Eisen stellen aan een proj ectontwikkelaar Delta Nuts wil het vuilnis gaan ophalen Gebruikers blij met nieuwe Wimpel Nieuwe peuterspeelzaal heerlijke ruimte ChristenUnie zwicht voor Nuis bij aanbesteding Open dag Strandjes veel eerder opspuiten Zwemmen in haven verontrust de schippers Kinderkamp van jeugdwerk Vergunning gevraagd voor houw van huitenberging hij Tum-Tum Donderdag 31 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Hoofdingang Overname milieustraat Sint-Maartensdijk Delta Nutsbedrijven(gas, water, elektriticiteit) wil de dienstverlening verbreden door op Tholen en Sint-Phi lipsland ook de vuilnisophaaldienst en de milieustraat te gaan behartigen. „Ik zie daar uit een oogpunt van effi- ciëncy heel veel voordelen in", zegt wethouder R. Ra vensteijn, die namens de gemeente Tholen deel uitmaakt van de aandeelhoudersvergadering van Delta. Publiek belang Heel gunstig Van Belzen tegen onderhands aanbesteden Burgemeester W. Nuis schrok maandagavond, toen de ChristenUnie bij monde van fractievoorzitter R van Bel zen aankondigde tegen de nota inkoop- en aanbeste dingsbeleid te zullen stemmen. Van Belzen was het er niet mee eens dat tot 5 miljoen euro (12 miljoen gulden) onderhandse aanbesteding het beleid is. Lokale bedrijven Citroen Burgemeester heropent dorpshuis Sint-Philipsland vanavond officieel Vanavond opent burgemeester W. Nuis het vernieuwde dorpshuis De Wimpel in Sint-Philipsland officieel. Za terdag is er van tien tot vier uur een open dag zodat de inwoners de veranderingen met eigen ogen kunnen be kijken. Bibliotheek, peuterspeelzaal en zuigelingen/kleu terbureau zijn voortaan in het dorpshuis te vinden. De verbouwing en uitbreiding van De Wimpel heeft 1,75 miljoen gulden gekost. Plafond gebleven Ramen niet open leden als plezierig en zinvol. „Voor ons is er weinig veranderd", zegt W. Drenth van DSVF. De dam vereniging speelt iedere donderdag in de kleine zaal. Twaalf leden telt de club nog en die komen, behalve uit Sint-Philipsland, ook uit Anna Jaco- bapolder, Scherpenisse en Stavenisse. DSVF probeert wel nieuwe leden te werven, maar met weinig resultaat. „Ook vereniging De Eendracht in Tholen kampt met dat probleem. We moeten al samenwerken om een acht tal voor de damcompetitie op de been te brengen", aldus Drenth. Eveneens aan de Volkerakstraat is de toegang tot jeugdhonk De Kelder. Ook die ruimte heeft een nieuw verfje gekregen, er is een nieuwe tegelvloer gelegd en het meubilair is opgeknapt. „Graag zouden we na de zomerva kantie weer gaan draaien", zegt Mie- ke Kot. De soos ligt al een tijdje stil omdat er te weinig leiding beschik baar is. „In een weekend heb je zes mensen nodig en we hebben maar ze ven vrijwilligers zodat die er dan steeds zouden moeten zijn", geeft mevrouw Kot aan. Ze hoopt in ieder geval de vrijdag- en zaterdagavond weer te kunnen opstarten, alsmede de woensdagmiddag met name in de va kanties. Het Sint-Philipslandse dorpshuis kent een gevarieerd gebruik, zo blijkt. De voorkant van het gebouw heeft met de verbouwing ook een ander aanzien gekregen. De hoofdingang is name lijk aangepast. Er is een luchtsluis ge maakt en de buitendeur is nu schuin geplaatst. Bovendien is de dubbele deur vervangen door een enkele. Sommige mensen hebben zich daar over verwonderd in het licht van de discussie, de afgelopen maanden, over brandveiligheid. „Van elke bouwaanvraag, dus ook deze, wordt beoordeeld of ze voldoet aan het bouwbesluit", reageert brandweer commandant J. de Feijter. Hij legt uit dat de gemeente kijkt naar het mini