Studenten Groencollege willen alles van Tholen in schappen supermarkt Tholen herdenkt de oorlogsdoden Peuterspeelzalen kijken naar fusiemogelijkheid Nieuwbouw Haestinge en gemeentehuis vergen heel veel geld in 2002 AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT A. Schuerman nieuwe pastor voor Tholen Belastingen in 2002 met 12,3% naar boven Sportvelden Zoekweg toch ter discussie 25 chauffeurs brandweer nodig KUNSTSTOF „Wie streekproduct in de winkel krijgt, verdient een lintje" Donderdag 10 mei 2001 57e jaargang nu. 21 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie i Alles van Tholen. Deze merknaam moet binnenkort weer verschijnen op de verpakkingen van de Thoolse vroege aardappelen in de supermarkt en bij de groente boer. Dit is het doel van de projectgroep Bekendheid Al- vantho. Een vijftal studenten van het Groencollege in Goes presenteert 16 mei eèn opzet van een door hen ont worpen website. „Met deze site willen wij naamsbe kendheid geven aan Alvantho en zo hopen wij het streek product weer in de schappen te krijgen," aldus studente Carolien Bierens uit Tholen. Alvantho-kisten Nog dit jaar beslissing over samengaan De Thoolse peuterspeelzalen zijn een onderzoek begon nen om te komen tot een fusie. Of die er ook komt, hangt af van de uitslag van het onderzoek dat een werkgroep, bestaande uit bestuursleden van de acht Thoolse peuter speelzalen en het Zeeuwse welzij nsorgaan Scoop, afge lopen week is begonnen. Allemaal of niet Minderheidsstandpunt wethouder Heijboer De vorming van een reserve van 2,5 miljoen euro voor nieuwbouw van Haestinge in Sint-Maartensdijk levert ver deeldheid op in het college van b. en w. SGP-wethouder K.A. Heijboer vindt 1 miljoen voldoende. Hij wil van de resterende 1,5 miljoen euro het grootste deel reserveren voor het nieuwe gemeentehuis (1 miljoen) en nog 5 ton toe voegen aan het investeringsfonds stedelijke vernieuwing. Deze week Amerikaanse dames onder de indruk Het is somber en fris in het Thoolse Bosje vrijdagavond. Vier mei: Nederland herdenkt zijn doden die sinds 1940 zijn gevallen door oorlogsgeweld. Ook Tholen herdenkt. Honderden inwo ners, waaronder veel jeugd, drommen samen rondom het monu ment. Een indrukwekkend gezicht, vinden mevrouw Debby Smith en haar zus Sharon Bivens. De Amerikaanse dames zijn op uitnodiging van het gemeentebestuur aanwezig, nadat ze eer der op de dag een plaquette aanboden als blijk van waardering voor de begrafenis die vliegenier André Vleghels (mevr. Bivens' vader) in 1944 in Scherpenisse kreeg. V 2,2. ftft Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bisschop M. Muskens van Breda heeft Alex Schuerman per 1 septem ber van dit jaar benoemd als pastor voor de Rooms Katholieke parochies van Tholen, Oud-Vossemeer, Halste ren en Lepelstraat. Deze parochies zitten sinds januari van dit jaar zon der eigen pastoor na het vertrek van W. Wiertz die een benoeming in Bre da en Teteringen kreeg. De vacature werd tijdelijk waargenomen door pastoor J. Baijings en emeritus-pas toor J. Stuijk. Er was toegezegd dat de vacature uiterlijk in september zou worden opgevuld. In het gebied is verder pastoraal werkster G. Ver- lijsdonk uit Tholen werkzaam. Schu erman komt haar taak nu verlichten. De in het Belgische Sint-Niklaas ge boren priester is momenteel werk zaam in de regio zuidoost van Ber gen op Zoom waar hij twee parochies onder zijn hoede heeft. Tholen, Oud-Vossemeer, Lepelstraat en Halsteren hebben straks trouwens toch nog een vacature, want voor de eerder vertrokken pastoraal werkster F. Graafmans is nog niemand gevon den. In tegenstelling tot de beperkte be lastingstijgingen de laatste jaren, zijn b. en w. van Tholen nu van plan om in 2002 een extra belastingver hoging van 12,3% door te voeren. Daar blijft het niet bij, want in 2003 is volgens het college 20,7% nodig en in 2004 nog eens 11,4%. Het col lege heeft dan al volgend jaar een aantal wensen uitgesteld, zoals bij voorbeeld de organisatie van een gemeentedag, een piketregeling voor milieu-ambtenaren, voor een deel schoolbegeleidings- en biblio- theekkosten en voorzieningen op het gebied van