NEDERLANDSE DOCUMENTAIRES IN ITALIË? Twee miljoen gulden schade bij brand CZAY te Sint-Annaland Gemeentehuis aan de Nieuwe Postweg Van Gorsel stopt als voorzitter Rabobank Buikglijden en drukke fietstocht Poortvliet ///fa HEIJNEN Verkeer op de provinciale weg omgeleid voor nieuw wegdek Foute melding Nieuwe balken in de drempel Herdenken van hen die vielen Gitzwarte rookwolken na dakbedekkingswerkzaamheden izbl 0-Q> Donderdag 3 mei 2001 57e jaargang no. 24 Eerste klap Accuraat Nieuw dak Rotonde ter hoogte van Mossellaan Wegens verschil van inzicht over fusie Deze week De viering van koninginnedag 2001 dreigde een waterballet te worden. De weerprofeten van radio en televisie gaven hagel, onweer en vijftig procent kans op regen af. De organisatoren van de diverse oranjefeesten in de ge meente, waren al heel vroeg uit de veren en hun eerste blik was naar de lucht. Daar scheen echter een zonnetje en de dag begon stralend. Als er weergoden zouden zijn, dan waren ze Tholen deze keer zeker zeer gunstig gestemd. Koninginnedag 2001ondanks sombere voorspellingen toch niet verregend T' HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Van dinsdag aanstaande tot vrijdag morgen 11 mei moet het verkeer op de provinciale weg tussen Sint- Maartensdijk en Scherpenisse, reke ning houden met een omleiding. De weg wordt afgesloten van de roton de bij de Veerdijkseweg in Scherpe nisse tot en met de rotonde bij On der de Linden in Sint-Maartensdijk. De afsluiting is nodig om de asfalt- deklaag te kunnen aanbrengen. Het verkeer wordt via borden omgeleid. De bushalte in Sint-Maartensdijk wordt tijdens de afsluiting ver plaatst naar de hoek Bloemenlaan- Onder de Linden. Als het weer te genzit, kan de afsluiting nog langer duren dan tot 11 mei. De alarmering bij de CZAV- brand is fout verlopen. De centrale iri Roosendaal liet eerst de blusgroep Tholen uit rukken omdat er een melding was gegeven van een grote brand in de Cebeco-loods aan de Havenweg in Poortvliet. De Sint-Annalandse bevelvoerder Bram van Iwaarden, die de grote rookwolken al had ge zien, was toen al in de brand weerkazerne aanwezig, samen met brandweerman Leonard van Dijke. Zij wachten totdat hun pieper afging. Toen ze echter hoorden dat Tholen werd gealarmeerd, belden ze de centrale in Roosendaal dat de melding fout was. Mogelijk dat in de paniek door de mel der van de CZAV wat verkeerd is gegaan of onduidelijk is overgekomen. Daardoor gin gen toch een aantal minuten verloren. Er komen twee nieuwe, van binnen met rubber beklede balken in de be weegbare drempel in de Paasdijk- weg, even voorbij de Molenstraat in Poortvliet. Naar aanleiding van klachten van omwonenden, o.a. van L.J. Hage, heeft het gemeentebe stuur samen met fabrikant Vialis over oplossingen gesproken. „De eerste optie was om de drempel met zand te vullen, maar bij nader in zien gebeurt dat toch niet", zegt wethouder K.A. Heijboer. „Door van binnen in de balken een bekle ding met rubber aan te brengen, wordt het geluid beter geabsor beerd. Zodra de fabrikant daarmee klaar is, zullen de nieuwe balken aangebracht worden." De wethou der zegt sinds de ingebruikneming verder geen klachten over de dyna mische drempels te hebben gekre gen. Over de tweede drempel bij ca- rosserie Elenbaas zijn ook over het geluid geen klachten binnengeko- Op twee plaatsen in de gemeente Tholen wordt morgen, vrijdag, de dodenherdenking gehouden. De of ficiële plechtigheid vindt plaats bij het monument in het bosje aan de Vossemeersepoort in Tholen waar om kwart over zeven 's avonds de Nationale Reserve de dodenwacht zal betrekken. Van kwart voor acht tot een halve minuut voor acht uur speelt muziekvereniging Concordia enkele koralen. Even voor achten klinkt dan The Last Post waarna twee minuten stilte in acht worden genomen. Aansluitend wordt het Wilhelmus