-nu il Grote Kerk van Tholen is in de provincie Zeeland erg bijzonder Uitkomst enquête Lievensberg positief Bestuurders rijden met auto in sloot, maar komen er ongedeerd weer uit Milieubetweters winnen zonnepaneel met wedden Bergsediepsluis te klein voor groei pleziervaart Ruimte maken/delen en visie ouderenzorg Huidkliniek in Lievensberg Ten Anker zet medewerkers in het zonnetje Achttien pontjes voor de toerist Kunsthistoricus P. Don: Geen enkele zo compleet in die stijl Donderdag 31 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Voor Lamsoortje in St. -Maartensdijk WD verdiept zich in de waterrecreatie Zout/zoet Tholen heeft een heel bij zondere kerk. De Grote of Onze Lieve Vrouwekerk is namelijk de compleetste in Brabants gotische stijl van heel Zeeland. Dat vertelt kunsthistoricus Peter Don. Morgen wordt het officiële startsein gegeven voor de restauratie van dit 'kanjer monument'. Mooier dan het was Koorkerk als opslag Niet af Patiënten en medewerkers van ziekenhuis Lievens berg in Bergen op Zoom zijn over het algemeen te vreden over de klantvrien delijkheid en de geleverde kwaliteit van het Bergse ziekenhuis. Dit blijkt uit een enquête die eind vorig jaar is gehouden. Bewegwijzering moet beter worden Een twintigjarige inwoonster van Anna Jacobapolder is woensdagavond omstreeks kwart voor acht bij een één zijdig ongeluk met haar auto op de provinciale weg van Oud-Vossemeer naar Sint-Annaland in de sloot geraakt. Zij bleef daarbij ongedeerd, maar haar auto raakte flink beschadigd. Hetzelfde overkwam een automobilist uit Scherpenisse in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Westkerkseweg in zijn woonplaats. Uit de staten van Zeeland 'Ruimte maken en ruimte delen' en de 'Regiovi sie voor de ouderen' waren de grote stukken in de laatste statenvergadering. Zulke grote onder werpen worden eerst uitgebreid besproken in de diverse commissievergaderingen, waar be langhebbenden via het inspreekrecht hun me ning mogen. Bij een statenvergadering is er geen kans in te spreken. Woonzorgcentra Het in aanbouw zijnde milieu-educatief centrum in Sint-Maartensdijk wordt voorzien van een gratis zonnepaneel. Dit was de inzet van de Zeeuwse weddenschap tussen provinciale statenleden en The Bet-jon geren. De dertien leden van de commissie ruimte, milieu en water zijn als winnaar van de Zeeuwse weddenschap uit de bus gekomen. SGP-statenlid G.D. Roeland uit Sint- wekelijks een rit van honderd kilo- Annaland en VVD-statenlid H.A. Polderman-Martin uit Tholen namen deel aan 'The Bet', een variant op de landelijke jongerenweddenschap. The Bet-jongeren uit heel Nederland wedden met minister Pronk dat het hen lukt om de C02-uitstoot op school en thuis binnen zes maanden met acht procent te verminderen. „Wij als statencommissie hebben de uitdaging aangenomen om de per soonlijke doelstelling niet in zes, maar in twee maanden te halen. Het is ons zelfs gelukt om de persoonlijke C02-emissie met elf procent te ver minderen." Mevr. Polderman zegt geen drastische energiebesparende maatregelen te hebben genomen. „Zelf heb ik sinds tien jaar een zon nepaneel, dus ik doe al vrij veel aan energiebesparing. Boven heb ik de verwarming uitgedraaid en ik heb meter uit mijn agenda geschrapt. Mijn boodschappen doe ik tegen woordig vaker op de fiets. Verder krijg ik als politicus stapels papier toegestuurd en hiervan bewaar ik lang niet alles. Een gedeelte gaat naar het oud papier of in hergebruik. De e- mailberichten