'De kunst van onderwijzen is anderen enthousiast maken voor jouw vakken' Grote toeloop rommelmarkt zorgt voor hoge opbrengt: 7860 gulden Geen tol Zoomweg voor Tholenaren Harm Venekamp neemt afscheid van Thools onderwijs Dalempolder heeft een eigen mening Bezint inderdaad eer ge begint Onveilige situatie Molenvlietsedijk PvdA wil wel een proef nemen met autoloze zaterdag Donderdag 31 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Sommige interviews duren te kort, ondanks het feit dat ze lang duren. Wie bij de 61-jarige Harm Ve nekamp in de achtertuin van zijn huis in Tholen in het zonnetje zit, en hem vraagt naar de ervaringen uit zijn onderwijscarrière en zijn werk in de politiek, is de komende uren verzekerd van gespreksstof. Hij vertelt graag. En dat is niet vreemd voor een leraar Nederlands. Maar aan zijn lessen gaat een einde komen. Na 40 jaar voor de klas te hebben gestaan, neemt Venekamp af scheid van het Schelde college in Sint-Maartensdijk. Geen roeping Oud huis Aanpassen Cultuur Distels Mavo Vertellen Reünie De rommelmarkt van de stichting ontspanning gehandi capten in Scherpenisse heeft zaterdag 7860 gulden opge bracht. Dat is ruim 2500 gulden meer dan vorig jaar. De markt in en om het clubgebouw Ons Huis aan de Lange- weg ging om half twee open, maar om een uur hadden zich al zo'n honderd belangstellenden voor het hek verzameld. Doortrekken verbinding B.o.Z./Dinteloord De gemeente Tholen werkt mee aan het doortrekken van de Zoomweg van Bergen op Zoom naar Dinteloord, waarvoor een publiek-private samenwerking (pps) is ontworpen via de werkgroep pps A4-zuid. „De weg is van belang voor de doorstroming van het verkeer en voor inwoners van Tholen claimen we vrijstelling van tol heffing", zei wethouder K.A. Heijboer maandagavond in de gemeenteraad. Alleen de naam geeft al aan dat Vene- pen 4 en 5. Maar aan het eind van die kamp geen geboren en getogen Zeeuw is. Zijn wieg stond dan ook in het Drenthse Assen waar hij opgroei de tegenover de flat waar in een kel der Harry Muskee met zijn 'Cuby and the Blizzards' het eerste samenspel lieten horen. „Ik ken die jongens uit die tijd. We voetbalden ermee. Toen voetbalden ze nog meer dan dat ze speelden", zegt Venekamp. De ont moeting met (later) bekende artiesten zou niet bij die ene band blijven. Via zijn vrijwilligerswerk voor de ZVU - waaruit later Uit op Tholen groeide - zag hij menig bekende Nederlander passeren. Cultuur is een passie van Venekamp. Niet dat dit er van huis werd ingegoten overigens. Moeder had het te druk met het huishouden en vader las wel veel, maar voor tv was geen geld en met zo nu en dan een filmpje in een van de twee Assense bioscopen hield de 'live' cultuur wel op. Met zijn hbs-diploma op zak, wist de jonge Venekamp eigenlijk niet wat hij wilde gaan doen. „Ik had echt geen roeping om iets te worden. Iets wat ik al lang wist. Mijn zwager was onder wijzer en zei: 'Is dat ook niets voor jou?' En ja, zo ben ik dus naar de kweekschool gegaan", vertelt Vene kamp die van deze beslissing overi gens nooit spijt heeft gehad. Alhoe wel... „Achteraf bezien had ik best wel journalist willen worden. Of die renarts, maar dat laatste was met mijn hbs A niet aan de orde", vertelt hij. Met die opmerking geeft hij overi gens wel twee grote interesses van hem aan. Taal en biologie. De vakken die hij momenteel ook nog geeft op het Schelde college. Met zijn diploma in de hand, zag hij weinig heil in de vervulling van de dienstplicht. „Om daar onderuit te komen, ging ik wer ken op