„Maak brandweeropleiding waar je meteen na havo of vwo naartoe kunt" Stichting jeugdwerk nog één bestuurslid Provincie is niet voor rotonde gemeentehuis Trekpaard zorgt voor oud tafereel bij Oostdijk <®bi ft--e AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Groenstrook in Groot Verréhof en Watervliethof moet er komen Huiskamp en Noteboom in voor 3e plaats KUNSTSTOF Dianne Geuze uit Tholen geeft oplossing personeelstekort Te zware taak voor vrijwilligers Voorkeur voor paard boven tractor Donderdag 17 mei 2001 57e jaargang no. 26 Eendrachtbode woensdagmiddag KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Een hbo-opleiding die direct aansluit op vwo of havo. Dat is een oplossing die bijdraagt aan het terugdringen van het tekort aan brandweerofficieren. Tenminste, dat vindt de 16-jarige Dianne Geuze uit Tholen. Zij schreef een brief aan het blad Brand Brandweer waarin ze oplossingen aandraagt voor het personeelsprobleem bij de brandweer. Het ministerie van binnenlandse zaken geeft haar gelijk, het opleidingsinstituut Nibra draait rond de hete brij. Hbo-opleiding Spijker op z'n kop Meer uren Deze week Op een van de eerste zonnige lentedagen in mei zijn veel agra riërs volop actief op het Thoolse akkerbouwland. Waar de tracto ren elders af en aan rijden, speelt zich een ouderwets tafereel af op het akkerbouwland van L.J. van Nieuwenhuijzen in Sint-Phi- lipsland. Onder een strakblauwe hemel bewerkt Van Nieuwen huijzen zijn land met een heus Belgisch trekpaard. Voor de eer ste keer gebruikte hij woensdag het paard om zijn land zaaiklaar te maken voor het zaaien van bloemen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De bewoners van Groot Verréhof en Watervliethof in Tholen zijn in opstand gekomen tegen het voor nemen van de gemeente om een geplande groenstrook in de straten te vervangen door een trottoir. Het zou de leefbaarheid aantasten, schrijven ze in een brief aan het college van burgemeester en wet houders. In het originele plan voor de her inrichting van de twee straten staat een groenstrook gepland. Die bestemming is nu gewijzigd in 'trottoir' en daarmee kunnen de bewoners niet leven. „Naar onze mening wordt door het aanbren gen van een trottoir in plaats van een groenstrook in bovengenoem de straten, ten onrechte afgeweken van het kwaliteitsbeeld dat is aan gegeven in de beeldkwaliteitskaart van het betreffende bouwplan", schrijven 28 bewoners in de brief aan het college van b. en w.. „De aanblik en leefbaarheid van de beide straten, en daarmee van de huizen en tuinen aan deze straten, zal hierdoor minder groen en fraai zijn dan in het oorspronkelijke plan was aangegeven." De brief schrijvers constateren zuur dat zij wel geacht worden zich te houden aan de bebouwingseisen uit de beeldkwaliteitskaart. „Dat lijkt helaas een eenzijdige invulling van het plan om tot een fraaie wijk te komen", vinden de onderteke naars. ZIE VERDER PAGINA 13 In verband met Hemelvaartsdag donderdag 24 mei verschijnt de Eendrachtbode volgende week op woensdagmiddag 23 mei. Zorgt u ervoor dat berichten en advertenties dinsdag voor 13.00 uur binnen zijn. Nu raadslid P.K.M. Stouten uit Stave- nisse zich niet herkiesbaar stelt, zoekt de VVD naar een nieuwe derde man. Daarvoor lijken O. Huiskamp en H. Noteboom, beiden uit Tholen, de hoogste ogen te gooien. Zij stonden in 1998 respectievelijk vierde en vijfde en hebben zich nu opnieuw aange meld voor een verkiesbare plaats. Dat bleek dinsdagavond tijdens een leden vergadering van de Thoolse