Recreanten paaien met beleving en passie Bij stacaravans op Thoolse campings is sprake van een verjongingskuur Blauwalgen te lijf gaan door doorspoelen van Zoommeer April was te koud, te somber en te nat Woensdag 23 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De caravanverkopen hebben vorig jaar bijna een record hoogte bereikt. In totaal kregen ruim 31.000 mobiele kampeermiddelen een nieuwe eigenaar. Dat is een stij ging met 9 procent vergeleken met 1999. Dat staat in het jaarverslag van de RAI-vereniging. Toercaravans hebben het grootste aandeel, maar die ontwikkeling is op de Thoolse campings niet merkbaar. Stacaravans Steeds groter Fluitende tuinman op Thoolse campings Met Gregoriaans gezang werden onlangs de 130 deelne mers aan een symposium voor de toeristische sector wel kom geheten in de Poort van Antwerpen te Rilland. In het voormalige klooster was zo'n opening ook niet vreemd en sfeer speelt een hoofdrol. Ook de Thoolse vertegenwoordigers van campings, hotels en restaurants kregen te horen dat beleving belangrijker is dan de pres taties van de keuken. Die moeten vanzelfsprekend goed zijn, maar om de gast van de toekomst naar Zeeland te trekken, zijn er concepten, formules en ideeën nodig. Natuur, lucht en water is er in Friesland ook. Continue variëren en entertainen is nodig om de verwende mensen van 2001 die alles al hebben, nog te kunnen boeien. Sportman of zanger Insectenplaag Campinghouders willen aantal plaatsen slechts beperkt uitbreiden Slecht weer Milieubarometer Middenstand Rijkswaterstaat gaat de strijd aanbinden met de blauwal gen in het Krammer/Volkerak en het Zoommeer. Vol gendjaar worden de meren doorgespoeld. Er zal 100 ku bieke meter vers water per seconde door worden gevoerd zodat de overlast van de blauwalgen vermindert. Deze zomer zal geprobeerd worden de blauwalgen met gier tanks weg te pompen bij de haven van Tholen waar veel overlast is. Maar het zijn lapmiddelen, zei A. van der Wees van rijkswaterstaat onlangs tegen de leden van de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Zwemwater Droger Guur Geen verandering April De verkoop van toercaravans toont bij de camping. De Irenehoeve is sedert 1995 een stijgende lijn en zij hebben dan ook het grootste aan deel in de negen procent. Vorig jaar betekende dat een verkoop van 23.504 toercaravans, een stijging van 10,6 procent vergeleken met het jaar daarvoor. Volgens het jaarverslag is de kam- peerdrift niet te stuiten. Onderzoek gaf aan dat vier op de tien Neder landers van plan zijn de komende jaren een kampeervakantie te gaan ondernemen. Het gaat daarbij om 5,5 miljoen personen. De afgelopen vijf jaar is het aantal kampeervakanties met 5 procent gegroeid naar 10,2 miljoen liefheb bers. Vier op de tien lange binnen landse vakanties werden vorig jaar in een tent of caravan doorgebracht. De Thoolse campinghouders zijn niet van plan op die ontwikkeling te anticiperen. Chris Dusink, eigenaar van camping De Krabbenkreek in Sint-Annaland, zegt dat Tholen een andere doelgroep kent: de bewo ners van stacaravans. Zelf heeft hij 100 vaste plaatsen en wil dat voor lopig graag zo houden. „Tholen is één van de laatste plaatsen in Zee land waar nog enige rust is. Het ei land kent amper rondreizende kam peerders." De Krabbenkreek is vol. Een aantal stacaravans heeft inmiddels de leef tijd van vijftien jaar bereikt. Som mige zijn al dertig jaar oud. „Je merkt nu dat de eigenaren de cara vans gaan vervangen. Wat ons be treft, zit de groei niet in de toerca ravans, maar is er sprake van een vervangingsmarkt van de stacara vans." Wat Dusink betreft, dekt het woord 'camping' eigenlijk de lading van de Thoolse recreatiegebieden niet. „De