een kleine dorpsschool in Grolloo (iets ten zuidoosten van As sen - red). Het was een heel klein driemansschooltje waarin dus telkens twee klassen in combinatie zaten. Maar net in die periode veranderde dat en werd het een tweemansschool tje. Ik was er het laatste bij gekomen en kon dus als eerste vertrekken. Toen moest ik wel in dienst. Een jaar heb ik in dienst gezeten voordat ik emit kon. In die tijd kon je vervroegd uit dienst als een school je heel hard nodig had en als je niet onmisbaar was voor het leger. Ik zorgde ervoor dat ik niet on misbaar was en solliciteerde bij een school in Rotterdam. Daar was een groot tekort aan leerkrachten en ik koos bewust voor een grote school waarvan ik wist dat ze de macht had den om mij uit dienst te krijgen." Dat plan lukte en driejaar lang werk te Venekamp op deze grote lagere school in de Maasstad. Een hele te genstelling met Grolloo. Geen combi natieklassen, maar juist parallelklas sen. Dus meerdere klassen 2 bijvoorbeeld. „Ik gaf les aan de groe- periode wilden mijn vrouw en ik gaan trouwen, maar we wilden niet in een flat wonen. Dus keek ik uit naar een andere baan. Via een advertentie in het onderwijsblad Vacature zag ik dat er op de ulo (uitgebreid lager onder wijs) in Tholen een plaats vrij was. Daar solliciteerde ik naar. Vrienden en kennissen verklaarden me voor gek. Even daarvoor was Tholen na melijk heel negatief in het nieuws ge weest met inwoners die hun kinderen niet lieten inenten tegen ziekten. Tho len had toen een negatief imago van wege die kwestie. Maar ik dacht: 'Nou ja, je wordt daar niet toe ver plicht. Als je je kinderen wel wilt la ten inenten, zal dat toch geen pro bleem zijn.' Dus ik zette gewoon door." Venekamp vertelt dat burgemeester Van Boeijcn en hoofd Van Tricht van de ulo een proefles kwamen bijwo nen. „Wij hadden toen nog een soort uniform als leerkracht. Een grijze broek, wit overhemd, stropdas en een blazer. Het was die dag warm en ik had dat jasje en mijn stropdas uitge daan. Toen het hoofd van de school binnenkwam, zei hij dat ik die snel weer aan moest doen, omdat de bur gemeester van Tholen met het hoofd van de ulo kwamen luisteren. Dus ik deed alles snel weer aan en die proef les is verder goed verlopen. Ik werd aangenomen", vertelt de Tholenaar. In 1965 kwam Venekamp dus naar Tholen. Omdat zijn voorganger bij nader inzien toch niet verhuisde, moest men op zoek naar een ander huis voor de onderwijzer. „Ik vroeg of ze nooit aan het genre oude huizen hadden gedacht. Nee, dat was niet bij ze opgekomen. Uiteindelijk kwamen ze met drie adressen waaronder de voormalige ambtswoning van de bur gemeester, hier aan de Botermarkt. Het was een leeg, kaal huis waar nog best wat aan moest gebeuren. Maar daar konden wij wel doorheen kijken. Het was groot met een aardige tuin. Dus wij gingen die woning huren. Dat vonden ze toch maar vreemd, want in die tijd was er juist de trek vanuit de binnenstad naar de nieuw bouw. Alle ambtenaren van het toen malige gemeentehuis in Tholen (het was nog een zelfstandige gemeente) zijn langs geweest om te kijken waar die rare Venekamp nu ging wonen", zegt de leraar die er hartelijk om moet lachen. „Er moest natuurlijk wel aan gewerkt worden. We namen een week in de zomervakantie om hiernaartoe te komen. Alle spullen in mijn Eend en zo naar Tholen. We waren nog niet getrouwd en daarom mochten we niet samen in het huis slapen. Ik bleef in de woning op een slaapmatje, terwijl mijn vrouw naar het gezin van het hoofd ging om daar te logeren. Jaja, zo