'Het bezig zijn met hout hoort gewoon bij Bruynzeel' Werkloosheid daalt onder Tholenaren Gemeente wil spuiten van chemische middelen tegen onkruid verminderen A Lau van 't Hof aan de slag met vernieuwingsproces Nieuwe bedrijven Startersadvies? Frisia heeft eigen vestiging Bezwaren tegen aankoop grond P.C. Heijboer niet officieel VRIJDAG 25 MEI A.S. Fracties van PvdA en CDA tegen tekenen van een convenant Zeeuwse Vlegel bestaat tien jaar Waterschap geeft geen gegevens meer vrij over grondaankopen Woensdag 23 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 „Het bezig zijn met hout hoort bij Bruynzeel en daar komt ook een stukje vakmanschap aan te pas", zegt de 56-jarige bedrijfs leider Lau van 't Hof uit Sint-Annaland trots, ter wijl hij een rondleiding verzorgt in de immense fa briek. Hij werkt al 33 jaar bij de keuken- en kastenfa- briek in Bergen op Zoom, waarvan de in Sint-Anna land geboren Kees Bruijn- zeel sr. de grondlegger was. Het bedrijf, dat 150 Thoolse medewerkers telt op een bestand van 560 mensen, is flink aan het vernieuwen. Tweeploegendienst Op maat Nederlandse markt Maïsgeel Tholen Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland De zakenbank van Tholen Neem contact op met Schipper Accountants De bezwaren van personen en instanties tegen de aan koop van de landbouw grond aan de Paasdijkweg in Poortvliet door de ge meente voor de mogelijke uitbreiding van het bedrij venterrein worden betrok ken bij de besluitvorming, maar worden door het col lege niet als officiële be zwaren aangemerkt. Vol gens het college is er nog voldoende gelegenheid om bezwaren kenbaar te ma ken als er een vooront werp-bestemmingsplan komt. Ten opzicht van vorig jaar met 8,1% Het einde van de daling van de werkloosheid lijkt ook in Tholen nog niet in zicht. In vergelijking met vorig jaar, zakte het aantal mensen zonder baan met 8,1 procent tot 444. Daarmee behoort Tholen echter bepaald niet tot de sterkste dalers in de provincie. Hulst (-22,1%), Honte- nisse (-20%), Schouwen-Duiveland (-19,8%) en Kapelle (-18,2%) zagen de de werkloosheid veel sterker afne men. Overigens kan het nog erger, want Reimerswaal kon maar een terugloop van 0,3 procent registreren. Ziekenhuis Lievensberg PvdA en CDA zijn tegen het ondertekenen van een con venant om het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen door de gemeente te verminderen, zolang niet pre cies duidelijk is wat dat kost en welke alternatieven er voorhanden zijn. A.P. Kornaat (PvdA) en J.P. Bout (CDA) waren het daar over onlangs in de commissie ge meentelijke ontwikkeling roerend met elkaar eens. Puntmes Het waterschap is al zuinig met onkruidverdelger Wisseling van hoofdingelanden Rien Goudzwaard uit Poortvliet is afdelingschef bij de computerge stuurde, 58 meter lange machine straat van 4,5 miljoen gulden die in een sneltreinvaart delen van keukenkastjes produceert. Twee mensen worden ermee uitgespaard en een heleboel overwerk. „Voor heen waren we 's avonds na werk tijd twee uren met drie man bezig om de machines om te bouwen voor een andere productie", ver telt Goudzwaard. „Nu pakt de ma chine na een druk op de knop zelf een ander gereedschap. De om- steltijd is zeer kort. Binnen de mi nuut kunnen we met een andere productie verder." Goudzwaard ging er een week voor op cursus in Duitsland en via een modem kan de fabrikant sto ringen opsporen, zodat de verre reis niet gemaakt hoeft te worden. De Poortvlietse afdelingschef ge bruikt soms nog een camera om de Duitse technici het oplossen van problemen sneller mogelijk te ma ken. Bedrijfsleider Van 't Hof