernemers Acht wielervrienden fietsen van Donaties publiek voor hersenstichting leveren 1400 gulden op Sociale recherche kost extra geld gpornij Donderdag 21 juni 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Vomi houdt vast aan plek in Thools Bosje Een deel van de commissie algemeen bestuur en welzijn vindt dat b. en w. opnieuw met de Vereniging Oud Mili tairen Indiëgangers (Vomi) moet gaan praten over een herdenkingsmonument. De SGP denkt daarbij in de eer ste plaats aan zo'n monument op een begraafplaats, zei M.J. Klippel donderdag. Dat leidde tot onbegrip bij an dere commissieleden, want Vomi-bestuurder G.C. Meeu- se had tijdens het spreekrecht duidelijk gemaakt dat zijn organisatie dergelijke monumenten bij de algemene oor logsmonumenten wil hebben. Geen precedent Helderheid Bij beheer hoort ook aanpakken stropers Zonering Heel Nederland Even na achten maandagochtend staan in de Philips van Dorpstraat in Oud-Vossemeer zeven wielrenners gereed. De achtste moet onderweg zijn, maar dan gaat de telefoon: Paul Timmermans uit Tholen staat - met zijn splinternieuwe fiets - onderweg met een lekke band! Die mededeling zorgt voor hilariteit onder de wachtenden. Af en toe kijken ze eens naar de donkere lucht die weinig goeds voorspelt. En inderdaad, als ze compleet zijn en om vijf voor half negen op de fiets stappen, begint het wat te spikkelen. Geen best vooruitzicht met zo'n 200 kilometer voor de boeg. De groep fietst in vier dagen tijd naar Lausanne in Zwitserland. Wuustwezel Extraatje De vier open Thoolse tuinen hebben vrijdag en zaterdag honderden bezoekers getrokken. Opvallend was dat er veel mensen van buiten het eiland onder de bezoekers waren voor de tuinen van familie Balk en Van der Zwan in Poort vliet, de tuin van de familie Kok in Scherpenisse en die van de familie Van Gurp in Sint-Maartensdijk. De toegang was gratis, maar bij elke tuin konden de bezoekers een gift doen aan de hersenstichting. Dat leverde 1400 gulden op. Open veld Een 'kralensnoer' langs De Pluimpot In de Muyepolder in Sint-Maartensdijk kunnen langs het natuurgebied de Pluimpot drie landgoederen komen. Er is nu bijna 19 hectare grond voor beschikbaar van de fa milie Schot en de familie Mulders. De gemeente gaat voor het gebied rond de Pluimpot een structuur- en land schapsvisie maken. Dat moet van de provincie en staat voor 2002 op de boek. Kralensnoer Statenleden Christenunie bezoeken Tholen Veiligheid, woningbouw, jeugdzorg en bedrijvigheid zijn de thema's die aan de orde kwamen bij het werkbezoek van de statenfractie van de Christenunie, vrijdagmiddag aan Tholen. Er werd in het gemeentehuis gesproken met het voltallige college van burgemeester en wethouders, waarna het bedrijf Van Dijke Zeeland te Sint-Philipsland werd aangedaan. Van Dijke Zeeland Tholen is de enige Zeeuwse ge meente zonder herdenkingsmonu ment voor de in Nederlands-Indië omgekomen militairen. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (die nadruk kelijk op persoonlijke titel sprak en niet namens de VVD-fractie) en P. van Belzen (CU) vonden dat al re den genoeg om nog maar eens om de tafel te gaan zitten. Voor PvdA en CDA was dat niet nodig en D66 ontbrak op de vergadering. Een jaar geleden adviseerde de commissie om het verzoek van de Vomi niet te honoreren. Omdat er geen nieuwe feiten zijn aangedragen, wilden b. en w. de discussie niet overdoen. Maar de commissie dach daar an ders over en zette de brief van de Vomi op de agenda. Meeuse - gesteund door een achttal oud-Indiëgangers op de publieke tribune - lichtte het verzoek nader toe. Hij wees erop dat de terugge keerde militairen hun gevallen ka meraden (waaronder 9 Tholenaren) destijds beloofd hebben er alles