Gemeentearchief verdwijnt na de bouw van nieuw raadhuis Bewoners voeren actie tegen raadhuis Een gemiste kans of een publiciteitsstunt 'Een half uurtje en dan is het gebeurd' De Schutse hoopt alsnog op ijsbaan Richtinggevende uitspraak van alle fractievoorzitters AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Basisscholen krijgen saldo van Flippers De Kraal 2e in wedstrijd voor ontwerp school KUNSTSTOF Donderdag 31 mei 2001 57e jaargang no. 28 -l^OOELBU^i KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie In het nieuwe gemeentehuis van Tholen komt geen oud archief meer en daarmee ook geen gemeentear chivaris. Dat hebben de fractievoorzitters, die samen met burgemeester W. Nuis en gemeentesecretaris S. Nieuwkoop de stuurgroep nieuwbouw gemeentehuis vormen, besloten. De zestigjarige gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg betreurt het zeer, dat de belangstel ling van de politici voor de historie zo gering is, dat Tholen een eigen gemeentearchief verliest. Daarmee wordt een investering van 2,5 tot 3 miljoen gulden voorkomen. Emotioneel Verlengstuk Niet op barricaden Mossellaan en Koningin Julianastraat Bewoners van de Koningin Julianastraat en de Mossellaan in Tholen gaan actie voeren tegen de voorgenomen bouw van het gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg. „Het ka rakter van onze woonwijk zal flink veranderen", zegt ini tiatiefnemer Jan van Schijndel. „Het woongenot, de rusti ge woonomgeving, wijzigt drastisch. Gezien de verstrekkende gevolgen voor onze buurt, willen we collec tief wat gaan doen als de gemeente de plannen doorzet." Woningbouw in Welhoek Oud-Vossemeer ChristenUnie en SGP vinden het een gemiste kans dat de gemeente Tholen geen grotere vinger in de pap heeft bij de verkoop van de 93 kavels in de nieuwe woonwijk Welhoek te Oud-Vossemeer. Tholenaren die al langere tijd op de wachtlijst staan voor een stuk grond, zouden volgens de twee raadsfracties dan een betere kans krij gen. De VVD zag er weinig heil in en sprak over een pu bliciteitsstunt! Regionale markt Deze week Hooischudden met paard en oud werktuig Terwijl de boeren er bij minister Netelenbos van verkeer en wa terstaat om vragen om met hun tractor harder te mogen rijden dan de tot nu toe geldende maximumsnelheid van 45 km per uur, kom je toch ook heel af en toe een stuk minder gehaaste tafereel tjes tegen. In een warm voorzomerzonnetje rijdt dinsdagavond Kees Scheermeijer uit Scherpenisse op een ouderwetse vork- schudder over een weiland aan de Molenweg in zijn woonplaats. De 7-jarige fjord Jordy trekt met schijnbaar achteloos gemak het apparaat voort. Het is een hobby voor Scheermeijer en hij helpt er meteen zijn 76-jarige buurman Leen van den Ouden mee. O C- C-> 1 /-=* I' BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zorgcentrum de Schutse uit Sint- Annaland hoopt alsnog toestem ming te krijgen om op de ijsbaan aan de Hoenderweg een tijdelijke huisvesting te mogen maken voor zeventig bewoners en vijf tijdelijke opnames. Dat bespaart namelijk on geveer een jaar op de nieuwbouw, die dan niet in fases hoeft te gebeu ren. Het bestaande complex kan dan in één keer gesloopt worden en dat werkt veel gemakkelijker en goed koper dan bouwen terwijl nog een deel van het gebouw in functie moet blijven. Met het zorgkantoor in Goes wordt onderhandeld of de prijs van de firma Wagenbouw uit Sliedrecht voor de tijdelijke huis vesting past binnen de begroting. Het feit dat door de opnamestop in de Schutse de wachtlijsten op Tho len behoorlijk oplopen, is het zorg kantoor ook bekend. En de leeg stand kost ook geld. Wanneer er op de ijsbaan een tijdelijke huisvesting voor zeventig bewoners komt, zou daarmee de oude capaciteit van de Schutse weer bereikt zijn. D.F. Duine uit Oud-Vossemeer nam in het dagelijks bestuur van de Schutse afscheid. Zijn plaats is in genomen door L.J. Punt uit Tholen, die de Christelijke Gereformeerde Kerken