Casembrootschool zit dringend om extra leslokalen verlegen 'Eerst de neus dichtknijpen en dan je hand onder de nek doen' Meestoof wil Noors huis uit Stavenisse Gezamenlijke jeugdclubs zijn actief voor jongeren Geen ontmoetingsplek voor hangjongeren in de Vossenkuil Donderdag 17 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De Casembrootschool in Sint-Annaland kampt met een nijpend ruimtegebrek. Het oplossen daarvan kan geen uitstel lijden. Volgend jaar laat de gemeente een onder zoek uitvoeren naar de mogelijkheden voor toekomstige uitbreiding van de basisscholen in het dorp. De Casem brootschool heeft na de zomervakantie al extra ruimte no dig, maakte vestigingsleider G.T. Bril het gemeentebe stuur donderdagmiddag tijdens het kernbezoek duidelijk. Visie havengebied Sloop Jeroense Gemeentesecretaris prijst toekomstgerichtheid van Sint-Annalanders Eerste jeugd- en jongerendag van district Rode Kruis in Haestinge Op school oefenen de leerlingen met elkaar de eerste hulp bij ongevallen, maar zaterdag kregen de deelnemers aan de jeugd- en jongerendag van het Nederlandse Rode Kruis in Sint-Maartensdijk met volwassenen te maken. „Ik vind het eng," zegt een van de meisjes terwijl ze pro beert een volwassen man die op de vloer van Haestinge ligt in een stabiele zijligging te brengen. Dit is toch wel even wat anders dan de lessen die de leerlingen uit groep 7 en 8 op school krijgen. Zo'n dertig kinderen doen mee aan de vijf EHBO- en de drie spelopdrachten. Beetje nerveus Sociale contact Ondernemend Met oog op 50-jarige herdenking Ramp Er wordt hard aan gewerkt om een Noorse woning uit Stavenisse naar streekmuseum De Meestoof in Sint-An- naland te krijgen. Voorzitter drs. T.G.A. Westerveld houdt er zich intensief mee bezig. Donderdag, bij het kernbezoek van het gemeentebestuur, kreeg hij te horen dat ook de gemeente zich voor deze zaak wil inspannen. „Daar ben ik heel erg blij mee." Westerveld zou de hou ten woning graag vóór de herdenking van de water snoodramp in 2003 bij het museum hebben. Dependance Ruim 2800 gulden voor zorgboerderij/restaurant Bij de gemeente wordt de plaatsing van twee tijdelijke lokalen inmid dels voorbereid. Ze komen, als het aan Bril ligt, in de tuin aan de kant van de Crooswijck. Lesruimte van de school verwijderd, ziet hij niet zitten. „Op 1 augustus heeft de school ruimte nodig voor tien groe pen, terwijl er voor maar acht groe pen beschikbaar is", vertelde wet houder W.C. van Kempen aan het einde van het kernbezoek. Groep 3 van de openbare basisschool zal na de zomervakantie veertig kinderen tellen en moet dan wettelijk ge splitst worden, maar in het gebouw is geen lesruimte meer te vinden. De school is al een verzameling van hpkjes en hoekjes door uitbrei dingen in de loop der jaren. In de vijftien jaar dat Bril de Casem brootschool leidt, zag hij het leer lingenaantal verdubbelen. Nu zit ten er zo'n 230 kinderen op. Prognoses, waarmee in onderwijs land gewerkt wordt om de behoefte aan lokalen en leerkrachten te be rekenen, blijken voor deze school niet te maken. Met de nieuwe woonwijk Vroonstede - 110 wonin gen in zes jaar - in het vooruitzicht, is het duidelijk dat er wat moet ge beuren. Ook de naastgelegen School met de Bijbel heeft geen ruimte meer over. Bril gaf aan dat het dertig jaar oude schoolgebouw in feite versleten is. Dak en kozijnen zijn slecht, de ra men hebben nog geen dubbel glas, zonwering versleten en toiletten zijn verouderd. Ook ten aanzien van de arbo-eisen mankeert er het nodige. Of er dus gerenoveerd moet worden, of volledig nieuw gebouwd, en of dat al dan niet op dezelfde plek moet gebeuren, zijn zaken die in het onderzoek zullen worden meegenomen. Het gezelschap begon het kernbe zoek bij de haven. Het voltallige college van burgemeester en wet houders, vergezeld van de ambte lijke top en raadsleden van SGP, PvdA, CDA en CU, trof het met het weer want het was een stralen de middag. Voor het havengebied is door de gemeente nog geen visie ontwikkeld, maar dat gaat wel ge beuren. Er ligt de wens van de wa tersportvereniging voor 55 extra ligplaatsen in de