'Maf dat je via internet met ver familielid in contact kunt komen' 'Rijd nooit achter iemand aan, dan zitje gegarandeerd fout' Verburgh Canadese Jan de Viet (81) ontmoet Jan de Viet (18) uit smalstad Laban Crème Fraïche is verrassend MAC Tholen houdt al kwart eeuw oriëntatieritten met auto Collecte voor medische hulp aan kinderen Donderdag 10 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Het begon via de chatbox op internet, ergens in januari. De 18-jarige Jan de Viet uit Sint-Maartensdijk ontving via het praatprogramma ICQ een berichtje van een zeke re Lenny de Viet uit Canada. Die had met behulp van ICQ naar de naam De Viet gezocht en had zo zijn naam genoot in de smalstad gevonden. Zo ontstond er een con tact met een De Viet aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan. Daar bleef het niet bij, want zondag stond Lenny's vader Jan de Viet (81) uit Vancouver onver wachts bij Jan de Viet (18) in Sint-Maartensdijk op de stoep. Een ontmoeting van twee onbekenden met dezelf de naam dankzij het wereldwijde computerverkeer. Deurloo in Tholen Achttiende eeuw Moeilijke naam Bloemen- en plantenverkoop Hartstichting VERF NODIG? Wijkentoernooi J. Hage winnaar Drempels buiten werking gesteld Zeven keer per jaar organi seert de motor- en automo bielclub Tholen (MAC) puzzel- en oriëntatieritten voor leden en niet leden. En dat doet de vereniging al 25 jaar lang. Het aantal leden is in de loop der ja ren teruggelopen. Ook de animo om aan de ritten mee te doen. Vier man zijn echter al een kwart eeuw lid en blijven enthousiast over hun vrije tijdsbeste ding. Bij de ritten is con centratie van groot belang. Vooral bij de kaartlezer. En één ding is zeker: Rijd nooit iemand achterna want dan zit je gegaran deerd fout. b.it. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen of Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uiv huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Thoolse Dagen Extra moeilijk Dichte mist Maaisporen Muzieknis slecht Geen steun voor Piet Van Sas meeste vis Spelen op straat De jonge Jan de Viet vertelt de korte voorgeschiedenis: „Ik heb met Len ny gechat via internet. Hij was mijn naam tegengekomen op ICQ. Hij vertelde toen dat zijn vader ook Jan heet en dat die in 1952 naar Canada was geëmigreerd en dat zijn familie uit Sint-Maartensdijk afkomstig is. Lenny heeft toen zijn vader gebeld dat hij contact had met mij." Vader en zoon De Viet in Canada gebruiken de telefoon en het nieuwe medium regelmatig om met elkaar te communiceren. Lenny of Len- nard woont in Winnipeg (Manito ba), zijn vader Jan in Vancouver (Brits Columbia) en dat is bijna 3000 kilometer van elkaar verwij derd. Op 10 februari krijgt de Smurdiekse Jan de Viet een berichtje van de Ca nadese Jan. In het Engels. De Cana dese Jan legt uit dat hij telefonisch contact heeft gehad met zijn zoon en stelt zichzelf verder voor. Dat hij een zoon van Leendert de Viet is (1889-1937) en dat diens vader Dirk de Viet heette en leefde van 1847 tot 1905. En dat hij zich een oom herinnert die ook Jan de Viet heette die in Sint-Maartensdijk een 'shoemakers shop' (schoenmakers winkel) had. Ook dat hij een stam boom heeft van de De Vieten die te ruggaat tot 1600 en dat hij bereid is deze via e-mail te sturen. Dat gebeurt, de stamboom is in lut tele seconden de Atlantische Oce aan overgestuurd en is tot op 24 ja nuari 2001 bijgewerkt. In een begeleidende bericht legt Jan de Viet uit dat hij via het internet het telefoonboek van Nederland raad pleegt om op zoek te gaan naar (nog meer) De Vieten. En dat hij een Jan de Viet in Utrecht heeft gevonden. De Canadese Jan is zelf niet in Sint- Maartensdijk geboren maar in Rot terdam. Zijn vader is Leendert de Viet