3 Leerlingen Juliana van Stolberg leren rekenen, schrijven, lezen op computer Leendert Koppenol heeft het druk met beheer van vier sites Minder Thoolse jeugd naar het bureau Halt Pfl Temperatuur in maart een volle graad te laag Brandweer Sint-Annaland wordt tiende in Dinteloord Oliver oAsUoj SCARVy FALIDO MYST Basisschool in Sint-Maartensdijk past handenarbeidlokaal aan Midgetclub, winkel, Sint-Annaland en privé Lenteweer laat op zich wachten Donderdag 12 april 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Oudere jeugd steeds minder crimineel Het aantal verwijzingen van jongeren naar Bureau Halt is in de gemeente Tholen gedaald. In 1998 waren het nog 60 verwijzingen. In het jaar 2000 is dit aantal gedaald tot 44. Verder is opvallend dat jongeren onder de 12 jaar in 2000 meer delicten pleegden dan in de twee voorgaande jaren. Het aantal is gestegen van 5 procent in 1999 tot 16 procent vorig jaar. Extra subsidie Pak even uw WOMAN CLASSICS Emigratie Druk Maart is een erg sombere maand geweest. Volgens weer man Jan Stouten uit Sint-Philipsland was deze maand een verlengstuk van de winter. Er is geen moment sprake geweest van lente. Dagen met thermische hoogstandjes waren er niet. Dat blijkt ook uit de gemiddelde maand- temperatuur in Sint-Philipsland. Met 5,2 graden is die veel te laag geweest in vergelijking met de normale 6,2 graden voor maart. De zon heeft het laten afweten. Nor maal is er 117,5 uur te verwachten. We kwamen niet ver der dan 63,3 uur en dat is toch wel erg weinig. De hoe veelheid neerslag is met 72,4 mm weer hoog uitgevallen. Maart is goed voor 48 mm. De wind heeft zich in toom gehouden. De gemiddelde snelheid voor maart is 5m/sec, maar dit keer was het 3,8 m/sec. Opvallend is verder dat de luchtdruk met een gemiddelde van 1004 Hpa erg laag is geweest. Dat is doorgaans 1014 Hpa. Lenteachtig Aanhoudend wisselvallig Tijdelijk zachter Maart van de jop's, de zogenaamde jónge- renontmoetingsplaatsen. Ondanks de voorlichtingslessen over vuur werk zijn er in Tholen toch opval lend veel jongeren die verwezen zijn naar bureau Halt. Tholen kent een aantal van 34 in het jaar 2000, in tegenstelling tot Goes, waar maar 6 jongeren verwezen zijn. Het is on duidelijk in hoeverre de politie be trokken was bij deze verwijzingen in de verschillende plaatsen. In ver gelijking met voorgaande jaren is het aantal verwijzingen in Tholen dus gedaald. Maar vergeleken met de gemeenten Goes, Borsele, Rei- merswaal en Schouwen-Duiveland zijn er in Tholen toch meer jonge ren naar bureau Halt verwezen. Gezien het feit dat de Stopreactie nog niet structureel is jngevoerd, is de stijging verklaarbaar. Criminali teit onder jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar is echter gedaald. In 1998 was dit nog 70 procent. In 1999 en 2000 is dit aantal terugge lopen tot minder dan 60 procent. Dit blijkt uit het jaarverslag van bu reau Halt. Deze daling wordt met name be paald door de vuurwerkverwijzin gen van eind december 2000. Vorig jaar zijn in de Oosterschelderegio 239 jongeren naar het Haltbureau verwezen voor een Haltafdoening of Stopreactie, een alternatieve straf voor jongeren onder de 12 jaar. Een daling van 16 procent ten opzichte van het jaar daarvoor en 41 procent ten opzichte van 1998. In samen werking met de politie heeft bureau Halt een vuurwerkactie uitgevoerd op middelbare scholen in Tholen, Goes en Zierikzee. Deze vuurwerk actie leverde in totaal 64 verwijzin gen op. Evenals voorgaande jaren hebben brandweermensen in onder andere Tholen de jongeren voor lichting gegeven en aan het werk gezet bij het opruimen van vuur- werkresten. In Tholen waren er 10 voorlichtingslessen op basisscholen en 9 op middelbare scholen. De verschillende lessen op de Thoolse basisscholen bestonden on der andere uit een vuurwerkten toonstelling