Ridder Van Belzen heeft iets met jeugd Moerland weet niet of hij lintje leuk vindt 'Mijn vrouw en gezin zou ik méér de onderscheiding willen aanreiken' Acht Tholenaren nat door de lintjesregen Verburgh u M. J. Laban staat perplex van royale waardering Bescheiden ambtsdrager koninklijk gewaardeerd Actiefin kerkelijk jeugdwerk, gehandicaptenzorg en politiek Donderdag 3 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Een koninklijke onderscheiding kan iemand krijgen als hij zich, belangeloos en als vrijwilliger, gedurende een reeks van jaren verdienstelijk heeft gemaakt voor de sa menleving. Toen P. van Belzen uit Tholen vorig jaar in de vut ging als leraar van het Calvijn college, was er dan ook geen lintje. Maar vrijdag werden zijn verdiensten voor het kerkelijk jeugdwerk, de geestelijk gehandicap ten en op politiek terrein beloond. Van Belzen werd be noemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Sint-Annalander geëerd voor scala aan activiteiten Jarenlange inzet Tholenaar voor duivensport „Ik ben er nog niet uit of ik het nou leuk vind of niet." RJ. Moerland uit Sint-Annaland weet, een uur nadat hij koninklijk is onderscheiden, niet wat hij ermee aan moet. Eigenlijk hoeft al die poespas voor hem niet. Maar ande ren gunnen de enthousiaste WIK-voorzitter zijn lintje van harte. De 50-jarige Moerland werd benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. Zowel plaatselijk als provinciaal en landelijk is M.J. Laban uit Tholen betrokken bij de duivensport. Dat hij daarvoor een lintje kreeg, verraste hem buitengewoon. Nietsvermoe dend was de gemeenteambtenaar naar Meulvliet gekomen om, samen met een collega, een waterafvoer te controleren op verstopping. Zelfs toen hij zijn vrouw en moeder in het gemeenschapscentrum zag, viel het kwartje niet direct. „Ik sta perplex, want dit had ik mezelf niet toegedicht." A.A. van Nieuwenhuijzen wordt Ridder in de orde van Oranje-Nassau A.A. van Nieuwenhuijzen moest even slikken toen hij op het parkeerterrein bij Meulvliet een paar bekende auto's ontwaardde. De Sint-Philipslander dacht voor een be spreking tussen de wildbeheereenheid en de politie naar Tholen te zijn gekomen, maar werd in plaats daarvan verrast met een koninklijk lintje. Burgemeester W. Nuis speldde hem als eerste de onderscheiding op Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Prins Hendrikpolder Oorlogsslachtoffers Vijf leden en drie ridders van Oranje Ook in Tholen regende het vrijdag lintjes. Maar liefst acht Tholenaren werden koninklijk onderscheiden in ge meenschapscentrum Meulvliet. Drie ridders en vijf leden in de Orde van Oranje-Nassau ontvingen een lintje uit handen van burgemeester W. Nuis. Ook werden alle ge decoreerden van het afgelopen jaar voor het eerst uitge nodigd om op koninginnedag de aubade in Tholen af te nemen. Vijf van de tien gedecoreerden gaven gehoor aan de uitnodiging van de burgemeester en werden maandag nog eens extra in het zonnetje gezet. J. C. de Heer van de Gereformeerde Gemeente Ruim 34 jaar was J.C. de Heer diaken en ouderling van de Gereformeerde Gemeente in zijn woonplaats Tholen. Een bescheiden, maar beslist opbouwend bestuurder, zei burgemeester Nuis die de 79-jarige De Heer vrijdag een lintje opspeldde als blijk van waardering voor zijn keu kenwerk. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Ridder Van Belzen wordt gefeliciteerd door zijn collega-raadslid Van Beek. Rechts mevr. Van Belzen en haar dochter en kleinzoon. „U heeft iets met de jeugd, dat is me duidelijk", zei de burgemeester toen hij de staat van dienst bekeek van de 62-jarige Van Belzen. Als onderwijzer in Sint-Annaland gaf hij (in de jaren zestig) twee jaar lei ding aan de zondagsschool van de hervormde gemeente en in zijn late re woonplaats Tholen was hij twaalf jaar leidinggevende en voorzitter. Ook gaf hij daar elf jaar lang leiding aan een