School met de Bijbel uit Poortvliet fuseert met vereniging PC O Tholen Informatieavond in Meulvliet over bouw nieuw gemeentehuis Wandelvierdaagse Sint-Philipsland trekt groeiend aantal lopers 5 'Drank, harde muziek, alles moet er kunnen' AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Uitkering aan oud-wethouder vergt tonnen Toekomstvisie tot jaar 2025 vergt 225 mille KUNSTSTOF Identiteit was de grootste hobbel op weg naar samengaan Bijna veertig deelnemers meer Donderdag 14 juni 2001 57e jaargang no. 30 Verblijfsvergunning gevonden voorwerp KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Acht jaar heeft het geduurd, maar nu is het er dan toch eindelijk van gekomen. De Jenaplanschool School met de Bijbel in Poortvliet gaat fuseren. De vereniging gaat per 1 augustus van dit jaar een bestuurlijke fusie aan met de vereniging Protestants Christelijk Onderwijs Tholen en omstreken. Daarin zitten CNS De Regenboog in Tho len, De Ark in Oud-Vossemeer en Het Kompas in Anna Jacobapolder. De identiteit en het onderwijssysteem van de Poortvlietse school blijven gewaarborgd. Personeel Niet voor niets Misverstandendoemgedachten en roddel Veel reacties Raad ongewis over Speelmansplaten Deze week „Het is aardig dat er groei in zit", zegt organisator Adrie Verker- ke van de achttiende avondwandelvierdaagse in Sint-Philips land. Met 140 deelnemers tegenover vorig jaar 103 is hij dik te vreden. „Het is ook prachtig weer en elke avond krijgen de wandelaars limonade, een stroopwafel en een appel." Vanavond om acht uur haalt muziekvereniging Concordia de deelnemers in vanaf het parkeerterrein aan de Zijpestraat. t^BEW. s%ODELv3\£-: r Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De afwezigheid van wethouder I.C. Moerland kost de gemeente enkele tonnen, zo blijkt uit de be- stuursrapportage. Na zijn ontslag - in april, na een half jaar ziektever lof - heeft Moerland ruim vijf jaar lang recht op een uitkering. Daar voor is dit jaar 60.000 gulden no dig en de volgende jaren 55 mille. Eventuele inkomsten die de oud wethouder heeft, worden op die bedragen in mindering gebracht. Een 'meevaller' is dat Moerlands opvolger mevrouw Velthuis partti me (80%) werkt, waardoor de loonkosten lager uitvallen. Name lijk 25.000 gulden op jaarbasis min der, ofwel voor dit jaar 17 mille. In de begroting was ook rekening gehouden met extra loonkosten, want de vereniging van Neder landse gemeenten had over een sa larisverhoging geadviseerd. Dat advies is echter door de minister van binnenlandse zaken niet over genomen. De bedragen van 40.000 gulden voor de gemeenteraadsle den en 150.000 gulden extra voor het college van b. en w. kunnen zo doende uit de begroting geschrapt worden. De onkostenvergoeding van zowel de leden van de gemeenteraad als burgemeester en wethouders is met ingang van dit jaar fiscaal be last. In totaal is daarvoor 38.000 gulden nodig, maar de verwach ting is dat dit bedrag volledig wordt gecompenseerd via de alge mene uitkering uit het gemeente fonds. Verschillende zaken (zoals aanschaf computer, bezoek sym posia, scholing) vallen voortaan buiten de onkostenvergoeding en moeten door de gemeente afzon derlijk betaald worden. In verband daarmee is 38.500 gulden gereser veerd. Je komt wel eens rare dingen tegen tussen spullen die de politie als ge vonden voorwerp opgeeft. Maar deze keer stond er een wel heel vreemd voorwerp op de lijst, na melijk een verblijfsvergunning. Je zou verwachten dat op zo'n docu ment een naam en adres staat, net als op een paspoort en identiteits kaart. Maar de politie zegt niet te weten wie de eigenaar is. Navraag leert echter dat zo'n verblijfsver gunning een soort bankpasje is waarop naast een naam en geboor tedatum, ook land van herkomst en een nummer van de immigra tie- en naturalisatiedienst (IND) staan. Naast de verblijfsvergun ning werden er ook horloges, fiet sen, een babyschoentje en sleutels als gevonden voorwerp bij de po litie in Tholen afgegeven. Rothuizen Van Doorn 't Hooft krijgt de opdracht om een toe komstvisie op te stellen voor Tho len, waarin de hoofdlijnen worden geformuleerd