personeelsbeleid. Ook al komt het nieuwe gemeente huis dan niet aan de Zoekweg, b. en w. denken toch aan een herstructu rering van de welzijnsvoorzienin gen aan de Zoekweg in Tholen. Hier zijn diverse scholen, het zwembad, de voetbalvelden en ten nisbanen gevestigd. Het college ver wacht dat de scholen in de toekomst verder zullen uitbreiden. In de plan nen voor het nieuwe gemeentehuis is overigens al een uitbreiding van de scholen aan de overkant van de Zoekweg langs de Molenvlietsedijk geprojecteerd. B. en w. willen nu nagaan of verplaatsing van het sportcomplex nodig is. Ook de toe komst van het openlucht zwembad komt daarbij aan de orde. „Een goed stedebouwkundig plan van dit gebied met recreatieve functies in een parkachtige omgeving is nood zakelijk. In 2002 willen we daarmee een begin maken", kondigen b. en w. in de kadernota aan, die 21 mei door de raadscommissie middelen wordt besproken. Na het afschaffen van de militaire dienst beschikken veel minder vrij willigers bij de brandweer over een groot rijbewijs. B. en w. verwachten op termijn daarom knelpunten. Het college zal zelf moeten investeren in opleidingskosten. Uitgaande van zes opleidingstrajecten voor de korte ter mijn vergt dat 12.500 euro in 2002. Bestaande chauffeurs moeten ook re gelmatig bijgeschoold worden en bij een bestand van 25 bestuurders (5 voor elk van de 5 blusgroepen) vergt dat 27.500 euro. Totaal is daarom al leen voor de chauffeurs van de brand weerauto's al 40.000 euro nodig. In 2002 willen b. en w. hiervoor 10.000 euro in de begroting opnemen. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. V.l.n.r. W.A. Boogaard, Carolien Bierens, Ronnie Remijn en D.L. Hage voor het met plastic overtrokken akkerbouwland tegenover de veiling van Sint-Annaland. De vierdejaars studenten van de vakrichting akkerbouw kwamen in het kader van een afstudeeropdracht in contact met voorzitter W.A. Boogaard van het landbouw ontwik kelingsproject (lop). „Na besprekin gen met de werkgroepen akkerbouw en koude tuinbouw van het lop, heb ben wij besloten dat wij één speci fieke problematiek binnen de sector onder de loep zouden nemen. Dit le verde wat moeilijkheden op, omdat er veel problemen zijn binnen de ak kerbouw. Je kunt moeilijk op een boer afstappen om te vragen of hij een probleem heeft waar wij iets aan kunnen doen. Uiteindelijk liepen de ze besprekingen toch uit op het pro ject Bekendheid Alvantho." Nu is Alvantho nog een handelsnaam voor de vroege aardappelen. De studen ten willen deze naam ook bekend maken bij de consument. „Het is nu namelijk zo dat de tussenhandel de naam Alvantho van de verpakking haalt en zijn eigen merknaam er op vermeldt. Door de bekendmaking van de naam, hopen wij dat de vraag naar het streekproduct toeneemt." De enthousiaste studenten beginnen met de vroege aardappelen. „Even tueel kunnen er later meer producten uit Tholen aan dit project gekoppeld worden." De studenten hebben een enquête in supermarkten in Middel burg en Goes gehouden om de me ningen en de behoeften van de con sument te peilen. „Er worden nog steeds veel aardappelen geconsu meerd. De meeste mensen tonen ook interesse voor een streekpro duct. Er is dus wel degelijk een markt voor." Het project van Carolien Bierens, Ludo Jansen, Kees Kloosterman, Sjaak Zandee en Ronnie Remijn is onderdeel van vier deelprojecten. „Toekomst landbouw was het cen trale thema waar wij mee aan de slag moesten gaan. Het kostte ons aan het begin van het cursusjaar veel moeite om een geschikt onderwerp te vin den. Daardoor verliep de start wat moeizaam. Het proces werd ver traagd doordat een aantal studenten niet op school kon komen als gevolg van het mond- en klauwzeergebeu- ren. Het overleg verliep dus telefo nisch, per fax of email." Toen het onderwerp van het project vaststond, wees Boogaard de studen ten op de veiling in Sint-Annaland. „Er waren natuurlijk al dwarsverbin dingen. Dit project paste daar prima in. Maar Alvantho is natuurlijk wel een wettig gedeponeerd handels merk. Wij waren dus min of meer verplicht om contact te zoeken met de veiling." Het kostte geen moeite om dit kort te