aan te doen om hen de eer en herinne ring te geven die hen toekomt. De Vomi streeft gedenktekens na met daarop de namen van de gevallenen, omdat zij ver van het vaderland be graven liggen en de nabestaanden daardoor geen tastbare plek hebben om hen te gedenken. Door zo'n mo nument bij het algemeen oorlogs monument te plaatsen, worden de Indiëgangers nadrukkelijk bij de dodenherdenking op 4 mei betrok ken. Een andere plek is voor de Vo mi onaanvaardbaar met het oog op de toekomst: als zij er niet meer zijn, zal dit gedenkteken voor ande ren minder belang hebben. Bij het hernieuwde verzoek heeft de Vomi twee schetsen gevoegd van een in hun ogen esthetisch verantwoorde opstelling bij het gedenkteken in het Thoolse Bosje. Hoewel ze respect hebben voor de Vomi, hoeft voor PvdA en CDA de discussie niet opnieuw gevoerd te worden. „De algemene tekst op het monument in Tholen is volgens ons ook op Nederlands-Indië van toe passing. We willen geen precedent scheppen. Plaatsing op een algeme ne begraafplaats kan wat ons be treft", zei M.A.H. den Haan. Vol gens M.A. van Beek gaat het er niet om of Tholen al dan niet de laatste Zeeuwse gemeente is zonder een Indië-monument en of het al dan niet esthetisch is. „De kern van de zaak is of het algemene karakter van het bestaande gedenkteken ge handhaafd moet worden. Wij steu nen het college, want een wijziging zou afbreuk doen aan de eensge zindheid." De SGP beijverde zich vorig jaar voor de begraafplaats in Stavenisse als plek voor een Indië-gedenkte- ken. In een hernieuwd gesprek zou dat opnieuw de insteek moeten zijn, vond Klippel. „Lukt dat niet, pas dan kan er over het Thoolse Bosje gesproken worden." Een afzonder lijk gedenkteken is volgens de SGP gerechtvaardigd omdat de Indiëgan gers niet voor onze vrijheid zijn ge vallen, maar voor een politieke zaak. „En gedenken we op 4 mei wel allen, gezien de 'vorm van het steentje dat het eiland Tholen ver beeldt?" vroeg Klippel zich af met het oog op de herindeling met Sint- Philipsland. Over de vorm van het monument kan, wat hem betreft, ge dacht worden. „Wij voelen niks voor aanpassing van het bestaande monument in verband met een grenscorrectie", reageerde Van Bel zen. Hij stelde dat je, na een her overweging, best op een besluit te rug kunt komen. „Ontdaan van het emotionele aspect moeten we toch met de Vomi in gesprek kunnen ko men. Ga praten en bekijk de moge lijkheden", adviseerde hij. Mevr. Frigge zei persoonlijk geen enkel probleem te hebben met het verzoek van de Vomi. „Hun gevallen kame raden moeten herdacht kunnen wor den. Ga praten en kijk of het in het Bosje kan." Burgemeester W. Nuis wilde - zon der overleg met de wethouders - niet op de suggesties uit de commis sie reageren. „Uw opdracht wil ik meenemen, maar ik waarschuw u voor het dossier dat er ligt. De Vomi geeft heel duidelijk aan wat ze wil en dus ook wat ze niet wil. Het is niet juist om elkaar aan het lijntje te houden, helderheid is gewenst." Nuis is binnen het college de enige die positief staat tegenover het ver zoek van de Vomi. Meeuse was te leurgesteld over de discussie: „We zouden graag ja of nee horen over plaatsing bij het algemeen oorlogs monument, want dat is ons uit gangspunt." Voorzitter P.K.M. Stou ten (die M.A.J. van der Linde verving) had daar begrip voor. „Maar de commissie wil zover niet gaan." Zowel de beroepsvissers als de sportvissers willen dat zo snel mogelijk de visrechten in het Volkerak-Zoommeer worden uitgegeven. Die roep klonk donderdag op het Krammersluizencomplex, bij de oprichting van de visstandbeheercommissie VBC) Volkerak-Zoommeer. De zes deelne mende organisaties tekenden een convenant, waarbij P.A. Kooistra uit Tholen de vereniging