jachthaven, Schut- tevaer die met name een thuishaven wil voor de binnenvaart en CZAV dat ruimte wil houden voor over slag van graan en kunstmest. De eerste twee zaken kunnen, door ge bruik te maken van demontabele vingerpieren, gecombineerd wor den. Verder uitbouwen van de re creatiefunctie verdraagt zich echter niet met overslagactiviteiten. Alvo rens een standpunt te bepalen, wordt een structuurvisie ontwik keld. Behalve het haventerrein met de bedrijven van CZAV en Busman maritiem worden daarin de Kleine Suzannapolder (waar een project ontwikkelaar zomerwoningen wil realiseren), camping De Krabben- kreek, het westelijke deel van de Joanna Mariapolder en de entree vanuit de haven naar het dorp be trokken, zei wethouder Van Kem pen. Momenteel wordt er geïnven tariseerd en volgend jaar zal een voorstel gepresenteerd worden. Overigens is een structuurschets vorig jaar al door de provincie ver langd. In de 17e eeuwse houten standerd molen liet het gezelschap zich bij praten door de 76-jarige molenaar Kodde. De molen is dringend aan een opknapbeurt toe en daarvoor is ook al geld uitgetrokken, maar eerst moet het probleem van de bonte knaagkever aangepakt wor den. Met monumentenzorg wordt over extra subsidie gepraat, voor het uitvoeren van een proef met een nieuwe techniek. In zorgcentrum De Schutse gaf di recteur Den Hertog een toelichting op de nieuwbouwplannen en de Schoolleider G.T. Bril (tweede van links) in gesprek met onder meer sectorhoofd algemeen bestuur en welzijn A.G. van de Sande (links), wethouder R. Ravensteijn, raadslid M. Dijke en burgemeester W. Nuis. problemen die daarbij om de hoek komen kijken. Verder nam men een kijkje aan de Hoenderweg, op het voormalige terrein van slopersbe drijf Jeroense. Momenteel wordt daar het asbest verwijderd, waarna de gebouwen gesloopt gaan wor den. Rond de zomervakantie zou dan de bodemsanering (het plan daarvoor ligt momenteel ter inzage in het gemeentehuis) uitgevoerd kunnen worden. „Als ondertussen de planologie opgepakt zou wor den, dan kan er misschien in het voorjaar gebouwd worden", aldus wethouder Heijboer. Op het terrein komen een stuk of acht huizen. Hoewel de plangroep een plek in de buurt van de Veilingweg prefereert, is nog allerminst zeker waar de nieuwe brandweerkazerne verrijst, aldus de burgemeester. „We hebben Een van de EHBO-opdrachten is de mond-op-mond-beademing die wordt toegepast op een oefenpop. De gecombineerde groep van de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse en de Eevliet uit Poort vliet werd eerste. Tweede werd een andere groep van de Groen van Prin- sterschool en derde De Eevliet. De vossenjacht wordt gewonnen door De Rieburch uit Sint-Maartensdijk. In de grote zaal werken de leerlingen in acht groepen de opdrachten af. Ze moeten bijvoorbeeld een vinger ver binden, iemand helpen die uit zijn neus bloed en mond-op-mond be ademing toepassen op een pop. Naast de pop ligt een levend wezen. De leerlingen moeten beoordelen wat er aan de hand is. Chantal Ruisch (11) van De Rieburch in Sint- Maartensdijk weet wat ze moet doen bij het slachtoffer. Ze heeft haar A- diploma EHBO: „Eerst de neus dichtknijpen en dan je hand onder zijn nek doen. Dan gaat het hoofd Advertentie I.M. wat naar achteren en komt de lucht pijp vrij en dan kun je blazen." Ze pakt de pop beet, terwijl het gespeel de slachtoffer weer opstaat. Anne Stephie Bolier, Heieen van de Breevaart, Esmeralda de Groen en Sonja van Houdt van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse moeten een snijwond aan een vinger verbinden en iemand helpen die een bloedneus heeft. Ze willen allemaal de vinger verbinden, maar een vin ger voor vier hulpverleners is te wei nig, terwijl de man met de bloedneus ook wel wat hulp kan gebruiken. Op aanwijzing van de leiding worden de taken verdeeld. Als de wond van ver band is voorzien, voelt het jurylid of het goed vastzit en vraagt de leerlin gen of ze nu klaar zijn. Nee, ze ge ven het slachtoffer het advies naar de dokter te gaan om de wond te laten bekijken. Ze bieden zelfs aan met het slachtoffer mee te gaan. Het uitvoeren van de opdracht