Meer dan duizend foto's Stavenisse op tentoonstelling in het dorpshuis Verburgh oatSm Unaniem voor Nieuwe Postweg, maar indianenverhalen oplossen Vaart in gemeentehuis Flapje PvdA, slagroom VVD Bekvechten boekhouden Verschillende raadsfracties wijzen op gevolgen voor verkeer Donderdag 31 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Stichting wil expositie over hulpverlening en wederopbouw na ramp Meer dan 1000 foto's hangen er in De Stove in Stave- niss. Een vervolg op het succes van 2 jaar geleden toen er ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan een fototen toonstelling werd gehouden. Het merendeel is nieuw: zo'n 800 foto's waren nog niet eerder te zien. Burge meester W. Nuis opende maandagmiddag de expositie door een foto van een schoolklas te onthullen in het deurgat naar de grote zaal. De stichting actief Stavenisse gaat zich na deze expositie richten op de herdenking van de watersnoodramp van 1953. Koperen leidster Klein Duimpje Bouwput kerk Wijk belast Heibel Spruitjes Communicatieplan 7 Alles gaat voorbij Astmafonds b.M. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Burgemeester W. Nuis betreurt 'de indianenverhalen' die volgens hem in omloop zijn gekomen rond de keuze van de Nieuwe Postweg voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Tholen. „Gezien de geluiden in de samen leving, wil ik duidelijk stellen dat er vanavond geen be stemmingsplan wordt vastgesteld, maar alleen een voorkeur wordt uitgesproken. En dat is de start voor ver dere onderzoeken, zoals bijvoorbeeld naar de rotonde. Maar als de provincie ja zegt tegen de rotonde, kan de Nieuwe Postweg nog om andere redenen niet doorgaan." Met de beslissing van maandagavond over de bouw van het nieuwe gemeentehuis heeft de gemeenteraad van Tholen een belangrijk besluit genomen. De bestuurszetel, waarover voor de gemeentelijke herindeling van 1971 zoveel strijd werd gevoerd, verhuist nu una niem van Sint-Maartensdijk naar Tholen. De dertig jaar oude herin deling heeft wat dat betreft de scherpe kantjes bij de raadsleden er wel afgesleten. Ook een flink aantal inwoners lijkt er niet meer wak ker van te liggen. De schaalvergroting op allerlei terreinen en de enorm gestegen mobiliteit maken het de Tholenaar van 2001 kenne lijk niet zoveel meer uit waar het gemeentehuis komt. Hoeveel kom je er als burger ook in een jaar? Toch is de Thoolse raad met de eensgezindheid geen afspiegeling van de bevolking. Anders waren de standpunten vanuit Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet wel te horen geweest, maar was de besluitvorming niet voorgekookt, zoals raadslid Kornaat in de commissie middelen zei. Het eergevoel van de meeste Tholenaren wordt wel gestreeld met de komst van het gemeentehuis, maar voor de inwoners van de wijk Dalempolder ligt dat anders. Die verwachten een grote toename van het verkeer in hun woonwijk en dat is zeker een zwak punt van een gemeentehuis tussen de Koningin Julianastraat en de Nieuwe Postweg. Een rotonde zal dat niet kunnen wegnemen, want een flink deel van het personeel en de bezoekers van het gemeentehuis woont in Tholen en zal over de Mossellaan en de Koningin Juliana straat naar het raadhuis komen. Het idee voor het bouwen over de provinciale weg, zoals de kantoren aan de Utrechtsebaan in Den Haag, is inmiddels als luchtkasteel verlaten. Dat waren stadse frat sen, terwijl men op Tholen toch liever zegt: doe mae geweun! Toch zien sommige gemeentebestuurders dit plan aan de Nieuwe Post weg nog teveel als prestigeproject. Nu is er wat dat betreft niets nieuws onder de zon. Volgens kunsthistoricus P. Don was het in de 15de en 16de eeuw al zo, dat elke stad die zich een beetje prestige wilde aanmeten, een groot nieuwbouwproject aanpakte. Destijds was