'Luister naar het weerbericht, maar kijk ook eens naar de kokmeeuwen' Veel vakantiegangers, en minder middenstanders uit het eigen dorp Dichter zoetwaterplan wordt toch onderzocht Landbouwontwikkelingsplan Tholen eindelijk gereed Thoolse fietsdag vanuit 7 dorpen Roefeldag gaat in Tholen door De eerste braderie van het seizoen valt goed in Scherpenisse Donderdag 31 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Projecten Tholen, St.-Philipsland en St.-Annaland Uit het onlangs gereedgekomen landbouwontwikke lingsplan voor Tholen en Sint-Philipsland is naar voren gekomen dat in drie gebieden in de gemeente Tholen meerdere boeren behoefte hebben aan een nadere uit werking van het basisplan zoetwatervoorziening. Drie proefprojecten worden opgezet bij Tholen, Sint-Philips- land en Sint-Annaland. Geen glazen stad in het Zeeuwse Gebiedscommissie van waterschap dinsdagavond Waterakkoord De eerste braderie van het seizoen is zaterdag in Scherpenisse druk be zocht. Er waren veel cam- pinggasten die niet de dijk opzochten of het water, maar naar het dorp kwa men om inkopen te doen of zich te vermaken bij de kraampjes van de vereni gingen. Voor de stichting Dorpsgemeenschap Scher penisse is het evenement geslaagd. Wel valt op dat er elk jaar minder midden standers uit het eigen dorp meedoen. Zo ontbraken dit jaar de bakker en de wit goedspecialist. Na lange tijd is het land bouwontwikkelingsplan voor Tholen en Sint-Phi lipsland gereedgekomen. In het najaar van 1999 is begonnen met de opzet er van en nu is het rapport klaar. De verwachting is dat op termijn twintig pro cent van de Thoolse land bouwbedrijven vrijkomt, vanwege een gebrek aan opvolging. Het gaat daar bij om zo'n 4600 hectare grond. Ook schaalvergro ting zal een grote rol gaan spelen. Zo'n 43 procent van de boeren wil binnen vijfjaar uitbreiden. Marktgericht Alleen eigen boeren Boven verwachting Te weinig arbeiders Gezellig druk Imagoprobleem Neveninkomsten 875 jaar De sterk beperkte mogelijkheden voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen is een van de bedreigingen voor landbouw, meldt het lop. Na de aanleg van het basisplan (en kel de brede hoofdwatergangen) kwam er geen verfijning. De alge mene vergadering van het voormali ge waterschap Tholen stemde het voorstel af. De achterliggende reden was vooral dat de agrariërs het in meerderheid te kostbaar vonden. Nu is uit een enquête geconstateerd dat diverse landbouwers rond Tholen, Sint-Annaland en Sint-Philipsland toch behoefte hebben aan zoet wa ter. Besloten is om voor die drie plaat sen een proefproject uit te werken. Voor Tholen is dat al van start ge gaan en ook bij Sint-Philipsland kan dit op korte termijn door mee te lif ten met een project van het water schap Zeeuwse Eilanden dat betrek king heeft op de bestrijding van wateroverlast. Met het waterschap worden dit jaar nog verdere bespre kingen gevoerd. Het zijn projecten om erachter te komen wat verdich ting van het zoetwaternetwerk zou gaan kosten en het hoe het uitge voerd kan worden. De boeren heb ben aangegeven niet veel te zien in een klakkeloos omslaan van de kos ten naar hun bedrijven. Zij willen betalen naar het nut dat ze van zoet water hebben. Van de 288 boeren bedrijven die deelnamen aan de en quête van het lop, heeft 42 procent aangegeven dat ze het gebrek aan zoet water een knelpunt in de be drijfsvoering vinden. Maar 'slechts' ruim een kwart van de ondervraag den wil op dit moment zoet water hebben. En een kwart heeft gezegd Het bestuurlijk overleg glastuin bouw Nieuwdorp is tot de conclusie gekomen dat een glastuinbouwge bied van 700 hectare bij Nieuwdorp en Lewedorp economisch onhaal baar is. De provincie onderzoekt ook geen andere gebieden meer, omdat men daar ook verwacht niet rendabel te kunnen werken. Dat be tekent volgens de provincie dat voor de uitbreiding van glastuinbouw in Zeeland teruggevallen moet worden