geeft aan dat er nog zulke moderniseringen op stapel staan ter vervanging van de uit 1984 en 1986 daterende ma chines. „De series worden name lijk kleiner en de variatie groter en daar moeten we op inspelen. En feit is dat zo'n nieuwe machine kwalitatief beter werk aflevert. De materialen worden doelmatiger gebruikt. We besparen daar een paar ton per jaar op." De investering is echter zo kost baar, dat qr een tweeploegendienst voor ingevoerd wordt om de ma chinestraat meer rendabel te ma ken. De productie kan daarmee worden vergroot en het aantal overuren beperkt. Van 't Hof is één en al Bruynzeel. Enthousiast vertelt hij over zijn vak, dat hij nog steeds met plezier uitoefent. „Het is een heel afwis selende baan. Ik ben ook bij inves teringen en productontwikkeling betrokken. Onlangs ben ik daar voor nog in Duitsland en Dene- Bedrijfsleider Lau van 't Hof kijkt marken geweest." Naast de geautomatiseerde pro ductie is er echter ook nog hand werk. Ambachtelijk werk in kleine groepen in de grote timmermans werkplaats. Rien Nelisse uit Sint- Maartensdijk, al 36 jaar bij Bruyn zeel werkzaam, is bezig met het maken van hoekkasten. En Arie v.d. Ree zorgt dat de kroon- en lichtlijsten op maat komen. Per week komen er 25 vrachtwa gens met spaanplaat uit Duitsland en per dag verlaten er 25 vracht wagens met keukens de fabriek. Daarvan is 95% bestemd voor de Nederlandse markt. Op het gebied van projecten is Bruynzeel met 55% marktleider met keukens voor huurwoningen, zegt de 33-ja- rige verkoopdirecteur Robert Cop- pens. Voor de doe-het-zelf-markt is zijn bedrijf leverancier voor de Praxisgroep en tenslotte is er het luxe segment keukens waarvan het marktaandeel momenteel maar 5% bedraagt. „Maar we hebben ambi tieuze doelstellingen om daarin groei te behalen en daarbij kunnen we profiteren van het feit dat naar de werkzaamheden van Arie v.d. Ree hij de kroon- en lichtlijsten. Bruynzeel de hoogste merkenbe- Coppens. kendheid en merkenvoorkeur in ons land heeft. Het is ook een ty pisch Nederlands product", aldus Rien Goudzwaard. Onderdeel van de nieuwe aanpak is de onlangs geopende vernieuw de showroom, waarin de beleving centraal staat. 'Proef Bruynzeel, kook, eet en geniet', zijn de slo gans waarmee de bezoekers ver welkomd worden. „Een goed pro duct, kwaliteit en vertrouwen zijn vanzelfsprekend aanwezig, maar wij bieden een stukje ontspanning in een sfeervolle omgeving met leuke dingetjes als keuken- en kookaccessoires", vertelt de ver koopdirecteur. Onderdeel van die beleving is ook een historisch overzicht van de grondleggers van het bedrijf met foto's van C. Bruijnzeel sr. en jr. en W. Bruijn- zeel. Lau van 't Hof heeft in de spuitca bine mogelijkheden voor 1750 verschillende kleuren, zodat de keuzevrijheid voor de klant groot is. Maïsgeel scoort op dit moment hoog en ook de roomkleur is sterk in opkomst. Napelsgeel en jasmijn zijn eveneens gewild. De bedrijfs leider maakt duidelijk dat het mi lieu-aspect tegenwoordig een gro te rol speelt. Ook uit oogpunt van kostenbesparing krijgt dat onder deel trouwens de nodige aandacht. Al het afval - en elk beschadigd deurtje of plankje dat niet voor een weggeefprijs verkocht kan worden, valt daaronder - wordt in de eigen verwarmingsketel ge bruikt om de inkoop van energie te beperken. Bruynzeel had vroeger handenvol werk aan de productie van kasten (400.000 per jaar), maar nadat in het Bouwbesluit de bepalingen waren geschrapt over een verplicht aantal van 7 kasten per woning, stortte die markt in. Het bedrijf heeft zo meerdere veranderingen doorgemaakt, zoals de crisis in 1982, toen het Bruynzeel-concern werd opgesplitst in aparte keuken-, potloden- en parketfabrieken. „Maar we mogen nu niet moppe ren. Het gaat hartstikke goed", zegt verkoopdirecteur Coppens. De omzet bedraagt 200 miljoen gulden tegenover 45 miljoen in 1982. In de jaren zeventig werkten er 1000 mensen bij Bruynzeel. Bij de doorstart na het faillissement in 1982 waren dat er nog 240, maar inmiddels zijn het er weer bijna 600. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsiand in de maand april. Oktagon Bouwcoor, Hertenkamp 19, coördinatie realisering bouw kundige werken inclusief advise ring, directievoering, ontwikkeling en verhandeling software voor de bouwwereld, ontwerpen bouwob- jecten, geen personeelsleden, (ver plaatsing bedrijf van buiten de ge meente). Hopmans en Geense holding b.v„ Kreeftenstraat 28, houdstermaat schappij, 2 personeelsleden. Hopmans financiële zaken b.v., Kreeftenstraat 28, het bemiddelen bij hypotheken, assurantiën en pen sioenvoorzieningen, 1 personeels lid. PC software service Tholen, Prin ses Beatrixstraat 2, onderhoud, re paraties en installatie van p.c.'s, 1 personeelslid. Verstraten Trucking Tholen, Water molen 31, expediteren en transpor teren van zeecontainers, 1 perso neelslid. Bestratingsbedrijf Hek, Tuinstraat 35, bestratingsbedrijf, 2 perso neelsleden. Power for production, Bloemen- laan 158, het treffen van voorberei ding voor het vestigen van een stu- wadoorsbedrijf, geen personeelsle den. Sunteam netwerken b.v., Bloemen- laan 87, verkoop, installatie en on derhoud van computer netwerken, alsmede verrichten van die hande lingen en/of activiteiten die hier mee verband houden, geen perso neelsleden. A.P.S. computers, Scaldisstraat 28, kleinhandel in computers, hardwa re en software via online-shop, re paratie en service van computers, 1 personeelslid. Nereus, Gorishoeksedijk 35, scheeps- resrauratiebedrijf, 1 personeelslid, (verplaatsing van bedrijf van bui ten de gemeente). Schildersbedrijf E. v. Sörnsen de Koste, Kadijk 4, schildersbedrijf, 1 personeelslid. Klusbedrijf Lubegro, Sluisweg 8, klussenbedrijf, 1 personeelslid, (ver plaatsing bedrijf van buiten de ge meente). Kringloopster de Jokeric, Stations straat 23, winkel in tweedehands arti kelen, 1 personeelslid, (verplaatsing van bedrijf van buiten de gemeente). René schildersbedrijf, Wilhelminas- traat 55, schildersbedrijf, 1 perso neelslid. Rumoirt consultancy b.v. i.o., Lan- geweg 44, het uitlenen en detache ren van personen, alsmede het ge ven van adviezen op administratief en economisch gebied, 1 perso neelslid. Rumoirt holding b.v. i.o., Langeweg 44, beheer van aandelen, het deel nemen en/of financieren van andere ondernemingen, geen personeelsle den. ABN*AMR0 Deb&vk Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-602425 Advertentie I.M. Frisia rondvaarten uit Sint-Annaland heeft een eigen kantoor. Na een jaar bouwen is aan de Bronsgeestweg voor het echtpaar Hoogstad-van Po- pering een nieuwe woning met kan toor verrezen. Er komt nog een loods van 10 x 20 meter bij voor de opslag van o.a. de 300 tuinstoelen en koel- vriescellen voor het bewaren van le vensmiddelen. Daarmee wordt de armslag van het bedrijf groter. Gerard Hoogstad en zijn vrouw exploiteren twee rondvaartboten. De Frisia 2 voor rondvaarten, feesten en partijen. Dit schip, met W. Hoogstad als kapitein, heeft vast werk op de Grevelingen voor Port Zélande van Gran Dorado. Gerard vaart zelf op de Frisia 3, die vanuit de haven van Sint-Annaland opereert. Dit schip is behalve voor rondvaarten, feesten en partijen ook geschikt voor sportvissen. Voorheen