'Het jubileum met promotie van Smerdiek zou wel leuk wezen' Elftal D-pupillen Noad kampioen De Rieburch pakt Zeeuwse titel bij schoolvoetballen voor elftallen et onze worden Volhouden Luciferdoos IkMkik, Koersballen Dames uit het nationaal elftal tegen Smerdiek Team van De Schalm bezet vijfde plaats bij de zeventallen Donderdag 17 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Vooraf zegt hij dat het niet alleen over hem zelf mag gaan. Dat hij graag in de we-vorm praat. Wat hij voor de club doet, doet hij samen met anderen. Adrie van Splun- ter (57) spreekt over sv Smerdiek, de voetbalvereniging in Sint-Maartensdijk die volgende week het 60-jarig ju bileum viert. Een man die als speler bij de vereniging kwam, meer dan twintig jaar in het bestuur actief was en nog steeds hand- en spandiensten verricht voor de blauw zwarten. Meer een werker dan een prater en internatio naal gericht. Adrie van Splunter, oud speler en bestuurder, man achter schermen Bouw kantine Manager Snipperdagen Dames winnen De Rieburch uit Sint-Maartensdijk is bij het schoolvoet- bal voor elftallen kampioen van Zeeland geworden. Het elftal van de openbare basisschool in Sint-Maartensdijk won woensdagmiddag in Yerseke de finale tegen De Tweern uit Goes met 3-1De ploeg mocht gisteren naar Oudenbosch om uit te komen tegen de kampioenen uit twee andere regio's in Zuid-Nederland. Schalm vijfde in finale Hij heeft zojuist het programma sa mengesteld voor de wedstrijd van de Smerdiekse jeugd tegen Bear- stad uit het Engelse Maidstone. „Een goede club. Ze hebben de cupftnal voor de jeugd gespeeld op Old Trafford." Van Splunter was en is nog steeds de man van de (inter)nationale contacten. Hij heeft geprobeerd Ed de Goey van Chelsea voor het jubi leum naar Smerdiek te laten ko men. De zaakwaarnemer van De Goey is een broer van een collega van Van Splunter. Zodoende was het contact makkelijk gelegd. Maar De Goey kan niet komen. De keep er is tijdens de jubileumviering met vakantie. Jammer, maar niet ge treurd. Van Splunter is niet voor een gat gevangen. RBC-keeper Jörg van Nieuwenhuizen (oud Tho- lense Boys) heeft wel toegezegd om op zaterdag 9 juni naar Sint- Maartensdijk te komen, zo vertelt hij. Van Splunter was al vroeg bezig met voetballen. „Op de kleine kao- je en op zondag op het strandje bij laag water. Er was ook niet anders. Je ging voetballen en slootje sprin gen. Er waren toen ook geen pupil- lenelftallen of smurfjes om je aan de club te binden. Je werd pas lid als je 13, 14 jaar was." Over het besturen van een club. „Kijk, ik heb meer dan 20 jaar in het bestuur gezeten. Er zijn mensen die veel langer in zo'n bestuur zaten en geen functie hadden. Dat kun je dan heel lang volhouden. Terwijl er mensen zijn die nooit in het bestuur hebben gezeten. En veel meer voor de vereniging hebben gedaan, maar daar geen waardering voor krij gen." Van Splunter herinnert zich uit die periode een toernooi in Vlissingen waar zijn elftal tegen Zeelandia moest spelen. „Daar zaten goede spelers van naam bij. zoals Pentu- ry. Zeelandia is ook kampioen van Nederland geworden." De club speelde thuis toen nog op het weiland tegenover de toenmali ge veiling. Daar kwam voor het eerst een Engelse ploeg spelen. De contacten verliepen toen via de fa milie van molenaar Leen Heijboer. „Er liepen toen nog koeien in die wei. Eerst moest je de vlaaien op ruimen, maar we hebben daar te gen die Engelsen gespeeld." De Engelsen zouden blijven komen, maar ook Schotse, Belgische, Franse en Duitse