dat de Grote Kerk, nu het gemeentehuis. De ideeën over het ge meentehuis als aanjager voor economische impulsen lijken echter hoog gegrepen. Heeft Sint-Maartensdijk dertig vette jaren meege maakt door de aanwezigheid van de bestuurszetel? De bakkers heb ben menige tractatie in het gemeentehuis afgeleverd, maar hebben de winkeliers in de smalstad als geheel, ja het hele plaatselijke be drijfsleven in sterke mate geprofiteerd van de aanwezigheid van het gemeentebestuur en de ambtenaren die hun koopkracht in Sint- Maartensdijk realiseerden. Het gemeentehuis en het industrieter rein vormen de drijvende kracht in de smalstad volgens het rapport van Van den Bos en De longh. 'Het gemeentehuis wordt nu gezien als de drager van het sociale en economische leven. Dat is groten deels de verdienste van het personeel dat op het gemeentehuis werkt. Een tamelijk smalle en eenzijdige basis', aldus het rapport. Het wordt niet met cijfers onderbouwd. Het wordt zo gezien, het is meer een gevoel. Daarom is het verdwijnen van de bestuurszetel naar Tholen meer een psychologisch effect voor Sint-Maartensdijk. Men voelt zich als het ware verlaten, na dertig jaar ,in weelde' te hebben geleefd dankzij het gemeentehuis. Maar men krijgt er mis schien een overdekt zwembad voor terug en een vernieuwd Haes- tinge. Hoewel, past dat wel in een beleid waarin alle bovenlokale voorzieningen, dus ook een overdekt zwembad, in de dragende kern thuishoren. Tholen ligt niet centraal, maar telt wel de meeste inwo ners. Impulsen zijn daar niet nodig wordt er wel gezegd, want alles groeit vanzelf, of het nu bedrijventerrein Welgelegen is of Stads- zicht. De grond is goedkoop, zeker in vergelijking met de Brabantse buurgemeenten. Bijsturen is wel gewenst op verschillende terrei nen. Voor het nieuwe gemeentehuis was er ook een minder complexe bouwplaats te vinden als de Nieuwe Postweg, waar je allerlei com plicaties hebt. De hallen van transportbedrijf Schot aan de (oude) Postweg lijken een geschikte plaats, midden in de woonkern en aan een goede, bestaande ontsluitingsweg. Overigens is dat vlakbij de Luchtenburgseweg, maar dan hoeft er geen landbouwgrond dus open ruimte opgeofferd te worden. Opvallend in het hele proces rond het nieuwe gemeentehuis is ook, dat de stuurgroep Van den Bos en De longh tien plaatsen in de hele gemeente heeft laten onderzoeken, waaruit drie geschikte in Tholen en één in Scherpenisse zijn voortgekomen. Zonder enige openbare discussie of democratische besluitvorming, is Scherpenisse tussen tijds door de zes fractievoorzitters geschrapt. Als de keuze duidelijk voor de dragende kern Tholen was, waarom laat men dan een inge nieursbureau veel tijd en geld besteden in het zoeken naar bouw plaatsen die toch niet in aanmerking komen. Een vreemde gang van zaken. Tholen doet nu mee aan het project duale gemeenten, waar bij een meer doorzichtig, democratischer bestuur voor ogen staat, maar een flink deel van het besluitvormingsproces heeft zich niet in de openbaarheid afgespeeld. Tekenend voor de plannen voor het gemeentehuis is wel de vaart die erachter gezet is. Juni vorig jaar besloot de raad om een onder zoek naar nieuwbouw te laten instellen en binnen een jaar liggen er drie rapporten en is de keuze al door de gemeenteraad gemaakt. Als alle besluiten zo snel genomen zouden worden en vergunningen zo vlot zouden worden verleend, is het nog niet te laat. Maar de prak tijk is anders. Hoe lang moet er soms niet gewacht worden op be stemmingsplannen of andere belangrijke beslissingen. Nu staat het gemeentehuis er nog niet. Er moet nog een hele planologische pro cedure worden afgewerkt, maar de gemeentebestuurders en amb tenaren houden voor hun eigen huis de vaart er duidelijk in. (W.H.) Comitévoorzitter De