mumscenario. „Verantwoordelijkhe den worden steeds meer bij eigenaren en gebruikers gelegd. Als het gebruik niet in overeenstemming is met de in richting van een gebouw, hebben zij een probleem." Hoe meer voorzienin gen iemand in het kader van de brandveiligheid treft, hoe beter het is. „Een schouderklopje verdient iemand in mijn ogen pas, als hij ver boven de minimale eisen zit", aldus de Thoolse brandweercommandant. De inwoners zijn zaterdag tus sen tien en vier uur welkom om een kijkje te nemen in het vernieuwde dorpshuis. Alle zalen zullen te bezichtigen zijn, dankzij de medewerking van de penbare bibliotheek, peuterspeelzaal Tum-Tum, jeugdhonk De Kelder en Oos- terschelde Thuiszorg, 's Morgens tussen half tien en tien uur zal de opening plaats vinden van de peuterspeelzaal, met medewerking van de peu ters en Concordia. Tussen twee en drie uur 's middags treedt in de grote zaal van De Wimpel een clown op. De voorstelling is gratis te bezoe ken. Ook het maken van een ritje door het dorp met paard en wagen, ponyrijden (voor de kleintjes) en het springkussen kost zaterdag niets. Vrijwilli gers van De Kelder verkopen de hele dag door popcorn. Subsidie onderhoud molens. De gemeente heeft vorig jaar totaal ƒ12.002,69 uitgegeven voor onder houd aan een viertal molens. De provincie subsidieert 20% van dat bedrag, totaal 2401 gulden. In het onderhoud van de molen te Stave nisse draagt Middelburg 163 gulden bij. De Korenbloem in Scherpenisse 239 gulden, De Hoop in Sint-Phi- lipsland 1292 gulden en De Hoop in Tholen 707 gulden. PvdA-raadslid M.A. den Haan vindt dat de gemeente strandjes voortaan al in mei moet opspuiten in plaats van in juni. Hij zei dat maandagavond bij het voorstel om 125.000 gulden uit te trekken voor het opspuiten van de strandjes bij Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Vorig jaar zijn de strand jes in Sint-Annaland en Sint-Philips land verbeterd. Stavenisse was eigen lijk pas in 2002 gepland, maar door er twee te combineren, kan er geld be spaard worden. Afzonderlijk zou het karwei 124.000 en 53.000 gulden ver gen en in één keer 125 mille. Drie zandhandels hebben offerte uitge bracht en ACZ Van Oord uit Vlissin- gen krijgt de opdracht. Den Haan noemde juni op zich al vrij laat en hij vroeg zich af, of de eerste week van juni wel haalbaar is. Maar volgens wethouder Ravensteijn is dat wel het geval. „We zijn afhankelijk van de bedrijven en van het feit of we werken kunnen combineren." „Er is gelukkig nog nooit wat ge beurd, maar het is een gevaarlijke situatie dat kinderen in de handels haven zwemmen", zegt schipper Jan Bos van sportvisbedrijf Vaya Con Dios. De Sint-Annalandse jeugd zoekt, nu het beter weer wordt en de watertemperatuur stijgt, de haven weer op om er te zwem men. Hoewel dat in een handelsha ven verboden is. De jeugd springt vanaf de loswal het water in, in de ruimtes die er tussen de afgemeerde schepen zijn. „Soms gaat dat rake lings langs een anker of de zware meertouwen. Je moet er niet aan denken wat er, met name bij laag water, kan gebeuren", zegt Bos. Het begon een paar jaar geleden met vier of vijf kinderen, maar tegen woordig gaat het om meer dan twin tig jongelui. „Je stuurt ze weieens weg, maar een half uur later zijn ze weer terug." Als de schepen zijn uitgevaren, worden ze bij terug komst geconfronteerd met deze zwemmende jeugd. Met hoornsig nalen en via de luidspreker probe ren de schippers hen weg te krijgen. „Als de wind richting de wal staat, kan je je schip niet zomaar stoppen. Je hoopt dan maar dat ze tijdig weg zijn." Wat