van beroepsvissers op het Zoommeer vertegen woordigde. De anderen zijn de Deltafederatie, Rijkswaterstaat Zeeland, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap. De VBC - een wettelijk verplicht orgaan - is niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. „In 1989 kwa men we voor het eerst bij mekaar", zegt Kooistra. Nu ligt er dan wel een integrale beheervisie waarin de gezamenlijke visie wordt verwoord over het gewenste ecosysteem en het toekomstig visstandbeheer, maar daarmee is men er niet. Zo moet er een visplan komen, maar het probleem is dat zowel de be roeps- als de sportvissers op dit moment geen visrechten hebben in het gebied Volkerakmeer, Een dracht, Zoommeer en Bathse spuisluis). De beroepsvissers - dat zijn er acht - hebben vergunning om op aal te vissen, de sportvissers mogen schubvis vangen. Vanuit beide kampen werd donderdag aan gedrongen op het zo snel mogelijk verlenen van de rechten. Het minis terie houdt de vissers aan het lijn tje, vinden ze. Een vertegenwoordi ger liet weten, dat dit aspect hoge prioriteit heeft. „Eigenlijk is het een beetje de omgekeerde wereld. Vóór de afsluiting van deze wate ren mocht er immers vrij gevist worden en nu worden we slechts gedoogd", zei M. Koster van de vereniging van aalvissers in Zuid- West-Nederland. Het verruimen van de mogelijkheden kan ertoe lei den dat het gebied zich ontwikkelt tot een eldorado voor de sportvis ser, aldus voorzitter A. Goossens van de Deltafederatie. Met name snoekbaars is een com mercieel aantrekkelijke vissoort. Wanneer de beroepsvissers die zou den mogen vangen, betekent dat voor hen een economische verster king. De beherende instanties wil len beperkingen. C. de Lange van Staatsbosbeheer sprak over het 'se lectief benutten' van de visserij, en van zonering in verband met broed en paaiplaatsen in de ondiepe delen van het gebied. Het gebruik van staand want wijst de organisatie af, met het oog op de vogelrijkdom. „Dat betekent voor de vissers een flinke beperking", aldus Kooistra. Het convenant geeft de vissers ook verantwoordelijkheden. „Zo dienen we ons te realiseren dat de vogels in het gebied ook moeten eten." Is het streven van de VBC erop ge richt om de visrechten naar de vis sers te krijgen, een vangstregistratie hoort daar dan ook bij. Monitoring van de visstand, inventariseren van de effecten van de visserij zijn maatregelen die de commissie wil. Maar een actief biologisch beheer van het gebied staat men voorlopig niet voor. Wél is er aandacht voor de waterkwaliteit. Beroepsvissers moeten, als ze op aal vissen, de bijgevangen andere vis nu nog terugzetten. Tegelijker tijd is er het probleem van de stro pers. „Uit heel Nederland komen ze 's nachts hierheen om op snoek, snoekbaars en pootvis te vissen", zegt Kooistra. Door de uitgestrekt heid van het gebied valt het niet mee om de boosdoeners te pakken. De LNV-vertegenwoordiger riep de sportvisserij op om omtrent dit as pect de lokale politiek aan te spre ken. Kooistra - onlangs gecertificeerd om visstanden te bemonsteren - vindt het belangrijk om mee te pra ten in de visstandbeheercommissie, hoewel al dat vergaderen een flink beslag legt op zijn tijd. Via dit over leg kunnen de belangen van een planmatig en duurzaam visstand en visserij beheer goed behartigd worden. Alle partijen hebben ipge- stemd met de integrale beheervisie voor het Volkerak-Zoommeer, die door opsteller J. Klein Breteler op de bijeenkomst werd toegelicht. Het idee voor deze rit van dik 800 ki- men gefietst en diverse van hen zijn actief wedstrijdrenner geweest. Neem Ruud Havermans, die na vorig jaar gestopt is. „Het ging gewoon steeds moeizamer, merkte ik. Dus ben ik ge stopt en ik moet