en activiteiten van de politie en brandweer. Op de middel bare scholen zijn er gastlessen ver zorgd door Halt. Ook is er in Tholen enkele malen overleg gevoerd over het opzetten Halt vraagt ruim tienduizend gulden extra aan de gemeente Tholen voor extra kosten in verband met vervan ging van een zieke werknemer en vervanging in verband met zwan- gerschaps- en ouderschapsverlof. De gemeente heeft in de begroting van 2001 een reguliere subsidie voor Halt opgenomen van ongeveer 22.000 gulden. De gemeente wil een gedeelte van de extra kosten dekken met het overgebleven be drag van tweeduizend gulden van het school adoptie plan (SAP). Voor dit project zijn 12 uren voorlichting op 13 scholen voldoende in plaats van de geplande 32. Dit voorstel moet nog goedgekeurd worden door de Thoolse gemeenteraad. De com missie algemeen bestuur en welzijn zal hier vanavond over adviseren. Bij een hogedrukwedstrijd in Din teloord is de brandweer van Sint- Annaland zaterdag op de tiende plaats geëindigd. Er waren twaalf deelnemers. „Het ging op zich goed, maar andere ploegen deden het technisch net wat beter", legt bevelvoerder Nico Overbeeke uit. De opdracht bleek een brand te zijn in een bedrijfsverzamelgebouw aan de Van Heemskerckstraat. „Toen we arriveerden kwam er rook uit en stond één deur open. Bovendien troffen we een lege auto aan van een beveiligingsbedrijf, zodat we begre pen dat er mensen binnen moesten zijn." Het eerste slachtoffer werd op de w.c. aangetroffen en naar buiten gebracht. De man gaf aan dat zijn collega én een hond nog in het ge bouw waren. Er werd verder ver kend en de brandhaard gevonden bij een c.v., met een doorslag naar de eerste verdieping. De eerste ploeg - Johan Elenbaas en Leonard van Dij- ke - bluste beneden, terwijl de twee de ploeg naar boven ging. Leo van Poortvliet en Johan Vroegop von den daar al snel de tweede brand haard én het tweede slachtoffer. Maar de hond bleef zoek. Toen men de brand meester was, kon met de zaklampen aan verder gezocht wor den. Uiteindelijk werd het dier ge vonden achter de geopende w.c.- deur. „Dat dier hield zich de hele dag muisstil en lag er onbeweeglijk. Na het weghalen van het slachtoffer hebben we daar onvoldoende de vloer afgezocht", aldus Overbeeke. Pompbediener Adrie v.d. Reest com pleteerde de Sint-Annalandse wed- strijdploeg. Winnaar Beesel-Reuver en Almkerk plaatsten zich voor de gewestelijke wedstrijd, 16 juni in Etten-Leur. THOLEN t/m 30 apr. Aquarellen Liesbeth den Engelsman, bibliotheek Tholen. 18 apr. Oecumenisch avondgebed, Ichthuskerk, 19.30 u. 20 apr. Bingo bejaardensoos, Ten Anker. 25 apr. Passage voorlichtingsavond Maag-, lever- en darmstichting, Het Visnet, 19.45 u. OUD-VOSSEMEER 17 en 24 apr. Koersbal Anbo, Vos- senkuil 14 u. 18 apr. Bingo Anbo, Vossenkuil 14 u. 25 apr. Fietstocht Anbo. SINT-ANNALAND 24 apr. Bestuursverkiezing platte landsvrouwen, De Gouden Leeuw, 19.30 u. Dd H.S. Fashion Young Classics Selection i dames- en herent V Voorstraat 15,4697 EH Sint-Amaland tel./fax 0166-652490 Woensdagmiddag gesloten Advertentie I.M. STAVENISSE 14 apr. Zangavond, N.H. kerk 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 12 apr. Vergad. comm. alg. bestuur en welzijn, gemeentehuis 19.30 u. 23 apr. Vergad. gemeenteraad, ge meentehuis 14 u. 23 apr. Alg. ledenvergadering Rode Kruis. R. Barnenstr. 