Gemeentehuis past niet in Dalempolder Gemeentehuis dicht, dan haven maar open „Een orgel is voor mij wat een hamer is voor een timmerman" De kleine blokjes Ouderen op pasfiets krijgen advies CU wil afspraken over toewijzen van woningen Stichting organiseert viertal concerten in voormalig stadhuis Veel belangstelling onder ouderen voor project Fiets op maat Donderdag 10 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Grote gevolgen wijk Mossellaan De fractievoorzitters en b. en w. van Tholen zijn van me ning dat het nieuwe gemeentehuis aan de Nieuwe Post weg moet komen. Deze uitspraak is gebaseerd op een advies van ingenieursbureau Van den Bos en De Iongh. Als deze locatie gekozen wordt, dan is het de zoveelste onnodig kostenverslindende operatie die het rustige Tho len ontwricht. Piet pleit voor herstel waterlopen Natuur Raadslid A.L. Piet kritisch over Welhoek Ingetogen klanken galmen door de ontvangsthal van het oude stadhuis in Tholen. De vingers van organist Jan de Viet gaan behoedzaam over de toetsen van het klassieke secretaire-orgel. Als artistiek adviseur van de pas opge richte stichting Anthonie Keldermans concerten is De Viet duidelijk ingenomen met de plaatsing van het huis orgel. „Dit was ook de directe aanleiding voor de oprich ting van de stichting." De stichting organiseert 19 mei het eerste van een serie van vier concerten die in het stadhuis zullen plaatsvinden. WrT'V- A 'Xs 1'1'U IJL' De Schutse Loden pijpen Blunders Ten Ankerweg Geld samenleving Landbouwschade door houtduiven, kraaien en eksters Afritten brug Woonwijk doorkruist Manifestatie voor vrij willigers wer k 'n Tiedje trug was 'k tuus 'n bitje an 't op- ruumen, toen ak 'n fotoalbum tegenkwam. In dat album zatte nog 'n paer fotootjes uut de tied da 'k bie juffrouw Corrie en juffrouw Slager op de kleuterschole zat. 't Eêste waer ak an most dienke, waere 'de kleine blokjes'. Zoals er in Bergen op Zoom gedacht wordt aan het open maken van de oude haven, zo zouden in Sint-Maartensdijk en Tholen de oude water lopen moeten worden hersteld. In de smalstad gaat het gemeentehuis dicht, en moet de haven maar open. Dat voorstel deed drs. A.L. Piet (CU) maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling tij dens de rondvraag. Piet vroeg het college of er in de nieuwe bestemmingsplannen voor de woonkernen rekening mee kan worden gehouden. „Het is bekend dat in Sint-Maartensdijk de oude waterloop tot in het centrum kwam. Wij hechten aan het herstel van cul tuurhistorische waarden. Dat geldt ook voor Tholen." Piet kreeg steun van de SGP. P.WJ.Hoek herinnerde eraan dat zijn fractie, samen met enkele ande re fracties, al gepleit heeft voor het herstellen van het kroonwerk Slik- kenburg in het plan Waterfront in Tholen (nu verstopt onder de land tong). En dat de gemeente een be roep kan doen op het Belvédèrepro ject om het werk te financieren. (In het plan Waterfront van de Sterner groep worden de oude oesterputten wel al opgenomen in het geheel.) E. Frigge-Hogesteeger van de WD noemde de suggestie van Piet om de haven in Sint-Maartensdijk terug te brengen een 'leuke gedachte'. „Dan kunnen we er een recreatiehaven van maken." En zo krijgt de smal- stads iets terug voor het feit dat het gemeentehuis er gaat verdwijnen. Wethouder W.C. van Kempen noem de de voorstellen de moeite waard, maar zei toch voorzichtig te willen zijn met het uitwerken van plannen in die richting. „We gaan daar nu geen energie in steken omdat er op dit ogenblijk al vele andere zaken op de planning staan. Maar we zijn wel gevoelig voor historische zaken. In Sint-Maartensdijk is het geen een voudige zaak om de waterloop te herstellen. Daar zit je met een na tuurgebied. Ik zie het het nog niet gebeuren. En het mag ook geen stinkgat worden." Ook SGP'er J.C. Koopman schudde met het hoofd. Piet