uit Sint-Maartensdijk, die op jonge leeftijd naar Rotterdam trok omdat hij geen zin had om op het land te gaan werken. Hij trouwde Dirkje Koorn. Ze kregen twaalf kin deren. De broer van Leendert heette ook Jan de Viet en stond in de smal stad bekend als 'Jantje leer' omdat hij schoenen repareerde. Hij woon de onder meer in de Bosstraat en Achter 't Bos (een tijdje bij zijn va der Dirk die vlas verbouwde). Hij had een paar lapjes grond waar hij landbouwproducten op verbouwde. Thuis repareerde hij schoenen. De kleinzoon van deze Jan is de orga nist Jan de Viet uit Tholen. De Canadese Jan bezocht als kind slecht één keer het dorp van zijn voorouders. Dat was in 1930. „We hadden weinig omgang met de fa milie in Zeeland." Hij logeerde toen bij metselaar Kees Deurloo in Tho len die getrouwd was met de zuster van zijn vader. „Zodoende heb ik mijn oom Jan de Viet maar één keer ontmoet," mailde Jan vanuit Van couver. Jan heeft in Canada ook een broer wonen. Johannes de Viet in Ontario, in het oosten van het land. Maar liefst 5000 kilometer van hem ver wijderd. Johannes zendt ook nog een stamboom van de familie via internet. In korte tijd is Jan de Viet in Sint-Maartensdijk een hoop in formatie over de geslachtsnaam rij ker, maar hij houdt er zich niet echt mee bezig. Hij vindt het wel inte ressant dat er via internet een De Viet in Canada is opgedoken. Ook Jan de Viet in Vancouver mailt dat hij het interessant vindt om 'elkaar zo te vinden'. Hij hoopt naar Hol land te komen deze zomer zodat hij zijn naamgenoot wellicht kan ont moeten. Het bleef toen even stil, maar zon dag tegen de avond stond de 81 -jari ge Jan de Viet onverwacht voor de deur. Samen met een neef en diens zoontje was hij naar de stormvloed kering geweest en gewapend met een lijst namen van De Vieten in Sint-Maartensdijk (opgezocht in het tefeloonboek op internet) naar de smalstad gereisd. „Ineens stond hij voor de deur. Dat was wel maf. Ik vind het wel leuk dat zoiets via internet kan. Datje zo in contact kan komen met verre fa milie, zeg maar." Dat praten via internet (chatten) deed Jan enkele malen met Lenny (die naar Leendert is genoemd). „We zaten een keer te chatten toen hij zei dat hij weer moest gaan wer ken. Hij hand net geluncht, maar hier was het kwart voor tien 's avonds." Waar Jan nog het meest van opkeek, was dat er ook De Vieten in Canada blijken te wonen. „Dat wist ik niet. Ik heb zelf een oom Jan de Viet en mijn buurjongetje heet ook Jan de Viet. Je bent er wel aan gewend dat er meer Jan de Viet heten, maar een- Jan de Viet uit Canada (links) en Jan de Viet uit Sint-Maartensdijk ontmoeten elkaar voor het eerst na een toevallige kennismaking via internet. tje uit Canada die ineens op de stoep staat, dat is toch wel heel bijzonder." De stamboom van de Canadese tak vergelijkend met de stamreeks van De Viet in de smalstad, leert dat er teruggaan moet worden naar de acht tiende en negentiende eeuw. Naar de oudbetovergrootouders van de Cana dese Jan en de oudoudovergrootou- ders van de Smurdiekse Jan. Naar Johannes de Viet die in 1772 werd geboren in Sint-Maartensdijk en er op 31 januari 1844 werd begraven. Hij was gehuwd met Josina de Zwar te. Ook uit de smalstad. Zij werd ge boren op 16 juli 1770 en overleed op 31 juli 1834.' De Rotterdamse Jan vertrok in 1952 naar Canada, met vrouw en drie kin deren van 7, 6 en 2 jaar. Zijn broer en zus waren hem al voorgegaan. „Met 1100 mensen op het motorschip Wa terman vanuit Rotterdam zijn we naar Halifax gevaren. Op donderdag tegen de avond weg, de andere don derdagavond aangekomen in Cana da. Maar het was al te laat om nog aan te kunnen leggen," herinnert De Viet zich. In Rotterdam was hij voor man op een timmer- en constructie