sluiten en zo werken de jongeren nu ook samen met direc teur D.L. Hage. „Al sinds de jaren zestig is Alvantho een bekende merknaam. Deze stond op alle aard- appelkisten en zelfs een groenteboer in Wageningen wist wat deze naam betekende," vertelt Hage. Toen werd er nog onderscheid gemaakt op basis van oorsprong van de aardappel. La ter is men overgegaan op kleinver- pakkingen, waarbij men lette op de soort. De supermarktketens scheid den bijvoorbeeld bloemige aardap pelen van vastkokende. De produ cent werd gedwongen hierop in te spelen. Op de verpakkingen werd de merknaam niet meer vermeld, waar door de bekendheid minder werd. „Het is jammer dat de verpakking niets meer met de oorsprong van het product te maken heeft. De veiling in Sint-Annaland heeft bewust de keu ze gemaakt om zelfstandig te blij ven. Zodoende moesten wij nieuwe wegen zoeken om het product te kunnen slijten. Dit project past daar om goed in ons beleid." Boogaard is blij dat de jeugdige akkerbouwers hier een bijdrage aan willen leveren. „Het zou geweldig zijn als het streekproduct straks in alle super markten te koop is. Degene die dat voor elkaar krijgt, mag van mij voor gedragen worden voor een lintje." Boogaard noemt daarbij het voor beeld van Hak. „Deze na'am dreigde ook te verdwijnen doordat veel su permarkten de producten uit de vak ken haalden. Martine Bijl heeft ver volgens haar best gedaan door campagne te voeren voor Hak. Pas toen er veel vraag van de consument was, zijn de producten weer terug in de schappen gekomen. Wie weet ge beurt dit ook met de aardappelen van Alvantho." Carolien stemt hiermee in. „Dit is ook een van de uitgangs punten van ons project. Wij hopen de vraag naar producten van Alvantho te vergroten en zo de prijs te doen stijgen. Voorlopig zijn wij al blij als de naam Alvantho naast die van het huismerk vermeld wordt." Om dit te bereiken moet de veiling wel een kwalitatief hoogwaardig product le veren. „Dit proberen wij in Tholen te bereiken door zo weinig mogelijk handelingen te verrichten. Dit komt een kwetsbaar product als de aardap pel alleen maar ten goede. De aard appel kan in een relatief korte tijd groeien, waardoor de milieubelas ting ook lager is," aldus Hage. De studenten hebben hier ook rekening mee gehouden. „Wij moeten het mi lieuaspect alsook de arbo in ons pro ject betrekken. Dit soort dingen spreekt de consument aan, dus dat is een uitstekend verkoopargument." ZIE VERDER PAGINA 7 Leden van de besturen van de Thool se peuterspeelzalen kwamen vorige week bij elkaar om ideeën te spuien waarmee de werkgroep aan de gang kan. In Tholen zijn er peuterspeelza len in Tholen (De Fabeltuin), Oud- Vossemeer (De Pluus), Sint-Anna land (Olleke Bolleke), Stavenisse ('t Stavertje), Sint-Maartensdijk ('t Hummeltje), Scherpenisse (De Scar- pejaantje), Poortvliet (Klein Duim pje), Sint-Philipsland (Turn Turn). Deze zijn aangesloten bij het over koepelende orgaan Sgakel. Waarom zouden de peuterspeelzalen gaan fu seren? „Hét idee is geboren na de constatering dat we met acht peuter speelzalen eigenlijk acht keer het zelfde doen. We hebben allemaal leidsters in dienst, allemaal overleg met onder meer de gemeente, met uitkeringsinstantie Kadans en met de Arbodienst. Doordat de peuterspeel zalen allemaal zelfstandig zijn, moe ten dat soort zaken ook op laag ni veau geregeld worden. En toen vroegen we ons af of het niet ver standig zou zijn om dat in één keer te doen", zegt voorzitter J.J. van 't Hof van Sgakel. Het gaat om een bestuurlijke fusie, legt Van 't Hof uit. „We hebben de intentie uitgesproken om te onder zoeken of we als besturen kunnen fuseren. De peuterspeelzalen zelf moeten hoe dan ook blijven. Elke plaats heeft er een en dat blijft ook zo. Daar gaat het per slot van reke ning om. Maar organisatorisch kun je veel efficiënter werken als je on der één bestuur valt", zegt Van 't Hof. Het onderzoek is inmiddels begon nen. Van 't Hof maakt zelf geen deel uit van de werkgroep. „Dat wilde ik niet. Ik ben toch iets breder geïnfor meerd dan de overige bestuursleden en dan wordt je inbreng in zo'n werkgroep al snel sturend. Dat wil ik niet. Ik