ging dat in die tijd. Ik vertel dat soort dingen nog wel eens aan mijn leerlingen en die kunnen zich dat to taal niet voorstellen." Overigens is Venekamp nooit onge lukkig geweest met de zeker in die tij den orthodoxe inslag van de Tholena- ren. „Wij hebben ons aangepast. En dat vind ik ook niet meer dan nor maal. Ook al denken wij er anders over, dan nog houd je rekening met de gevoelens van de anderen. Je wast je auto niet op zondag bijvoorbeeld en als we op zondag gingen varen met de boot, dan gingen we niet in korte broek over straat", vertelt Venekamp. „Je blijft natuurlijk altijd import, maar ik heb nooit het idee gehad dat ik niet geaccepteerd werd. En nu merk je dat er ook in Tholen de nodi ge zaken veranderd zijn." Venekamp ging op de ulo lesgeven in Nederlands, aardrijkskunde, biologie, rekenen en tekenen. Eigenlijk alle vakken die iemand met een hoofdakte ook op een ulo mocht geven. Hij was echter niet van plan om lang te blij ven. „Mijn plan was om driejaar hier te zijn. Ik wist dat na die periode het hoofd van een grote dorpsschool in Annen (ten noordoosten van Assen - red.) weg zou gaan. Daar wilde ik dan solliciteren. Terug naar Drenthe dus." Maar het zou anders lopen. „In die tijd gebeurde er echter het een en an der. Toen we hier een jaar zaten, kochten we ons eerste bootje. Het was van hout, we moesten de naden zelf breeuwen en er hing maar een klein motortje aan. Maar we konden er de Oosterschelde mee op en dat was prachtig. Het enige water van enige afmetingen in de buurt van Annen is het Zuidlaardermeer. Bovendien had den we hier een mooi huis en we woonden erg naar onze zin in Tholen. En gaandeweg kom je ook in organi saties te zitten. We zijn dus maar ge bleven. Onze goede vrienden kwa men toch wel. En wij gingen regel matig een weekend naar Drenthe. Nee, heimwee heb ik niet gehad." Eén van de dingen die Venekamp aan Tholen bonden, was cultuur. Tij dens zijn verblijf in Rotterdam ging hij met een vriend regelmatig naar bioscoop en schouwburg en raakte hij meer en meer geïnteresseerd in cultuur. „Hoe dat is gekomen? Niet van huis uit dus. Meer een persoon lijk interesse. In Rotterdam heb je veel meer op dat gebied en je loopt er als het ware tegenaan. Je komt een keer langs de schouwburg en ziet dat je voor een rijksdaalder op het 'schellinkje' kunt zitten. En zo begint dat", vertelt Venekamp. Die cultuur zou hem niet meer loslaten. „Van de Zeeuwse volksunivérsiteit hadden we hier ook een werkgroep. We draaiden bijvoorbeeld films in de hal van het stadhuis. 'Once upon a time in the west' op 16 mm. En we deden alles zelf. Het begon ooit met één voorstelling. De hal van het stadhuis zat bomvol. Het jaar erop kwamen er twee en zo groeide dat uit. Later werd het Uit op Tholen. We hebben heel wat bekende namen hier gehad. Peter Faber, Youp van 't Hek (solo en met de groep Nar), Louis van Dijk, Chris Hinze en Brainbox. En het leuke was dat de artiesten vaak nog lang bleven han gen. Peter Faber heeft hier na de voorstelling een hele tijd in huis ge zeten", zegt Venekamp. Als hij dit vertelt, kijkt hij erbij alsof hij het al lemaal nog voor zich ziet. Ook op een ander vlak heeft Vene kamp zich heel actief getoond. „Bert Broekhuis uit Tholen kende ik via de stichting Zeeland. Maar hij was ook PvdA-bestuurslid. Hij vond zo tegen de herindeling van Tholen tot één gemeente dat er veel meer afdelin gen van de PvdA moesten komen om zoveel mogelijk zetels in de nieuwe gemeenteraad te krijgen. Hij vroeg mij of ik in Tholen in