worden dubbelzijdig afgedrukt." Uit de meterstanden van de commissieleden bleek, dat zij aan de opdracht voldaan hadden. Naast Sint-Maartensdijk gaat er een zon nepaneel naar scholengemeenschap het Goese Lyceum. De Zeeuwse Bet jongeren hebben de Zeeuwse wed denschap uitgeroepen tot de meest ludieke actie van de maand. Of de jongeren de weddenschap met de mi nister hebben gewonnen, wordt 7 juli bekendgemaakt. Dit gebeurt tijdens een swingfeest op het Smakkelaars- veld in Utrecht. De capaciteit van de Bergsediepsluis in de Oesterdam is niet toereikend voor een verdere ontwikkeling van de recreatievaart. Dat kreeg de VVD-statenfractie vorige week te horen bij een werkbezoek aan het Breed Overleg Deltawateren (BOD) in Tholen. Het discussiestuk van de staten over de toekomst van Zeeland - Strategische Visie - geeft aan dat Zeeland meer een waterprovincie zou moeten worden. Kansen en mogelijkheden van het water moeten beter benut worden. Het Thoolse statenlid mevrouw H.A. verbetering) kwam in dit verband met Polderman-Martin vindt de werkbe zoeken nuttig. „We hebben er bijna maandelijks één op het programma staan. Je legt contacten en verdiept je als fractie in een bepaald beleidster rein. Het leuke is, vind ik, dat infor mele contacten - naar elkaar luisteren - steeds belangrijker worden in de po litiek." Acht van de tien liberale sta tenleden (gedeputeerde Hennekeij en mevrouw Koster ontbraken) maakten het werkbezoek mee. Ze gingen eerst naar de jachthaven van Kortgene, waar van de 600 ligplaatsen er 65% door Belgen en 20% door Duitsers worden ingenomen. Ter sprake kwam onder meer de bereikbaarheid: als toeristen 's zomers vaak in de file moeten staan op weg naar recreatie gebieden, dan haken ze af. Voor pas santen is er in deze jachthaven nog genoeg ruimte. „Op het water is het niet druk", zegt mevrouw Polderman. Verdere uitbreiding kan ook voor an dere sectoren in de regio een inkom stenbron betekenen. De VVD-fractie onderschreef dat het systeem van de blauwe vlaggen - een internationaal keurmerk voor stranden en jachtha vens - prima is. Van de 20 blauwe vlaggen in ons land zijn er 12 in Zee land te vinden. De consulent water sport van het Nort (dat recreatie-on dernemers ondersteunt in kwaliteits- het idee om pleziervaarders die na een zeilschoolopleiding een gedragscode (m.b.t. milieubewustzijn) onderteke nen, een blauw vaantje te geven. In het voormalige stadhuis van Tho len ontmoette de fractie het bestuur van het BOD. Daarin bundelen orga nisaties van zeilers, sportvissers, sportduikers, kanobond, de Hiswa en Recron de krachten voor een betere belangenbehartiging van de water sport. Voor de provincie is dat ook ge makkelijk, omdat er dan één aan spreekpunt is. Coördinator Rina Bout uit Tholen vertelde iets over de toe komstplannen van het BOD. De capa citeit van de Bergsediepsluis kwam ter sprake én de functie. Nu is dit complex een schakel in de scheiding van zoet en zout water, maar die scheiding zal meer in discussie gaan komen. De sluis zou in ieder geval groter moeten en dat geldt ook voor de Kreekraksluizen, gezien de toena me van het vervoer over water die in de vijfde nota ruimtelijke ordening is voorzien. „We hebben een hoop in formatie gekregen en bepaalde zaken zullen zeker op het juiste moment op de juiste plaats worden ingebracht", aldus mevrouw Polderman. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft sindskort een huid- en laserkliniek. Deze kliniek is opgericht door de dermatologen dr. H.J.L. van Gerwen en dr. R.L. van Leeuwen, beiden al een aantal jaar actief binnen de dermatologie. Huidtherapeule M. Schouten neemt de behandelingen voor haar rekening. Een lang gekoes terde wens gaat hiermee in vervul ling. De kliniek biedt diverse moge lijkheden als aanvulling op de dermatologische behandelingen in de polikliniek. Deze bestaan voorname lijk uit camouflage, acnebehandelin gen, litteken- en laserbehandelingen. Ook voor het verwijderen van over tollige haargroei kan men in de kli niek terecht. De huid- en laserkliniek voorziet tevens in manuele lymfedrai- nage (om hinderlijke vochtophopin gen te verwijderen). Er wordt gebruik gemaakt van de modernste appara tuur, zoals de Lightsheer ontharings- laser. In het zorgcentrum bij de hoofdingang van het ziekenhuis is een aparte ruimte ingericht met een balie, twee behandelkamers en een ge- sprekskamer. Bovendien kan men ge bruik maken van de centrale wachtka mer. Een aantal behandelingen wordt niet door de ziektekostenverzekerin gen vergoed. Alleen met een medi sche indicatie en een verwijzing door de huisarts kan het bezoek aan de huid- en laserkliniek vergoed worden. In zorgcentrum Ten Anker in Tholen en de woonzorgcentra De Rozeboom in Sint-Philipsland en Maartenshof in Sint-Maartensdijk werd onlangs de 'dag van de medewerker' gevierd. Officieel is het de 'dag van de ver pleging', gehouden op de geboorte dag van de legendarische verpleeg ster Florence Nightingale. Maar omdat alle disciplines van de woon zorgcentra betrokken zijn bij de zorg en verpleging van ouderen, besloot men het woord 'medewerker' te ge bruiken. Alle medewerkers kregen een 'wereldbuffet'. Het thema van de dag was 'De zorg onze wereld, onze wereld de zorg'. Het traditionele ca deautje kwam deze keer uit de We reldwinkel. Het was een potje ho ning. Zaal De Klipper was versierd met vlaggen van diverse landen en de koks hadden een buffet bereid met gerechten uit Italië, de Caraïben en Indonesië. Tijdens het eten werd op de achtergrond muziek gedraaid uit diverse werelddelen. Nel van Vliet (medewerkster in het verzor gingshuis Ten Anker) vroeg vooraf nog aandacht voor een project dat door de SVRZ gesteund wordt. Het betreft een psychiatrisch ziekenhuis in het Russische Novogorod. Haar gloedvolle betoog leverde mevr. Van Vliet een aardige duit op tijdens de collecte voor het project. Achttien toeristische pontjes varen er komende zomer door de Zeeuwse wateren. Op Tholen is de verbinding Zijpe-Sint-Annaland weer terug (zij het onder voorbehoud), zo blijkt uit de nieuwe Almanak van de Zeeuwse pontjes, uitgegeven door het bureau voor toerisme Zeeland. Het project 'Fiets een rondje met een pontje' be staat vijf jaar. Maar al vanaf 1988 on derhoudt De Harpoen in de zomer maanden een verbinding tussen Go- rishoek en Yerseke. Tussen Bergen op Zoom, de Speelmansplaten en Tholen verzorgt de Frisia 3 de vaarten. En naar Sint-Annaland vaart de Arend, een tot sportvisschip omgebouwde sleepboot. Er zijn nog drie nieuwe verbindingen: van Zierikzee naar de Sophiahaven op Noord-Beveland, van Colijnsplaat naar Zierikzee en van Veere naar Kamperland. De pontjes zijn bedoeld voor fietsers die zo door de provincie - en met name het minder bekende achterland - kunnen trekken. Advertentie LM. Don is werkzaam bij de rijksdienst voor monumentenzorg. Het meest weet de kunsthistoricus te vertellen over de Grote Kerk in Tholen, al hoewel de gemeente zeker