vertegenwoordigt. In het al gemeen bestuur kwam A. Duine uit Oud-Vossemeer namens dat kerkge nootschap bij de Schutse. De basisscholen De Luyster en Kon. Julianaschool in Sint-Philips- land hebben samen 736,95 gulden gekregen van gymnastiekvereniging De Flippers. De gymclub is 31 de cember vorig jaar officieel opgehe ven, nadat ze al sinds de zomerva kantie niet meer actief was wegens een gebrek aan kader. De schenking is door liet gemeentebestuur goed gekeurd. Beide scholen kregen een zelfde bedrag. Hiervoor is gekozen, omdat de leden van De Flippers na genoeg allemaal scholieren waren van beide genoemde scholen. Het bestuur vond het daarom zinvol dit geld te schenken met het oogmerk dat de scholen er bewegingsappara- tuur van kopen. Basisschool De Kraal uit Tholen heeft de tweede prijs gewonnen in de wedstrijd van het jaarlijkse ba sisscholenproject vgn het samen werkingsverband praktijkopleiding bouw. De opleiding houdt elk jaar een praktijkparcours waarin leerlin gen kennis kunnen maken met di verse onderdelen die met de bouw te maken hebben. Er wordt voor lichting gegeven over de praktijk van de bouw, de leerlingen moeten technische opdrachten uitvoeren, ze moeten een maquette maken van een gebouw (hieraan is een prijs verbonden) en tot slot mogen ze naar het SSPB-gebouw voor een praktijkparcours. Deze keer was het thema van de wedstrijd 'ontwerp je eigen school'. Leerlingen uit de twee hoogste groepen van de basis scholen mochten een maquette ma ken van de school zoals zij die graag zouden zien. Aan het project deden zestien groepen van twaalf scholen mee, waaronder De Kraal uit Tholen en de Oosterschelde- school uit Scherpenisse. De twee Thoolse scholen mogen vandaag, donderdag, het praktijkparcours af leggen tussen half negen en half twaalf. De stichting praktijkopleiding bouw is een samenwerkingsverband van de meeste bouw- en timmerbedrij ven uit de regio. De stichting leidt jongeren op tot vakbekwame tim merlieden of bouwvakkers. Fabriek en showroom; Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Archivaris Zuurdeeg en zijn assistente mevr. Boomsluiter voor de archieven van de weeskamer van Tholen, met links de stokken die vroeger de brandweercommandanten bij zich droegen en daarnaast de armschilden van de bescherming bevolking. De fractievoorzitters hebben 'een richtinggevende uitspraak' gedaan, zegt burgemeester Nuis. Hij woon de samen met collega's, gemeente secretaris Nieuwkoop en archiva ris Zuurdeeg een hoorzitting bij over de toekomst van de archieven in Zeeland. „Afgezien van de nieuwbouw van het gemeentehuis vraagt het rijk meer samenwerking van archieven in regionaal ver band", zegt Nieuwkoop. „De kos ten zitten in het waarborgen van de kwaliteit en het ontsluiten van het archief. Via internet en cd-roms kun je op een actieve wijze de ar chieven toegankelijk maken", al dus de gemeentesecretaris. Nuis en Nieuwkoop willen nog niet de conclusie voor hun reke ning nemen dat Zuurdeeg de laat ste gemeentearchivaris van Tholen is. „Er kan hier een regionaal his torisch centrum gevormd wor den", zeggen de burgemeester en secretaris hoopvol. Zuurdeeg is daarover minder opti mistisch omdat zo'n historisch centrum ook een bibliotheek en een museum zou moeten omvat ten. „Er is geen toekomst meer voor het gemeentearchief op Tho len", concludeert Zuurdeeg som ber. Zijn naaste buren hebben het geld er wel voor over. Schouwen- Duiveland krijgt in het nieuwe ge meentehuis wel een archiefruimte en Reimerswaal wil ook zo'n voorziening in eigen huis. Staatssecretaris Van der Ploeg wil een dekkend net van archieven in ons land. Een hoge ambtenaar van zijn ministerie lichtte het beleid tijdens de hoorzitting in Middel burg toe. De directeur van het Zeeuws archief hield een emotio neel pleidooi om het Thools ar chief voor Zeeland te behouden. Als het archief toch uit Tholen weg moet, geeft Zuurdeeg de voor keur aan het goed geoutilleerde ar chief van