Huisartsen houden geen spreekuur Bert Stolk voorzitter Rode Kruis Tholen Speelmansplaten gaat met nieuwe beheerder ook een nieuw leven in Aanhang wagentje tegen 10 kv zet drie dorpen zonder stroom Van Koeveringe neemt afstand van actieplan Horeca niet langer op de eerste plaatsy maar juist attracties Gemeentehuis voor de klant Vooroverleg bij erfenis °v° Gemeentehuis kan impuls zijn voor nieuwe ontwikkelingen v i iy Donderdag 3 mei 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zorg op Tholen is niet in gevaar De tien huisartsen op Tholen en Sint-Philipsland doen mee met de staking die dinsdag vrijwel unaniem is uitge roepen door de Landelijke Huisartsenvereniging LHV. De staking, die bestaat uit het niet houden van het spreekuur, duurt tot morgenmiddag vijf uur. Huisarts G.H.F.M. van de Weijer uit Oud-Vossemeer, woordvoer der van de huisartsen in Tholen-Oost, is ervan overtuigd dat niemand zich zorgen hoeft te maken als er spoedeis ende hulp geboden moet worden. Huisarts J.H.E. Jans sen uit Sint-Maartensdijk laat zich namens Tholen-West in dezelfde bewoordingen uit. Zondagsdienst Minder studenten Salaris valt tegen Er zijn grote veranderingen gaande met betrekking tot het recreatieterrein Speelmansplaten op de Oesterdam. De familie Saris zal zich langzaam maar zeker terug gaan trekken uit de dagelijkse praktijk en Mike Verweij uit Woensdrecht is de nieuwe man die het allemaal moet gaan doen. De Speelmansplaten moet vernieuwd worden en veel meer bezoekers gaan trekken. Horeca zal daarbij minder belangrijk zijn dan de attracties. Waterkwaliteit Quad en paintball Jaren 20 bij heemkundekring Chef ruimtelijke ordening vertrekt bij de gemeente Een losgeschoten aanhang wagentje achter een personen auto heeft dinsdagavond in de Nieuweweg te Poortvliet een transformatorstation vernield. Daardoor viel eerst de stroom uit in Sint-Annaland en later ook nog in Stavenis- se en een deel van Sint-Maartensdijk. De brandweer van Sint-Annaland werd gealarmeerd, maar moest wachten totdat de elektriciteit omgeschakeld was omdat blussen anders te gevaarlijk was. Zicht is alles Traverse Grote winkels De landelijke huisartsen konden het verbolgen als hem wordt voorge- dinsdag niet eens worden met de fi nanciële bijdrage van het rijk. Mi nister Borst heeft 70 miljoen gulden vrijgemaakt voor ondersteuning van de praktijkkosten, maar de huisart sen hebben 450 miljoen gulden no dig. Volgens Van de Weijer is er de laatste twintig jaar niets gedaan aan verhoging van de onkostenvergoe ding en nbg minder aan verbetering van het inkomen. De tien Thoolse huisartsen onder steunen de actie van harte, zegt Van de Weijer. Hij spreekt tegen dat het er vooral om gaat, het inkomen van de arts op te schroeven. „Het gaat niet in de eerste plaats om ons ho norarium. Alles wordt duurder", wijst hij op de onroerende-zaakbe- lasting, andere gemeentelijke hef fingen, stijging van personeelslas ten, van de BTW en al die andere zaken waar een huishouden even eens mee te maken heeft. De kos tenstijging van dat huishouden wordt echter door de bank genomen gecompenseerd door loonsverho gingen of belastingvoordelen. „Dat zit er voor de huisarts al twintig jaar niet in", zegt Van de Weijer. „We betalen al die stijgingen al jaren uit eigen zak." De huisartsen hebben besloten deze dagen 'sobere zondagsdiensten' te draaien. Daarmee negeren ze de dringende oproep van minister Borst om weer te komen praten. Ook de zorgverzekeraars en patiën tenverenigingen deden een klem mend beroep op de artsen eerst nog een keer rond de tafel te komen. Borst wees er op dat de huisartsen er toch 12 procent bijkrijgen. „Dat betekent voor de gemiddelde huis arts een bedrag van 35.000 gulden. Dat bedrag gaat geheel op aan ma teriaal dat de bereikbaarheid van de huisarts vergroot en aan de inrich ting van