nog meer interessante gebouwen heeft. De laatmiddeleeuwse kruisbasiliek is gebouwd in Brabants gotische stijl. „Het is een heel bijzondere kerk, want in Zeeland vind je eigenlijk nergens een kerk in die stijl die zo compleet is", aldus Don. Jawel, maar toch weten we dat de Grote Kerk eigenlijk nog groter had moe ten zijn. Don vertelt: „In de 15e en 16e eeuw komen de steden in het zuidwesten van Nederland tot grote bloei. De geestelijke centra zijn rijk en machtig. Je kunt een kerk zien als object van eerbied voor God. Maar het was zeker ook een bedrijf. Een basiliek als die in Tholen zal al gauw tussen de veertig en vijftig al taren geteld hebben. Het doel was natuurlijk de eredienst, maar ook inkomsten. Via een geldelijke bij drage kon je ervoor zorgen dat er re gelmatig missen voor je opgedragen werden. En elke stad die zich een beetje prestige wilde aanmeten, pakte in die tijd grote nieuwbouw projecten aan. Ook Tholen." De vorm van de kerken was altijd globaal hetzelfde. Een toren met daarachter het middenschip (in Tholen basilikaal), een dwarsschip (transept) en een koor erachter. Ten minste dat was de bedoeling. Ook in Tholen. „Maar na die enorme bloei kwam ook snel weer een neer gang. En dergelijke bouwprojecten kosten behalve heel veel geld, ook de nodige tijd. Soms wel 100 tot 150 jaar. Daarnaast kwam de in komstenverwerving van de kerk on der druk te staan. Er kwam kritiek op de verrijking van de kerk en dat betekende ook dat de inkomsten af namen. Het gevolg was dat de Grote Kerk in Tholen nooit is afge bouwd", aldus Don. Aan de hand van foto's van de grote restauratie die eerder aan het godshuis plaats- Preekstoel ingepakt, planken over de banken. De Grote Kerk in Tholen krijgt een grondige opknapbeurt. vond, laat hij zien dat de koorkerk veel groter had moeten worden. Overigens merkt Don op dat het restaureren niet zo gemakkelijk is. „Vaak weet je niet precies hoe iets eruit gezien heeft. Zeker niet als je er geen betrouwbare afbeeldingen van hebt. Het hoge raam dat bij voorbeeld in de zuidkant van de koorkerk is gemaakt, heeft nu een raampartij waarvan we niet weten of die wel klopt. Vaak maakt een restauratie de dingen zelfs iets mooier dan ze oorspronkelijk had den kunnen zijn." Het unieke van de Grote Kerk in Tholen ligt vooral in het stenen ge welf. De meeste kerken in Zeeland kregen een vlak, glad plafond, om dat er voor zo'n gewelf geen geld meer was. „Ook opvallend is dat bij de kruising van het transept en het middenschip de zuilen niet hele maal van natuursteen zijn, maar van bakstenen met speklagen ertussen. Nu vinden we dat mooi, maar vroe ger was dat puur het gevolg van geldgebrek. Vroeger zullen al die pilaren ook gepleisterd zijn geweest en beschilderd met allerlei kleuren. Na de reformatie is dat wat verdwe nen, hoewel dat niet per se iets met die reformatie van doen heeft. In de jaren '70 vond men dat pleisterwerk maar niets en moest er overal schoon metselwerk komen. Maar de middeleeuwer vond dat maar niets. En eerlijk gezegd staat in sommige gevallen dat pleisterwerk veel Don vertelt dat de stenen en orna menten voor de kerk niet in Tholen zijn vervaardigd. „Je ziet de typi sche koolbladkapitelen bijvoor beeld. Al die versieringen zijn ge maakt bij de groeven waar die 'gobertangesteen' werd gewonnen. Dat gebeurde bij Brussel. Dat was goedkoper. Via de Schelde werd al les dan hierheen vervoerd. De fami lie Keldermans, een bekend bou wersgeslacht, is sterk