Overkapping voor het publiek met een elektronisch scorebord eraan Wrevel over de afwezigheid van het gemeentebestuur bij jubileumviering Elk jaar een optreden van bekende artiesten Thuisclub schept kansen, maar mist scherpte in de afronding Voorzitter R. Vroegop van s. v. Smerdiek is teleurgesteld Tribune Smerdiek geopend door K. Crucqneef van Willem Robbe Donderdag 31 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Met het onthullen van een gedenksteen is donderdag avond de tribune van sv Smerdiek officieel geopend. De handeling werd verricht door Kees Crucq uit Vlissingen, neef van wijlen Willem Robbe die de voetbalclub twee ton naliet. Het was de wens van Robbe er onder meer een overkapping voor het publiek van te bouwen. De tekst in de steen in de zijmuur van de tribune herinnert aan de erflater: Met dank aan de heer Willem Robbe. Na de onthulling werd het publiek uitgenodigd om plaats te nemen op de 80 stoelen van de blauw/zwart combinatie. Die waren in een mum van tijd vol. Praalwagen Het bestuur van sv Smerdiek betreurt het dat er tijdens de officiële receptie voor het 60-jarig bestaan van de club geen afvaardiging aanwezig was van het gemeentebe stuur. Voorzitter R. Vroegop van Smerdiek sprak daar donderdagavond in de feesttent op het trainingsveld zijn teleurstelling over uit. Volgens de gemeente kwam de uit nodiging pas twee weken voor de receptie binnen toen al le leden van het college al verplichtingen elders hadden. Groeiende Statig hek Emergo wint met ruime cijfers Saamhorigheid Plan jubileumcommissie Smerdiek De jubileumcommissie van s.v. Smerdiek overweegt om jaarlijks een extra activiteit te houden voor jeugd en vol wassenen van Sint-Maartensdijk. Op die manier wil de commissie een bijdrage leveren aan de leefbaarheid in het dorp. Het optreden van Three O' Four, Guus Meeuwis en T-Spoon trok vrijdagavond zo'n 700 bezoekers. „Dat voorziet in een behoefte. Op kleinere schaal zouden we elk jaar wel zoiets willen doen. Het zou jammer zijn als we onze ervaring laten versloffen tot het volgende jubi leum," zegt voorzitter Jan-Kees van den Hoek van de ju bileumcommissie. Reünie minder animo Koe komt niet Winstpunten voor Morning Mood Dames Smerdiek verliezen jubileumwedstrijd tegen oud-Oranjespelers Smerdiek dames wachtte zaterdagmiddag een bijzondere tegenstander. De damesploeg van oud Oranjespelers kwam naar Sint-Maartensdijk om daar het 60-jarig jubi leum van de vereniging extra glans te geven. Het sportie ve treffen voor ongeveer 350 toeschouwers leverde een nederlaag op voor de thuisclub, maar de dames van Smerdiek creëerden zelf ook voldoende kansen om de wedstrijd naar hun hand te zetten. Pas na 25 minuten voetballen kwam Smerdiek op achterstand. Na de rust kwam de thuisclub op gelijke hoogte, maar oud Oranje trok aan het langste eind: 1-3. Accu leeg Bezoekers van de jubileumreceptie bekijken (oude) diabeelden op een scherm Voorzitter R. Vroegop van de voet balvereniging vertelde hoe de tri bune tot stand kon komen. Het was in juli 1999 toen ere-lid Robbe bij de voorzitter kwam met het voor stel om een overkapping voor het publiek te bouwen langs het hoofdveld. Over wie dat dan zou betalen, hoefde de voorzitter niet in te zitten. „Als het maar gaaf en netjes wordt," zo waren volgens Vroegop Robbes woorden. „Toen het met zijn gezondheid slecht ging, vroeg hij me eens langs te komen en toen vertelde hij me dat het geld geen probleem was. Als mensen vragen hoeveel het kost, dan zeg je maar dat er een