zeggen, ik mis het niet. Dat valt me echt mee." Uit lief hebberij fietst Havermans nog regel matig en hij heeft dan ook flink ge traind. Zijn broer reed zelfs nog meer trainingskilometers. Nap Hage reed enkele jaren geleden voor het goede doel 350 km van Scherpenisse naar Groningen. „Maar dit is toch anders, want het is vier dagen achter elkaar." lometer is vorig jaar geboren. Vosse- meerder Hans Etienne die voor zijn werk in La Claie aux Moines - acht kilometer van Lausanne - woont, had toen een paar van zijn Thoolse fiets vrienden op bezoek. Pratendeweg is het idee voor deze onderneming ont staan. Etienne zelf (hij was voor de kermis terug in het dorp), zijn neef Leon Havermans en de broers Ruud en Marcel Havermans uit Nieuw-Vos- semeer, Nap Hage uit Poortvliet, Paul Timmermans uit Tholen en de broers Jack en Frans Hommel uit Oud-Vos semeer gaan de sportieve uitdaging aan. Hans' vader Piet Etienne bege leidt hen met een bus vol bagage, eten en drinken en reservemateriaal. Het achttal heeft in het verleden vaak sa- In de bestelbus liggen de tassen met kleren naast de krentenbollen en kadetten. Chauffeur Piet Etien ne test met een paar fietsers de mo biele telefoons uit. Want het con tact onderweg moet vlekkeloos verlopen. De bus kan namelijk niet altijd daar komen waar de fietsers rijden. Neem de middagstop van deze eerste dag. Die zal in de buurt van de Kalmthoutse heide zijn en daar mogen geen auto's komen. „Zullen we hier bij Wuustwezel af spreken?", stelt Etienne voor, ter wijl hij op de kaart een kruising aanwijst. Vrouwen, kinderen en ouders van de renners hebben zich op de Philips van Dorpstraat verza meld. Zij kunnen de tocht via inter net volgen, want om beurten zullen twee renners aan het einde van de dag eén verslag maken. De hele groep gaat nog op de foto bij de bus, dan wordt afscheid genomen en rijden de coureurs de straat uit. Er staat een straffe wind, maar die hebben ze in ieder geval vanachter. „Zet donderdagavond de gebakken aardappelen maar klaar", roept één van de coureurs naar Hans' vrouw Nancy. De eerste etappe (die door Nap Ha ge en Frans Hommel verkend is) eindigt in Anhée, op zes kilometer voor Dinant in de Belgische Arden nen. Het is de makkelijkste rit, want het terrein is hier nog grotendeels vlak. Piet Etienne schat op voor hand in, dat een gemiddelde snel heid van 30 km/u haalbaar zal zijn deze eerste dag. Maar de volgende dagen zal dat niet meer dan 25-27 km/u zijn. Dinsdag eindigt de groep in het Franse Verdun en woensdag in Port sur Saone (zo'n 40 km van Besangon). Dat zijn ritten waarin heel wat geklommen moet worden. Hele stukken van de route voeren langs de Maas. Vandaag is de slotrit door de Jura en dat traject heeft Hans Etienne tevoren al gereden. Als de conditie en de omstandighe den het toelaten, zal de groep 50 km voor het eindpunt - als extraatje - de Col de Mollendruz 'nemen'. Mor gen hebben ze een rustdag en zater dag wil een aantal van de renners nog een rit in de omgeving van Lau sanne maken, alvorens ieder op ei gen gelegenheid naar huis terug keert. De eerste twee dagen zijn redelijk voorspoedig verlopen, blijkt uit het verslag op internet. Pas halverwege België kreeg de groep maandag wat regen. Tegenvallers waren een ket tingbreuk bij Marcel Havermans en - de tweede dag - opnieuw een lek ke band voor Timmermans. In de tuin van de familie Balk aan het Zuidplantsoen in Poortvliet stonden vele bloemen, zoals vingerhoedskruid en damastbloem, in bloei. Volgens J. Balk waren er dit jaar 'echte tuinliefhebbers' op de open dagen afgekomen. „Voor het eerst zijn de tuindagen aangekondigd in het blad van de Tuinstichting en in Groei én Bloei. Mensen die daarop geabonneerd zijn, zijn