ook wel gebeurd is, dat de jongelui de meertouwen vanaf de loswal in het water gooien. Dan moeten de terugkerende schepen er voor waken, dat deze touwen in hun schroeven raken. Mocht er werke lijk een keer iets gebeuren, dan bie den de boeien die in twee kasten op het havenplateau aanwezig zijn nau welijks uitkomst, meent Bos. „Bij na ieder weekend worden die kasten vernield en de boeien eruit ge haald." De stichting Jeugd- en jongeren werk Tholen organiseert dit jaar van 4 tot 11 augustus een kinderkamp. De kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar zullen verblijven in kamp huis De Blokken in de bossen bij het Brabantse Baarle-Nassau. Het team van medewerkers heeft ver schillende activiteiten georgani seerd waarbij ontspanning, plezier en gezelligheid centraal staan. Er gaan veertien leiders, drie koks en twee organisatoren mee om de kin deren een onvergetelijke vakantie week te bezorgen. De groep vertrekt zaterdag 4 augustus met een tou ringcar vanuit Tholen. Het opgeven van kinderen kan telefonisch bij voorzitter mevr. Van Buuren, tel. 673022. VERVOLG VAN VOORPAGINA Piet en Hoek vonden dat allebei een gemiste kans van de gemeen te. „Tijdens de onderhandelingen kun je toch eisen stellen aan de projectontwikkelaar", zei het SGP-raadslid. ,,Ik wil geen hon derd procent waterdichte situatie, maar er waren toch aanzienlijk meer zekerheden te bereiken voor onze eigen inwoners", zo hield het raadslid van de ChristenUnie vol. VVD-raadslid P.K.M. Stouten vond dat Piet met een publiciteits stunt bezig was. „Wat wil je nu concreet: wel of geen huizen voor mensen van buiten Tholen?" Piet zei dat er in elk geval verre gaander mogelijkheden voor de inwoners van Tholen geboden kunnen worden dan nu in de nieu we wijk Welhoek in Oud-Vosse- meer gebeurt. „Bij onze algemene beschouwingen hebben we vorig jaar naar voren gebracht, dat de tijd dat je op een wachtlijst staat, een rol zou moeten spelen bij de toewijzing. Dan geef je mensen die al heel lang wachten meer kans op een bouwkavel. Het colle ge heeft vorig jaar toegezegd dat dit onderdeel bekeken zou wor den, maar dat is niet gebeurd. Ik voel me dan ook niet echt serieus genomen", aldus Piet. Wethouder Van Kempen ant woordde dat in Oud-Vossemeer 'een hele cleane beleidslijn' is ge volgd. „Op grond van wettelijke regels is het niet mogelijk om meer te doen dan we afgesproken hebben. Stienstra is een zakelijke ondernemer met een eigen verant woordelijkheid. Al heel veel men sen hebben zich bij hem aange meld voor een kavel", aldus Van Kempen. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger vroeg nog aandacht voor het toe nemende verkeer in die wijk. Wanneer er negentig huizen bijko men, zal er op de vrij smalle Hik- sedijk meer verkeer komen. „Er is daar geen fietspad en de auto's rij den er hard, terwijl er steeds meer kinderen over die dijk op de fiets naar school gaan", zei het VVD- raadslid. De raad stelde bestemmingsplan Welhoek maandagavond ongewij zigd vast. Er waren geen bezwaren ingediend tijdens de vier weken dat het plan ter inzage lag. Aan de noordkant van het plan fungeert de huiskavel van fruitteler Tange aan de Hofstraat als agrarische randzone. Dit gebeurt op verzoek van de provinciale planologische commissie. Het waterschap Zeeuwse Eilanden is ook vroegtij dig bij de planontwikkeling be trokken. Volgens het beeldkwaliteitsplan, dat maandagavond ook werd aan genomen, telt Welhoek vier deel gebieden. De centrale groene as in het verlengde van de Damasstraat. De overgang/naad, het gebied dat aan