centrale huisartsenposten. Daar ziet de dokter zelf helemaal niets van", rekent Van de Weijer voor. „Wat de huisarts erbij krijgt voor het onderhouden van zijn prak tijk is zelfs niet voldoende om de stijging van de kosten te dekken." Van de Weijer wijst er verder op dat een huisarts die zich tegen arbeids ongeschiktheid laat verzekeren al een premie van minstens 20.000 gulden per jaar kwijt is. „En als je die centrale huisartsenposten die worden ingericht goed wilt laten functioneren, betaal je daar per huisarts tussen de 35.000 en de 40.000 gulden per jaar aan." Het stoort de Thoolse huisartsen dat minister Borst niets wil horen over stijgende onroerende-zaakbelasting en van steeds duurder worden assis tentes. Van de Weijer: „Zelfs de huisarts waarvan zijn echtgenote in de praktijk meewerkt, kan daar str aks niets meer voor aftrekken van de belasting. De vrouw van de arts wordt dan geacht dat voor niets te doen." Van de Weijer reageert enigszins houden dat de minister ook geld uit trekt voor een toename van het aan tal opleidingsplaatsen. „Je kunt daar wel geld voor beschikbaar stellen, maar ik ben bang dat steeds minder studenten die opleiding nog willen volgen. Het vak wordt er niet aan trekkelijker op en als dat zo door gaat, is er in Tholen over tien jaar geen huisarts meer", zegt hij op persoonlijke titel. Naast meer geld voor opleidingen heeft Borst geld om de salarissen van de huisarts-in-opleiding te ver beteren. Eén daarvan is deze dagen aan het werk bij huisarts J.H.E. Janssen in St.-Maartensdijk. Ze kan zich de ideeën van de LHV goed in denken, maar is het niet eens met de staking. „Daar ben ik geen voor stander van. Ik vind staken niet de manier om iets te bereiken. Ik denk niet dat ik mezelf daar snel bij zou aansluiten. Vaak gaat een staking van huisartsen ten koste van mensen die hulp het hardste nodig hebben. Janssen is het daarmee niet eens. „We hebben alles goed geregeld. Niemand hoeft zich zorgen te ma ken. De assistentes zijn er. Zij rege len visites en de arts is er als het om een spoedgeval of een dringende aangelegenheid gaat. We houden al leen geen spreekuur en doen geen controles." Janssen spreekt met klem tegen dat het verkrijgen van meer financiële middelen over de rug van de patiënt wordt bereikt. Volgens hem geven de patiënten de huisarts groot ge lijk. „Zeker als de media de argu menten publiceren. Bij de huisart sen liggen formulieren waarop bezoekers een handtekening kunnen zetten als ze het met ons eens zijn." Van de Weijer en Janssen beklemto nen dat de zorg op Tholen niet in gevaar is. „Ook de ambulancedienst is stand-by." Inmiddels heeft de voormalige top man van Unilever, M. Tabaksblat, een commissie geleid die inkomsten en uitgaven in een huisartsenprak tijk heeft onderzocht. Minister Borst mocht de uitkomsten daarvan al ontvangen. De adviezen in het rapport komen er onder meer op neer dat het inkomen van de arts is gebaseerd op het werk dat hij ver zet. Dat betekent een basisinkomen en vergoedingen voor allerlei han delingen zoals kleine chirurgische ingrepen. Dat de zorgen van Janssen als het gaat om de toekomst van de huisart senpraktijk terecht zijn, blijkt niet uit het rapport. Dat spreekt van 500 tot 600 huisartsen die een praktijk zoeken terwijl er slechts 50 tot 60 praktijken Teeg' staan. Uit publicaties in enkele media blij ken de salarissen van huisartsen, vergeleken bij die in bijvoorbeeld de communicatiesector, tegen te vallen. Zo verdient een huisarts van ongeveer 50 jaar met 3500 patiënten circa 42.000 gulden schoon. De bruto praktijkinkomsten, zeg maar de omzet, moet dan wel ongeveer een half miljoen gulden bedragen. Bert Stolk uit Sint-Maartensdijk, ai 25 jaar vrijwilliger bij de hulp instelling, is de nieuwe voorzitter van het Rode Kruis Tholen. Vice- voorzitter is Chris de Neeff uit