goede sponsor is." Op 31 december 1999 stierf Rob be. „Wij wilden zijn wens wel waar maken. In maart 2000 lag er een brief op de mat van de notaris. We kregen uit de erfenis een be drag met vijf nullen voor de kom ma. Dat was fantastisch." Robbe liet 2 ton na aan de voetbalclub. De muziekvereniging Euterpe kreeg 50.000 gulden. In februari dit jaar werd een bouw commissie in het leven geroepen en met behulp van vele vrijwilli gers werd aan de tribune gewerkt. Vroegop bedankte de bouwcom missie en de sponsors voor de me dewerking aan de totstandkoming van de tribune. Opvallend aan het bouwwerk is het vele metselwerk. De achterzij de van de overkapping bestaat voor het grootste deel uit bakste nen, maar ook de verhoging voor de zit- en staplaatsen is ingebed in stenen, compleet met rollaag. De drie rijen stoelen zijn in de club kleuren uitgevoerd: een blauwe naast een zwarte. De dubbelwandi ge kunststof stoelen geeft plaats aan 80 toeschouwers. Achter de stoelen zijn staplaatsen. In totaal geeft de tribune aan zo'n 250 toe schouwers beschutting. De dakplaten zijn ook in een blau we kleur uitgevoerd. De zijkanten van de tribune zijn gedeeltelijk voorzien van lexaanglas. Aan de bovenzijde zijn de borden van de sponsors aangebracht. In het mid den daarvan prijkt het scorebord dat pas een dag voor de opening is gemonteerd. Hef scorebord kan bediend worden vanuit de be stuurskamer aan de overkant van het veld. De reclameborden voor de tribune zijn verplaatst waardoor de overkapping een open karakter heeft gekregen. Ook de twee dug outs zijn verplaatst zodat het pu bliek ongehinderd de verrichtin gen van de spelers op het veld kunnen volgen. Bij de tribune is ook een watertappunt en een stroomkabel gelegd om de over kapping schoon te kunnen spuiten. Voor het onderhoud worden de stoelen verhuurd. Belangstellen den kunnen dat voor de periode van een jaar of vijfjaar doen. Acht stoelen blijven vrij voor de ere-le- den en genodigden. Crucq was met zijn vrouw voor de officiële opening naar de smalstad gekomen. Hij werd in 1940 in Sint- Maartensdijk geboren. De familie verhuisde naar elders, maar Kees kwam terug naar het dorp toen zijn- moeder ernstig ziek was. Hij lo geerde bij zijn oom Job Bazen en tante Pie Bazen-Robbe die een café in de Kaaistraat dreven. Crucq heeft ook voor sv Smerdiek ge voetbald. Op een fotootje uit 1948 zit hij als jongetje met een bal op de praalwagen van de vereniging bij een rondrit door het dorp tij dens een feestelijke gelegenheid. De opening van de tribune werd muzikaal opgeluisterd door de blaaskapel Dak eraf van de mu ziekvereniging Euterpe. Tijdens de jubileumwedstrijden werd de tribune al volop gebruikt. Niet tegen de regen en wind, maar om in de schaduw te kunnen zitten. Tijdens de vier dagen viering van het 60-jarig bestaan scheen volop de zon. Vroegop heette iedereen van harte water installatie aangelegd, het straatwerk bij de kantine is vervan gen en uitgebreid, er zijn drie nieu we lichtmasten geplaatst op het trainingsveld, er is een tribune ge bouwd en er zijn 25 nieuwe recla meborden geplaatst. We hebben ook pech gehad. De renovatie van het tweede hoofdveld is niet goed verlopen. Daarom moesten alle wedstrijden op het hoofdveld ge speeld worden. Gelukkig hebben we daar de volledige medewerking van de KNVB voor gekregen." Vroegop prees de jubileumcom missie en alle vrijwilligers die zich hebben ingezet voor de viering van het 60-jarig bestaan en vroeg de zaal om een applaus. Over de toe