M. Velthuis: 'Ik ga eens kijken hoe het wethouderschap mij bevalt' Lokale partij wil in de Thoolse gemeenteraad Nieuw gemeentehuis komt in Tholen-stad Merklap begint tournee in Tholen, maar organisatie heeft zorgen over kosten Wielerronde van smalstad is ter ziele 8 mille schade aan de wegen Marianne Velthuis opvolger van Sjaak Moerland PP AL 56 JAAR DE THOOLSE COURANT KUNSTSTOF Donderdag 12 april 2001 57e jaargang no. 21 BEW. EX. Natuuroever bij Kruy tenburgsedij k Medisch centrum op Markt smalstad MR nieuwbouw- en renovatie Bezoek onze Paasshow in Halsteren Mevr. M.A.E. Velthuis (44) uit Tholen wordt de eerste vrouwelijke wethouder in de gemeente Tholen. Zij gaat voor 80% de taken van haar partijgenoot I.C. Moerland (53) uit Scherpenisse overnemen, die sinds oktober met ziekteverlof is en vrijdag zijn ontslag aan bood. In de raadsvergadering van maandagmiddag 23 april kan de benoeming een feit worden. De PvdA heeft alle fractievoorzitters ingelicht over de verande ring en volgens M.A.J. van der Linde is de kandidatuur van mevr. Velthuis positief ontvangen. Alleen de SGP heeft een voorbehoud gemaakt dat er eerst fractiebe- raad moet plaatsvinden. Vis in 't water Meer vaart Wachtgeld Initiatief Van Doorn en Boulogne Aan de Luchtenburgseweg of de Zoekweg Deze week Voorzitster S. Bout heeft slapeloze nachten In de koorkerk van de Grote Kerk in Tholen hangt sinds kort de grootste merklap ter wereld. En ze zijn er trots op, zowel de da mes die bij het maken ervan betrokken zijn, als de Kunstkring Tholen-stad die (op aangeven van mevr. A. Deurloo-v.d. Velde) het doek naar Tholen wist te halen. De financiële kant baart de organisatie echter wel enige zorgen. M- J 3>*2.kt R-'e> .|g| Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Na 35 afleveringen is het afgelopen met de wielerronde van Sint-Maar tensdijk. Een gebrek aan publieke belangstelling en een gevaarlijk ge worden parcours, noopten het orga niserend comité het bijltje erbij neer te gooien. Voorzitter Koos van den Hoek van het wielercomité heeft er slecht van geslapen. Hij noemt het een 'sportief drama'. Het verval van wat eens een volksfeest was. Zie verder pagina 17. De provincie vordert totaal 7900 gul den terug voor herstel van in februari toegebrachte vernielingen aan beplan ting en wegmeubilair langs provincia le wegen in Tholen. Het gaat om zes gevallen die zich binnen een tijdsbe stek van twee weken voordeden. Een Sint-Philipslander die op 11 fe bruari met een VW Golf bij een aan rijding op de Krabbenkreekweg scha de veroorzaakte, moet ƒ666,41 betalen. En een dorpsgenoot van hem die op 24 februari op dezelfde weg hetzelfde deed, krijgt een nota van ƒ614,91. Een inwoner van Poortvliet moet ƒ391,92 betalen, wegens schade die hij op 21 februari met een Fiat tractor veroorzaakte aan wegmeubi lair langs de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. En een bedrijf uit Sint-Philipsland krijgt de rekening gepresenteerd van een foute inhaalmanoeuvre die een werk nemer op 23 februari op de Oester- dam maakte: ƒ1639,76 voor schade aan geleidehekwerken. Op de Nieuwe Postweg was het op 16 februari raak. De bestuurder van een Steenbergse taxi verloor vlakbij het viaduct de macht over het stuur, vernielde twee paaltjes en reed twee bomen af. Dat kost de ondernemer ƒ3646,57. En tenslotte was op 16 februari een be stelbus van een leasebedrijf uit Gouda bij een ongeval betrokken op de Oud- Vossemeersedijk. Om de schade daar van te herstellen, brengt de provincie ƒ943,48 in rekening. Voor de aanleg van een natuurvrien delijke oever langs de Kruytenburg- sedijk in Poortvliet heeft het water schap Zeeuwse Eilanden subsidie gekregen van het consortium vitaal platteland Zeeland. Vijftig procent van de kosten wordt vergoed. Dat meldde dijkgraaf W.A. Gosselaar maandagavond in de algemene ver gadering van het waterschap in Goes. Ook aanvragen voor andere projecten zijn gehonoreerd, want behalve langs de Kruytenburgsedijk worden ook aan de Veersewatergang en langs de hoofdwaterloop van het gemaal Dui- veland dergelijk oevers aangelegd. In totaal is er 1.360.000 gulden mee ge moeid, daarvan wordt dus 680.000 gulden vergoed. Dit betekent dat de werkzaamheden