begreep dat het geen voorrang krijgt en nu niet in de bestemmingsplannen kan worden opgenomen, maar stelde voor het te bespreken in de toekomstvisie die op Tholen wordt losgelaten. Die strekt tot 2020/2025. Van Kempen liep ook daar nog niet erg warm voor, maar sloot die mogelijkheid niet uit. Onlangs kwam het opengraven van de haven ook ter sprake op de alge mene ledenvergadering van de PvdA in café Smerdiek in Sint-Maartens dijk. Ook als compensatie voor het verlies van het gemeentehuis. Vol gens bestuurslid G. Westerweel (te vens voorzitter van de natuurvereni- ging Tholen) zal dat geen makkelijke zaak zijn, omdat er dan ook een keersluis in de geul moet komen (zoals in Stavenisse) om het dorp tegen hoog water te bescher men. Bovendien zal er volgens hem sprake zijn van kapitaalvernietiging, maar verder sprak het idee hem wel aan. Hij had er geen moeite mee als het natuurgebied De Pluimpot daar voor opgeofferd zou worden, zo zei hij. De Pluimpot werd in 1957 afgeslo ten, maar het duurde nog tot 1962 voordat de haven werd gedempt. Dat kostte toen drie ton, maar dat was inclusief het afgraven van de zeedijk langs het Molenpoldertje (de dijk lag waar nu de Sportlaan loopt). Bij het toewijzen van woningen in de nieuwe wijk Welhoek in Oud-Vos- semeer moeten Tholenaren voorrang krijgen. De gemeente moet dat vast leggen in een overeenkomst met de projectontwikkelaar Stienstra uit Heerlen. Dat stelde drs. A.L. Piet (CU) maandagavond in de com missie gemeentelijke ontwikkeling toen de samenwerkingsovereen komst tussen de gemeente en de projectontwikkelaar werd besproken. Maar volgens het college is dat niet mogelijk. J. de Viet (links) en J. van Luyk voor het klassieke secretaire-orgel in het oude stadhuis in Tholen. Volgens Piet zijn de afspraken daar over nu te vaag en moet het college daar strengere regels voor opstellen. Maar volgens wethouder W.C. van Kempen kan het college dat niet doen. „Het is de projectontwikkelaar die de markt opgaat. Die heeft daar ook kennis van. Het ligt buiten onze competentie. Stienstra heeft zeker de intentie om zich op de Thoolsq markt te richten." Piet was niet tevreden met het ant woord en vond dat het college criteria voor het toewijzen van woningen op moet stellen. Maar volgens Van Kem pen kan dat niet. „De grond wordt verkocht aan Stienstra. Daarna heb ben we geen bevoegdheid om wonin gen toe te wijzen." Het raadslid zei dat zijn fractie niet met de overeenkomst akkoord kan gaan als daarover geen duidelijke af spraken komen. „Het is in strijd met wat kamerbreed is aangenomen om bij nieuwbouw voorrang te verlenen aan de eigen bewoners. Die eis kunt u toch stellen? Dit is te gemakkelijk, te vaag en zal tot grote teleurstelling lei den bij onze bewoners." Ambtenaar F.G.J.M. Buermans van de afdeling gemeentelijke ontwikke ling greep in om nog het een en ander toe te lichten. Hij zei dat er geen spra ke kan zijn van een voorkeursrecht en dat het project derhalve niet alleen voor Thoolse kopers is bedoeld. We*t®\^rcmugW%rèntugW|rcntugWcrtn- lugWerèntugWcrcntugWca'nlugWerènJ^Wc Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 Ik zat op de kleuterschool Hummelvreugd aan de Bou Kooijmanstraat in Oud-Vosse- meer. Het kleine schooltje, met 2 lokalen, een groot speelplein met daarop een nog grotere zandbak staat er inmiddels niet meer, maar ik kan het me allemaal nog erg goed herinneren. In de tijd dat ik daar op school zat, van 1981 tot 1984, stonden er in de speelgoedkast bij juffrouw Slager verschillende doosjes met kleine houten blokjes waar je de mooiste dingen mee kon bouwen. In die döözen, of beter hezeid kisjes, zatte verschillende soorten blokjes. Dat waere nog nie van die hekleurde, zo a je die noe eit, ma heweun outkleurehe blokjes. In zo 'n kisje zaete vee verschillende, zoas drieoekehe, ronde, en vierkante blokjes. Ma a t'r op an kwam, waere d'r un bèrg waer a je eiheluk niks mee kon.