was dat de hoofdzaak, maar door het verminderen van de vangst is de rol van het sportvissen verminderd. De Frisia 3 verzorgt in het zomerseizoen ook nog fietsveerverbindingen van Tholen, via de Speelmansplaten naar Bergen op Zoom. De fam. Hoogstad heeft een boekingsbureau in Antwer pen om ook de Belgische markt te kunnen bedienen. „We zijn niet aan een plaats gebonden. We kunnen alle kanten uit", zegt Coby Hoogstad. De aankoop van landbouwgrond van de heer Heijboer aan de Paas dijkweg werd door het college als een 'strategische aankoop' be schouwd. Namelijk in geval er op andere plaatsen geen uitbreiding van het bedrijventerrein meer mo gelijk was. Toen de aankoop bekend werd, werd de gemeente eind 2000 bestookt met brieven van omwo nenden die vrezen voor het aantas ten van hun woongenot als de land bouwgrond vol wordt gebouwd met bedrijven. Nu is echter vast komen te staan dat de aangekochte grond de enige mo gelijkheid biedt om het lokale be drijventerrein uit te breiden. Ook is vast komen te staan dat de herin richting van het bestaande bedrij venterrein (ontvlechting Budelpack en Bouman-Potter) kan worden uit gevoerd. Het college wil nu de diverse bewo ners die hun grieven uitten, ant woord geven op hun brieven. Vol gens b. en w. zijn de reacties het gevolg van het raadsbesluit om de grond te verwerven en niet geschre ven naar aanleiding van een plano logische procedure. Derhalve kun nen ze niet als bezwaarschriften worden behandeld. De inhoud van de brieven zal even wel betrokken worden bij het ont wikkelen van het bestemmingsplan voor het nieuwe bedrijventerrein, maar gelden dan niet als officiële bezwaarschriften. Die kunnen pas worden ingediend als het vooront werp-bestemmingsplan er ligt. Een in plaats van twee auto's. De gemeente heeft 75 mille gereser veerd voor de vervanging van twee voertuigen. Maar door natuurlijk verloop en een andere werkwijze blijkt één nieuwe auto voldoende te zijn. Omdat er al een paar jaar Ci- troën Jumpers in de gemeentelijke buitendienst rondrijden en deze tot tevredenheid stemmen, wil men we derom zo'n wagen kopen. Kosten bedragen nu 50.000 gulden. Tholen is geen koploper wat be treft het aantrekken van de werkge legenheid. De gemeente claimt een succesvol acquisitiebeleid voor be drijven, maar veel werkgelegen heid voor de Tholenaar lijkt dat vooralsnog niet mee te brengen. Een daling van acht procent - zoals blijkt uit de cijfers van het bureau arbiedsvoorziening Zeeland - is niettemin heel aardig. De vraag is echter of dit voor rekening komt van Thoolse ondernemingen of van de pendel naar bedrijven over de bruggen en dammen. Afgezet tegen het Zeeuws gemiddelde (een da ling van de werkloosheid met 12,9 procent), is het Thoolse cijfer niet bijster goed. In het eerste kwartaal van dit jaar is de werkloosheid (na een stijging in de loop van 2000) gedaald van 497 tot 444 mensen. Een afname van 10,7 procent. In de wintermaanden is overigens altijd een hogere werkloosheid te zien. In Terneu- zen, Reimerswaal, Sluis-Aarden- burg en Goes nam de werkloosheid in de eerste drie maanden van het jaar overigens toe met 5 tot 11 pro cent. De daling van de werkloosheid in de afgelopen drie maanden komt grotendeels voor rekening van de sectoren kantoor, horeca en handel. In de visserij steeg het aantal werk lozen echter verhoudingsgewijs zeer fors. In heel Zeeland kwamen 35 mensen uit de visserij zonder werk te zitten. Over een heel jaar bezien, daalde het aantal mensen zonder werk het hardst onder het personeel algemene dienst en het kantoorpersoneel. Bij het onder wijzend en het sociaal- en genees kundig personeel ligt het aantal werkzoekenden opvallend hoger dan in andere sectoren. Overigens beslaat het werkgebied van het bureau arbeidsvoorziening Zeeland sinds kort weer alleen Zeeland. Lang hoorde ook Goeree- Overflakkee bij deze regio, maar de minister van sociale zaken deel de het eiland onlangs in bij de re gio Rijnmond. 