Thoolse campings zijn alle maal van hetzelfde type: stacara vans. De mensen die in Tholen ko men logeren, kiezen bewust voor de rust. Die gaan niet naar Renes- se." Van de mond- en klauwzeerellende heeft Dusink geen last gehad. „We hebben twee geiten. Dat is wel te overzien. Onze gasten komen voor al uit Breda en Antwerpen en om geving. Daar was weinig van de ziekte te merken. We houden de beesten wel een beetje op afstand van de gasten. Maar ik heb de in druk dat bij het nemen van maatre gelen tegen verspreiding van het mond- en klauwzeervirus er een beetje overdreven is." Ook aan de Irenehoeve in Stavenis- se is de mkz-crisis voorbij gegaan. „We hebben een paar boerderijen in de omgeving liggen. Maar niet vlak ook geen openbaar terrein", legt mevrouw D. Luytgaarden uit. De Irenehoeve telt 70 vaste plaat sen. Het is een coöperatieve vereni ging waarvan de leden de plaats hebben gekocht. Zelf is ze een van de bewoners die er het langst woont. „Al 35 jaar." De meeste be woners komen voor het vissen. „We zitten vlak bij het water." Nicole Bakker van camping De Muie in Sint-Maartrensdijk onder schrijft de opmerkingen van Du sink. „Wij verkopen aanzienlijk meer nieuwe stacaravans dan vori ge jaren. Soms hadden we er vijf tot zeven te koop staan, nu hele maal geen." De Muie heeft het aantal vaste plaatsen teruggebracht van 169 naar 155. De gasten hebben daar door meer ruimte gekregen. Nicole: „De caravans worden steeds groter. Vroeger sprak je al over een grote caravan als die acht meter lang was. Nu is twaalf meter geen uitzonde ring meer. Ook de breedte neemt toe. Soms zijn ze 3,70 meter breed." Dat betekent voor de eige naar die aan vervanging toe is, een stevige investering. „Een stacara van begint zo'n beetje bij 30.000 gulden. Maar ze zijn er ook van 70.000." De Muie wil nog wat groeien en heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor een uitbreiding met 11 hectare. Nicole Bakker hoopt dat er nog deze zomer uitsluitsel komt. Dan is het toch niet eerder dan 2002 dat er nieuwe gasten op de camping verwelkomd kunnen worden. Volgens de ANWB wil de toekom stige campinggast de sfeer van kamperen gecombineerd zien met de luxe van thuis. Uit een onder zoek van deze instantie blijkt, dat steeds meer kampeerders op zoek zijn naar een terrein dat, wat voor zieningen betreft, niet onderdoet voor een luxe hotel. Om die reden selecteerde de ANWB de beste campings van Eu ropa. Elk terrein kreeg een rapport cijfer. In Zeeland werden campings in Oostkapelle en Haamstede gese lecteerd. Ook neemt volgens de ANWB de belangstelling voor campinghuisjes en trekkershutten toe. De Muie is, bij een gunstig advies van de ge meente, echter niet van plan gelijk huisjes op het nieuwe terrein te zet ten. Nicole: „Daar gaan niet als eer ste onze gedachten naar uit. Mis schien is dat in de toekomst wel onze volgende stap. Nu gaat het om uitbreiding van het aantal stacara- Gedeputeerde Van Zwieten, de vert de gasten zo'n goede indruk landelijk voorzitter van Horeca Nederland, Recron, Hiswa, Kamer van Koophandel en VVV's, alle betrokkenen waren aanwezig om elkaar te inspireren voor een nieu we impuls van de toeristische sec tor in Zeeland. Marketingdeskun digen lieten heel wat ballonnen op. Conceptbedenker Jan Rijkenberg, commercieel directeur horeca Gijs Weterings van Douwe Egberts en de Belgische Diane Nijs - die bang was op de veerboot naar Texel, maar alles wist over de belevenis economie. „Doe het niet stan daard, maar anders. Wees constant verrassend en blijf de markt boei en", was haar advies. Voorbeelden had mevr. Nijs ook. De verkoop van op Groenland gekapte ijsblok jes bijvoorbeeld. Of het leasen van een kip op een boerderij, zodat