komst van de club was Vroegop optimistisch gestemd. „We zijn nog steeds groeiende. Vooral bij de jeugd komen er meer leden bij. Punt is wel dat er voldoende kader aanwezig moet zijn, maar daar hebben we bij de jeugd en senioren niet over te klagen. Het is jammer dat in het jubileumjaar het eerste niet kon promoveren. Volgend jaar denken we te kunnen starten met een vierde seniorenteam." Vroegop vroeg ook aandacht voor die leden die het jubileum niet meer kunnen meemaken. Oud-spe ler Koos Franke had voor het be stuur een ingelijste foto meege bracht van ere-lid Gerard de Viet die vorig jaar is overleden. Zijn portret krijgt een plaatsje in de be stuurskamer. welkom, maar zei dat er één grote afwezige was: het gemeentebe stuur van Tholen. Terwijl de ge meente wel degelijk een uitnodi ging had gekregen. Het college had het bestuur van Smerdiek laten we ten dat er niemand van het college beschikbaar was, maar Vroegop kon daar geen genoegen mee ne men. „De gemeente heeft veel over voor de sport, maar als je als ver eniging 60 jaar bestaat, verwacht je toch ook dat er een bestuurder of een afgevaardigde van de gemeente komt." Vroegop zei te vermoeden dat het college het te druk heeft met de bouw van het nieuwe gemeente huis. „Maar wij zeggen tegen de gemeente: voetbalvereniging Smer diek, daar kun je niet omheen. En het zal zonder afgevaardigde van het gemeentebestuur ook wel ge zellig zijn." Presentator Leo Troost deed er nog een schepje bovenop en schertste dat hij de burgemeester die middag tegen was gekomen bij Tholen, 'rondjes draaiend op de nieuwe ro tonde.' Volgens gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx is de uitnodiging van Smerdiek pas kort vantevoren bij de gemeente binnengekomen. „Twee weken geleden hebben we de brief ontvangen. De eerstverant woordelijke wethouder Raven- steijn liet toen al weten niet te kun nen op hemelvaartsdag. Vervolgens zijn de andere wethouders en de burgemeester gevraagd. Maar ie dereen had al afspraken. Wat dat betreft is hemelvaartsdag ook geen makkelijke dag. Maar we hebben het wel schriftelijk kenbaar ge maakt aan het bestuur." Overigens zal de wethouder alsnog volgens Bakx op korte termijn de vereni ging gaan feliciteren. Vroegop vergeleek het 60-jarig be staan met het bereiken van de vut- leeftijd. Een periode om dingen te doen waar je zin in hebt. Een pe riode waarin niets moet en alles mag. Maar dat dit echter niet geldt voor de vereniging. „Hier is het hard werken om de zaak levendig te houden. Er is het afgelopen jaar ook hard gewerkt. Er is een nieuwe berging gebouwd, er is een warm- Voorzitter J.A. van Nieuwenhuijzen bracht namens de Thoolse voetbal federatie de gelukwensen over. Ook feliciteerde hij Smerdiek met de nieuwe tribune en noemde de leef tijd van de vereniging respectabel. „Een mijlpaal om eens terug te blik ken." Van Nieuwenhuijzen zei zich het oude veld te herinneren tegen over de voormalige veiling aan de Provincialeweg. „Wat me bij is ge bleven is dat jullie een statig mooi hek hadden. Dat maakte op mij toen ik jong was indruk en ik denk dat dat waarschijnlijk ook indruk maak te op de tegenstanders." Van Nieuwenhuijzen omschreef sv Smerdiek als een club die 'staat voor zijn zaak.' Als zakelijk en recht voor zijn raap. „Voor sommigen niet al tijd heel diplomatiek. Een afspraak Emergo heeft uitgehaald in de laat ste competitiewedstrijd: Olympia 2 uit Wilhelminadorp werd met liefst 8-22 verslagen. In de eerste helft scoorden de Tholenaren tien