VVD, waarbij een voorlopige groslijst met 27 namen werd vastgesteld. Onder hen wethouder R. Ravensteijn en fractievoorzitter mevr. E. Frigge-Ho- gesteeger, beiden uit Oud-Vossemeer. Oud-raadslid G.J.Hoek uit Sint-Maar tensdijk, in 1998 zevende, heeft zich opnieuw kandidaat gesteld voor een verkiesbare plaats. Dat deed ook K.B.M. Saris uit Poortvliet, die vorige keer een tiende plaats bezette. Nieuw in de top zeven is F.J. Goossen uit An na Jacobapolder, die zich in zijn woonplaats inzet voor de buurtbus. Mevr. C.L. van Dalen-Doeleman uit Scherpenisse (vorige keer zesde) staat niet meer in de top tien, evenmin als P.C.A. Versluijs, die uit Sint-Philips- land naar Goes verhuisde. W.A. Boogaard uit Sint-Annaland bezette in 1998 de negende plaats. De helft van de 27 gegadigden heeft zichzelf kandidaat gesteld, de rest is door anderen genoemd. Voor 1 juli komt er een definitieve groslijst op al fabetische volgorde, omdat dinsdag avond nog niet bekend was of alle ge noemden wel op een kandidatenlijst willen staan. Een commissie van drie mensen (voorzitter J.L. van Gorsel, statenlid H.A. Polderman-Martin en raadslid P.K.M. Stouten) doet vervol gens een voorstel aan de leden, die voor 1 november een definitieve kan didatenlijst zullen vaststellen. Fabrieken showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St, Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Dianne Geuze wil best graag bij de brandweer, maar ze vindt het onzinnig om eerst een andere hbo-opleiding te moeten volgen. Dianne is niet toevallig aan het num mer van Brand Brandweer geko men. Ze is de dochter van brand weerman Adrie Geuze. Het was dan ook haar vader die het balletje aan het rollen bracht. „Ik heb best interesse in de brandweer. Eerst kwam ik ook uit bed om te weten waar de brand was, als 's nachts de pieper van mijn vader afging. Maar tegenwoordig blijf ik lekker liggen. En ik blader ook wel door het brandweerblad, maar ik lees het niet van voor tot ach ter. Misschien had ik het bewuste ar tikel wel helemaal niet gezien als mijn vader het niet aan me had laten lezen", vertelt Dianne. Ze verwijst naar een artikel in het no vembernummer van Brand Brand weer. Daarin staat dat er elk jaar 75 vacatures ontstaan van het niveau brandmeester en hoger. Op dit mo ment zijn dat er al 80. Het Nibra (Ne derlands instituut voor brandweer en rampenbestrijding) leidt per jaar tus sen de 24 en 48 officieren op. Dat is veel te weinig om aan de vraag te voldoen. Dit tekort wordt treffend geïllustreerd door de vele personeels advertenties die het brandweerblad voor een flink deel vullen. Dianne denkt dat de oorzaak bij de opleiding ligt. „Er wordt geschreven dat het imago van de brandweer moet worden ver beterd en dat men mensen moet gaan werven. Waarom staat het Nibra dan niet op de studiebeurs die elk jaar ge houden wordt in de jaarbeurs te Utrecht? Dat is een uitstekende gele genheid om reclame te maken voor een opleiding", schrijft Dianne in haar e-mail aan de redactie van Brand Brandweer. „Na het bekij ken van de site van het Nibra, conclu deer ik dat je alleen met een hbo-op leiding wordt toegelaten bij het instituut. In alle mogelijke beroepen kun je na de havo of het vwo een op leiding volgen, behalve in de sector van de brandweer. Als er een hoge school of universiteit zou zijn waar je meteen vanaf havo of vwo naartoe zou kunnen, zou er veel meer interes se zijn voor de opleiding." Dianne legt uit dat de enige opleiding voor brandweerofficier die van het Nibra is. Deze stelt echter