Autoverkopen sterk gedaald, Thoolse dealers vrezen een koude sanering 'Het heeft ons getroost, te weten dat Scherpenisse André met ere begroef' Stavenisse hangt er echt niet zomaar bij Tholen laat Van Trier over de brug komen! 'Prijsverschillen zijn voordelig voor de klanten Donderdag 10 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De verkoop van nieuwe personenauto's is het eerste kwar taal van dit jaar met 20 procent afgenomen. In totaal wer den landelijk 168.719 auto's verkocht. In de eerste drie maanden van het vorige jaar waren dat er nog 209.305. Deze cijfers zijn afkomstig van de branchevereniging RAI. De verkoopuitkomsten voor Tholen zijn volgens de branche minder dramatisch. Maar de Paasshow die on langs door de Verenigde Thoolse Autobedrijven (VTA) in het veilinggebouw in Scherpenisse werd gehouden, viel wel tegen volgens deelnemer P. Dekker, directeur van au tobedrijf P. Dekker Zn BV in St.-Annaland. Slechte start Climax Voordeel Boven de Oosterschelde. Het is zaterdag 16 septem ber 1944. Evenals voor gaande dagen voeren geal lieerde vliegtuigen bom bardementen uit op de Sloedam, de Kreekrakdam en de weg naar Bergen op Zoom, om de terugtocht van het Duitse leger te ver hinderen. In Wemeldinge knettert het Duitse luchtaf weergeschut. Een getroffen Amerikaanse B-20 bom menwerper stort in zee. Ne gen dagen later spoelt het li chaam van eerste luitenant André J. Vleghels aan bij de Schelphoek op Tholen. Hij wordt de volgende dag in Scherpenisse begraven. Ruim 56 jaar later staan zijn dochter en haar halfzus op die plek bij de kerk. Ze overhandigen burgemeester W. Nuis van Tholen een plaquette uit dankbaarheid voor de begrafenis die de inwoners Vleghels gaven. Brief uit Amerika Teveel bedrijven Multi verkoophal Meest verkocht Burgemeester: Eerbetoon aan alle geallieerden die voor onze vrijheid vielen y Piëteit Gedenkwaardig Het gemeentebestuur wil bij de inwoners van Stavenisse het gevoel wegnemen dat ze er in Tholen nauwelijks zouden bijhoren. „We hebben de indruk dat dat gevoel bestaat, maar dat is ten onrechte", zegt burgemeester W. Nuis. „Stavenisse is een volwaardige woonkern binnen onze gemeente." De Heen. De afgelopen maanden hebben diverse landbouwers en loonwerkers uit Tholen hun vertrouwen in Van Trier omge zet in het aanschaffen van nieuwe trek kers en machines. „Van de 60 auto's die ter verkoop werden aangeboden, werden er zes of zeven verkocht. Er waren veel kijkers, maar heel weinig kopers. Waaraan dat ligt? Ik zou het niet weten", zegt Dekker. Bij de RAI hebben ze wel een vermoeden. „De particulier stelt de aanschaf van een nieuwe auto uit", aldus een woord voerder. De verhoging van het btw- tarief van 17,5 naar 19 procent speelt eveneens een rol, terwijl de hoge brandstofprijzen evenmin sti mulerend op de verkoop werken. De verkoopdaling is volgens Dek ker op Tholen minder dramatisch. Hij schat dat de verkopen vergele ken met dezelfde periode in 2000 met ongeveer tien procent zijn ge daald. Dat geldt naar zijn indruk zo wel voor nieuwe- als voor gebruikte auto's. Dekker is subdealer voor de merken Volkswagen, Audi en Seat. Dat subdealerschap betekent dat hij minder dan vroeger, toen hij hoofd dealer was, afhankelijk is. „Ik ver koop nu ook Volvo, Chrysler en Re nault." Volgens Dekker is Renault op Tholen de meest verkochte auto. „Dat komt omdat er twee dealers op Tholen zijn. De mensen zoeken toch een garagebedrijf zo dicht mo gelijk in de buurt." Opel is marktleider. Het succes van de Opel Astra leverde een verkoop resultaat op van 23.417 stuks. De snelste stijger (+79,4%) is de Lada. Van de Russische auto werden er in het eerste kwartaal 64 verkocht. Dat waren er 27 meer dan vorig jaar. Ook Skoda, de Tsjechische dochter van Volkswagen toonde met de ver koop van 2256 auto's een opvallen