Aanleg rotonde is onzekere factor bij nieuwbouw in de Dalempolder 44 meer belasting is niet bespreekbaar Wulpdal uit ijskast Regenboog krijgt een kleurig kunstwerk aan de nieuwbouw AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Twijfels over toekomst m.f.c. kinderboerderij Startschot voor zomerbraderieën Lantaarnpalen verhogen sociale veiligheid straat KUNSTSTOF Woensdag 23 mei 2001 57e jaargang no. 27 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Fracties eensgezind voor nieuw gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg Voorgekookt Hakblok Collegepartijen vallen eigen wethouders af Geen enkele fractie in de gemeenteraad ziet totaal 44% belastingverhoging over de komende drie jaar zitten. Dat kunnen we de burgers niet aandoen, zeiden SGP en PvdA maandagavond in de commissie middelen. De ka dernota, waarin aanzetten staan voor het beleid van de komende jaren, werd na drie uren praten door b. en w. aangehouden. Het college komt met een aangepaste ver sie waarin 9% hogere lasten het uitgangspunt zal zijn. Creatieve ideeën Plan voor 225 recreatiewoningen Lange weg Deze week Opening lokalen met regenboog, ballonnen en musicals Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het overlegorgaan Nationaal Park in oprichting Oosterschelde twijfelt aan het toekomstperspectief van het multifunctioneel centrum (mfc) bij kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. De toegezegde 100.000 gulden subsidie wordt niet betaald voordat er een nadere analy se en een perspectief voor de ko mende vijfjaar op tafel ligt. Volgens het overlegorgaan is er ook een pro fessionele medewerker nodig om de continuïteit te verzekeren, maar daar hangt weer een prijskaartje aan. „De toekomst van het m.f.c. al leen laten afhangen van vrijwilli gerswerk, houdt teveel risico's in. Dat is een te smalle basis", zegt mr. F.M.M. van Pelt van het overlegor gaan. Hij heeft vorige week in een gesprek met wethouder Ravensteijn en vertegenwoordigers van het plat form leefbaar platteland Tholen en de stichting Scaldis Naturalis de voorwaarden duidelijk gemaakt. „Wij praten al sinds juli vorig jaar met de stichting", zegt Van Pelt. „Er moet een reëel uitzicht zijn op de continuïteit van het bezoekers centrum. Daarvoor liggen onvol doende gêgevens op tafel. Wij wil len meer inhoud en financiële onderbouwing, want wij moeten die 100.000 gulden wel kunnen verant woorden. Er moet geen geld in de plomp verdwijnen. Dan krijgt de minister vragen in de Tweede Ka mer." Van Pelt zegt hoopvol gestemd te zijn dat de gegevens er komen om dat de gemeente de stichtingen be hulpzaam is. De overheid heeft via de Dienst Landelijk Gebied een eenmalige maximale subsidie van 443.544 gul den toegezegd. Het platform zelf heeft via sponsoring en andere bij dragen 62.212 gulden binnenge haald voor het project, dat 505.756 gulden kost. Voor 1 oktober a.s. moet het voltooid zijn. Zie ook pagina 5. De opening van het braderieseizoen in Scherpenisse is inmiddels een vast onderdeel van de Thoolse voorjaarskalender. Zaterdag geeft stichting Dorpsgemeenschap het startschot voor een reeks brade rieën in de Thoolse dorpen. Ruim 40 standhouders prijzen hun waren aan. Het aanbod van artikelen va rieert van kleding, bloemstukken, tuingereedschap en diverse lekker nijen zoals poffertjes en broodjes paling. Er staan verschillende at tracties op het programma. Zo kun nen de kinderen genieten van de clownacts van ome Ko. De ouderen kunnen zich tegen een vergoeding uitleven op twee hometrainers met afstandmeters en de bekende me chanische stier. Degenen met het grootste uithoudingsvermogen wor den beloond met een geldprijs of een cadeaubon. Bezoekers die het liever rustig aandoen, kunnen plaatsnemen op het terras aan de Kerkstraat. Iedereen is welkom van elf uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Van twaalf uur tot vijf