beide kanten van de centrale groene as grenst aan de Botland- straat en dat als overgangsgebied zal fungeren. Ten derde de ring en in de vierde plaats de lobben, aan de buitenranden van het plange bied, waarbij rekening gehouden zal worden met ruime kavels en een gevarieerde omvang en vorm. Op 7 september vorig jaar vond hierover een informatie-avond plaats in de Vossenkuil. Ook tegen het beeldkwaliteitsplan werden geen bezwaren ingediend. Delta heeft een bod van 54,5 mil joen gulden uitgebracht op Olaz, het Openbaar lichaam afvalstoffen- verwijdering Zeeland. Tevens is een bod van 19,5 miljoen gulden gedaan op de inzamelingsactiviteiten van de gemeenten. De raad van com missarissen van Delta moet nog of ficieel goedkeuring verlenen. Bij Olaz zal in de vergadering van het algemeen bestuur van juni het aan bod van Delta gelegd worden naast het al bestaande van het regionaal reinigingsbedrijf Olaz. Daarna wordt het aan de gemeenten voorge legd. Volgens wethouder Ravensteijn zou een voordeel van de overname voor de inwoners van Tholen kunnen zijn, dat de stijging van de afval stoffenheffing minder hard gaat. Aangezien de benzine van de vuil nisauto's en de personeelskosten voor zowel Delta als Olaz evenveel zullen vergen, zullen er ergens an ders voordelen te behalen moeten zijn. „Misschien is bij Delta een an dere organisatie mogelijk dan bij Olaz. Door efficiencyverbeteringen kun je misschien lagere tarieven krijgen. Ik hoop van Delta daarover nog gegevens te krijgen." Delta zal Olaz onderbrengen in haar milieudivisie, die bestaat uit de Ver- straeten Verbrugge Groep, de Phoe- nyx Groep, De Jonge Impex en Orti. Het personeel van Olaz gaat over naar Delta, dat de invloed van de ge meenten in het inzamelingsbedrijf wil regelen. Daarbij wordt wel een onderscheid gemaakt tussen het pu bliek belang en het privaat karakter. De financiële risico's liggen bij Del ta, dat de vuilnisophaaldienst wil onderbrengen in een besloten ven nootschap. Vijf commissarissen houden daarop toezicht: twee van de gemeenten via Olaz en drie van el ders, onder wie de voorzitter van Delta Nutsbedrijven en dat is gede puteerde J.I. Hennekeij. De gemeen ten krijgen preferente aandelen, waardoor via de aandeelhoudersver gadering invloed uitgeoefend kan worden op de kwaliteit. De econo mische aandelen komen voor hon derd procent in handen van Delta. De directie van Delta ziet wel 'sy- nergievoordelen' door de samenvoe ging van de eigen milieuafdeling met Olaz. Ten eerste door een con centratie van onderzoek op het ge bied van de exploitatie van stort plaatsen. Ten tweede op het terrein van onderzoek en ontwikkeling. Ten derde kunnen de stafdiensten voor een groter geheel een rol vervullen. Voor de afvalstromen is er optimali satie te bereiken in relatie tot de eindverwerking. In de vijfde plaats denkt Delta kosten te kunnen bespa ren bij de inzameling. De milieuaf deling van Delta zal zo spoedig mo gelijk nieuwe operationele eenheden vormen, waarbinnen duidelijk om schreven activiteiten op samenhan gende wijze plaatsvinden. Wethouder Ravensteijn steunt de verbreding bij Delta Nutsbedrijven. „Het Zeeuwse energiebedrijf is maar klein in Europa. Om zelfstan dig de Zeeuwse zaak te kunnen blij ven dienen, moet je een groter draagvlak krijgen. Met de overname van Olaz door Delta is het grote voordeel, datje als gezamenlijke ge meenten een flinke vinger in de pap houdt. Samen hebben we vijftig pro cent van de aandelen; de provincie heeft de andere helft. Wanneer Delta deze stap niet zet, is het de vraag hoelang je