'Bruiloft in de kamer gevierd met busje Droste cacao en ijs waf eitjes' Tholen moet meebetalen aan fietspad Tholenseweg Echtpaar Polderman-Quaak viert diamanten huwelijk Geslaagd dus gefeliciteerd Donderdag 21 juni 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 „We zijn zeer tevreden en zouden zo nog wel zestig jaar door willen, maar ja dat kan nu eenmaal niet." Dat zegt het diamanten echtpaar Polderman-Quaak uit Tholen dat dinsdag zijn huwelijksjubileum vierde. Ze kijken terug op een gelukkige periode, waarin het van armoede naar welvaart ging met ongekend snelle veranderingen. Mobilisatie In dienst Voor veel leerlingen van het middelbaar onderwijs zit het er weer op. Het examen is achter de rug en bij velen kan de vlag uit, omdat het diploma is behaald. Ande ren wachten nog in span ning, zijn nog bezig aan de examens of blokken voor herexamens. Hier in elk ge val een overzicht van de Thoolse gelukkigen die de buit al binnen hebben. 't Rijks Mollerlyceum Voltreffer Schelde college Sint- Maartensdijk Schelde college Bergen op Zoom Calvijncollege Tholen Politiek Calvijncollege Goes Calvijncollege Krabbendijke Naar Tholen Thomas mavo Juvenaat Roncalli Prins Maurits Auto AOC Steenbergen VMBO Groen Sommelsdijk Technische School Middelharnis Zeeuwse Muziekschool Diversen Werkgroep: 'Politieke moed en lef nodig' De werkgroep Tholenseweg Veilig roept de gemeente Tholen op om mee te betalen aan de aanleg van het fiets pad langs de Tholenseweg naar Halsteren. Volgens de werkgroep laten'college en raad nu 'alles aan de wille keur van de gemeente Bergen op Zoom over.' Verder blijkt de ondergrond aan de zuidkant van de weg te slap voor motorvoertuigen en moet het plan van de gemeente Bergen op Zoom worden aangepast. Kosten: tussen 1 en 4 miljoen gulden. Als die ene bijzondere dag ook echt bijzonder moet worden! Dan is Elselina bruidsmode de beste voorbereiding Gemeentehuis Het echtpaar Polderman-Quaak voor hun aanleunwoning bij Ten Anker waar ze een tevreden leven leiden. Leen Polderman wordt als zoon van een landarbeider op 2 mei 1916 ge boren aan de Rijkebuurtseweg te Oud-Vössemeer. Zijn vader is af komstig van Westkerke bij Scherpe- nisse. Uit dat dorp komt ook Marina Quaak die op 25 september 1920 het levenslicht ziet als dochter van een kleine boer. Hun geboortehui zen liggen niet dicht bij elkaar, maar toch ontmoeten ze elkaar in Scherpenisse. „Er was een muziek avond. Een uitvoering met een stuk of wat muziekverenigingen. Wij gingen er met drie meiden naartoe en daar kwamen ook drie jongens waaronder 'Lin'. Zo hebben we el kaar ontmoet", vertelt mevr. Pol derman. De jonge Polderman had echter ook nog familie in Scherpe nisse wonen en kwam zodoende met enige regelmaat in het dorp. Toch was het niet meteen koek en ei. Mevr. Polderman maakte de ver kering tussendoor nog een keer uit, maar bij een ontmoeting tijdens de koude oudejaarsdag van 1939 (toen Polderman bij zijn familie op be zoek was) laaide de liefde weer op. Veel tijd restte er bepaald niet om de relatie weer op te pakken, want Polderman viel onder de mobilisatie en moest op 1 januari al in dienst. „Ik moest naar Voorburg. Daar za ten we in een bioscoop toen de oor log uitbrak. Op mijn verjaardag was ik nog thuis en de dag erna werden alle verloven ingetrokken. Vanaf die derde mei heb ik in een paar weken tijd mobilisatie, oorlog en krijgsge vangenschap meegemaakt", zegt