Bergen op Zoom, dat veel dichter bij het gemeentehuis van Tholen ligt dan Middelburg. Vorig jaar legden 173 mensen uit vier landen samen 517 bezoeken af in het gemeentearchief van Tho- len. Daarnaast komen er vele schriftelijke en telefonische vra gen bij de archivaris terecht en ook ambtenaren lopen nogal eens bij Zuurdeeg binnen om informatie boven water te krijgen. Naast de archieven van de voorma lige gemeenten (voor de herinde ling van 1971) en de huidige ge meente Tholen liggen er in de kluis van het gemeentearchief in Sint-Maartensdijk ook archieven van verschillende kerkgenoot schappen, verenigingen, scholen, het Rode Kruis, het Groene Kruis, de VVV en de Wezen Armen van Sint-Annaland. Die archieven zijn vaak in bruikleen gegeven. Voor het historische deel van het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk geeft het ingenieursbureau Van den Bos en De Iongh sugges ties aan voor een hotel/restaurant. Misschien is dan wel een arrange ment mogelijk voor geïnteresseer den die overdag het archief bezoe ken en 's avonds dineren en overnachten in het historische ge bouw. „Het archief is een verleng stuk van de gemeente", vindt Zuurdeeg. Het archief elders on derbrengen is volgens hem niet veel goedkoper. „Er moet voor het archief toch betaald worden, of het nu hier op Tholen wordt onderge bracht of in Middelburg." Een ar chief kost jaarlijks tussen de 300 en 400 gulden per strekkende me ter, inclusief personeelskosten. De gemeente Tholen heeft duizend meter archief. In het nieuwe ge meentehuis zou zo'n voorziening 2,5 tot 3 miljoen gulden vergen en door dat onderdeel te schrappen, lukt het de stuurgroep beter om binnen het maximum van 26 mil joen gulden voor het nieuwe ge meentehuis te blijven. „Het is een kwestie van prioritei ten", zegt Zuurdeeg. „Sommigen hebben een enorm hoge pet op van de automatiseringsmogelijkheden van archieven, maar ik vind dat toch een overdreven voorstelling van zaken. Men gaat nu beginnen om de kadastrale atlas vanaf 1832 te digitaliseren, maar dat is nog een enorme opgave." Hoewel prof. Han Leune tijdens het recente Keldermansconcert in het stadhuis van Tholen burge meester Nuis wel aanschoot over het mogelijk verdwijnen van het gemeentearchief, zullen de histori ci geen actiegroep behoud ge meentearchief gaan vormen. „Het gaat om zeer beschaafde mensen die niet zo gauw op de barricaden gaan", zegt Zuurdeeg. Men legt zich neer bij de beslissing van de politici, hoe zeer dat de 173 men sen die vorig jaar het gemeentear chief van Tholen bezocht hebben ook doet. Van Schijndel was één van de Bos en De Iongh heeft in de plan mensen die gebruik maakte van het spreekrecht in de raadscom missie middelen. „Daarna heb ik mijn directe buren gepolst en ik hoorde alleen maar negatieve ge luiden over het plan. We zijn zeer teleurgesteld in de gemeente, die zonder overleg met de omwonen den een keuze heeft gemaakt voor de Nieuwe Postweg." Van Schijndel zette het een en an der op papier en bezorgde die in formatie huis-aan-huis in de Mos sellaan, een deel van de Koningin Julianastraat tot aan de Prinses Beatrixstraat en in de Prins Bern- hardstraat. Maandagmiddag had hij van 25 bewoners een instem mende reactie gekregen. Met name de toenemende ver keersbewegingen en de aanleg van een rotonde naar de Nieuwe Post weg zitten Van Schijndel dwars. „Het ingenieursbureau Van den nen de gevolgen voor onze woon wijk niet meegenomen. De buurt bewoners voelen zich gepasseerd. Aangezien het allemaal redelijk snel gaat met de plannen voor het nieuwe gemeentehuis, willen we de mensen wakker schudden, zo dat de stem van de inwoners tot uitdrukking kan komen." Van Schijndel woont zelf direct naast de landbouwgrond van de familie De Heer, die de gemeente voor het nieuwbouwplan wil aan kopen. „Met huizen op dat land zou ik minder moeite hebben dan met een gemeentehuis, winkels en een rotonde met ook alle (zware) verkeer vandien. Onder mijn