Twaalf belangstellenden voor vacatures bij drie blusgroepen De Passiebloem: passie voor tuinen 'Buurtbus moet ook op Tholen gaan rijden' Grotere loopafstand naar bushaltes blijft College had Varkens Nee de hand moeten reiken Extern onderzoek bouw- en milieuzaken Weinig bezoekers bij demonstratie in Sint-Annaland Kantoren en winkels rond Haven smalstad Nieuw gemeenschapscentrum smalstad voor 3,6 miljoen euro Donderdag 10 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Elf bushaltes van BBA verdwijnen De bushaltes buiten de bebouwde kom waar weinig ge bruik van wordt gemaakt, gaan verdwijnen. Het gaat om elf haltes in het Thoolse buitengebied. Maar er is ook een nieuwe halte bijgekomen voor werknemers op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk. De buurtbus kan in de stille uren ook op Tholen dienst gaan doen. Mirakel Altijd vragen Provincie: bezwaar Anbo ongegrond Oudere en jongere Tholenaren moeten naar de bushalte aan de rand van de dorpen blijven lopen of fietsen. Gede puteerde staten hebben een bezwaarschrift van de Anbo regio Tholen ongegrond verklaard. Die wilde de loopaf stand beperken, zoals dat voorheen het geval was. Het buiten de dorpskernen plaatsen van bushaltes levert grote loopafstanden op en dat is met name voor ouderen ver velend, aldus de Anbo. Scheiding Sinds kort is Tholen een hoveniersbedrijf rijker. De Pas siebloem, hebben Leendert-Jan Zandijk en Marco Heij mans hun onderneming gedoopt. Een opvallende kleu renprint van deze bloem siert de bedrijfsbus die het tweetal voor zijn werkzaamheden heeft aangeschaft. Ondernemingsraad kost 36.302 euro VVD en D66 hebben er al vaak op aangedrongen, maait nu zijn ook b. en w. tot de conclusie gekomen, dat een extern onderzoek naar de benodigde capaciteit op de af deling bouw- en milieuzaken van de gemeente Tholen gewenst is. Overigens gaat dat niet van harte bij het col lege. .Teneinde de discussie inzake de benodigde capaci-l teit te kunnen beëindigen' schrijven b. en w. in de kader nota 2002. Stichting agrarische bedrijfsvernieuwing Winst op grond Leerlingenvervoer Varkens Delta Nuts lucratief De commissie gemeentelijke ont- deeg als er steeds minder van het wikkeling ging maandagavond ak koord met het halteplan dat is opge steld door de gemeente, de BBA, de provincie Zeeland en het water schap Zeeuwse Eilanden. Het be treft het opheffen van haltes die niet of nauwelijks gebruikt worden, het aanleggen van nieuwe haltes waar veel vraag naar een opstapplek is en het optuigen van bestaande haltes met bijvoorbeeld een overdekt fiet senrek. Haltes die minder dan vijf instap pers per dag hebben, komen te ver vallen. Daardoor kan de reistijd voor de busdienst korter worden. Het kost ook minder aan onderhoud en beheer. En er hoeven dan ook geen 'haltekommen' aangelegd te worden voor het verbeteren van de verkeersveiligheid. In grote trekken waren de raadsle den het wel met het plan eens, maar er werden ook kanttekeningen ge plaatst bij het beleid. Zo stelde J.C. Koopman (SGP) dat er door het weghalen van bushaltes geen stimu lans uitgaat om meer gebruik te ma ken van het openbaar vervoer. Hij wees ook op krap bemeten fietsen stallingen bij de overgebleven hal tes (een per kern, behalve Tholen met 3, en de smalstad met 2). J.P.Bout (CDA) vond het geen pro bleem dat er 'onnodige haltes' wor den weggehaald, maar vroeg zich wel af of de bus stopt als er reizi gers in het buitengebied staan te wachten als de haltepaal verdwenen is. Dat de bussen nu soms ver buiten de woonkernen stoppen, noemde hij betreurenswaardig. „Wat is de vol gende stap? College laat je tanden zien. Dit is de laatste snik." J. van den Donker (D66) stelde dat het openbaar vervoer alleen maar is verslechterd en stelde voor om te kijken of er net als in Anna Jacoba- polder op Tholen ook een buurtbus ingezet zou kunnen worden. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) was het eens met D66. „De buurtbus werkt boven verwachting." Oude bushok- ken moeten volgens SGP en VVD zo snel mogelijk opgeruimd wor den. De VVD ziet nog wel kans de hokjes her te gebruiken, bijvoor beeld op hangplekken voor jonge ren. Volgens A.P. Kornaat (PvdA) krij gen de mensen met het opheffen van haltes een koekje van eigen openbaar vervoer gebruikt wordt gemaakt. Hij verbaasde zich over het succes van de buurtbus in AJP. „Dat is een mirakel. Er wordt het dubbele aantal passagiers vervoerd dan aanvankelijk gedacht is. De hamvraag is of de BBA en de pro vincie ook voor het eiland Tholen op de zuidelijke en noordelijke rou te een buurtbus in zouden willen zetten. Betere verbindingen op de stille uren die ook de bejaardente huizen aandoen." VVD, SGP en CU ondersteunden het pleidooi van Kor naat. Wethouder K.A. Heijboer was het eens met Kornaat. Hij stelde echter dat de rol van de gemeente beperkt is omdat de provincie de gelden verdeelt en rechtstreeks met de BBA onderhandelt. Op dit ogenblik loopt er een onderzoek naar het combineren van het wvg-vervoer (gehandicapten) en het collectief vraagafhankelijk vervoer die vol gens de wethouder voor de daluren aantrekkelijk is voor Tholen. Hij zegde toe dat dit jaar de niet ge bruikte haltes worden opgeruimd. Maar Heijboer is niet van plan zijn tanden te laten zien aan de provin cie, zo zei hij tegen Bout: „Ik neem liever een pot stroop mee." Van den Donker was het niet eens met Kornaat dat de busreizigers het aan zichzelf hebben te danken dat er minder voorzieningen zijn. „Als er geen aanbod is, is de vraag niet te peilen. Alleen bij het industrieter rein in Sint-Maartensdijk is dat ge beurd." Volgens Heijboer kan de bevolking altijd om een halte bij de gemeente vragen. Het verzoek wordt dan naar de provincie gestuurd. De haltes buiten de bebouwde kom men die verdwijnen zijn: bij Sint- Maartensdijk aan de Provinciale- weg (bij de Eerste en Tweede Dijk) en de Oudelandseweg (bij de Pro- vincialeweg). Bij Poortvliet aan de Provincialeweg (bij de Kadijk). Bij Oud-Vossemeer bij de Hikseweg (bij de Kreekweg). Bij Sint-Anna- land aan de Joanna Mariapolder (bij de Sluisweg), aan de Vierde Dijk (bij de Muiterij weg) en de Zoetwa- terweg (bij de Winkelzeeseweg). Bij Anna Jacobapolder aan de Lageweg (bij de Rijksweg), aan de Langeweg (bij de Zuidweg) en de Rijksweg (bij de Lageweg). Volgens de provincie draagt de bus maatschappij de financiële risico's voor de lijndiensten. De afweging tussen het bezwaar van verder lopen en de mogelijkheid met de beschik bare middelen het aantal ritten te handhaven en de kernen en de bus te ontlasten, is in het voordeel van de BBA uitgevallen. Gedeputeerde staten geven hiermee aan, dat er een aantal bussen zou vervallen omdat het meer tijd (dus ook meer geld) vergt wanneer die bij meer haltes of in elk geval een halte midden in het dorp zou moeten stoppen. Het pro vinciaal bestuur vindt, dat er ,in re delijkheid' een besluit genomen is. Namens de Anbo was gemachtigde J. de Hartigh op een zitting van de provinciale adviescommissie be zwaarschriften aanwezig. Daarbij trok hij de bezwaren tegen het niet rijden in vakantietijd, het niet rijden van lijn 109 Stavenisse-Bergen op Zoom op woensdag en de inzet van kleinere bussen, in. De provincie heeft de exploitatiebij drage 2001 voor de BBA vastge steld op 1.744.230 gulden. Daar naast krijgt de busmaatschappij nog 19.000 gulden voor verbetering van toegankelijkheid en 15.100 gulden voor sociale veiligheid op Tholen en Sint-Philipsland. Voor deze laat ste bedragen uitbetaald worden, moet de provincie eerst de door de BBA ingediende voorstellen op dit terrein goedkeuren. Er is al een acti viteitenplan gehonoreerd tot een be drag van 10.318 gulden. Het gaat hierbij om een