De 19e editie van de Thoolse fiets dag staat voor de deur. Op zaterdag 9 juni kunnen liefhebbers op 8 start plaatsen in 7 dorpen beginnen aan een tocht over 75 of 40 kilometer. Er zijn drie routes uitgezet door de VVV. Langs de route kan men (dankzij een samenwerking met de ZLTO) agrarische bedrijven bezoe ken. Middenstanders sponsoren de diverse tractaties voor de deelne mers die bij voltooiing van de tocht ook nog een herinnering krijgen. Er kan tussen negen en een uur gestart worden bij: molen De Hoop in Tho len, De Boerderijwinkel aan de Ho- Het waterschap Zeeuwse Eilanden houdt a.s. dinsdagavond om half acht een vergadering van de gebiedscom- missie in het Holland Huis te Scher- penisse. Er is dan gelegenheid voor spreekrecht van inwoners van Tholen en Sint-Philipsland. De Oud-Vosse- meerse hoofdingeland J.M. Aamoud- se leidt de vergadering, waarbij o.a. informatie wordt gegeven over de verschillende werken van het water schap in de streek. Gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk vertegen woordigt het dagelijks bestuur. Ten aanzien van het al of niet verval len van districten bij de verkiezingen van maart 2002 is er nog geen duide lijkheid. Gedeputeerde staten willen de districten afschaffen, wat voor Tholen heel nadelig is omdat onze streek dan niet verzekerd is van drie zetels in de algemene vergadering en één in het dagelijks bestuur. Wanneer Zeeland boven de Westerschelde als één kiesdistrict wordt beschouwd, zijn Thoolse kandidaten in het na deel gezien het geringe aantal kie zers in vergelijking met het veel dichter bevolkte Walcheren en Zuid- Beveland. Het waterschap heeft nogmaals een brief aan gedeputeerde staten ge stuurd, waarin handhaving van de districten 'dringend gewenst' wordt genoemd. „Handhaving van kiesdis tricten leidt tot een optimale regiona le spreiding van bestuurders, waar door wordt voorkomen dat de relatie bestuur-bestuurden groter wordt. De geografische structuur (eilanden) van ons waterschap maakt kiesdistricten des te meer gewenst." Zeeuwse Eilanden wijst erop, dat er een discussie gaande is over het per- sonenstelsel. Naar verwachting wordt dat in 2002 voor de laatste keer toegepast. Bij de verkiezingen in 2006 wordt overgestapt naar een lijstenstelsel. „Het gehele kiesstelsel zal dan opnieuw moeten worden be zien. In dat kader past een discussie over kiesdistricten", aldus het water schap in een brief aan g.s. Zeeuwse Eilanden vindt het vreemd, dat een bevoegdheid die de provincie in 1991 aan de waterschappen gaf om zelf over districten te beslissen, nu teruggehaald wordt. Tot 25 juni kan er gereageerd worden op het voorstel van g.s. aan provinciale staten om het waterschapsreglement te wijzi gen. alleen interesse te hebben als het ze geen geld kost. Het lop-rapport meldt dat er recen telijk een waterakkoord is afgerond met betrekking tot het Volkerak- Zoommeer. Dit betreft een regeling van rijkswaterstaat met betrokken partijen voor de aanvoer van zoet water voor landbouwgebieden in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland. Maar ook voor afvoer van water uit die gebieden. In het water akkoord staat volgens het lop duide lijk vermeld dat rijkswaterstaat zich verplicht tussen 15 maart en 15 sep tember het chloridegehalte (zout) in het Zoommeer te beperken tot 450 milligram per liter. Dat gebeurt door water uit het meer weg te laten stromen en water uit het Hollands Diep in te brengen. Probleem daar bij is dat de Rijn en Maas (voeden de rivieren voor het Hollands Diep) nog te vervuild zijn waardoor er te veel zware metalen in het Zoom meer zouden komen. Vanuit milieu bewegingen wordt er juist gepleit om het Zoommeer weer zouter te maken om een beter evenwicht te creëren. Dat zou het water van het meer echter onbruikbaar maken voor de landbouw, want de gewas sen kunnen zout water niet verdra gen. Op dit moment is het beleid van de instanties die met het Volke- rak-Zoommeer te maken hebben er echter op gericht om het een zoet- watermeer te laten blijven. op een convenant met Reimerswaal, Kapelle en Borsele waarin elke ge meente 100 hectare heeft toegewe zen gekregen. Belangrijkste rede nen voor het mislukken van het project in Nieuwdorp zijn de hoge grondprijzen, kosten van aanpassin gen in landschap en infrastructuur en het feit dat de subsidie van 8 gul den per vierkante meter van het mi nisterie van landbouw onvoldoende bleek. Het nieuwe landbouwontwikkelings plan Tholen geeft aan dat er rond St.