zelfstandig kunt blijven. Zo op het oog ziet de samenvoeging van Olaz en Delta er heel gunstig uit. Het lijkt me dan ook, dat de ge meente Tholen zijn vuilnisophaal dienst gaat overdragen aan Delta. Wanneer onze gemeente daar 130 gulden per aansluiting voor krijgt, komt dat neer op 1,3 miljoen gul den." Voor de wethouder van financiën is daarmee een groot deel van het kader nota-probleem, waarvoor de raads commissie middelen onlangs zorgde, dan opgelost. „Dat zou dan mis schien alleen voor 2002 zijn, want voor de latere jaren geldt nog steeds een flink tekort wanneer de belastin gen niet volgens onze voorstellen verhoogd worden. De bijdrage van Delta aan de gemeenten voor Olaz is éénmalig", benadrukt wethouder Ravensteijn. Hij wijst erop dat een raadscom missie en de gemeenteraad zelf de overname van Olaz door Delta eerst nog zullen moeten goedkeuren. Drs. A.L. Piet informeerde maan dagavond tijdens de raadsvergade ring nog naar de stand van zaken, maar wethouder Ravensteijn vond het nog te vroeg voor conclusies. „Ik ben ook zeer benieuwd naar de uitkomsten van de overname voor Tholen", liet hij weten. Het raadslid van de ChristenUnie was op zich positief over de over name van Olaz door Delta. „Door nauwere samenwerking kunnen kleine organisaties in Zeeland el kaar versterken en als gemeente kunnen we toch invloed blijven uit oefenen." Piet was overigens nog benieuwd naar andere gegadigden voor Olaz dan Delta Nutsbedrij ven. „Of anderen eenzelfde bod zullen doen als Delta, valt te be zien", merkte wethouder Raven steijn op. „Behalve de nieuwbouw van het ge meentehuis zal dan alles bij de ge meente Tholen onderhands aanbe steed worden. Bereik je daarmee dan wel de gewenste objectieve criteria?", vroeg Van Belzen zich af. CDA-fractievoorzitter M.A. van Beek sprak over een 'uitstekende, heldere notitie'. Hij vond het allemaal prima. Ook de burgemeester zei datje bij on derhandse aanbestedingen minder voorbereiding nodig hebt en ook min der controle en toezicht, zodat de kos ten lager zijn dan bij openbare aanbe stedingen. Van Belzen bracht naar voren dat zijn fractie toch tegen zou stemmen. De burgemeester hield hem voor dat deze nota de start is van een uniform in- koopbeleid voor diensten en produc ten. „Deze nota is niet voor de ko mende vijftien jaar gemaakt, maar de praktijk wordt periodiek getoetst. Ik nodig de fractie van de ChristenUnie daarom uit om hiermee toch akkoord te gaan, met de toevoeging dat bij evaluatie de criteria bijgesteld kunnen worden." Van Belzen liet zich vermurwen. „Onder die voorwaarde kunnen wij toch akkoord gaan." Uitgangspunten bij het inkoop- en aanbestedingsbeleid zijn: 1openheid en zorgvuldigheid; 2. doelmatige be steding van publieke gelden; 3. non discriminatie; 4. lokale werkgelegen heid. Naast die punten spelen ook kwaliteit, arbeidsomstandigheden en milieuzorg een rol. Ten aanzien van de lokale werkgele genheid wordt bij elke offerteaan- vraag onderzocht of minimaal 1 plaatselijke leverancier gekwalifi ceerd is volgens de criteria. Als meer dere offertes worden gevraagd, zal worden onderzocht of ook minimaal I regionale/landelijke leverancier ge kwalificeerd is volgens de criteria. Wanneer deze leverancier(s) bekend is/zijn en positief wordt/(en) beoor deeld, wordt/(en) hij/zij uitgenodigd. De gemeente Tholen is bij de nota in koop- en aanbestedingsbeleid uitge gaan van de 'inkoopportfolio van Kraljic' die uitgaat van vier inkoopca tegorieën: hefboomproducten, strate gische producten, routineproducten en knelpuntenproducten. Als er