opleiding van bus chauffeurs en controleurs en ook de begeleiding van die mensen. Vanda lismebestrijding via voorlichting op scholen is ook een onderdeel van het programma sociale veiligheid. De BBA heeft vorig jaar in het ge hele werkgebied als gevolg van een aantal bijzonder vervelende ge weldsdelicten zes extra toezicht houders aangesteld. In de bussen van de stadsdiensten zijn camera's geïnstalleerd. Preventie, maar met name het kunnen omgaan met lasti ge situaties om verdere escalatie te voorkomen, staan centraal bij de so ciale veiligheid van de busmaat schappij. De BBA had voor de exploitatie van de buslijnen op Tholen en Sint-Phi lipsland om meer geld gevraagd in verband met de hoge dieselprijs (22,8% meer van 2000 ten opzichte van 1999), maar de provincie vindt, dat die prijsstijging opgevangen moet worden binnen de reguliere loon- en prijsindex. Landelijk wordt hier overigens nog naar gekeken, want volgens de BBA is er tussen de laagste en hoogste gemiddelde maandprijs maar liefst een verschil van 47,3%. Over 2000 leverde dat een kostenstijging van 4,2 miljoen gulden op. Gelet op de huidige verzoeken ver onderstellen b. en w. dat in 2002 het gebied rond de Haven/Molen- dijk/Sportlaan in Sint-Maartens dijk wordt ingevuld met kantoren en winkels. Dat staat in de kader nota die het college aan de raads commissie middelen heeft ge stuurd, die hierover maandagavond 21 mei advies zal uitbrengen. In 1998 is een voorontwerp-bestem mingsplan voor dit gebied gemaakt. Garage Maat is er vertrokken en b. en w. willen nu een totale herstruc turering van de Haven/Sportlaan onderzoeken. Een onderzoek dat 13.613 euro vergt. Verder willen b. en w. een grondi ge opknapbeurt uitvoeren op het bedrijventerrein vanaf het kruis punt Nijverheidsweg/Sportlaan. „De huidige opstallen zijn verou derd en slecht onderhouden. Ge tracht dient te worden een passen de oplossing voor dit probleem te vinden." Nu de Sportlaan de toe gangsweg van Sint-Maartensdijk is geworden, streeft het college naar een revitalisering' van dit ge bied. Er wordt 11.345 euro voor uitgetrokken. Openbare verlichting. De gemeen te Tholen wil het budget voor open bare verlichting in 2003 verhogen met 90.000 euro. Roosevelt. Gedeputeerde staten hebben de subsidie 2001 voor het Roosevelt studiecentrum in Middel burg vastgesteld op 682.590 gulden. Wat is er nu leuker dan samen met een (junior)brandweerman spuiten met een echte brandslang? De open middag van de Thoolse brandweer in Sint-Annaland heeft zater dagmiddag aan de verwachtingen voldaan met de belangstelling van twaalf inwoners voor de opvulling van vijf vacatures. De twaalf hebben in formatiemappen meegenomen en de komende weken moeten ze een beslis sing nemen of ze doorzetten, want in september beginnen de cursussen. Op de eerste open middag in Stave- nisse werden er vorig jaar twintig in formatiemappen uitgereikt, zodat er sprake was van een terugloop. Het aantal mensen dat op de brandweer demonstraties in Sint-Annaland af gekomen was, bleek echter ook aan zienlijk minder dan vorig jaar juni in Stavenisse. Toch wil de brandweer met deze activiteiten doorgaan. „Af gezien van de werving, kun je op zo'n dag ook je spullen eens laten zien", zegt commandant J. de Feij- ter. „Sint-Annaland heeft een nieu we brandweerauto en die kon men nu eens van binnen bekijken. Bo vendien komen er in deze blusgroep twee vacatures voor 31 december. In Sint-Maartensdijk zijn die er ook twee, in Stavenisse 1De twaalf be langstellenden zijn mooi over de drie blusgroepen verdeeld. Aan de beschikbaarheid overdag hechten we heel veel waarde. De komende weken zal duidelijk worden, wie zich uiteindelijk aanmelden." Het overgrote deel van de bezoekers op het havenplateau kwam voor de demonstraties. En soms mocht men zelf meedoen. „Schroom niet, wij steken de brand aan en