het be stuur wilde zitten. En zo ben ik daar in gerold. Ik mocht me niet kandi daat stellen voor de gemeenteraad, want ik was ambtenaar in de zin der wet. Als onderwijzer aan een open bare school mocht je geen raadslid zijn. Want dan wasje in zekere zin je eigen werkgever. Leerkrachten van bijzondere scholen mochten dat wel. Later is die kromme situatie rechtge trokken. Nu is het geen probleem meer. Maar als ik toen die belemme ring niet had gehad, was het toch wel anders gelopen dan nu." Venekamp bleef actief binnen de PvdA en in 1974 werd hij gevraagd om voor de ze partij kandidaat te zijn voor de provinciale-statenverkiezingen. „Voordat ze dat aan mij vroegen, had ik me nqoit met provinciale staten beziggehouden. Ik wist natuurlijk wel dat ze er waren. Maar wat ze nu precies deden en wat hun bevoegd heden waren, wist ik niet. Maar ik voelde me vereerd en heb ja gezegd. Ik kwam op de veertiende plaats op de lijst. De PvdA kreeg dertien ze tels, dus ik viel net buiten de boot. Maar na eeji jaar viel er iemand uit die burgemeester werd in Zuid-Hol land. En toen kwam ik alsnog in de staten. Ik moest de portefeuille eco nomische en sociale zaken overne men. Maar daar vond ik niet zoveel aan. Later wisselde ik die in voor on derwijs, maar dat was provinciaal maar een marginale portefeuille. Bij de volgende verkiezingen gaf ik als voorkeur ruimtelijke ordening en mi lieu op. En dat is het ook gewor den", aldus Venekamp die tot 1995 in provinciale staten zou zitten. Voor altijd aan zijn optreden in die tijd verbonden, is de kwestie van de pro vinciale distelverordening. Deze ver ordening over het bestrijden van dis tels ten gunste van de landbouw, moest volgens Venekamp worden af geschaft. Een zogenaamd stokpaard je van de Tholenaar die zelfs na af loop van een betoog dat over een totaal ander onderwerp ging, nog op merkte dat hij vond dat de distelver ordening moest worden afgeschaft. Nu het einde van zijn loopbaan daar is, komt er nogal wat vrij tijd be schikbaar. Betekent dit dat de geën gageerde Venekamp weer naar de politiek zal trekken? „Nee, ik wil geen politiek vertegenwoordigende functie meer. Niet dat ik niet meer geïnteresseerd ben, maar laten we zeggen dat ik 'moevergaderd' ben. Ik heb zoveel slecht geleide vergade ringen meegemaakt die veel te lang duurden, dat ik zoiets niet meer wil. En wil je dat werk goed doen, dan moetje er wél veel tijd in steken. Nu wil ik tijd gaan nemen voor andere zaken." Zijn schoolcarrière die nu is afgelo pen, verliep eigenlijk precies anders om dan normaal voor een leerkracht. Hij begon in Tholen bij de ulo. maar die schoolvorm maakte in 1968 plaats voor de mavo. Een overstap die vol gens Venekamp niet gelijkwaardig was. „Kijk maar naar de vakken. Op de ulo kreeg je tien vakken, op de mavo nog maar zes en geen vier ver plichte talen meer. Hoewel de zaak vakken als biologie en dergelijke op de mavo moeilijker waren, was het ni veau van de ulo in het algemeen ho ger. Er kwamen heel wat kinderen die zelfs de hbs wel hadden kunnen doen. Maar ouders vonden het dan beter dat ze eerst maar naar de ulo gingen. Dat was nog dichter bij huis", vertelt Ve nekamp. Jarenlang zette hij zich in (ook in zijn functie als decaan) voor de mavo. „Ik heb die vorm van voort gezet onderwijs altijd gepromoot. Je kunt door naar havo, maar ook naar het middelbaar beroepsonderwijs. Dat ben ik blijven doen toen we fu seerden met de huishoudschool in Tholen en de lts in Sint-Maartensdijk. Dat werd de Thoolse scholengemeen schap. En