onder gelijke condities gele verd kan worden tegen eenzelfde prijs en dezelfde voorwaarden, zal de vol gende rangorde voor leverancierse lectie gelden: 1. plaatselijke leveran ciers; 2. leveranciers in de directe regio; 3. landelijke leveranciers. Maandagmiddag besloot de raad om 50.000 gulden uit te trekken voor de aanschaf van een Citroen jumper 32mh 2,5 diesel voor gemeentewer ken. D66-raadslid J. van den Donker stemde daar tegen omdat hij het niet eens is met de procedure. De gemeen te zweert bij het Franse merk Citroën. „Omdat reeds enkele types van deze voertuigen bij de buitendienst rijden en wij hier goede ervaringen mee hebben. Dit past tevens in het kader van uniformiteit van het wagenpark", aldus de argumenten van b. en w. in het raadsvoorstel. Oorspronkelijk stond er zelfs 75 mille voor twee auto's in de investerings planning, maar door natuurlijk perso neelsverloop en een andere werkwij ze bleek de aanschaf van 1 voldoende. Niet voor de helft van die eerste raming, maar voor 50 mille. Van den Donker vindt dat meerdere automerken in aanmerking komen voor aanschaf door de gemeente. Oosterscheldegids. Een twintigtal mensen rondde onlangs de opleiding af tot Oosterscheldegids. Het afgelo pen jaar werd hen inzicht bijgebracht in alle ins en outs van de natuurwaar den van het gebied. Els Frigge uit Oud-Vossemeer is één van de nieuwe gidsen, die in de toekomst excursies gaan leiden in bepaalde gebieden van het nationaal park Oosterschelde. Op Neeltje Jans, de educatieve dagat tractie in het gebied, is een nieuw zeehondenverblijf geopend. Dit zoogdier komt van nature in de Oos terschelde voor. Marita Steijn, Ria v.d. Reesten Elly van Dijke (v.l.n.r.) vullen de nieuwe rekken met de vertrouwde boeken. De vrijwilligers van de openbare bi bliotheek zijn vrijdagmiddag begon nen met het verhuizen van de 5500 boeken van het uitgeleefde oude schoollokaal aan de Wilheliminas- traat naar de nieuwe uitleenpost in het dorpshuis. In kratten worden de boeken overgebracht en in de fonkel nieuwe rekken geplaatst. Want de in richting van de bieb is compleet ver nieuwd. Dat mocht ook wel, want in de Wilhelhelminastraat hing zelfs het schoolbord van weleer nog aan de muur. „Maar onze vensterbank zul len we missen", zegt Elly van Dijke. Op die vensterbank was het gemak kelijk iets neerleggen. „En waar moeten we straks koffie zetten", vraagt Ria v.d. Reest zich af. Toch zijn de vrijwilligers het erover eens dat ze flink vooruit gaan. Ze hebben er dan ook zin in om op de nieuwe stek aan de slag te gaan. In de ruimte - waarvan de ingang aan de Volkerak straat ligt - staan links de boeken voor volwassenen opgesteld en rechts die voor de jeugd. De prenten- en stripboeken voor de kleinsten staan in felrode lage bakken uitge stald. Rechts is ook de nieuwe balie. Zo'n 350 inwoners zijn lid van de bi bliotheek en ongeveer 250 daarvan betalen geen contributie omdat ze jeugdlid zijn. Jaarlijks worden in Sint-Philipsland rond de 20.000 uit leningen geregistreerd. „Het loopt te rug, maar dat is een algemeen beeld in alle vestigingen", zegt Elly van Dijke die hoopt op de open dag een aantal nieuwe leden op te doen (er geldt eeri speciale actieprijs). Zij re gelt zo'n beetje de administratie en doet met zeven andere dames op toerbeurt de uitleen: Ria v.d. Reest, Marita Steijn, Riet Bijsterveld, Lida Semé, Betsie Huijsmans, Willy Faas- se en Nelly den Braber. En dan is er nog Mieneke Steijn die zorgt dat de kapotte boeken opgekalefaterd wor den. „We hebben een heel leuke, ge zellige groep", vindt Elly van