met deze traditie verbonden." De kunsthisto ricus wijst erop dat de koorkerk na de reformatie niet meer voor de ere dienst werd gebruikt. „Die werd voor andere doeleinden gebruikt, zoals opslag, als schoollokaal of soms kwam een ander kerkgenoot schap erin bijeen." Het monumentale Van Dam-orgel in de Grote Kerk is ook in de loop der tijden niet gespaard gebleven voor vernieuwingsdrang. Don laat zien dat de monumentenzorg bij de res tauratie een 'kleurtrapje' heeft ge maakt waarin zeven lagen verf plus een paar lagen grondverf naar voren komen. De oorspronkelijke kleur was houtachtig en nu is het blauw groen. En nu staat dan de volgende grote restauratie op het programma. Zo wel binnen als buiten worden er werkzaamheden verricht. Die zijn zo ingrijpend dat de gemeenteleden voor de erediensten een tijdlang zijn aangewezen op het pand van de Ge reformeerde Gemeente die het hier voor beschikbaar stelde. Don weet echter ook het nodige van andere monumenten op Tholen te vertellen. Zo zegt hij heel vaak de foto van boerderij Reigersburg (tus sen Sint-Maartensdijk en Stavenis- se) te laten zien in binnen- en bui tenland. Het mysterieuze woonhuis wordt gekenmerkt door enkele zeer grote ovale ramen. Al kan Don het zich bijna niet voorstellen, toch lijkt het erop dat de ramen er van begin af aan ingezeten hebben. Het pand is vroeg 17e eeuws. „Normaal ge sproken zou je zeggen dat de ramen er de tweede helft van de achttiende of vroeg 19e eeuw ingezet zijn. Het is echt een heel bijzonder gebouw en ik gebruik deze foto dan ook re gelmatig bij lezingen, ook in het buitenland", zegt Don. Wie het ge bouw aan de Provincialeweg kent, zal zich dat goed voor kunnen stel len. Ook de Hervormde kerk in Scher- penisse passeert de revue. Deze kerk had aanvankelijk wel een koor, maar hoe compleet dat is geweest, weet niemand. Het is namelijk in de achttiende eeuw gesloopt. De toren van deze kerk is nooit af gekomen. Deze kerk uit de 16e eeuw is een heel laat gotische bouw. Volgens Don was de renaissance toen al vol op in opkomst. De kerk is opgetrok ken van baksteen en bekleed met natuursteen. Dat was eveneens een kwestie van geld. Het voormalige stadhuis in Tholen vindt Don zeker ook de moeite waard. Opgetrokken uit kalksteen met kruiskozijnen en gotische ver sieringen, lijkt het veel op de ge meentehuizen van bijvoorbeeld Veere en Middelburg. En toch zijn er wel aardige verschillen. „Bij voorbeeld het feit dat dit stadhuis kantelen heeft. Wat dat betreft, lijkt het meer op dat in Vianen. De hard stenen stoep en balkon zijn in Lodc- wijk de 15e stijl (roccoco) uitge- voerd en in de 18e eeuw aangebracht. Er heeft oorspronke lijk waarschijnlijk iets anders ge staan met leeuwtjes of zo. Niet elke vernieuwing is een verbetering, ook die van vroeger niet", aldus Don. De kunsthistoricus geeft tot slot als tip voor datering van gebouwen mee: hoe stijler het dak, des te ou der het pand (uitzonderingen daar gelaten). De resultaten van de door de NCPF (Nederlandse Consumenten Patiënten Federatie) gehouden en quête zijn positief. 