- Annaland uitbreiding van het areaal glastuinbouw zou moeten komen. geweg in Poortvliet, hotel De Gou den Leeuw aan de Hoge Markt en eetcafé De Zeester aan de Goris- hoeksedijk te Scherpenisse, het VVV-kantoor aan de Haven in Sint- Maartensdijk, café 't Packhuys aan de Stoofdijk te Stavenisse, de hou ten standerdmolen aan de Molen dijk te Sint-Annaland en zeilmake rij Aarnoudse aan de Veerstraat te Oud-Vossemeer. Men kan zich op deze punten ook tot vijf uur afmel den. Voor de pechvogels wiens rij wiel het begeeft, is er hulp onder weg in de persoon van een fietsenmaker. Volgens C. Hage van de stichting waren de berichten van de meeste standhouders positief. „Het is druk geweest. De standhouders waren redelijk tevreden over de opbreng sten. Negatief is natuurlijk dat er weinig eigen middenstanders mee doen. Het wordt steeds meer een braderie voor mensen van buiten af." Volgens Hage is de rommelmarkt van de stichting ontspanning ge handicapten in de Langeweg ook gunstig voor de braderie. „De rommelmarkt trekt altijd veel pu bliek en dat doet dan ook vaak een rondje over de braderie. We heb ben er eigenlijk allebei profijt van." Er waren zo'n 45 kramen en 12 standplaatsen verhuurd. Tussen de kramen was er plaats voor de kin derbraderie. De stichting kreeg dit jaar te ma ken met strenge voorschriften. „Drie maanden van tevoren moet je bij de gemeente een plattegrond indienen. Dan kijkt de gemeente samen met de brandweer en de po litie of er geen kramen op de brandkranen worden gezet, of er tafels te dicht op elkaar staan of uitgangen worden geblokkeerd. Vlak voor de opening van de bra derie zijn ze komen kijken of alles goed stond en na de braderie of al les opgeruimd was en er niets ver nield was. De ambtenaar van de gemeente was vol lof." Bij de fietsen op rollers en de me chanische rodeostier op de Hoge Markt kon de jeugd zich volop vermaken. Mark Smits riep de jon geren en de volwassenen via de microfoon op om mee te doen. Vooral de jongeren wilden hun krachten wel meten op de home- Het landbouwontwikkelingsplan (lop) werd dinsdagmiddag gepre senteerd in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Voorzitter W. Boogaard van de projectgroep overhandigde het eerste exemplaar van het rapport aan burgemeester W. Nuis. Ook gezworene J.L.C. Mol van waterschap Zeeuwse Ei landen en afdelingsvoorzitter E. Hage van de ZLTO kregen het boekwerkje overhandigd. Nuis prees de goede opzet van het lop. „Het is een zeer waardevol rapport met vooral ook concrete punten van aanpak", aldus Nuis. „De sec tor heeft te kampen met tegenwind in materiële en emotionele zin. Maar het siert de agrarische wereld van Tholen dat men niet bij de pak ken neer gaat zitten. U legt creati viteit aan de dag in de bedrijfsvoe ring om zo het hoofd boven water te houden." Ook Mol sprak nog een kort woord waarbij hij met na me de wateroverlast uit het recente verleden aanroerde. „Het lijkt voor de burger misschien alsof we maar weinig gedaan hebben, maar we hebben echt niet stilgezeten. Het kost veel tijd om goede maatrege len te treffen", aldus Mol die ook nog het zoetwaterplan aankaartte. „Dat plan heeft een verleden. Dat is jammer. Mensen moeten blijk baar een drempel over. Maar ik ben blij dat er nu ondernemers zijn die zich voor 120 procent in willen zetten om iets tot stand te brengen. De