is een serieuze aangelegenheid. Dat wat ze op school hebben geleerd, moeten ze nu toepassen bij volwassenen die slachtoffers spelen. Sommigen zijn daardoor een beetje nerveus en ge spannen. Bovendien kijkt bij elke opdracht een jurylid mee. „Ze doen er op deze manier wel ervaring mee op," zegt H. Kurvers van de werk groep die de dag heeft voorbereid. Om de spanning wat te breken zitten er ook spelopdrachten bij, zoals het rijden in een rolstoel over een pion- nencircuit, het hengelen vanuit de rolstoel in een vijver en het leggen van puzzels (van het menselijk ske let). Drie jaar na de reorganisatie van de landelijke structuur van het Rode Kruis is dit de eerste jeugd-en jonge rendag van het district Oosterschel- de. De laatste keer dat zoiets derge lijks plaatsvond in Sint-Maartensdijk was in 1993. Maar toen was de hele provincie erbij betrokken. Nu was de dag bedoeld voor de afdelingen uit het district Oosterschelde. Dat zijn er vier: Noord-West Beveland, Rei- merswaal, Kapelle en Tholen/Sint- Philipsland. Maar de meeste afdelingen haakten af, zo laat Kurvers weten. „Dat is jammer. Er zijn een paar kinderen uit Goes, maar de rest is allemaal van de eigen afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland. Veel kinderen hadden ande re activiteiten. Sommigen hadden de woensdag voor of de woendag na deze dag wat te doen. Dan laten ze dit vallen. Er zijn ook nogal wat schoolkampen in deze periode. En vandaag is er ook een eilandelijke voetbaltoernooi in Stavenisse. Daar om zijn er ook zo weinig jongens." De werkgroep denkt er aan de jeugd- en jongerendag volgend jaar (in Goes) eerder te houden. In april bij voorbeeld als er minder activiteiten voor de schooljeugd zijn, zo zegt Kurvers. Tenslotte is het zaak om de jeugd te interesseren voor het werk van de organisatie. „We hopen dat jullie het leuk vinden om nu of later ook vrijwilligerswerk bij het Rode Kruis te gaan doen," zo schrijft voor zitter H.A. Moerenhout van het dis trict Oosterschelde in het program maboekje. Kurvers: „Op zo'n dag gaat het er toch om dat de kinderen iets samen doen. Het sociale contact is belang rijk. Het is de opzet om ze meer tot elkaar te laten komen." Bij de vossenjacht in het dorp kwa men de kinderen op de Haven de grondlegger van het Rode Kruis Henry Dunant en de ziekenverpleeg ster Florence Nightingale tegen. Ver der vonden de kinderen op hun tocht een telefooncirkel, collectebussen, rolstoelen en twee dames die bezig waren een wit lapje te breien met een rood kruis erin. Allemaal facetten die met het Rode Kruis te maken heb ben. Steeds als de deelnemers zei den: 'Zorg voor elkaar' kregen ze een deel van de oplossing mee op een kaartje. Het woord dat gevormd moest worden luidde: jeugd- en jon gerendag. Als afsluiting van de dag trad Leo Troost op. Hij vermaakte de kinde ren met goocheltrucs en een clowns- act. Burgemeester W. Nuis reikte de prijzen uit. De kinderen kregen als aandenken nog een T-shirt mee naar huis. vanmiddag wat rondgekeken, maar meer ook niet." Nuis gaf aan dat de huidige plaats aan de Bierensstraat moeilijk is en er meer naar de rand van het dorp wordt gekeken. Hij prees de besturen van Accelerando en Smash, die de koppen bij elkaar hebben gestoken ten aanzien van een nieuw eigen onderkomen. „Ze zijn, na een gesprek, zelf met een idee gekomen. Dat is positief. De uitvoerbaarheid is vers twee." De burgemeester vond het jammer dat er op de oproep richting de in woners om punten voor het kern bezoek aan te dragen, nauwelijks gereageerd 'is. „Dat bedoel ik niet als kritiek. Misschien moeten we de hand in eigen boezem steken", aldus de burgervader. Secretaris Nieuwkoop noemde Sint-Anna- land een ondernemende gemeen schap, die ontwikkelingsgericht is en met de toekomst bezig is. „Ze zijn trots op en tonen betrokken heid bij hun dorp." Nuis onder streepte dat graag. Het volgende kernbezoek van b. en w. staat voor 20 juni op de kalen der en dan komt Scherpenisse aan de beurt. Twee van de in 1954 door Noorwe gen geschonken woningen aan de Kon. Haakonstraat in Stavenisse staan momenteel leeg. Beter Wonen wil op