je als het ware je eigen eieren kunt eten. „Creëer een goed verhaal voor toeristen, want in een wereld van overvloed en chaos zijn men sen op zoek naar affectie. Laat de gast iets van je passie beleven. Zo kan een hoteleigenaar met zijn gasten naar de vogels gaan kijken. Vermaak ontwikkelt zich van rest- post naar hoofdrol. Reiken de bo men dan tot in de hemel, vraagt u zich misschien af. Ja, mijn verhaal is slecht nieuws voor mensen die het bij het oude willen houden. Meer laten betalen voor hetzelfde, daarvoor moet je de voorwaarden zien te scheppen", zei Diane Nijs, die stage heeft gelopen in de Efte- ling en nu een eigen bureau heeft om voor beleving te zorgen. Voor de Thoolse campings had ze een paar praktische punten. De be kende rood-wit geblokte slagboom vond ze een weinig inspirerende begroeting. „En in campingregle menten moet je geen negatieve formuleringen neerschrijven. Dat kan beter. Alles draait om passie en goede indrukken. De tuinman die al tuitend het gras maait, le- op! Mevr. Nijs had ook adviezen voor campingexploitanten die niet ge charmeerd zijn van jongeren. „Schakel een sportman of zanger in en dan slaan de jongeren de boel niet meer kort en klein." De term volggroepen in plaats van doelgroepen viel deze middag ver schillende keren. Volgens Rijken- berg is een doelgroep 'een schijn- zekere groep consumenten'. „Massa- communicatie neemt in kracht af en mentalisme komt naast materialisme. We hoeven niet meer, zoals vroeger, te sparen voor een koelkast. Innovatie en fun zijn belangrijk en daarbij pas sen geen truttige merken. Visie is ook belangrijker dan de verschij ningsvorm. Je moet ideeën verkon digen en medewerkers zoeken die passen bij je concept." Weterings was het ermee eens dat presentatie belangrijk is. Maar dat boeien en prikkelen moet volgens de man van Douwe Egberts toch ook uitmonden in een commer cieel interessant succes. De direc teur van De Zeeuwse Stromen uit Renesse concludeerde dan ook, dat de drie marketingdeskundigen stappen te ver voor de praktijk uit liepen. „Op Schouwen praten we al een paar jaar over verhoging van de VVV-bijdrage met ƒ1,50." En de directeur van Delta Marina in Kortgene noemde het ook moeilijk om elkaar te overtuigen van het nut om samen iets te doen. „En dan zitten we nog met de Zeeuwse bevolking, die het toerisme soms ervaart als een insectenplaag. Als die na twee maanden weer voorbij is, zeggen ze: nu is het land weer van ons. We hebben nu wel een moderne middag meegemaakt met flitsende verhalen, maar in de toe ristische sector zelf dient er meer samengewerkt te worden en de knip moet daarvoor gemakkelijker opengaan." Op Thoolse campings, zoals hier De Krabbenkreek, zijn stacaravans veel belangrijker dan toercaravans. vans. Huisjes zijn echter niet uitge sloten." Kees Menheere van camping Stave- nisse merkt niets van de populariteit van de toercaravan. Van de 245 plaatsen zijn er 45 voor toercara vans gereserveerd. Net als de ande re campinghouders ziet hij wel de vervangingsmarkt groeien. „Som mige caravans zijn al meer dan 25 jaar oud. Die worden weggehaald en gerecycled. Dat doet Mosselman op Tholen." Waar Menheere meer over inzit, is het weer. Met Pasen was het nat. „Daardoor kregen we ongeveer 25 procent minder gasten dan vorig jaar. Nee, van de mkz-crisis heb ik geen last gehad." Camping Stavenisse investeert flink in verbetering van de kwaliteit. De toiletgroep is vernieuwd en nu is het zwembad aan de beurt. „Maar wat je ook doet, het weer blijft de groot ste factor. Ook W.R. Zwikker, eigenaar van camping De Pluimpot, merkt niet veel van de groei van het aantal toercaravans. Hij schaart zich in de rij van campinghouders wier gasten de