keer, terwijl de thuisclub het net niet wist te vinden. In de tweede helft geloof de Emergo het wel, zodat Olympia iets beter mee kon komen. Via een 2-15 tussenstand werd het een 8-22 overwinning, waarmee de Thoolse korfballers de derde plaats op de ranglijst veilig stelden. De doelpun ten kwamen op naam van Marco v.d. Hoek (5x), Justine Weijenberg (4x), Gerrie Anthonisse (3x), Patri cia Pelgrim (3x), Ad en Irene Farla (beiden 2x), Maddy Muis (2x) en Jaco van Dis. De C-jeugd verloor de inhaalwed strijd tegen Good Luck met 6-4. Beide ploegen waren aan elkaar ge waagd en zodoende bleef het rede lijk lang spannend. Uiteindelijk was de ploeg uit Middelharnis de geluk kigste. Emergo eindigde onderin de middenmoot. wil voor het internationale werk gaan. De combinatie kwam - gezien de korte samenwerkingstijd van rui ter en paard - niet in de Z2-dressuur uit, maar in de Z1-klasse. Daar be haalde ze een eerste en een vijfde prijs, met respectievelijk 188 en 181 punten. Dat resultaat was goed voor twee winstpunten. Tweede pinkster dag verschijnt de combinatie aan de start in Waspik. Monique Bevelander uit Sint-Anna- land kwam zaterdag met haar pony Benny in actie op een onderling concours in Bruinisse. Er waren 25 deelnemers en Monique behaalde de vierde prijs met 129 punten. is bij Smerdiek een afspraak." Vooruitblikkend verwacht de federa tievoorzitter een spannende, maar ook wel een moeilijke tijd om de vereniging draaiende te houden. „Het wordt moeilijker om de jeugd te motiveren. Om lid te worden en om lid te blijven." Volgens Van Nieuwenhuijzen krij gen de clubs ook steeds meer te ma ken met 'overheidsregeltjes'. „We krijgen pietluttige regeltjes op ons bord gelegd. Toch zijn er mensen die alle tijd in de vereniging willen steken. Ik ben er voorstander van om open discussies te voeren, tussen de clubs, met de KNVB en de ge meente. Hun steun is van grote waarde. De weg die de gemeente is ingeslagen, is bemoedigend. Dat ze er nu niet is, is jammer." De voorzitter complimenteerde Smerdiek met het jubileumprogram ma, maar ook stak hij voorzitter Vroegop een pluim op de hoed: „U mag trots zijn op Smerdiek. Smer diek mag trots zijn op zijn voorzit ter." KNVB-afgevaardigde L. Haverman van het district Zuid I, sloot zich in de karakteristiek van Smerdiek in grote lijnen aan bij zijn voorganger. Hij herinnerde zich een voorval waaruit dit naar voren komt. In op- De gedachte leeft al langer, legt Van den Hoek uit. „We hadden in de commissie al het idee om elk jaar iets te doen, maar we hebben eerst willen afwachten hoe dit jubi leum zou verlopen. De reacties zijn zeer positief. Over de leefbaarheid is het een en ander te doen. Mis schien kunnen we iets voor het dorp betekenen, want er is niet zo veel te doen." Concreet denkt Van den Hoek aan een avond met bekende artiesten en een avond met een band, zoals nu ook is gebeurd. „Maar dat zijn ónze gedachten op dit moment. Morgen gaan we erover praten bij de evalu atie van het jubileum." Terugkijkend heeft de artiesten avond met Meeuwis de meeste be zoekers getrokken. Toch viel het aantal bezoekers van buiten Sint- Maartensdijk wat tegen, zegt Van den Hoek. „De avond is grandioos geweest, maar ik had wat meer men sen uit de andere dorpen verwacht." De eerste avond (woensdag) was voor Bert Steneker en de country li- nedance groepen uit Sint-Maartens dijk en Stavenisse. Daar kwamen zo'n 350 mensen op af (inclusief de dansgroepen). De voetbalwedstrijd van de selectie 10 jaar geleden te gen de