jongerenciub, was zeven jaar voorzitter van de jeugdraad van de hervormde gemeente in Tholen en acht jaar secretaris van de - ei- landelijke - classicale jeugdraad. Verder was Van Belzen in de jaren zeventig actief in de zendingscom missie (zes jaar voorzitter). En in 1982 medeoprichter (en eerste voorzitter) van de gemengde zang vereniging Immanuël. De Tholenaar stond in 1968 mede aan de wieg van Philadelphia, de chr. oudervereniging voor geestelijk gehandicapten. In dit kader was hij nauw betrokken bij de realisatie van het gezinsvervangend tehuis de An- newas in Sint-Annaland (1988) en vijf jaar lang voorzitter van het be stuur van deze woonvorm. Van het provinciaal bestuur van Philadelp hia maakte hij drie jaar deel uit. Op onderwijsgebied werden genoemd het lidmaatschap van de activitei tencommissie van basisschool De Regenboog en het voorzitterschap van deze school gedurende acht ja ren. En dan de politiek. Van Belzen was 27 jaar geleden medeoprichter van de kiesvereniging RPF/GPV in Tholen. Vijftien jaar inmiddels is hij tweede voorzitter van de provincia le kiesvereniging. Ruim 18 jaar al weer is Van Belzen gemeenteraads lid voor de RPF/GPV (sinds vorig jaar Christenunie). Veertig jaar was hij in het onderwijs werkzaam en wordt geschetst als een bevlogen collega, die op de chr. mavo in Tholen een belangrijke bij drage leverde aan het slagen van twee fusies. Karaktervol en plichts betrachting zijn twee andere kwali ficaties die Nuis meegaf aan de kersverse ridder. Deze was in zijn nopjes met de onderscheiding. Nietsvermoedend kwam Peter Moer land naar Meulvliet, om te praten over een materiaalberging voor turn- toestellen. In de foyer had hij nog steeds niets in de gaten, maar toen hij de grote zaal binnenstapte, ver wonderde hij zich over het grote aan tal aanwezigen. „Toen kreeg ik het pas door." Schoonzus Adrie Moer land is blij dat tevoren niets is uitge lekt over het lintje. „Want dan was Peter zeker niet gekomen." Als enige van de acht mensen die een lintje kregen, was Moerland niet in het pak gestoken. Maar de burgemeester vond het wel makkelijk om de me daille op een trui te kunnen spelden, zei hij. Moerland is inmiddels zestien jaar bestuurslid van gymnastiekvereni ging WIK Sint-Annaland, waarvan sinds 1987 voorzitter. Onder zijn be zielende leiding is WIK uitgegroeid tot een bloeiende club met 300 le den. Door zijn enthousiasme maakt hij anderen enthousiast en hij bezit de capaciteiten om een bestuur te lei den.Veertien jaar lang was Peter Moerland regionaal binnen de gym- nastiekbond actief, als bestuurslid en secretaris van de regio Zuidwest. Daarnaast was hij in de jaren tachtig negen jaar bestuurslid (penning meester) van peuterspeelzaal Olleke Bolleke, twaalf jaar actief (secretaris en voorzitter) in de ouderraad van de De Casembrootschool, in de jaren negentig vier jaar penningmeester van de begeleidingsgroep asielzoe kers en drie jaar lid van de beheers commissie van sport- en gemeen schapscentrum De Wellevaete in zijn woonplaats. Gedurende 8,5 jaar maakte hij deel uit van de advies commissie sociaal-cultureel werk van het gemeentebestuur. Tenslotte was Moerland enkele jaren pastoraal medewerker en ouderling van de protestantse kerkgemeenschap Hal- steren/Nieuw-Vossemeer. WIK-voorzitter Peter Moerland en zijn vrouw. De 54-jarige Laban is ruim 41 jaar in de duivensport actief. In Tholen was de familie Laban altijd al nauw bij de postduivenvereniging betrokken. Ri- nus Laban meldde zich in 1959 als jeugdlid bij De Trouwe Duif. Hij zou er in de jaren zeventig zes jaar secre taris van zijn en bekleedt sinds 1990 het voorzitterschap. Tussen 1979 en 1989 woonde Laban in Sint-Philips- land en was daar lid van De Reis duif. Maar de Tholenaar beperkte zich niet tot het houden van duiven, het ermee vliegen en het plaatselijk be sturen. In 1979 werd hij gekozen tot voorzitter