echte liefheb bers. Die hebben vaak zelf ook een tuin of ze zijn gespecialiseerd in be paalde planten. De bladen verschij nen landelijk dus dan trekje ook een ander publiek." Is zaterdag over het algemeen de drukste dag, ook op vrijdag kwamen al vele belangstellenden een kijkje nemen. Bij de familie Van der Zwan aan de Schelphoekseweg (met onder meer een rozentuin en een veldtuin die overgaat in het landschap) waren er vrijdag al zo'n 115 kijkers ge weest. Zaterdagmiddag tegen vier uur was het aantal al gestegen tot ruim 250, maar niet iedereen die bin nenkwam werd geturfd. Het theehuis werd ook goed bezocht. Ook bij de familie Kok aan de Langeweg in Scherpenisse was het de eerste dag al druk, afgemeten aan de rij met ge parkeerde auto's in de straat. Me vrouw L.D. Kok: „We hebben men sen gehad van verder weg, uit Brabant, uit Zeeuws-Vlaanderen maar ook uit België. W merkten heel duidelijk dat er meer echte tuin liefhebbers bij waren. Voor vier tui nen is het de moeite waard om naar Tholen te komen. Ik heb veel men sen gesproken die Tholen helemaal niet kenden. Ze maakten een route langs twee of drie tuinen." Daarnaast ontving de familie echter ook weer veel mensen uit de directe omgeving. De tuin van Kok kent bloeiende planten maar herbergt ook vele soorten groen en is voor de open dag 'goed opgepoetst'. „Ik heb er niet iets speciaals voor gedaan, maar een tuin is natuurlijk altijd in bewe ging." Door de bijenkasten van de buren Van Doren is er ook meer te zien en te beleven, dan alleen maar bloemen en planten. Bij de familie Balk vallen de bloei ende planten op. Tussen de hoge groene hagen trekken de kleuren de aandacht: vingerhoedskruid en da mastbloemen in allerlei varianten. De tuin achter de voormalige burg meesters woning heeft ook een moes tuin en biedt een fraai uitzicht op het open veld midden in het centrum van het dorp. „We hebben een echte bloemen tuin," zegt Balk. „De taxushagen zijn twee meter hoog. Dat is voor de beschutting maar ook om de bloe men een rustige achtergrond te ge ven. Dan komen de kleuren beter uit." Ook bij de familie Van Gurp aan de Stenepad in Sint-Maartensdijk was er veel aanloop. Ook daar veel be zoekers van buitenaf. A. van Gurp: „Er waren mensen uit Haarlem en Ermelo. Die lezen dat hier vier tui nen open zijn en maken er een dagje van. Het is leuk om weer eens wat ander publiek te krijgen. Die geven ook weer eens andere reacties." Vooral zaterdagmiddag was het vol gens Van Gurp heel druk. „We had den steeds wel groepjes van 30 tot 35 mensen." Van Gurp heeft het aantal bezoekers niet geteld maar schat dat er zo'n 400 zijn geweest. De tuin is een landschapstuin met open en ge sloten delen 'met een blik op het open landschap.' Bij de tuinders konden ook plantjes worden gekocht. Ook daar was veel belangstelling voor. Initiatiefnemer I. Schot-Oudesluys diende vorig jaar via DLV make laardij De Bakker uit Goes een plan in voor het bouwen en inrichten van twee landgoederen op het terrein van 10 ha. akkerbouwland in de Muyepolder. De landgoederen nieu we stijl passen in het beleid van de provincie. Die reageerde evenals de gemeente, positief op het plan. „Het gaat wat langer duren. Er zijn nu an dere prioriteiten bij de gemeente," zegt mevrouw Schot die veertien dagen geleden aanwezig was op een bijeenkomst van de gemeente om samen met campinghouders en ei genaren uit het gebied te praten over de mogelijke ontwikkelingen in dit gebied. Volgens ambtenaar A. van der Lee (ruimtelijke ordening) hangt een en ander namelijk samen met het (ver der) ontwikkelen van de recreatie op het zuidwestelijke puntje van het eiland. De nota recreatieve verken ningen uit 1992 moet herzien wor den. „De landgoederen