meeste ondernemers zijn niet tegen zoet water, maar tegen het kostenplaatje dat eraan vast zit. Maar als er een groot draagvlak is, kunnen we wat voor elkaar beteke nen", zei Mol die besloot met de mededeling dat het waterschap het lop-rapport in elk geval niet in de kast zal leggen. Voorzitter Hage van de ZLTO-afdeling Tholen was heel blij dat het lop er eindelijk was. De ZLTO was namelijk op drachtgever. „We hebben lang moeten wachten. En af en toe zijn we wat ongeduldig geweest. De voorbereidingen waren echter ste vig. Het heeft ook nogal wat 'weekwerk' gekost om het tot stand te brengen. De provincie is daarbij een groot stimulator ge weest." Boogaard gaf Hage nog een advies mee. „Het rapport heeft als titel 'Economie en harmonie van agrarisch Tholen'. De econo mie is kil, het zijn cijfers. Een weerbericht. Ik zou willen zeggen: Luister naar het weerbericht, maar kijk af en toe ook eens naar de kok trainers en hun behendigheid tes ten op de rodeostier. Zo'n 160jon- gerén onder de zestien jaar deden aan deze onderdelen mee. Bij de groep ouder dan 16 was de animo met ongeveer 80 deelnemers wat geringer, maar Smits is tevreden over de belangstelling: „Het liep heel goed." Bij de deelnemers boven de vijf tien jaar wist Lené van der Werf het langst op de stier te blijven zit ten: 1.52 minuten. Bij de jeugd waren drie prijswinnaars, waarvan alleen de voornamen bekend zijn: Eduard hield het 2.46 minuten uit, Rob 2.40 minuten en Jan 2.05 mi nuten. Bij de hometrainers was het bij de jongste deelnemers Bas Vroegop meeuwen om te zien wat de toe komst brengt." Het lop is ingevuld door de 5 sec torwerkgroepen akkerbouw, tuin bouw open grond, glastuinbouw, fruitteelt en veehouderij en de sec toroverstijgende werkgroep flora en fauna. De werkgroepen hielden enquêtes onder de boerenbevol king. Daaraan heeft 77 procent (288 bedrijven) meegewerkt. Ver der werd het bestaande en het nog in ontwikkeling zijnde (land bouwbeleid onder de loep geno men. In de akkerbouw liggen volgens het lop de bedreiging voor het grootste deel in het Europese land bouwbeleid. Maar ook de bedrijfs ontwikkeling is bekeken. Opval lend is daarbij dat veel boeren in deze sector hun bedrijf niet alleen in oppervlakte willen uitbreiden, maar ook in de be- en verwerking van de producten. De agrariërs willen zich meer op de markt gaan richten. Studenten van het Groen- college in Goes zijn al bezig met een project om het Alvantho-keur- merk voor nieuwe aardappelen een nieuwe invulling te geven. Ook worden mogelijkheden voor ne ventakken bekeken. Dan gaat het om activiteiten op het gebied van duurzame energie of recreatie. Volgens het plan moet er op het gebied van ruimtelijke ordening die won in een tijd van 46.72 se conden. Bij de oudste deelnemers was de snelste tijd 39.12 seconden. Op naam van een zekere Michael. Ze kregen na afloop hun prijzen mee naar huis. In de Kerkstraat deden de leden van de bond van plattelandsvrou wen goede zaken. Ze verkochten bloemstukjes van snijbloemen voor binnenshuis, maar deze keer ook stukjes voor buiten. Verwerkt in mandjes, emmertjes en schalen. In totaal werden er 130 bloemstuk jes verkocht. Ook was er een prijs vraag. De bezoekers aan de brade rie werden getest op hun kennis van het dorp. Gevraagd werd naar het aantal inwoners van Scherpe nisse op 1 mei van dit jaar. L. van rekening gehouden worden met mogelijke uitbreiding in verband die nevenactiviteiten. In de sector tuinbouw open grond liggen volgens het lop ontwikke lingskansen voor met name bloe men-, planten- en bollenteelt, maar ook voor groente. De ligging van Tholen ten opzichte van de afzet gebieden is goed. Om de ontwik keling te stimuleren, moeten er on dersteunende maatregelen komen. Zo moet ook hier ruimte voor uit breiding zijn via het bestemmings plan. Bovendien is de toepassing van beregening via een zoetwater systeem belangrijk. De telers zelf