Rijke en mevrouw Goedegebuure-Lindhout speuren samen naar bekenden op de foto's. Leerlingen van De Schalm namen dinsdag een kijkje, de Rehobothschool volgt later deze week op uitnodiging van de organisatie. Drs. A.L. Piet vierde zijn verjaardag maandagavond in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk met een trak tatie voor zijn collega-raadsleden. Er waren echter nogal wat verschil len in de soort gebak en daarover werden wat gekscherende opmer kingen gemaakt. Piet zei voor de Pv- dA-fractie een appelflap te hebben uitgekozen en voor de VVD-raads- leden een slagroomgebakje. Ook burgemeester Nuis zei echter, een flapje voor zijn neus gekregen te hebben. Gemeentebode Piet Hage had de lekkernijen op tafel gezet en die kent de smaak van de gemeente bestuurders van haver tot gort. Nu Piet de moeite had genomen om op zijn verjaardag toch de raadsverga dering bij te wonen, kreeg hij nog een cadeau. De burgemeester be noemde hem tot voorzitter van de stemcommissie. Die hoefde maar Leidster Ada van der Meer van peu terspeelzaal Klein Duimpje in Poortvliet vierde gisteren een jubi leum. Ze werkt al 12,5 jaar bij Klein Duimpje. De 51-jarige mevr. Van der Meer is één van de twee leidsters van de peuterspeelzaal. Ze is nog niet van plan om te stoppen en dat maakte het feestje des te leu ker. De juf werd in een politieauto met zwaailicht en sirene aan huis opgehaald en naar de sportzaal ge- één keer in actie te komen bij de be noeming van wethouder drs. Velt huis in het bestuur van een aantal gemeenschappelijke regelingen. Een gemakkelijke telling van 16 stem men. De raadsleden Moerland, Kor naat en Koopman ontbraken. Op de publieke tribune was het ook niet druk: daar zat slechts één vrouw. Daarentegen was de ambtelijke staf compleet met Van de Sande, Keur en plaatsvervanger Logt voor gemeen telijke ontwikkeling. Een bijzonder welkom was er voor raadslid J. van den Donker. „We zijn heel blij dat u na een niet geringe operatie weer in ons midden bent, zodat u uw zeer gewaardeerde partij weer kunt meeblazen", zei burge meester Nuis. Het D66-raadslid be dankte op zijn beurt de collega's voor de geweldige reacties in het ziekenhuis en bij zijn thuiskomst. bracht. Daar deden de kinderen spelletjes en werden ze ge schminkt. Voorzitter Hans Langen- huizen sprak de jubilaris toe. Mevr. Van der Meer kreeg natuurlijk ca deautjes en ook werd er gezamen lijk gegeten. Klein Duimpje groeit. Sinds een krap half jaar is er zelfs een derde groep bijgekomen op de woensdag morgen. Hier kunnen de kinderen instromen en als er in de groepen op de dinsdag- en vrijdagmorgen een plek vrijkomt, mag het kind dat het langst ingeschreven staat door stromen. Advertentie I.M. Over twee jaar zal er opnieuw een fototentoonstelling komen, voorna melijk over de hulpverlening en de wederopbouw van het dorp. Van de nieuwe foto's op de expositie zijn 638 uitgeprinte exemplaren. Maar er hangen ook lijsten met echte fo to's van verzamelaars. Met een bij zondere serie over winterpret. De bereidheid om foto's beschik baar te stellen was groot, zegt voor zitter Ph. de Rijke van de stichting actief Stavenisse. „We hebben van 51 mensen foto's gehad. Van de een De burgemeester maakte dat verder niet duidelijk, maar het niet doorgaan van de bij het gemeentehuis geplande winkels en kantoren aan de overkant van de weg bij Welgelegen zou een reden kunnen zijn. „Er zijn in elk ge val veel meer elementen dan de ro tonde", zei Nuis. „We gaan het tra ject aftasten en onze voelhoorns uitsteken. En als blijkt dat de Nieuwe Postweg geen gelukkige keuze is, dan wordt onze definitieve keuze an ders." De burgemeester zei ook kennis ge nomen te hebben van alle commotie die ontstaan is over de plannen voor het nieuwe gemeentehuis. „Tekenin- kregen