Scherpenisse, secretaris is Ina Dekker uit Poortvliet, penning meester Jany Boogaard uit Sint- Annaland. Zij hebben de taken verdeeld na de extra ledenvergadering, waarin ze tot nieuwe bestuursleden zijn geko zen omdat het complete oude be stuur opstapte wegens gebrek aan vertrouwen. Volgens de statuten moet er nog minimaal één bestuurs lid aangezocht worden, maar het oude bestuur had zes leden. De nieuwe bestuurders zien ook liefst meer versterking om de taken beter te kunnen verdelen. In het verslag van de ledenvergade ring stond vorige week, dat mevr. Van den Hoek-Riedijk uit Sint- Maartensdijk afstand nam van de kandidaatstelling van Herman Rid derhof en Vincent Nooren met de opmerking: 'Ik kan dit niet fantas tisch vinden'. Mevr. Van den Hoek, al vele jaren vrijwilligster bij het welfarewerk van het Rode Kruis, hecht eraan om duidelijk te stellen dat zij niet op die mensen reageer de, maar op de woorden van voor zitter Moerenhout, die het fantas tisch noemde dat er zes kandidaten waren voor het nieuwe bestuur. „Ik vond dat niet zo fantastisch omdat ik de hele gang van zaken het Rode Kruis onwaardig vond. Ik sta ook buiten de twee kampen in de vereni ging en ik ken de twee genoemde kandidaten verder niet", aldus me vrouw Van den Hoek. Voorzitter C. van Koeveringe van middenstandsvereniging Smalstad neemt afstand van de actie van J. Oudesluijs van het evenementenco mité en oud-statenlid L. van Doorn voor behoud van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Zij opperden een idee om samen met een nieuw Haestinge een gemeentehuis en een overdekt zwembad te bouwen. Vol gens de initiatiefnemers was ook de middenstandsvereniging daarbij be trokken, maar Van Koeveringe ont kent dat. „De middenstandsvereni ging heeft er niets mee te maken en we zijn ook niet van zins om actie te ondernemen. De nieuwbouw van het gemeentehuis in Tholen is een gelopen race, waarin ik geen ener- 1 gie meer ga steken. De feiten liggen er, al blijven we het zeer jammer vinden dat het gemeentebestuur uit Sint-Maartensdijk vertrekt. We heb ben echter nog wat potjes op het vuur staan", zegt Van Koeveringe, die daar verder niet over wil uitwei den. Dat een aantal individuele onderne mers de plannen van Oudesluijs en Van Doorn ondersteunt, vindt de voorzitter een persoonlijke zaak die buiten de middenstandsvereniging om gaat. Sloop voormalige mavo. De voor malige gemeentelijke mavo op de hoek van de Jan van Bloisstraat en de Molenvlietsedijk in Tholen gaat legen de vlakte. De gemeente wil het vrijkomende perceel bouwrijp maken en een bodemonderzoek la ten uitvoeren. De commissie ge meentelijke ontwikkeling wordt ge vraagd hiervoor 300.000 gulden beschikbaar te stellen. K. Saris (rechts) met de nieuwe beheerder M. Verweij op de zojuist gereedgekomen quadbaan. Voor de exploitatie van de Speel mansplaten, gelegen aan de zoete kant van de Oesterdam, werd des tijds de v.o.f. Oesterdam opgericht met daarin een aantal firmanten. Nadat vorig jaar campinghouder B. Zwikker uit de v.o.f. stapte, bleef al leen het echtpaar Saris over. Dat zag zich een tijdje geleden geconfron teerd met het feit dat de pachtperio- de van tien jaar voorbij was. Aange zien het er niet echt florissant voorstond met de Speelmansplaten, moesten er keuzes worden gemaakt. „Ik heb kinderen die in de horeca terecht zijn gekomen. Aanvankelijk zouden zij de zaak hier overnemen, maar later besloten ze daar toch maar vanaf te zien", vertelt K. Sa ris. „Zelf ben ik ook niet meer zo jong (58 jaar - red.) en heb niet meer de energie die nodig is om er nog eens een jaar of vijf hard tegen aan te gaan." Bij toeval kwam Saris in contact met Verweij. „Ik kreeg een tele foontje of er hier ook bootjes lagen en of ik daar in geïnteresseerd was. Nou, daar hadden we wel belang stelling voor en zo is het balletje