bedrijf. „Ik kreeg op mijn werk een schop. Een oud-NSB'er moest mijn plaats innemen. Dat was de aanlei ding om weg te gaan." Van Halifax ging het de volgende dag al met de trein naar Vancouver. „Van vrijdagmiddag tot woensdag ochtend zaten we in de zogeheten 'colonist coach' (kolonistentrein - red.) Op harde banken. In Vancouver zaten mijn zus en broer. Vandaar was het nog anderhalf uur varen naar het Vancouver eiland." De Viet kon gaan werken op een houtzagerij. Voor een dollar per uur, plus een gratis maaltijd. Nauwelijks aan de slag of er brak een staking uit. De arbeiders eisten meer loon. „Ze gingen staken voor 85 dollarcent meer, maar uiteindelijk kregen we na zeven weken staken 1 dollar en 48 cent." Het begin was moeilijk, maar volgens De Viet kun je overal aan de kost komen als je maar wilt werken. „Ik ben niet naar Canada gegaan om rijk te worden. Als je gewoon je werk doet. hoefje jezelf niet op te ja gen." Toen Jan in Canada arriveerde sprak hij geen woord Engels, maar dat ver anderde snel toen hij aan het werk ging. Op Vancouver Island bleek echter onvoldoende werk. Hij ver- kasde naar het vasteland en kwam als onderhoudsman in een kost school te werken voor indianenkin- deren uit de kuststreek van Brits Co lumbia. Daar werkte hij zich op tot 'head custodian' (voorman). In de loop van zijn leven veranderde hij enkele malen van werk en verhuisde ook van Vancouver naar Kamloops, meer landinwaarts en met een heel ander klimaat dan aan de kust. „Het was er woestijnachtig. In de zomer kon het veertig graden heet zijn, in de winter veertig graden onder nul. We hebben daar 23 jaar gewoond. In 1974 zijn mijn vrouw en ik een schoonmaakbedrijf begonnen. Zes tien jaar geleden ben ik gestopt met werken." Zijn vrouw overleed in deqember 2000. Jan de Viet woont nu in een tehuis in New Westmin ster in Vancouver. Er leven nog ze ven zussen van hem in Nederland. Hij heeft er nooit aan gedacht om terug te keren naar zijn vaderland. „Nee, mijn kinderen wonen in Ca nada. Dan denk je daar niet aan." De Viet is al drie weken in Neder land en spreekt de taal nog als van ouds. Ten minste zo lijkt het. Af en toe zoekt hij naar de juiste uitdruk king in zijn moerstaal. „Maar de eerste week hier was het erg moei lijk, hoor. Denk je maar eens in. 49 jaar lang spreek je Engels. Ik droom in het Engels, man." De Viet heeft drie dochters en een zoon. Een dochter overleed. De naam De Viet blijft in Canada voortbestaan, zo zegt hij. Via zijn kleinzoons Kyle en Troy. „Maar De Viet blijft een moeilijke naam, hoor. Dat was hier al in Nederland. De ene keer word je Van Vliet ge noemd, de andere keer De Vliet of De Vet. In Canada werd ik eens een keer aangehouden en moest ik mijn naam opgeven. Ik spelde hem na tuurlijk goed, maar toch schreven ze De Vite." Poortvliet VERVOLG VAN PAGINA 2 De Gereformeerde Gemeente orga niseert zaterdag de jaarlijkse verko ping van bloemen en planten. Er is een ruim assortiment aan vaste en éénjarige tuinplanten. Iedereen is welkom tussen tien en drie uur op het plein op de hoek van de Markt en de Smidsstraat. De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft ƒ1625,25 opge bracht. Dit is iets meer dan vorig jaar. volgende wedstrijden zijn twee vrije. Op 18 mei wordt een avond bootwedstrijd gehouden en op 15 juni is er een avondwedstrijd waar iedereen een prijs mee kan winnen. Onze mengmachine maakt uw wenskleur terwijl u wacht. Histor, Rambo, Flexa en Sigma vakverven Ruime collectie behang en raamdecoraties GRATIS KLEURADVISERING Schilderspeciaalzaak Eendrachtsweg 13 I Tholen, 0166-604923. Advertentie I.M. Voetbalvereniging SPS organiseert 19 mei een wijkentoernooi voor ie dereen in Poortvliet en Scherpenis- se. Ook mensen van