van de afdeling Zee land van de Nederlandse bond van zaterdagvliegers. Toen deze met de zondagvliegers fuseerde tot Zee land '96, werd de Tholenaar ook daarvan voorzitter. Hij was in de Zeeuwse duivenwereld de stuwen de kracht achter deze fusie. Eindja ren tachtig was Laban vier jaar be stuurslid van de overkoepelende Nederlandse postduivenorganisatie. Binnen de NPO is hij al elf jaar kiesman voor Zeeland in de bonds vergadering en lid van de commis sie hokkenbouw. Deze commisie begeleidt duivenliefhebbers bij de bouw van hun hokken en voert overleg met gemeenten om hokken bouw in bestemmingsplannen mo gelijk te maken. Sinds vorig jaar maakt Laban deel uit van de com missie van goede diensten, die pro bleemgevallen binnen de organisa tie moet trachten op te lossen. Binnen de afdeling Zeeland is de Tholenaar lid van de vervoerscom- missie en de lossingscommissie. De ze doen onderzoek naar geschikte losplaatsen voor postduiven in Ne derland, België en Frankrijk en hou den zich bezig met vervoersproble men. Tenslotte is Laban sinds 1997 bestuurslid van de Zuid-Nederlandse Bond. Verwijzend naar het vele werk dat dit met zich meebrengt, sprak de burge meester van 'een vliegend bestaan' voordat hij de onderscheiding Lid in de orde van Oranje-Nassau opspeld de. Laban vindt het jammer dat zijn dochter niet bij de uitreiking aanwe zig kan zijn. Zij en haar man zijn met hun binnenvaartschip juist in Brussel aangekomen en konden niet tijdig in Tholen zijn. Maar via het mobieltje van zoon Maurits kan de kersverse gedecoreerde de felicitaties van zijn dochter tóch in ontvangst nemen. „Ik had mijn bespreking serieus voor bereid en stond er helemaal niet bij stil dat het vandaag lintjesregen was", vertelt Van Nieuwenhuijzen. Dat re aliseerde hij zich wél toen hij de druk te bij het sport- en gemeenschapscen trum zag, maar hij zag er geen reden in waarom de geplande bespreking niet óók zou kunnen plaatsvinden. Tot hij verschillende hem bekende auto's zag staan. In Meulvliet trof hij vervól gens zijn vrouw en kinderen aan. De onderscheiding noemt de 61-jarige Sint-Philipslander een mooie verras sing. „Ik waardeer het bijzonder." Het is niet niks wat Bram van Nieu wenhuijzen gedurende ruim veertig jaar voor de samenleving heeft ge daan en nog doet. „Uw staat van dienst past niet op één A4'tje", aldus de burgemeester. Met name de agrari sche belangenbehartiging, water schap, jacht en faunabeheer zijn de terreinen waarop hij actief was. Maar ook politiek, kerkelijk en ten behoeve van oorlogsslachtoffers werkte Van Nieuwenhuijzen. „Een zeer rijke schakering", zei Nuis. Zijn bestuurlijke loopbaan begon ip 1960 bij de vereniging voor bedrijfs voorlichting, waarvan hij lange tijd voorzitter was. Het voorzitterschap van de ZLM-afdeling Sint-Philips- land (1988-1994) betekende tevens het bestuurslidmaatschap van de kring Tholen/Sint-Philipsland. Van de commissie contractteelt Zuid-Neder land maakte hij 21 jaar deel uit (drie jaar voorzitter) en van twee commis sies van het Landbouwschap een pe riode in de jaren negentig: commissie vollegrondsgroenten op akkerbouw bedrijven 6 jaar en commissie con tractteelt 3 jaar. Vanaf de oprichting in 1974 was Van Nieuwenhuijzen 18 jaar lang betrokken bij de graszaad studiegroep Tholen/Sint-Philipsland, als vice-voorzitter en voorzitter. Ver der maakte hij 12 jaar deel uit van het regiobestuur van Cebeco-Zuidwest en 19 jaar van de kring Zeeland-Noord van de coöperatie Cosun. Van 1991 tot zijn afscheid in 1999 was hij hier van kringvoorzitter en sinds 1983 ge kozen in de landelijke ledenraad. Op waterschapsterrein fungeerde Van Nieuwenhuijzen van 1973r tot de op heffing op 31 december 1985 als dijk graaf van het waterschap Prins Hend rikpolder. Vanaf 1979 was hij hoof dingeland van het waterschap Tholen, werd dat in 1996 ook van het fusiewa terschap Zeeuwse Eilanden, maar