Thoolse vrijwilligers in het zonnetje gezet 'De Nationale Reserve is bij het grote publiek nog altijd een onbekend iets' Gasontploffing in jachthaven nuttige test voor brandweer en ambulance Kortsluiting, brand en auto-ongeval in koekjesfabriek en vishandel Groepscommandant Theo Minheere bij viering 25-jarig bestaan van korps Tholen: Zeeuwse Lotusvereniging houdt grote oefening in Tholen Woensdag 23 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Dorpentocht Brandweer Blijvend aandacht voor 'smeerolie maatschappij' Dat er blijvend aandacht moet zijn voor het vrijwilligers werk, daarmee is de Thoolse politiek het wel eens. Maar of de problematiek op dit terrein op gemeentelijk niveau opgelost kan worden, daar is men niet gerust op. In ieder geval steunt de commissie algemeen bestuur en welzijn de instelling van een lokaal comité dat op dit terrein aan de slag gaat. En een grote Thoolse manifestatie in dit jaar van de vrijwilliger heeft ook ieders instemming. Schamen De Nationale Reserve van de koninklijke landmacht treedt niet vaak op de voorgrond. Dikwijls is de inzet anoniem. En de Nationale Reserve (Natres) is bij velen onbekend. Laatst werden leden van het korps Tholen nog ingezet voor de bewaking van een opslagplaats met me dicijnen in Uden tijdens de mond- en klauwzeercrisis. De leden bewaken ook regelmatig de haven van Vlissin gen als er munitie per schip wordt aangevoerd of mate rieel wordt verscheept voor vredesoperaties. Dichter bij huis vormt de Natres de erewacht bij de jaarlijkse doden herdenking in Tholen. Zaterdag vierde het korps het 25- jarig bestaan op de vliegbasis Woensdrecht. Dag en nacht Watersportvereniging Sint-Annaland wil veiligheid onder de loep nemen Sleutelbuis Chaotisch Gewondennest Awards in Middelburg en op ko ninginnedag worden we ingezet voor beveiliging en bewaking." Toch is de Nationale Reserve niet echt bekend bij de grote massa, zegt de groepscommandant. „De Natres is een vrij onbekend iets. Bijna nie mand die weet wat we doen. Daar om zijn we ook wat meer aan pro motie gaan doen. Sinds drie jaar lopen we met tien tot vijftien man mee in de Zeven-dorpentocht in Oud-Vossemeer. En ook zo'n beëdi ging van Natresleden in Tholen die was gepland in april, valt daaron der." Vanwege de mond- en klauw- zeerepidemie is die plechtigheid echter uitgesteld tot september. De positie van de Natres is de laatste jaren sterk verbeterd. De Nationale Reserve krijgt ook meer aandacht van het ministerie van defensie nu de dienstplicht is afgeschaft en het niet meer vanzelfsprekend is dat een afgezwaaide militair de overstap maakt naar de Nationale Reserve. Ook de Natres moet meer aan wer ving doen onder burgers. Minheere: „Vroeger was het een ondergescho ven kindje binnen de landmacht. We kregen oud materiaal en het korps liep in een verschillende jas en broek uit de jaren zestig. Nu hebben we precies hetzelfde materiaal als de landmacht, uitrusting, wapens en voertuigen. En krijgen we ook vol gens dezelfde cao uitbetaald. Sinds het eind van de jaren tachtig is heel veel verbeterd." De Natresleden hebben hun per soonlijke uitrusting (kleding en toe behoren) thuis. Alleen de wapens worden centraal bewaard in de standplaats Vlissingen. Jaarlijks houden de leden een aantal oefenin gen, meestal in Vlissingen of in Poortvliet. Wie bij de Natres wil, moet Nederlander zijn en tussen de 19 en 49 jaar oud zijn. Minheere is sinds 1995 bij de Natres. Hij kwam in 1991 als sergeant uit dienst, maar kon toen nog niet naar de Nationale Reserve omdat er geen vacature was (Flakkee werd toen bij Tholen ge voegd). „Toen ben ik een poosje bij het Rode Kruis gegaan, maar dit ligt me toch veel beter. Bovendien was mijn vader, Jaap Minheere, ook lid." Net als bij de brandweer moeten de militairen van de Natres op 55-jarige leeftijd de dienst verlaten. Die dag breekt binnenkort ook aan voor Wim Deurloo uit Tholen. Hij is in juli 25 jaar lid. Hij kwam bij het korps na dat hij pas uit militaire dienst was gekomen en de voorlichtingsavond bezocht die door luitenant