weer later zijn we gefu seerd tot het Schelde college. Toen de normen weer werden opgetrokken, moest de mavo-afdeling verdwijnen. En dat vond ik heel erg. Ik was een mavo-leraar in hart en nieren. Boven dien was ik decaan en dat deed ik al tijd erg graag. Maar er waren al twee andere decanen en dus kwam ik niet aan bod. Dat heb ik wel aangevoch ten, want ik was er het langst. Maar het is niet gelukt. De laatste jaren ben ik overigens weer decaan geweest, omdat een van de anderen wegging." Toch ging Venekamp na de fusie tot Schelde college anders denken over het voorbereidend beroepsonderwijs. „Ik zag dat je op het vbo veel vakken op hoger niveau kunt examineren. En nu vertel ik aan alle ouders dat het echt niet nodig is om je kind in Ber gen op Zoom naar de mavo te laten gaan. Want het vbo geeft je recht op eenzelfde diploma. Daar kun je ook mee naar bijvoorbeeld het Markie- zaatcollege. Maar het is moeilijk om het imago te veranderen. Mensen denken nog steeds: Eerst vwo. Als dat niet lukt havo en als dat niet lukt mavo. En als zelfs dat niet meer lukt, dan in vredesnaam maar vbo. Dat is heel onterecht. En op zo'n manier krijg je kinderen met een heel nega tieve schoolkeuze. Het idee dat ze op een minderwaardige opleiding zou den zitten, is niet bepaald een stimu lans om aan de slag te gaan. Nee, op het vbo kun je een diploma halen dat net zo goed is als dat van de mavo. Maar probeer dat imago maar eens te doorbreken. Dat is heel moeilijk", zegt de Tholenaar die overigens vindt dat het hele onderwijs gedegradeerd is. „Er was een tijd dat iedere vwo'er zo naar de universiteit kon. Maar toen stelde men voor bepaalde vakken een maximum aantal studenten in. Daar door kan een aantal vwo'ers niet meer op de universiteit terecht. Die gaan dan naar het hbo dat eigenlijk aansluit op havo. Daar krijg je hetzelfde pro bleem. Een aantal havo'ers zakt door naar het mbo dat voor mavo bedoeld is. En zo werd het mavo-diploma minder waard." De in totaal 36 jaar die Venekamp doorbracht in het Thoolse onderwijs zijn voor hem prettig verlopen. „Wat dat betreft geen enkele spijt. Ik heb mijn werk met plezier gedaan. Ik heb altijd geprobeerd om uit de leer lingen te halen wat er in zit. Ik sti muleer de leerlingen om op het hoogst haalbare niveau examen te doen. Zelfs degenen die op A-niveau werken (het laagste) krijgen van mij extra stof mee. Want al doen ze één of twee vakken op B- of zelfs C-ni- veau, dan is dat toch altijd beter dan allemaal A'tjes", zegt Venekamp. Hij realiseert zich dat veel collega's de 'vut' (officieel heet het flexibele pensionering en uittreding) niet ha len. „En een heel aantal van dege nen die het wel halen, snakken naar het einde. Maar ik niet. Ik kon er of ficieel in april al uit. Maar dat wil ik niet. Ik heb een examenklas. En die wil ik (net als de andere) tot het ein de van het jaar brengen. Het is ook niet dat ik het werk beu ben. Maar nu wil ik meer tijd gaan nemen voor andere dingen. En dat wil niet zeg gen dat ik nooit meer werk zal ver richten. Misschien niet voor de klas, maar op een ander gebied. Als reis- begeleider wellicht. Da's ook een beroep waar je veel kwijt kunt. De belangrijkste reden waarom sommige leraren het moeilijk heb ben op school, ligt volgens Vene kamp in het feit dat ze de lessen niet interessant genoeg maken. „De kunst van het onderwijzen is om an deren enthousiast te maken voor jouw vak. Geen droog verhaal. En eigenlijk loop je tegenwoordig ook achter de feiten aan als je leerlingen nog wat moet leren