gespeeld. Vanaf vijf over acht worden er bloemen gelegd bij het monument door genodigden en verder ieder die daar behoefte aan heeft. Gemengd zangkoor Canticum sluit de bijeenkomst af met enkele liederen. Om half negen is de plech tigheid afgelopen. De gemeente heeft aan de horeca-exploitanten ge vraagd tussen zes en negen uur in soberheid open te zijn en de buiten verlichting te doven. Ook is ge vraagd in die periode geen muziek te draaien. In Sint-Philipsland is er ook een her denking. Muziekvereniging Concor dia geeft bij het voormalige gemeen tehuis een concert waarbij bekende geestelijke liederen gespeeld wor den. Het herdenkingsconcert duurt van zeven uur tot kwart voor achl. Dan luiden de klokken van de plaat selijke kerken. Om acht uur wordt een stilte van twee minuten in acht genomen, voorafgegaan door The Last Post. Concordia speelt tot slot nog een couplet van het Wilhelmus. Behoud Hoogaars. De stichting Be houd hoogaars heeft 24.770 gulden subsidie van de provincie ontvangen voor professionele ondersteuning. Daarnaast krijgt de stichting nog 37.500 gulden als normale bijdrage voor 2001. Inwoners van Sint-Annaland kijken met ontzetting naar de zwarte wolken die van het CZAV-gebouw richting dorp drijven. Naast het gebouw is het busje van het dakbedekkersbedrijf nog zichtbaar. De brand ontstond tijdens werkzaamheden aan het dak. Bij een brand in een graan- en kunstmestloods van landbouwcoöperatie CZAV aan de Havenweg in Sint-Annaland is voor twee miljoen gulden schade ontstaan. Bijna 1400 ton baktarwe is aangetast en 1000 ton kunstmest onbruikbaar geworden. Het platte dak van de loods moet volledig vernieuwd worden. Alle vier eilandelijke brandweerploegen be streden het vuur, aangevuld met een ladderwagen uit Bergen op Zoom. Dakbedekkingswerkzaamheden waren de oorzaak van de brand. Gitzwarte rookwolken dreven er dins- rijk", aldus bevelvoerder Bram van dagmorgen na half twaalf over Sint- Iwaarden. „Aan de zijkant hebben we Annaland, afkomstig van de haven. Het zag er angstaanjagend uit en na dat de plaatselijke brandweer was ge waarschuwd, werd direct groot alarm geslagen, want de brand was bij het enorme CZAV-gebouw. Op het platte dak van de graan- en kunstmestop- slagloods waren vier mensen bezig met dakbedekkingswerkzaamheden. Rollen met bitumenpapier werden met gasbranders op het dak bevestigd, maar door de sterke wind ontstond er vuur, dat met de 5 aanwezige poeder blussers niet bedwongen kon worden. Voor het gebouw was het gunstig dat de wind richting de Molendijk/Tien hoven was, anders was het heel wat slechter afgelopen met de CZAV-ves- tiging. De blusgroep Sint-Annaland zette de aanval aan de zijkant in, langs de camping. Vanuit de watertank werd het vuur direct met hoge druk bestre den. De slangen van 2 x 90 meter werden aan elkaar gekoppeld en door de loods heen geleid om via een ander gebouw het dak te kunnen bereiken. „Die eerste klap was heel belang de lage druk ingezet om de zeer brandbare polyester- platen en het boeibord rondom de loods nat te hou den. Tholen heeft dat aan de andere kant gedaan. Dat heeft de brand be hoorlijk beperkt. Op het dak hebben we nog een losse gasslag van de dak- bedekkers laten zakken om een straal op het dak te krijgen." De blusgroepen van Stavenisse en Sint-Maartensdijk werden aan de ach terkant van het CZAV-gebouw opge steld, aan de havenkant. Ze konden ook water uit de haven halen. Tholen stond aan de zijkant bij watersportbe drijf Busman. Door die gezamenlijke aanval verminderde de rook ziender ogen en werd het vuur bedwongen. Enkele brandweerlieden konden ook vanaf het platte dak van de loods zelf een aantal stralen inzetten. De ladder wagen uit Bergen op Zoom werd nog opgeroepen, maar hoefde maar even meer te spuiten. Het aantal hulpverleners met bijbe horende voertuigen was enorm. De