Mabelis uit Tholen was uitgeschreven. Ma belis was ook aanwezig op de reünie waar de leden en de andere gasten genoten van een Indische rijsttafel. Uit de samenleving komen steeds meer geluiden dat het moeilijk is om voldoende vrijwilligers te vin den. Dat manifesteert zich in het verenigingsleven, de sport en de zorg. Vrijwilligerswerk is echter een wezenlijk iets en daarom zou er blijvende aandacht moeten zijn voor deze problematiek. „Het is de smeerolie van de maatschappij", zei wethouder mevr. M.A.E. Velt huis onlangs in de commissie. Zij maakt deel uit van het comité - dat de burgemeester als voorzitter heeft - gevormd uit vertegenwoor digers van het bedrijfsleven, pro fessionele organisaties, het vereni gingsleven, kerken en particulie ren. Dit moet voorstellen ontwik kelen om er voor te zorgen dat het vrijwilligerswerk op de agenda blijft staan. Een eerste activiteit daarvoor moet een brede eenmali ge manifestatie zijn met als doel de waardering voor de vrijwilligers tot uitdrukking te brengen. Het ge meentebestuur wil er 25.000 gul den voor beschikbaar stellen en daarnaast legt het Pot-Meijerfonds 5000 gulden op tafel. „Een leuk initiatief", meende mevr. E. Frigge-Hogesteeger (VVD), die voorstelde om een stimuleringsprijs voor vrijwilligers in het leven te roepen. „Dat is inderdaad één van de ideeën", reageerde de wethou der. CDA'er M.A. van Beek gaf zijn steun omdat hij vindt dat er een op lossing moet komen voor het vrij- willigersprobleem. P. van Belzen (CU) was het weliswaar met het voorstel eens, maar hij zat een beet je met de opstelling van de rijks overheid. Die wil meer aandacht be steden aan de versterking van het vrijwilligerswerk en de effecten op dat werk van nieuw beleid, wet- en regelgeving. Maar anderzijds wil ze politieke afwegingen prioriteit ge ven. „De regering wil van twee wal letjes eten. Ze gaat stug door met een wet- en regelgeving die het be staande vrijwilligerswerk de das om doet", aldus Van Belzen. „Als we dat spel van 'time is money' mee spelen, wat willen we dan eigenlijk bereiken?" Ook M.J. Klippel (SGP) wees op de funeste gevolgen van wet- en regel geving op het vrijwilligerswerk, maar noemde daarnaast de toene mende maatschappelijke individu alisering. Mensen hebben het vooral druk met zichzelf. Dat er nauwe lijks meer aan vrijwilligers is te ko men, daarvoor moeten we ons ei genlijk met zijn allen schamen, aldus Klippel, die gemengde gevoe lens over deze zaak had. Vrijwilli gerswerk is onmisbaar, maar we moeten wel oppassen dat het ook echt vrijwilligerswerk blijft. Aan dacht en coördinatie zijn nodig, al dus de SGP'er. Overigens meent hij dat de plaatselijke overheid niet een probleem kan oplossen dat het ge volg is van een maatschappelijke trend. Hij verwacht niet zoveel van de aanpak van het ministerie op dit terrein. En ook verwacht hij niet al les van het lokale comité dat Tholen in het leven heeft geroepen. De af vaardiging van de kerken daarin noemde hij smal: „Eén vertegen woordiger die eigenlijk ook nog met twee petten op zit." In het co mité is elke geleding smal vertegen woordigd, legde burgemeester W. Nuis uit. „Persoonlijk heb ik me sterk gemaakt om vooral ook de kerken erbij te betrekken en ik hoop van harte dat ze meedoen." Mevrouw Velthuis was blij met de steun. „Lokaal kun je met betrek king tot vrijwilligerswerk best wat aanpakken", zei ze. Verder is ze van mening dat er nog best veel vrijwil ligerswerk wordt verricht, maar op een andere manier dan vroeger. Het bedrag dat de gemeente voor de ma nifestatie uittrekt, is gebaseerd op een bijdrage van een gulden per in woner. Klippel vroeg zich nog af of het Pot-Meijerfonds volgens de re gels werkt door vijf mille hiervoor beschikbaar te stellen. „Het fonds houdt zich aan de richtlijnen en zoekt creatieve ideeën. We doen niets wat we niet mogen", aldus de burgemeester die voorzitter is van het Pot-Meijerfonds. Actieve leden van de Natres Tholen samen met oud-leden tijdens de reünie op de vliegbasis Woensdrecht. Uiterst rechts initiatiefnemer van