aan het rollen gegaan." De 32-jarige Verweij heeft al met succes enkele bedrijfjes opgezet en weer van de hand gedaan. Maar hij is erg geïnte resseerd in 'outdoor evenementen' zoals hij het zelf noemt. Activiteiten in de buitenlucht dus. Hij zag moge lijkheden in de Speelmansplaten en zo werd de overeenkomst gesloten. Verweij wordt de nieuwe beheerder die zich met de exploitatie en het beheer van het terrein bezig houdt, terwijl Saris voorlopig het horeca- deel nog voor zijn rekening zal ne men. Want daarin heeft Verweij geen ervaring. De inkomsten van de Speelmans platen vallen tegen. Wat is er dan misgegaan? „We gingen uit van de stelling dat het water zichzelf ver koopt en dat de horeca daarom ons belangrijkste speerpunt moest zijn. Maar de kwaliteit van het water aan de zoete kant is niet geworden wat we ervan verwacht hadden. En al leen van de horeca kun je het hier niet meer hebben", legt Saris uit. „Er moest meer gebeuren." Verweij ziet dat voor zich. Hij heeft grote plannen met de Speelmansplaten, al zullen die niet allemaal in één keer verwezenlijkt worden. „Om te be ginnen zal de nadruk niet meer op de horeca komen te liggen, maar op de evenementen en activiteiten die we hier aanbieden. Natuurlijk is er het water, maar we willen op het land meer gaan doen. Onlangs is er bijvoorbeeld een splinternieuwe quadbaan gereedgekomen", aldus Verweij. Een quad lijkt een beetje op een kart. Een wagentje met een 125 cc motor en een motorstuur (dus geen stuurwiel). Wie zo'n ritje wel eens wil maken, moet overigens wel bereid zijn de 32,5 gulden voor een kwartier neer te tellen. „Maar dat kwartier is meer dan genoeg, want dan ben je echt gebroken", zegt Verweij. Overigens wordt er al tijd onder begeleiding gereden. De quadbaan ligt aan de zuidwestelijke punt van het terrein. Maar de quadbaan is niet het enige nieuwe op de Speelmansplaten. Eind deze maand moet ook de paintballbaan gereed zijn. Die komt te liggen aan de noordoost kant van het paviljoen. Groepen van minimaal 12 personen kunnen daar het paintballspel spelen. Dat komt er in het kort gezegd op neer dat men elkaar probeert te raken met uit een soort geweer afgescho ten verfballetje. Ook hier wordt uitsluitend onder begeleiding ge speeld. Verder wordt er op het water ook het nodige aangevuld. Zo komen er 'surfbikes'. Dit zijn een soort mountainbikes, maar dan op het water. En men zal er kunnen 'ban aanvaren'; een tochtje op een grote opblaasbare banaan, voortgetrok ken door een boot of waterscooter. „De Speelmansplaten zijn altijd te veel vanuit de horeca benaderd. Nu komen de recreatie en evenemen ten op de voorgrond en wie wil kan dan ook in de horecagelegenheid een hapje eten en wat drinken.Qua evenementen richten we ons op pu bliek van zo'n tien jaar en ouder. Met wellicht ook wat live muziek. Zeg maar après-sun", zegt Verweij. „Maar voor de jongere bezoekers blijft er natuurlijk wel de speeltuin en ook op dat gebied willen we in de toekomst gaan uitbreiden. Met een klimwand bijvoorbeeld. En we willen nadrukkelijk ook een func tie vervullen voor de bezoekers van de zoute kant van de Oesterdam. Zij kunnen tussendoor of na afloop op de Speelmansplaten komen om wat te eten, te drinken of aan een van de evenementen mee te doen." Wat dat betreft, is er nog steeds een oude wens die Saris graag in ver vulling zou zien gaan. Een brugge tje over de autoweg. „Nu moeten mensen die van de dijk naar ons willen komen, een drukke weg oversteken. Dat is heel gevaarlijk. Er staan wel borden met een ad viessnelheid van 70 km per uur, maar toch. Zo'n brug zou een mooie uitkomst zijn", denkt Saris die het idee jaren geleden al eens opperde. Op de Speelmansplaten moet ver der in de toekomst een betere toi let- en douchegelegenheid aange legd worden. Ook voor het onderbrengen van grotere evene menten (muziek, circussen, sporte venementen en dergelijke) vinden Saris en Verweij de Speelmanspla ten ideaal. „Niemand heeft er hin der van en er is ruimte en parkeer gelegenheid genoeg. Wat wil je nog meer?" Door de nu in gang ge zette ontwikkelingen denkt Verweij dat de werkgelegenheid op de Speelmansplaten zal toenemen. Nu al kunnen weekendhulpen en va kantiewerkers zich melden. Op het terrein is Rob de Waal al werk zaam. Hij neemt voornamelijk de watersport en de 'outdoor-activitei- ten' voor zijn rekening. De moed zit er weer in op de Speelmanspla ten. Er ontbreekt nog maar één ding meer en dat is goed weer. De heemkundekring Halchterth be staat twintig jaar. Ter gelegenheid daarvan organiseert deze heemkun dige studiekring voor Halsteren en Lepelstraat diverse activiteiten. In het voormalige raadhuis aan de Dorpsstraat is een expositie ingericht over de jaren twintig van de 20e eeuw, die elke zaterdag van 10 tot 5 en zondag van 12 tot 5 (tot en met 15 juli) voor het publiek geopend is. Te vens wordt een fotowedstrijd georga niseerd met als onderwerp: nieuwe foto's met een historische of heem kundige strekking, uit Halsteren of Lepelstraat. Inzenden kan tot 14 sep tember. Op de open dagen van de kring, op 19 en 20 mei, wordt in het heemhuis aan de Jannelandseweg een ruilbeurs gehouden van bid prentjes, boeken, foto's e.d. Halch terth telt een aantal leden uit Tholen. De ondernemingsraad van de Thool se gemeentesecretarie heeft geen in ventarisatie gemaakt van de gevolgen voor het personeel van een eventuele verplaatsing van het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk naar Tholen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden deed dat destijds voor de keuze van Goes of Middelburg, waarbij de rij afstanden van het personeel ook een rol speelden. „Voor ons maakt het niets uit of het gemeentehuis in Tho len, Poortvliet of Sint-Maartensdijk komt", zegt o.r.-voorzitter Kees Kleppe. „Een woon-werkvergoeding is er toch niet bij. Het gemeentehuis wordt voor de klant gebouwd en daarom is goede bereikbaarheid een vereiste. De medewerkers zullen zich moeten aanpassen. Wij zijn gebaat bij een ongestoorde werksituatie in het nieuwe gebouw. Alleen voor de personeelsleden die in Sint-Maar tensdijk zijn gaan wonen omdat daar het gemeentehuis staat, willen we een vergoeding als ze naar Tholen moeten gaan rijden. Maar dat aantal is op de vingers van één hand te tel len. Er komen steeds meer medewer kers van over de brug." De gemeenteraad honoreert dit jaar vier aanvragen uit Oud-Vos semeer voor een bijdrage uit de erfenis van mevr. Van 't Hof- Quist. De raad besloot om aan de stichting JongVosmaer 4000 gulden uit te keren, aan Oud-Vossemeers' Muziekvereniging 7968,13 gulden, aan 'voetbalvereniging Vosmeer 9908 gulden en aan de Lowys Per- quinstichting (Sint Anthonius- school) 4000 gulden. M. Dijke van de SGP liet aanteke nen dat zijn fractie het niet eens is met het toekennen van de bijdrage aan de stichting Jong Vosmaer en de voetbalclub omdat zij (ook) ac tiviteiten op zondag houden. Frigge-Hogesteeger (VVD) stelde dat de gemeente voortaan samen met de vereniging Van 't Hof- Quist op zoek moet gaan naar een groot project. Het college moet de vereniging niet langer 'alleen la ten ploeteren', zo zei ze. P. van Belzen (CU) maakte nog een aanmerking op de tekst in het voorstel. Hij wees erop dat er in de commissie algemeen bestuur en welzijn kritiek was geweest op de gevolgde procedure en dat dit nu onvoldoende in het voorstel tot uiting kwam. Wethouder R. Ra- vensteijn bestreed dat. Van Bel zen: „Er was al een oproep ge- plaats om ideeën aan te leveren. Dan wordt de commissie voor het blok gezet. We hebben opgeroe pen volgend jaar eerst overleg te plegen." De sector gemeentelijke ontwikke ling van de gemeente Tholen raakt opnieuw een