153 cliënten en 24 medewerkers gaven hun me ning over de patiëntvriendelijk heid bij het eerste bezoek, de wachttijd in de polikliniek en over de behandeling of het onderzoek. „Het ziekenhuis is tevreden met de uitkomst van de enquête. Wij zijn blij dat er geen verbazing wekkende zaken uit naar voren zijn gekomen", aldus voorlichtster M. Roovers. De rapportcijfers van de cliënten variëren van een 7,3 tot een 7,9. Bij de medewerkers waren de cijfers iets lager. Het laagste cijfer was hier een 7 en het hoogste een 7,6. Volgens Roovers staan de medewerkers van de poli klinieken chirurgie, keel-, neus- en oorgeneeskunde en kinderge neeskunde kennelijk kritischer te genover de geleverde kwaliteit. Er waren een aantal onderdelen die in aanmerking komen voor verbe tering. „Het spreekt voor zich dat bepaalde verbeteringen makkelij ker in te voeren zijn dan andere. Zo zal er in de toekomst bijvoor beeld snel iets gebeuren aan de bewegwijzering. Veel patiënten hebben moeite met het vinden van de weg in het ziekenhuis. Dit pro bleem kan gemakkelijk verholpen worden." Andere punten hebben meer aandacht nodig. „Zo willen patiënten ook informatie over het inzagerecht in de dossiers en over de reden en de duur van de wacht tijd. Verder willen cliënten meer comfort in de wachtruimten. Laatstgenoemde punten hebben betrekking op het totale zieken- huisbeleid en vereisen dan ook meer tijd. Verder moeten we nog kijken welke punten van verbete ring prioriteit hebben", aldus Roovers. Na de laatste evaluatie in het najaar wordt gekeken of dit onderzoeksinstrument van de NCPF ook bij andere specialismen of afdelingen zal worden gebruikt. Gevonden. Bij het politiebureau in Tholen zijn de afgelopen tijd diver se gevonden zaken afgegeven. Het betreft een mobiele telefoon, een damesfiets, een kinderfiets, fietstas sen, een bankpas, een bril en een sleutelbos. Meer informatie is te verkrijgen op het politiebureau. De auto van de bestuurster uit Anna Jacobapolder in de sloot langs de Joanna Mariapolder bij de boerderij van Rien Kooijman. De automobiliste uit Anna Jacoba polder kwam woensdagavond vanuit de richting Oud-Vossemeer. Ter hoogte van de Priestermeetpolder ligt de weg bovenop de dijk, maar daarna loopt die naar rechts af om via een flauwe bocht naar links in de Joanna Mariapolder uit te komen, ter hoogte van de boerderij van Rien Kooijman. In die bocht raakte de Sint-Philips- landse de macht over het stuur kwijt. De felle zon stond recht op die weg. Aan der linker kant waren naast de boerderij van Kooijman twee tracto ren op het land aan het werk. De vrouw raakte van de rijbaan en kwam helemaal aan de linker kant van de weg terecht, schoot het vrij liggende fietspad over en belandde in de daarnaast gelegen sloot met de neus van de auto richting Oud-Vos- semeer. Dat was de kant waar ze vandaan kwam, zodat de wagen tij dens de manoevre helemaal gedraaid is. De bestuurster zat in het linker, hoog gelegen deel van de auto, waar door ze eruit kon klimmen. De wa gen had rondom blikschade, met na me ook aan de voorkant. Bovendien was het dak ontzet. De toevallig pas serende brandweerman Mosselman uit Sint-Annaland, die met de brand weerwagen net een proefrit maakte, kwam nog een kijkje nemen of hulp verlening nodig was, maar hij hoefde niet in actie te komen. De ouders van de bestuurster waren ook snel ter plaatse om hulp te bieden bij de af wikkeling van het ongeluk. Autobergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de Nissan Sun ny weg naar automobielbedrijf De Graaf in Poortvliet. In de vroege ochtend van vrijdag omstreeks kwart over twee raakte een Opel Corso bij een éénzijdig on geluk aan de Westkerkseweg in Scherpenisse in de sloot. De bestuur der kon ongedeerd uit de wagen ko men. Bergingsbedrijf Faasen sleepte de vernielde auto, die total loss was, weg. Wat de oorzaak van het onge luk was, kon