destijds Mabelis uit Tholen. De viering heeft de vorm van een reünie gekregen. Actieve Natres-le- den in militaire kleding zitten tus sen oud-leden in burger. En ook de partners zijn uitgenodigd. Voorzitter Theo Minheere van de personeels vereniging (de lief en leedcommis sie), en groepscommandant bij het korps Tholen, is dik tevreden met de opkomst van 78 mensen op de vliegbasis. „We hebben elk jaar een bindingsavond voor het korps. Dit jaar hebben we er vanwege het jubi leum een bindingsdag van ge maakt." Het Thoolse korps, met ook leden uit West-Brabant en Zuid-Beveland, vormt peloton 4 van de Alfa-com pagnie van het 30e Natres bataljon. „Het bestaat uit 34 man, maar op het ogenblik hebben we vier vacatu res", vertelt Minheere, die in Sint- Maartensdijk woont. Die zijn vol gens hem niet zo makkelijk in te vullen. Punt is dat werkgevers be reid gevonden moeten worden de soldaat, korporaal of sergeant tijde lijk af te staan. Het korps zoekt on der meer een geweerschutter en een chauffeur voor een vrachtwagen. „Een werkgever moet je vrij geven als je gevraagd wordt om ingezet te worden. Laatst zijn er vijf man van ons bataljon naar Uden geweest in verband met de mond- en klauw zeercrisis. Niet alle werkgevers wil len daarvoor toestemming geven. Je moet een goede werkgever hebben. Voor mensen die in een ploegen dienst werken, ligt het in de regel wat makkelijker. Maar de bereid willigheid van de leden om mee te doen is groot binnen de compagnie Zeeland." Een van de Thoolse leden is Rien Klippel uit Stavenisse. Hij werd vorige maand ingezet bij de bewa king van een grote tent met medi cijnen op een industrieterrein in Uden. „Die moest dag en nacht worden bewaakt. We moesten er in gevechtstenue lopen. Maar onbe wapend. De medicijnen tegen mond- en klauwzeer waren in een grote partytent opgeslagen. Het terrein was wel omheind, maar het hek stond altijd open voor het per soneel dat naar de bedrijven moest kunnen. Het stelde eigenlijk niks voor. Er kwamen wel eens boeren aan het hek kijken, maar er is ver der niks gebeurd." Klippel moest van 8 uur 's och tends tot 8 uur 's avonds wachtlo pen. In totaal vier man: een wacht commandant en drie soldaten. Bij crises wordt vaak een beroep ge daan op de Nationale Reserve. Ook bij de watersnood in 1996 was de Natres actief bij het vullen van zandzakken, het versterken van dij ken langs de rivieren en het bewa ken van gebieden die waren geëva cueerd. En regelmatig wordt de Natres gevraagd de haven van Vlis singen te bewaken als er munitie aangevoerd wordt of materiaal ver scheept wordt voor vredesopera ties. Minheere: „Maar ook bij de uitreiking van de Four Freedoms Een ontplofte gasfles zette een vlet in lichterlaaie in de Sint-Annalandse jachthaven. Drie mensen raakten gewond en een vierde liep brandwon den op doordat het vuur oversloeg naar een jacht. Dat was onlangs het scenario voor een oefening van de brandweer, de ambulancedienst en de lotusgroep. „We hebben heel wat geleerd", con cludeert voorzitter A.P.M.M. van Gurp van de watersportvereniging Sint-Annaland na afloop. Zijn ver eniging kwam met het idee voor de oefening, omdat men eens wilde zien of alle procedures kloppen. „Je wilt horen wat je verkeerd doet, of aan voorzieningen kunt verbeteren." Van Gurp was blij met de medewer king van brandweer en ambulance dienst. Ook brandweercommandant J. de Feijter heeft de oefening als nuttig ervaren. „Natuurlijk lopen dingen altijd anders dan je in het sce nario hebt voorzien. Voor ons was vooral het element belangrijk van het samen oefenen met het ambulance personeel." Er was een behoorlijk ingewikkeld scenario bedacht voor deze oefening, waaraan zo'n 40 tot 50 mensen mee deden. Zo lag de brandende vlet aan de meest oostelijke steiger, het verst verwijderd van het clubgebouw van de watersportvereniging. In de vlet lag een zwaargewonde man, op de steiger erbij een tweede én een vrouw die lichtgewond was. Ook de steiger «brandde en er liepen twee vrouwen en een man paniekerig te doen omdat ze er niet af konden. Het vuur