als eerste vereiste dat men al een hbo-diploma heeft. Samen met het Nibra (twee jaar) duurt een studie voor brand weerofficier dus minimaal zes jaar. „En wanneer maak je de keuze voor een beroep? Dat doe je als je van de middelbare school komt. Dus dan is het niet handig als je eerst een andere hbo-opleiding moet gaan volgen als je naar het Nibra wilt. Ze adverteren ook met de slogan 'Een gewone ma nager kun je altijd nog worden'. Maar als je eerst een hbo-opleiding in de managementsfeer hebt gevolgd, kun je dat al worden. Dus waarom zou je dan nog naar het Nibra gaan?" Er ging een hele periode overheen en Dianne hoorde niets van Brand Brandweer. Ze besloot nog een e- mail te sturen om erachter te komen wat er met haar brief was gebeurd. Daarna volgde er actie. De brief werd met een reactie van het Nibra en van het ministerie van binnenlandse za ken geplaatst in het februarinummer van dit jaar. De reactie van het minis terie was kort en duidelijk. „Wij den ken dat Dianne Geuze de spijker op zijn kop slaat. De officiersopleiding is een post-hbo-opleiding. Het zou inderdaad goed zijn om de mogelijk heden te onderzoeken van een (hbo-) opleiding die aansluit op havo/vwo, om zo een breder potentieel aan te boren. Er zijn al voorstellen gedaan in die richting, maar vooralsnog is de bestaande structuur wettelijk gere geld en dat verander je niet zomaar", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Het Nibra draaide volgens Dianne rond de hete brij. Directiesecretaris Schruijer antwoordt dat het zo simpel allemaal niet ligt. Dat het Nibra slechts de uitvoerder is van de op drachten van het ministerie van bin nenlandse zaken. En dat de brand weer behoefte heeft aan leidihg- gevenden met uiteenlopende achter gronden. Van psychologen tot bouw kundigen. Daarom heeft men inge steld dat kandidaatstudenten eerst een hbo-opleiding moesten hebben afgerond. Tot slot vindt het Nibra het vak van brandweerofficier een zeer verantwoordelijke functie. „Maar dat is piloot bijvoorbeeld ook. En daar voor kun je meteen vanaf de middel bare school een opleiding voor gaan volgen", zegt Dianne. Ze vindt het wel jammer dat er waarschijnlijk niets met haar opmerkingen wordt gedaan, of pas op heel lange termijn. „Wel ga ik op de studiebeurs in Utrecht zeker kijken of het Nibra er nu wel staat." Voor de Thoolse liggen de toekomstplannen nog niet hon derd procent vast. „Het is wel voor 99 procent zeker dat ik communica tie ga studeren in Vlissingen. En ik wil best het brandweervak in. Maar ik moet nog een jaar op het Mollerly- ceum in Bergen op Zoom. Ik zal blij zijn als ik klaar ben. Dan vier jaar studeren. Dat houd ik nog wel vol. Maar om er dan nóg twee jaar aan vast te knopen... Ik weet niet of ik dat zie zitten." De reacties vanuit het Thoolse brand weerkorps gingen niet echt over de inhoud van het artikel. „Via mijn va der heb ik wel reacties gehoord over het feit dat ik in Brand Brandweer stond, maar over wat ik daar heb ge zegd, heb ik nog niemand gehoord." Of Dianne ooit nog bij de brandweer terecht zal komen, weet ze nog niet. Maar dat ze het vak wel ziet zitten, is duidelijk. En een vrouw erbij in wat nog steeds een mannenwereld is, zou geen kwaad kunnen. „Vrouwen kun nen net zo goed bij de brandweer als mannen. Zeker wat betreft leidingge vende functies." De stichting jeugd- en jongerenwerk Tholen verkeert in een impasse. Voorzitter mevr. S. van Buuren uit Oud-Vossemeer is nog het enige be stuurslid. „Er wordt druk aan een oplossing gewerkt. Hopenlijk