clubs speelden op de velden van sv Smerdiek. Van Splunter maakte ook deel uit van de selectie die in 1965 in Goes de beslissingswedstrijd moest spe len tegen Meeuwen uit Zoutelande om te kunnen promoveren naar de derde klasse KNVB. „Maar ik zou toen net naar Schotland gaan om kennis te maken met mijn schoon ouders. Ik heb niet meegedaan, maar ik weet nog wel dat Tinus van Damme me toen heeft aangeboden om me meteen na de wedstrijd naar Schiphol te brengen." De verloren wedstrijd (2-1) was een domper. Het kampioenschap kwam evenwel later. In 1970 toen Smerdiek thuis met 2-0 won van Hoek. In de derde klasse weet het eerste zich acht jaar te handhaven. Van Splunter moest afscheid ne men van het actieve voetbal toen hij last van zijn rug begon te krij gen. „Ik kon niet meer op dat ni veau spelen. Bezocht in die tijd de ledenvergadering. En als het be stuur je daar dan ziet en ze hebben mensen nodig, dan wordt je ge vraagd. Ik heb toen toegezegd. Zonder me vast te leggen op een bepaalde taak. (Dat was in 1974/1975 -red.) Met Sjaak Moer land ben ik toen de wedstrijdpro gramma's gaan voorbereiden. Zo ben ik wedstrijdsecretaris gewor den en jeugdleider. Er kwam ook een activiteitencommissie waar ik lid van werd. Het was toen een ge weldig bestuur. Iedereen hielp el kaar." Smerdiek telt nu 3 senioren elftal len, plus een dameselftal en 7 jeugd- en pupillenelftallen (waar van 1 meisjeselftal). In 1981 wa ren er 5 senioren elftallen en 9 ju nioren- en pupillenteams. Vooral onder senioren lijkt er minder ani mo voor het voetbal dan vroeger. Van Splunter herinnert zich nog de generatie jeugd van toen die nu 33, 34 jaar is. „Daar speelt alleen Frans Istha nog van. Voor zo'n dorp met zoveel inwoners zijn er te weinig spelende leden. Als de jongens 17, 18 jaar zijn, dan raak je ze kwijt. Meestal door studie. Maar bij een club als WHS in Sint- Annaland kennen ze dit probleem Het eerste elftal van .sv Smerdiek begin jaren zeventig toen de selectie nog derde klasse speelde met staande vlnr: Leen van Driel, Huib Knuist, Ad van den Hoek, Dick Soomers, Sjaak Moerland en Cees Nagelkerke. Zittend vlnr: Cees van den Hoek (aanvoerder), Ko Knuist, Jan Guiljam, Jaap Kloet, Henk Stoutjesdijk en Adrie van Splunter. veel minder. En als je me vraagt hoe dat komt, dan weet ik het niet." De bouw van de kantine en twee kleedlokalen eind jaren zeventig waren voor Van Splunter een be zoeking, als hij er achteraf op te rugkijkt. Smerdiek was als laatste vereniging op het eiland aan een kantine met kleedlokalen toe, maar het kostte veel moeite om het rond te krijgen. Er moest een garantie stelling van de gemeente komen voor 115.000 gulden. Aanvankelijk vond men dat bij de gemeente veel te veel. In totaal zou de bouw 150.000 gulden bedragen, exclu sief de eigen arbeid die de vrijwil ligers er in zouden steken. Sympat hisanten zorgden voor 20.000 gulden aan renteloze leningen. De vereniging zelf had geld opzij ge legd uit acties. „Kijk nu wordt er een tribune ge bouwd. Daar hebben we centen voor gekregen, maar toen was het dubben of we het wel zouden doen. Sjaak Moerland was toen secretaris en Jaap Kloet bestuurslid. Die wa ren daar geweldig actief in, maar de voorzitter Toon Hage zag het ei genlijk niet zitten." Ook Huib Knuist die toen in de metaal werk te, leverde een belangrijke bijdra ge, vooral op technisch gebied. Van Splunter vertelt dat er in het begin voldoende vrijwilligers wa ren, maar dat het aantal steeds ver der terugliep en de bouw zelfs stagneerde. „Het