Dijke. Woensdagmiddag en donderdag avond zijn steeds twee dames paraat, op de woensdagavond drie. Qver de collectie is Elly van Dijke te vreden. „Onze collectie rouleert met die van de uitleenposten in Oud-Vos semeer, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse. De opzet is om één keer per jaar te wisselen. Pas is dat nog met de jeugdboeken gebeurd." Het samengaan van de bibliotheek met die van Tholen, na de gemeentelijke herindeling, heeft goed uitgepakt, vindt de vrijwilligster. „De collectie is vooruitgegaan en bevat van alles wat. Prentenboeken en voorleesboe ken bijvoorbeeld, zijn er héél veel ge komen. Veel slechte boeken zijn in middels weg en ook krijgen we regelmatig nieuwe aankopen erbij." Het laatste jaar is men druk bezig ge weest om alle boeken van een streep jescode te voorzien. Dit met het oog op de automatisering. Tegenover de bieb zijn de artsen-, boxen- en verpleegsterskamer, waar onder meer het consultatiebureau wordt gehouden. Een glazen tussen deur sluit de doorgang naar het ei genlijke dorpshuis af. In het dorpshuisdeel zijn met name de keuken en de bar grondig aange pakt. In de grote zaal zijn de houten vloer en het plafond (voorzien van een verfje en nieuwe spotjes) geble ven. „Met dat laatste zijn we erg blij. We hadden ervoor gepleit in verband met de goede akoestiek", zegt Anja Neele van zangvereniging VZOS, één van de vaste gebruikers. Het koor repeteert elke dinsdagavond van acht tot tien uur in de zaal. „We zijn erop vooruitgegaan, want in de nieuwe zij vleugel (voor berging - red.) hebben we een hele goede opslagruimte voor het orgel en de muziekkasten gekre gen." Elke dinsdagmiddag van kwart over drie tot vier uur zijn zo'n zeventien 50-plussers present bij Meer bewe gen voor ouderen. „In 1988 zijn we, na een klein jaar te hebben stilgele gen, opnieuw begonnen", vertelt gymlerares Marja Verhoog uit Lepel straat. „Er was toen zoveel animo dat we in Anna Jacobapolder een afzon derlijke groep zijn gestart. Ook die draait nog altijd, met een twaalftal le den." Mevrouw Verhoog benadrukt dat de lessen beslist geen 'stoelen- gym' zijn. Er wordt een volwaardige warming-up en cooling down ge daan, daarnaast bewegingsoefenin gen. „De basis is adl-training, alge mene dagelijks levensverrichting. Dat wil zeggen dat de spieren geoe fend worden die mensen dagelijks gebruiken. Daarmee richt deze gym nastiek zich ook op het zolang moge lijk zelfstandig laten functioneren van ouderen. „En alles mag, maar niets hoeft. Ook is geen speciale sportkleding vereist. Wél vind ik goed schoeisel belangrijk, om stevig te kunnen staan." Daarnaast speelt het sociale contact een belangrijke rol, zegt mevr. Verhoog, die ook in Stavenisse, Scherpenisse en Poort vliet de lessen verzorgt. „Ik vind het erg leuk en boeiend om te doen. Iede re groep heeft zijn eigenheid." De grote zaal wordt ook door de drie ba sisscholen uit het dorp en uit Anna Jacobapolder voor de gymlessen ge bruikt (de gymvereniging is vorig jaar ter ziele gegaan). En de recre atieve volleybalclub DKV '95 speelt er op donderdag. Muziekvereniging Concordia is even eens een vaste gebruiker. De fanfare repeteert op maandagavond, de drum band op woensdag. Die dag - één keer per maand - vindt ook de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen onderdak in de kleine zaal. „Het is heel mooi geworden", zegt secreta ris mevr. E. Wagemaker. „Maar een minpuntje vind ik dat de ramen niet meer open kunnen. Er is wel een ven tilatiesysteem, maar dat vinden som migen toch te koud." Van de ongeveer