PvdA-wethouder wil dat de politiek voor vrouwen toegankelijker wordt Gemeentehuis bij nieuwbouw Haestinge Maak woonerf van Prinses Beatrixstraat 'Moet je in een bocht je hand uitsteken?' AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Plaquette voor oorlogsvlieger in Scherpenisse Provincie let op vuurwerk bij verbouwing Basisscholen doen te weinig aan het verkeer KUNSTSTOF 3VO neemt verkeersexamens af 2>zbl Donderdag 26 april 2001 57e jaargang no. 23 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie J. C. Koopman van SGP als enig raadslid tegen kandidatuur Velthuis Ook al had hij tegen haar kandidatuur gestemd, J.C. Koopman van de SGP-fractie schudde mevrouw M.A.E. Velthuis na haar verkiezing tot wethouder de hand. Met zestien voor en één stem tegen koos de gemeenteraad maandagmiddag het PvdA-raadslid uit Tholen als opvol ger van wethouder I.C. Moerland uit Scherpenisse. De eerste vrouwelijke wethouder in het college is daarmee een feit geworden. Ze kreeg brede steun. Ook van de SGP, die vindt dat er voor de vrouw geen taak ligt op het terrein van het overheidsambt. De nieuwe wethouder gaat voor 80 procent aan de slag en wil dat het college van vier naar drie wethouders teruggaat. Spelbreker Actieplan van vier dorpen in de maak Gemeentebestuur woensdag in Stavenisse Deze week Zo'n 380 basisschoolleerlingen doen deze weken mee aan het verkeersexamen. De praktijkproef is bewust eerder gepland om zo de kinderen nog te kunnen laten rijden onder de oude voor- rangsregel. Per 1 mei hebben namelijk alle bestuurders (dus geen voetgangers) die van rechts komen voorrang. Het theorie examen wordt op de landelijke datum afgenomen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de toren van de hervormde kerk te Scherpenisse zal een bronzen pla quette worden aangebracht ter herin nering aan de Amerikaanse piloot André J. Vleghels. Deze is op 26 sep tember 1944 op de begraafplaats bij de kerk begraven, nadat zijn lichaam een dag eerder was aangespoeld bij de Schelphoek. Waarschijnlijk is Vleghels' toestel op 16 september neergeschoten en de piloot met zijn parachute in de Oosterschelde te rechtgekomen. Hij is later in Luxem burg op de Amerikaanse begraaf plaats herbegraven. Twee dochters uit een later huwelijk van Vleghels' we duwe bieden de burgemeester op 4 mei de plaquette aan. Ze zullen 's avonds ook aanwezig zijn bij de jaar lijkse dodenherdenking bij het monu ment in het Thoolse Bosje. Diezelfde avond verzorgt muziekvereniging Concordia in Sint-Philipsland even eens weer een herdenking. De provincie wil aanvullende gege vens van de gemeente Tholen hebben over een vuurwerkopslagplaats die op korte afstand van een te realiseren woning staat. Het gaat om een ver zoek van dhr. Kouwenhoven van IDM international aan de Schakelweg in Sint-Maartensdijk. Hij wil een be drijfsruimte verbouwen tot woning. Volgens de provincie ontbreekt infor matie over de vuurwerkopslagplaats van Muller-Franke aan de Nijver- heidsweg. „Wij achten die voor een adequate beoordeling van het verzoek noodzakelijk omdat de vuurwerkop slagplaats op korte termijn van de te realiseren woning aanwezig is", schrijven gedeputeerde staten aan b. en w. De provincie heeft op 21 januari 1994 een verklaring van geen be zwaar verleend voor de vuurwerkop slag. G.S. willen nu weten, hoe groot de afstand tussen de opslagplaats en de te realiseren woning is. In de twee de plaats hoeveel vuurwerk er is op geslagen en om wat voor soort vuur werk het hier gaat. De gemeente moet een kopie aan de provincie sturen van de vergunning die op grond van de Wet milieubeheer is verleend. Gede puteerde staten zijn