20 u. 24 apr. Vergad. comm. gem. ont wikkeling, gemeentehuis 19.30 u. 30 apr. Oranjebal, Haestinge, 19.30 u. SCHERPENISSE 30 apr. Gezinsfietstocht Dorkas, 30 km, start Maluslaan 14, 13.30/15 u. SINT-PHIL1PSLAND 24 apr. Informatieavond over borst voeding, Voorstraat 32. BERGEN OP ZOOM 13 apr. Theaterconcert Pater Moes- kroen, De Maagd, 20.15 u. 15 apr. Latijnse Hoogmis m.m.v. Hortus Musicus Religiosus, Ger- trudiskerk 10 u. 16 apr. Country- en linedance festi val, De Stoelemat 13-19 u. 18 apr. Ballet Voetsporen van de ans, De Maagd, 20.15 u. 20 apr. Totaaltheater Uit liefde, De Maagd, 20.15 u. 21 apr. Cabaretvoorstelling Dum my, De Maagd, 20.15 u. 21 apr. Boekenhof, binnenplaats Markiezenhof, 10.30-17 u. 22 apr. Rommelpotterij, De Stoe lemat, 14-17 u. 22 apr. Poppentheater Tierelijn, De nieuwe buren van Jan Klaassen en Katrijn, De Maagd, 14.30 u. 22 apr. Orgelconcert, Gertrudis- kerk, 16 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Save the last dance - do en zo t/m wo 20 u., vr 21.30 u„ za 18.45 en 21.30 u. De kleine vam pier - vr 14 en 18.45 u., za en wo 14 u„ zo en ma 14 en 16 u. ROXY II: Costa! - do, di en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo en ma 16 en 20 u. 102 echte Dalmatiërs (Ned. gespr.) - vr t/m ma en wo 14 u. CINEMACTUEEL: Miss Congeniality - do 20 u„ vr en za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo en ma 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ di en wo 14 en 20 u. 102 echte Dalma tiërs - vr t/m wo 14 u. Ratjetoe in Parijs (Ned. gespr.) - vr en za 14 en 18.45 u., zo en ma 14 en 16.15, di en wo 14 u. The exorcist - do, di en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo en ma 16, 18.45 en 21.30 u. Hannibal - vr en za 21.30 u, zo 18.45 en 21.30 u., ma 18.45 u., wo 20 u. Verrassingsvoorpremiere: do 20 u. Snatch - ma 21 u. Iedereen be roemd! - di 20.30 u. Uitgelaten testen leerlingen van de Juliana van Stolbergschool de nieuwe computers. 1 Na een jaar is het zover. De leerlingen van de Juliana van Stolberg school in Sint-Maartensdijk maken vanaf dinsdag gebruik van een ei gen iet-lokaal. Onder leiding van ict-coördinator A.C. Wieringa en di recteur J.C. de Korte mochten de oudste kinderen van iedere groep het lokaal met 15 werkstations openen. Uitgelaten komen de leerlingen dins dag na het speelkwartier de school binnen hollen. „Meester, waar moe ten we naar toe?" Ze weten nog van niets. Iedereen moet in de gemeen schapsruimte op de grond gaan zitten. De leerkrachten lachen de leerlingen geheimzinnig toe. Directeur De Korte neemt het woord. Muisstil kijken ruim honderd kinderen naar een deur die versperd wordt door een stapel dozen. Aan de hand van een compu terpresentatie legt Wieringa uit wat er de laatste tijd gaande is op de school. Samen met de bestuursleden Janssen en Schot is hij vorig jaar begonnen aan de realisatie van het nieuwe com puterlokaal. „Mede dankzij de hulp van jullie ouders en een aantal com missieleden is het voormalige han denarbeidlokaal omgetoverd tót een computerlokaal." Vanaf 31 maart be schikt de school over een door het rijk gesubsidieerde server en 15 werksta tions. „Voorheen werkten de leerlin gen met oude computers. Deze waren verspreid over de verschillende loka len. Omdat wij werken met combina tieklassen, konden niet alle kinderen uit de klas tegelijk achter de computer zitten. Daarom hebben wij besloten om een centraal computerlokaal te openen. Dit is veel handiger." De kinderen wachten uitgelaten op wat komen gaat. „Nu zitten we nog met een probleem." Verbaasd kijkt ie dereen naar de directeur. „We kunnen er niet komen, want de computerdo zen versperren de weg naar het nieu we lokaal." Een achttal kinderen wordt naar voren gehaald om de do zen om te trappen. „De onderste moet je weghalen!" klinkt het vanuit de zaal. Maar in plaats daarvan worden de dozen keurig een voor een wegge haald. Boven wacht de kinderen nog een kleine verrassing. Voor elke groep ligt er een envelop verborgen tussen de computers. Vol spanning rennen de acht oudste kinderen van elke groep naar boven. De eerste enveloppen worden al gauw door de jongsten ge vonden. De oudsten hebben hulp no dig van Wieringa. Weer terug in de aula worden ze onder luid gegil ver welkomd door de rest. Eenmaal aangekomen in de klas wor den de