buitenaf zijn welkom. Om deel te nemen in een competitie, moet men een straat- of stratenteam vormen van minimaal zeven personen vanaf 15 jaar. On derling zal worden uitgemaakt wel ke wijk de sterkste is. Het is ge wenst om onder een teamnaam te spelen, maar dit is niet verplicht. Men kan zich tot vrijdagavond 18 mei opgeven bij P. Noordijke tel. 662149, bij A. v.d. Belt tel. 612490 of bij R. Voshol tel. 612888. Jeugdlid J. Hage werd zaterdag winnaar van de vierde klassements wedstrijd van hengelsportvereni ging De Knorhaan. Met 106,6 cm vis bleef hij iedereen de baas. Ook haalde hij de grootste platvis van 43 cm boven water. Tweeëntwintig le den gooiden hun lijnen uit en vin gen na één uur de eerste van 28 bot ten. P. Sakko ving een zeebaars van 34 cm. De uitslag: 1. J. Hage 100 p; 2. H. de Bruin 99p; 3. P. Sakko 98 p; 4. J. de Groen 97 p; 5. S. Cleires 96 p; 6. E. Brazs 95 p; 7. R. Lis- seveld 94 p; 8. J. v.d. Bok 93 p; 9. R. Konings 92 p; 10. C. Dekker 91 p; 11. K. Schot 90 p; 12. B. Rijn berg 89 p; 13. C. Bolier 88 p. De De beweegbare drempels op de Paasdijkweg in Poortvliet zijn deze week buiten werking gesteld. Het systeem werkt niet naar behoren. Een van de balken komt omhoog, ook als er minder dan vijftig kilome ter per uur wordt gereden. En dat is niet de bedoeling. Dat zei wethouder K.A. Heijboer maandagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling op een vraag van J.P. Bout (CDA). Die in formeerde naar de testgegevens van het nieuwe systeem waar al veel commotie is over ontstaan. Bout wil de uitkomsten van de proe ven graag in de commissie bespro ken zien. Heijboer zegde toe dat de gegevens van de proeven met de 'Vialisdrempels' voor de raadsleden ter inzage zullen worden gelegd. Verrassend, zo laat zich een optreden typeren van Crème Fraïche. Het enige dat vooraf zeker is, is dat het lachen wordt. Maar verder ziet het publiek het ene moment cabaret en dan weer entertainment. Een stukje a capella volgt even gemakkelijk op een stuk slapstick als op een stukje popmu ziek. Het veelzijsige Crème Fraïche laat zich niet in een hokje stoppen. Het publiek kan dat vrijdag zelf erva ren in De Vossenkuil te Oud-Vosse- meer. Daar treedt het kwartet vanaf 20.15 uur op met het nieuwe pro gramma Cinq, op uitnodiging van Uit op Tholen. Crème Fraïche bestaat uit Patrick Hesdahl, Jacques Lucassen, Pieter van Santen en John Schleipen. Kaarten voor de voorstelling zijn ver krijgbaar bij de VVV in.Sint-Maar tensdijk, boekhandel Dieleman in Tholen en - indien voorradig - aan de zaal. Volg de weg tot de kruising, sla links af. Zo luidt een opdracht uit een van de oriëntatieritten van de MAC. De zin loopt, de kaartlezer leest, de be stuurder volgt de aanwijzingen. Niets aan de hand. Maar staat er 'Volg de weg tot de kruising, sla linkaf', dan is dat een foute opdracht omdat de s van linksaf ontbreekt. Geheid dat de bestuurder op een fout spoor komt en na enkele honderden meters een bord tegenkomt dat hij moet keren om weer op de juiste route terecht te ko men. Het is een van de vele valkuilen waarmee de leden op hun tochten worden geconfronteerd. Wie fout zit, moet terug maar moet ook zijn tijd in de gaten houden. Want wie te laat binnenkomt en wie te vroeg binnen komt, kan rekenen op strafpunten. En dat heeft weer gevolgen voor het klassement. Piet van der Slikke (57) uit Sint- Maartensdijk, Cor Jansen (79) uit Poortvliet, Bram Hage (55) en zijn broer Jan (46) uit Stavenisse weten er alles van. Zij zijn lid van de MAC De jubilarissen van de MAC. V.l.n.r. Piet van der Slikke, Cor Jansen, en de broers Jan en Bram Hage. Advertentie I.M. sinds de oprichting op 16 september 1975. Het jubileum werd in café Tol- rust in Poortvliet gevierd maar het