verder benieuwd naar de afweging die b. en w. in dit geval hebben gemaakt gezien de brief van de minister van vrom van 8 no vember inzake opslag van consumen tenvuurwerk en professioneel vuur werk. De gemeente had de provincie om medewerking voor de verbou wing van IDM gevraagd in het kader van een zogenaamde artikel 19 proce dure van de Wet mimtelijke ordening. De Thoolse basisscholen moeten meer aan verkeerseducatie doen. En gedeputeerde J.I.Hennekeij ziet daar bij met name een rol voor het ge meentebestuur. Die moet voor meer impulsen zorgen, zodat de scholen volgens de lijn van het Zeeuws ver- keersveiligheidslabel het vak serieus aanpakken. Alleen de Veste uit Tho len heeft toe nu toe slechts informatie opgevraagd en dat vindt de gedepu teerde te mager. „Deze belangrijke doelgroep mogen we niet vergeten, zodat er ook op Tholen verkeersveili ge scholen gecertificeerd kunnen worden", zei Hennekeij gisterenmid dag in Poortvliet bij de ingebruikne ming van dynamische drempels. De gedeputeerde meldde echter ook, dat de basisscholen al jaren met suc ces het verkeersexamen organiseren, terwijl ook het Calvijn- en het Schel- decollege meedoen aan de Zeeland- brede verkeersaanpak. Volgens Hen nekeij moet er echter meer gebeuren aan de verkeersveiligheid op Tholen. De noodzaak daarvoor wordt aange toond door de 2 tot 3 verkeersdoden en 28 ziekenhuisgewonden die de laatste vijf jaar gemiddeld op het ei land te betreuren zijn. Zie verder pagina 5. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. SGP-raadslid J.C. Koopman heeft zojuist de hand gedrukt van drs. M.A.E. Velthuis nadat ze verkozen is als PvdA-wethouder. Hij legt uit waarom hij tegen haar kandidatuur heeft gestemd. „Ik kon vanwege mijn geweten niet voorstemmen," zegt Koopman desge vraagd. Het raadslid gaf Velthuis tij dens de schorsing van de vergadering een hand en vertelde haar dat. „Ik heb ook tegen haar gezegd dat ik niet van wege haar kwaliteiten, maar alleen op grond van Gods Woord en mijn gewe ten heb tegengestemd. Ik vond het ook mijn plicht het haar te vertellen. Ik zeg het niet tegen de pers, wel te gen de persoon." Verder wil Koop man er eigenlijk niet te veel rucht baarheid aan geven. Zijn standpunt en dat van de SGP was al bepaald, zegt hij. Hij verwijst dan ook naar de toe lichting van fractievoorzitter M. Dij- ke. Dijke zei voor de schriftelijke stem ming dat er binnen de SGP 'verschil lende gevoelens leven ten aanzien van het steunen van een vrouwelijke kan didaat wethouder.' „Wij belijden als SGP voor ons politiek handelen het absolute gezag van Gods Woord. On ze visie, gebaseerd op de Bijbel is dat de taak van de vrouw niet ligt op het terrein van het overheidsambt. Voor alle duidelijkheid willen we hier uit drukkelijk verklaren dat dit bijbelse standpunt beslist niet gericht is tegen de persoon van mevrouw Velthuis of welke vrouwelijke bestuurder dan ook. Ze is al driejaar raadslid en heeft haar deskundigheid inmiddels wel be wezen. Als fractie willen wij hiermee duidelijk het bijbelse beeld op de rol verdeling tussen man en vrouw aan geven, zoals dit in de scheppingsorde is vastgelegd. Dit beeld hanteren wij binnen onze eigen partij maar willen dat uiteraard aan anderen niet opleg gen," zo zei Dijke. Hij wees er verder op, dat de huidige samenwerking in het college gestoeld was op 'eerder gemaakte afspraken.' En dat de SGP als collegepartij heeft afgesproken el- kaars kandidaten te zullen steunen. „Naar onze mening mag een onvoor ziene tussentijdse wijziging hier geen verandering in brengen. De grootst mogelijke meerderheid van onze frac tie zal de voorgedragen kandidaat