uur kan men gebruik maken van de at tracties. De eerstvolgende braderie is op 23 juni in Sint-Philipsland. Het college van b. en w. wil 180.000 gulden uittrekken voor verbetering van de openbare verlichting in Tho- len-stad. De Kerkstraat, Hoogstraat, Brugstraat, Eendrachtsweg en Zoek weg krijgen nieuwe of aangepaste lantaarnpalen in verband met de 'so ciale veiligheid', aldus b. en w. In de Verbrandestraat en Parksingel komen ook nieuwe lichtmasten, maar hier gebeurt dat in het kader van riole ringswerk en herbestrating. Een deel van het geld komt niet in de investe ringsplanning voor (30 mille) en de commissie gemeentelijke ontwikke ling bespreekt het voorstel op 30 mei. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Fruitteler Kees v.d. Berge uit Tholen dreigde zelfs met het inzetten van de bekende advocaat Spong om de bouw van een gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg te voorkomen. De Nieuwe Postweg in Tholen is de geschiktste plaats om een nieuw ge meentehuis te bouwen. Dat vinden alle fracties in de Thoolse gemeente raad. Maandagavond lieten zij zich in de commissie middelen eensge zind uit voor deze bouwplek. Wel zal bekeken moeten worden of de provincie bereid is om de wegenstructuur ter plekke aan te passen. En Sint-Maartensdijk moet na het verdwijnen van het gemeentehuis een oppepper krijgen. Bij de voorbereiding van de plannen kan de gemeen te ook op dwarsliggers rekenen. Inspreker C. van de Berge uit Tholen liet dat onomwonden weten. Hij dreigde met het inschakelen van de be kende advocaat in strafzaken W. Spong om het plan te verijdelen. De publieke tribune zat atgefaden vol. gemeente'. Ook het openbaar vervoer Er moesten stoelen bijgezet worden zou ermee gediend zijn. Hij zag al een om alle belangstellenden een plaatsje te geven. Er waren onder anderen om wonenden uit de Dalempolder en de Luchtenburgseweg in Tholen, leden van het evenementencomité Smalstad en een aantal middenstanders. Maar ook ambtenaren die naar de beraad slagingen kwamen luisteren. „De commissie middelen is nog nooit zo druk bezocht," zei voorzitter M.J. Klippel. De raadsfracties volgen het voorstel van de stuurgroep om het vizier voor nieuwbouw te richten op de Nieuwe Postweg in Tholen. De stuurgroep was daar unaniem in. Deze plek scoort het hoogst. Nummer twee is de Luchtenburgseweg. Daar was de stuurgroep in meerderheid voor. Van de raadsfracties bleek de CristenUnie hiervan als enige af te wijken. De CU is voor de Zoekweg als tweede keus, maar in de discussie in de commissie deed deze plek eigenlijk niet mee. De fracties waren duidelijk in hun keuze voor de Nieuwe Postweg, met de Luchtenburgseweg als goede twee de. J. van den Donker (D66) die de rij opende, noemde de nieuwbouw aan de Nieuwe Postweg een unieke kans voor een vernieuwingsimpuls. Hij vond dat Tholen zich er positief mee kan profileren als een 'initiatiefrijke transferium voor grote bussen naar en uit Bergen op Zoom met overstapmo gelijkheden op kleinere (buurt)bussen verder het eiland op. De aanleg van een rotonde is voor het gemeentehuis een noodzaak, zo zei hij. De provincie moet daar medewer king aan verlenen, vond Van den Donker. „Als dat niet kan, moet er naar een andere oplossing worden ge- zocht." D66 wil compensatie voor Sint-Maar tensdijk als het gemeentehuis daar verdwijnt. Hij pleitte voor het over dekken van het zwembad, het open graven van de haven en het onder brengen van een hotel in het oude gemeentehuis. Ook een kantoren complex (voor 'hoogwaardige werk gelegenheid') zou in de smalstad niet misstaan, zo zei hij. P.K.M. Stouten (VVD) noemde de keus voor de Nieuwe Postweg in Tholen als de grootste woonkern voor de hand liggen. „Met het gebied kun je ook niet veel anders. Het is een goede binnenkomer voor Tholen. Wij zijn ook een voorstander van de ro tonde. Daar moeten we met zijn allen achter staan." Ook