<Nêê...de beste waere de rechtoekehe. Daer kon je „Maar de projectontwikkelaar heeft wel toegezegd niet naar de Randstad te zullen gaan om te adverteren. Hij zal zich tot de plaatselijke bladen richten." Piet opperde de mogelijkheid om met inschrijflijsten te werken, maar daar heeft de gemeente geen goede erva ringen mee, omdat zulke wachtlijsten snel 'vervuilen', zei Buermans. Volgens de ambtenaar bellen poten tiële Thoolse kopers regelmatig naar de gemeente om zich aan te melden voor een huis in een nieuwbouwwijk. De namen worden dan aan de project ontwikkelaar doorgegeven. Ook op de voorlichtingsavond over Welhoek meldden zich al belangstellenden aan. Piet bond wat in, maar zei de eerste bouwfase (36 woningen tot en met 2003) kritisch te zullen volgen. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vroeg zich af of er in het plan ook ruimte is voor het dagactiviteitencentrum van De Schutse uit Kesteren, zoals de An- newas in Sint-Annaland ook deel uit maakt van een woonwijk. Maar vol gens Van Kempen kan dit project niet opgenomen worden in het nieuw- bouwplan. „Dit is al een afgerond ge heel. De Annewas betrof 6 tot 8 wo ningen. Het project van De Schutse is daarmee niet te vergelijken." uuzen of torens mee bouwe. In diezèlfde kaste sting ok 'n doosje mee plastic boamen en béésten. Nog 'n paer au tootjes d'r bie, en je durp was compleet. Voor zover ik mezelf kan her inneren mochten we 's mid dags altijd kiezen waar we mee wilden spelen. Het was dan altijd maar hopen dat de juf bij jou begon, want dan kon je het beste kistje met blokjes uit de kast pakken. Van de zes kistjes waren er maar twee of drie waar die recht hoekige blokken inzaten. Kwam je als laatste aan de beurt, dan moest je het met een kleiner kistje - met al die onbruikbare stukjes - doen. Nu was dat overigens niet al leen met de blokjes zo. Als we bij goed weer buiten mochten spelen, dan waren de trekkar en stuurkar altijd als eerste vergeven. Op de deure van de klasse ieng 'n lieste mee al onze nae- men d'r op, dae wier dan op biehouwe wie at 'r wannéér en wat hekozen ad. Zo a je nog 'n bitje kans om ok 'n kêêr op de trekkarre te muhhe rie- je. Jeugdsentiment kan 'k 't nie echt noeme, ma 'k dienke d'r toch mee plezier an trug. Corneel Droogers, Tholen. „Onze doelstelling is om in dit fraaie historische gebouw activiteiten van culturele aard te ontplooien", aldus De Viet. „Dit is de meest geschikte plaats die je kunt bedenken voor een cultureel centrum met een lokale functie." Met dit uitgangspunt richt ten onlangs zeven muziekliefhebbers de stichting Anthonie Keldermans concerten op. „Met deze naam leg gen wij een link naar het oude stad huis, dat in de vijftiende eeuw moge lijk gebouwd is door deze architect uit de zuidelijke Nederlanden." Het idee voor de concerten werd geboren tijdens een uitvoering in de Neder lands Hervormde kerk in Steenber gen. J. de Viet kwam hier in contact met raadslid P. Hoek en vertelde hem over het klassieke orgel. Hoek re ageerde enthousiast op dit plan en zodoende hebben beide heren wet houder W.C. van Kempen ingescha keld om een beleidsplan te ontwik kelen. De stichting wil minimaal vier concerten per jaar organiseren, waar bij het zwaartepunt zal liggen op ou de muziek. Op 19 mei zal er een solo klavierconcert gehouden worden, waarbij sopraan mevr. P. Gorter uit Rotterdam medewerking zal verle nen. Mevr. J. Vroegrijk:Ockers uit Bergen op Zoom begeleidt het ge heel op blokfluit en J. de Viet speelt daarbij orgel en clavecimbel. Ver schillende stukken van onder andere Sweelinck, Van de Kerckhove en Constantijn Huygens zullen ten ge hore worden gebracht. Na de pauze staan er werken van G. Telemann en F. Couperin op het programma. De