u mag hem blussen", riep speaker Hans Bur gers, die het programma steeds van een toelichting voorzag. Ook vrou wen hesen zich zaterdagmiddag in een brandweerpak om met een schuimblusser vuur te bestrijden. Brandweerlieden uit Stavenisse assi steerden bij deze demonstratie klei ne blusmiddelen en .vlam in de pan.' Het deksel schuin op de pan of een blusdeken en klaar is kees. Sint-Phi- lipsland liet zien wat er met hydrau lisch redgereedschap kan gebeuren wanneer een bestuurder bekneld zit. Naast de brandweer waren ook me dewerkers van het Sigma-team (snel inzetbare groep ter medische assis tentie) van het Rode Kruis met twee wagens naar Sint-Annaland geko men. Zij verleenden bij diverse on derdelen hulp, zoals bij het bedrijfs ongeval, waar een medewerker onder een grote tank terecht geko men was. Rode Kruishelper Piet den Braber uit Sint-Philipsland speelde het spel goed mee door hallo te roe pen tegen de pop onder de container, om te kijken of deze gewonde nog aanspreekbaar was. De blusgroep Sint-Maartensdijk bevrijdde het slachtoffer uit zijn benarde positie door middel van hefkussens, na eerst de brand met schuin bedwon gen te hebben. Sint-Annaland had een container met oefenrook tot zijn beschikking om een orjëntatietraining te kunnen uitvoeren. Met een gasmasker op mochten ook toeschouwers zich in de container wagen. De ladderwagen uit Bergen op Zoom arriveerde nog om het duik team Tholen te assisteren bij de de monstratie van een ongeval in het water van de Sint-Annalandse ha ven. Het was hoog water en er stond een stijve bries. Behalve de brand weer kon men ook jachten bekijken die hun zeilen beproefden. De jeugd kwam volop aan zijn trekken bij het spuitfestijn van de Sint-Philipsland- se jeugdbrandweer, waarvoor zich twee rijen met kinderen vormden. Burgemeester Nuis, de wethouders Van Kempen en Heijboer en raads lid Van Beek kwamen ook een kijkje nemen bij de brandweerdemonstra ties. Onder de belangstellenden wa ren veel vrouwen en kinderen van vrijwilligers van de vijf blusgroe pen. Het college had zich wat actiever op moeten stellen tegenover de stich ting Varkens Nee toen deze liet we ten teleurgesteld te zijn in de weige ring van de gemeente om de juridisch beleidsambtenaar naar een vergadering van de stichting te laten gaan. Dat stelde P.WJ. Hoek van de SGP maandag in de com missie gemeentelijke ontwikkeling. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) en E. Frigge-Hogesteeger (VVD) steun den daar de SGP in. De stichting is het niet eens met het college om de uitnodiging voor een gesprek met deze ambtenaar, naast zich neer te leggen. Het college stelt dat de amtenaar geen bestuurlijke ver antwoordelijkheid draagt en derhalve niet als vertegenwoordiger van de ge meente op het verzoek kan ingaan. Hoek vond dat het college de stich ting dan een handreiking had moeten doen door een verantwoordelijke be stuurder naar de bijeenkomst te laten gaan. Ook Piet en Frigge pleitten voor een actievere opstelling van het colle ge- A.P. Kornaat (PvdA) deelde die me ning niet. Volgens hem had de ambte naar wel degelijk zelf naar de bijeen komst kunnen gaan omdat het geen officiële bijeenkomst betrof. Het was volgens hem niet de bedoeling dat de ambtenaar daar formele uitspraken zou doen, maar meer om het 'schep pen van saamhorigheid.' Volgens wethouder K.A. Heijboer was het niet duidelijk of de bijeen komst een officieel karakter droeg en openbaar was. „Dat weten we niet. We hebben het zekere voor het onze kere genomen. Wij zijn bestuurlijk verantwoordelijk. Ook de betreffende ambtenaar wist niet of het een beslo ten of niet-besloten bijeenkomst was." Hoek vroeg Heijboer om Varkens Nee aan te bieden dan als bestuurder in gesprek te treden. De wethouder zei daar geen probleem mee te heb ben. Maar Hoek had dat aanbod in de brief aan de stichting