gara ge zitten geen heipalen, maar wanneer er in de toekomst regel matig vrachtwagens naar de win kels rijden, zit ik toch met een technisch probleem", vreest Van Schijndel. In Welhoek kunnen er tot en met 2009 in drie fases totaal 93 huizen gebouwd worden. Het gaat om het gebied tussen de Kalisbuurt, J.F. Kennedystraat, Botlandstraat en Hiksedijk. Projectontwikkelaar Stienstra uit Heerlen kocht de grond en de gemeenteraad keurde maandagavond unaniem een sa menwerkingsovereenkomst met dat bedrijf goed. Stienstra bouwt zelf 91 woningen met daarbij be horende openbare voorzieningen. Op een perceel aan de Doornick- straat dat eigendom is van de ge meente kunnen nog twee halfvrij- staande huizen komen. De eerste fase tot en met 2003 omvat 36 huizen, de tweede fase van 2004 tot en met 2006 dertig woningen en de laatste fase 27 huizen van 2007 tot en met 2009. Volgens het raadsvoorstel zal Stienstra 'zich in eerste aanleg richten op de Thoolse markt door de huizen eerst te koop aan te bie den in de lokale of regionale dag bladen.' Piet vond dat echter juridisch niet waterdicht vastgelegd in de sa menwerkingsovereenkomst. „En dat is voor ons een heel belang rijk, principieel punt. Wij willen een groot deel van de huizen voor de Thoolse bevolking bestemmen in plaats van dat er een groot deel naar mensen van elders gaat", maakte Piet duidelijk. SGP- woordvoerder P.W.J. Hoek was het daarmee eens. Wethouder W.C. van Kempen zei echter, dat binnen de regelgeving van de gemeente Tholen het juri disch niet waterdicht te maken is dat inwoners voorrang krijgen bij de verkoop van grond of wonin gen. „Met de projectontwikkelaar is wel afgesproken dat de werving op de regionale markt wordt ge richt, dus Tholen en het gebied daar omheen." ZIE VERDER PAGINA 13 Harm Venekamp neemt na 36 jaar afscheid van het Thoolse onderwijs Imker Jasenka van Doren uit Scherpenisse wil meer Jeugd tussen de bijen zien Grote en kleine gebruikers zijn blij met vernieuwde Wimpel in St.-Philipsland EN VERDER... Landbouwontwikkelingsplan Tholen is eindelijk af Duizenden foto's op tentoonstelling in Stavenisse Raad blijft bij Nieuwe Postweg voor nieuw gemeentehuis, maar wil indianenverhalen uit de weg ruimen Grote Kerk van Tholen is meest complete in zijn stijl van heel Zeeland Droomfinale nacompetitie tussen WHS en Tholense Boys VERWACHT GEEN TROUW VAN NACHTEGALEN DIE ELK MOMENT EEN ANDERE ROOS BEZINGEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het is een mooi blokje grasland aan de Molenweg. Van den Ouden zit aan de rand van het weiland te kijken naar Scheermeijer die zijn paard vanaf de hooischudder ment. Het appa raat is verroest, maar het werkt nog steeds uitstekend. Door een aantal kromme assen aan gedreven, werpen een vijftal kleine hooivorkjes achter de machine beurtelings een hap hooi de lucht in. Op die manier moet het gemaaide gras zo'n drie a vier keer gedraaid wor den om goed te drogen. Dan worden er pakken van gemaakt. Tot voor kort werd het gras land nog beweid met beesten, maar nu is het leeg. „Ik ben 76 en dan gaat het allemaal niet meer zo gemakkelijk. Ik heb mijn dieren laten slachten", zegt Van den Ouden. Bij de laat ste ruilverkaveling kreeg hij het stuk grasland in eigendom, in ruil voor grond bij de Poort- vlietsedijk. Scheermeijer heeft naast de oude hooischudder ook nog een kunstmeststrooier uit vroeger tijden. En twee fjorden niet te vergeten. Maar dit soort karweitjes doet hij altijd met Jordy. „De andere is nog te jong en onervaren. Die schrikt van het lawaai en slaat dan op hol. Ze staan nu wel allebei voor de huifkar en dat gaat goed", zegt Scheermeijer. Hij vindt het leuk om zo met paard en machine bezig te zijn. „Het gaat nog prima ook. Een half uurtje en dan is het gebeurd." Kees Scheermeijer en Leen van den Ouden bezig met het hooischudden op het perceel achter Van den Oudens huis aan de Molenweg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1