we er een of twee, een ander gaf er dertig mee. Het was een goe de respons. Als er 100 mensen fo to's hadden gegeven, dan was De Stove te klein geweest." Een van de bezoekers is H. de Vos. Hij zoekt naar een afbeelding van het 'kleine dijkje' dat voor de her verkaveling in de Nieuwe-annex Stavenissepolder lag, ongeveer op de plaats waar nu de Nieuwe weg ligt. Hij wordt niet teleurgesteld. Na even zoeken en met hulp van De Rijke is de opname te vinden. Van gen zijn hele gevaarlijke dingen. Die veroorzaken de nodige onrust. In spraak is echter een keiharde wette lijke verplichting en dat komt ook aan de orde. Er is ook goede voor lichting nodig.'" Nuis zwakte daarmee het definitieve karakter van de schetsen van het in genieursbureau Van den Bos en De longh wat af, maar het principe van een gemeentehuis tussen de Konin gin Julianastraat en de Nieuwe Post weg (waar o.a. de volkstuintjes lig gen) bleef overeind. De gemeenteraad koos maandagavond zonder uitzondering voor verplaat sing van het gemeentehuis van Sint- De Vos hangen er ook foto's op de expositie. Als soldaat die terugkeert uit het voormalig Nederlands-lndië. In militaire kledij op de Dam in Amsterdam en later met zijn tas en rieten koffer in het dorp. Hij is on der het thema 'klederdracht' ge bracht. In de ruim zins des woords, legt De Rijke uit. Het Thoolse haakmutsje is er ook te zien, maar dat is in de minderheid. Aan de kleding laat zich een tijdsbeeld aflezen. Daarom ook het militaire tenue van De Vos onder deze rubriek. De verzameling toont wat er in het dorp hetzelfde is gebleven, maar ook wat er is verdwenen, zoals het lichtopstand bij het Veer, de smidse onder aan de Stoofdijk. En de huis jes aan de Oudelandsedijk ('Kloet- sedijk') die bij de ramp zijn wegge vaagd. In de verte gezien vanaf de pad achter de Stoofdijk. „We heb ben daar nog geen andere foto's van Maartensdijk naar Tholen. Overigens zonder de PvdA-raadsleden Kornaat en Moerland en SGP'er Koopman, die alle drie verhinderd waren. De gevolgen van de keuze voor de verkeerssituatie werd door meerdere fracties wel nadrukkelijk aangestipt. Om te beginnen door J. van den Don ker van D66, uitgesproken voorstan der van de Nieuwe Postweg, maar het ontlasten van de woonwijk Da lempolder is volgens hem wel nodig. De provincie moet volgens Van den Donker meewerken aan de rotonde, maar hij was tegen het laten vervallen van de op- en afritten bij de brug. „Anders zouden de bewoners gelijk hebben met hun bezwaren, want dan komt alle verkeer over de rotonde Nieuwe Postweg/Mossellaan. We moeten dan ook uitgebreid praten met de bevolking over de infrastruc tuur, want dit betekent nogal wat voor de inwoners. Zijn er alternatie ven, want de nu gepresenteerde ont sluiting kan niet de enige oplossing zijn. Eén wijk wordt extra belast in plaats van ontzien", zei het D66- V I kunnen vinden," zegt de Rijke. Vele foto's gingen immers tijdens de ramp verloren. Nog een lacune. „We hebben wel een foto van de bouwput van de kerk aan het Van der Lek-de Clerck- plein, maar niet van dat de kerk ge bouwd is. Dat is toch frappant dat daar geen foto's van zijn. Zo'n groot gebouw voor zo'n klein dorp. Dat verbaast me." Ook bij het vergaren van schoolfo to's treft de stichting leemtes aan. „Tussen 1933 en 1950 hadden we niks. Maar van 1932 hebben we de hele serie. Van elke klas een foto. Ik ga ervan uit dat er van de andere ja ren ook foto's zijn. Een dag voor de opening bood nog iemand een foto uit 1939/1940 aan." De schoolfoto's zijn ruim aanwezig. Er hangen er meer dan 140 op de expositie. Daar naast ook individuele kinderen in een schoolbank. Of in clubjes van drie. En met een oude schoolplaat op de achtergrond. Dat bracht het comité op het idee de zaal aan te kleden met