de omzetstijging (+67,9%). Volgens handelaren rijden er op Tholen nau welijks Lada's of Skoda's. Opvallend is dat Nissan ruim 20 procent minder auto's verkocht. En dat terwijl ze een kroonjuweeltje in huis hebben. De Nissan Almera Ti- no is namelijk gekozen tot 'Gezins auto van het jaar 2001.' De auto kreeg meer stemmen dan beide an dere genomineerde auto's, de Skoda Fabia Combi en de Opel Agila. Ook werd de wagen verkozen tot veilig ste in zijn klasse. Consumenten konden hun stem uitbrengen tijdens de Negen Maanden Beurs, een Het gemeentebestuur begon een nieuwe serie kernbezoeken vorige week in het meest westelijke Thool se dorp (vandaag is Sint-Annaland aan de beurt). Ze bekeken onder meer dorpshuis de Stove, de molen, de Rehobothschool en het voetbal veld. Inwoners brachten tevoren di verse zaken onder de aandacht en ook die werden ingepast. Een hele boel zaken hebben met elkaar te ma ken en raken aan de leefbaarheid in het kleine dorp. Ten aanzien van het ontwikkelen van een nieuw bestem mingsplan voor woningbouw heeft de gemeente al langer een gebied aan de Poststraat op het oog. Daar naast zijn extra inspanningen ge wenst om zaken uit het slop te halen. De voetbalclub die klaagt dat het aantal jeugdleden terugloopt en het steeds moeilijker wordt om voldoen de vrijwilligers te vinden, de afname van het aantal middenstanders, het heeft allemaal met elkaar te maken, meent Nuis. Bevolkingsgroei is erg belangrijk voor een kleine woon kern, aldus de burgemeester. Dat be tekent woningbouw, maar een be sluit daarover is nog niet genomen. Met beheerder Van Prooijen sprak het gemeentebestuur over de toe- Daarvoor natuurlijk onze dank. Landbouwers en loonwerkers die onze service, nazorg, snel heid en vakbekwaamheid nog niet kennen, nodigen wij graag uit over de brug te ko men. Ons teams bevindt zich op 5 kilometer van Tholen. Graag tot ziens namens de he le club Van Trier in De Heen, telefoon 0167-563958. De afgelopen week heeft Van Trier de magazijnvoorraad Cli max-onderdelen gekocht van Grimme Duitsland, die de Cli max machines verdeelde in Polen, Rusland en Duitsland. Door deze overname heeft Van Trier momenteel het beurs in de RAI voor mensen met plannen voor gezinsuitbreiding. Ook een kaartje sturen naar de orga niserende magazines (waaronder Ouders van Nu en de ANWB-Kam- pioen) gaf recht op een stem. In to taal brachten 25.000 personen hun stem uit. De verkiezing van de ge zinsauto werd voor de vierde keer gehouden. Vorig jaar won de Ci troen Xsara Picasso, in 1999 de Ford Focus Wagon en daarvoor de Daewoo Nubera Wagon. Met de Daewoofabrieken gaat het overi gens niet al te best. De verliezen zijn vorig jaar, vergeleken met 1999 verdrievoudigd en bedragen inmid dels 26 miljard gulden. General Motors heeft plannen om Daewoo geheel of gedeeltelijk te kopen. Op Tholen wordt de Daewoo amper verkocht, is de inschatting van J. de Graaf uit Poortvliet. Hij is er trots op dat de nieuwe Almera Tino in zijn showroom staat. Volgens een van zijn verkopers is de prijswin naar amper aan te slepen. „De fa briek heeft extra productieploegen moeten inzetten om de levertijden te verkorten." De verkoper heeft wel de indruk dat het jaar 2001 'een slechte start 'heeft gehad met het eerste verkoopkwartaal. Hij wijt dat vooral aan de verhoging van de btw. „Maar inmiddels zijn de verkopen weer omhoog geschoten." Zijn werkgever heeft de indruk dat er de laatste twee jaar steeds minder au to's zijn verkocht. „De verkopen gaan gepaard met pieken. Nu is de verkoop flink gedaald", weet De Graaf. Cijfers maakt hij niet be kend, maar op een procent of tien rekent hij wel. „We hadden wel ja ren dat we er 20 of 30 verkochten. Dan moesten we er een schuur bij huren om de auto's netjes te kunnen afleveren. Nu zijn de verkopen op één hand te tellen." De