titel van het concert is Barok: religi eus en profaan. „Met deze keuze ho pen wij een doelgroep te benaderen die anders niet aan bod komt." De stichting heeft gekozen voor een in tieme opzet met een hapje en een drankje. „Al eerder hebben we een proefconcert gehouden om te peilen of er belangstelling voor zou zijn. Hier kwamen ongeveer zestig men sen op af. Daarom kiezen we ook nu voor een kleine opzet, zodat we een intieme sfeer kunnen creëren. Zo zijn de muziekliefhebbers echt een avondje uit." Daarna volgen twee concerten waar in het ensemblespel en de ensemble zang centraal zullen staan. Op 23 ju ni speelt het Amstel Saxofoon kwartet met medewerking van T. Oliemans, bariton. Bij het derde con cert op 13 oktober is er een optreden van het Egidiuskwartet. Het laatste concert op 15 december zal De Viet zelf invullen. Peter van Dijk speelt hier orgel en clavecimbel. „Ook zijn wij van plan om in de zomermaan den korte inloopconcerten voor toe risten te verzorgen. Deze zullen op zaterdagmiddag plaatsvinden in het stadhuis in Tholen. Wij kunnen dan eventueel gebruik maken van de bei aard om de concerten in te luiden. Daarvoor moet echter wel voldoende geld beschikbaar zijn." Ook wil de stichting eens per jaar een grote uit voering, verzorgen in de koorkerk van de Grote Kerk. Het heeft beroepsmusicus De Viet (organist in de Gertrudiskerk in Ber gen op Zoom en in de Hervormde kerk in Steenbergen) nog veel in spanning gekost om het klassieke se cretaire-orgel op de juiste plek in het voormalig stadhuis te krijgen. „Het orgel stond'voorheen bij mij in de huiskamer. Om het instrument te kunnen vervoeren, zijn eerst alle pij pen emit gehaald. Omdat deze van lood zijn, kostte het mij veel moeite om die naar het stadhuis te dragen. Gelukkig woon ik vlakbij, maar ik heb toch dertig keer heen en weer moeten lopen. Het was uiteraard een vreemd gezicht om met een doosje loden pijpen over straat te gaan." Het betreft dan ook niet zomaar een or gel. Het huisorgel is omstreeks 1830 vervaardigd door de Amsterdamse orgelmaker T. Hofmeyer. „Het is ge bouwd als sierinstrument voor de rij kelui in de grachtenpanden van Am sterdam. Men kende in die tijd drie soorten orgels. Het kabinetorgel, het bureauorgel en het secretaire-orgel, waarvan dit er één is. Het is een vrij groot instrument. Mede hierdoor lijkt het sprekend op een secretaire. Bijna alle pijpen zijn nog aanwezig, waardoor er een authentiek klank beeld ontstaat. De trappers zijn ech ter vervangen door een elektromo tor." De Viet heeft het orgel al enige tijd in bezit. „Het is een onderdeel van mijn collectie. Nu staan er nog vier instrumenten bij mij thuis. Som migen vinden dat vreemd, maar dat brengt mijn beroep met zich mee. Wat een hamer is voor een timmer man, is een orgel voor mij. Zo moet je dat zien." Kaarten voor het concert op 19 mei kunnen telefonisch gereserveerd worden bij J. de Viet 0166-603544. Stemmen van lezers De laatste kindvriendelijke wijk - Dalempolder - wordt met dit plan een racebaan. De gevolgen zijn niet te onderschatten. De geplande ro tonde op de Nieuwe Postweg wordt één van de drukste punten van Tho len. Vandaar loopt een nieuwe weg over het land van de familie De Heer langs de laatste woningen in de Mossellaan, door de Mossellaan, de Molenvlietsedijk overstekend, richting café De Tol/Stadszicht. De ze weg zal vrij breed worden, wat inhoudt dat in het laatste gedeelte van de Mossellaan alle bewoners grond - hun tuin dus - moeten af staan voor dit nieuwe plan. Dit ge beurde al eerder in de Ten Anker- weg. Alle boze reacties en tegenstand van bewoners werd ter zijde gelegd; de Ten Ankerweg is een feit. De kosten van dit plan en de uitvoer kwamen zeer ruim boven de planning en begroting. Wethou der K.A. Heijboer trok het boete kleed aan en alles ging in de doof