in maart 1998 niet herkozen. De jagersvereniging Sint-Philipsland koos Bram van Nieuwenhuijzen in 1972 tot voorzitter en dat bleef hij 27 jaar lang. Vanaf 1973 was hij tevens bestuurslid van de afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de kon. Ned. jagersvereniging (KNJV), vice- voorzitter en faunacommissaris. Vorig jaar zomer ging de afdeling op in het gewest Zeeland en ook daarvan is de Sint-Philipslander bestuurslid. Hij was sinds 1980 vice-voorzitter van het regionale KNJV-bestuur én voor zitter van de Zeeuwse faunacommis sie, en zet zich in die functies in voor het faunabeheer binnen de provincie. Ook maakt Van Nieuwenhuijzen al 21 jaar deel uit van het betsuur van de landelijke faunacommissie van de KNJV. In 1985 was hij medeoprich ter, en sindsdien voorzitter, van de wildbeheereenheid Tholen/Sint-Phi- lipsland. Op politiek terrein was de Sint-Phi lipslander plaatselijk actief binnen de CHU (ruim tien jaar afdelingsvoorzit ter) en het CDA (ruim 13 jaar voorzit ter). Negen jaar lang leidde hij de re gio Tholen en Sint-Philipsland van het CDA. Ook was Van Nieuwenhuij zen in de jaren negentig vier jaariwu- derling van de Gereformeerde KJërk in Anna Jacobapolder. Op 1 september 1975 trad de Sint- Philipslander toe tot het districtsbe- stuur Zeeland van de Stichting 1940- 1945. Hij werd later vice-voorzitter en in 1992 voorzitter. Bij de vorming van het district Zuid (Zeeland, Noord- Brabant en Limburg) in 1993 lid van de districtsraad en vanaf 1996 is hij hiervan voorzitter. Geruime tijd was hij plaatsvervangend lid van het lan delijke hoofdbestuur. Inmiddels is dit stichtingsraad geworden en daarin is Van Nieuwenhuijzen afgevaardigd namens de districtsraad Zuid. In 1994 volgde zijn benoeming in het bestuur van de Stichting 1940-1945, waarin hij is belast met het onderhouden van de contacten met de acht districtsra den. Men ervaart hem binnen deze or ganisatie als een nauwgezet, betrok ken en deskundig bestuurder, die daarmee een belangrijke bijdrage le vert aan het werk ten behoeve van oud-verzetsmensen, hun naasten en nabestaanden van vervolgings- en burgerslachtoffers. In zijn dankwoord voor het lintje be dankte Van Nieuwenhuijzen allereerst zijn Schepper „die mij de gelegen heid en gezondheid gaf om dit alles te doen. Dat is een voorrecht." Vervol gens bedankte hij de koningin, de mensen die aan de totstandkoming van de onderscheiding meewerkten en niet in de laatste plaats zijn vrouw en gezin. „Hen zou ik méér deze on derscheiding willen aanreiken, omdat ze het mogelijk hebben gemaakt dat ik dit allemaal kon en kan doen. Want het betekent veel werk naast het nor male werk", aldus ridder A.A. van Nieuwenhuijzen. Rinus Laban neemt telefonisch de felicitaties in ontvangst van zijn in Brussel verblijvende dochter. Rechts mevr. Laban en haar zoon. Advertentie I.M. Het echtpaar Van Nieuwenhuijzen met de jongste zoon en dochter in gesprek met burgemeester Nuis. Onder ruime belangstelling open de burgemeester Nuis het officiële gedeelte door aandacht te vragen voor de verjaardag van kroonprins Willem-Alexander. „De prins en zijn verloofde zullen koninginne dag dit jaar anders dan anders vie ren." De burgemeester doelde met deze uitspraak op de problemen rond de MKZ-crisis, waardoor het bezoek van de koninklijke familie aan de plaatsen Meppel en Hooge- veen niet doorging. „Onze solida riteit gaat uit naar de agrarische fa milies die op dit moment in twijfel en zorg leven." Na dit korte blijk van medeleven, werd het woord gericht tot de acht mensen die nietsvermoedend op de voorste rij geplaatst waren. Voor hen was de ze laatste werkdag voor koningin nedag een bijzondere. L. Prins, P. van Belzen en A.A. van Nieuwen huijzen werden geridderd in de Orde van Oranje-Nassau. J. de Heer, M. Laban, C. van der Jagt uit Tholen, P. Moerland uit Sint-An naland en M. de Rijke uit Stave- nisse