huidige selectie werd don derdag door de laatste gewonnen met 6-1. Enkele leden van de selec tie 1991 waren verhinderd vanwege vakantie. Op de officiële receptie 's avonds tekenden zo'n 300 bezoe kers het gastenboek. Ook alle Thoolse zusterverenigingen gaven acte de presence. Op de reünie viel de belangstelling tegen. Er waren 550 uitnodigingen verstuurd, maar de respons was veel minder. De vrijdagmiddag met Piet Brak man werd door zo'n 150 ouderen bezocht. De Anbo kleedde de mid dag aan met een verloting. Het was wel warm in de tent, maar door en kele tentflappen te openen werd er voor frisse lucht gezorgd. De jeugdleden (pupillen tot en met de B-jeugd) legden in de hitte een spellencircuit af, onder leiding van (ex-)trainers van de club. Dat werd afgesloten met de voorronde voor de Thoolse penalty bokaal. Het veteranentoernooi werd zater dag met 6 ploegen gespeeld. Yerse- ke en Wemeldinge meldden zich af. WHS won evenals vorig jaar. Twee de werd SPS en derde Smerdiek. De trekking van de jubileumloterij werd verricht door notaris PC. Kn ook in de feesttent. Het was niet een koe die op het veld zijn be hoefte zou doen om het winnende lot aan te wijzen, zoals was aange kondigd. „De koe mocht wel naar het veld vervoerd worden, maar daarna niet terug naar de wei om dat er besmetting met mond- en klauwzeer mogelijk was. We heb ben daar uitgebreid met de boer over gesproken en besloten het ri sico niet te nemen. Het publiek had daar begrip voor." De afsluitende zaterdagavond met de band Kin Klit (voorheen Gar field) uit Bergen op Zoom trok een kleine 300 bezoekers. Van den Hoek blikt tevreden terug. „De inzet van vrijwilligers, leden maar ook niet-leden is énorm ge weest. Dat heeft ons als organisatie veel plezier gedaan." De voorlopi ge balans is volgens Van den Hoek dat de commissie uit de kosten springt. Zaterdag spelen de B/C junioren tegen de Engelse jeugd van Bear- stad uit Maidstone. Buiten het jubi leum vindt maandag de derby plaats tussen WHS en Tholense Boys en op 9 juli de afsluiting van het seizoen met de strijd om de Tholencup. Paardensport Na maanden te hebben stilgestaan in verband met het mond- en klauw zeer, kwam Mprning Mood van de familie Tebbens uit Sinl-Annaland op hemelvaartsdag in actie op een concours in Cromvoirt. Peter Pijnen uit Ossendrecht is de nieuwe berij der van het 7-jarige paard en deze dracht van de tuchtcommissie moest hij, jaren geleden, het bestuur mee delen dat Smerdiek niet mocht mee doen in de afdeling Noord-Brabant waarin gespeeld werd voor het kam pioenschap van Nederland. „Ik was onverbiddellijk. Twee weken later kwam ik hier weer bij Smerdiek. Het is een van de weinige keren dat ik van een van de minder gecivili seerde bestuursleden bijna op mijn donder heb gekregen. De leden staan voor hun vereniging. Zijn recht door zee. Het is hun lust en hun leven." Haverman feliciteerde de club met het jubileum en de nieuwe tribune, maar had de vereniging ook graag gelukgewenst met de promotie naar de derde klasse. „Dat doet nu verder niet ter zake. Je moet roeien met de riemen die je hebt. Waar u zo lang op hebt gedreven is de onderlinge samenhang en de saamhorigheid in datgene wat u wilt bereiken. En die 60 jaar staat als een huis." Hij be dankte ook oud-voorzitter A. Hage voor wat hij in het verleden voor de club heeft gedaan. Samen met regio afgevaardigde L. Tichem uit Tholen overhandigde hij Vroegop een wandschilderij. Daarna was er gelegenheid voor de gasten om het bestuur te feliciteren