bestuur en de jubilarissen maken zich toch enige zorgen over de animo on der de leden en niet leden op Tholen. Van der Slikke: „Er waren jaren dat er 60, 70 leden waren, maar dat is in de loop der jaren teruggelopen. We hebben nu 21, 22 leden. Jongeren melden zich niet meer aan en oude ren houden het voor gezien. We wil len wel proberen de belangstelling wat op te vijzelen." Volgens Jansen zal het moeilijk zijn om jongeren warm te krijgen voor de puzzelritten. „Die gaan liever naar de disco." Maar Jan Hage vermoedt dat er ook velen zijn die denken dat het te moeilijk is om aan zo'n rit van 25 kilometer mee te doen. „Die denken: ik begin er niet aan want de leden van de MAC rijden al zo lang, daar ma ken we geen kans. Maar dat hoeft he lemaal niet. We hebben een A- en een B-klasse. De A is voor gevorderden, zeg maar de betere rijders. De B is voor de wat mindere rijders. Die keu ze kun je zelf maken." Wie voor de A kiest krijgt, onder* meer te maken met hogere strafpun ten en andere (moeilijkere) oriënta tiepunten of1 opdrachten. Van der Slikke: „De tijdcontrole is ook be langrijk. De maximumsnelheid is 24 kilometer per uur wil je op tijd bin nenkomen. Dat moet je zelf in de hand zien te houden." Maar er wordt ook wel harder gereden, zegt Jansen. „Zeker als je verkeerd geweest bent en terug moet. Dan moet je je tijd weer in zien te halen." Belangrijk is dat de kaartlezer gecon centreerd blijft zodat het aantal foute afslagen beperkt blijft. De kaartlezer moet de 'foefjes' doorzien die in de tekst zijn opgenomen. „En wat je nooit moet doen, is achter iemand aanrijden. Dan zit je gegarandeerd fout," zegt Jansen. De anderen be amen dat knikkend. De puzzel- en oriëntatieritten kwa men begin jaren zeventig in zwang. Op Tholen verzorgde de stichting Thoolse Dagen elk jaar zo'n rit. De belangstelling daarvoor \k§s groot. Ook de voetbalvereniging AVHS uit Sint-Annaland hield dergelijke ritten op koninginnedag. De gebroeders Hage herinneren zich nog goed dat ze aan deze tochten deelnamen en er erg veel plezier aan beleefden. Dat was ook de reden waarom ze lid wer den van de MAC. Penningmeester Van der Slikke was ook bij de oprichting betrokken. „Het initiatief kwam van Hans Renes uit Oud-Vossemeer en Rinus Vinjé uit Tholen. Die hadden in Tholen een rit uitgezet op koninginnedag en formu lieren uitgedeeld aan de deelnemers om te vragen of er interesse was voor zo'n vereniging. Daar is toen flink op ingeschreven." De vereniging werd bij Van Zanten in Tholen opgericht. Dat diende als start- en finishlokaal. Maar de vereniging week later uit naar Hof van Holland, keerde toen weer terug naar Van Zanten, zat ook een aantal jaren bij café De Tol in Tholen en sinds 1998 is café Tolrust in Poortvliet de uitvalbasis. Man en vrouw vormen veelal het koppel van bestuurder en kaartlezer, maar iedereen is vrij om een partner te kiezen. Soms rijdt er wel eens ie mand alleen, maar dal maakt het exf tra moeilijk. De ritten zijn ook veranderd. Volgens Jansen is 25 kilometer lang genoeg. „Er zijn er ook wel eens van dertig kilometer geweest. En ook wel eens van in de veertig. Maar dat is veel te lang. Dan zie je alles dubbel." En dat is juist niet de bedoeling van zo'n rit. Wat er nou zo aantrekkelijk aan is, kunnen de mannen niet meteen zeg gen. Maar na enige aarzeling vertelt Jan Hage dat het wellicht een combi natie is van graag autorijden, ont spanning en gezelligheid. Het com petitie-element is voor de jubilarissen van minder belang. Bram: „In de A- klasse zijn het de eerste tien die er echt een wedstrijd van maken. Maar tweederde doet puur mee om het ple zier." Na elke rit wordt een bingo gehou den en worden er prijzen verloot. Ook aan de kinderen wordt gedacht. Die