was verschrikke lijk. Als bestuur deed je zo je best. Maar toen verdienden de mensen nog weinig. Je kon ze het ook niet kwalijk nemen. Jacob Franke heeft toen ontzettend veel gedaan. Er waren toen een paar Engelse bouwvakkers die boven het post kantoor sliepen. Die hebben we toen uitgenodigd en die hebben het Van Splunter bewaart paperas sen en foto's maar heeft ook een bijzondere collectie luci ferdoosjes die hij nog wel eens aan wil vullen. Met de afbeel ding van de spelers van het eerste elftal erop, halverwege de jaren zestig. Met onder meer Rinus van de Berge, Piet van Dalen, Leen van Driel, Huib Knuist, Piet Bout en Piet van den Hoek. „Daar gingen ze mee langs de deuren om de club te steunen." verder meehelpen afbouwen. Het was echt een hele zware bevalling. Zelf heb ik toen nog samen met Ja cob tegeltjes gezet in de kleedloka len, want dat deed ik graag." Tot de periode 1986/87 maakt Van Splunter deel uit van het bestuur. „Als je denkt dat jouw ideeën de beste zijn, dan moet je opstappen. Want als je blijft zitten, komt die ander ook nooit." Hij keert echter in 1989/1990 weer terug. Uit een van zijn mappen met papieren laat hij zien welke functie hij ging bekleden. Die van ma nager. „Ze wilden me niet kwijt en ze hebben mooie taken voor me be dacht," zegt hij lachend. Techni sche zaken, sponsoring en activitei ten. De sponsoring loopt alleen goed als het economisch goed gaat met de bedrijven. „Tien jaar geleden had den we een flink aantal reclamebor den langs het veld. Die kosten toen geloof ik, 125 gulden per jaar. Maar er is een aantal bedrijven dat nooit betaald heeft. Je ziet ook veel ver loop in de winkels. En van heel het industrieterrein zie je hier bijna niets terug. Dat valt enorm tegen. Dan heb je nog meer van de kleine middenstand. Het punt is ook dat je als vereniging dikwijls bij dezelfde mensen aanklopt." De club heeft wel geprobeerd om aan extra sponsorgeld te komen, maar volgens Van Splunter is het moeilijk om naast de kleding (trai ningspakken en shirtjes) ook nog eens een vast bedrag per jaar los te krijgen. „Het is ons een keer ge lukt met Jan Moerland van de ABN/Amro bank hier op de Haven. De bank steunde toen wel hockey teams, maar wij waren de enige amateurvoetbalvereniging die door de bank werd gesponsord. Zes jaar lang kregen we geld omdat we shirtjes van de bank droegen. Dat was mooi." Voor extra inkomen zorgde echter ook de puntenpot. „Als Smerdiek won konden supporters naar draag kracht 25 gulden of minder geven. Van dat geld gingen we een week end naar België, naar Hasselt. Op de terugweg gingen we in Antwer pen eten. Maar toen zat er niet ge noeg geld in om het eten van te be talen. We waren met 40, 42 man. Maar iedereen betaalde precies wat hij moest betalen, hoor. Daar was ik trots op. Als je samen dat potje leegmaakt, dan krijg je ook een ge voel van saamhorigheid." Van Splunter heeft altijd veel ple zier beleefd aan het organiseren van toernooien voor de jeugd en het be zoeken van toernooien in binnen- en buitenland. „Vroeger had je een competitie en voor de rest praktisch geen activiteiten. Elke club had toen zijn eigen toernooi. Vandaar dat we hier toen ook een internatio naal toernooi hebben gehouden." Via het bureau Eurosportring slaag de Van Splunter erin twee Engelse clubs over te laten komen (Vinking uit Oxford en Mitre uit Becken- ham) en een Franse (Club de sup porters de Nantes). Een jaar daarop kwamen er ploegen uit Schotland (Riancel FC en Campsie Black Watch) en White Horse