Polderman. „We zaten drie hoog in die bioscoop toen we de vliegtuigen over hoorden komen. We zijn snel naar buiten gegaan en hebben ons zelfs buiten nog deels aan moeten kleden. Even later zaten er geen rui ten meer in het pand. We hebben in de weilanden vlakbij de koeien dood zien gaan. Ik zat bij het Rode Kruis en we kregen te horen dat we overgeplaatst zouden worden naar Bennebroek of zo. Met z'n vieren gingen we naar de commandant om dat te vernemen. We kregen vier gulden vijftien mee en de sergeant majoor die ons dat gaf, had tranen in zijn ogen. Met auto's gingen we naar Bennebroek en onderweg werd de auto ai beschoten. De oorlog was snel voorbij. We werden krijgsge vangen genomen. Officieel in elk geval. In de praktijk betekende het dat we in een weiland werden gela ten, we kregen een paar ballen om ons te vermaken en we mochten niet van dat grasveld af. Drie dagen hebben we daar gezeten. Daarna mochten we naar huis. Ik was bij één van de eersten die naar huis mochten." Intussen zat de geliefde van Polder man thuis behoorlijk in de zenu wen. „We wisten helemaal niets, want hij mocht niet naar ons schrij ven. Het was een heel spannende tijd", vertelt mevr. Polderman die in Scherpenisse niet veel van de oor logshandelingen merkte. „Ik stond op het punt om mee te gaan met een tante uit Sint-Annaland waar ik veel van hield. We stonden al met onze fietsen in de hand toen ik Leen ach ter een schuur vandaan zag komen. Nou je begrijpt dat het logeren bij die tante niet is doorgegaan." Pol derman zelf had aanvankelijk niet aan Tholen gedacht. „Ik dacht dat het zo afgelegen lag, daar kon toch niet gevochten worden. Maar ik wist niet dat er heel wat soldaten op de vlucht op Tholen terecht waren gekomen. Boven een krantenartikel zag ik toen een grote kop: 'Tholen geeft zich na zware gevechten over'. Toen kneep ik hem wel." Vrijgelaten door de Duitsers moest Polderman maar zien hoe hij thuis kwam. Al liftend bereikte hij uitein delijk Scherpenisse. Na een jaar besloten de geliefden in het huwelijk te treden. Niets poë tisch aan in deze tijd. „We moesten om acht uur binnen zijn. En geld was er niet. We zijn vanuit mijn huis lopend naar het gemeentehuis ge gaan", vertelt mevr. Polderman. „Getuigen, ouders, broers en zussen. Die konden er bij zijn, meer niet. Het feest werd in huis gevierd. Ik weet nog dat mijn moeder zei dat ze zou proberen een busje Droste cacao te pakken te krijgen en ijswafeltjes. We hadden thuis koeien, dus melk was er wel. Mijn moeder zei dat we maar vroeg naar bed moesten gaan en dat ze me de volgende morgen weer vroeg verwachtte om het huis aan kant te maken." Het echtpaar Polderman huurt de helft van een dubbele woning aan het Kleine Loo in Scherpenisse (voor ƒ1,49 per week) en Polderman gaat werken als landarbeider. Later zou hij beetje bij beetje wat land verwerven en voor zichzelf begin nen. Zijn vrouw (afkomstig uit een gezin met elf kinderen) werkte al voor haar huwelijk bij diverse men sen als hulp in de huishouding. „Ik werkte bij mevr. Lindhout en daar voor kreeg ik een rijksdaalder per week. Nu is dat niet meer voor te stellen. Maar op een gegeven rao- Nieuwbouw bij Markiezaatcollege. Het Markiezaatcollege in Bergen op Zoom gaat het huidige onderkomen aan de Nobellaan grondig vernieu wen. Het wordt uitgebreid tot 6600 m2. De bouw moet in februari van start gaan. Er komen onder meer een mediatheek, computerlokalen, collegezalen