uit boeken. Ze krijgen zoveel informatie aangereikt via de computer, televisie en radio, dat een boek al bij voorbaat saai is. Ik probeer in mijn lessen ook altijd een eigen verhaal te verweven. Zo heb ik in het biologielokaal zelf een kast gevuld met dieren en planten op sterk water. En bij elke pot hoort een verhaal. Dat maakt het voor de leer lingen leuker. Je kunt zeggen: 'Dit is een adder op sterk water.' Maar het wordt veel leuker als je vertelt dat je die adder vond, nadat iemand die er van geschrokken was het dier dood sloeg. En dat je zag dat het een heel dikke slang was. Dat je de buik opensneed en dat er een aantal jonge slangetjes uit kwam. Zoiets spreekt aan", vindt de scheidend leraar. „Ik heb datzelfde in mijn statenperiode gehad. Toen probeerde ik ook mijn bijdrage zo interessant te maken, dat zelfs mensen wiens portefeuille het niet was, terugkwamen om te luiste ren." De afscheidsreceptie van Venekamp op het Schelde college in Sint-Maar tensdijk is op vrijdagmiddag 15 juni van vier tot zes uur. De Tholenaar hoopt erop dat het eigenlijk meer een reünie wordt, dan een afscheids feestje. „Ik hoop dat veel oud-leer lingen naar de receptie komen. Het lijkt me leuk om te zien wat er van ze geworden is. En voor hen is het ook leuk om elkaar weer eens te zien." Venekamp zal zich in de zee van vrije tijd die zich voor hem uits trekt, niet vervelen. „Ik heb hobby's genoeg. Beeldjes maken van spek steen, fotograferen, skeeleren en sinds kort golfen. Op zich geen din gen die ik tot nu toe niet deed, maar ik krijg er gewoon veel meer tijd voor. Mijn vrouw werkt nog drie jaar door (bij Philip Morris - red.) en dan kan ook het grotere reizen be ginnen. Want dat doen we ook graag." In de Eendrachtbode van 23 mei schrijft de heer Henk den Haan uit Sint-Philipsland over zwenkwieltjes onder de bureaus van de ambtenaren. In tegenstelling tot wat de heer Den Haan denkt, is dit helemaal geen idi oot idee. Ook niet nieuw. Het is zelfs met veel succes toegepast. Voor de belangstellende lezers (en mogelijk ook het college?) kan wor den vermeld, dat enige jaren terug de uitbreiding en herinrichting van het hoofdkantoor van Interpolis bijna geheel werd voorzien van zoge naamde .flexwerkplekken.' Elke medewerker heeft een verrijd baar documentenkastje en een eigen kluis waar dit aan het eind van de dag wordt opgeborgen en 's morgens wordt opgehaald. De medewerker kiest dan een werkplek voor die dag en prikt zijn touwtjes voor commu nicatiemiddelen in de aanwezige contacten. De gemiddelde hoeveelheid niet in gebruik zijnde kamers en bureaus wordt dus voorkomen en men kan elke dag een andere plek kiezen. Zo voorkom je ook de eentonigheid van altijd dezelfde plek. Elders wil men toch ook niet een rondje om de kerk?' Mijnheer Den Haan: ik onderschrijf uw eenvoudig denken en zeg met u: bezint eer ge begint. Dirk Teeuw, Sluiswegeling 2, Scherpenisse. Wij zijn tegen de voorgenomen plannen om Dalempolder te benut ten voor het nieuwe gemeentehuis met kantoren/winkels en ontslui- tingsweg naar de Nieuwe PostWeg. Onze wijk moet blijven zoals ze nu is! De wijk Dalempolder heeft een eigen mening en daar kan het colle ge van b. en w. en de gemeenteraad van Tholen niet omheen. Het kruis punt bij de stoplichten Nieuwe Postwcg/Oesterdam (vlakbij de op slagplaats van bermafval van de provincie) is een betere vestigings plaats voor het nieuwe gemeente huis. J.H. van Huizen, Kon. Julianastraat 111, Tholen. Stemmen van lezers Maandag tussen 15.00 en 15.15 uur stond ik