enveloppen geopend. In groep 3 en 4 roept juf Willy Koopman de twee jongste kinderen naar voren om deze taak te vervullen. „Wie is hier het jongste kind?" „Ik, ik, ik. Nee, ik!" klinkt het uit alle monden. Eén jongen staat al geruime tijd naast de lerares. Het is duidelijk dat hij de jongste en dus de gelukkige is. Samen met een klasgenootje opent hij de en velop met daarin een bon die toegang geeft tot het computerlokaal. Het toe gangsbewijs wordt aan het bord ge plakt. „Morgen zullen de kinderen of ficieel plaatsnemen achter de com puter. Dan zullen zij onder begelei ding van een aantal ouders aan de slag gaan met spel- en woordpakketten", aldus Koopman. Ook kunnen de kin deren aan de hand van een zoekpro gramma de weg vinden in het docu mentatiecentrum van de school. Ook de docenten moesten bijgeschoold worden. „Het is de bedoeling dat alle leerkrachten in de toekomst beschik ken over een digitaal rijbewijs. Zij worden aan de hand van zeven modu les wegwijs gemaakt in de wereld van Word, internet en Windows." De Ju liana van Stolbergschool is een van de eerste scholen in Tholen met een spe ciaal iet-lokaal. De Regenboogschool in Tholen had de primeur. Je hebt op het internet heel wat hobbyisten die met zorg vuldigheid hun eigen site on derhouden en vernieuwen. Maar je hebt ook mensen die aan één site niet genoeg hebben. Zo iemand is Leen dert Koppenol uit Sint-Anna land. Hij beheert maar liefst vier sites, waarvan twee privé en twee voor een vereniging met de merkwaardige naam 'de Midgetclub'. Wie op het internet tegen een link naar de Midgetclub op loopt, denkt waarschijnlijk het eerst aan een vereniging voor kleine mensen, een site die lol maakt over dwergen of een homepage voor midgetgot- fers. Maar niets is minder waar. Www.midgetclub.com is de homepage van mensen die één ding gemeen hebben, namelijk het bezit van een Oostzeejol. Ofwel een vaar tuig dat bekend staat onder de naam Midget. Van deze bootjes - die vanwege hun spitse kop en min of meer spitse kont wel 'spitsgatters' worden genoemd - zijn er in Nederland 130 verkocht. Honderd eigenaren zijn lid van de Midgetclub waarvan Leendert Koppenol uit Sint- Annaland de voortrekker is. Hij zette de club In 1977 op na een oproep in een water sportblad. Er waren wat pro blemen met de Midgets die door de reguliere botenbou wers niet werden opgelost. Koppenol wilde een groep eigenaren verzamelen om die problemen onderling op te lossen. De oproep had enorm succes. „Inmiddels zijn er zo'n 200 leden. Dat komt mede doordat er later nog andere uitvoeringen op de markt zijn gekomen, De Mid get Is door Nederlanders uit Scandinavië geïmporteerd en in productie genomen, Het is een twintig voets schip (eigenlijk 19 voets, dus zo'n 5,9 meter) dat niet bijzonder snel Is, maar wel heel stabiel en comfortabel. Een echt toerschip dat echter heel zeewaardig is", legt Koppe nol uit. „Maar er kwam be hoefte aan een grotere va riant. De oorspronkelijke bouwer wilde echter alleen maar 20 voeters maken. Toen heb ik samen met enkele an dere mensen de stichting Oostzeejol opgezet (die be staat nog) en we zamelden geld in onder de leden en daarvan hebben we een ar chitect opdracht gegeven een 26 voets schip te ontwer pen. Dat lijkt qua uiterlijk wel op de 20 voeter, maar het is een wereld van verschil. Je kunt er benedendeks bijvoor beeld voor het grootste deel rechtop staan en dat kan bij de Midget niet. Omdat de 26 voeter er wat plomper uitziet, heeft ie de bijnaam 'de klomp' gekregen. Maar het is een heet populair schip waarvan er nu meer ge maakt zijn dan van de oor spronkelijke Midget. En de bouwer heeft nu zelfs een 30 voeter op de markt gezet." Op de site van de Midgetclub (hef werd nooit een officiële vereniging en het clubverkeer loopt via Koppenol) staan tips voor de eigenaren van de