langs de Kruyten burgsedijk dit jaar volledig kunnen worden uitgevoerd. Dat gebeurt via de ruilverkaveling Poortvliet. Als er een nieuw gemeentehuis is, zou het huidige in Sint-Maartensdijk volgens het ingenieursbureau Van den Bos en De Iongh mogelijk kunnen dienen als medisch centrum. Binnen Sint-Maartensdijk lijkt er nauwelijks behoefte aan maatschappelijke func ties; wellicht is er binnen een groter geheel een mogelijkheid voor een medisch centrum met een artsenprak tijk, fysiotherapie, apotheek, tandarts, kraamzorg in een deel van het ge bouw. Zie ook pagina 5. KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur zie onze advertentie elders in deze krant Advertentie I.M. De eerste vrouwelijke PvdA-wethouderin Tholen, wordt 23 april gekozen. Na diverse gesprekken met fractie voorzitter Van der Linde maakte Moerland vrijdag de weg vrij voor Velthuis. Die dag ontvingen b. en w. een brief van Moerland, dat hij om persoonlijke en gezondheidsre denen ontslag nam als wethouder. Het college nam er ,met respect' kennis van. Kwam het ontslag voor velen als een verrassing, mevr. Velthuis had het al een tijdje zien aankomen. „Een maand geleden vroeg Chiel v.d. Linde me heel nadrukkelijk of ik me kandidaat wilde stellen als wethouder. Dat overvalt je dan, want toen ik drie jaar geleden aan het raadslidmaatschap begon, had ik niet durven denken dat ik deze zittingsperiode nog achter de colle getafel zou zitten", zegt Velthuis. Fractievoorzitter Van der Linde vindt haar om drie redenen de meest geschikte kandidaat. „Qua oplei ding, wat ervaring in de welzijns sector betreft en het is leuk dat de PvdA de eerste vrouwelijke wet houder in de gemeente Tholen kan leveren. Marianne Velthuis voelt zich als een vis in het water als het om jeugdwerk, hulpverlening en emancipatie gaat. Het is in het be lang van de gemeente Tholen en de PvdA dat zij het wethouderschap gaat vervullen", zegt Van der Linde. Het ging immers om de welzijns- portefeuilles die Moerland behartig de: sport, speelterreinen, sociaal- cultureel werk, sociale zaken, maatschappelijke zorg, hulpverle ning en volksgezondheid. Mevr. Velthuis behandelde die onderwer pen ook in de raadscommissie alge meen bestuur en welzijn. Het is overigens nog niet zeker of ze al die taken overneemt omdat ze het wet houderschap voor 80% in plaats van 100% oppakt. „Ik heb ook een ge zin (man en drie kinderen) en dat vind ik heel erg belangrijk. Boven dien is het inleveren van 20% een kleine tegemoetkoming in de hoge re kosten van vier wethouders. Ik ga eerst eens kijken hoe het wethou derschap me bevalt en hoe het ande ren bevalt." Mevr. Velthuis heeft van diverse kanten al reacties gekregen op haar komende benoeming. „Werd het geen tijd, goed dat het gebeurt, je schrijft geschiedenis als eerste vrouw in het college van b. en w., spreek je dat aan in zo'n mannen- bolwerk?, waren onder meer de re acties. Ik doe mijn zegje wel en op welzijnsgebied zal ik er hard aan trekken. Zo wil ik meer vaart zetten achter de jeugdnota en de ouderen- nota. De gemeente Tholen heeft voorrang, daar leg ik mijn prioritei ten. We zijn ook vertegenwoordigd in verschillende gemeenschappelij ke regelingen in de provincie, maar dat krijgt niet mijn eerste aandacht. Ik zal alleen het lidmaatschap aan vaarden en geen voorzitterschappen bekleden. De nu gekozen oplossing is alleen voor deze zittingsperiode gekozen." Ook Van der Linde zegt, dat mevr. Velthuis niet automatisch de lijst trekker en wethouderskandidaat bij de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2002 is. „Dat is een eerste verantwoordelijkheid van het partij bestuur, die de procedure voor de kandidaatstelling nog moet gaan voeren." Mevr. Velthuis heeft bij haar werk gever (ze is sinds 1,5 jaar afdelings hoofd preventie jeugdzorg midden- Brabant te Tilburg) 1 jaar onbetaald verlof gekregen. Dat past net gezien de verkiezingen in maart 2002. Het PvdA-raadslid heeft 20 jaar ervaring in de welzijnssector. Ze was o.a. provinciaal coördinator van het jon- gerenadvies- en informatiebureau totdat het JAIB werd opgeheven. Daarna was ze stafmedewerker bij het maatschappelijk werk in Goes. Voor haar huidige baan bij de jeugd zorg wordt