voor het beleid tot 2025. Het bureau zal een partner in schakelen - P en P - voor het inter actieve deel van het project. Want het gemeentebestuur vindt dat de visie op een interactieve manier - dus met het erbij betrekken van de burgers - tot stand moet komen. Ze moet tussen augustus en december tot stand komen, waarna beleids doelstellingen gerformuleerd kun nen worden voor het collegepro gramma 2002-2006 dat in maart opgesteld wordt. De keuze voor het Zeeuwse bureau is onder meer ge baseerd op het feit dat dit zo'n 500 uren méér voor het karwei wil uit trekken dan de andere gegadigde waarbij offerte was gevraagd. Daar door wordt het Thoolse ambtelijk apparaat minder belast. Voor het opstellen van de toekomstvisie wordt 225.000 gulden uitgetrok ken. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Ad-'Ttentie I.M. De kinderen van de Jenaplanschool in Poortvliet zullen weinig merken van het feit dat hun school per 1 augustus wordt samengevoegd met De Regenboog, De Ark en Het Kompas. teerd. En toen bleef alleen nog de vereniging PCO Tholen en omstre ken over. Want we wilden niet in een landelijk verband opgaan. Dan heb je nog niet de efficiëntievoordelen wat bijvoorbeeld het overleg met de gemeente betreft." De School met de Bijbel uit Poort vliet telt zo'n 90 leerlingen en de prognoses voor de komende jaren zijn positief. Dat is op zich meer dan genoeg om zelfstandig te kunnen blijven, want de opheffingsnorm is 45 leerlingen. Maar toch wordt er al acht jaar gepraat over fuseren. „We zijn gewoon een kleinere school en het wordt steeds moeilijker voor het bestuur om de regelgeving bij te houden en om je als leken overal in te verdiepen. Bovendien is het niet gemakkelijk mensen voor het be stuur te vinden", zegt voorzitter T. Jansen van de Jenaplanschool. „Om meer kennis te krijgen, een stukje professioneler en efficiënter te wer ken, moesten we wel fuseren. Aan vankelijk is er geprobeerd alle chris telijke scholen van Tholen met elkaar samen te laten gaan. Maar dat lukte niet. De verschillen waren te groot. Toen hebben we geprobeerd ons bij de reformatorische scholen aan te sluiten (Eben-Haëzer in Tho len en de christelijke scholen van Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Sint-Philipsland). Die zitten in een federatie. Maar daar werden we niet volledig geaccep- De fusie met de vereniging PCO Tholen en omstreken was echter geen gemakkelijke zaak. In febru ari/maart vorig jaar begonnen voor zichtig de eerste besprekingen. Een aantal leden van de schoolvereniging in Poortvliet zag de fusie niet zitten. Grootste struikelblok was de identi teit van de school. Met name De Re genboog heeft de naam 'lichter' te zijn. Binnen de School met de Bijbel waren er dan ook een aantal felle te genstanders van de fusie. Maar het bestuur wist met een overtuigend plan te komen. „Het is een bestuur lijke fusie waarbij er op de werk vloer nauwelijks iets zal veranderen. De identiteit blijft behouden. En elke school houdt ook haar eigen registra tienummer waarnaar overheidsgel den worden uitgekeerd. Alleen komt dat geld nu in één grote pot terecht. Dat de identiteit blijft zoals die is, is overigens voor een groot deel afhan kelijk van de ouders. Die zullen ook actief moeten zijn en samen met de medezeggenschapsraad zullen ze alert moeten blijven. De Jenaplan school houdt een eigen schoolplan en -gids. Ook de eigen m.r. blijft en vandaaruit zal er een afvaardiging komen naar de gemeenschappelijke medezeggenschapsraad van de ver eniging", aldus voorzitter Jansen die straks samen met de bestuursleden A. de Boer en J. de Graaf zitting zal nemen in het PCO-bestuur dat dan 12 leden zal tellen. Een ander punt van zorg bij een aan tal ouders, was de aanstelling van personeel. Wie gaat er straks bepalen welke leerkracht er voor de klas komt? „De aanstelling van leer krachten is gebonden aan wettelijke bepalingen. Verder zal er wel een richtlijn van bovenaf komen, maar de invulling zal op de eigen scholen gebeuren. Een leerkracht moet na melijk wel in het team passen", zegt Jansen. „Datzelfde geldt voor lesme thoden. Waar