steunen." Koopman zegt dat de kwestie gevoe lig ligt in de fractie, maar dat het prin cipe van de partij duidelijk door Dijke is verwoord. „In de fractie was mijn standpunt al eerder bekend. Ik heb ge zegd dat ik het er moeilijk mee had. Ten opzichte van mezelf kon ik niet anders. Het was niet niks om het te doen: ze waren allemaal voor, alleen ik was tegen. Maar ik kreeg die vrij heid. Ik wilde ook geen spelbreker zijn." Het standpunt van de SGP was don derdag tijdens het fractieoverleg, voorafgaand aan de raadsvergadering bepaald. Dat er zo'n grote meerder heid van de SGP voor de kandidatuur stemde, heeft volgens Koopman te maken met het feit dat zijn fractie in het college is vertegenwoordigd, na melijk door wethouder K.A. Heij boer. Dijke verwees daar ook naar. Koopman stond in de raad maandag middag alleen, maar voelt zich in zijn keuze niet alleen staan. „In den lande heeft het al vaker gespeeld. Er wordt verschillend over gedacht. In Woer den was de hele SGP-fractie tegen de kandidaat van een vrouwelijke wet houder, maar daar had de partij geen vertegenwoordiger in het college." Met andere woorden, de loyaliteit aan het college van de staatkundig-gere formeerden won het maandagmiddag van de principiële opstelling en daar mee was Koopmans optreden in zeke re zin die van een dissident. Juist om dat de fractie ernaar streeft om als eenheid naar buiten te treden. Terug in zijn raadstoel zat Koopman - die sinds 1999 lid is van de raad - zicht baar niet echt gemakkelijk. Toen Dij ke zei dat de 'overgrote meerderheid' de kandidatuur steunde, was het de vraag wie tegen zou stemmen. Het was dus niet de Oud Gereformeerde P.W.J. Hoek uit Sint-Philipsland die zich onlangs tegen het gebruik van de gemeentelijke internetpagina (in wor ding) op zondag keerde, maar de Her vormde Koopman die daar tegenover Velthuis rond voor uitkwam. Dq andere christelijke partijen waren unaniem voor de kandidatuur. Het CDA liet bij monde van M.A. van Beek weten dat zijn fractie verheugd was met de kandidaatstelling van Velthuis. En dat zijn partij 'een ande re visie vanuit de Bijbel heeft op de man/vrouw verhouding dan de SGP.' Ook de ChristenUnie was eenstem mig voor de vrouwelijke wethouder. P. van Belzen maakte echter van de gelegenheid gebruik om erop te wij zen dat vier wethouders in het Thool se college te veel is. E. Frigge-Hogesteeger (WD) was blij met Velthuis als nieuwe wethou der en zei het jammer te vinden dat de SGP niet unaniem haar kandidatuur steunde. „Het is een slechte zaak dat er zo'n deling wordt aangebracht tus sen man en vrouw. De een mag zich niet boven de ander stellen." Dijke re ageerde daarop met de opmerking dat 'de Bijbel anders leert.' J. van den Donker (die in het zieken huis lag) liet via een e-mail weten blij te zijn met de voordracht van de PvdA. Het deed hem goed dat Vel thuis de baan met een dag vermindert. ZIE VERDER PAGINA 7 Oud-statenlid Leen van Doorn en Jan Oudesluijs van het evenementen comité Smalstad hebben het initiatief genomen om samen met inwoners uit Stavenisse, Scherpenisse en Poortvliet tot een ambitieus plan te ko men voor een nieuw gemeentehuis aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk. Behalve het raadhuis moet er een nieuw dorpshuis komen en een overdekt zwembad. Van Doorn legt zich niet neer bij het rapport van het ingenieursbureau Van den Bos en De Iongh uit Zierik- zee, dat alleen drie plaatsen in Tho len en de ijsbaan in Scherpenisse nader wilde onderzoeken. De meer derheid van de fractievoorzitters heeft die laatste mogelijkheid overi gens tussentijds al geschrapt. Vol gens Van Doorn kan het rapport 'de toets der kritiek