stacaravan vervangen. „Op Tho len is er echt sprake van een verjon gingskuur. Je ziet nu ongekend veel nieuwe caravans. Bij ons op de camping zag ik al vijftien nieuwe wagens. Dan praat je over vijf pro cent van het bestand. „Dat is veel." Volgens Zwikker is de goede eco nomische situatie in Nederland een van de oorzaken van de massale vernieuwing. Om de belangstelling voor Tholen te stimuleren, hebben zes grote cam pings op Tholen zich verenigd in de Samenwerkende Thoolse Campings. Die hebben op internet een pagina waarop het mogelijk is informatie te halen en een vakantie te boeken. Zwikker zelf doet ook mee aan de pagina www.caravanverhuur.nl waar op, in het Duits, te lezen is wat de Thoolse campings te bieden heb ben. De respons valt volgens Zwik ker nogal tegen. De Pluimpot telt 450 plaatsen. Daarvan worden er 47 ingenomen door vakantiehuisjes en er is plek voor 100 toercaravans en tenten. Het bedrijf heeft volgens Zwikker de afgelopen tien jaar veel geld geïnves teerd in verbetering van de kwaliteit. Vooral in milieubescherming. Zwik ker: „We gaan nu voor de bronzen milieubarometer. Die wordt beschik baar gesteld door de Stichting Keur merk Milieu, Veiligheid en Kwaliteit. Speciaal voor de recreatieonderne mers in Nederland." Zwikker ervaart dat milieu-investe ringen niet alleen door de camping- gasten worden gewaardeerd, maar dat er ook kosten worden bespaard. Zo worden de douches verwarmd via zonnecollectoren en kent de camping een eigen waterzuiverings installatie. „Het gaat om lange-ter- mijninvesteringen. Maar de installa ties verdienen zichzelf terug en uiteindelijk dalen de kosten." Die moeten vooral voor de Thoolse gasten laag blijven. Vandaar dat Zwikker hoopt dat de gemeente bij het vaststellen van de nieuwe begro ting de toerist ontziet. „Dus geen stijging van de toeristenbelasting. Die is op Tholen enkele kwartjes per overnachting, terwijl elders in Nederland al sprake is van enkele guldens. Met een hogere belasting jaag je de toerist weg." Dat zou niet alleen jammer zijn voor de Thoolse campinghouders, maar ook voor de plaatselijke mid denstand. Uit een onderzoek uit 1995 blijkt, dat er door de 1700 gas ten die de vaste plaatsen op de Thoolse campings bezoeken, tussen de 1,6 en de 1,9 miljoen gulden bij de lokale winkeliers wordt besteed. „Dat bedrag is volgens mij de laat ste jaren alleen maar toegenomen. Ik zie met enige regelmaat de auto van Verjaal uit Sint-Maartensdijk en van Bouman-Potter uit Poortvliet op het terrein." Ook Zwikker vindt, net als zijn col lega Dusink van De Krabbenkreek, dat de Thoolse campings niet teveel moeten uitbreiden. „Eigenlijk is het met die 1700 plaatsen wel goed zo." De zuidkant van de oude binnenhaven van Tholen is al enkele zomers een stinkende plas door de welig tierende blauwalg. Probleem is dat het water te lang in eerstkomende dertig jaar meststof- het Zoommeer blijft, gemiddeld 200 dagen. Ook de hoge temperatuur, het stilstaande en voedselrijke water en het feit dat de blauwalg geen na tuurlijke vijanden kent, zorgen voor ideale omstandigheden voor de uit bundige groei van deze organismen en maken bestrijding moeilijk. Volgens Van der Wees liggen de zoete plassen als een infuus vast aan West-Brabant, waarvandaan de Din- tel, Mark en Steenbergse Vliet hun water er op afvoeren, gevoed met fosfaat en nitraat uit landbouwmest- stoffen. Ook al zou er een sanering plaatsvinden van de landbouw in dit stroomgebied, dan nog zouden er d£ fen via de riviertjes uitspoelen in het Zoommeer. Van der Wees vindt het dan ook niet langer meer een taak van rijkswater staat om oplossingen te bedenken voor het probleem. Samen met de aanliggende gemeenten, de recre atie, de agrarische sector en de vis serij zal er voor de langere termijn naar een oplossing moeten worden gezocht. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) wilde weten of er zout water in gelaten zou kunnen worden. Maar Van der Wees wees erop dat er in het Delta gebied juist behoefte was en is aan zoet water. Zo'n 50.0Q0 hectare landbouwgrond is afhankelijk van deze zoetwatermeren. Wel zal beke ken worden of verzilting mogelijk is, zei hij. J.P. Bout (CDA) wilde weten of doorspoelen ook helpt in de 'dooie hoeken', zoals de baai van Van Dui- vendijk en de haven van Tholen. „Daar is het probleem het ergst." Van der Waas twijfelde er sterk aan of door het doorspoelen deze hoe ken bereikt worden. „De doorspoel- tijd is 25 tot 30 dagen. Het zal op het randje zijn of het helpt. In de hoofd stroom zal de doorspoeling wel vol doende zijn. In de haven van Tholen gaan we de ergste nood lenigen door giertanks in te zetten om de blauw algen af te zuigen." Maar ook hier heeft Van der Waas geen hoge dunk van. De blauwalg is moeilijk te pak ken te krijgen en 'ontmengt' zich zo dat het organisme eigenlijk ongrijp baar is. Een van de boosdoeners is de bra sem, die het water troebel maakt door in de bodem te woelen. Door het inzetten van de snoek heeft rijks waterstaat geprobeerd een natuurlij ke vijand in het meer te brengen, maar dat is mislukt. A.L. Piet (CU) vroeg of het zin heeft om de brasem te vangen. Van der Wees had wel be grip voor het voorstel, maar zei dat dit een zaak is voor de visbeheers- commissie van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Wethouder K.A. Heijboer wilde we ten of het rondpompen van het water in de haven enig soelaas kan bieden. Maar ook dat is volgens Van der Waas slechts een lapmiddel. Bout stelde voor om een doorsteek te ma ken, van het Schelde-Rijnkanaal naar de baai van Van Duivendijk, om het water in beweging te krijgen. Duidelijk werd dat ook rijkswaters taat geen antwoord heeft op de pro blemen die de giftige blauwalgen veroorzaken. Die problemen zijn zo groot dat het zwemwater bij de Speelmansplaten afgelopen zomer enkele malen tot verboden gebied werd verklaard. Op de publieke tri bune volgden twee vertegenwoordi gers van de Sterner groep, de pro jectontwikkelaar die het plan Waterfront ontwikkelt, de uitleg van rijkswaterstaat. Velen zullen blij geweest zijn dat maart voorbij was. Officeel hoort maart niet bij de winterperiode, maar de grasmaand is er wel een ver lengstuk van. April klinkt al weer een stuk beter. Het voorjaar hoort meer bij deze maand, maar het spreekwoord zegt ook: 'April doet wat hij wil'. En dat hebben we gemerkt. Van lente was weinig te merken. Twee april was nog wel een warme en zonnige dag, maar daar bleef het bij. Met een gemiddelde temperatuur van 8,3 graden (9 graden is nor maal) en een hoeveelheid neerslag die met 69,4 mm flink hoger lag dan de gemiddelde 44 mm, was het koud en nat. De zon liet zich ook teleur stellend weinig zien. Voor april is 167,5 uren zonneschijn normaal, maar deze keer bleef de teller steken op 121,5 uren. De eerste dag van april viel nog wat zichten al niet beter. Lagedruksyste- tegen. De bewolking was hardnekkig en de zon kon er moeilijk doorheen breken. De temperatuur deed het met 14 graden goed. Maandag 2 april had de zon in ruime mate de overhand. Met een zuidelijke wind werd zeer zachte lucht aangevoerd die de tem peratuur deed oplopen tot 22,8 gra den. Een thermisch hoogstandje voor deze tijd van het jaar. Helaas was dit weertype geen blijvertje. De misère begon opnieuw. In de nacht van maandag op dinsdag passeerde een zwak koufront over ons land. Rege nen deed het niet. Achter dit front stroomde koudere lucht onze kant