is een prachtig initiatief. Maar op aanra den van de provincie is ons ge vraagd om het geheel breder op te zetten. Het gaat nu om heel het ge bied aan beide kanten van de Pluim pot." Aan de oostkant van het natuurge bied De Pluimpot betreft het vooral verblijfsrecreatie (Gorishoek, de Pluimpot en de Zeester) en de mo gelijke bouw van een zomerwonin genpark (Wulpdal). Aan de west kant van de afgedamde geul ligt onder meer camping de Muie die momenteel uitbreidt, een gemeente lijk populierenbosje bij het strandje, een karrenveld, de kinderboerderij en heemtuin 't Lamsoortje, een dorpsbos van 8 hectare en akker bouwland van A.P. Bout (zo'n 12 ha.). Van der Lee: „De provincie wil een landschapsvisie voor heel dit ge bied, net als voor het gebied rond de haven van Sint-Annaland. De land goederen passen in het plan. Die pakken we nu niet apart aan, maar ze krijgen wel een plaats in een al gehele visie en die staat in de kader nota voor 2002 vermeld." Het akkerland van Schot (10 ha) en P.C.J.M. Mulders (ruim 8 ha.) ligt langs de Pluimpot tussen het fiets pad, de Kastelijnsweg en Groene dijk. Van der Lee: „Op bijna negen tien hectare is daar plaats voor drie landgoederen op grond van de rege ling nieuwe landgoederen van de provincie. Op voorwaarde dat het planologisch goed past." In het streekplan van de provincie worden voorwaarden gesteld aan de landgoederen. Zo moet er 5 ha. bos worden aangeplant dat een blijvend karakter heeft en toegankelijk moet zijn voor het publiek. Volgens be leidsmedewerker ing B. Bouman van de provincie is de gemeente nu aan zet. „We praten nu over drie eenheden. Wij hebben aangegeven wat kan en zijn ook akkoord, maar het is voorstelbaar dat er niet een plekje wordt aangewezen maar dat de gemeente een zone kiest voor meerdere landgoederen die als een kralensnoer bij elkaar liggen. Daar zijn voorbeelden van in Zeeland: de landgoederen bij Schuddebeurs op Schouwen-Duiveland en de land goederen langs de binnenduinrand van Walcheren." Het project van de landgoederen nieuwe stijl heet De Pluimpot en is het eerste in Zeeland. Volgens de provincie moeten het huizen van al lure worden. De woningen zouden een inhoud moeten krijgen van 1500 tot 2000 kubieke meter. Bij 'veiligheid' kwam de toekomst van de brandweer nadrukkelijk aan de orde: blijft ze bij Brabant of gaat ze naar Zeeland? De statenleden J.J. van Ginkel, J.J. van Oosten en D.P. Visser werd voorgehouden dat de uitkomst van deze discussie b. en w. nu al zorgen baart. Hoewel de pro vincie Zeeland het weieens als 'lon ken naar Brabant' ziet, dient in de ogen van het gemeentebestuur ook bij veiligheid naar het product te worden gekeken. En daarbij moet er oog zijn voor het geheel van het vei ligheidsbeleid, dus ook het ambulan cevervoer. Behalve de drie leden van provinciale staten namen de ge meenteraadsleden P. van Belzen en A.L. Piet en het schaduwfractielid J. de Feijter deel aan het werkbezoek. Het toewijzen van woningen, ook aan andere dan alleen de dragende kern (Tholen-stad), was het volgen de gesprekspunt. De visie van pro vincie en gemeente bleken niet altijd parallel te lopen. Wellicht geldt dat in wat sterkere mate voor de gevol gen van de 5e nota ruimtelijke ont wikkeling (de groene en rode con touren), was de gedachte. Nauw verband hiermee houdt de aanwij zing van Zeeland als nationaal land schap. De vraag is of de provincie al leen kan en mag bepalen hoe groot een dorp mag zijn, of dat de gemeen te ook een stem in het kapittel heeft. Burgemeester W. Nuis sprak in dit opzicht richting zijn partijgenoten over een soms wat paternalistische en generaliserende benadering van uit Middelburg. Bij het bespreken van de diverse knelpunten