niet doorstaan.' „De onderbouwing van het bureau is mi nimaal. Er is ergens naar toegewerkt. We moeten nu actie ondernemen om het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk te houden. Dat is een persoon lijk initiatief, maar ik heb steun ge kregen van het evenementencomité en de middenstandsvereniging Smal stad, alsmede de stichting Actief Sta venisse Ook de Dorpsgemeenschap Scherpenisse en het Activiteiten Co mité Voortvfe' villen we hierbij be trekke We n uitstel van de be sluitvorming m de gemeenteraad, zodat we onze plannen eerst kunnen uitwerken." Van Doorn wil in zijn plan bestuur, sport, recreatie, industrie en natuur ontwikkeling combineren. „We heb ben een gebied op het oog vanaf Haestinge tot aan camping de Pluim- pot. Op het huidige korfbalveld aan de Sportlaan kan het gemeentehuis gebouwd worden met eventueel een ondergrondse parkeergarage. Eraan verbonden een nieuw en opgewaar deerd Haestinge met meer mogelijk heden voor allerlei binnensporten. Daarnaast een overdekt zwembad. Het gemeentehuis grenst aan de in dustrie (metaalbewerkingsbedrijf Weggemans) en daarachter willen we verder in de Geertruidapolder naar camping de Pluimpot, die dan zal kunnen uitbreiden. Daarmee die nen we ook de recreatie. En plan het Wulpdal met de recreatiebungalows kan dan aan de Gorishoeksedijk ook verwezenlijkt worden omdat de voorwaarde voor een slechtweer-ac- commodatie ingevuld is met het overdekte zwembad bij Haestinge. Het is dus een combinatie van geld verdienen en ontspannen. Positief is ook dat het om een inbreiding gaat. Er hoeft alleen een nieuw zandveld te komen voor training van de voet ballers. De ruimte aan de Sportlaan wordt op deze manier twee keer ge bruikt", aldus Van Doorn. Vertegenwoordigers van de verschil lende dorpsgemeenschappen en de middenstandsvereniging Smalstad gaan binnenkort rond de tafel om het ambitieuze plan te bespreken. Maak in Stavenisse een woonerf van de Pr. Beatrixstraat, Pr. Irenestraat en Pr. Bernhardstraat tot aan de Pilootweg en vorm het grasveld in eerst genoemde straat om tot een pleintje waar de jeugd kan spelen. Dat idee doet L. den Braber het gemeentebestuur aan de hand bij gelegenheid van het werkbezoek dat het woensdag aan het dorp brengt. Diverse verkeers situaties en voorzieningen krijgen aandacht bij dit eerste van een tweede serie kernbezoeken. Vijf inwoners hebben aandachtspunten aangedragen. Diverse verkeerssituaties worden aan een isolement terechtkomt. Als enige de orde gesteld. Zo vraagt J.M. Pot- appel om een oversteekplaats voor voetgangers bij de Pr. Bernhard- straat/Pilootweg ten behoeve van de leerlingen van de Rehobothschool. Alsmede om een extra verkeersrem mer in eerstgenoemde straat wegens het aanleggen van een tweede uit gang bij de school. L. den Braber signaleert een averechts effect van de inritconstructie in de Schoolstraat op de T-kruising met de Poststraat. Ver keer in de Poststraat hoeft nu geen rekening meer te houden met de zijstraat en zal weer harder gaan rij den, meent hij. H. Oosdijk vraagt om drempels in de Kerkstraat, zodat het verkeer wordt afgeremd. A.J. Zwe- rus concludeert - uit de folder die de gemeente onlangs heeft verspreid over duurzaam veilig verkeer - dat het niet voorbarig is geweest om handtekeningen te verzamelen tégen een permanente snelheidsverlaging (60 km/u) op de provinciale weg naar het dorp. Een lagere snelheid is volgens Zwerus niet alleen hinderlijk en onnodig, maar zou ertoe kunnen leiden dat mensen en bedrijven Sta venisse gaan mijden waardoor het in woonkern die niet via een 80-km- weg bereikbaar zal zijn, wordt het dorp in de gemeente Tholen