moeten met name voor de kleinere partijen meer samen gaan werken. Een en ander zou in overleg met de veiling kunnen gebeuren. Dat geldt ook voor een mogelijke af valverwerking van tuinbouwplas- tics. Belangrijk probleem in met name de kleinere teelten zijn de gewasbeschermingsmiddelen. Door flink aangescherpte regels en een verbod op een heel aantal mid delen, dreigen die teelten versto ken te blijven van afdoende be scherming tegen ziekten en plagen. Het lop geeft aan dat ook gebruik van middelen voor teelten die niet op het label staan, moge lijk moet worden, zoals dat in an dere landen al het geval is. Ook moet het mogelijk blijven om (uit Doorn was er met 1735 heel dicht bij. Het juist aantal was 1734. Hij kreeg een mandje met wijn en no ten. Bij 3VO (voorheen veilig verkeer Nederland) in de Kerkstraat was de belangstelling voor het de ver- keerstest boven verwachting. Deelnemers konden een lijst met twaalf vragen invullen over (nieu we) verkeersregels. Maar liefst 102 bezoekers vulden zo'n lijst in. Voorzitter H. de Wit: „Het was bo ven verwachting. We hadden 100 formulieren klaar liggen, maar er moesten er nog bij." Van de 102 waren er 20 die alle 12 vragen oogpunt van besmettingsgevaar) restafval van de zaadteelt te ver branden. Daarmee zou het gebruik van bestrijdingsmiddelen ook te ruggedrongen worden. Dit is vol gens het lop een zaak van de alge mene plaatselijke verordening. In de glastuinbouw (in Tholen vooral geconcentreerd rond Sint- Annaland) is de opvolgingssituatie gunstiger dan in andere landbouw sectoren. In deze werkgroep is met name de ruimtelijke ordening on derwerp van discussie geweest. De helft van de Thoolse bedrijven in deze sector wil uitbreiden. Volgens het lop moet daarvoor de 20 hecta re uitbreidingsmogelijkheid uit het streekplan rond Sint-Annaland he lemaal ten goede komen aan be staande, plaatselijke bedrijven. Ook moeten bestaande Thoolse bedrijven groter kunnen worden dan twee hectare. Voor bedrijven uit andere delen van Nederland is volgens het lop pas plaats als de gemeente een nieuwe plek aan wijst. De fruitteeltbedrijven hebben het juist heel moeilijk op dit moment. Met name de appelteelt ligt moei lijk in de markt. Alternatieven worden gezocht door telersvereni gingen rond specifieke rassen op te richten zoals Tentation, Roblos, Sweet-Blush en Santana. Daar naast wordt er ook omgeschakeld goed hebben beantwoord. Onder hen is een prijs verloot. De prijs winnaar woont in Poortvliet. Ook voor de ogentest in de caravan van 3VO was veel belangstelling. „Er passeerde ook veel volk. Ik denk dat 70 procent campinggast was. Voor de start van het seizoen is het heel goed geweest. We zijn tevre den als we 50 deelnemers hebben, maar dit aantal is heel mooi." 3VO gaat ook naar de braderie in Sint- Philipsland op 23 juni. Dat is voor het eerst, De caravan van 3VO was vanaf de Hoge Markt gezien de eerste stand. Het smalle deel van de Kerkstraat mag van de gemeente, brandweer en politie niet langer gebruikt worden in verband met de naar steen- en kleinfruit. Samen werking op het gebied van geza menlijke opslag en sortering wordt onderzocht. Knelpunt in'de sector is wederom de kwestie van de ge wasbeschermingsmiddelen. Maar ook het tekort aan arbeiders voor de oogst is een probleem. Dat wordt met name veroorzaakt door dat de oogst na de schoolvakanties valt, waardoor nauwelijks gebruik kan worden gemaakt van jongeren die een zakcentje bij willen verdie nen. In het lop wordt als oplossing voor dit probleem genoemd dat de gemeente uitkeringsgerechtigden kan stimuleren in de fruitteelt te gaan werken. Dat zou moeten ge beuren door de bijdrage die deze mensen mogen houden (zonder ge kort te worden op hun uitkering) te verhogen. Verder zit de sector ver legen om een zoetwaterplan om beregening toe te kunnen passen. Met name wanneer nachtvorst dreigt, want met beregening kan dan grote schade