en een aantal zelfstu dieruimtes. t v ment kon die mevrouw me niet meer betalen, alhoewel ze wel hulp nodig had. Maar aangezien ik ook bij ons gezin geld in moest brengen, ben ik toen naar een andere familie gegaan. Het was de familie Keizer. Twee broers en een zus die altijd onge trouwd zijn gebleven. Ik kon daar voor drie gulden per week terecht. Maar toen ik er de eerste week had gewerkt en goed mijn best had ge daan (dat werd je geleerd van huis uit), lag er een rijksdaalder, een gul den en een kwartje op tafel. En ze zeiden dat dat kwartje alleen voor mij was, omdat ik het zo goed had gedaan. Ik was toen 17 en had nog nooit in één keer een kwartje gekre gen." De familie Keizer was zo te vreden over mevr. Polderman dat ze zelfs later met haar man en kinderen in het huis mocht komen wonen. „Anderen vonden het de moeilijkste mensen van het dorp, maar ik heb er nooit dol mee gehad. Ze zijn altijd heel goed voor ons geweest. En toen Aan de regionale scholengemeen schap 't Rijks te Bergen op Zoom zijn de volgende leerlingen geslaagd: MAVO. Sint-Annaland: Danielle van Beveren, Leander Bungener, Ju dith Neef, Marlous Rijnberg en Den nis van Vossen. Stavenisse: Peter Eerland. Sint-Philipsland: Peter Hagenaars. Tholen: Robin Jonkers, Ilse Polder man en Chris Stols. HAVO. Scherpenisse: Joey van Ak keren en Angéla de Graaf. Tholen: Marius Bakker en Said van de Klundert. Oud-Vossemeer: Inge Duine. Sint-Maartensdijk: Renske Hage en Niels Uijtdewillegen. Poortvliet: Martin Quist. Sint-Annaland: Robert van Vossen. VWO. Tholen: Corina Aarnoudse, Wendy IJzerman en Lindsey Knop. Stavenisse: Johan Eerland. Sint-Maartensdijk: Leo Geluk. Sint-Annaland: Irma Hage. Oud-Vossemeer: Ilona van Poort vliet en Mark Timmermans. Aan de diverse vestigingen van het Mollerlyceum in Bergen op Zoom, Steenbergen en Ossendrecht zijn de volgende leerlingen geslaagd: MAVO Tholen: Annemarie Keij, Michiel Nieuwkerk en Femke de Wolf. Oud-Vossemeer: Lucinda van Driel. Sint-Annaland: Cynthia van den Berg en Rini Quist. Sint-Maartensdijk: Mathijs de Ka per en Miranda Visser. Poortvliet: Daan Bijl en Maikel Goudzwaard. Sint-Philipsland: Amanda Jansen. HAVO Tholen: Simone Groeneveld en Willem Keij. Sint-Annaland: Barbara Hommel. Scherpenisse: Femke Wedzinga. Sint-Philipsland: Jeroen Reijn- goudt, Esther Sondermeijer en Dan ny Steijn. VWO Tholen: Liesbeth Snoep. Oud-Vossemeer: Frank Schoep Stavenisse: Hilde Veldman. Sint-Maartensdijk: Ruben Steketee. VBO VERZORGING Tholen: Mar leen Jansen en Milou Lindenberg. Oud-Vossemeer: Carole Heester mans. Sint-Philipsland: Carolien Voshol. VBO METAALTECHNIEK: Tho len: Chris Jansen. Sint-Philipsland: John Baauw. IVBO VERZORGING Sint-Philips land: Sandra van den Berg. ze overleden waren, kregen wij zelfs het grootste deel van de erfenis. We hebben heel wat land van ze gehad en zo konden wij voor onszelf be- ginnnen." Het echtpaar Polderman kreeg eerst een dochter. Toen het tweede kind op komst was, moest men in febru ari 1944 evacueren omdat de Duit sers Tholen onder water gingen zet ten. De Scherpenissenaren kwamen terecht bij een Halsters boerengezin. „Er was een stal waarin de koeien van mijn schoonvader stonden",ver telt Polderman. „Naast die stal was een keukentje gebouwd. Heel klein. Als je de deur naast het bed open had gedaan, zou je zo tegen de koei en aan hebben gekeken. Maar we zijn er heel goed opgevangen." Pro bleem was