Graaf is blij met de nieuwe Nis san en verwacht er dit jaar veel van. Hij ervaart dat mensen toch sterk op de prijs letten en niet over één nacht ijs gaan. Het kopende publiek is ook veel meer aan het 'shoppen' dan vroeger. „Ze gaan naar twee of drie leveranciers en gaan soms voor vijf tig gulden meer inruil naar een an der." De Graaf heeft niet de indruk komst van dorpshuis De Stove. De bezettingsgraad van dat gebouw is aan de lage kant. De beheerder zou graag wat meer ruimte krijgen en ziet dan mogelijkheden daar iets aan te doen. „We moeten daarbij ver schillende zaken in het oog houden, zoals de exploitatie en de paracom- mercie", zegt Nuis. Hij verzekert dat de gemeente een dergelijke voorziening niet uit een dorp zal weghalen zonder vervanging te bie den. „Dorpshuizen zou je de huiska mers van de gemeenschap kunnen noemen en daar moet je zorgvuldig mee omgaan." Met de voetbalclub is afgesproken dat wordt bekeken of het trapveld tegenover het trainingsveld aan de Pilootweg voor trainingen geschikt gemaakt kan worden. En er wordt onderzocht welke snelheidsrem- mende maatregelen er bij de Reho bothschool getroffen kunnen wor den. Wethouder Heijboer ontze nuwde de geruchten dat de provin cie van de provinciale weg naar Sint-Maartensdijk een 60-kilome- terweg wil maken om dan geen fietspad meer langs deze weg te hoeven aanleggen. Volgens de wet houder komt het fietspad er. grootste onderdelenmagazijn van inschuurlijnen in Europa op de eindgebruikersmarkt. Van Trier is het oudste land- bouwmechanisatiebedrijf in Nederland: anno 1746 opge richt en sinds die tijd altijd werkzaam geweest ten behoe ve van de landbouwers. In 1996 werd het bedrijf konink lijk onderscheiden i.v.m. het 250-jarig bestaan. De jongste generatie is naast het verster ken van de positie van het mechanisatiebedrijf in Zuid- West Nederland, zich ook gaan concentreren op de han del rondom het inschuren van aardappelen. Hieruit is een specialisme ontstaan in ver koop en verhuur van deze ma chines in Europa. (Advertentie I.M.) dat hij - ondanks die prijsbewuste consument - last krijgt van de stij gende populariteit van de Lada of de Skoda. „Vroeger waren die mer ken amper te verkopen. De mensen vonden Skoda een slechte auto. Maar dat is het nu niet meer." Dat ook 1999 en 2000 geen topjaren voor De Graaf waren, wijt hij aan de modellen die Nissan toen op de markt bracht. „Die waren niet zo populair. Zo'n vijf tot acht jaar ge leden had Nissan zes procent van de markt, nu nog geen drie procent." Dit jaar wordt het wat hem betreft andere koek en verwacht hij dat de verkoopresultaten stijgen. Bang voor concurrentie van de al maar groeiende autobedrijven in Steen bergen is hij niet. „De mensen gaan er wel kijken, maar komen toch op Tholen kopen. Maar mijn klanten komen onder meer ook uit Rotter dam, Ossendrecht, Nieuw-Vosse- De dood van de 25-jarige André Vleghels (die rond 1923 met zijn ouders en zusje van het Belgische Gent emigreerde naar Detroit) heeft een stempel gedrukt op het leven van zijn weduwe en haar ge zin, vertelt Vleghels' dochter Sha ron Bivens vrijdagmiddag in De Hoeksteen in Scherpenisse. Haar moeder hertrouwde weliswaar, maar wilde tijdens haar leven nooit dat de omstandigheden rond het omkomen van haar eerste man onderzocht werden. Drie jaar gele den oyerleed ze en vervolgens be sloten de halfzussen om de ge schiedenis van André Vleghels uit te zoeken. Mevrouw Bivens heeft haar vader nooit gekend: „Ik ben een maand na zijn overlijden ge boren, op 13 oktober. Dat was pre cies op de verlovingsdatum van mijn ouders, die maar heel kort ge trouwd zijn geweest." Thuis zocht de kleine Sharon in kasten en la den naar dingen van haar vader, over wie ze via haar grootouders vaak hoorde. Na haar moeders overlijden kwamen oude brieven uit de oorlog