lukt dat na de vakantie", zegt ze. De medewerksters van de stichting en ook de vrijwilligers lopen al maanden op hun tenen. „Maar het lukt aardig om de tent draaiend te houden." Verhuizing naar elders of drukke an dere werkzaamheden zijn er de oor zaak van, dat gaandeweg de bestuurs leden van de stichting afhaakten. „Op een gegeven moment waren we nog met zijn drieën over. Dan wordt er veel van je gevraagd en dat leidde er toe dat ook de beide anderen ermee stopten", zegt mevrouw Van Buuren die zelf nog maar een jaar in het stich tingsbestuur zit. Begin dit jaar is door de gemeente een commissie van toe zicht in het leven geroepen om naar een oplossing te zoeken. Deze bestaat uit de raadsleden mevr. M.A.E. Velt huis (die daar wegens haar benoe ming tot wethouder uit zal terugtre den) en P. van Belzen, alsmede oud-statenlid R.C. Bastiaanse. Zij hebben gesprekken gevoerd met jeugdcoördinator mevr. W. Berkelaar en diverse oud-bestuursleden, om de problematiek helder te krijgen (er be stonden ook verschillen in visie tus sen de coördinator en verschillende bestuursleden). „Het beeld dat ont staat, is dat het voor vrijwilligers ei genlijk een te zware en moeilijke taak is om het bestuur te vormen van een organisatie die met betaalde krachten werkt. Dat vraagt nogal wat kennis van mensen", aldus mevrouw Velt huis. De commissie heeft haar con clusies inmiddels aan burgemeester en wethouders gepresenteerd. Eind deze maand worden ze met de betrok kenen van het jeugd- en jongeren werk besproken. „We komen er met zijn allen wel uit", is de overtuiging van de wethouder. De gedachte is om in ieder geval een aantal taken tijde lijk naar de gemeente over te hevelen en op die manier het bestuur te ontlas ten. Mevrouw Van Buuren geeft inder daad ook aan, het een ongelukkige constructie te vinden dat ze tegelijker tijd werkgever en vrijwilliger is. Als voorzitter van Jong Vosmaer heeft ze het de laatste tijd bovendien druk met de situatie rondom de sluiting van het jeugdhonk in de Vossenkuil, en met het aanpakken van het overlastpro- bleem in het dorp. „Veel administra tieve en financiële zaken van de stich ting doet Wil Berkelaar nu. Maar zij en jeugdwerker Ingrid Bras komen daardoor onvoldoende aan hun eigen lijke werk toe." Ondersteuning is er ook van ambtenaar mevr. Van der Weele van de gemeente. Met de com missie van toezicht werkt mevr. Van Buuren goed samen, zegt ze. „We denken over veel zaken hetzelfde." Naast alle bestuurlijke problemen is jeugd- en jongerenwerk toch met een aantal zaken voor de jeugd bezig. „Voor het eerst organiseren we dit jaar een kinderkamp en dat vergt heel veel voorbereiding." De roefeldag is na zeven jaar verleden tijd, maar de straatspeeldag op 20 juni wordt in meerdere Thoolse woonkernen geor ganiseerd. In de commissie algemeen bestuur en welzijn stipte mevr. E. Frigge -Hoge- steeger de problemen bij het jeugd- en jongerenwerk aan. „Het is vijf voor twaalf en we zullen alles op alles moeten zetten om het jeugdwerk voor onze gemeente te behouden." Volgens het VVD-raadslid blijft een oplossing te lang uit en zullen er meer uren voor het jeugdwerk beschikbaar moeten komen. „Of er geld bij moet, is aan u als gemeenteraad", kaatste burge meester W. Nuis de bal terug. Mevr. Frigge kwam nog op de proppen met het idee van een jongeren informatie- en ontmoetingsbus. Dit plan is door het jeugd- en jongerenwerk ook al eens uitgewerkt, met daarbij een kos- tenbegroting van 169.000 gulden. „Graag zou ik dit een keer in de com missie