4 Advertentie I.M. De vereniging van Zeeuwse ge- dienst niet langer met dergelijke meenten verzoekt alle gemeenten, haar te machtigen het convenant te tekenen waarin wordt vastgelegd dat er in 2003 75 procent minder chemische onkruidbestrijdingsmid delen worden gebruikt dan in 1999. Dat in 2005 het gebruik helemaal moet zijn afgeschaft en dat er bij het (her)inrichten van terreinen on- kruidwerende maatregelen moeten worden toegepast. Daarmee wordt het oppervlakte water schoner (nu spoelt het gif in de straatkolken) en hoeft het personeel van de buiten- stoffen te werken. Gevolg is wel dat de kosten van het beheer zullen stijgen en er in de straten meer onkruid te zien zal zijn. Kornaat noemde de maatrege len streng. Té streng, omdat vol gens hem te weinig bekend is over hoe er dan wel tegen oprukkend gras tussen de stenen moet worden opgetreden. Ook is hem niet duide lijk welke kosten dit voor de ge meente gaat meebrengen. Daarin kreeg hij steun van Bout. Die wil voor de meerkosten 'wel schone straten terugzien'. Hij wees op de gevolgen van het mislukken van al ternatieve bestrijdinsgmethoden. „Wordt het convenant geen strop om onze nek?" De SGP en CU legden vooral de nadruk op 'orde en netheid' en on derkenden dat de maatregelen dras tisch zijn. Ook de VVD vond de kosten erg hoog en hechtte veel be lang aan het goed informeren van de burgers over het nieuwe beleid. Volgens wethouder K.A. Heijboer is de Thoolse bevolking met de on- kruidvrije straten erg verwend ge weest. „We hebben altijd veel che mische middelen gebruikt. Het zal straks niet altijd meer glanzend schoon zijn, maar wat is in deze aanvaardbaar? Kun je bijvoorbeeld van burgers verwachten dat ze met een puntmesje de trottoirs onder houden? Het convenant is een aan zet." Maar dat kon Kornaat niet overtui gen. „Alles is nog experimenteel, de alternatieve middelen zijn nog niet uitgedokterd. Het gaat hier wel over het schoonhouden van de stra ten." Kornaat stelde het college voor deze zaken verder uit te wer ken en ze opnieuw ter bespreking in de commissie te brengen. Bout steunde dat voorstel, maar ze waren de enige fracties. Heijboer speelde de bal terug door te wijzen op de voorlichtingsbij eenkomst voor onder meer raadsle den over deze aanpak, waar weinig deelname aan was. Als alternatieve methode is het borstelen van de straten in beeld. Rechte straten en stoepen kunnen daarmee goed be werkt worden, maar het onkruid in 'moeilijke overhoeken' zal volgens Heijboer voorlopig bestreden wor den met de huidige middelen. Met de introductie van een nieuw broodje, het Zeeuwse Vlegel jubi leumbrood, wordt het tienjarig be staan gevierd van de coöperatie Zeeuwse Vlegel landbouwproduc ten. Het gaat om een 400 grams vloerbrood op basis van Zeeuwse Vlegelbloem en een mengsel van lijnzaad, zonnebloempitten, maïs- gries en havervlokken. Het nieuwe streekeigen broodje is ontwikkeld in samenwerking met molenaar Teun van der Bok te Zierikzee en bakkerij Hirdes te Krabbendijke, die ook een vestiging heeft in Poort vliet. Zeeuwse Vlegel ontstond 10 juni 1991 op de Grote Markt in Goes tij dens een ludieke actie waarbij streekeigen volkorenbrood werd geïntroduceerd, vervaardigd met milieuvriendelijk geteelde tarwe