Oosfzeejollen. Bovendien wordt de ontstaansgeschie denis vermeld en zijn er foto's te bewonderen. Ook staan er links op de homepage, waar van er één naar de tweede si te van Koppenol verwijst. Op www.winkel-thuis.com zijn al lerlei artikelen voor water sporters te koop. Van gewone shampoos tot metalen raam pjes voor de Midget en spe ciale, kleine, maar extra ab sorberende handdoekjes. Hoe komt iemand erbij zo'n winkel op internet te begin nen? „Ach, dat is meer een grapje. We hebben wat spul len laten maken met ons lo go erop. En ik vond zo'n on line winkeltje wel aardig. Maar het is meer hobby dan dat er iets commercieels achter zit." De site van de Midgetclub is onlangs geheel vernieuwd en trekt, volgens Koppenol, zo'n 2500 bezoe kers per maand, Koppenol heeft ook twee per soonlijke pagina's. Op www. koppenol.nu staat uitgebrei de informatie over de her komst van de familie Koppe nol. Heel aardig is met name het letterlijk gepubliceerde verslag van de emigratiereis die ene Daniël Koppenol in 1910 naar Amerika maakte. Het was met potlood opge schreven in een schoolschrift. Deze Koppenol beschrijft hier in de reis met de Nieuw Am sterdam van Hoek van Hol land naar New York. Een tien dagen durende trip op een groot schip van de Holland- Amerikalijn. De nuchtere be schrijvingen in het hier en daar wat gebrekkige schrift van iemand die van het 20e eeuwse platteland komt, zijn zeer de moeite waard om te lezen. Een printje maken, is overigens geen overbodige luxe, gezien de lengte van het verslag. Het verhaal zou zich kunnen lenen voor een ro man, De van huis uit Neder lands Hervormde Daniël werd verliefd op de Gereformeer de Helltje Noordsij. Een relatie die de goedkeuring van de familie van Heiltje niet kon wegdragen. Daniël ontvlucht te het te bekrompen Neder land (zijn verste trip tot dan toe was van zijn woonplaats Hoogvliet naar Scheveningen geweest) en hoopte in Ameri ka een nieuw bestaan op te kunnen bouwen met behulp van een aldaar wonende oom. Heiltje negeerde de pro testen van haar familie en volgde spoedig, vergezeld van haar toen nog aanstaan de schoonmoeder. De geëmigreerde Daniël Kop penol is een ver familielid van de Sint-Annalandse maker van de website, „Er zitten nog al wat mensen uit onze familie in Amerika. Ik ben er zelf een paar keer geweest en ik heb onze familie ook uitgezocht. Bij de Mormonen in Salt Lake City kócht ik een speciaal compu terprogramma voor genealo gie en inmiddels staan daar zo'n 25.000 namen in", aldus de Sint-Annalander die op zijn persoonlijke website ook Stan :UG Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl of Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. nog een andere hobby laat zien. Koppenol verzamelt na melijk ook modelauto's en zelf maakt hij modellen van Duitse vliegtuigen uit de Tweede We reldoorlog. „Toen ik klein was, heb ik heel veel viiegtuig- bouwpaketten in elkaar ge zet. Er was toen nog niet zo veel, dus ik maakte alles wat ik kon krijgen. Maar tegenwoor dig zijn er duizenden modellen te koop. Dus moet je je beper ken. Daarom koos ik voor Duit se vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Ik dacht dat die er niet zoveel waren. Maar dat valt tegen. Ik denk dat ik er zo'n vijftig zal moeten makén, voordat ik compleet ben. Het zijn ook heel interessante mo dellen, omdat de Duitsers veel meer hebben geëxperimen teerd. Zij hadden als eerste een operationele straaljager en ook een rakelvlieg- tuig." Je zou zeggen dat Koppenol z|n handen vol heeft aan die sites, maar er is er nog één. Op www.sint-annaland.com is allerlei (historische) Informa tie over Sint-Annaland te vin den. „Er staat wat historie op, maar bijvoorbeeld ook wan neer de kerkdiensten zijn en wanneer het oud papier op gehaald wordt", aldus Kop penol die het belangrijk vindt dat een site goed bijgehou