voorkomen wor den. De fruittelers willen ook dat ze bomen (of takken ervan) die be smet zijn met de ziekte bacterie- vuur mogen blijven verbranden. Een andere bestrijdingsmethode is er niet. Ook zou de gemeente via de voorlichtingsrubriek de burgers moeten wijzen op planten die ge voelig zijn voor bacterievuur. De ze zogenaamde 'waardplanten' zorgen deels voor verspreiding van de ziekte, aldus het lop, waarin ook gemeld wordt dat de natuuror- veiligheid. Vanaf de Ooststraat naar de Lage Markt mogen de kraampjes alleen aan een zijde van de straat worden opgesteld, 's Middags vermaakte Ome Ko de kinderen op het braderieterrein. De clown uit Halsteren had een ra dio-cassetterecorder (met kerst liedjes) en een klapstoeltje (op ve ren) bij zich en deed kunstjes met touw en ballonnen. Ome Ko heeft 70 tot 80 optredens per jaar en is regelmatig te gast in de Efteling. Het was voor de stichting niet zo gemakkelijk hem vast te leggen voor de braderie. In de uitleenpost van de openbare bibliotheek is het koel. Er worden zoals elk jaar boeken verkocht voor een rijksdaalder per stuk. Voor vol wassenen en jeugd. Mevr. Voshol is niet ontevreden over de verkoop. „We mogen niet mopperen hoor, maar er zijn altijd mensen die vra gen naar boeken die je niet hebt. Er was ook een bezoeker die met 30 boeken tegelijk wegging." C. Niemantsverdriet van Auto workshop in Sint-Maartensdijk stond met tien gebruikte auto's en een stand op de Hoge Markt. Voor Niemantsverdriet was het de zesde maal dat hij meedeed. Voor hem was het een geslaagde braderie. „Gezellig druk. Veel mensen van de campings. En ik heb er weer nieuwe contacten opgedaan." Met ook nog vijf auto's in een zijstraat je van de Hoge Markt had Nie mantsverdriet vijftien auto's in de aanbieding. Hij verkocht er twee. Met twee andere potentiële kopers is hij nog in onderhandeling. Bij Schanulleke uit Ede, de kraam met voornamelijk tweedehands kinderkleding in de Kerkstraat, is de stemming ook goed. „Het lijkt niet zo druk, maar er wordt goed verkocht," zegt Danique Kakebee- ke. „Er is al heel veel weg. Het gaat vooral om baby- en kinderkle ding, het meeste is gebruikte, maar een deel is ook nieuw." Dat Scha nulleke helemaal uit Ede naar Scherpenisse komt, lijkt vreemd, maar Danique vertelt dat haar oma in Sint-Maartensdijk woont. M. de Koning van hotel-restaurant De Gouden Leeuw is uit de keuken gekomen en heeft drie kramen met rommelmarktspullen op de Hoge Markt staan (glazen, borden, jus- schaaltjes), plus een kraam met hamburgers, worst en sangria uit het vat. „Uitzet groot en klein. Op het hoekje moet je zijn," roept hij enthousiast. Hij is heel tevreden over de opkomst.„Het is drukker dan vorig jaar. Het loopt boven "t ganisaties traag zijn in het oprui men van met bacterievuur besmet te meidoorns. De veehouderij staat qua imago on der druk, constateert het lop-rapport. De boeren in deze sector vinden dat er meer gedaan moet worden om de manier van het fokken van vee en de maatrëgelen die door de veetelers worden genomen, onder de aan dacht van het publiek te brengen. Het voorzieningenniveau van de melkveehouderij staat onder druk, omdat steeds meer kleine veeboeren verdwijnen van Tholen. De gemeen te zou - volgens de opstellers van het lop - er meer aan moeten doen om melkveehouders van elders naar Tholen te trekken. Voor de vlees vee houderij liggen er mogelijkheden om in samenwerking met natuuror ganisaties vleesvee te houden in na tuurgebieden. Een plaatselijke agra rische natuurvereniging zou hieraan gestalte kunnen geven. Verder moet er volgens het lop bij veehouderijbe drijven meer aandacht komen voor de eisen die gesteld worden aan dierwelzijn en -gezondheid. En ook voor het gesloten kunnen maken van het bedrijf (dieren worden geboren en groeien ook op in hetzelfde be drijf). Dat zou betekenen dat de bouwblokken in het algemeen groter moeten worden dan 1 hectare. De