ambulance uit Sint-Maartensdijk was ook ter plaatse en het ambulan cepersoneel controleerde de vier dakbedekkers op eventuele rookver giftiging. Huisarts A. v.d. Berge, die vakantie had en toevallig in de jacht haven was, kwam ook nog een kijkje nemen. Ook de commandant van de brandweerregio West-Brabant, een voertuig uit Woensdrecht en een con- tainer voor het vullen van de pers- luchtflessen waren aan de Havenweg aanwezig. Burgemeester Nuis, wethouder Heij boer en ambtenaren van de milieu afdeling kwamen de situatie in ogen schouw nemen. „De brandweer heeft ontzettend accuraat gewerkt, waardoor het gebouw behouden is", zei wethouder Heijboer. Van Iwaarden neemt de lof graag aan. „We hebben de brand - met een dosis geluk - op de juiste manier aangepakt en de samenwerking met de andere blusgroepen is goed verlo pen. Toen ik boven was geweest, wist ik al dat het mee zou vallen, hoewel de zwarte rookwolken eerst natuurlijk anders deden vermoeden. Overigens weet je het met silo's nooit of het vuur er binnen doorge drongen is. Binnen is het dak niet aangetast en dat is ook een bewijs dat we de brand tijdig hebben be dwongen", aldus de Sint-Annaland- se bevelvoerder. Algemeen directeur A.W. Bierens van CZAV zegt dat er een nieuw dak op moet omdat het huidige door de brand toch helemaal kapot is. „En dan moet de constructie van de loods nog bekeken worden of die nergens aangetast is. We ramen het herstel van het gebouw op ruim 1 miljoen gulden. De bijna 1400 ton baktarwe die aangetast is, levert een schadepost op van 400.000 gulden en eenzelfde bedrag schatten we voor de 1000 ton kunstmest die nat geworden is. Totaal gaat het dus om twee miljoen gulden." Het lot van de tarwe is in handen van de verzekering. Bij twijfel wordt die niet meer geschikt bevonden voor menselijke of dierlijke con sumptie. Het gemeentebestuur heeft in een recreatieve schets voor het CZAV- gebouw al eens een appartementen gebouw in gedachten gehad. Pro jectontwikkelaars hadden interesse, maar de landbouwcoöperatie liet verkoop afhangen van een alterna tieve vestiging. De gemeente ver wees de CZAV naar de industrieter reinen, maar de co"peratie wilde in de polder, bijvoorbeeld aan de Broekseweg bij Brooijmans. De brand zal de verkoop volgens Bierens niet dichterbij brengen. „We hebben nog niets van de gemeente vernomen over een andere vestiging, dus de loods wordt hersteld. We wil len op Tholen een. goede vestiging handhaven, waar de boeren hun pro ducten kunnen brengen of grond stoffen kunnen halen. Er moet een op- en overslagmogelijkheid zijn; een graansilo zoals nu in Sint-Anna land hoeft er niet per se te komen", aldus de CZAV-directeur. Het nieuwe gemeentehuis moet tussen de Nieuwe Postweg en de Konin gin Julianastraat in Tholen worden gebouwd. Dat is de mening van de fractievoorzitters in de gemeenteraad en van b. en w. De bereikbaar heid van dit gebied moet drastisch verbeterd worden door middel van een binnenring met een aansluiting via een rotonde in de Nieuwe Post weg ter hoogte van de Mossellaan. Die rotonde wordt de hoofdtoegang voor Tholen. Op de provinciale weg Tholen/Sint-Maartensdijk krijgt het doorgaande verkeer daarmee te maken met de zesde rotonde. De ingenieursassociatie Van den Bos en De longh heeft een nadere analyse gemaakt van de drie over gebleven plaatsen in Tholen: de Nieuwe Postweg, de Zoekweg en de Luchtenburgseweg. Op het ge bied van zicht, bereikbaarheid, landschappelijke karakteristieken, relaties met andere functies, eco nomische gevolgen, voorberei ding, milieu en veiligheid krijgt de Nieuwe Postweg het etiket meest geschikt.' De totaalscore is 8 en dit keer is het hoe lager, hoe beter, want de Zoekweg en de Luchtenburgseweg krijgen elk het cijfer 16. Verbetering van de be reikbaarheid door middel van de aanleg van de rotonde op de drukst