voor de dag. Daarin schreven Vleghels en zijn vrouw over het kind dat ze verwachtten. „Ze noemden me 'junior', dus ei genlijk had ik een jongen moeten zijn", aldus mevrouw Bivens. Haar liefde voor mensen, haar ge weldige eetlust zijn kenmerken die ze van haar vader erfde. „We wil den graag meer weten over de om standigheden waaronder hij stierf, maar het was aanvankelijk pijnlijk om aan een onderzoek te denken." De jongere halfzus, Debby Smith, begon te zoeken en kwam bij de gemeente Tholen terecht. Daar meer en Roosendaal." De Graaf vermoedt dat autokopers zijn service weten te waarderen. „We werken met een team van twaalf man." De handel in gebruik te auto's kan wat hem betreft wel een oppepper gebruiken. De prijzen staan sterk onder druk. „Sommige dealers bieden voor een inruilauto 2000 tot 3000 gulden meer dan ik kan doen. Die werken met verlies. Dat is interessant voor de consu ment, maar uiteindelijk zal dat voordeel uit de lengte of de breedte moeten komen. Wij beginnen daar niet aan." Die consument heeft dat voordeeltje wel verdiend, vinden ze bij de RAI. Alleen al door de belastingheffing op auto's zijn volgens het laatste RAI-rapport in minder dan tien jaar de rijksinkomsten aan verkeersbe lastingen meer dan verdubbeld van 12,6 miljard gulden in 1990 tot 28,6 miljard vorig jaar. Uitgerekend is dat een gemiddeld huishouden circa 15% van het besteedbaar inkomen uitgeeft aan verkeer en vervoer. Bij een nieuwe auto vormt de afschrij ving gedurende de eerste vijf jaar de grootste kostenpost (39%). Gevolgd door de brandstofkosten (22%). De rest gaat op aan verzekeringen, ren te, motorrijtuigenbelasting en on derhoud en reparatie. Die kosten vallen op Tholen wel mee, vindt Dekker. Met Van Steenis in St.- Maartensdijk, Niemantsverdriet in Poortvliet, De Jonge in Poortvliet, Adrie van Burgh in Tholen en Auto bedrijf Bal in Tholen, vormt hij de VTA. „Wij zien de autostrada van Steenbergen wel degelijk als een concurrent. Je probeert de klanten op het eiland te houden met een goede inruilprijs en scherpe prijzen voor onderhoud." Dat kan volgens Dekker omdat de deelnemers niet hoeven te Investeren in merkgerich- te specialistische onderhoudsappa- ratuur. „Zowel met de verkoop als met die apparatuur spelen we elkaar de bal toe. Als ik een Opel verkoop en ik weet iets niet, dan vraag ik Kees de Jonge. Dat geldt eveneens voor Renault. Daar weet Bal alles van." De spoeling is volgens Dekker dun. Niet alleen de concurrentie van over de brug is volgens hem enorm, het eiland zelf telt naar zijn smaak te veel autobedrijven. „Er zijn 16 ga ragebedrijven op 20.000 inwoners. Dat zijn pakweg 1500 mensen per garage. Om behoorlijk te kunnen draaien moet dat minimaal het dub bele zijn. Er worden gemiddeld 400 auto's per jaar verkocht op Tholen. Autokar in Steenbergen verkoopt er alleen al 350 en werkt met 25 man personeel." Dekker gelooft niet dat alle bedrij ven de huidige ontwikkelingen met voortschrijdende technieken, grote investeringen in specialistische ap paratuur en dalende winstmarges kunnen volhouden. Hij vreest een 'koude sanering'. Wie uiteindelijk het loodje leggen, dat weet Dekker niet. Hij wil er ook geen voorspel lingen over doen en gunt iedereen een belegde boterham. „Nee. Meer leden in de VTA hoeft wat mij be treft niet. We hebben nu een goede club die in geval van problemen bij elkaar te biecht gaat." De consument wordt steeds mondi ger en ook de Thoolse klanten we ten van onderhandelen. Dat komt volgens Dekker voor een deel door internet. „Dat is aan de ene kant een zegen, aan de andere kant een vloek. De prijzen zijn zo doorzich tig. Je kunt precies zien wat een au to moet kosten." Een van de nieuwe ontwikkelingen is volgens Dekker de 'multi ver koophal'. Een enorme ruimte waar in honderden auto's te koop worden