schoolplaten uit het raadslid. De VVD noemde de Nieuwe Post weg 'een hele goede plaats' voor het nieuwe gemeentehuis. „Het raadhuis is de spil, het hart van de gemeente, dus dat hoort in de dragende kern Tholen thuis", zei mevr. E. Frigge- Hogesteeger. Ze vond wel dat de wijk Dalempolder er zo min moge lijk last van moet krijgen. „Er circu leren nu indianenverhalen die voor onrust zorgen. We moeten de bevol king inspraak geven en hele goede voor- lichting. Dat dient nu de eerste stap te zijn. En als de rotonde er niet komt, dan komt de Luchtenburgse weg aan de orde." Mevr. Frigge wil evenals D66 de huidige aansluitingen bij de brug handhaven. „Eén potloodstreep op papier en er is heibel in de tent", zei PvdA-fractie- voorzitter M.A.J. van der Linde. Van de insprekers in de raadscommissie middelen en uit de rubriek stemmen van lezers in de Eendrachtbode had hij wel begrepen, dat niet iedereen te vreden is met de keuze voor de Nieu we Postweg. „Er zijn allerlei meng- streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland. Op een klein podiumpje staat ook een schoolbankje waar jonge bezoekers in plaats kunnen nemen om zich te laten kieken. Nieuw als thema is de Oosterschel- de onder water. Kwallen en krab ben, bloeiende anemonen en zeld zame vissen geven een beeld van een wereld uit de zeearm. Maar er zijn ook winterbedden van het dorp. Opnamen met schaatsers op de dichtgevroren havengeul. Foto's van dijkherstel, de bouw van de keersluis en van De Stove zelf. De grootste serie is echter Personen. Maar liefst 260 foto's van Stavenis- senaars. Op hun werk, op hun reis jes, op de fiets, en een bijzondere opname van slapende havenarbei ders in de bus op weg naar huis. Er is ook werk van een professione le fotograaf uit Noorwegen die vlak na de ramp opnamen maakte. Onder andere van de familie Van Gorsel die aardappelen met spruitjes zit te eten. De Rijke: „We hebben dit gedaan op verzoek van de mensen die zo enthousiast waren over de eerste tentoonstelling. Maar het is niet in teressant om dit elk jaar te doen. Maar 1 keer in de vijf jaar bijvoor beeld. Dat zou dan volgend jaar zijn, maar dan zouden we te dicht op 2003 zitten en dan willen we juist iets aan de ramp doen. Dan willen we niet zozeer de ellende la ten zien, maar het accent leggen op de hulpverlening en de wederop bouw. Als blijk van waardering." De burgemeester was onder de in druk van wat de stichting zoal elk jaar aan evenementen verzorgt in het dorp, zo zei hij tegen de onge veer 30 aanwezigen. Hij maakte dan ook een compliment aan de stich ting en bood aan om de herdenking van de ramp in 2003, een wat breder kader te geven. De tentoonstelling was ook een manier om Stavenisse beter te leren kennen. De Rijke be dankte de burgemeester voor het verrichten van de openingshande ling en de gesproken woorden en legde uit hoe de tentoonstelling tot stand was gekomen. Hij bood Nuis ook een cadeau aan. Geheel in stijl van de expositie, een uitvergrote fo to van de haven aan (uit de jaren dertig). Na de opening werd Nuis en zijn echtgenote rondgeleid door De Rijke. Bij de expositie hoort ook een prijs vraag. Elke dag wordt er een andere foto getoond. Gevraagd wordt wat het afgebeelde voorstelt, wie de per soon is die is afgebeeld of wat er aan de foto mankeert. Elke avond om 22.00 uur wordt bekend ge maakt wie de prijswinnaar is. De tentoonstelling is nog tot en met zaterdag 2 juni te bezichtigen. Van daag en morgen geopend van 14.00 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 23.00 uur. vormen en de bezwaren moeten we op hun waarde schatten en zo snel mogelijk behandelen. We moeten daarbij niet op de officiële bestem mingsplanprocedure wachten, want niets is zo fnuikend voor een plan als onduidelijkheid. En bezwaren