ervaren medewerker kwijt: F.G.J.M. Buermans, chef van de afdeling ruimtelijke orde ning, economische, recreatieve en onroerende zaken vertrekt per 1 augustus naar Rucphen. Bij die ge meente van bijna 23.000 inwoners wordt hij hoofd van één van de vijf sectoren, wat een promotie in houdt. Fred Buermans uit Bergen op Zoom trad in februari 1991 in dienst van de gemeente Tholen. Als beleidsmedewerker was hij be trokken bij alle bestemmingsplan nen, dus bij de ontwikkeling van de gehele gemeente. De sector gemeentelijke ontwikke ling is een onderdeel dat veel wis selingen telt en binnenkort op twee sleutelposten een vacature heeft. Sectorhoofd L.T. Steenpoorte trad eerder terug, waarvoor twee dagen per week een vervanger is. En in de zomervakantie komt daar de vaca ture Buermans bij. De milieu-afde ling is ook onderbezet. In de be- stuursrapportages wordt het lang uitblijven van plannen of vertra ging bij controles mede toege schreven aan de magere perso neelsbezetting. Met de voorberei dingen voor het nieuwe gemeente huis en de ontwikkelingsschets Tholen 2025 komt er al extra druk op het gemeentelijk apparaat en de vacatures komen daar nog bij. Het uitgebrande transformatorstation aan de Nieuweweg. Een 41-jarige inwoner van Scherpe nisse reed rond negen uur met een aanhangwagentje achter zijn perso nenauto de Nieuweweg in naar Mal- land. In een bocht schoot de ver moedelijk niet goed bevestigde aanhangwagen los en raakte het transformatorstation, waar 10.000 volt wordt omgezet in 400 volt. Er ontstond kortsluiting en brand, waardoor de polder van Sint-Maar tensdijk tot voorbij Sint-Annaland om kwart over negen zonder elektri citeit kwam te zitten. Toen door de grote kortsluiting nog een tweede 10 kv-kabel kapot ging, zaten ook Stavenisse en een deel van Sint- Maartensdijk zonder stroom. In di verse gebouwen, o.a. in bejaarden centrum de Schutse, ging het alarm af. De alarmering van de brandweer verliep niet goed, want de Nieuwe weg in Poortvliet valt onder het ge bied van de blusgroep Sint-Maar tensdijk, die daar het dichtst bij zit. De centrale in Roosendaal riep ech ter Sint-Annaland op, dat een paar keer met een poederblusser pro beerde totdat de stroom er af ging en er met water geblust kon worden. Medewerkers van Delta Nutsbedrij ven zorgden in Sint-Maartensdijk voor een omschakeling. Om kwart over tien had Sint-Anna land weer stroom, een uur later ook Stavenisse en het deel van Sint- Maartensdijk dat geen elektriciteit had. In de Nieuweweg werd een noodag- gregaat geplaatst en provisorisch op de kabels aangesloten om de bewo ners daar van stroom te voorzien. Rond twaalf uur was dat het geval. Gisterenmiddag rond vijf uur stond er een nieuw transformatorstation ter waarde van 25.000 gulden. Een dergelijk station wordt voor calami teiten in Goes achter de hand ge houden en dat kwam nu van pas. Overigens is het een zeldzaamheid dat zo'n huisje sneuvelt. Op T- splitsingen komt het wel eens voor, maar in een situatie zoals in de Nieuweweg is dat een grote uitzon dering. De vroegere betonnen kas ten waren veel steviger dan de hui dige aluminium transformator stations, die erg kwetsbaar zijn. Delta Nutsbedrijven stelt de veroor zaker van het ongeluk aansprakelijk voor de schade. mee ook een tweede ontsluiting. De haalbaarheid van de nieuwe binnen ring kan het niet alleen van de bouwplaats van het gemeentehuis hebben. Het moet een belangrijke randvoorwaarde zijn voor de verde re ontwikkeling van Tholen-stad." De rotonde maakt het gemeentehuis volgens het ingenieursbureau 'zeer goed bereikbaar voor alle eilandver- keer en voor al het verkeer vanuit Brabant'. Het ambitieuze plan om over de Nieuwe Postweg heen te bouwen, laten de onderzoekers in hun nadere analyse varen. Zij spre ken alleen nog over een traverse in de vorm van een brug-bouwdeel, die