aan de Molenvlietsedijk in Tholen te wachten op mijn kleinkin deren die uit school kwamen. Ik wist wel dat er veel kinderen rond die tijd uit school komen, maar zoveel, nee, dat wist ik in mijn stoutste dromen niet en ik vermoed velen met mij. Wat daar te zien is: ouders met kinde ren en kinderen zonder ouders. Die stromen daar een kwartier naar de ro tonde Ten Ankerweg/Molenvliet- sestraat toe. Ik heb een ruwe schat ting gemaakt en kom samen met de fietsers en automobilisten grofweg op zo'n duizend mensen. Ik heb bewon dering voor de automobilisten die daar rond drie uur bij die rotonde zijn. Laten we eerlijk zijn: automobi listen houden zich niet altijd aan de verkeersregels, maar de kinderen en hun ouders ook niet. Er komen kin deren samen met hun ouders op de fiets, terwijl ze het fietsen niet alle maal al machtig zijn. Als je dat ge- slinger ziet, hou je je hart wel eens vast. Er komen ook kinderen over het voetpad met fiets en hupsen zo de ro tonde op. Bestuurders van een bestel auto of - nog erger - een vrachtwagen zien deze kinderen totaal over het hoofd. Ze zitten niet alleen in een do de hoek, maar zijn ook nog zeer klein van stuk. Op de Molenvlietsedijk staan klaar-overs, wat hard nodig is. Ik denk dat onze ambtenaar van ver keer hier ook maar eens een paar keer moet komen kijken om zelf te zien, wat voor een onveilige situatie hier is gemaakt op deze mooie weg met ro tonde. En dan maar hopen, dat hier geen ongelukken van komen, want een kinderhoofdje is zo gekraakt. W. van Dijke, Plantagestraat 5, Tholen. Een paar blikken bussen kunnen altijd nog eens van pas komen bij de kinderen, als die op kamers gaan. „Toen we open gingen, kwamen er zo'n 360 mensen het terrein op. Het was een ononderbroken rij," zegt voorzitter M. Moerland van de stich ting. „De rommelmarkt heeft kenne lijk zo'n aantrekkingskracht. Pas na die eerste stroom viel er een gat. Maar het is eigenlijk de hele middag druk gebleven." De stichting is dan ook heel tevreden met de hoge opbrengst. „Vorig jaar zaten we rond de 5300 gulden. Dus dan is deze rommelmarkt zeer ge slaagd te noemen." Het aanbod van spullen was ook enorm. Op het pleintje voor het ge bouw stonden meubels: bankstellen, tafels, kasten, stoelen in allerlei vor men en maten. Onder de overkapping elektrische apparatuur, zoals televi sietoestellen, kooktoestellen en com puters. In de tuin naast het gebouw een speciale hoek met bloempotten en andere klein spul, een hoek met speelgoed en ook achter het gebouw tafels met rommel; lepeltjes, blikken, mandjes, glazen, boekenstandaards, schilderijtjes, potten en pannen. Er was ook een hoek met lampen in gericht zodat het voor de bezoekers overzichtelijk was. Binnen in het ge bouw lagert de tafels ook vol. Het ge bouw werd ook heel druk bezocht, zo druk dat er bij de deur mensen wer den tegengehouden omdat het anders te vol zou zijn. „Dat is ook wel no dig. Vol is vol." De stichting houdt er rekening mee dat er voldoende ruimte is om bij on gelukken iemand af te kunnen voe ren. „We laten het straatje van de Langeweg naar het terrein altijd hele maal vrij. En er staat ook altijd een auto van ons gereed om iemand naar een dokter te brengen." De stichting was met 47 vrijwilligers bezig om de verkoop in goede banen te leiden. „Dat was eigenlijk nog te weinig. Er hadden er gerust een paar bij gekund." De stichting biedt de klanten ook service. Wie na aankoop zijn tafel en stoel even kwijt wil om nog verder te kijken, kan zijn spullen kwijt in een depot. Op elk stuk