aangeboden. „De klant trekt een dag uit om een auto te kopen. De service wordt uitbesteed aan gara gebedrijven." Maar ook dan zal niet elke Thoolse garagehouder het volhouden. „Er zal een keuze moeten worden ge maakt. Heel hard werken en weinig verdienen, of stoppen en bij een baas gaan werken." Y.H. Eskes, directeur van Eskes Tholen, rekent zich daar niet bij. Hij zit met Mazda weliswaar even in de hoek waar de klappen vallen (Maz da, Honda, Daewoo en Daihatsu verloren meer dan 50 procent van hun omzet becijferde de RAI), maar Eskes ziet geen reden tot mopperen. „We zijn niet alleen afhankelijk van de verkoop. We hebben ook een heel goede werkplaats met drie vak bekwame monteurs." Lid van de VTA is hij niet. „We hebben zelf voldoende kennis in huis. We zijn subdealer van Mazda en zijn dus ook niet zo afhankelijk van dat merk." Eskes opende november vo rig jaar een nieuw bedrijf in Bergen op Zoom en verkoopt er nu ook Hyundai bij. Het merk mag dan in een jaar tijd ruim 21.000 auto's minder hebben verkocht, in de regio Bergen op Zoom is de wagen vol gens Eskes populair. „Het rayon is door de zaak in Bergen op Zoom uitgebreid. Als mensen ergens an ders een Mazda of een Hyundai ko pen, kan die gedurende de garantie periode ook bij mij terecht. Ook andere garagebedrijven dan de le den van de VTA helpen elkaar." Toch is ook hij niet geheel gerust op de toekomstige ontwikkelingen voor de Thoolse autobedrijven. „Een koude sanering? Die kans zit er in. Een deel van de ondernemers zal de technische ontwikkelingen niet kunnen bijhouden. Een auto motor is heel complex en ondanks alle apparatuur zul je toch vakmen sen nodig blijven hebben." Eskes ervaart wel concurrentie, maar nog niet alarmerend. Hij signaleert in zijn bedrijf trouwe klanten, maar kan zich wel opwinden over het ver dwijnen van de koopkracht van het eiland. Gevraagd naar de oorzaak van de opwinding, wil Eskes liever niets zeggen. „Dan had ik me beter op dit gesprek moeten voorberei den. Maar het lijkt er op dat Tholen van zijn bedrijven af wil. Kijk eens naar de bereikbaarheid van het Thoolse centrum." De Thoolse on dernemer benadrukt niemand daar van de schuld te willen geven. „Maar het lijkt er op dat de overheid van de auto's af wil. Ik weet ook niet hoe je de bereikbaarheid moet verbeteren. Daar zijn deskundigen voor om dat aan te geven. Als je au tobedrijven weg wilt hebben, dan is het wel zaak de beschikbare ruimte elders op het eiland goed te verde len", wil hij er over kwijt. Dat neemt allemaal niet weg dat de autobranche voor dit jaar aanvanke lijk rekende op een verkoop van 575.000 nieuwe auto's. De RAI heeft dat cijfer, bijgesteld naar 530.000. Dat is een stuk lager dan het afgelopen jaar toen 596.000 au to's werden aangeschaft, maar nog altijd 30.000 hoger dan het langjari ge gemiddelde van 500.000 auto's. Ook Dekker van de VTA verwacht dat er dit jaar minder nieuwe auto's worden verkocht. Hij gaat er van uit dat een deel van het nieuwe wagen park is gefinancierd met een tweede hypotheek op het woonhuis. „Met het gebruiken van de overwaarde kun je nu eenmaal niet aan de gang blijven." Het meest verkocht werd het eerste kwartaal van dit jaar de Opel (Astra), gevolgd door Volkswagen, Renault, Ford, Peugeot, Fiat en Citroen. Nis san staat op de 12e plaats, Seat op de 13e. Op de 21-ste plaats eindigde Alfa Romeo. Vorig jaar werden ook meer tweedehands auto's verkocht. Namelijk ruim 1.878.360, te gen 1.860.314 in 1999 en 1.724.358 in 1999, telde be langenorganisatie Bovag. De Bovag constateert dat de kwa liteit van de gebruikte auto's toeneemt, terwijl de keus groot is. Vorig jaar hadden de autobedrijven 420.000 auto's op voorraad, 3,5% meer dan het jaar daarvoor. De prijzen daalden met bijna twee pro cent, maar ook het inruilbod lag wat lager. was in het