bleef de aanwezigheid van grote bedrijven in kleinere woonkernen niet onvermeld. Met na me de onnodige tegenstrijdigheden die bestuurlijke wil en ambtelijke re gels soms veroorzaken, waren on derwerp van gesprek. Wethouder mevr. M.A.E. Velthuis bracht nog de lokale jeugdzorg te berde, op welk terrein Zeeuwse en Brabantse struc turen de nodige verschillen vertonen. Op het industrieterrein Prins Hen drikpolder in Sint-Philipsland kre gen de provinciale en gemeentelijke politici vervolgens een rondleiding bij Van Dijke Zeeland. Dit bedrijf - met zo'n 25 medewerkers - maakt technologisch hoogwaardige ma chines voor de landbouw, waarbij veel nadruk wordt gelegd op inno vatie en het ontwikkelen van nieu we producten. Voorbeelden zijn ma chines voor het wassen en sorteren van bloembollen. Bij de nieuwste machine - in de vorm van een con tainer - is het probleem opgelost om grond uit het spoelwater te halen. Hierop is patent aangevraagd. De productie doet Van Dijke Zeeland in eigen beheer en men levert over de hele wereld (bijvoorbeeld Brazilië en Tasmanië). Directeur D. van Dijke vertelde dat voor hem het belangrijkste punt is: de beschikbaarheid van grond om groei van zijn bedrijf in de toekomst mogelijk te maken. Op dit moment is in Sint-Philipsland geen indus triegrond beschikbaar. Zowel de staten- als de raadsfractie van de CU vindt dat plaatselijke bedrijven de mogelijkheid moeten hebben om in redelijke mate te kunnen groeien. Daarbij loopt men tegen twee zaken aan: het landelijke en provinciale beleid dat bij kleine kernen maxi maal 5 ha bedrijventerrein toelaat, én het beleid van de gemeente Tho len' om beschikbare grond 'snel' uit te geven. Praktijk is, aldus de CU, dat grond niet alleen naar lokale be drijven gaat, maar ook naar onder nemers van buiten deze kernen. Dat leidt ertoe, dat in verschillende ker nen nauwelijks bedrijventerrein meer voorhanden is. De CU pleit er al langer voor om, uitgezonderd in Tholen-stad, de grond in een lang zamer tempo uit te geven en alleen aan plaatselijke ondernemers, zodat langer ruimte beschikbaar blijft voor een redelijke groei van de lo kale bedrijven. Dit past volgens de fractie in de uitgezette lijn om de uitgifte van bedrijventerrein te tem poriseren - om verstening te voor komen - en toch maximale ruimte aan de Thoolse ondernemers te ge ven. Verder past in dit concept ook renovatie van bestaande bedrijven terreinen en hergebruik hiervan. Tholen moet Bergen op Zoom over 2000 liefst 20 mille méér be talen voor de sociale recherche dan in 1999. Tholen kreeg een re kening gepresenteerd van 96.903 gulden. De kostenstijging wordt veroorzaakt doordat de Brabantse buurgemeente aanmerkelijk min der uitkeringsgerechtigden kreeg. CDA, SGP en VVD wildep daar in dej- commissie algemeen bestuur enëwelzijn meer van weten./,,Het is toch vreemd dat wij meer moe ten betalen als Bergen op Zoom minder uitkeringsgerechtigden heeft", vond mevr. E. Frigge-Ho gesteeger. Wethouder mevr. M.A.E. Velthuis legde uit dat in de jaren tachtig een overeenkomst is gesloten, waarin is afgesproken dat de kosten worden omgeslagen over het aantal uitkeringsgerech tigden. „Daalt dat aantal, dan ben je per plaats méér geld kwijt. Ber gen op Zoom heeft een erg groot aantal uitstroomtrajecten en dan gaat de macht van de grote getal len spelen." Velthuis wil na de zo mervakantie met Bergen gaan Qverleggen om de oude overeen- -xomst bij te stellen. De insteek daarbij zal zijn, om voor meer geld ook meer diensten geleverd te krijgen. domij tmfW-ii THÖgJG Rt'-i/e Volks!,,MtK De bus die het achttal op hun tocht naar Zwitserland begeleidt, is vanachter duidelijk herkenbaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13