wel dat de familie geen kinderspullen had meegenomen. „De baby zou in juni komen. We VBO CONSUMPTIEVE TECH NIEK Tholen: Marijn Contant. Op het Schelde college te Sint-Maar tensdijk zijn de volgende leerlingen geslaagd: BOUWTECHNIEK Tholen: Gerrie de Groen. Oud-Vossemeer: Hans Versluijs. Sint-Annaland: Rob Rijnberg, Ren- ko Tempelaars, Vincent Goedege- buure en Andor Keur. Sint-Maartensdijk: Ebu-Bekir Cir- krikciogly, Ad Pipping, Ludwin Troster, Rudolf van Vossen, Dennis Lisseveld en Rich Zwagemaker. Scherpenisse: Wilco de Graaf. Poortvliet: Karlos Schot. METAALTECHNIEK Tholen: Ra mon van der Sande. Oud-Vossemeer: Bas van Houdt en Wesley Koop. Sint-Annaland: Emiel Polderman, Stephan Goedegebuure, Martijn van der Sande en Leander Vroegop. Stavenisse: Hilbert Potappel, Bram Smits en Yoesef Zouhari. Sint-Maartensdijk: Edwin Kok en Sander van der Ree. Scherpenisse: Leo Vroegop. Sint-Philipsland: André van Ame- rongen. VOERTUIGENTECHNIEK Tho len: Carlo van Dienst, Hein op den Brouw en Danny Schouten. Sint-Annaland: André Ketting. Stavenisse: Martijn den Engelsman en Mark Moerland. Sint-Maartensdijk: Francis Bent- schap Knook. VERZORGING Tholen: Wilmer Kousemaker, Priscilla Veld, Cindy de Visscher, Hicham ben Hammou en Mariena van Zetten. Oud-Vossemeer: Kim van Dijk, Je- anette van Wees en Jessica Pland- soen. Sint-Annaland: Jannie Boulogne en Sandra Westdorp. Stavenisse: Sharo Tol, Iris Clardey en Cora Lindhout. Sint-Maartensdijk: Ilona bos, Janti- dachten dat we dan al weer thuis zouden zijn, maar het duurde veel langer. Dus moesten we uiteindelijk naar huis terug zien te komen om spullen te halen. Toen ben ik op de fiets van Halsteren naar Scherpenis se gereden. Onderweg ben ik door wat later een NSB'er bleek te zijn, de Thoolse brug over geholpen, want de Duitsers lieten je er anders niet door", aldus mevr. Polderman. De gezinsuitbreiding verliep verder goed, al had men wel wat proble men met de zuster die het allemaal maar geen omgeving vond voor een klein kind. „Het hoort zo niet, zei ze. Maar ik heb haar toen gezegd dat wij daar ook niet hoorden in dat kleine hokje", zegt mevr. Polder man. In oktober, nog terwijl de Duit sers op Tholen zaten, ging het gezin Polderman terug naar Scherpenisse. „Achteraf is dat maar goed geweest ook. Want drie weken nadat wij ver trokken waren, viel er een granaat boven op dat aanbouwtje waar wij in ne Bazen, Paulien Hendrikse, Petra Kouwenhoven, Miranda van Zetten, Dineke Bijl en Kim Reuling. Poortvliet: Tonnie van de Velde, Laura Geluk, Eva de Winter en Leo- nie van der Jagt. Aan het Schelde college in Bergen op Zoom slaagden de volgende leerlin gen voor het examen: UITERLIJKE VERZORGING Tho len: Monique Bovee. VERZORGING Tholen: Danielle Lagendijk. ADMINISTRATIE Tholen: Sheryl van den Heuvel. Oud-Vossemeer: Anique Geuze. Sint-Philipsland: Arie van Strien. Aan het Calvijncollege te Tholen zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het eindexamen mavo: Tholen: Dirk Aarnoudse, Tanja Aarnoudse, Lianne Agterdenbos, Sjaak Baaij, Wendy Baaij, Christina van den Berge, Kees van den Berge, Laurens Bogert, Femmie van Duyn, Marianne Geuze, Lisette Griep, Ellen de Groen, Eline Lindhoud, Karina Mol, Sonja Nederlof, Andrea Quist en Jacolien de Rijke. Oud-Vossemeer: Jojanneke Goede gebuure en Arco de Rooij. Sint-Annaland; Kirsten Baaij, Con- ja de Boer, Erik-Jan van Driel, Mart ha van Lit en Anky Vroegop. Stavenisse: Francisca Eerland, Bram Heijboer en Heidi Ponsteen. Sint-Maartensdijk: Arie van den Doel, Janita van Koeveringe en <&fcr- zaten. Precies op de plek waar de kinderwagen had gestaan." In 1958 begon Polderman echt als zelfstandige boer. Hun zoon zou aanvankelijk het bedrijf voortzetten, maar koos uiteindelijk toch voor een baan als leerkracht. In Scherpenisse was Polderman behalve in het boe renleven ook actief in de politiek. Hij werd lid van de kiesvereniging van de SGP, kwam op de kandida tenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen te staan en werd ook raadslid en tot slot zelfs wethouder. „Tja, als je het ene doet, moetje het andere maar niet laten. Als je lid bent van die kiesvereniging word je gevraagd op zo'n lijst te gaan staan. En dat doe je dan. Van het een komt dan het ander. En je moet er nog dankbaar voor zijn dat men je ge noeg vertrouwen geeft om in de raad te komen. Ik heb het altijd graag ge- rian Koopman. Scherpenisse: Lydia Heijboer, Anne van Houdt, Martine van Houte, Corné Kleppe, Linda Ponse, Anne van der Slikke en Joan van der Slikke. Poortvliet: Gijsbert Snoei. Sint-Philipsland: Elsbeth Reitsma. Op de vestiging Goes van het Cal vijncollege slaagden: HAVO Tholen: Anke Baaij, Aliha Geluk en Louwra Quist. Sint-Annaland: Rudi Hage, Merijn van der Klooster en Gerdine van der Perk. Sint-Maartensdijk: Elvira de Graaf. Poortvliet: Gewieke Brons en Con nie Jansen. Sint-Philipsland: Corine van Har- berden en Anne Ridderhof. VWO Tholen: Jolanda Bout en Coen Polderman. Sint-Maartensdijk: Janneke Vroeg op. Scherpenisse: Maarten van Oeveren. De volgende leerlingen behaalden hun diploma aan het Calvijncollege in Krabbendijke: BOUWTECHNIEK Tholen: Peter Jansen. Stavenisse: Jos Polderman. Scherpenisse: Anco Rijstenbil. Sint-Philipsland: Richard Reijn- goudt. ELEKTROTECHNIEK Tholen: Pieter Bogert en Tjerk Burger. Scherpenisse: Hillebrand Bos en Harry van den Bos. Sint-Philipsland: Niels van Vossen. daan", zegt Polderman die echter aangeeft dat hij het nu waarschijn lijk niet meer zou kunnen. „Het is zoveel ingewikkelder geworden. Wij hadden als college van b. en w. van Scherpenisse hooguit een stuk of tien vergaderingen per jaar. Nu is dat zeker elke week. Bovendien was er veel minder papierwerk en wette lijke rompslomp. Je moet nu echt wel bij de tijd zijn om zo'n functie te kunnen bekleden." De SGP was in de tijd van Poldermans raadslid maatschap de grootste partij in de Scherpenissense gemeenteraad met drie zetels. CHU en PvdA hadden er elk twee. Later kwam ook de VVD op. Naast zijn raadswerk, was Polder man ook lange tijd actief bij de wo- ningbouwstichting Beter Wonen. Samen met L.A.M. Elenbaas was hij verantwoordelijk voor het toewijzen van woningen in Scherpenisse. „Dat was zeker geen erebaantje. Ik ben er wel eens thuis voor uitgescholden omdat iemand een huis niet kreeg toegewezen. Mensen kunnen er vaak geen begrip voor opbrengen dat ondanks het feit dat ze al langer op de lijst staan, er toch urgentere gevallen kunnen zijn. Wij hebben zelf ook drie jaar moeten wachten voordat we in deze aanleunwoning bij Ten Anker konden komen. Maar ik heb nooit opgezien tegen een beetje strijd en ik deed het werk graag. En we hebben heel wat moei lijke beslissingen moeten nemen. Want als je maar één huis hebt en er zijn drie gezinnen met inwonende kinderen die allemaal recht op dat huis hebben, wat doe je dan? Dat