archief van de voorma lige gemeente Scherpenisse het nodige te vinden over de berging van het lichaam van de Ameri kaanse vliegenier. Dat lichaam werd destijds gevonden door de heer Van 't Hof uit Poortvliet, die bij het stoomgemaal aan de Schelphoek woonde. Deze nam contact op met politieman Won- dergem in Scherpenisse. Gemeen tesecretaris A.L.G. van Doorn - die toen in Tholen geëvacueerd was - ontfermde zich over de per soonlijke bezittingen van Vle ghels, waaronder een rozenkrans. Hij regelde de begrafenis op een drooggebleven gedeelte van de be graafplaats aan de zuidkant van de kerk. Timmerman B. Suurland maakte de doodskist en zorgde voor een houten kruis met daarin Vleghels' naam gekerfd. Als ge volg van de inundatie verbleef destijds slechts een handjevol mensen in het dorp. Mevrouw Suurland weet nog dat er nauwe lijks over het voorval werd ge praat. „Dat was gevaarlijk, want er kwamen geregeld Armeense soldaten in het dorp." Na de oor log is het stoffelijk overschot van de piloot overgebracht naar een Amerikaanse begraafplaats in Luxemburg. Via de gemeente kwam mevrouw Smith in contact met de familie Suurland in Scherpenisse. „Plots kregen we een brief uit Amerika", vertelt Jan Suurland. Hij was elf jaar in 1944 en weet nog dat zijn vader destijds een kist moest ma ken. „Bij de begrafenis zelf ben ik niet geweest, maar het vinden van een Amerikaanse piloot gaf des tijds natuurlijk een geweldige im pact." Er verbleven zo'n 35 men sen in het dorp. Dat er zolang na het gebeurde belangstelling voor was, verraste Suurland. Hij vond het ook interessant en via e-mail ontstond een contact met Debbie Smith. „Dat ging via mijn dochter Bonita, want ik kan geen Engels." Mevrouw Smith bleek niet tevre den met wat simpele antwoorden, ze wilde diepgaand onderzoek en is bijvoorbeeld ook geïnteresseerd in de leefomstandigheden in het bezette Nederland in die tijd. Een jaar geleden besloten zij en haar zuster (die zes uren reizen van el kaar vandaan wonen) dat ze naar ons land wilden komen om met ei gen ogen de plaatsen te zien die in de geschiedenis van André Vle ghels een rol hebben gespeeld. In januari schreven ze het gemeente bestuur, dat ze vonden dat hun fa milie een schuld had in te lossen aan de inwoners van Scherpenisse. Dat kreeg gestalte in een plaquet te, die is bevestigd in de kerktoren aan de zuidelijke muur. Een ge paste plaats, want op de tegen overliggende muur zit een ge denkplaat die herinnert aan vier Engelse zeelieden die in 1814, in de strijd tegen Napoleon, bij fort Lillo sneuvelden en in Scherpe nisse zijn begraven. De plaquette is niet alleen een ereteken voor de inwoners van Scherpenisse maar, aldus burgemeester W. Nuis, een gebaar naar alle geallieerde solda ten die voor onze vrijheid vielen in West-Europa, in Nederland, in Zeeland en in Tholen. „We moe ten hen bedanken en herdenken." De Amerikaanse dames zijn vrij dagmorgen in Breskens bij de boot afgehaald door de familie Suurland. Ze komen uit Brugge waar ze een familielid van me vrouw Bivens' vader bezochten. In De Hoeksteen zijn vrijdagmid dag nabestaanden verzameld van de mensen die in 1944 bij de ber ging en begrafenis van André Vleghels betrokken zijn geweest. Het is 4 mei, de dag dat in ons land de doden worden herdacht die in de Tweede Wereldoorlog en latere militaire conflicten zijn ge vallen. Dat juist nu de beide da mes hun plaquette overhandigen, is toeval, zegt de burgemeester. Hij houdt zijn toespraak in stuk ken, eerst in het Engels en vervol gens in het Nederlands. „We den ken dat God ons op deze dag naar deze plaats heeft gebracht", aldus mevrouw Smith. Omdat er in de oorlog wel vaker piloten omlaag kwamen, vonden de Scherpenisse- naren het in 1944 misschien ge woon wat er gebeurde en hoe ze ermee omgingen, „maar voor ons was dat een