het kan, moetje samen dingen regelen, maar als de identiteit van de school zich niet verdraagt met een lesmethode, komt die er niet." Al met al bleek het uitgewerkte plan met de toelichting van het bestuur voldoende voor de leden. Voor een besluit tot fusie moet op de eerste vergadering 2/3 van de leden aanwe zig zijn. Maar dat quorum werd niet gehaald, zowel in Poortvliet als bij de PCO niet. Op de tweede vergade ring (in Tholen donderdagavond en in Poortvliet maandagavond) gold er geen minimum aantal leden, maar wel moest een besluit met 2/3 van de stemmen worden genomen. Bij de vereniging PCO Tholen stemden alle aanwezigen voor en in Poortvliet was 75 procent voor de fusie, dus toch nog een ruime meerderheid. „Wij hebben er alle vertrouwen in", zegt Jansen. Met het fusiebesluit komt er een ein de aan ruim 80 jaar zelfstandige School met de Bijbel in Poortvliet. „Natuurlijk doet fuseren pijn. Daar moeten we gewoon heel eerlijk in zijn. Maar als je de ontwikkelingen bekijkt, dan is dit de enige juiste be slissing", zegt Jansen. „Na acht jaar voorbereiding zijn we als bestuur toch blij dat niet alles voor niets is geweest." Met de fusie ontstaat een school met zo'n 445 leerlingen (De Regenboog 265, Jenaplan 90, De Ark 45 en Het Kompas 45). Directeur C. van Dis van de PCO-scholen krijgt er nu een school bij. Directeur P. Grabijn van de Jenaplanschool wordt adjunct-di recteur. Ook Van Dis is tevreden. „Van begin af aan hebben wij er heel positief en open tegenover gestaan. Wij hebben duidelijk gemaakt dat we in 1996 al een fusie hebben ge had en dat het voor ons niet per se nodig was. We stonden er echter ze ker voor open. Daarbij golden wel bepaalde voorwaarden en die hebben we ook altijd in het overleg naar vo ren gebracht." /II I R DER PAGINA 3 'Er zijn een hoop misverstanden, doemgedachten en roddel ontstaan rond de nieuwbouw van het gemeentehuis.' Dat constateert de gemeen te, bij monde van voorlichter F.A.P.M. Bakx. Om die misverstanden weg te nemen, houdt de gemeente op maandag 25 juni een informatieavond in Meulvliet over het nieuw te bouwen gemeentehuis in Tholen. Daarbij hoeven de inwoners niet de illusie te hebben dat het gemeentebestuur door een vloed aan bezwaren de eerste keuze laat varen voor een onder zoek naar de Nieuwe Postweg als bouwplaats. Dat is een gepasseerd sta tion. „Mocht blijken dat deze plek qua financiën, infrastructuur en tech nisch gezien geschikt is, dan staan er nog altijd alle wettelijke procedures open voor de burgers om hun recht te halen", aldus Bakx. De avond wordt geleid door mede werkers van het communicatie-ad viesbureau Mercuur uit Tilburg. Het gemeentebestuur vond de nieuwbouw een te zware zaak om zelf ter hand te nemen. De nieuw bouw van het gemeentehuis moest 'gecommuniceerd' worden naar zo wel de eigen ambtenaren als naar de burgers toe. Daarvoor werd Mercuur aangetrokken. „Om te voorkomen dat men zal denken dat de hele zaak toch gestuurd wordt, laten we ook die informatieavond leiden door het bureau. We willen zoveel mogelijk objectiviteit heb ben", vertelt Bakx. „Er is nu nog teveel primair gereageerd vanuit het gevoel, zonder veel achter grondkennis." Overigens is het de vraag of de ge meente het zichzelf niet aan moet rekenen dat de burger weinig ach tergrondkennis heeft. Er is veel achter gesloten deuren gebeurd. En nadat het college en de fractievoor zitters zonder voorafgaand publie kelijk debat unaniem voor de Nieu we Postweg kozen als eerste plaats om te onderzoeken, zijn alle achter liggende argumenten niet gecom municeerd. Maar daar moet de in formatiebijeenkomst volgens Bakx verandering in brengen. Vanaf half acht kan iedere belang stellende terecht in gemeenschaps centrum Meulvliet. Daar zal wor den gesproken over de plannen voor nieuwbouw. Daarbij zal ook ingegaan worden op de keuze om als eerste de Nieuwe Postweg te onderzoeken en pas daarna de Luchtenburgseweg. Het voltallige college van burgemeester en wet houders en de rest van de stuur groep voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis zullen aanwezig zijn. Bakx verwacht ook alle