Stouten pleitte voor het compenseren van de smal stad. Hij vond dat er een raadsvoorstel moet komen waarin dat wordt vastge legd. „Ik ben anders bang dat het ver zandt." Stouten wil dat plan zelfs toe voegen aan de procedure voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis en er de inwoners en het bedrijfsleven bij betrekken. A.P. Kornaat (PvdA) noemde de voorkeur voor de Nieuwe Postweg een 'voorgekookte keuze', maar zei dat zijn fractie akkoord is met deze bouwplek. Wel wees hij op het be zwaar van de provincie tegen de aan leg van een rotonde. Die moet er wel mee akkoord gaan, zo zei Komaat. Op dat punt maakte hij een voorbe houd. In Sint-Maartensdijk moet de recreatie verder ontwikkeld worden. P. van Belzen (CU) vond bouwen aan de Nieuwe Postweg in Tholen als 'centrale kem' een logische keuze. „Er wonen ook de meeste mensen in de directe omgeving." Bereikbaarheid en een vlotte afwerking van de bouw, spelen mee in de afweging voor de CU om voor de Nieuwe Postweg te kiezen. „Maar er zijn ook financiële grenzen. Daar zullen we de stuur groep aan houden." Van Belzen er kende dat het verdwijnen van het raadhuis in Sint-Maartensdijk een aderlating voor deze woonkern bete kent, maar wilde zich niet laten ver leiden om 'pleisters te gaan plakken.' „We moeten zien wat haalbaar is." Onzeker is nog de opstelling van de provincie over de aanleg van een ro tonde. „We weten niet of de provincie zich in een bepaalde hoek zal laten drukken. De Nieuwe Postweg is af hankelijk van externe factoren." Het CDA is ook voor de Nieuwe Postweg, zo liet J.P. Bout namens zijn fractie weten. Hij vroeg aandacht voor het afwikkelen van het verkeer. M. Dijke (SGP) zei dat zijn fractie eerst veel bezwaren had tegen de bouwplek aan de Nieuwe Postweg. „Vanwege de ligging was die plaats niet geschikt, maar met een rotonde zou het wel kunnen." Dat verklaart waarom de SGP afstapte van de Luchtenburgseweg als eerste keus. Ook Dijke wees erop dat de provincie bezwaren maakt tegen het aanleggen van een rotonde in de doorgaande weg. „Als het niet haalbaar is, dan kiezen wij voor de Luchtenburgse weg. Dat is een stuk goedkoper en er kan sneller gebouwd worden." Burgemeester W. Nuis stelde vast dat de commissie unaniem de Nieuwe Postweg als bouwplaats voor het nieuwe gemeentehuis verder onder de loep wil nemen. Maar dat er eerst aan een aantal voorwaarden moet worden voldaan. Een daarvan is de aanleg van een rotonde. Volgens de burgemeester is er met de provincie alleen nog maar informeel overleg geweest over dit punt. „We weten ook heus wel dat de provincie het laatste woord heeft, maar we leggen ons hoofd niet zo maar op het hakblok. Dat gaan we be spreken. Als de rotonde afvalt, valt ook de bouwlocatie af. Daarom is u om een 2e voorkeur gevraagd." Er komt zeker aandacht voor de smal stad, zo verzekerde hij. Vorige week had het college zelfs al een rondje op de fiets rond het dorp gedaan om te kijken welke mogelijkheden er voor de smalstad zijn om de recreatie ver der te ontwikkelen. Zie verder ook pagina 3. Dat de vier collegepartijen hen zou den afvallen, mocht toch eigenlijk geen verrassing zijn voor de wethou ders. Niettemin was wethouder R. Ravensteijn van financiën 'bedroefd' over het standpunt van de commissie. Kennelijk was verwacht dat het met een sisser zou aflopen, want maandag overdag werd een brief aan de raads leden gestuurd over het toevoegen van de kademota aan de raadsagenda van 28 mei. Een inschattingsfout, want het stuk is aangehouden en een aangepaste versie wordt op 6 juni eerst in een extra vergadering van de commissie middelen besproken. Het college probeerde tevergeefs, de commissie te bewegen aan te geven welke beleidsonderdelen geschrapt zouden moeten worden. „Als u vindt dat het verhaal van de dekking anders moet, dan is aan u de keus. En dan kun je niet zeggen: college doe je huiswerk