werden onderscheiden als Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester noemde het op merkelijk dat er geen dames voor gedragen zijn. „Dit jaar is er geen enkele dame in onze gemeente die deze eer te beurt valt." Hij riep de aanwezigen dan ook hartelijk op tot het doen van een voordracht. „Er zijn genoeg dames die zich in zetten voor de maatschappij." Ver der sprak hij een woord van dank uit voor degenen die wel een voor dracht hadden gedaan. De plech tigheid werd even verstoord door een toepasselijke gsm-melodie 'Wij houden van Oranje'. Nadat de eigenaar van de mobiele telefoon zich uit de zaal verwijderd had, begon secretaresse van het college van b. en w., mevr. Van Sprundel, met het voorlezen van de konink lijke besluiten. Een grote schil dersezel met daarop een portret van het koninklijk paar sierde daarbij het podium. Onder het toe ziend 'oog' van onze vorstin en haar echtgenoot passeerden de na men en activiteiten van de acht be gunstigden. Vervolgens nam de burgemeester het woord en sprak alle gedecoreerden persoonlijk toe, waarna hij overging tot de uit reiking van de lintjes. Een voor een stapten de acht heren verheugd het podium op en lieten zich de onderscheiding opspelden. De vreugde werd bij sommigen duide lijk minder toen zij uitgebreid ge fotografeerd werden door fotogra fen van diverse kranten. Na de overhandiging van de bloemen en een speciaal dankwoord voor de echtgenotes, volgde het informele gedeelte van de bijeenkomst, waarbij alle aanwezigen de gele genheid kregen de gedecoreerden de hand te schudden. In totaal ontvingen 67 Zeeuwen vrijdag een koninklijke onder scheiding. Dit zijn er zeven meer dan vorig jaar. Eén gedecoreerde heeft zijn lintje geweigerd. Zee land heeft er zodoende 53 leden en 14 ridders in de Orde van Oranje- Nassau bij. Zijn bestuurlijke werk voor de Ge reformeerde Gemeente begon De Heer in 1958. Hij werd lid van de zendingscommissie en vervulde acht jaar lang het secretariaat. In 1966 volgde zijn verkiezing als diaken en negen jaar later werd de Tholenaar ouderling. Dat ambt zou hij een kwart eeuw vervullen. „En daarbij betoonde u een grote be scheidenheid, liefde en ijver voor de kerkelijke gemeente van Tho len", aldus de burgemeester. Naast het normale werk in deze functie, woonde hij altijd de trouw- en rouwdiensten bij. En in de perio den dat er geen predikant was, deed hij samen met zijn vrouw de kraambezoeken bij gemeentele den. In zijn bestuurlijke periode maakte De Heer de groei van het ledental mee van 630 naar bijna 1100. Ook werd in deze periode een nieuwe kerk gebouwd aan de Hoogaars straat. De Heer vertegenwoordigde zijn gemeente op vergaderingen van de classis Tholen - een ver band van 17 gemeenten. Verder had hij als ouderling ook de taak om toezicht te houden op de basis school Eben Haëzer. Van 1958 tot 1968 was De Heer bestuurslid van deze school. „Binnen de Gereformeerde Ge meente wordt de heer De Heer alom zeer gewaardeerd en was, ge let op zijn vele herverkiezingen, een gezien ambtsdrager die op sympathie en respect kon reke nen", zei de burgemeester die ver volgens de versierselen opspeldde van Lid in de orde van Oranje- Nassau. De Heer waardeert de onderschei ding zeer. „Dergelijk werk komt nooit zo in de openbaarheid", zegt hij. Zijn twee dochters waren daags tevoren op de koffie, en zei den dat ze hem met zijn vrouw de volgende morgen zouden komen halen omdat ze een verrassing hadden. „Ik dacht nog: een lintje? Maar nee, waarvoor dan eigen lijk." Toen hij de volle* zaal in Meulvliet zag met onder meer al zijn kinderen en de meeste klein kinderen, begreep De Heer dat er inderdaad een koninklijke onder scheiding in het verschiet lag. Ouderling J. C. de Heer van de Gereformeerde Gemeente in Tholen werd samen met zijn echtgenote royaal in de bloemen gezet. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5