wil geen stempel op de be slissingen drukken. Wel ben ik van plan als toehoorder bij de afsluitende vergaderingen te zijn, zodat ik de ar gumenten voor en tegen kan horen." Volgens de voorzitter kan Sgakel niet dezelfde functie vervullen als één centraal bestuur. „Je moet eind verantwoordelijkheid hebben. En die heeft Sgakel niet. Omdat ze geen mensen in dienst heeft, is ze name lijk geen werkgever. Dat zijn de be sturen wel", aldus Van 't Hof die ook aangeeft dat óf alle peuterspeel zalen fuseren of geeneen. „We zijn het overleg in gegaan op basis van het idee dat we allemaal meedoen, of helemaal niet. De peuters zijn er niet bij gebaat als er drie peuterspeelza len fuseren en de rest niet." De werkgroep laat zich bijstaan door Scoop dat in Schouwen-Duiveland en de Bevelanden al ervaring heeft opgedaan met samenwerking tussen peuterspeelzalen. Het is de bedoe ling dat in elk geval nog dit jaar een belissing wordt genomen over het al dan niet doorgaan van de fusie. Een exacte datum voor dat besluit is er echter niet gesteld. De andere collegeleden dragen die beide zaken overigens ook een goed hart toe. Wegens het niet verkopen van een aantal monumentale gedeel ten van het bestaande gemeentehuis in Sint-Maartensdijk en het vroegere stadhuis in Tholen wordt al 1135.000 euro voor een nieuw raadhuis gere serveerd in 2002. Daar bovenop wil Heijboer nog 1 miljoen hebben. Voor het investeringsfonds stedelijke ver nieuwing ramen b. en w. vier ton, maar de SGP-wethouder wil daar 500.000 euro aan toevoegen. Dat is eigenlijk het enige geschilpunt dat te vinden is in de kadernota, waarin de eerste schreden gezet wor den naar de begroting 2002. De raadscommissie middelen zal er ad vies over uitbrengen en dan volgt vaststelling door de gemeenteraad. B. en w. willen daarmee aangeven, dat de kadernota 'geen vrijblijvend karakter' draagt. Er treedt na de ver kiezingen van maart 2002 echter een nieuwe gemeenteraad aan en b. en w. hebben oog voor de lokale democra tie, want 'een nieuw collegepro gramma kan nog wijzigingen aan brengen.' ZIE VERDER PAGINA 7 Weinig publiek bij demon stratie brandweer, maar veel interesse voor vacatures Nazaten van neergestorte piloot eren inwoners van Scherpenisse met plaquette Thoiense Boys grijpt laatste kans en kan in tweede klasse blijven via beslissingsduel tegen Yerseke EN VERDER... 18-jarige Jan de Viet uit Sint-Maartensdijk vindt 81-jarige Jan de Viet uit Canada via chatbox op internet Vier jubilarissen bij 25-jarige motor- en automobielclub Tholen Autoverkopen zijn ook op Tholen flink gedaald Ouderen krijgen advies voor een flets op maat Virus valt menig Thoolse internetter lastig Smerdiek mist de titel, maar kan nog promoveren MEN KAN ZUN GELD NIET SLECHTER BELEGGEN DAN IN SLECHT OPGEVOEDE KINDEREN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Rondom de zwarte gedenksteen bloeien oranje tulpen. De Nederlandse driekleur hangt halfstok, leden van de Nationale Reserve houden de dodenwacht. Om kwart voor acht begint Concordia met het spelen van koraalmuziek. Ondertussen beieren de klokken van de Grote Kerk. Na The Last Post wordt het stil. Slechts de eenden op de Vest laten zich horen. Burgemeester en mevrouw Nuis leggen als eersten bloemen bij het monument. De Amerikaanse gasten doen dat vervolgens ook. Dan volgen verte genwoordigers van organisaties en verenigingen, leerlingen van de basisscholen en enkele particulieren. Canticum zingt enkele liederen, de vlag gaat in top en dan wordt het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. Daarmee is de herdenking ten einde en ieder gaat zijns weegs. In Sint-Philipsland speelt Concordia vrijdagavond vanaf zeven uur geestelijke liede ren op de muzieknis aan de Kerkring. Ook hier beginnen om kwart voor acht de kerk klokken te luiden. Na The Last Post nemen de aanwezigen - het zijn er wat minder dan in voorgaande jaren - twee minuten stilte in acht. Het eerste couplet van het volkslied sluit ook hier de herdenking af. W.L. Bijl legt een boeket bij het gedenkteken in het Bosje aan de Vossemeersepoort in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1