door Zeeuwse boeren en boerinnen bedacht en op de markt gebracht. In juni of als het tegenzit anders in september wil het waterschap Zeeuwse Eilanden met andere overheden in de provincie een overeenkomst tekenen over beper king van het gebruik van bestrij dingsmiddelen. De intentie daartoe werd vorig jaar november uitge sproken. Doel van het convenant is om het gebruik van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen op ter reinen en openbare ruimten die in eht beheer zijn van overheden, af te bouwen. In 2003 moet het gebruik met 75% zijn gereduceerd ten op zichte van 1999 en in 2005 mogen geen middelen meer worden toege past, behalve in vastgelegde uit zonderingssituaties als dat niet an ders kan. Het beleid van het waterschap is nu al afgestemd op de doelstellingen. Het dagelijks bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden wil de al gemene vergadering en daarmee ook de media niet meer inlichten over de aan- en verkopen. „Met na me op Tholen en Sint-Philipsland zijn hierover problemen ontstaan", zegt gezworene J.L.C. Mol uit Sint- Maartensdijk. „Wanneer men op pervlakten en prijzen in de krant leest, gaan mensen waarmee onder handeld wordt over aan- of verko pen daarmee vergelijkingen maken, terwijl de omstandigheden soms heel verschillend zijn. En men kijkt daarbij altijd naar de hoogste prij zen." Tot 100.000 gulden is het dagelijks bestuur bevoegd om aan- en verko pen te doen, onder de voorwaarde, dat hiervan in de agenda van de eerstvolgende algemene vergadering melding wordt gemaakt. De Een- drachtbode publiceerde deze gege vens voor zover dat op Tholen/Sint- Philipsland betrekking had. Volgens het waterschap hebben 'aan- en ver kopers al enkele keren aangegeven daar problemen mee te hebben.' „Er is sprake van openbare gegevens, waarvan op zich iedereen kennis mag nemen. Er kunnen echter ten aanzien van de overzichten onjuiste conclusies worden getrokken, omdat de koopsommen soms bestaan uit enkel grondprijzen en soms uit grondprijzen met aanvullende scha devergoedingen. Dit kan weer een negatieve invloed hebben op volgen de onderhandelingen inzake grond aankopen", aldus het d.b. De overzichten worden niet meer bij de vergaderstukken gevoegd, maar alleen nog in de jaarrekening opge nomen en die verschijnt zo'n vier maanden na afloop van het boekjaar. Na de verkiezingen van maart 2002 wil het waterschap Zeeuwse Eilan den de wisseling van de wacht pas na vijf in plaats van drie weken laten plaatsvinden. In 1998 ontstond er een bestuurloos tijdperk in verband met beroepen bij de Raad van State tegen de verkiezingsuitslag. Het wa terschap vindt drie weken daarom te kort. Wanneer de huidige hoofdinge landen nog vijf weken na de verkie zingen blijven zitten, verwacht Zeeuwse Eilanden geen problemen. Concreet betekent het, dat in de week van 8 tot en met 12 april 2002 de huidige algemene vergadering af scheid neemt en de nieuwe hoofdin gelanden aantreden voor vier jaar. Overigens is nog steeds niet bekend of Zeeuwse Eilanden bij de verkie zingen van maart 2002 nog met plaatsvervangers mag werken en of het districtenstelsel gehandhaafd blijft. Gedeputeerde staten hebben het daar moeilijk mee. Dinsdag 15 mei stond de wijziging van het wa terschapsreglement op de agenda, maar het punt is aangehouden. Gi steren stond het niet op de nieuwe g.s.-agenda, zodat het waterschap Zeeuwse Eilanden nog in onzeker heid blijft. 4 Misschien is dit een wat rigoureuze manier om onkruid aan te pakken, maar de gemeente wil in elk geval van de chemicaliën af.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9