gemist. Volgens Heijboer is er over de zaak met Var kens Nee gesproken. Kornaat vond dat het college een scheiding had moeten maken tussen de beleidsmedewerker als privéper- soon en als ambtenaar. Heijboer: „Onze inschatting is dat er geen scheiding was." Marco Heijmans (links) en Leendert-Jan Zandijk wilden niet jarenlang vooreen baas blijven werken en begonnen een eigen hoveniersbedrijf. Zandijk en de in Steenbergen wo nende Heijmans werken al geruime tijd in het vak, na hun opleiding aan de middelbare land- en tuinbouw school. „Je kan natuurlijk jarenlang op hetzelfde niveau blijven werken voor een baas, maar daar voel ik niet voor", zegt Zandijk. Hij vond in Heijmans een geestverwant en ze besioten de sprong te wagen en voor zichzelf te beginnen. „We vullen el kaar prima aan", aldus de Steenber genaar. Door de florerende econo mie geven mensen ook meer geld" uit aan hun tuin. Dat leidt tot een toene mende vraag bij hoveniersbedrijven en mede daarop baseren de jonge ondernemers hun besluit. Bij de Passiebloem kan men terecht voor zowel ontwerp, aanleg als on derhoud van tuinen. „Met name ook het fijne werk, maar we zijn al lround", zegt Leendert-Jan Zandijk. Bestrating, gazons, snoeiwerk en winterbeurten. Alles wat er maar in de tuin te doen is, pakt het tweetal aan, zowel bij particulieren als be drijven. Zeeland en jsVcst-Brabant rekenen Zandijk en Heijmans tot hun werkgebied. Over klandizie hebben ze de paar maanden dat ze nu bezig zijn niet te klagen. Mond- op-mondreclame is daarbij belang rijk, ervaren ze. En daarvoor leent dit beroep zich bij uitstek. Klanten kunnen zelf met ideeën komen, of de uitwerking alsook het leveren van materialen volledig aan de hoveniers overlaten. De Passiebloem is aangesloten bij de vereniging van hoveniers en groenvoorzieners (VHG), een bran cheorganisatie. „Zonder een vakdi ploma kun je daar geen lid van wor den. De organisatie voert ook regelmatig kwaliteitscontroles uit. Klanten mogen er dus op vertrou wen dat een opdracht goed wordt uitgevoerd", zegt Heijmans.^. 'De herinnering aan een slechte kwaliteit duurt langer dan de blijdschap over een lage prijs' is zo'n beetje het mot to van de ondernemers. Praktisch, mooi, duurzaam en betaalbaar zijn uitgangspunten die ze in hun werk hanteren. Het buiten kunnen werken is voor Leendert-Jan Zandijk en Marco Heijmans belangrijk geweest bij de keuze voor dit beroep. Ze hebben een passie voor tuinen en dat komt terug in de naam die het tweetal voor hun onderneming bedacht. „Die moest pakkend zijn, niet te lang en goed klinken", zegt Heij mans. In de showroom van het land- bouwmechanisatiebedrijf van Zan- dijks vader aan de Wattstraat in Tholen heeft De Passiebloem een etalage ingericht. De capaciteit is niet of sterk onvol doende aanwezig om regels te kun nen handhaven. Dit mede door keuzes ten gunste van het verlenen van vergunningen, schrijft het col lege erbij. Na de inhaalslag die no dig is, zijn op de milieu-afdeling twee technische mensen extra no dig en die vergen ook weer een ad ministratieve kracht erbij. Gemeentelijke ontwikkeling zit met een vacature sectorhoofd en binnenkort ook nog met een vaca ture chef r.o. Binnen de welzijns sector is er volgens de kadernota sprake van blijvende achterstan den. Daar moet een halve arbeids kracht bij. Tholen lijdt volgens b. en w. echter niet aan de krapte op de arbeidsmarkt. „Die doet zich bij ons (nog) niet zo sterk voelen als in andere regio's." Toch wil het colle ge 150.000 euro van de raad voor vernieuwende en creatieve maatre gelen bij werving van personeel en behoud van bestaande medewer kers. Voor personele fricties wordi 9076 euro uitgetrokken, voor scho ling van oudere ambtenaren en au tomatiseringsmensen 11.345 eurci en dat is dan naast het normale! scholingsbudget van 49.916 euro. j De ondernemingsraad