zijn moeilijke beslissingen." Mevr.Polderman heeft nooit moeite gehad met het feit dat haar man zo veel van huis was. Overdag hard werken op het eigen bedrijf en 's avonds nog eens voor de gemeente raad en ook voor de woningbouw- stichting en tussendoor nog als dra ger bij begrafenissen. Dat laatste werk begon hij te doen om wat extra geld te verdienen. „Ik heb eigenlijk drie perioden als drager meege maakt. Eerst waren het veelal land arbeiders, want die konden het geld goed gebruiken. Daarna de zelfstan dige, kleine boeren, want die waren meestal thuis, terwijl veel andere mensen over de brug gingen werken (in Rotterdam bijvoorbeeld). En tot slot moest je ook nog een auto heb ben, want niet elk dorp heeft meer een eigen begrafenisondernemer", vertelt Polderman. „In het begin de den we het werk met z'n tienen. Een zware 'burry' die we zelf, lopend moesten dragen. Later kwamen de karretjes om de kist op te zetten en dat vergemakkelijkte het werk. We lieten vroeger de kist ook zakken aan een touw. Tegenwoordig hebben ze daar een soort lift voor." Zijn echtgenote had het thuis druk. Mee- HANDEL EN VERKOOP Oud- Vossemeer: Johanna Bogert. Sint-Annaland: Janneke van Dijke, Pieternella Gunter en Annelies Gun- ter. Stavenisse: Nelleke den Braber, Rianne Klippel en Gea de Vos. METAALTECHNIEK Tholen: Pie ter Nouwen. Sint-Annaland: Wilbert Heijboer. Stavenisse: Pieter van Dijke, Leo nard Potappel, Aalt de Rijke en Len- nard de Ruiter. Scherpenisse: Jan Elenbaas. Poortvliet: Jeroen Lindhout. Sint-Philipsland: Jaco van Kolt- hoorn. VERZORGING Tholen: Linda van den Berg. Oud-Vossemeer: Marianne van Houdt. Sint-Annaland: Arjanne van Dijke en Jolies Potter. Stavenisse: Lieneke van Haaften en Eline de Rijke. Scherpenisse: Jolanda Suurland. Poortvliet: Annemieke Lindhout. Aan de Thomas mavo in Halsteren zijn geslaagd: Oud-Vossemeer: Stephan Boer, Jan neke Havermans, Jacoline van Hoorn, Debbie Timmermans en Car- in Verhagen. Tholen: Hafida El-Jilali, Monica Pe rez Martinez, Marijke Smit en An thony Soliman. Poortvliet: Martijn Poot. Sint-Annaland: Chantal van der Spek. De volgende leerlingen behaalden hun diploma aan het Rooms Katho liek gymnasium Juvenaat Heilig Hart in Bergen op Zoom: Tholen: Johnny Kleppe en Annelies Schellingen Oud-Vossemeer: Hanneke van der Plicht. Poortvliet: Kornélie Uijl. Aan de Roncalli scholengemeen schap in Bergen op Zoom zijn de vol gende leerlingen geslaagd: ATHENEUM Tholen: Tjebbe Dek kers. HAVO (TWEEDE FASE) Sint-Phi lipsland: Ascania Daamen. Sint-Maartensdijk: Eef Sinterni- klaas. MAVO Sint-Annaland: Patricia Aarnoudse, Nicole Bliek en Wieteke Moerland. Stavenisse: Maaike van der Helm. Aan de Prins Maurits scholenge meenschap te Middelharnis zijn de volgende leerlingen geslaagd: HAVO Sint-Philipsland: Irene Kempeneers en Marjolein Mol. Anna Jacobapolder: Karin Tichem. Oud-Vossemeer: Anne Nagtegaal. MAVO Sint-Philipsland: Marianne Huijser, Henri Lisseveld, Felix den Ouden en Peter Quist. VBO-VERZORGING Sint-Philips land: Wendy Dekker, Huibert Geluk, Marian de Jonge, Judith Neele, Lean- 4? werken op het bedrijf, zorgen voor het huishouden en 26 jaar lang werkte ze dus ook nog bij mensen thuis. Bovendien was ze vele jaren lid van de vrouwenvereniging Waakt en Bidt in Scherpenisse. Maar het zou niet altijd Scherpenis se blijven voor de familie Polder man. Naar eigen zeggen hebben ze nooit moeite gehad met verhuizen. En twintig