naar een vervanger ge zocht. Hoewel Moerland zelf ontslag heeft genomen, dus een vrijwillige stap heeft gedaan, komt hij gewoon in aanmerking voor de wachtgeldrege ling van wethouders. Vrijwillig of onvrijwillig stoppen maakt daar voor geen verschil. Alleen stopt zijn pensioenopbouw als wethouder. Formeel krijgt hij zijn oude baan als leraar van de Oosterscheldeschool terug. Volgens de Gemeentewet gaat zijn ontslag als wethouder een maand na het verzoek in of zoveel eerder als de opvolger de benoe ming heeft aangenomen en dat is na de raadsvergadering op 23 april het geval. Moerland werd 7 september 1982 raadslid en in 1990 fractievoorzitter als opvolger van J. de Bres. Na het overlijden van P. van Schetsen op 5 september 1995 werd Moerland wethouder, welke functie hij dus ruim vijf jaar heeft vervuld. Zie verder pagina 3. Ook Tholen krijgt een lokale partij. Algemeen Belang Tholen is de naam van de groepering die 6 maart 2002 een gooi doet naar 1 of meer zetels in de gemeenteraad. Initiatiefnemers zijn L.J. van Doorn uit Sint-Maar tensdijk, oud-statenlid van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) en J.J.P.A. Boulogne uit Sint-Annaland, kaderlid van de hout- en bouwbond CNV en oud-lid van de gemeentelijke commissie voor het bedrijfsleven. „Algemeen Belang Tholen moet geen partij van dissidenten worden", zegt Van Doorn. „Ik wil in eerste in stantie stemmen hebben van mensen die bij verkiezingen afgehaakt heb ben. Als je de teruglopende opkomst percentages ziet, blijven er veel kie zers thuis. Het helpt toch niets als je komt stemmen, hoor je dan, maar nu komt Algemeen Belang Tholen er. De groep niet-stemmers willen we nu een kans geven om zich vertegen woordigd te voelen. En natuurlijk zijn kiezers van andere partijen ook welkom." Van Doom denkt dat zijn nieuwe par tij twee raadszetels kan veroveren. „Dan zijn we eigenlijk terug bij de si tuatie toen het AOV en D66 elk met 1 zetel in de gemeenteraad van Tholen kwamen. Als we goed aanslaan bij de kiezers, dan kunnen we 3 zetels ha len. Elke inwoner van Tholen is im mers bij ons welkom, ongeacht de geloofsovertuiging. We zijn een onaf hankelijke partij, maar we werken wel samen met de Partij voor Zee land van M.A. Stoffels, die ernaar streeft om in elke gemeente een loka le partij te krijgen", zegt Van Doom. Volgens het oud-statenlid wil Alge meen Belang Tholen ernaar streven om de voorzieningen in de verschil lende woonkernen in stand te hou den. „De dorpen moeten daarom kunnen groeien. Wij willen daarbij geen projectontwikkelaars die er met de krenten uit de pap vandoor gaan. De gemeente zelf moet de bestem mingsplannen invullen om beter te kunnen sturen." Van Doom vindt het een belangrijk beleidspunt, dat de afdeling gemeen telijke ontwikkeling sterk opgewaar deerd wordt. „Zowel op het gebied van de ruimtelijke ordening als de milieuwetgeving. Algemeen Belang gaat uit van groei, verdeeld over alle kernen. Dat biedt voldoende kansen voor zowel plaatselijke aannemers als andere middenstanders, zodat het voorzieningenniveau kan verbete ren." Het AOV was destijds tegen de uit breiding van het gemeentehuis, maar Algemeen Belang Tholen heeft geen bezwaren tegen nieuwbouw. „Het moet wel een multifunctioneel ge bouw worden, dus niet alleen een ge meentehuis. Een zakelijk gebouw, waarin andere functies gecombineerd worden. En wat ons betreft, hoeft de gemeente het multifunctionele ge bouw niet zelf te bouwen. Huren lijkt ons een goede optie. Dan ben je heel flexibel", aldus Van Doom. De komende maanden wil hij benut ten om o.a. andere belangstellenden te polsen voor de kandidatenlijst. Voor de bouwvakvakantie wil Alge meen Belang met nadere mededelin gen naar buiten treden. Het nieuwe gemeentehuis komt in Tholen. De fractievoorzitters in de ge meenteraad hebben zich daarvoor in meerderheid uitgesproken. Het landbouwperceel op de hoek Luchtenburgseweg/Postweg gooit hoge ogen. Daarnaast zyn de sportvelden aan de Zoekweg een mogelijkheid, maar dan moeten er elders nieuwe velden aangelegd worden. Een derde optie is de grond tussen de Koningin Julianastraat en de Nieuwe Postweg, waar bij gedacht wordt aan het bouwen boven de provinciale weg over de