uit London. Ook haalde hij een Amerikaanse club naar Smerdiek. De spelers werden zelfs op het gemeentehuis ontvangen, maakten een fietstocht over Tholen en bezochten de molen van Rijstenbil in Scherpenisse. „Voor Eurosportring ben ik toen ook hand- en spandiensten gaan verrichten. Met Pasen en Pinkste ren bijvoorbeeld kwamen er Engel se clubs naar Nederland en die lo geerden dan in het Sporthotel in Bosschenhoofd of Hotel Dekker in Ossendrecht. Toen had het bureau te weinig mensen om de bezoekers te ontvangen en werd ik gevraagd ze op te vangen. Meestal in het En gels." Van Splunter (getrouwd met een Schotse) komt vaak aan de andere kant van de Noordzee. Voor fami liebezoek, maar ook voor het be zoeken van wedstrijden in de Pre mier League. En thuis kijkt hij naar de BBC. Ook de voetbalwedstrij den. Het brengt hem op de verande ringen op en in het veld. „In heel de maatschappij gebeurt het. Naar een dokter wordt niet meer geluisterd, naar een scheidsrechter ook niet. Ik zat bij de wedstrijd Nederland-Cy- prus met commentator Kees Jans- ma te praten over het ondermijnen van gezag. Ik heb gezegd dat de Nederlandse commentatoren daar flink aan mee doen. Op de BBC worden veel meer de positieve kan ten belicht. Er zijn voetballers die willen niet meer luisteren; ze den ken meteen dat ze benadeeld wor den." Tien jaar geleden was Van Splun ter voorzitter van de jubileumcom missie. Smerdiek vierde het 50-ja- rig bestaan met een week lang ac tiviteiten. „Vele mensen hebben het nooit geweten dat ik voorzitter was. Ik ben eigenlijk niet het type voor een voorzitter. Ik ben meer een werker. Maar toen hebben we eigenlijk te vee! georganiseerd. We hadden er ook weinig of geen er varing in. We moesten steeds het podium opbouwen en afbouwen. Ik ben in die periode tien jaar ou der geworden. Het heeft me ook Veel snipperdagen gekost. We moesten op de vliegbasis Woens- drecht stoelen halen. Dat ging nog wel, maar ze terugbrengen is veel moeilijker. Ik hoop dat het nu ook in goede harmonie een mooi feest wordt." Voor Van Splunter was dat jubi leum een van de hoogtepunten bij Smerdiek. De sportieve prestaties zijn natuurlijk ook belangrijk, zegt hij. „Maar als het gezellig is en leuk, maak me dat niet zoveel uit. Als je op hoog niveau wil voetbal len, is dat bijna niet te doen. Kijk eens naar Hoek. Het zijn bijna al lemaal Belgen die er spelen. Je moet realistisch blijven. Eén klas se hoger voor Smerdiek, ja dat zou wel leuker wezen." Adrie van Splunter met de luciferdoosjes met portretten van eerste- elftalspelers van Smerdiek uit de jaren '60. De pupillen (Dl) van Noad '67 uit Sint-Philipsland met leidster/coach Irma Kievit Stephan van de Velde ontbreekt op de foto). De D-pupillen van Noad '67 uit Sint-Philipsland zijn kampioen geworden in de derde klasse D01. Het elftal speelde onder leiding van leidster/coach Irma Kievit tien wedstrijden in deze poule waarin de concurrentie groot was. Noad had onder meer in Tholense Boys en DVO uit Roosendaal geduchte tegenstan ders. Van de tien wedstrijden verloren de Dl er drie. Uitgerekend twee keer van streekgenoot Tholense Boys. De krachtverschillen in de ze poule waren volgens Kievit klein. Dat is ook goed af te leiden uit de uitslagen. Bij winst van haar ploeg was het 1-0, 2-1 of 2- 0. Van monsterscores was geen sprake. „Deze competitie had een zware indeling. Tot het laatste toe is het spannend gebleven. Toen moesten we tegen DVO spe len. Als zij toen hadden gewon nen, waren zij kampioen gewor den." De spelers (van 10 tot en met 13 jaar) spelen al twee jaar samen op het grote veld. De Dl is goed bezet, want de coach kon steeds een beroep doen op 15 spelers. Met vier wisselspelers was het soms ook weer moeilijk om ie dereen een kans te geven, zo zegt ze. De jongens speelden met aan voerder en laatste man Eric Ar- kesteijn als een hecht team. Door hard werken en door elkaar te steunen kon de titel worden vei lig gesteld. In de eindstand prijkt Noad met 18 punten bovenaan, gevolgd door Tholense Boys met 17 punten. De spelers van Noad gaan vol gend jaar bijna allemaal over naar de C-junioren. Waarom ïou u met mittder genoegen nemen x t \w- S 1 Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen Telefoon 10167! 553385 Advertentie I.M. Het damesteam van Smerdiek heeft een oefenwedstrijd tegen SSS met 2-1 ge wonnen. Hoewel er door de warmte niet zoveel pit zat in de thuisploeg, nam de ze toch de leiding tegen de vierdeklas ser uit Klaaswaal. Josca Jansen opende de score. Met een schuiver brachten de gasten de stand weer in evenwicht. Daarna zette Smerdiek wat aan en via Corina Oudesluijs werd de eindstand op 2-1 bepaald. Uitslagen van de wedstrijden van: Sint-Maartensdijk: 1. mevr. L. Ver schoor en mevr. T. Goode 50 p; 2. mevr. M. Bijl en C. van Gorsel 31 p; 3. mevr. C. van Mierlo en mevr. G. Verwijs 29 p; 4. mevr. W. Lutt en W. Bijl 23 p; 5. mevr. M. Dane en mevr. S. Wolse 17 p. Tholen-stad: 1L. Soomers 20 p; 2. M. v.d. Houten 18 p; 3. mevr. F. Schellinger 14 p; 4. D. Schellinger 13 p; 5. mevr. R. Burrows en J. Geuze 12 p; 7. J. Bal 11 p; 8. mevr. C. Praat 7 p. Meuivliet: 1. mevr. R. Vroegop 28 p; 2. mevr. D. Lindenberg 26 p; 3. mevr. J. Bos 19 p; 4. mevr. T. Soomers en W. Bijl 15 p; 6. mevr. L. van Bale 13 p; 7. mevr. R. Bolier 12 p; 8. mevr. L. Ver schoor 11 p. Een combinatie van oud-internatio nals en huidige speelsters van het Ne derlands dameselftal komt zaterdag 26 mei naar Sint-Maartensdijk. „Een verrassing", zegt Wim Scherpenisse. „Je krijgt ze bijna nooit te pakken, maar we vinden het heel leuk dat ze toch nog op ons verzoek zijn inge gaan om tegen de dames van Smer diek te voetballen. Ze stelden nogal wat eisen, zoals een vergoeding en een buffet, maar daar konden we alle maal aan voldoen.' Het 60-jarig bestaan van Smerdiek is de aanleiding voor het jawoord van de Oranje dames en de onverwachte gas ten zijn nog in het zaterdagprogram ma verwerkt. De wedstrijd begint om vijf uur. De nationale selectie bestaat uit E. v.d.Hoek van Haastrecht, H. Schlimbach-Smit, B. Timmer en L. de Vos van Ter Leede, S. v.d. Waal- Fortuin van Groote Lindt, I. Klomp en E. van Eldik van Nee, J. Speld- Zwarts van Vreeswijk, R. de Jong van Alkmania, J. Leemans van Bavel, W. Visser van KSC Katwijk, D. Dupon- Winter van DSVP, A. Smits van Den Dungen, M. Wellenberg van Puck en I.Y. Derksèn van ODC. Trainer-coach is B. Timmer, fysiotherapeut Lianda de Vos en ploegleider Miriam Hickey. Zaterdag 19 mei uur WHS-Meeuwen 16.00 Smerdiek-SKNWK 14.30 Donderdag 24 mei uur Thol.Boys-Apollo/Zwaluwe - Voetbal Uitslagen Tweede kl.: Thol. Boys-Yerseke 2-0 (Yerseke gedegradeerd). Derde kl.: Meeuwen-WHS 1-3 Vierde kl.: Brouwershaven-Smerdiek 2-6. Vijfde kl. res.: Smerdiek 3-Vrederust 3 3-3, Dosko 2-Smerdiek 3 6-0. Beker: BSC 2-Noad2 1-4. De schoolteams kwamen voor de Zeeuwse titelstrijd uit in twee pou les van vijf elftallen. De teams wa ren aan elkaar gewaagd. De ploeg uit de smalstad speelde overtuigend. En rekende eerst af met De Burcht uit Vlissingen (2-0), daarna