bespreken", aldus het raadslid. Gedeputeerde Hennekeij heeft wethouder Heijboer te verstaan gege ven, dat de provincie geen voorstander is van een rotonde in de Nieuwe Postweg. Ten eerste wil de provincie op deze drukste weg van het eiland geen nieuwe ontsluiting en ten tweede zou een achtste rotonde tussen Tholen en Sint-Maartensdijk teveel van het goede worden. In de plannen voor het nieuwe ge meentehuis tussen de Koningin Ju- lianastraat en de Nieuwe Postweg wordt een rotonde essentieel ge noemd voor de ontsluiting. Anders zou de hoek Luchtenburgseweg/ Postweg in Tholen de vestigings plaats voor het nieuwe gemeente huis moeten worden. „Wij staan niet te springen om een extra ont sluiting", zegt Erik Schuhmacher, die namens de provincie het project duurzaam veilig verkeer op Tholen coördineert. „Wij zijn tevreden met de huidige situatie. De Nieuwe Postweg ligt er prima bij. Tholen heeft twee goede ontsluitingen via de Grindweg en de Postweg. Een rotonde in de Nieuwe Postweg zou ook zeker geen eenvoudige zaak zijn. De provincie staat er echt niet bij te juichen." Schuhmacher maakt duidelijk, dat de nieuwe Postweg in het plan duurzaam veilig als een gebiedsontsluitingsweg is aangemerkt. „We zijn heel zorgvul dig op dit terrein. Het gaat eerst om de veiligheid, maar toch ook om een bepaalde trajectsnelheid. En wanneer er over een afstand van 15 km totaal acht rotondes zouden komen met ge middeld om de twee km een rotonde, dan komt die trajectsnelheid toch in het geding." ZIE VERDER PAGINA 2 Promotie voor jubilerend Smerdiek zou Adrie van Splunter leuk vinden Echtpaar Van Dijke- van Bergeijk in Tholen zestig jaar getrouwd Schoonspringster Renate Geuze voor derde keer Thools sportvrouw EN VERDER... De Casembrootschool zit om extra lokalen verlegen Dertig kinderen doen mee aan jeugd- en jongerendag van Rode Kruis Scheidend avondhoofd Ten Anker zou na 28 jaar wéér voor zelfde baan kiezen De Rieburch Zeeuws kampioen schoolvoetbal sjc* Wie de ondergeschikte is van het verstand is een vrij man Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De tractor met aanhanger staat verlaten aan de kant van het smalle landweggetje. De zeven jaar oude Rika schijnt het heel normaal te vinden en stapt gedwee over het land bij de boerderij Broedershof aan de Oostdijk. „Het is begonnen als hob by, maar Rika heeft bewezen een goed werkpaard te zijn en zodoende gebruiken wij haar nu op het land. Een bijkomend voordeel is, dat de bodemstructuur niet wordt aangetast door de hoefsporen. Bij een tractor is dat vaak wel het geval." Ge lukkig zit het weer mee voor Rika. „Nu moet ze af en toe al pauze houden, maar als het te drassig wordt dan is er zeker geen doorkomen aan. We zijn daarom erg blij met dit warme lentezonnetje." Rika is echter niet het enige paard dat in de belangstelling staat op Broedershof. De familie Van Nieuwenhuijzen werd eerder in de week verrast door de geboorte van een stevig veulen met de Belgische naam Bieke. Een typerende naam voor het jonge Belgische trekpaard. „In tegenstelling tot een vorige geboorte was ik dit keer getuige van deze mooie gebeurtenis," aldus mevr. Van Nieuwenhuijzen. Trots toont zij het pasgeboren veulen dat gretig melk zuigt bij zijn moeder. „Er is geen dierenarts aan te pas gekomen. Biekes moeder heeft de klus helemaal zelf ge klaard." H. Adriaanse op de sleper achter het 7 jaar oude paard Rika op het land van L.J. van Nieuwenhuijzen aan de Oostdijk in Sint-Philipsland. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1