die plek moderne levens- loopbestendige woningen bouwen. Dus dreigt de slopershamer, terwijl na al die jaren er nauwelijks exem plaren meer zijn die nog in de origi nele staat verkeren. De Meestoof zou graag zo'n huis behouden en Beter Wonen staat daar welwillend tegenover. Het bestuur kijkt daarbij vooruit naar 2003, het jaar dat het een halve eeuw geleden is dat de Ramp het zuidwesten van ons land teisterde. Landelijk zal dit groot schalig herdacht worden. Maar plaatselijk zal dat zeker ook moe ten, vindt het museumbestuur. „Voor Tholen is de watersnood zo'n belangrijke gebeurtenis ge weest", zegt Westerveld. Volgens hem heeft de provincie inmiddels enthousiast op het plan gereageerd. En nu dus ook de gemeente. Wes terveld probeert ook in Noorwegen steun te vinden voor het plan. Hij schreef de Noorse ambassade een uitvoerige brief. Het verplaatsen van de woning is geen sinecure en er zal een fiks bedrag mee gemoeid zijn. „Er worden externe sponsors gezocht", zei burgemeester W. Nuis na afloop van het kernbezoek. Hij vindt dat in ieder geval de be volking van Stavenisse bij het pro ject betrokken moet worden. Naast De Meestoof heeft het Open luchtmuseum in Arnhem belang stelling getoond voor een houten watersnoodhuis. „Wanneer een ob ject ter plaatse in stand gehouden kan worden, geeft dat museum daar echter de voor keur aan. En dat bood ons nu net de ruimte die we zochten", aldus Westerveld. De woning als een soort dependance van De Meestoof in Stavenisse handhaven, is echter geen haalbare kaart. Verplaatsen zou, wat Wester veld betreft, in zijn geheel moeten gebeuren op een ponton over het water. Of het lukt om de woning voor Tholen te behouden, moet de komende tijd blijken. Er zijn nog tal van onzekerheden. Westerveld heeft ondertussen al wel ideeën over de plaats en de invulling. Het terrein naast het museum waar pas de peuterspeelzaal is gesloopt, ziet hij wel zitten. „En materiaal voor een expositie over de ramp hebben we in overvloed. Met name de hulpverlening van elders zou cen traal kunnen staan." De impact van de Ramp op de streek rechtvaardigt wat de voorzitter betreft een perma nente expositie naast het onlangs tot stand gekomen watersnoodmu seum bij Ouwerkerk. Over de toekomst van De Meestoof is tijdens het kernbezoek ook van gedachten gewisseld. Zo zijn er ideeën voor een aanbouw aan de zuidkant, voor multifunctioneel ge bruik. En de voormalige bodewo ning aan de noordkant blijft een op tie voor de politie, om er een wijkbureautje te vestigen. De ge bouwen van het museum (uitgezon derd de nieuwgebouwde schuur) zijn eigendom van de gemeente, maar die heeft al eens een balletje opgegooid over het verkopen ervan. De Meestoof zelf ziet dat niet zit ten, maar al geruime tijd wordt er gepraat met Beter Wonen. „Tegen woordig is er bij wet voor woning corporaties ook een rol weggelegd op het terrein van de leefbaarheid in woonkernen. En daar gaat het hier om", aldus Westerveld. Nuis noemde het streekmuseum een voorziening om trots op te zijn en hij prees de inzet van de vrijwilli gers. 'Wat is er met jongeren aan de hand' is de titel van een boek in één van de kraampjes op het par keerterrein van de Gereformeer de Gemeente in Sint-Annaland. 'Even nadenken' staat er op een andere uitgave. „Het stil staan bij jongeren die het zelf niet meer redden, vinden wij belangrijk. De opbrengst van deze verkoping is vers twee", zegt Dick Andriesse. Hij coördineert namens de jeugdver enigingen van de Gereformeerde Ge meenten uit Sint-Annaland, Scherpe nisse en Poortvliet de activiteiten ten bate van de landelijke actie 'Een (t)huis voor jongeren.' Om de drie jaar stelt de jeugdbond van de Gere formeerde Gemeenten een speciaal doel centraal en dat is dit keer een zorgboerderij met een restaurant in Ouddorp op Goeree-Overflakkee, die door probleemjongeren geëxploiteerd gaat worden. De teksten bij de artike len op deze verkoping/rommelmarkt sluiten aan bij de jeugd: 'Doe eens gek, neem een snack' en 'Doe een bakkie en neem een plakkie.' Er zijn ook spullen om thuis cake te bakken, pannenkoeken en andere lekkernijen, allemaal