kun nen hardnekkig zijn. Als raadsleden worden we regelmatig benaderd met vragen. Duidelijkheid is dus gebo den." Van der Linde zei zeker een verhaal te hebben. „Het gemeentehuis dient namelijk als aanjager voor verschil lende activiteiten, zoals werk voor mensen met een hogere opleiding. Het geeft een impuls. Een gemeente huis is dus meer dan een dak boven het hoofd van ambtenaren. Het gaat om het huis van de Thoolse gemeen schap, open en gastvrij. Het hoort midden in een woonkern." De PvdA- fractievoorzitter was ervan overtuigd dat er met het verhaal van de econo mische uitstraling 'een breed draag vlak' voor het gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg is. Hij sprak zich uit voor het openhouden van de histori sche gebouwen in Sint-Maartensdijk en Tholen voor representatieve taken en vergaderingen. „Dat is ook een kosten/batenverhaal, want wat kost een nieuwe representatieve ruimte in het nieuwe gemeentehuis wel niet?" De SGP was een stuk minder enthou siast. „In eerste instantie waren we niet zo weg van de Nieuwe Post weg", zei M. Dijke. „Wij vonden die keuze bepaald niet zo geschikt, maar met een rotonde erbij kunnen we er mee leven. Daarom is eerst zekerheid van de provincie nodig over die ro tonde, anders kun je de Nieuwe Post weg wel vergeten. Dan komt de Luchtenburgseweg aan de orde." Dij ke pleitte ervoor om de procedure 'heel zorgvuldig af te handelen'. Ook CDA-raadslid J.P. Bout hamerde op de toestemming van de provincie voor de rotonde. Hij had begrip voor de weerstand van de inwoners. „Ge zien de toename van de verkeersin tensiteit in Dalempolder moeten we de infrastructuur de nodige aandacht geven. Een communicatieplan is daarom belangrijk." Bout was het met Van der Linde eens, dat het ge meentehuis meer is dan een dak bo ven het hoofd van ambtenaren. „Het is het nieuwe gemeenschaps centrum", zei P. van Belzen. Hij vroeg zich overigens af of de raad er verstandig aan deed om al voor de Nieuwe Postweg te kiezen, gezien de twijfels bij de provincie over het toe staan van de rotonde. „De contouren van de potloodstrepen moeten nog helder worden. Wij moeten geen voe dingsbodem geven aan wildwestver- halen", aldus de fractievoorzitter van de ChristenUnie. Ten aanzien van de historische gebouwen, zoals de Gast huiskapel, pleitte hij voor het blijven onderhouden van de contacten met de huidige gebruikers. Burgemeester Nuis concludeerde met genoegen dat de zes raadsfracties zonder uitzondering akkoord gaan met het voorstel. Hij was het met de raad eens, dat er samen gewaakt moet worden voor de inpasbaarheid van het verkeer, de leefbaarheid, enz. Even 'terug leven' in de voorbije tijd. Die sfeer proefde ik, wilde ik ook proeven op de fototentoonstel ling in Stavenisse. Dat gevoel nam al direct bij binnenkomst bezit van mij. Ik ontdekte aan de wanden de bekende schoolplaten die vroeger in de klaslokalen hingen. Prachtig! Wie kent ze niet, de oude platen van Koekkoek met hun zomerse tafere len aan de plas? Een enig idee. Eenmaal binnen word je geconfron teerd met mensen en gebeurtenissen die je levenspad hebben gekruist. Dat wat eenmaal is geweest, komt weer tot leven. Ook al is die tijd reeds lang vervlogen. Onvoorstel baar hoe diep de verbondenheid met bepaalde gebeurtenissen en perso nen nog is. Niet vaag, maar helder passeren ze aan je geest. Niet ver weg, maar heel dichtbij, eigenlijk niet te verwoorden. Vroeger zag ik alles met kinderogen, nu met grote mensenogen. En wat zag en voelde ik nu: alles gaat voorbij! Even huiverde ik voor die prachtige afbeelding van de Molendijk. De dijk met zijn kleurrijke aan elkaar geplakte huisjes. In één van die huisjes mocht ik het leven behouden in die vreselijke rampnacht. Een vloedgolf van dankbaarheid steeg in mij