was overgeslagen naar de ach terplecht van het jacht d'Ark aan de naastgelegen steiger. Hier was een vrouw aan boord die brandwonden opliep. Na de alarmering arriveerde als eerste de blusgroep Sint-Anna land, die het toegangshek gesloten vond, terwijl vervolgens op de rij weg obstakels stonden. Ook op de steiger lagen allerhande spullen in de weg. Gezien de situatie werd een middelbrand gemeld en de blusgroep Stavenisse als tweede voertuig opge roepen. In verband met de gewonden was een ambulance gewaarschuwd. Deze stopte al vrij snel voorbij het toegangshek (omdat de brandweer slangen aan het uitrollen was), waar na de verplegers met de brancard te voet verder gingen. Dit deed de be velvoerder besluiten, Stavenisse niet door te laten komen rijden, om de te rugweg voor de ambulance niet te blokkeren. Inmiddels was een twee de ziekenwagen opgeroepen. Stave nisse liet de eigen vlet te water en bracht daarmee de panikerende men sen op de steiger weg. Het blussen nam behoorlijk wat tijd in beslag. Door het leegraken van de tank moest noodgedwongen uitsluitend met lagedruk geblust worden. De man op de steiger lag daarbij in de weg, maar mocht niet verplaatst worden vanwege een wervelfractuur. Door de felheid van het vuur kon het slachtoffer in het bootje ook pas laat bereikt worden. De lotus-mensen die deze rollen vervulden, moesten zo doende veel geduld oefenen. „Het is goed om dit een keer te testen, want ieder jaar is er wel een paar keer een gasontploffing in een Nederlandse jachthaven", zegt Van Gurp. In Sint- Annaland kwam dat nog niet voor, vult havenmeester C. Smits aan. Bij de nabespreking werd van de kant van de ambulancedienst gewe zen op het belang van een goede communicatie tussen de eerste be velvoerder van de brandweer en de eerst aangekomen verpleegkundige. Ze moeten afstemmen of bepaalde aannames juist zijn. En wanneer brandweerlieden na het blussen niets meer omhanden hebben, kun nen ze als gewondenverzorger fun geren. Vooral in deze situatie, waar bij het in een bootje moeilijk werken is, zijn extra handen welkom, werd. opgemerkt. Bij de brandweer ging er iets mis doordat Stavenisse geen sleutel bleek te hebben om de slag boom bij de botenhelling te openen. Overigens zou in een' jachthaven ook gebruik gemaakt kunnen wor den van aanwezige scheepjes om mensen te verplaatsen, in plaats van de eigen brandweervlet, zo werd ge opperd. Na het opruimen moesten de auto's achteruit de weg terug af leggen. Nergens is een keerpunt, of een plek waar twee auto's elkaar kunnen passeren. Dat laatste werd als tip meegegeven richting de wa tersportvereniging. En wat het ge sloten toegangshek en de slagboom betreft, de brandweer werkt momen teel aan een gemeentelijk buissys teem. Daarbij plaatsen bedrijven op een bepaalde toegankelijke plaats een kluisje waarin de benodigde sleutels zitten. Zelf hebben ze een sleutel waarmee ze erin kunnen, ter wijl de brandweer met een moeder sleutel al deze kluisjes in de ge meente kan openen. „Dan hoef je als brandweer niet met een bos sleu tels rond te rijden en je wordt even min geconfronteerd met veranderde sloten", zegt De Feijter. De gecom bineerde oefening was wat hem be treft ook goed, om de brandweer ten aanzien van slachtoffers te confron teren met het tijdsaspect. Het was oefeningentijd deze week. Na een grootschalige oefening in de jachthaven van Sint-Annaland, was er woensdagavond de jaarlijkse grote oefening van de Lotusvereniging midden- en noord-Zeeland. Daarbij waren ook ruim 30 EHBO'ers uit de hele kring Tholen, de brandweer Tholen en Sint-Annaland en de ambulancedienst aanwezig. Een flinke regenbui, kortsluiting, ding in zijn onderarm, bij de ander brand en een auto-ongeluk. Dat wa ren de ingrediënten voor de oefening van de Lotusvereniging die zich af speelde in en om de banketbakkerij De Waal en vishandel De Eendracht in de Edisonweg te Tholen. Rond half zeven verzamelen de eerste Lo tus-leden zich bij het pand van De Waal voor operatie 'Bokkingpootje'. Onder hen ook instructrice Elly Tuin man. Zij