den wordt. „Twee tot drie keer per week zet ik er nieu we dingen op. En daar heb ik het best druk mee. Daar naast doe ik ook nog wat an dere dingen, zoals fotografe ren. Ik maak bijvoorbeeld een reportage van de verbou wing van het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente in Nederland. Ge woon uit interesse. Ik maak ook wel eens een blaadje voor een kerk. En welke kerk dat is, maakt mij niet zoveel uit," Het komt er zo'n beetje op neer dat Koppenol - on danks het feit dat hij gepen sioneerd is - nog een volledi ge dagtaak heeft aan zijn hobby's. „Dat kun je wel zeg gen. Maar ik zit graag achter de computer, dus dan kun je dat doen." De sites van Koppenol zijn ze ker de moeite waard, maar er is wel enige tijd voor nodig om ze helemaal te bekijken. Een pagina over modelvliegtuigen op de privé-site van Koppenol. F Maart is de eerste maand van de lente. Het begin was koud met af en toe wat lichte regen. Zo ook op don derdag de eerste. In de laatste febru- ariweek hebben we eveneens veel bewolking en soms wat nattigheid gehad. De temperatuur was met on geveer 4 graden aan de lage kant voor begin maart. De wind bleef uit oostelijke richting waaien. In deze tijd van het jaar is dit niet de warm ste hoek. Vrijdag de tweede was een droge dag met af en toe wat zon. Na lichte vorst in de nacht was het za terdag eveneens zonnig. De tempe ratuur was niet hoger dan I graad. Er stond een vrij krachtige oosten wind waardoor het nog veel kouder aanvoelde. In de avond dook de temperatuur weer onder het vries punt. Zondag en maandag was het zwaar bewolkt, maar droog. De zon kwam helemaal niet te voorschijn. Na een lange periode van koud weer werd het tóch eindelijk beter. Het ging de goede kant op dinsdag de zesde. Dat was een dag met veel zon en hoge temperaturen. We hiel den het echter niet droog. Storingen van depressies op de oceaan kwa men richting West-Europa. In de nacht van dinsdag op woensdag be gon het te regenen. In de loop van woensdagmorgen werd het droog en kwam de zon terug. De tempera tuur rukte op naar waarden van 13 graden. De kou was voorlopig uit de lucht. Toch bleef de atmosfeer on stabiel van opbouw. Elke dag viel er wel wat regen of een bui. Zo ook op donderdag de achtste. Toen trok er een regengebied van zuid naar noord over ons heen. Volgens de vooruitzichten op langere termijn kwam daar voorlopig geen verande ring in. Vrijdag de negende was een grijze, miezerige dag met een krachtige zuidwestenwind. De tem peratuur bleef met 10 a 11 graden aardig. Het weerbeeld was echter wel triest. Ook zaterdag en zondag werd het niet beter. Maandag de twaalfde was een mooie dag met veel zon. We zaten precies tussen twee slechtweerge- bieden in. Het was echter van korte duur, want de buien van een volgen de storing waren in aantocht. Dins dag was het dan ook een dag met veel bewolking en buien. Af en toe waaide het flink. De temperatuur deed een stap terug naar 8 graden. Woensdag de veertiende lagen wij in een gebied met wisselende be wolking waarin toch veel ruimte was voor de zon. Het bleef droog en de wind was krachtig uit het wes ten. Donderdag was ongeveer gelijk aan woensdag. Er was wel meer be wolking en dus minder zon. De temperatuur was met 12 graden op een goed niveau. Vrijdag de zestien de was het zwaar bewolkt en droog. In de loop van de dag draaide de wind naar noordoostelijke richtin gen. De wind nam toe tot vrij krach tig. Met deze wind kwam koudere lucht onze kant op. In het weekend werd de verwachte temperatuur ho ger dan 4 a 6 graden. We bleven in de omgeving op de rand van wat warmere lucht in het zuiden en de wat koelere lucht in het noorden. Deze situatie geeft doorgaans veel bewolking en buien. Zaterdag de zeventiende werd een grijze dag met een matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Dat