op. Op zich was dinsdag best een aardige dag met redelijke veel zon en geen neerslag. De temperatuur viel echter terug tot 15 graden. De wind trok aan uit westelijke richting. Een nieuwe storing trok van het Kanaal langs on ze kust naar het noorden. Woensdag 4 april begon het vroeg in de morgen te regenen. De wind nam nog verder toe tot krachtig of hard. Later draaide ze naar het noordwesten waarmee de temperatuur daalde naar 7 graden. Donderdag begon het te regenen. De vijfdaagse verwachting (inclusief het weekeinde) was bepaald niet hoopge vend. Depressie na depressie kregen we te verwerken. Tijdens het passeren van de regengebieden was er door gaans veel wind. Tussen de bedrijven door waren er overigens wel wat goe de momenten met zon. Het bleef ech ter aan de frisse kant. Zaterdag de 7e verliep erg wisselvallig met enkele buien. Later kwam de zon er goed tussendoor, zodat de dag nog niet te genviel. Zondag was het veel te koud voor deze tijd van het jaar. Bij 9,8 gra den hield het op. De wind was noord westelijk en krachtig. Tot aan het midden van de week veranderde er niet veel. Perioden met droog weer, maar ook buien. Vanaf woensdag 11 april werd het droger. Van de oceaan naderde een hogedrukgebied dat een gunstige in vloed op het weer had. De wind bleef in de noordwesthoek. Warmte bracht die windrichting zeker niet mee. Aan genaam lenteweer zat er nog steeds niet in. Na aanvankelijk wat lichte re gen op woensdag, kwamen er later meer opklaringen vanuit het noorden. De zon kreeg daardoor veel meer ruimte. Donderdag was er weer meer bewolking. Het was koud en er stond een vrij krachtige tot krachtige wind uit noordelijke richting. Die voelde aan alsof het enkele graden vroor. De vooruitzichten waren zeker niet hoop gevend. Ook niet voor de paasdagen. De temperatuur bleef rond de 8 gra den hangen en bij opklaringen in de nacht kon het kwik dalen tot rond of zelfs iets onder het vriespunt. Ook vrijdag de dertiende was koud en door de vrij krachtige noordenwind was het guur. Na de middag klaarde het helemaal op en scheen de zon vo lop. Zaterdag veranderde het. Het ho gedrukgebied trok zich terug richting oceaan. Daardoor kregen depressies meer ruimte om tot onze streken door te dringen. De dag begon zonnig, maar al snel begon de bewolking toe te nemen en later in de middag viel daaruit regen. De wind draaide eerst naar het zuidwesten, maar tegen mid dernacht ruimde ze naar noordwest. Eerste paasdag viel er regen en later waren er buien met een harde noord westen wind. In de middag klaarde het af en toe op, zodat de zon er nog even bij kon komen. De temperatuur bleef met 9 graden onder de maat. Tweede paasdag was het nauwelijks beter. Buien en wind stonden op het menu. Deze dagen zullen de boeken ingaan als koud, nat en zeer winderig. Voor de dagen ema waren de vooruit- men boven Scandinavië hielden een noordwestelijke stroming in stand. Het bleef guur en erg wisselvallig. Dei temperatuur kon geen progressie ma ken in de richting van de lente. Voor dat een nieuwe storing - die ons van uit het noordwesten naderde - ons bereikte, was het dinsdag een hele re delijke dag. Droog en af en toe zon. In de nacht passeerde een koufront eri ging het regenen. De wind blies weer stevig uit het noordwesten koude poollucht onze kant op. Woensdag 18 april brak de bewolking in de loop van de morgen. Daardoor liet de zon zich regelmatig zien. Er passeerden nog enkele buien vermengd met natte sneeuw, hagel en veel wind. Het gure weer hield tot in het weekeinde aan. De bewolking was wisselend. De op klaringen die er tussendoor waren, gaven de zon kans om soms flink haar best te doen. Vrijdag de 20e was een heel redelijke dag met weinig buien en een sterk afgezwakte wind. Het kwik bleef echter steken op een scha mele 7 graden. In het weekeinde werd het wel wat beter. Op zaterdag was het behoorlijk zonnig bij 11 graden. Zondag begon mooi, maar later op de dag kwamen er meer wolken die voor de zon schoven. De temperatuur klom nog een graadje. De laatste week van april begon toch weer met wisselvalligheid en we hiel den het niet droog. Mooi lenteweer, waar de landbouw op zat te wachten, zat er niet elke dag in. Maandag de 23e overheerste 's morgens de bewol king. 