veroorzaakt ook gaten in sommige afdelingen, De o.r. vergadert er op los en me( scholing erbij gaan er 1270 uren irt dit werk zitten, wat niet aan dö klanten besteed kan worden. B. en w. willen afdelingen die daarvan dq dupe worden totaal 36.302 eurd toestoppen om vervangers te kun-j nen betalen. Dit komt bovenop hel bestaande vervangingsfonds van 76.780 euro. Het college wil inhoud te geven aan het thema samenwerken. Vorig jaar mocht Bart van Luijk de Thoolse ambtenaren met zijn grap-| pen en grollen oppeppen, nu mad dat een andere organisatie-advi seur/cabaretier doen voor 11.34^ euro. VERVOLG VAN VOORPAGINA Daarnaast kwam het Groen college met de opdracht om een eigen be drijfje op te richten. De jongeren ko zen echter voor de oprichting van de stichting Agrarische bedrijfsvernieu wing. Carolien Bierens, die tevens secretaresse is van de stichting, noemt het een zinvol onderdeel van het project. „Wij doen praktijkerva ring op en daarnaast heb je veel ei gen inbreng. De docenten staan aan de zijlijn en grijpen alleen in als het echt nodig is. Een voordeel van het projectonderwijs in het algemeen is, datje vrij bent in de onderwerpskeu ze. Deze stem je af op jouw interes ses. Zo hebben de medestudenten gekozen voor drie totaal verschillen de projecten. Eén groep is bijvoor beeld bezig met biologische com- postering. Een aantal andere studenten wil een soort agrarisch verkoopcentrum bij de nieuwe Wes-i terscheldetunnel realiseren. De ove-i rigen zijn bezig op het gebied van de Europese regelgeving. Zij 'vertalen', de richtlijnen in leesbare en prakti-l sche regels voor de telers. Verder is het een voordeel datje zelf je tijd in kunt delen. Zo zijn wij bij-, voorbeeld ook in de meivakantie nogj druk bezig aan het project. Gelukkig zijn de studenten heel gemotiveerd^ Ik 'had verwacht dat al het werk op twee mensen neer zou komen. Maaij integendeel, juist de mensen die an-i ders weinig uitvoerden, waren actief betrokken bij het proces." Carolieni hoopt dat de derdejaars studenten da activiteiten van de stichting volgena cursusjaar over zullen nemen. „Nu zijn wij nog de managers en zij del uitvoerders. Volgend jaar stromen zijl door en kunnen zij ons opvolgen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Nieuwbouw van Haestinge staat overigens pas in 2004 op de inves teringsplanning, maar dan voor 3.630.000 euro, maar b. en w. wil len hiervoor volgend jaar al reser veren, hoewel het dorpshuis in Sint-Maartensdijk geen gebouw van de gemeente is. De subsidies aan verenigingen en instellingen zullen volgend jaar met het inflatiepercentage van 3,5% worden verhoogd. De meer profes sionele instellingen krijgen een iets hogere compensatie wegens de re cent afgelopen welzijns-cao's. Voor de gemeentereiniging en riolering zullen kostendekkende tarieven worden gehanteerd. De gemeente Tholen blijkt uitste kende zaken te doen met de ver koop van bouwgrond voor wonin gen. De komende jaren verwacht het college een batig saldo van on geveer 3,8 miljoen euro, waarvan 3 miljoen in 2002 al een bestemming krijgt. Met de vrij besteedbare re serve en het batig rekeningsaldo van 2000 is er nog eens 2.725.000 miljoen euro, dus totaal 5.725.0000 miljoen euro kan een bestemming krijgen. Haestinge en het gemeen tehuis slokken ruim 3,6 miljoen op. Naar stedelijke vernieuwing, on derhoud wegen en riolering gaat elk 4 ton. Het waterplan krijgt 118 mille, voor herziening plan buiten gebied, restauratie van oude archie ven en het opknappen van het jeugdhonk Oud-Vossemeer wordt elk 90.000 euro gereserveerd. De bestrijding van de legionellabacte- rie kost de gemeente Tholen vol gendjaar 82.000 euro. Bouwkundi ge voorzieningen voor de brandweer vergen 68 mille, aanpassing van ge meentelijke gebouwen aan de brandveiligheid 45.000 euro en een opknapbeurt van de oude begraaf plaats in