Mos- terddijk. Dan komt er een vleugel van het gemeentehuis met eventueel an dere kantoren aansluitend op het bedrijventerrein Welgelegen. Burgemeester W. Nuis en gemeente secretaris S. Nieuwkoop presenteer den gisterenmorgen de voorstellen zoals die door de ingenieursassociatie Van den Bos en De Iongh uit Zierik- zee zijn uitgewerkt. Buiten de drie plaatsen in. Tholen wordt daarbij de ijsbaan in Scherpenisse (het Pluim- potterrein) als ideale plaats voor het gemeentehuis aangegeven, vlakbij de bushalte aan de Spuidamstraat. De fractievoorzitters in de gemeenteraad wijzen deze mogelijkheid echter af. „Een gemeentehuis past niet bij een prachtige kleine kem als Scherpenis se. Dat zou het aanzien van het dorp geweld aan doen", aldus burgemees ter Nuis. De onderzoekers noemen de ijsbaan echter 'de optimale plaats bui ten Tholen, bij bedrijventerrein de Pluimpot en op een punt aan de pro vinciale weg van waaruit men alle kernen goed kan bereiken.' Volgens de burgemeester is één van de belang rijkste afwegingen voor de afwijzing van Scherpenisse, dat de fractievoor zitters 'op een enkele uitzondering na' ervoor gekozen hebben dat het ge meentehuis in Tholen moet komen. Voor de nieuwbouw is 26 miljoen gulden beschikbaar (prijspeil 2000), dat inmiddels op 28 miljoen is uitge komen. Het gaat hier alleen om de pure nieuwbouw, dus zonder eventu ele bijkomende voorzieningen als we gen of bijvoorbeeld compensatie voor het verdwijnen van de sportvelden met de onlangs uitgebreide kantine en kleedlokalen wanneer het gemeente huis aan de Zoekweg zou komen. Het gemeentebestuur wil vaart zetten achter de voorbereidingen. Op 26 april al kiezen de fractievoorzitters een voorkeur uit voor de Luchten- burgseweg, Zoekweg of Nieuwe Postweg. Op 14 mei brengt de raads commissie middelen advies uit en 28 mei neemt de gemeenteraad een de finitieve beslissing over de plaats. Zie verder pagina 5. Diamanten echtpaar Geense sprak in Den Haag altijd Zeeuws met de kinderen Juliana van Stolbergschool leert lezen, schrijven en rekenen op computers Sportactiviteiten in de buitenlucht slaan aan bij de Thoolse kinderen EN VERDER... 3VO spijkert verkeerskennis van de eigen leden bij Ook P.K.M Stouten stopt als raadslid voor VVD, CDA'er M.A. van Beek twijfelt nog Zestig procent van brommers op Schelde college rijdt te hard Leendert Koppenol heeft vier internetsites onder zijn hoede Winst op Noad is voor WHS een opkikker MENIGEEN HEEFT ZUN KUIKENS VOOR DE HAVIKKEN GEMEST Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De grootste merklap ter wereld is gemaakt door 243 Zeeuwse dames en heren (jawel, ook vijf heren hebben hun medewerking verleend) en meet ruim 125 meter. Om zo'n ge vaarte kwijt te kunnen, heb je een flinke ruimte nodig en een speciaal ophangsysteem. „Het is een metalen frame dat via staalkabels opgehangen wordt aan de balken. En ook als er geen balken zijn, dan kunnen ze het door andere ondersteuning te gebruiken toch ophangen", vertelt mevr. E. de Jonge-Everaert uit Tholen. Zij was de coördinator van het merklappenproject dat werd opgezet door het bureau provinciaal museumconsulent. „Het is een ingenieus systeem, maar het vraagt wel heel wat werk om het op te hangen." Desondanks kijkt ze met grote tevredenheid naar het resultaat. Zigzaggend is het grote doek opgehangen in de koorkerk waar men via de achterdeur (aan de kant van de Molen- vlietsestraat) naar binnen kan. Toch heeft voorzitster S. Bout-Sakko van de Kunstkring Tholen-stad zorgen over de fi nanciering. „Ik heb er slapeloze nachten van gehad", verzucht ze. „We mogen hier geen entree heffen, maar collecteren mag wel. Het punt is dat veel mensen de collectebus voorbij lopen. En het is echt een heel fors bedrag dat nodig is om deze merklap hiernaar toe te halen. We hopen dat de mensen toch een bijdrage willen geven om het allemaal te kunnen bekostigen." Overigens draagt ook de provincie bij in de kosten voor de tournee van de merklap. Daarvoor is 22.000 gulden beschikbaar gesteld. Zie verder pagina 5. Coördinator mevr. E. de Jonge-Everaert (rechts) bekijkt samen met de familie Finlow-Bates de reuzenmerklap in de Grote Kerk in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1