heeft, samen met nog een instructeur, de leiding over de oefe ning. „Normaal gesproken worden we diverse keren 'per jaar gevraagd door verenigingen, instanties en be drijven om tegen een vergoeding mee te werken aan oefeningen. Maar elk jaar houden we ook zelf een groot schalige oefening en dan kunnen de andere diensten ook eens van ons profiteren", zegt mevr. Tuinman, ter wijl het in de kantine een drukte van belang is. Lotusslachtoffers kleden jich om en worden geschminkt. Sommigen trekken een witte overal aan, anderen een blauwe en weer an deren zijn in gewone kleren gehuld. De een heeft een slagaderlijke bloe- stroomt het bloed uit de neus en weer een derde ziet lijkbleek. „We letten er bij zo'n oefening op dat ze slacht offers goed geschminkt zijn, maar ook dat ze zich gedragen zoals bij de door hen uitgebeelde verwonding hoort", aldus mevr. Tuinman. Het scenario is vrij eenvoudig, maar chaotisch. Gedurende een enorme regenbui ontstaat er lekkage en dien tengevolge een kortsluiting in de fa briek van De Waal. Brand is het ge volg. Een aantal mensen schuilt in de loods bij de Eendracht waar vier mensen in een auto passeren. De be stuurder raakt de controle over het stuur kwijt en ramt de pui van van het bedrijf. „We hebben bij deze oe fening ook nog met hccp-normen (hygiëne - red.) te maken", legt mevr. Tuinman uit. „De koekjes mo gen wel naar de vis, maar de vis niet naar de koekjes, snapt u?" Dat heeft dus ook gevolgen voor de oefening. Alleen verkeer van De Waal naar De Eendracht en naar het 'gewonden nest' dat voor de gelegenheid is inge richt op het parkeerterrein tussen de twee bedrijven. Gelukkig voor de deelnemers blijft het droog deze avond. De Edisonweg wordt tijdelijk afge zet als ambulance en brandweer als eersten arriveren. Op dat moment ligt er een gewonde fietster op straat voor De Eendracht en de vier inzit tenden van de auto zitten opgesloten. De bestuurder verliest langzaam maar zeker het bewustzijn. De man waarbij bloed uit de neus komt, strompelt over straat en mompelt on samenhangende dingen. De brand weerlieden moeten het hoofd erbij houden, want het slachtoffer wil tel kens aan de wandel. Verbrandingen, botbreuken, shock, bloedingen, alles komt voorbij in dit uurtje. Ineens komen de EHBO'ers erbij vanuit de Wattstraat. Ze verspreiden zich meteen over het terrein en zoe ken de gewonden op. „Ik ben be nieuwd wat we nu weer tegenko men", zegt een eerste-hulpverlener haast handenwrijvend. Het is dan ook maar een oefening, al nemen de Lo tusslachtoffers hun rol heel serieus en spelen ze die met verve. Het blijkt een hele toer te zijn om alle slacht offers te stabiliseren en naar het ge wondennest te krijgen. „Elly, heb jij nog een brancard voor ons?", klinkt het door de portofoon van mevr. Tuinman. Maar zij is vanavond alleen maar controleur en dus antwoordt ze: „Nee hoor, ik ben er vanavond even niet." Gaandeweg komt er meer zicht in de chaos. Nadat er voor de derde keer een brandweerman achter de man met de bloedende neus is aange rend (hij wil maar niet blijven zitten), lukt het om hem naar het gewonden nest te krijgen. Inmiddels zijn de drie passagiers uit de auto bevrijd en is de brandweer bezig de bestuurder uit zijn benarde positie te bevrijden, na dat het ambulancepersoneel hem heeft gestabiliseerd. Ook uit de fa briek van De Waal (op het lampje van de nooduitgang na helemaal donker) zijn de gewonden verwijderd. Ondanks de afgezette straat, zijn er toch nog enkele nieuwsgierige toe schouwers die vanaf een afstandje meegenieten van het spektakel. De Lotusvereniging kan aan de evaluatie beginnen. Volgend jaar komt er een soortgelijke oefening, maar dan niet in Tholen. Elk jaar wordt daar een andere regio voor uitgezocht, zegt mevr.Tuinman. Een ambulancewaarnemer geeft de hulpverlener aanwijzingen, terwijl op de steiger brandweerlieden zich over een ander slachtoffer ontfermen. Thoolse EHBO'ers in de weer om de slachtoffers te stabiliseren en naar het gewondennest te brengen. j

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13