jaar geleden ging het echtpaar naar Tholen. „We hadden geen opvolging in het bedrijf en we konden het goed verkopen. Ik wilde altijd al best graag in Tholen wonen. Toen kwam er een huis van een fa milielid vrij in de Mossellaan. Ei genlijk zochten we meer een bunga- lowtje. Dat huis was heel groot. Maar het was mooi en we hebben het toen toch maar gedaan", vertelt mevr. Polderman. „Daar hebben we 18 jaar heel tevreden gewoond." Maar de gezondheid van de echte lieden begon wat te tanen. Mevr. Polderman had veel last van een her nia en haar man kreeg op een gege ven moment een hartinfarct. „We wilden naar een kleiner huisje, want ik kon niet meer boven komen", zegt mevr. Polderman. Via de huis arts werd het echtpaar als 'urgent' op de wachtlijst voor een aanleun woning bij Ten Anker gezet. „Die man zei dat we binnen een half jaar in een aanleunwoning zouden zitten. Maar het werd uiteindelijk drie jaar", vertelt Polderman. „Maar daar moet je begrip voor hebben. Want er kunnen altijd mensen zijn die zo'n huisje dringender nodig hebben. Gelukkig hebben we toch deze woning kunnen krijgen. En we wonen hier prima." Op dit moment verkeert het echtpaar Polderman in redelijke gezondheid. Polderman rijdt met zijn 85 jaar zelfs nog auto. Hij haalde zijn rijbe wijs overigens pas op 52-jarige leef tijd. Terugkijkend op de periode van hun huwelijk (ze vierden elke vijf jaar hun trouwdag) zijn dhr. en me vr. Polderman tevreden. „Buitenge woon tevreden. Op deze manier zou ik nog wel 60 jaar door willen gaan. Maar ja, dat kan nu eenmaal niet", zegt mevrouw. In elk geval werd het diamanten huwelijk dinsdag wel wat uitbundiger gevierd dan een 'ge woon' lustrum. De veranderingen in de wereld om hen heen, volgden elkaar in ijltempo op. „Toen ik begon te werken, kreeg ik 17 cent per uur. En auto's zag je vroeger heel weinig. Als je dat afzet tegen de situatie waarin we nu zit ten. Met elke maand heel wat geld dat wordt gestort en een auto om in te rijden. Ik weet nog wel dat ik voor het eerst met mijn Simca voorbij de Rijkebuurtseweg reed. Toen ver wonderde ik me toch wel. Wie had dat vroeger kunnen denken dat een arbeidersjongen hier nog eens in een auto voorbij zou komen?" ne Noorthoek en Leanne van Westen. Aan het Agrarisch Opleidings Cen trum West-Brabant in Steenbergen zijn geslaagd: Tholen: Evelien van der Ree, Edwin van der Sande en Christian Taalman. Oud-Vossemeer: René ten Brink en Danielle Klippel. Sint-Annaland: Michael Keur. Scherpenisse: Lotte Moerland. Poortvliet: Pieter Brandwijk. Aan het VMBO Groen in Sommels dijk behaalden de volgende leerlin gen het diploma voor de afdeling landbouw, natuurlijke omgeving: Tholen: Edwin de Rijke. Oud-Vossemeer: Nicole van Hecke. Poortvliet: Wilco Hage, Jan Cees van Houdt en Benny Vogel. Sint-Philipsland: Henriët van de Velde en Stefanie van de Velde. Aan de Technische School te Middel harnis zijn geslaagd: BOUWTECHNIEK TIMMEREN Sint-Philipsland: Michael Hartogs en Robin Kot. CONSUMPTIEVE TECHNIEK An na Jacobapolder: Ivo Hage. Sint-Philipsland: Danielle van Hek ken. METAALTECHNIEK Anna Jaco bapolder: Niki van der Reest. Sint-Philipsland: Michel Noorthoek en Marco Ridderhof. Aan de Zeeuwse Muziekschool zijn de volgende leerlingen geslaagd: DIPLOMA A voor F-HOORN: Frans Boogaard uit Sint-Annaland. SAXOFOON: Susanne Poot uit Poortvliet, Mandy Deurloo en Cor- rie Verkamman uit Tholen, Ina van Schetsen en Pauline van