zestig leden bezoeken er gemiddeld zo'n twintig de maandelijkse bijeen komsten die van september tot mei worden gehouden. „Tijdens de ver bouwing hebben we tijdelijk de ruim te gebruikt waar de bibliotheek is ge komen. Dat ging prima." Ook zangkoor De Lofstem repeteert elke veertien dagen (op donderdag avond) in de kleine zaal van het dorpshuis. „De accommodatie is veel mooier geworden. En naar ons idee zingt het ook iets gemakkelijker", al dus voorzitter Marieke Wolse. De Lofstem bestaat dit najaar vier jaar en telt een kleine 28 leden. Het koor zingt met name psalmen en geestelij ke liederen. Vooral optredens voor be jaarden - het koor zong al in De Roze- boom en De Schutse - ervaren de De aandacht van de meeste peuters voor hun drinken en koek verslapt even, want ze gaan tenslotte niet elke dag op de foto voor de krant. Het is wennen voor de Sint-Philipslandse peuters maandagmorgen. In plaats van naar de vertrouwde omgeving aan de Wilhelminastraat, gaan ze naar het nieuwe onderkomen van peuterspeelzaal Tlim-Tüm bij De Wimpel. Zaterdagmorgen vieren ze de verhuizing officieel. Ach ter muziekvereniging Concordia wandelen de kinderen dan van het ou de naar het nieuwe onderkomen. „We zijn er bijzonder op vooruitge gaan. Vergeleken met de Wilhelminastraat is dit een heerlijke ruimte", zegt leidster Anja Everaers. Tum-Tum verbleef jaren in het hand werklokaal van de oude openbare la gere school. Met verouderd sanitair en een trap naar boven. „Dat gebouw was op, was toe aan renovatie." De gemeente besloot echter tot nieuw bouw van peuterspeelzaal en biblio theek in combinatie met een opknap- ■beurt voor De Wimpel. Het oude onderkomen wordt gesloopt, waarna de Kon. Julianaschool op die plek nieuwe lokalen kan bouwen. De nieuwe peuterspeelzaal is iets langer en iets breder dan het oude lo kaal. Op de laaggeplaatste ramen zijn plaatjes geplakt, om het uitzicht op de achtergevels van een rij wonin gen wat op te vrolijken. Kasten en een aanrecht voor de peuters zijn nieuw, maar verder is veel meegeko men uit de Wilhelminastraat. De gro te tafel waaraan de kinderen zitten om te drinken, kreeg een nieuw verf je. „We hebben een bereidwillige opa gevonden om te schilderen, en een oma om gordijntjes te naaien", vertelt Anja Everaers. Zij geeft, sa men met Aafke Verkerke (Elna Boon fungeert als invalkracht), op vier ochtenden leiding aan twee groepen van elk zestien peuters. Alleen op woensdag is de peuterspeelzaal niet open. Er is een wachtlijst van zo'n twintig kinderen, maar die zal eind dit jaar grotendeels weggewerkt zijn. De kleuren blauw, rood en geel in het gebouw doen vrolijk aan. Overi gens is het nog niet helemaal af. De bestelde commode is nog niet gearri veerd, evenmin als de kapstokjes en wat nieuw speelgoed. De binnenber- ging staat tjokvol. „Die had de archi tect bedoeld als berging voor het bui tenmateriaal, maar dat kan er hele maal niet in." Bij de gemeente is ver gunning gevraagd voor een afzonderlijke buitenberging. Zolang die er niet is, blijven attributen om buiten te spelen in de Wilhelmina straat staan. Ook het definitieve hek werk rondom de speelplaats komt er pas na die bouw. Dankzij een spon soractie onder Sint-Philipslandse be drijven kan op het plein een houten trein geplaatst worden. De opening van de peuterspeelzaal is zaterdagmorgen om half tien. Tussen half twee en vier uur 's middags zijn belangstellenden welkom om een kijkje te nemen aan de Volkerak straat, in het kader van de open dag van De Wimpel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13