en oude en nieuwe foto's en kran tenknipsels te bekijken van sv Smer diek. De ploegen presenteerden zich eerst keurig rond de middenstip voor de fotografen en schudden elkaar de hand voordat scheidsrechter Piet Lis- seveld afblies voor de aftrap. In de beginfase was het van beide kanten aftasten. Vooral bij Smerdiek dames speelde de zenuwen parten. De schroom om tegen gerenommeerde tegenstanders te spelen viel echter af toen de thuisclub merkte dat Oranje moeite had om de juiste combinaties te vinden. De verdediging van Smer diek was alert met keepster Connie Gulden die haar spelers vanuit de doelmond coachte. De gevaarlijkse momenten deden zich aan de andere kant van het veld voor. Aanvalster Anne Hage kon al leen doorgaan, maar in de buurt van de 16-meter lijn miste ze in de af werking. De ex-internationals moes ten alle zeilen bijzetten om het ge vaar van Smerdiek af te weren. Zo kreeg Ramona van Tiggele een mooie kans om de score te openen, maar ze schoot de bal over het doel. Ook oud-Oranje was dicht bij een doelpunt, maar Josca Jansen kon de bal op tijd wegwerken. Ex-interna tional Wil de Visser speelde op een sterke partij. De nummer 10 (KFC 71 uit Katwijk), zette alle lijnen uit. Anne Hage eiste de hoofdrol op in een snelle aanval van Smerdiek en had bijna de eerste treffer op de voet. Het was echter de keepster Els van de Hoek die de bal uit de hoek wist te halen. Snel daarna zorgde Corina Oudesluys voor gevaar. Ze nam de bal mee vanaf de middellijn. Haar schot belandde in het zijnet. Ook Ra mona van Tiggele kwam nog een keer in kansrijke positie. Maar ook zij kon haar actie, na aangeven van Diana Hendrikse, niet verzilveren. Het was toch de Oranjeploeg die vijf minuten voor rust toesloeg. Vanaf de rechterkant van de 16-meterlijn schoot Ellen van Dijke (NEC) met een schuiver de bal net binnen het doel nadat de Smerdiekse verdedi ging niet goed oplette: 0-1 Na de pauze bleef Smerdiek goed voetballen. Suzan Kastelijn, Annique ten Voorden en Josca Jansen stonden als geroutineerde speelsters te verde digen. De jonge speelsters trokken zich daar aan op. Zo had Petra Klip- pel geen moeite met de rechtsbuiten van Oranje, Ria de Jong (Alkmania). De kansen voor de thuisclub bleven komen. Anne Hage was er weer dichtbij, maar de keepster van voor malige Nederlands elftal redde. Ook Gulden bij Smerdiek wist me nig voorzet van Oranje te pakken. De gelijkmaker zat echter in de lucht. Na een snelle aanval op links bracht Simone Scherpenisse de bal voor, maar het leer was te hoog voor Anne Hage die vrij voor het doel liep. Een kwartier voor tijd kon Silvia Nell een mooie aanval met Anne Hage einde lijk omzetten in een doelpunt en was de stand gelijk: 1-1. De vreugde op en buiten het veld van de thuisclub was groot. Een bijzon der moment ook voor Nell die drie weken geleden pas van Noad 67 naar Smerdiek kwam en nu tegen het oud-Nederlands elftal het eerste doelpunt maakte. De accu bij Smer diek was na dit doelpunt echter leeg. Bep Timmer scoorde voor de gast- club na een vrije trap: 1-2. Een paar minuten later was Smerdiek te laat bij het verdedigen en kon de terug springende bal worden ingeschoten door Lianda de Vos van Ter Leede: 1-3. De dames van Smerdiek op een 'staatsieportret'met de (oud-)speelsters van Oranje. Na de onthulling door Kees Crucq (vooraan) waarbij een gedenksteen voor wijlen Willem Robbe tevoorschijn kwam, werd de tribune ingewijd door het publiek. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 19