raadsleden. Hoewel iedereen welkom is, zijn de inwoners van de wijk Dalempolder individueel uitgenodigd via een brief die huis-aan-huis is verspreid. „Dalempolder is ruim genomen. Eigenlijk alles tussen de Grindweg, Ten Ankerweg (tot aan de rotonde) en Molenvlietsedijk plus nog een stukje Eeweg", vertelt de gemeen- tevoorlichter die verwacht dat het druk wordt. „We hebben nu een derde van de sporthal gereserveerd met de optie om de wand op te trek ken en er nog tafels en stoelen bij te zetten." /.IF. VERDER PAGINA SGP, CDA, CU en D66 willen opheldering van wethouder R. Raven- steijn over de gang van zaken op de Speelmansplaten bij de Oesterdam. Ze vinden dat ze onvoldoende op de hoogte zijn gehouden van de ont wikkelen op het dagrecreatieterrein. De nieuwe jonge huurders van de Speelmansplaten mikken op een actief en jong publiek en hopen daar mee het terrein op te krikken. P.W.J. Hoek (SGP) en drs. A.L. Piet (ChristenUnie) waren geschrokken van de berichten over de plannen van de nieuwe ondernemer, zo zei den ze maandagavond in de com missie gemeentelijke ontwikkeling tijdens de rondvraag. Speelmans platen outdoor supply biedt onder meer paintball, quadrijden, u-tube varen, jetski, windsurf en surfbike. Volgens Hoek is er regelmatig bij de wethouder geïnformeerd naar het overleg over de toekomst van de Speelmansplaten tussen gemeente, huurder en andere instanties (zoals rijkswaterstaat), maar is nooit dui delijk gemaakt wat er is afgespro ken. Hoek: „De twee beheerders hebben grootse plannen, zo blijkt nu. Die zijn zelfs gedeeltelijk al uitge voerd." Hoek haalde een artikel van BN/de Stem aan waarin de filosofie van de uitbaters uit de doeken wordt gedaan. Hoek: „Drank, harde mu ziek, luxe, alles moet kunnen. Het terrein was toch bedoeld voor dag jesmensen? Hoe loopt het overleg met de beheerders?" Piet stelde dat de fracties aan het lijntje worden gehouden als het over de Speelmansplaten gaat. „Dat irri teert me. We vernemen alleen via de krant wat de wethouder ervan vindt. Nu is een deel van het terrein met een groen gaas afgezet. Het ziet er niet uit. Wethouder Ravensteijn weet meer over de ontwikkelingen. Ik geef hem de kans om zich te ver dedigen." Dat werd ondersteund door D66, CDA en SGP. Er was ook nog wel plaats voor eni ge humor. Piet: „Als je nu iets vraagt over de Speelmansplaten word je beschoten met paint balls (verfhallen - red.)". Jaap de Wilde Nieuwe koning schuttersvereniging in Scherpenisse Zeskamp Ten Anker laat bewoners zorgcentrum meegenieten WHS pakt met Tholencup toch een prijsje aan het einde van het seizoen EN VERDER... Brandweer haalt 34 jaar oud, blind paard uit de sloot Bestemming grond gesloopte Vijfhoek Tholen nog vaag Steijn ergert zich aan slecht onderhoud begraafplaats van Sint-Philipsland STOUT GESPROKEN, IS HALF GEWONNEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Maandagavond gingen er 105 lopers van start op de 5 km en dinsdagavond kwamen er nog 10 bij, zodat er totaal 115 waren tegenover vorig jaar 82 op de kleinste af stand. Ook op de 10 km waren er meer deelnemers: 25 tegenover 21. In de Drui ventros schreven Verkerke met zijn vrouw en dochter de wandelaars in. Nadat de klok van de Nederlandse Hervormde kerk zeven uur had geslagen, gingen de deel nemers van start. Sommige jongeren maakten er een hardloopwedstrijd van. Ze passeerden eerst het praathuis bij de haven, de karakteristieke molen en gingen ver volgens de Rijksweg op richting boerderij Broedershof van Leo van Nieuwenhuij- zen. Dinsdagavond liep de route via boerderij de Zwarte Schouw aan de Zuiddijk, woensdag via de Henriëttehoeve en vanavond komt men langs de Philipsdam. Wan delaars op de 10 km passeerden nog het Schelde-Rijnkanaal. Bij het oversteken van bijvoorbeeld de Rijksweg naar de Oostdijk waren er EHBO'ers aanwezig voor een goede begeleiding. Dankzij steun van plaatselijke ondernemers was er elke avond een tractatie. t Deelnemers aan de 18e wandelvierdaagse van Sint-Philipsland op de Zuiddijk bezig aan de eerste honderd meter van de eerste dag. F- i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1