een belangrijke functie krijgt voor een langzaam-verkeerverbinding naar Welgelegen. De bezwaren van de korte afstand tussen de rotonde en de noordelijke toerit, respectieve lijk zuidelijke uitrit, kunnen onder vangen worden, zodat de op- en af ritten van de brug voor een deel vervallen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Als mogelijke nieuwe ontsluitingen bij de aanleg van een rotonde noe men de onderzoekers het vervangen van de noordelijke op- en afrit (de Oud-Vossemeerse kant) van de brug. De rotonde wordt hoofdtoe gang voor Tholen. De zuidelijke op en afrit wordt gehandhaafd voor het verkeer uit en naar het centrum en bedrijventerrein Welgelegen. Een al ternatief is het vervangen van de zuidelijke afrit van Tholen door een weg achter de begraafplaats, zodat alle verkeer van het eiland bij de ro tonde Tholen inrijdt. Van den Bos en De Iongh noemen de plaats van het nieuwe gemeente huis 'een belangrijke en toekomst gerichte beslissing'. „Gedurende ve le jaren zal het zijn omgeving kenmerken. De keuze is daarom niet welke plaats nu het meest geschikt is, maar juist welke locatie in de toe komst de beste kansen biedt. Een gemeentehuis kan een grote impuls zijn voor nieuwe ontwikkelingen rondom de gekozen plaats." Het ingenieursbureau heeft zich af gevraagd of het gemeentehuis voor heel Tholen is of vooral voor Tho len-stad. „Daarvoor gelden twee toetsen: is het een zichtlocatie die gemakkelijk te vinden is en is het gemeentehuis goed bereikbaar. Voor het eerste punt heeft de Nieuwe Postweg de beste karakteristieken: een plaats op het snijpunt van stad, land, verkeer en bedrijven. Behalve goed zichtbaar, moet een plaats ook goed bereikbaar zijn en dat is aan de Koningin Julianastraat het grootste knelpunt. Het is belangrijk om na te gaan hoe aantrekkelijk het is dit knelpunt met de bouw van het ge meentehuis weg te nemen. Het toe komstbeeld van Tholen-stad moet het kader leveren om de kansen te onderkennen en te waarderen." Volgens Van den Bos en De Iongh zal de toename van het verkeer, vooral ook vanuit de toekomstige woonwijken in plan Stadszicht, de hoofdwegenstructuur steeds zwaar der belasten. „Er is een goede oplos sing denkbaar in de vorm van een binnenring met een aansluiting via een rotonde op de Nieuwe Postweg. Deze binnenring vermindert de ver keersbelasting van de stadsring Ten Ankerweg/Grindweg. Het bedrij venterrein Welgelegen krijgt hier- Uit de schetsontwerpen blijkt dat de onderzoekers links en rechts naast het gemeentehuis van circa 8000 m2 aan de Koningin Julianastraat zowel kantoren als winkels hebben ge pland. Kantoren met uitstraling naar West-Brabant en grote winkelbedrij ven voor de eilandbevolking. En over de Mosterddijk in het verleng de van Welgelegen staan een toeris tisch/zakelijk hotel-restaurant, kan toren en bedrijfsverzamelgebouwen met parkeerruimte gepland. Nadeel van de Nieuwe Postweg is wel, dat de geluidsbelasting van deze weg extra kosten geeft voor de gevels van de kantoren. Die kantoren vor men dan weer wel een geluidswal voor het achtergelegen woongebied. Opmerkelijk is verder dat bij een schets over het alternatief Zoekweg, langs de Molenvlietsedijk tussen de Zoekweg en de kassen van Rogge band 'uitbreiding scholen' is ver meld. Bij Meulvliet is dan een park café-restaurant geprojecteerd. Komt het gemeentehuis aan de Luchten- burgseweg, dan zou de hoeve Stads zicht met recreatieve functies in stand kunnen blijven door middel van een kinderboerderij, buurtcen trum, e.d., aldus de plannenmakers van het ingenieursbureau uit Zierik- zee. De eerste openbare behandeling is maandagavond 21 mei in de raads commissie middelen, die dan advies uitbrengt aan b. en w. voor behande ling van het voorstel in de raadsver gadering van 28 mei.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3