pot. De bewoners van de Mossellaan, Kreeften-, Oester- en Garnalen- straat kochten de laatste tien jaar mooie, duurdere huizen in een prachtige, rustige omgeving. Na de plannen voor de binnenring via de Mossellaan doorkruist deze 'rand weg' hun woonwijk. Vele tientallen kinderen gaan dagelijks via de Mo lenvlietsedijk naar school, dus moet er een fietspad komen. Ziet u deze situatie al voor u, ge meente Tholen? Wees dan op uw hoede en denk één keer helder na. Zeker wethouder Heijboer, wiens fouten en blunders zich de laatste jaren in snel tempo opstapelen. De Molenvlietsedijk, in de volksmond zeven-heuvelenland genoemd, ver diende niet de schoonheidsprijs. De Molenvlietsestraat is niet om aan te zien; de 30-km-borden ontbreken nog steeds, bomen die volgens de wethouder op de hoorzitting laag zouden blijven - wat niet zo is - zijn voor de tweede keer geplant: kosten 1000 gulden per boom (2x500). Op de Ten Ankerweg zijn ook veel boze bewoners. Bij een familielid is een rotonde in de tuin gekomen. Wanneer men de garage uitgaat, moet er iemand op de rotonde gaan staan of alles veilig is. Wethouder Heijboer trekt het boetekleed aan en daarna weer uit en gaat verder met vele vreemde verkeerssituaties. De fractievoorzitters en b. en w. voorzien niet welke enorme kosten de planning van een rotonde met een binnenring via de Mossellaan en verder met zich meebrengt. Ont eigening, schadeclaims van vele ge dupeerden, dure aankoop van gron den en last but not least, de provincie heeft het laatste woord. De Nieuwe Postweg is eigendom van de provincie en deze voorziet grote problemen of zal hier op een zeer overtuigende wijze tijdig op gewezen worden. Met een ontsluiting via het Stenen Kruis en de oude Postweg is niets mis. Op, de brug een bord Tholen- zuid en bij het Stenen Kruis een bord centrum-noord. Een rotonde past niet op de Nieuwe Postweg ter hoogte van de Mossel laan daar het te kort bij de brug is. Deze doorgaande weg is de enige ontsluiting voor het gehele eiland wat betreft hulpverlening en ambu lancevervoer. Wat ik me vrij dikwijls afvraag is, waar halen de fractievoorzitters de Vanaf maandag is de jacht gedeelte lijk heropend. Op Tholen en Sint-Phi- lipsland is het toegestaan om op ak ker- en tuinbouwgrond en op percelen vollegronds groenten aan schadebe- strijding te doen. Nu er veel gewassen zijn ingezaaid, is de landbouw ge diend met de bestrijding van de zwar te kraai, ekster, houtduif en het ko nijn. Ter voorkoming van landbouw schade mag ook een kraaienvangkooi worden gebruikt. Ook knobbelzwa nen mogen worden bestreden. In vee- teeltgebieden zoals de Weihoek mag dus nog niet gejaagd worden, ook niet op de vos. De jacht op grofwild is nergens toegestaan. De wildbeheereenheid heeft de leden opgeroepen om 17 mei alsnog te be ginnen met de gezamenlijke houtdui- venafschot. Volgens jachtopzichter Han van Vossen is er veel schade om dat er door de gesloten jacht als ge volg van de mond- en klauwzeercrisis elders in het land, zoveel houtduiven zijn. „Ook kraaien en eksters hebben de overhand genomen. In sommige boomgaarden hebben kraaien de to renvalken vetjaagd, waardoor fruitte lers zonder hun belangrijke muizen vangers zitten." Van Vossen verwacht dat de schade in akkerbouw en fruit- jteelt bij de huidige kraaien- en ek sterstand niet gering zal zijh. moed en de durf vandaan - gezien hun geringe kennis, achtergrond en opleiding - zulke dingen te promo ten? Houd alles van de laatste jaren tegen het licht en dan zijn er voor beelden te over. Budelpack vertrekt, bij Bouman-Potter gaat het overleg niet soepel, grote bedrijven wijken uit en kruimels worden aangetrok ken. B. en w„ doe een pas op de plaats. Ga op een niet te grote stoel zitten, let op uw centen. Het gaat om geld van de samenleving en hou hier ge degen rekening mee. Tholen