over", aldus burgemeester W. Nuis. Volgens hem vormt de ka dernota niets meer dan een opsom ming van beleid dat de gemeenteraad de afgelopen tijd als wensen gefor muleerd heeft. Dat verlanglijstje zou volgend jaar 12,3% belastingverho ging nodig maken, het jaar daarop 20,7% en in 2004 nog eens 11,4%. Ravensteijn zei dat het stuk ambitie uitstraalt en dat b. en w. meer willen dan alleen op de winkel passen. Nuis: „Maar dat kunnen we niet als u ons aan het collegeprogram houdt. Dan kunnen we geen initiatieven ont plooien." Zowel hij als de wethouder vonden dat de commissie de richting moet aangeven van de prioriteiten die gesteld moeten worden en dat ze niet de bal moet terugkaatsen. „Wees nu doortastend", probeerde ook wet houder K.A. Heijboer nog. „Ik ben niet van plan om hier van avond heel uw lijst van 68 punten door te gaan lopen", zei A.R Kornaat (PvdA). Hij miste in de nota de wet telijke kaders die aangeven wélk be leid noodzakelijk is. Zijn fractie wil een lastenverhoging geleidelijk laten verlopen: de inflatiecorrectie met een redelijke opslag. Zowel SGP als CDA noemden uitgaven die in hun optiek achterwege kunnen blijven. De SGP zou 2002 dan met een klein overschot in plaats van een tekort be ginnen, terwijl het CDA volgend jaar met een belastingverhoging van 7,5% kan volstaan. VVD'er P.K.M. Stouten zei in de nota de verklaring te missen voor de fikse lastenverho ging én het voornemen om daar bo venop meevallers te gebruiken voor extra uitgaven. „Het collegeprogram gaat uit van 5% en toen vorig jaar 9% werd voorgesteld, leidde dat tot een hele discussie. Nu komt u nog veel hoger uit." Met zes partijen discus siëren over de 68 punten in de nota vond hij niet zinvol. „De raad heeft de behoefte om te snoeien. Stelt u dus een nieuwe lijst samen, daarbij categorieën aangevend van wat perse en wat minder noodzakelijk is." Dat laatste kreeg de steun van PvdA en CDA en werd door de wethouder ook toegezegd. ZIE VERDER PAGINA 3 Het plan voor 225 recreatiewoningen aan de Gorishoeksedijk in Scher penisse is na vijftien jaar uit de ijstkast gehaald. Roos vastgoed en ont wikkeling uit Sommelsdijk neemt de grond over van P.A.W.M. Uijtde- willigen en probeert in samenwerking met de gemeente plan Wulpdal nieuw leven in te blazen. „We hebben met de nieuwe project ontwikkelaar en direct betrokkenen zoals de campinghouders een ge sprek gehad om te kijken wat er mogelijk is", zegt wethouder R. Ravensteijn van recreatie. Hij leidde vorige week in het gemeentehuis een informatieve bijeenkomst. „De gemeente moet de aftrap ge ven", zegt dhr. Roos, die eerder sa men met Uijtdewilligen een project van honderd woningen verwezen lijkte en nu met een groot winkel centrum, eveneens in Middelharnis, bezig is. Ravensteijn noemt de gesprekken ,heel vrijblijvend.' „B. en w. moeten nog een uitspraak doen, wat ze met het plan Wulpdal willen. We probe ren zoveel mogelijk partijen en thousiast te maken, maar de provin cie gaat niet over één nacht ijs. Die wil een plan voor de gehele omge ving, zo is in een gesprek duidelijk gemaakt. De provincie let o.a. op de landschappelijke inpassing. Men wenst ook kwaliteit en daar hoort een elk-weer-accommodatie bij. Actualisering van de plannen is dan ook een heel moeizaam proces." De wethouder concludeert, dat er ook voor plan Wulpdal ,nog een lange weg te gaan is.' „Zo moeten we nog met het Nationaal Park Oos terschelde rond de tafel. De cam pinghouders willen de kwaliteit van Gorishoek wel verbeteren, maar de provincie eist dat we voorzichtig te werk gaan", aldus Ravensteijn. ZIE VERDER PAGINA 5 Koos van den Hoek rijdt in 25 jaar 50.000 kilometer bij toerclub De Bidon Rien Goudzwaard en andere Tholenaren in ver nieuwingsproces Bruynzeel Jubilerend WHS hoort ge woon bij Sint-Annaland, vindt voorzitter Westdorp EN VERDER... Bewoners Buitenzorg Tholen maken zich minder druk