bereden weg van het eiland is echter essentieel. Komt die aan sluiting er niet of niet binnen af zienbare termijn, dan komt de Luchtenburgseweg in beeld, ook al is dat volgens de onderzoekers de minst gunstig gelegen plaats met de minste impuls vanuit en naar de omgeving. Van den Bos en De longh bevelen aan om met de betreffende partijen op korte ter mijn een besluit te nemen over de aanleg van de rotonde en de bin nenring, die de Grindweg/Ten An- kerweg moet ontlasten. De bin nenring loopt vanaf de rotonde in de Nieuwe Postweg, via de Mos sellaan de Molenvlietsedijk over, door het boomgaard-/kassenge- bied ongeveer parallel aan de Ee- weg naar de Luchtenburgseweg toe om tenslotte uit te komen bij villa Stadszicht, waarmee de aan sluiting om de Postweg/Ten An- kerweg een feit is. ZIE VERDER PAGINA 3 Zeer verrassend is J.L. van Gorsel opgestapt als voorzitter van de Ra bobank Tholen. Hij blijkt 23 april met onmiddellijke ingang terugge treden te zijn wegens verschil van inzicht over het beleid, met name met betrekking tot de fusie-onderhandelingen met de Rabobank Sint- Annaland-Poortvliet. Van Gorsel is 23 jaar actief geweest voor de Ra bobank Tholen. Volgens voorzitter P.A.M. Groffen van de raad van toezicht is het voor iedereen verrassend dat Van Gorsel die stap zette. „Dit aftreden hadden we helemaal niet verwacht. De colle ges betreuren het ook ten zeerste, want dit is echt voor niemand leuk. Voor de bank niet, de colleges niet en ook voor Van Gorsel zelf niet. We vinden het allemaal heel erg triest en ook bijzonder jammer dat hij weg gaat." Wordt aan de ene kant verschil van inzicht over de fusie als reden van het terugtreden genoemd, anderzijds zegt Groffen dat zowel Van Gorsel als de colleges van mening zijn, dat de uit gangspunten zoals die zijn verwoord in de intentieverklaring om tot een fusie te komen ,niet ter discussie staan.' „We waren het niet eens over het beleid, maar het gaat zeer zeker niet om de persoon", wil Groffen nog kwijt. Eind september tekenden de voorzit ters van beide banken een intentie verklaring om op basis van gelijk waardigheid tot fusie over te gaan. Sinds die verloving' zijn er inmid dels zeven maanden verstreken. „De fusiebesprekingen liggen al geruime tijd stil, maar die worden nu weer op gepakt", zegt Groffen. Hij heeft de leden in een brief ingelicht over het terugtreden van voorzitter Van Gor sel, die wordt bedankt voor zijn ver diensten voor de Rabobank Tholen gedurende de afgelopen 23 jaar. „Wij willen niets verbergen en geven de leden via de brief openheid en duide lijkheid. De colleges spelen geen ver stoppertje en moeten nu proberen om de fusie door te laten gaan. Zo ja, dan hoeft de vacature Van Gorsel niet meer vervuld te worden, zo nee, dan moet er wel een vervanger gezocht worden. We praten erover om tijde lijk een lid van de raad van toezicht toe te voegen aan het bestuur", aldus Groffen. Dat is eerder gebeurd bij de Rabobank Tholen na het overlijden van een bestuurslid. Het bestuur wordt nu geleid door vice-voorzitter C. van den Berge. De afgetreden voorzitter Van Gorsel was niet voor commentaar bereikbaar. Hoewel de fusie niet wil vlotten, heb ben de beide Rabobanken per 1 mei wel de krachten gebundeld op het ge bied van de effectendienstverlening. Vanuit één plaats - Sint-Maartensdijk - worden alle beleggingsklanten van beide banken bediend door het trio Jack Verkamman, Mario Potappel en Edwin van Tatenhove. De laatste is afkomstig van het kantoor Sint-An naland. De effectendienstverlening werd in september één van de fusie argumenten genoemd gezien de steeds complexere materie en ver scherpte eisen van de wetgever na de affaire Doetinchem. Acht Tholenaren nat door jaarlijkse lintjesregen Speelmansplaten moet met nieuwe beheerder ook nieuw leven krijgen Directeur Nederlof en juf De Kam