komt een nummertje, zoals het bij het afge ven van een jas bij een garderobe ge beurt. Van deze dienst werd ook druk gebruik gemaakt. „We brengen ook grote spullen thuis. In Scherpenisse en Poortvliet. Voor een tientje is er een van ons die rijdt. Het geld is weer voor de stichting." De opbrengst is bestemd voor de we kelijkse ontspanningsavonden voor gehandicapten in het clubgebouw Ons Huis. PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde vroeg zich overigens af, of het hier om een serieus voorstel ging. „We willen als gemeente geen financiële risico's nemen, maar wie betaalt dan?" CDA-raadslid J.P. Bout noemde het ,van de gekke dat zo'n belang rijke verkeersader voor Tholen' op deze manier tot stand moet ko men. „Het moet echter zo maar, als we tenminste als gemeente geen financiële risico's lopen." In de werkgroep zitten de provin cies Noord-Brabant en Zeeland, de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Tholen en de Bra bants-Zeeuwse werkgeversvereni ging. Particulieren en overheid staan garant voor de investeringen die door middel van tolheffing worden terugverdiend. „De angst dat tolheffing gevolgen zal hebben voor het Thoolse forensen- en economisch verkeer is in dit stadi um ongegrond", aldus het colle ge. De bestaande route via de N259 zal naast de nieuwe autoweg ge handhaafd blijven, zodat de auto mobilist kan kiezen voor de snel lere route tegen tolheffing of de bestaande route zonder tol. Op ba sis van kentekenherkenning is het geen probleem om automobilisten uit Tholen, Steenbergen en Bergen op Zoom vrijstelling van tol te ge ven. „Voor onze gemeente is dat van groot belang", zei wethouder Heijboer. Hij zei dat het doorgaan de verkeer de tol er wel voor over zal hebben omdat men sneller kan opschieten van Bergen op Zoom naar Dinteloord en omgekeerd. De PvdA-fractie wil op Tholen wel eens een proef nemen met een au toloze dag. „Geen van ons kan de auto missen, maar het lijkt erop dat we geen dag zonder de geur van auto's en gassen kunnen. Tast dat eens af", zei raadslid M.A.H. den Haan maandagavond in de ge meenteraad. „Volgens de advise rende ambtenaar is op Tholen geen draagvlak voor een autoloze dag, maar hoe denkt de middenstander daarover? Wij zijn er niet voor om dat het moet, maar wij vragen lie ver: wie durft? En durft het colle ge?" De SGP-fractie zei er bij monde van M. Dijke niet voor te voelen. „Het openbaar vervoer op Tholen is zodanig, dat een autoloze dag hier niet haalbaar is.' Wethouder K.A. Heijboer noemde het streven van Den Haan best po sitief. „B. en w. hebben ook be hoorlijk lang gesproken over het verzoek van de vereniging Milieu defensie voor een autovrije zater dag op 22 september. „In de steden is dat met extra openbaar vervoer haalbaar, maar hier heb je op zater dag een 2-uurs dienst, behalve dan in Tholen. Wij willen echter van de inwoners van de kleinere kernen geen extra offer vragen", zei Heij boer. Den Haan vond dat jammer. „Je kunt met je auto tot aan de woon kernen komen. Een autoloze zater dag is toch met de verenigingen en de middenstand te bespreken?' De VVD vond van niet. „Op zater dag worden veel boodschappen ge daan, zeker de mensen die werken, dus moeten we niet meedoen aan een autoloze zaterdag", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Behalve 36 jaar in het Thoolse onderwijs, zit Venekamp ook al even lang tot tevredenheid in de voormalige ambtswoning van burgemeester Van der Hoeven aan de Botermarkt in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3