om trapveld dan om basketbalplek Nationale reserve is bij het grote publiek nog altijd onbekend Grote oefeningen hulpdiensten in Tholen en Sint-Annaland Droom Smerdiek gaat in rook op, WHS in tweede ronde van de nacompetitie ENKELE ONDOORDACHTE WOORDEN KUNNEN HET LEVENSGELUK VAN EEN MENS VERNIETIGEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Basisschool De Regenboog in Tholen opende vrijdag twee nieuwe klaslokalen (waarvan een gymnastieklokaal) voor de onderbouw. Wethouder W.C. van Kempen van onderwijs mocht de officiële handeling verrichten. De kinderen lieten daarbij ballonnen op en alle groepen voerden 's avonds een musical uit. Tevens werd een nieuw kunstwerk onthuld. Het realiseren van de nieuwbouw vergde de nodige tijd. De vooijaarsvakantie werd er zelfs met een week voor verlengd. Vervolgens werd er een kunstwerk gemaakt dat vrijdag bij wijze van opening werd ont huld door Van Kempen. Het was (wel wat voor de hand liggend) een regenboog, op de hoek van het voor ste nieuwe lokaal gemonteerd. Ook de naam van de school prijkt nu op twee muren van dat lokaal. De school had al een regenboog, maar die is van grijs beton en is door de nieuwbouw nu grotendeels aan het zicht onttrokken. De nieuwe regenboog is veelkleurig en goed te zien. Toespraken waren er niet. In plaats daarvan zongen de kinderen van alle groepen (onder muzikale begeleiding van enkele leden van muziek vereniging Concordia) een aantal mensen toe. Gerrit Groeneveld die een keukentje voor de kleuters tim merde, Noël van der Walle die een winkeltje maakte, Gerard Quist die veel ideeën leverde. Herman Wes- tra die veel werk verrichtte aan het ICT-lokaal, Kees Moeliker die de computertafels maakte en de ouderraad met als vertegenwoordiger Nelleke van Dijke. Wethouder Van Kempen kreeg in het lied het sein om het doek van het kunstwerk te trekken en alle leerlingen lieten hun ballon los. 's Avonds werd de opening van de twee nieuwe lokalen en het officieel in gebruik nemen van het ICT-lo kaal (dat overigens al een tijd draaide) gevierd met drie musicals. In Meulvliet voerden de onder-, mid den- en bovenbouw elk een musical op. Daarbij werd groot uitgepakt. Het Walcherse bedrijf Dance Cen ter Dazzle werd in de arm genomen. Dit verzorgde de drie musicals, de meeste kostuums, het decor, de techniek en het grootste deel van de repetities. De jongste kinderen beeldden een verhaal uit over dansen de elfjes en houthakkende kabouters. En ook over vlinders en lieveheersbeestjes die bij een feestje in het bos worden gestoord door stekelvarkens en kinderen die de insectjes in potten willen stoppen. De middenbouw voerde een stuk op over op tijd naar bed gaan. Kinderen willen nog niet naar bed. En daar zijn best trucjes voor. Springen op en van het bed, slaapwandelen en fantaseren over een plafond vol reuzenlolly's, spekken, suikerspinnen en chocoladerepen. Natuurlijk uitje bed en ook al heb je netje tan den gepoetst, toch even proeven. Maar dan komen de 'cariësspoken' vol tandbederf en narigheid. Het werd een strijd met de hele badkamerset. De musical van de bovenbouw ging over drukte op het schoolplein. Kinderen spelen, dansen, fietsen of eten wat. Iemand heeft zelfs een computerspelletje meegenomen. Zo'n spel waarmee je niet kunt stop pen. Het lijkt wel of de poppetjes steeds groter worden en ze worden jé misschien wel de baas. En wat ge beurt er dan? Een musical waar dus zelfs nog een boodschap in verborgen zit. Hoewel het programma lichtelijk uitliep, was iedereen er enthousiast over. Maar ja, het publiek bestond dan ook uit ouders... Zie verder ook pagina 11. De veelkleurige ballonnen mochten pas na het onthullen van het kunstwerk en het zingen van een lied de lucht in. Voor sommige kinderen duurde dat net iets te lang en een paar hadden hun ballon dan ook al laten vliegen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1