's Middags brak de zon door. Dei temperatuur bereikte een aangenami waarde van 15 graden en dat is vri normaal voor eind april. De wind wasi zwak, eerst oostelijk en later veran derlijk. Het bleef droog. Ook dinsdag kende een fraaie start, maar al snel nam de bewolking toe. Met een aan trekkende zuidoostenwind begon het in de middag licht te regenen. Woens dag vielen er pittige buien, maar tus sendoor scheen de zon nog. 's Avonds passeerde nog een pluk zware buien, vergezeld van hagel en onweer. Tot aan het einde van de maand zat er geen structurele verbetering in. Lage drukgebieden draaiden hun rondjes over de Noordzee en dat speelde ons parten. Tussen de storingen in hadden we wel goede momenten. Zoals op donderdag 26 april toen er 's mor gens wat lichte buitjes vielen, maar het al snel droog werd en opklaarde. De kuststrook leverde de meeste zon op en daar profiteerden ook wij van. De temperatuur bleef op het normale niveau van zo'n 13 a 14 graden. Vrij dag was het overwegend bewolkt met weinig zon, maar het bleef droog. Dat duurde echter niet lang, want in de vroege ochtend van zaterdag de 28ë passeerde een actief regengebied, waaruit in twee uur tijd weer meer dan 5 mm regen viel. De wind wak kerde aan tot krachtig uit zuid tot zuidwestelijke richting. Tegen de middag was dit regengebied alweer weg. Het klaarde op en de zon liet zich van tijd tot tijd goed zien. On danks de stevige zuidenwind werd het zondag 29 april een aardige dag met een maximumtemperatuur van 17,6 graden en redelijk wat zon. En toen koniginnedag, waarvoor de' berichten ongunstig waren. De dag' begon droog met zon. Tegen de midi dag raakte het echter steeds meer be-1 wolkt en later vielen er nog enkele spatten regen. De hoeveelheden wa-, ren echter klein. De warmere lucht die al in de oostelijke provincies aan wezig was, kon onze streek niet berei ken. De temperatuur liep op tot 16,4 graden, maar door de noordenwind' werd het weer wat kouder. Met de laatste twee dagen van april is de ge middelde temperatuur nog wat hoger uitgekomen, maar de grasmaand blijft al met al te koud. Sint-Philipsland Temperatuur Gemiddelde temperatuur 8,3 Gemiddelde maximum temperatuur 12,4 Gemiddelde minimum temperatuur 5,1 Hoogste maximum temperatuur 22,8 (2) Laagste maximum temperatuur 7,6 (19 en 20) Hoogste minimum temperatuur 9,4(1) Laagste minimum temperatuur -2,9(14) Warme dagen (meer dan 20° C) 1(2) Aantal uren warmer dan 18 0 C 8 Aantal uren zonneschijn 121,5 Aantal vorstdagen 2 (14 en 22) Aantal vorsturen 5 Dagen met lichte vorst, van 0 tot -5° C 2 Neerslag Aantal dagen met'neerslag 21 Aantal dagen met hagel 3 Aantal dagen met sneeuw 2 (18 en 19) Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm - Hoogste etmaalsom 9,6(25) Totaalsom 69,4 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1012 Hoogste luchtdruk 1032 (13 en 14) Laagste luchtdruk 998 (6) Laagste luchtvochtigheid 35(23) Dagen met onweer 1 Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist 1(9) Gemiddelde windsnelheid 4,6 m/sec Hoogste windsnelheid 20,6 (4) De getallen tussen haakjes zijn de data. j

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7