op en alle noden uit die nacht trokken als een wee door mijn lijf. Actief Stavenisse, blijf actief. Het was weer een geweldige happening waar veel denk- en doe-werk aan vooraf ging. Maar het is zo waarde vol om de leefwijze van ons voorge slacht via een foto-expositie nog eens te beleven, en ook je eigen on vergetelijke momenten van toen. Dank daarvoor. Een groet uit Amersfoort. Mevr. P.J. Gaakeer Verdiweg 399 Amersfoort. De collecte voor het astmafonds heeft in Tholen ƒ1993,15 opgebracht, in Sint-Maartensdijk ƒ1234,90, in Sint-Annaland ƒ1812,10 en in Stave nisse ƒ841,85. In dit dorp was dat honderd gulden minder dan vorig jaar. Open tuinen. Op 15 en 16 juni kunnen tuinliefhebbers op vier plaatsen een kijkje nemen: in Poort vliet bij fam. Balk, Zuidplantsoen 5 en fam. Van der Zwan, Schelphoek- seweg 3; Sint-Maartensdijk fam. Van Gurp, Stenepad 1 en Scherpe nisse fam. Kok, Langeweg 46. „De eerste contouren van het com municatieplan zijn bekend en dat krijgt de raad nog te zien als het hele maal klaar is. We hebben kennis ge nomen van verschillende reacties, maar wie is de wijk? Overigens zijn persoonlijke belangen ook legitiem, maar als gemeentebestuur moeten wij het algemeen belang afwegen." De burgemeester benadrukte nog eens, dat het wel of niet doorgaan van het gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg niet alleen afhangt van de rotonde. „Er zijn tal van invalshoe ken. De stuurgroep zal er verder over spreken. Ook over het vervallen van de afritten bij de brug. We hebben er ook kennis van genomen dat de pro vincie niet overloopt van enthousias me ten aanzien van de rotonde Nieu we Postweg/Mossellaan. We gaan met de gedeputeerde praten", aldus Nuis. Van den Donker zei heel blij te zijn met het antwoord. „Over de winkels, het openbaar vervoer, de kantoren, e.d. kan later nog uitgebreid gespro ken worden", concludeerde het D66- raadslid. Formeel besloot de raad maandag avond twee dingen. Ten eerste om voor de bouw van een nieuw ge meentehuis twee plaatsen in Tholen vast te stellen: a. Nieuwe Postweg; b. Luchtenburgseweg. Tweede onder deel van het raadsbesluit was dat voor Sint-Maartensdijk de haalbaar heid onderzocht wordt van zodanige maatregelen/plannen, die het vertrek van het gemeentehuis enerzijds waar mogelijk compenseren en anderzijds de leefbaarheid en de sociaal-econo mische structuur van de smalstad een impuls geven. Over dit tweede deel van het besluit werd - op een enkele opmerking na - niet gediscussieerd. „We gaan ervan uit dat er over Sint- Maartensdijk later nog wordt gespro ken", zei SGP-fractievoorzitter Dij ke. Raadslid M. Dijke, voormalig boek houder bij een drukkerij en een school, en wethouder W.C. van Kempen, oud-voorzitter van de Ra bobank, kruisten maandagavond in de gemeenteraad met elkaar de de gens over boekhouden. De SGP- fractievoorzitter viel erover, dat de Zeeuwse muziekschool vorig jaar het overschot van 44.000 gulden (10% van de Thoolse gemeentelijke bijdrage) had toegevoegd aan het ei gen vermogen in plaats van dat be drag terug te betalen aan de ge meente. De wethouder voerde aan, dat de muziekschool volgens de normen van de vereniging van Zeeuwse gemeenten mag reserve ren om o.a. verplichtingen die voortvloeien uit cao-aanpassingen te betalen. „De 44 mille is niet aan de reserve, maar aan het eigen ver mogen toegevoegd", herhaalde Dij ke. „Het is een buffer", zo hanteer de Van Kempen een ander begrip om zijn bedoelingen duidelijk te maken. „Eigen vermogen of reser ve, dat maakt niet uit. Boekhoud kundig gaat het om hetzelfde.' De schets voor de plaats van het nieuwe gemeentehuis vak 800 m met linksboven de omstreden rotonde. Scbets Loc^rtïe. i Nieuwe. Postweg hotel) veuectwvi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7