is niet Rotterdam aan het Schelde-Rijnka- naal, maar platteland met vele func ties. In het rapport van Van den Bos en De Iongh staat ook, dat er op- en af ritten van de brug zullen vervallen. Hoe is dit mogelijk voor bedrijven rondom de brug. Het verkeer komt dan door het centrum. Verder wordt er te weinig rekening gehouden met uitbreiding van de begraafplaats. Alle volkstuinen tussen de Konin gin Julianastraat en de Nieuwe Postweg kunnen ook verdwijnen. Dikwijls is dat het enige vertier van de betrokken mensen. Oudere men sen - de generatie die Nederland heeft groot gemaakt - missen straks hun dagelijks loopje en kunnen ver trekken. Enkel het aanzien van Tho len, het enorme gemeentehuis telt. Sint-Maartensdijk krijgt leegloop, terwijl het daar jaren zogenaamd goed ging. Er moesten zelfs bedrij ven rond het gemeentehuis wijken. Over struisvogelpolitiek gesproken. De fractievoorzitters en b. en w. worden betaald om na te denken. Ie der mens maakt fouten, maar van hen wordt verwacht dat ze zo min mogelijk fouten maken. Dat aan de Molenvlietsedijk fruitbedrijven en kassen in de toekomst moeten ver dwijnen, is een ontwikkeling welke te voorzien was. Volgens een schets in het rapport van Van den Bos en De Iongh is een nieuwe weg - de randweg - precies over mijn woning Molenvlietsedijk 15a gepland, waarvoor drie jaar geleden vergun ning is verleend. Ter plaatse wordt eerst niet gekeken hoe de situatie is, maar gewoon van achter een bureau wordt een tekening gemaakt. Gemeente Tholen: maak eerst de bestaande zaken eens punctueel in orde. Gooi niet alles door elkaar en kijk eerst eens wat u te besteden hebt. Je kunt geen Mercedes kopen als je geld hebt voor een Lada. Ik roep alle bewoners van de Da lempolder op om hun stem te laten horen. Vorm een vuist, want over uw lot wordt beslist. Voer tijdig ac tie, bewoners van de Mossellaan, Oester-, Garnalen- en Kreeften straat, want een racebaan doorkruist straks uw woonwijk. Volgens wet houder Heijboer toekomstmuziek, maar is het eerder, dan gaat het boe tekleed weer aan en hebt u er een probleem bij en waardeverminde ring van uw kapitale woning. De geplande binnenring doorsnijdt mijn woning, doorkruist mijn rust en privacy, die niet te koop zijn. Een 76-jarige landbouwer uit Tholen gaf het gemeentebestuur in het verleden kopzorgen, maar ik ga de gemeente vele slapeloze nachten bezorgen. Ik ben er klaar voor en zal alle ontwik kelingen op de voet volgen en met plezier de juridische degens krui sen. Het gemeentehuis past niet in de Dalempolder en de randweg is een foute keuze. Voor de gemeente wat onderneemt, moet eerst fatsoen lijk met de eigenaren worden over legd, want daar krijgt men mee te maken C.J. van den Berge, Molenvlietsedijk 15a, Tholen. De gemeente Tholen wil een comité oprichten dat zich bezig gaat houden met de organisatie van een 'vrijwilli- gersmanifestatie'. In overleg met ver tegenwoordigers uit het verenigings leven heeft de gemeente besloten om een grote activiteit te organiseren om daarmee de problematiek rond vrij willigerswerk onder de aandacht te brengen. De manifestatie moet her kenbaarheid oproepen en het 'samen- gevoel' in de gemeente bevorderen. „Zonder vrijwilligers zou veel pro fessioneel werk niet kunnen worden uitgeoefend en zonder vrijwilligers werk zou de kwaliteit ervan ernstig te wensen over laten. Vrijwilligerswerk is dan ook niet af te doen als een luxeprobleem, maar moet worden be oordeeld als een wezenlijk iets van onze samenleving", meldt het college van b. en w. in een voorstel aan de commissie algemeen bestuur en wel zijn. De gemeente wil binnenkort met een aantal instellingen om de ta fel gaan zitten. Verschillende particu lieren, vertegenwoordigers uit het be drijfsleven, de professionele organi saties en uit het verenigingsleven zul len zitting