daad van mededogen. Het heeft ons getroost te weten dat Scherpenisse André met ere heeft begraven. Moge God u zegenen en u bewaren." De Amerikaanse ver telt dat haar moeders eerste man het - net als vele landgenoten - als zijn plicht zag om te vechten voor de vrijheid in de wereld. Ook haar zus mevrouw Bivens noemt de zorg, waardigheid en het respect waarmee het lichaam van haar va der ter aarde is besteld. Beiden worden af en toe overmand door emoties, evenals enkele andere aanwezigen. De burgemeester ver telt kort wat er in september 1944 gebeurd is, en wat door archivaris Zuurdeeg is opgediept. „Tholen stelt uw initiatief op prijs om ons te bezoeken en ons deze plaquette te overhandigen als een blijvende herinnering. De gemeente is er nog altijd trots op, dat er destijds mensen in Poortvliet en Scherpe nisse woonden die begrepen wat piëteit is." Nuis spreekt de wens uit dat de eenvoudige plechtigheid een bijdrage mag leveren aan de gedachten van dankbaarheid aan eerste luitenant Vleghels, die stierf voor onze vrijheid. „Hopenlijk is het voor u beiden een onuitwisbare ervaring, die er op een positieve manier aan kan bijdragen dat u za ken uit het verleden op een goede manier kunt verwerken." In de toren van de hervormde kerk overhandigen de halfzussen ver volgens de plaquette aan de burge meester. In het Engels staat daar op de volgende tekst: 'Ter ere van de inwoners van Scherpenisse die een Amerikaanse vliegenier een behoorlijke begrafenis gaven op 26 september 1944. Met diepe dankbaarheid, de familie van eer ste luitenant André J. Vleghels, US Army Airforce.' Op verzoek van de burgemeester wordt ver volgens een kijkje in de kerk zelf genomen. Daar hangt een koperen kroonluchter die door school meester Johannis van 't Rosevelt (1732-1787) aan de kerk is ge schonken. Nuis legt uit dat de voorouders van de Amerikaanse presidenten Roosevelt van Tholen afkomstig zijn. Dat is een verras sing voor de dames. Dan gaat het gezelschap naar buiten. Aan de zuidkant van de kerk, naast het pad, ligt een Amerikaanse vlag op de grond. Deze markeert de plaats waar het graf van Vleghels is ge weest. Terwijl de zussen er kort samen bij staan, blijft de rest eer biedig op afstand. Terug in De Hoeksteen, overhandigt Nuis de beide gasten een fraaie ingelijste pentekening van Scherpenisse en daarmee is de bijeenkomst afge sloten. Vrijdagavond zijn de Amerikanen aanwezig bij de dodenherdenking in Tholen. Zaterdag nemen ze sa men met de familie Suurland een kijkje bij de Schelphoek en in We meldinge. Ze gaan ook nog naar Amsterdam, Maastricht, de oor logsbegraafplaats bij Margraten en naar het graf van Vleghels in Luxemburg. Ze verblijven dan bij de mevrouw die het graf heeft ge adopteerd en hen er in het verle den regelmatig foto's van stuurde. „Het was een erg gedenkwaardige dag", aldus mevrouw Bivens. Haar zus verbaast zich erover, dat nog zoveel mensen na al die tijd weten wat er gebeurd is. En het contact met de familie Suurland zal nog wel blijven. „Ik denk dat hun bezoek nog wel meer vragen heeft opgeroepen waarop ze een antwoord willen", zegt Jan Suur land, die de bijeenkomst in zijn woonplaats erg indrukwekkend vindt. Si Vandaag kernbezoek gemeentebestuur Sint-Annaland K. Berrevoets van Automobielbedrijf J. de Graaf uit Poortvliet met een taart die het bedrijf van Nissan kreeg, omdat de Almera Tino op de RAI niet alleen tot gezinsauto van het jaar was verkozen, maar ook nog eens tot veiligste in zijn klasse. Toepasselijker kon het bijna niet. Een burgemeester die zelf oud-militair is, neemt een plaquette in ontvangst van mevr. Smith (links) en mevr. Biven ter ere van de inwoners van Scherpenisse die een neergestorte piloot in de Tweede Wereldoorlog een eervolle begrafenis gaven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11