algemene werkgroep flora en fauna richtte zich met name op de jacht. Steeds minder diersoorten worden als bejaagbaar bestempeld door de overheid. En dat terwijl de landbouw zegt wel schade te onder vinden van een aantal dieren. De jacht is volgens het lop belangrijk om de kwaliteit van de producten te kunnen waarborgen. Er wordt dan ook opgeroepen om schade te blij ven melden. Tevens zou de al eerder genoemde agrarische natuurvereni ging een rol kunnen spelen om sig nalen af te geven richting (provin ciale) politiek. Die vereniging kan ook de toepassing van bijvoorbeeld akkerrandenbeheer en ganzenop- vang bevorderen. In het algemeen blijkt de opvol gingssituatie bij Thoolse boeren moeilijk te liggen. Ongeveer 20 pro cent van de bedrijven zal in de ver koop gaan, omdat er geen opvolgers zijn. Op zich is er markt voor die gronden, want zo'n 43 procent van de boeren wil binnen vijf jaar het bedrijf uitbreiden. Overigens slaat dat niet alleen op de grootte in op pervlakte, maar ook wat betreft ver werking en bewerking van de pro ducten. In 67 procent van de boerengezinnen zijn er neveninkom sten, vaak meer dan één. De interes se verschuift overigens wel van werk buiten de boerderij, naar nieu we neveninkomsten uit het agrarisch bedrijf. Met de aanbevelingen uit het lop- rapport gaat het ZLTO-bestuur nu aan de slag. In samenspraak met ge meente, waterschap en provincie (de projectgroep ging dinsdag ook nog naar Middelburg om het rapport aan te bieden), moet er beleid uit voort komen. Voorzitter Boogaard van de projectgroep gaf de bestuurders nog als waarschuwing mee: „Dit is een breed gedragen rapport. Het is maar een tussenstop, zeker geen eindsta tion." verwachting." In de Langeweg staat zoals ge woonlijk weer de schiettent en de barbecue van hengelsportvereni ging De Zeebaars, naast het terras van café Hesdyk. En zoals gebrui kelijk kan de vereniging weer op veel publiek rekenen. Zeker bij de schiettent. „Het gaat weer redelijk goed," zegt L. Anemaet, terwijl hij nieuwe kooltjes op het vuur legt voor de saté en de worstjes. Bij rijwielhandel G. Larooy in de Weststraat was het 's morgens al druk. „Tegen elf uur is het al be gonnen. Toen stond de winkel al bijna vol. Ik heb veel tweedehands fietsen verkocht aan volwassenen en ook een paar voor kinderen. Er waren nogal wat gasten die ik niet kende, veel vakantiegangers. Tot een uur of vier is het blijven lopen, daarna is het stil geworden. Ik denk dat de voetbalwedstrijd van de da mes in Sint-Maartensdijk ook men sen hier weggetrokken heeft. Voor mij een geslaagde braderie, maar jammer dat er minder middenstan ders meedoen van het eigen dorp." 's Avonds trad TOF (ex-Big Deal) op in cafetaria de Heksenketel en bij café Hesdyk zorgde een dj voor de muzikale afsluiting van de bra derie. De Dorpsgemeenschap gaat zich voorbereiden op het 875-jarig bestaan van het dorp volgend jaar. Samen met 12 verenigingen in het dorp zal de stichting zich gaan bui gen over de invulling van de vie ring. Ondanks het feit dat de stichting jeugd- en jongerenwerk de organi satie van de roefeldag niet rond krijgt, gaat er in Tholen-stad toch geroefeld worden op zaterdag 23 juni. De inwoners die hier altijd al bij betrokken waren, pakken ook nu de organisatie op onder de naam vrijwilligerscomité roefel dag. Bij de basisscholen zijn aan meldingsformulieren uitgedeeld. Kinderen van de groepen 3 tot en met 8 mogen meedoen. Het is de bedoeling dat ze drie bedrijven of instellingen aandoen om daar te proeven van en mee te doen met het dagelijkse werk. De kinderen gaan in groepjes en onder begelei ding naar de roefelplaatsen toe. De roefeldag duurt van half tien tot half een en het verzamelpunt is speciale basisschool De Veste aan de Schuttershof. l 4 Een rondje op de rodeostier zorgt altijd voor vermaak bij zowel de deelnemers als de toeschouwers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5