Stavenisse sluit met 23.000 euro de rij van dertien be stemmingen voor de 5.725.000 eu ro. De gemeente Tholen heeft de kadernota volledig in de nieuwe muntsoort vermeld omdat die be trekking heeft op 2002, wanneer ie dereen de gulden vaarwel moet zeggen. De kosten voor het leerlingenver voer rijzen de pan uit. Er is volgend jaar een aanvullend bedrag van 72.604 euro nodig in verband met extra kosten als gevolg van afwij kende schooltijden, waardoor min der combinaties mogelijk bleken. Hogere brandstofprijzen en hogere kosten van openbaar vervoer doen de rest. De uitbreiding van de Eben Haëzerschool in Tholen blijkt 45.378 euro meer te kosten en daar om is een aanvullend krediet nodig. De ambtenaren en collegeleden maken veel meer gebruik van de te lefoon dan geraamd was. Mobiele telefoons, die verstrekt zijn aan di verse medewerkers, zijn gemakke lijk, maar er hangt wel een prijs kaartje aan en daar komen b. en w. nu achter. Er moet 5445 euro bij. i Het aantal straten en wegen neemt toe en dat vereist 30.403 euro meen aan onderhoudsgeld. De varkensproblematiek vergt eer verhoging van 4538 euro wegens toe nemende rechtskundige adviezen, in schakeling van advocaten, procureurs en de regionale milieudienst. De richtlijnen veehouderij en stankhin- der 1996 is vernietigd. Op basis hier van zijn echter milieuvergunningen! verleend, die nu door de Raad vi State vernietigd worden als gevol: van beroepsprocedures van varkens bedrijven. De gemeente wordt ver oordeeld in de kosten. Volgens het nieuwe bestemmings plan buitengebied is het verplicht bi j elke uitbreiding van een agrarisch ben drijf een advies bij een Zeeuwse) commissie in te winnen. De helft be-i taalt de aanvrager, de andere helft komt op het bord van de gemeente. Bij uitbreiding van bestaande inten sieve veehouderijbedrijven moet een schriftelijk advies worden ingewon nen over goede landschappelijke in passing. Alles bij elkaar kost dat de gemeente 20.420 euro meer. De handelshavens vergen in 2002 een bedrag van 4764 euro extra vani de gemeente Tholen. De reparatie! van de deksloof/damwand in Stave nisse valt duurder uit en de inkom sten uit haven- en kadegelden zijn la ger door afname van het aantal vaste ligplaatsen. De brandweer gaat de gemeente Tho len ook steeds meer geld kosten. De arbowet wordt één van de boosdoe ners genoemd. Ook de mutaties ini het korps eisen hun tol. Vijftig plus sers verlaten de brandweer en nieu welingen moeten gedegen worden opgeleid. En hoewel Tholen sindsj vorig jaar eigen docenten in de gele-j deren heeft, moeten er toch ook gro tere afstanden naar andere cursus-j plaatsen worden afgelegd en dat kosl veel geld. De gemeente krijgt echter ook meei geld van het rijk. Er wordt een stij ging van de algemene uitkering ge raamd van 68.067 euro naast de infla-i tiecorrectie. Tholen deelt ook in dö winst van Delta Nutsbedrijven en dal is een zeer lucratieve deelname. Hc| dividend kan met maar liefst 82.134| worden verhoogd tot 449.242 euro erl daarmee kan de gemeente vele leuki dingen doen. Er gaat 267.730 naar di algemene reserve en 181.512 guldi naar éénmalige uitgaven. Een voor-j deel heeft Tholen ook van leenbij-J stand. De uitgaven daarvan nemerf wel met 22.689 euro toe, maar de in komsten uit terugvordering en verhaal vallen 45.378 hoger uit, zodat hef voordelige saldo 22.689 euro is. Del opbrengst uitgifte eigen graven zal in 2002 naar verwachting met 5445 euro toenemen. En de belastingen worden met 5% verhoogd, zodat b. en w. alle uitgaven hopen te kunnen dekken. De raadscommissie middelen brengt 21 mei advies uit over de kadernota, waarna de gemeenteraad die een week later kan vaststellen. Op 27 au-j gustus wordt de ontwerp-begroting 2002 aan de gemeenteraad aangebo den, die dan 29 oktober vastgesteld zal worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7