voelde ook niet prettig aan. Ook zondag en de dagen daarna gaven weinig vooruit zicht op lenteweer. De kans op neer slag bleef elke dag aanwezig. De temperatuur was voor de tijd van het jaar te laag. Na een natte zondag was het maandag de negentiende een stuk beter. Wel viel er nog een enkele sneeuw- en hagelbui. Ook stond er af en toe een harde wind uit noordelijke richting. Het voelde koud aan. Onder invloed van een klein hogedrukgebied klaarde het in de avond op en vroor het licht in de nacht van maandag op dinsdag. Dinsdag de twintigste om half drie 's middags begon de lente officieel. Daar was echter niet veel van te merken. Het was koud met een maximum temperatuur van 5 gra den. Een nieuwe storing met de bij behorende regen en natte sneeuw kwam uit Bretagne. Door de vrij krachtige oostenwind werd het woensdag extra koud. Tussen de be drijven door werd het donderdag een droge dag. Vanuit het zuiden was er wat zach tere lucht in aantocht. Dat beteken de niet dat het droger werd. Vrijdag de drieëntwintigste beleefden we opnieuw een regenachtige dag. De temperatuur liep op tot een graad of 11. In de loop van de middag brak de bewolking en klaarde het op. De wind stak flink op uit het zuidwes ten met uitschieters tot windkracht 8. Later op de dag ging de wind weer luwen. Zaterdag was wisse lend bewolkt met in de middag wat zon. De temperatuur bleef in de buurt van de 10 a 11 graden. Zon dag werd er met een krachtige noordoostenwind opnieuw koudere lucht aangevoerd. Het werd guur weer en de temperatuur kwam niet hoger dan een graad of 3,8. Een voordeel was dat de regenkansen voorlopig afnamen en de zon kreeg in de laatste week wat meer kans. Maandag de zesentwintigste was het overwegend zwaar bewolkt. De zon deed af en toe pogingen door de bewolking heen te breken. De wind was een stuk minder. Dinsdag veranderde er weinig. Er stak op nieuw een stevige oostenwind op. Het was dan ook koud. In de na middag brak de bewolking nog en kwam de zon nog een paar uur te voorschijn. Het weer veranderde. Een depressie bij Ierland breidde zijn invloed uit naar West-Europa. Dinsdagavond nam de bewolking toe. Woensdag was overwegend zwaar bewolkt en in de loop van de dag vielen er enkele buien. Het werd 11 graden. In de avond en nacht van donderdag de negenen twintigste klaarde het wat op maar ook dat was van korte duur. Een nieuwe storing met regen was on derweg. In de nacht viel regen, maar donderdag was het overdag vrijwel droog. Laat in de middag scheen af en toe de zon. Vrijdag was een mooie dag met nog tame lijk veel zon. Ook hadden we soms te maken met wolkenvelden maar het bleef droog. Het afscheid van maart op zaterdag de eenendertig ste was in stijl. Deze laatste dag bleef het droog. Volgens het KNMI was maart 2001 een van de somber ste in de laatste honderd jaar. Sint-Philipsland Temperatuur Gemiddelde temperatuur 5,2 Gemiddelde maximum temperatuur 8,2 Gemiddelde minimum temperatuur 2,7 Hoogste maximum temperatuur 14,1 (7) Laagste maximum temperatuur 1,1' (3) Hoogste minimum temperatuur 8,5(11) Laagste minimum temperatuur -3(3) Aantal uren zonneschijn 63,3 Aantal vorstdagen 7 Aantal vorsturen 54 Dagen met lichte 'vorst, van 0 tot -5° 7 Koudegetal van Hellmann -0,6 Neerslag Aantal dagen met neerslag 17 Aantal dagen met hagel 2(19,28) Aantal dagen met sneeuw 2(19,21) Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 1 Hoogste etmaalsom 12,6 (23) Totaalsom 72,4 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1004 Hoogste luchtdruk 1023 (5) Laagste luchtdruk 991(29) Laagste luchtvochtigheid 52(19) Dagen met onweer 1(28) Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist 4 Gemiddelde windsnelheid 3,8 Hoogste windsnelheid 22,8(11) De getallen tussen haakjes zijn de data.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13