gedis crimineerd, vindt hij. Verder wil Zwerus dat de gemeente meer druk op de ketel zet met betrekking tot het fietspad naar Sint-Maartensdijk. Dat veel kinderen op het Van der Lek de Clercqplein spelen, is volgens Den Braber best gevaarlijk omdat al le bussen rond dit plein draaien. Door de centrale ligging komen er veel kinderen heen, het schijnt in een behoefte te voorzien. Hij stelt daar om voor om van het grasveld in de Pr. Beatrixstraat een dergelijk plein tje te maken. En wijst verder op de mogelijkheden die het creëren van een woonerf in deze en omliggende straten biedt. Een gevaarlijke situatie voor kinderen is er volgens hem ook onder de Stoofdijk, bij het sluisje van de haven. Zij hangen nogal eens óver de reling om naar de eendjes in de watergang te kijken, maar Den Bra ber stelt dat deze afscheiding tussen wandelpad en water aan vervanging toe is. ZIE VERDER PAGINA 7 Oprichters van 40-jarige timmerfabriek De Pluumpot trekken zich terug Bewoner L.C. Hage van Paasdijkweg in Poortvliet 'Drempels weg of ik weg' Senator Eversdijk prijst initiatief Zeeuws leesplankje bij opening seizoen Meestoof EN VERDER... Thools Rode Kruis kiest nieuw bestuur zonder dissidenten Goedhart doet proef met biologische reiniging Spoorboekje voor Thoolse koninginnedag AVC, Smerdiek en Smash huldigen kampioenen Tholense Boys weet degradatie nog uit te stellen, maar Noad kan periodetitel wei op zijn buik schrijven DE VRIJHEID VAN DE KINDEREN GAAT TEN KOSTE VAN DE VRIJHEID VAN DE OUDERS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „Meneer, de remmen van mijn fiets doen het niet. Mag ik dan toch meedoen?" De vraag van één van de leerlingen van groep 7 en 8 van De Schalm uit Stavenisse, verbaast politie agent Voorwinden. „Natuurlijk niet." De jongen had deze morgen pech toen zijn eigen fiets een lekke band kreeg. Daarom pakte hij een willekeurig rijwiel uit de stalling bij school, maar daar waren de remmen dus van kapot. Terug naar huis om een andere fiets. Terwijl dames van 3VO de fel-oranje hesjes met rugnummer uitreiken, geeft voorzitter H. de Wit van de verkeersveiligheidsorganisatie uitleg over de te volgen route. „We doen ons best zo veel mogelijk verschillende verkeerssituaties in de route op te nemen, maar ja, in zo'n klein dorp ben je zo klaar natuurlijk." A. Gelok stuurt de leerlingen om de minuut weg. Zo'n twaalf minuten later arriveert de eerste weer terug op het Van der Lek de Clercqplein. Ook in Tholen wordt er gefietst door de basisschooljeugd. Vanaf de Markt vertrekken de jongeren, echter met slechter weer dan de jeugd in Stavenisse. Hier is wijkagente Kaste- lijn namens de politie aanwezig. De Wit is net bezig uitleg te geven over de route aan de leerlingen van de Eben-Haëzerschool. Goed uitkijken is het devies. „We letten onder meer op arm uitsteken en achterom kijken bij het afslaan, rechts rijden, voorrang geven en ook het algemene rijgedrag. Ze moeten ook alleen fietsen. Als we zien dat ze er een potje van maken, krijgen ze geen diploma", zegt De Wit die vindt dat het verkeersdiploma serieus genomen moet worden. „Als je een bocht omgaat, zonder dat er een andere zijweg is, moet je dan toch je hand uitsteken?", wil een groepje leerlingen van de agente weten. „Het hoeft niet, maar als het voor de duidelijkheid is, kun je het maar beter wel doen", is het ant woord. Heel alert concluderen de kinderen dat menig voorbijfietsende volwassenene zich niet aan de regels hoüdt. Hoe zat het ook weer met die voorbeeldfunctie? A. Gelok van 3VO stuurt leerlingen van de Eben-Haëzerschool op pad vanaf de Markt in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1