met de Meerpaal uit Bruinisse (1-0) en De Wegwijzer uit Walcheren (3-0). Te gen Op Weg uit Terneuzen had De Rieburch meer moeite. Het bleef bij een doelpuntloos gelijkspel. Het elftal sloot de poule evenwel als winnaar af en dat betekende dat er een finalewedstrijd gespeeld moest worden tegen De Tweern uit Goes, de winnaar uit de andere poule. Het werd een zware wedstrijd. Na vier wedstrijden in de poule en door het warme weer, begon de ver moeidheid de spelers parten te spe len. De Tweern zette De Rieburch onder druk, maar toch wist het elftal door snel te scoren de tegenstand te breken. De vreugde bij de spelers, de begeleiders Jolanda Dorst en Wim Vroegop en de leerkrachten was groot na de volle winst: 3-1 „Er is geweldig gespeeld," zegt di recteur W. Brevet. „Het was een goed niveau. Tegen De Tweern had den we er een zwaar hoofd in. Te gen de verwachting in hebben we daar toch ook van gewonnen. Het is een leuke gebeurtenis voor de school." Het team van De Rieburch speelde in dezelfde samenstelling als tijdens het Thoolse kampioenschap. De spelers voetballen bijna allemaal bij sv Smerdiek. Het elftal bestaat uit Kenny Herwegh, Ricardo de Jonge, Remy Korthouwer, Robert-Jan Smaal, aanvoerder Omid en zijn broer Jawid Sabet, Jan de Viet, Den nis van Houdt, Michael de Jong, Jeffrey Oudesluijs, Thijs Wester huis, Björn Klomps en Rick Polder man. De broertjes Sabet zijn onder tussen verhuisd naar Oss en voetballen bij TOP Oss, maar kon den toch voor De Rieburch uitko men bij het Zeeuws kampioen schap. Het is de tweede keer in de geschiedenis van De Rieburch dat de Zeeuwse titel werd behaald. Voor de regiowedstrijden in Ouden bosch is ook de nummer twee uit Zeeland, De Tweern uit Goes, ge plaatst. Het was gisteren de eerste tegenstander van De Rieburch. De voetballertjes van groep 7/8 van openbare basisschool De Schalm uit Stavenisse behaalden op de regiofi nales schoolvoetbal voor zevental len een verdienstelijke vijfde plaats. Nadat het team vorig jaar tijdens de selectiewedstrijden eerste was ge worden, volgde woensdag de finale op het sportterrein van voetbalver eniging Hontenisse in Kloosterzan- de. Samen met schoolleider G. Col- deweijer, lerares W. Meerman, enkele ouders en klasgenoten ver trokken de spelers naar de veerboot van Kruiningen voor de oversteek naar Zeeuws-Vlaanderen. Na aan komst begon het team van De Schalm dat Tholen vertegenwoor digde, zeer voorspoedig aan het toernooi. De eerste twee wedstrij den tegen Vlissingen en Schouwen- Duiveland werden moeiteloos ge wonnen. Tegen Walcheren moesten de Tholenaren echter de punten af geven. Ondanks eenzelfde aantal punten als de teams van Walcheren en Schouwen-Duiveland, moest De Schalm door een lager doelsaldo genoegen nemen met de derde plaats in poule B. De finalestrijd om de vijfde en zesde plaats ging tussen De Schalm en een school uit Mid delburg (de nummer drie uit poule A). De Stavenissenaren wonnen met 4-3 en daarmee behaalden ze de vijfde plaats. Het team van De Schalm werd gevormd door Marco Oosdijk, Jos van der Jagt, René van Driel, Jeffrey Moerland, Michael Poot, Marco Moerland, Sander Lindhout en Arthur de Rijke. Petra Poot en Joke van der Pol vormden de leiding van de ploeg. Met een aandenken van de KNVB op zak, werd op de terugweg nog een stop gemaakt bij een hamburgerketen waar met een maaltijd de dag werd afgesloten. De spelers van De Rieburch met de beker en de begeleiders Jolanda Dorst en Wim Vroegop.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9