van Zeeuwse Vlegel-produc ten. Omgeven door fris groen van o.a. bessenstruiken, leent het parkeerter rein zich prima voor deze verkoping. Op de achtergrond zorgt de oude standerdmolen op de Molendijk voor een fraai decor. De vlag wappert fier. Het zonnetje schijnt. „Zaterdagmorgen om zeven uur zijn we begonnen met het opzetten van de kramen", vertelt Andriesse. „Jammer dat onze verkoping tegelijk met de moederdagmarkt van gymnastiekver eniging WIK is, maar wij hadden on ze datum in februari al gepland. We willen niemand in de wielen rijden en beschouwen die vereniging maar als medestander op deze verkoopdag. Vanmorgen hebben we het in elk ge val heel druk gehad." Er staan allemaal jongeren in de stands en die worden op deze manier sterk bij de activiteiten betrokken. ,Weg met de vooijaarsmoeheid' staat er bij de stand vol met vitames uit de Oosterschelde. Vers gesneden lams oren voor vijf gulden per pond en vrijdag zelf geraapte kreukels. Om goed te slapen zijn er boerenjongens en -meisjes te koop. Er is ook hout snijwerk, maar ook voor sportsokken, wenskaarten en kamerhangplantjes, fuchsia's, beschilderde dakpannen en computerprogramma's kan men er te recht. Een konijn wacht in zijn hok geduldig op een baasje. De bezoekers kunnen ook sjoelen en vogelpieken. In de knutselhoek worden er arm bandjes gemaakt en bloempotten ge verfd. Dankzij het prachtige weer kan dat allemaal in de openlucht. Met de opbrengst van ruim 2800 gulden netto zijn de organisatoren tevreden, 's Middags was het door het warme ■i... /- Ixden van drie jeugdclubs werkten zaterdag mee aan de verkoping in Sint-Annaland. weer minder druk, maar over de gehe- voor de bloemenmarkt die de zending dag van de jeugdverenigingen van de le dag genomen, zijn de jongeren te- van de Geref. Gem. in Poortvliet Geref. Gem. Dan worden de acties vreden. Het restant van de artikelen houdt. Het resultaat uit Sint-Annaland voor de zorgboerderij met restaurant wordt nog gebruikt als aanvulling telt 2 juni mee op de landelijke bonds- in Ouddorp afgesloten. Gesprekken voeren met jongeren ga randeert niet dat gesignaleerde pro blemen plots voorbij zijn. Burge meester W. Nuis zei dat in de commissie algemeen bestuur en wel zijn, waar de voortgang werd bespro ken van de problematiek rond de jeugd in Oud-Vossemeer. Duidelijk werd dat een ontmoetingsplek voor de jeugd in dorpshuis de Vossenkuil er niet in zit. CDA en CU pleitten voor een prefab container en daarvoor wordt inmiddels al prijs opgevraagd. „Als bij voorbaat duidelijk is dat de Vossenkuil niet zal lukken, kunt u daar beter geen tijd en geld in ste- ken", vond P. van Belzcn. Nuis ver duidelijkte dat voor de basisschool- jeugd nog altijd naarstig naar een al ternatief wordt gezocht voor hun disco-avond. Maar het gaat om meer groepen, met diverse wensen. „Het kost tijd, want in het dorp is nergens een plek te vinden waarvoor niet eerst een planologische procedure nodig is." Voorde 16-plussers lijkt de VVD een mobiel onderkomen wel iets, met begeleiding door een jongerenwerker die een vertrouwensrelatie kan op bouwen. Dan moet wél meer geld worden uitgetrokken door de ge meente. „Het probleem dreigt, on danks alle goede bedoelingen, te es caleren. Het gebruik van genotmid delen, drugs, neemt hand over hand toe en de jeugd trekt 's avonds van de ene hangplek naar de andere", schet ste mevr. E. Frigge-Hogesteeger. De PvdA denkt dat een klein groepje ver antwoordelijk is voor de overlast en dat het misschien beter zou zijn om eens met de ouders daarvan te gaan praten. De SGP waardeert het dat een deel van de jeugd van goede wil is. Maar voor hen die dat niet zijn, zou het 'zero tolerance'-beleid toegepast moeten worden zoals ook in Renesse gebeurt. De burgemeester zag dat an ders. Want in Renesse gaat het om jeugd van elders tijdens het toeristen seizoen, terwijl in Vossemeer de jon geren het hele jaar vertier missen. „Maar nog nooit is er zoveel politie in Oud-Vossemeer geweest als de laatste tijd. En ik heb met ze afgesproken dat er bij overtredingen bekeurd wordt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5