Popering uit Sint-Annaland. BUGEL: Cinthia Quist uit Sint-An naland, David van de Velde en Sarah Beecham uit Sint-Maartensdijk, Hanneke van de Ree uit Sint-Phi lipsland. TROMPET: Jaco Pekelsma uit Tho len. SLAGWERK: Corné Anthonisse uit Scherpenisse. DWARSFLUIT: Anne van der Klooster uit Sint-Annaland. DIPLOMA B voor SAXOFOON: Angelique Vroegop uit Oud-Vosse meer. DWARSFLUIT: Jenneke Ouwersloot en Cora Ligtvoet uit Tholen en Me- riete Horst uit Sint-Annaland. DIPLOMA C voor Klarinet: Sanne van Helmondt uit Oud-Vossemeer en Loes Zwijgers uit Tholen. Aan het Baroniecollege in Breda is Annemarie Goedegebuure uit Poort vliet geslaagd voor het examen ver pleegkundige niveau 4. In een brief aan college en raadsleden verwijt de werkgroep de bestuurders een passieve opstelling. ,Op een en kele summiere vraag na aan de be trokken wethouder, is er vrijwel geen actie van u als verantwoordelijke po litici genomen.' De werkgroep wijst er nog eens op dat de schoolgaande jeugd aan gevaren wordt blootge steld. ,Wij verwijten u, evenals het dagelijks bestuur van onze gemeente een afwachtende, apathische houding ten aanzien van deze problematiek.' Volgens Tholenseweg Veilig is er veel politieke moed en durf voor no dig om de grenzen van de gemeente te overschrijden. Alles draait om de bekostiging van een verkeersveilige Tholenseweg. U laat alles aan de wil lekeur van de gemeente Bergen op Zoom over. Ook al gaan misschien de kinderen van uw achterban niet naar het voortgezet onderwijs in Ber gen op Zoom, het ontslaat u niet van de verplichting u in te spannen voor Kerkstraat 40 2411AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Advertentie I.M. een verkeersveilige Tholenseweg.' Het is de eerste maal dat de werk groep de gemeente oproept om mee te betalen aan de aanleg van een fiets pad langs de verbinding tussen Tho len en Halsteren. Over het plan voor een vrijliggend fietspad aan de noordzijde van de weg, is de werk groep ingelicht door de buurgemeen te. Om dat te verwezenlijken moeten er grondboringen worden gedaan naar de grondslag van de weg. Die blijkt aan de zuidzijde niet te voldoen voor het dragen van motorvoertuigen. Overwogen wordt nu om het plan aan te passen. In augustus zou het ge wijzigde plan volgens de werkgroep aan de gemeenteraad van Bergen op Zoom worden aangeboden. Dan wordt beslist of het plan een kans van slagen heeft. De werkgroep pleit overigens voor twee vrijliggende fietspaden in plaats van een eenzijdig dubbel fietspad. Volgens Tholenseweg Veilig moet het nu niet moeilijk zijn om finan cieel bij te dragen aan het fietspad als het wordt afgezet tegen de kosten van '25 tot 40 miljoen gulden' voor een nieuw gemeentehuis. Tenslotte neemt de gemeente ook deel aan stichting die zich beijvert voor de randweg Noord (A4). Ook die ligt buiten de gemeentegrenzen, aldus de werkgroep. Mooie woorden en medeleven leve ren totaal niets op.. Bij eventuele ver keersongelukken huilt men krokedil- lentranen en gaat met weer over tot de orde van de dag. Wij zullen de vinger aan de pols houden en u, in dien nodig, regelmatig tarten om daadwerkelijke acties te onderne men,' aldus de werkgroep aan het college. Maandagmiddag hebben de werk groepleden H. de Wit en mevr. C.A.M. Binkhorst de brief aan wet houder K.A. Heijboer overhandigd en toegelicht. De raadsleden kregen de brief via de post.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11