de politie niet achterha len. Het rijk heeft in de 5de nota ruimtelijk ordening aangege ven wat de ambities zijn op het beleidsterrein van de ruimtelijke ordening. De sta ten van Zeeland geven daar commentaar op via een schrif telijke reactie. Moet er een ro de lijn om dorpen en steden getrokken worden, waar bui ten niet gebouwd mag wor den? Kunnen we de aanwezi ge kwaliteiten van ons landschap verder versterken door groene lijnen er om heen? Hoeveel ruimtebehoef te is er van de kant van de in dustrie en hoeveel is er nodig voor kwaliteitsverbetering in de recreatie? Allemaal vra gen. In grote lijnen waren de poli tieke partijen het wel eens. De 5de nota geeft de provincie kansen om zelf de regie te voeren, hoe ze de ruimte wil verdelen. Een regiespel, maar de spelregels heeft de minis ter nog niet gegeven. En dat vertrouwden de meeste partij en niet. Hoe de 5de nota ver der wordt uitgewerkt, komt pas aan het eind van het jaar aan bod. Want als de hele Zeeuws-Zuid-Hollandse Delta het etiket nationaal landschap krijgt, dan kan dat knelpunten opleveren voor de evenwichti ge ontwikkeling die nu ge voerd wordt. Het college van g.s. heeft dus maar zelf de spelregels opge steld voor zo'n nationaal land schap. Uitgangspunten zijn de bestaande beleidsstukken als bijvoorbeeld het streekplan. CDA en PvdA vroegen via een motie om zo spoedig mogelijk te komen tot het opstellen van een landschapsvisie, maar ge deputeerde Van Zwieten friste hun geheugen op door te ver tellen dat daar al veel eerder toe besloten was en dus al aan gewerkt wordt. De VVD kreeg de meerderheid van de staten mee (PvdA en Groenlinks niet) om een stuk tekst toe te voe gen bij het kopje Noordzee, namelijk: bij gebiedsgericht beleid niet alleen de natuur waarden betrekken, maar ook de scheepvaart en de visserij. Afwachten dus hoe de 5de no ta verder uitgewerkt wordt. De staten mogen er dan niet veel meer over zeggen en dat vin den de meeste partijen jam mer. Bij de zorg aan ouderen praten zeer veel groepen mee. Oude ren willen ook zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. De ze regiovisie voor ouderen stelt de afstemming tussen wonen, zorg, welzijn en vervoer vast. Daarbij gaat de VVD uit van de wens (de vraag) van de oude ren; de SGP legt de nadruk op de naastenliefde; de PvdA spreekt over de regie over het eigen leven; Groenlinks vindt dat er te weinig mensen wer ken in de ouderenzorg. Maar allen zijn het met D66 eens die zegt: je kunt niet tegen deze re giovisie zijn, het is een breed gedragen, grijs product. Basiszorg voor iedereen, dus geen wachtlijsten, dus genoeg geld. Een motie van de PvdA roept de gedeputeerde op te protesteren tegen een herver deling van gelden die ongun stig uitvalt voor Zeeland. En een motie van het CDA vraagt genoeg aandacht voor de wens van ouderen om te kun nen blijven wonen in hun ei gen buurt. Dat kan door klein schalige woonzorgcentra te stimuleren. Deze visie zal dan ook een goe de aanzet zijn om voor oude ren kansen te scheppen, zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen en als er hulp nodig is, ze dan te voorzien van de hulp die nodig is om mens waardig te kunnen blijven le ven. H.A. Polderman (VVD). Samen Verder. De Zeeuwse vereni ging Samen Verder voor slachtoffers (en hun familie) van een hersenbloe ding of herseninfarct, houdt zaterdag 9 juni van elf uur tot half vier een themadag in Ter Valcke in Goes. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9