nemen in het comité. De gemeente zal het voortouw nemen en ƒ25.000,- beschikbaar stellen. Uit het Pot-Meijerfonds wordt ƒ5.000,- ge haald. Vanavond spreekt de commis- sie algemeen bestuur en welzijn hier over. Mevrouw Geuze neemt wat onwennig plaats op de pasfiets. Het was vooral een gezellige aangelegenheid voor de meeste ouderen. Dinsdag namen bijna vijftig Tholenaren deel aan het proefproject Fiets op maat in de foyer van gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. „Het doel van dit project is het verbeteren van de veiligheid en het fiets- comfort van ouderen", aldus ambtenaar verkeerszaken mevr. H.M. Jansen-van Deelen. Aan de hand van een zogenaamde pasfiets werden de maten van elk individu opgemeten en kregen de belangstellenden een persoonlijk advies mee naar huis. Onder begeleiding van de mensen draai kunnen de mensen gebruiken van 3VO konden de 50-plussers een fiets op maat laten maken. „De ou deren nemen eerst plaats op de pas fiets. Met behulp van deze fiets kun nen wij op een snelle manier de juiste plaats van het stuur en het zadel ten opzichte van de trapas be palen. Een computerprogramma, dat ontwikkeld is door de technische universiteit in Delft, berekent de persoonlijke fietsafstelling", zegt H.W. Post van 3VO. „Wij letten daarbij onder andere op de li chaamslengte, de schouderbreedte en de kruishoogte. De gegevens J ie vermeld staan op de computerlfit- bij de aanschaf van een nieuwe fiets. Dit programma is allereerst afge stemd op het comfort van de fietser. Het belangrijkste van een goede fiets is dat je er goed op zit. Dat zit natuurlijk ook een beetje tussen de oren. Helaas zijn er veel mensen die tijdens het fietsen last krijgen van li chamelijke klachten." Uit onderzoek is bijvoorbeeld gebleken dat min stens een miljoen fietsers last heb ben van zadelpijn. Dit was voor de technische universiteit aanleiding om een onderzoek te verrichten naar fietscomfort. In het kad<K van dit on derzoek is de pasfiets ofestaan. 3VO heeft daar een extra dimensie aan toegevoegd, namelijk de veiligheid. S.A. Verjaal is een van de deelne mers die zich heeft ingeschreven om plaats te nemen op de pasfiets. „Voorlopig zit ik hier prima." Op het sein dat hij weer af kan stappen, roept hij enigszins verontwaardigd: „Maar ik ben nog niet aan mijn kilo meters!" Verjaal geniet naar eigen zeggen nog met volle teugen van zijn ouderwetse, degelijke fiets. „Ik fiets veel, dus daarom heb ik mij in geschreven voor dit project. Op deze fiets heb ik al heel wat kilometers gemaakt en tot nu toe heb ik nooit ergens last van gehad." Verjaal is een fanatieke fietser die geregeld een tochtje langs de Brielse Maas maakt. Ik moet wel toegeven dat ik een ech te vlakrijder ben. Ik houd van fiets routes ik het buitenland, maar het moet niet al te steil worden." Pen ningmeester van 3VO, J. de Winter, wijst hem op enkele aandachtspun ten. „De houding van de armen is bijvoorbeeld van groot belang. De druk op de handen moet vermeden worden. De pols moet in één rechte lijn staan met de hand, anders krijg je een tinteling in de vingers. Verder moeten fietsers erop letten dat zij met hun voeten bij de grond kunnen komen. Vooral voor veel dames is de afstand te groot. Zij hebben de nei ging om bij het tot stilstand komen, van de fiets te springen. Dit is zeer gevaarlijk, omdat de fiets door kan rijden bij het afstappen in een nood situatie." Verjaal noemt het project zeer geslaagd. „Met het oog op de toenemende seniorenmarkt is hier natuurlijk behoefte aan." Fiets op maat is onderdeel van het project Duurzaam veilig verkeer op Tholen. Eerder werd al aandacht besteed aan de verkeerskennis onder ouderen en werd er een broemcursus georgani seerd, waarbij de rijvaardigheid van de 50-plussers getest werd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5