vieren jubileum bij Eben-Haëzerschool EN VERDER... Aanhanger botst tegen transformatorhuisje en zet drie dorpen zonder stroom Kunstroute in Tholen groeit elk jaar weer een stukje Belgische studenten etalage richten vitrines van bank en watersportzaak in SPS houdt na zwakke start Smerdiek op gelijkspel OM DEN WILLE VAN HET SMEER LIKT DE KAT DE KANDELEER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ook in Poortvliet werd er met spanning naar de 30e april toegeleefd. De koninklijke familie mag dit jaar dan wel niet het land in gaan, de feesten gaan onverminderd door. Weer of geen weer. Maar het liefst met een beetje zon natuurlijk. In Poortvliet waren de festiviteiten dit jaar niet zo uitgebreid als ze wel eens geweest zijn. Het programma was hier het kortst van alle dorpen van Tholen. De lam pionoptocht ging niet door omdat er geen muziekkorps beschikbaar was. „Ik kan dat ook best wel begrijpen. Die mensen kunnen zich ook niet in tweeën delen. En als een korps in zijn eigen dorp niet aantreedt, krijgt het weer van de mensen daar op zijn kop. Die lampionoptocht komt voor ons wel weer een andere keer", zegt secretaris A.J. Schot van het oranjecomité. Toch mocht het korte programma de pret niet drukken. Traditioneel werd de koninginnedagviering 's morgens begonnen met een aubade.bij 't Ouwe Raed'uus. Wethouder W.C. van Kempen speelde hier een thuiswedstrijd als vertegenwoordiger van de gemeente. Later zou hij zijn gezicht ook nog laten zien tijdens de gezinsfietstocht die volgde. Om half tien verzamelden zich vele Poortvlietena- ren bij de gymzaal aan de Burgemeet. De straat zag oranje, rood, wit en blauw van de versierde fiet sen, kinderen en zelfs volwassenen die soms met vreemde hoofddeksels uitgedost waren. „De deel name was echt bijzonder groot. We hadden wel zo'n 150 kinderen en 200 volwassenen. Een groot succes", aldus Schot. De fietsers vertrokken groepsgewijs met een stralend zonnetje boven zich voor een route die ze zou leiden langs diverse posten waar spelen afgewerkt moesten worden. Zo moest er op het voetbalveld bij SPS een auto (zonder motor) voortgeduwd worden. Aan de Lange- weg werd een kaasdragersspel gedaan waarbij de volwassenen het juk op moesten nemen en de kin deren voor 'kaasjes' speelden. Bij de familie De Rijke werd er zakgelopen en aan de Hogeweg kon men een reuzenkegelspel doen. De groepen kruisten elkaar bij het bedrijf van de gebroeders Den Engelsman aan de Pelleweg. Daar werd wat gegeten en gedronken. Maar bovendien mochten de kinderen een tochtje maken in een karretje dat achter een trike (driewielige motor) hing en voor zien was van twee zwaailichten. Na afloop mochten alle kinderen een prijsje uitzoeken in 't Ouwe Raed'uus. Voor de middaguren stond er een 'buikglijwedstrijd' op het programma. „Jammer genoeg was hier voor niet zoveel animo", zegt Schot. „Maar we hebben het geprobeerd. Er waren vijftien heren en één dame. Die laatste had het gemakkelijk, want zij kreeg automatisch de hoofdprijs in haar catego rie. Er was wel redelijk veel publiek naar het spel komen kijken." Het buikglijden liep bij de heren uit op een vijfkamp (deze vijf legden de hele baan glijdend af) en die werd gewonnen door Karlos Schot, gevolgd door William Quist en Robin Tuitert. „Wat ook heel prettig was, is dat de mensen ons verzoek om het veldje bij het Kerkplein poepvrij te houden, ook echt respecteren. En als iemand er een hond uitlaat, wordt hij altijd wel door een ander aangesproken. Die medewerking is heel fijn", zegt Schot die tevreden is over de koninginnedag in Poortvliet. Zie verder ook de pagina's 7 en 9 voor meer nieuws over de viering van koninginnedag. L» t t De vele deelnemende kinderen aan de gezinsfietstocht, hadden soms heel fraai versierde fietsen. - Sr- -

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1