krijgen in december een attentie na de laatste rit van het jaar. De makkertjes van de MAC worden ze genoemd. Een belahgrijke rol is weggelegd voor degene die de ritten uitzet. Vol gens Van der Slikke is daar drie tot vier dagen voorbereidingstijd voor nodig. Kees Droogers uit Oud-Vos- semeer staat bij de leden bekend als iemand die ze extra moeilijk maakt. Maar ook Han van Vossen uit Sint- Annaland, Wim de Hond en Johan Overbeeke uit Tholen zijn ervaren 'uitzetters'. Een van de bestuursle den controleert ook altijd het werk van deze mannen, want er mogen geen fouten in zitten. Dat zou de le den voor nog meer problemen stel len, zegt Van der Slikke. De laatste rit verschenen er maar elf leden aan de start. Bar weinig, vin den de jubilarissen. „Voor ons als bestuur is dat ook geen leuke erva ring. Ook voor de uitzetters niet die er zoveel tijd aan besteden. Ze hou den ook de uitslagen bij. Als er maar acht leden meedoen, dan gaan ze er geen rit meer voor uitzetten," zegt Van der Slikke." Jansen is met zijn 79 jaar de oudste, de jongste is rond de dertig. De voorzitter/secretaris van de MAC is Jan Hage jr. uit Heteren (bij Arn hem). Ook hij behoort met zijn 31 jaar tot de jongeren bij de club. De andere bestuursleden zijn Jan Goe- degebuure en Gerard Fase uit Sint- Annaland. Een anekdote? Ja, Jansen weet er wel een. Op een avond reed hij met zijn vrouw een rit en kreeg een haas in het vizier. „Het was bij Westker- ke. Ik dacht die moet ik hebben. Hij stak nog over ook, liep in mijn lich ten. Ik raakte hem, maar hij was nog niet dood. Toen heb ik hem tegen een dampaal dood moeten slaan. Mijn rit was goed, zei ik na afloop tegen een van de uitzetters: Ik heb een grote haas in de achterbak lig gen." Bram herinnert zich ook nog een voorval. Het heeft weer met wild te maken. „We hadden een wildrit ge had. De prijzen waren hazen en fa zanten. Bij de prijsuitreiking in Hof van Holland zat er een cafébezoeker naar te kijken. Hij ging toen weg en kwam terug met een zak waar hij tien eenden uit los liet vliegen." De leden ontvangen elk jaar een rit- tenkaart. Daarop staan de data van de zeven ritten vermeld die altijd op zaterdagavond plaatsvinden. Het seizoen opent in maart en loopt tot in december, in juli en augustus wordt niet gereden. En ook niet bij dichte mist. De leden betalen 20 gul den contributie en 7 gulden per rit. Niet-leden betalen dan 11 gulden. Volgens Van der Slikke mag ieder een meedoen. Ook degenen die het zomaar eens willen proberen. De rit ten worden bovendien ook nog eens gesponsord door Thoolse bedrijven die prijzen beschikbaar stellen. Zo is er een wijnrit en een plantenrit, een rit die naar een garage wordt ver noemd en eentje naar een bekende supermarkt. Zaterdag 12 mei is er weerkeen rit. Vd trek vanaf half acht bij Tolrust. Sint-Philipsland Het maaien van de openbare be graafplaats is verbeterd, maar nog niet optimaal. Dat betoogden RW.J. Hoek (SGP) en drs. A.L. Piet (CU) maandagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. Samen gingen ze poolshoogte nemen en stelden vast dat er op vijf of zes plek ken in de grafperken sporen van de maaimachine te zien waren. Het college had ook al een brief ge kregen van een inwoner uit het dorp die zich over het nieuwe maaibeleid (niet meer door de Betho) had be klaagd. Ook over het repareren van grafstenen, die bij de werkzaamhe den beschadigd waren geraakt, was de briefschrijver niet tevreden. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) bracht het schrijven ter sprake tijdens de rondvraag. „Niet alle stenen zijn ge repareerd. Van de stenen die wel ge maakt zijn, is het niet goed gedaan." Volgens wethouder K.A. Heijboer is er geen sprake van dat het maaien niet volgens de afspraak gebeurt. Hij lichtte toe dat hij de zaak met de briefschrijver had besproken. Toen de gemeente zelf ging kijken waren er geen sporen te zien omdat de boel al was aangeharkt, zo zei hij. Maar Hoek en Piet hadden ze dus wel gezien. Heijboer kon het niet be kennen of ontkennen, zei hij. Naar de grafstenen zou hij laten kijken. - De muzieknis aan de Kerkring ver keert in slechte staat. Dat zei raadslid P.W.J. Hoek (SGP) maandagavond in de commissie gemeente- lijke ont wikkeling. Hoek bezocht de over kapping tijdens koninginnedag. Het viel hem op hoe slecht bijvoorbeeld de trap is die naar het podium leidt. „Het ziet er niet uit." Wethouder K.A. Heijboer zegde toe dat hij naar de toestand van de muziektent zou laten kijken. Raadslid drs. A.L. Piet (CU) stond maandagavond alleen in zijn plei dooi voor het herplanten van bomen en struiken langs de Tramput. Hij zag er het liefst het komende plant seizoen weer jong groen staan, maar wethouder K.A. Heijboer wees hem er op dat het een zaak van het water schap is en dat de gemeente het schap geen herplantingsplicht op kan leggen. Hij wees naar een groen structuurplan van het waterschap voor 2004-2009 waar de agrarische sector haar zegje over heeft kunnen doen. De boeren hebben volgens de wethouder nogal wat bezwaren ge maakt tegen aanplant langs de Rijks weg. Daarmee is de zaak doorge schoven naar een volgende termijn. Maar Piet zei wel voorbeelden te kennen van particulieren die juri disch worden verplicht om te her planten als er 'monumentale bomen' worden gekapt. Hij vond dat het col lege actie moest ondernemen en er voor moet zorgen dat er weer bomen en struiken komen. J.C. Koopman informeerde naar het kapbeleid, maar steunde Piet niet toen deze er bij het college op aan drong om binnen een half jaar met een visie te komen. Heijboer wilde de zaak alleen in overleg met het wa terschap aanpakken. Piet kreeg geen steun van de andere fracties: „Ook niet van de SGP. Dat valt me tegen." L. van Sas werd zaterdag met 2125 punten eerste bij de senioren tijdens de viswedstrijd van De Makreel. De tweede plaats was voor G.J. Glasber gen. Hij behaalde 1035 punten. De verdere uitslag: 3. J. Geense 915 p; 4. D. Breeman 785 p; 5. J. van Moort 735 p. De vissers sloegen in totaal 7,5 kg vis aan de haak. De Voorstraat staat 20 juni in het te ken van de nationale straatspeeldag. Het bestuur van jeugdsoos de Kelder organiseert hier van één uur tot vier uur 's middags spelletjes voor de kinderen. De straat zal daarom afge sloten zijn voor verkeer. De staat- speeldag is een initiatief van 3VO en wordt in ongeveer 2000 straten in Nederland georganiseerd. Door mee te doen, wil men de aandacht vesti gen op onveilige situaties in het dorp. Tevens zal een wethouder uit genodigd worden om een lijst met knelpunten in ontvangst te nemen. Deze punten betreffen de verkeers veiligheid voor kinderen. Martine Quist uit Sint-Philipsland be reidt een collecte voor ten bate van de stichting Medische hulp voor kinde ren. Deze stichting van een Roosen- daals echtpaar haalt ernstig zieke kin deren uit Vietnam naar Nederland (en België) om ze hier in een ziekenhuis te laten behandelen. Deze kinderen kunnen in hun eigen land niet meer geholpen worden. Momenteel ver blijft de 2,5-jarige Duyen in het zie kenhuis in Antwerpen. „Ze kreeg bij een wraakactie van het ex-vriendje van haar oudere zus een emmer accu- zuur over zich heen en verbrandde verschrikkelijk", vertelt Martine. „Toen ik dat kindje zo op t.v. zag, moest ik iets doen. En daarom ga ik die collecte houden." De collecte wordt in de week van 20 tot en met 26 mei gehouden in Sint-Philipsland en Tfitna Jacobapolder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3