'Eropuit mannen, het zwaard aan uw zijde, want zo kan het niet langer' Nuis wil burgers betrekken bij het opstellen van de plannen 'Meisjes zijn heel welkom, maar mogen geen lid zijn' Waterschap verlengt project zeeweringen SGP-studievereniging Calvijn gedenkt haar 25-jarig bestaan Donderdag 5 april 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Discussie Calvijn over demonstraties en MKZ Op de jubileumbijeenkomst van Calvijn, werd het twee de deel van de avond gevuld met een forumdiscussie on der leiding van secretaris Quist die de door ziekte ver hinderde G.D. Roeland verving. Zaken als lidmaatschap voor meisjes en de gepastheid van demonstraties door SGP'ers passeerden de revue. Twee zondige dingen Getuigen Sint-Philipsland, Eendracht en Kadijk voorkeursgebieden Hoe het tij verliep. Dat is de titel van het boekje dat vrijdagavond werd gepre senteerd op de jubileum avond van de SGP-studie- vereniging Calvijn. In de 25 jaar dat de vereniging bestaat, zijn er wel wat za ken veranderd, maar veel is er toch bij het oude ge bleven. Zoals het feit dat de vereniging nog steeds onder toezicht van de ge meentelijke kiesvereniging staat. Wonder De gemeente Tholen gaat samen met Middelburg en Vlissingen, het water schap Zeeuwse Eilanden en de provincie plannen uitwerken om het water in de bebouwde kommen in de toekomst beter te behe ren. De provincie onder steunt het proefproject 'Waterbreed' met 100.000 gulden. Donderdagmid dag ondertekenden de vijf partijen een intentiever klaring in het provincie huis in Middelburg. Veerkracht Verjonging Jubileumboekje Brandkranen Uitdaging Provincie steunt proefproject voor waterbeheer met 100.000 gulden Een hele tijd werd daarbij gediscus- leg plaatsvindt met het bestuur van de sieerd over de vraag of het op de weg gemeentelijke kiesvereniging. van de SGP ligt om te demonstreren tegen bepaalde zaken. Inleider Van Veldhuizen had namelijk opgemerkt dat de SGP-jongeren bij de behande ling van de euthanasiewet in de Eerste Kamer een stil protest bij zullen wo nen. Overigens zonder daarbij span doeken of borden met leuzen mee te voeren. Dhr. Van den Doel vroeg zich af of het voor de SGP normaal is om actie te voeren. „Het is alleen nor maal, als er van tevoren gebeden is. De binnenkamer is zeker de eerste plaats waar we terecht moeten. Maar we vinden dat we hier ook aanwezig moeten zijn om een signaal naar bui ten af te geven. Het moet duidelijk ook een stil protest zijn." Van Veld huizen werd hierin bijgevallen door voorzitter Heijboer die opmerkte dat in het verleden SGP-voorman Van den Berg zelf nog eens opgeroepen heeft om tegen euthanasie te proteste ren. Raadslid M. Dijke vond het pro testeren maar niets. „Je begeeft je op glad ijs. Waar kan het niet in ontaar den? Is gebed'dan niet voldoende?" Van Veldhuizen wees erop dat het be sluit om aanwezig te zijn bij het stil protest genomen is in overleg met de Tweede-Kamerfractie van de SGP. „Van der Vlies heeft expliciet gezegd dat wij daar aanwezig moesten zijn. Maar wel op een manier die de SGP past. En als wij niet gaan, wie zullen er dan staan? De Christen Unie en nog andere partijen. We moeten ook naar buiten toe een signaal afgeven", aldus Van Veldhuizen. Statenlid Van Heukelom kon wel meevoelen met Dijke. „Als mijn leerlingen willen, dan mogen ze gaan, maar onder bege leiding. Ik houd mijn hart vast dat het ontaard in een leuke, vrije dag. Wat dat betreft, kan ik uw bezwaren best aanvoelen. Aan de andere kant gaat het om iets verschrikkelijks. Ze wil len kinderen van 16 jaar de kans ge ven om zelf te beslissen over euthana sie. Dat is zo erg, het is haast niet voor te stellen." Dhr. Eerland vroeg zich tot slot nog af of de SGP juist niet te terughoudend is met protesten. „Zijn we eigenlijk niet veel te laf? Moeten we niet een veel sterker geluid laten horen tegen deze zaken?" Een ander belangrijk punt van discus sie was het betrekken van de jeugd bij de politiek. J.W. Duvekot stelde daar een vraag over. „Ik ben heel blij dat de studievereniging bestaat en dat jongeren actief zijn. Maar ik zou graag zien dat de jongeren meer be trokken zouden worden bij de partij en de politiek. Hoe zit dat landelijk?" „Met de studieverenigingen gaat het vrij slecht", antwoordde Van Veldhui zen. „Er zijn in totaal 600 leden, ter wijl er wel 7000 jongeren 'Ons Con tact' van de SGP-jongeren krijgen." Ook voorzitter Heijboer ging nog op deze kwestie in. „Dhr. Duvekot heeft er in het jubileumboekje al iets over geschreven. Over Calvijn als voorlo per van de gemeentelijke kiesvereni ging. Calvijn kan haar bijdrage leve ren aan het verkiezingsprogram. Dat komt omdat een bestuurslid (Heijboer zelf - red.) in het bestuur van de GKV zit. Maar de studievereniging als zo danig heeft geen officiële vertegen woordiging. De band tussen de moe derpartij en de jongeren moet stevig bevorderd worden. Overleg en het uit wisselen van ideeën met de partij zou wat rechtstreekser moeten." Volgens VanVeldhuizen kunnen SGP-jonge ren ook echt iets betekenen in bij voorbeeld kwesties als die rond het uitgaansleven in de Voorstraat te Sint- Annaland. „Zij kunnen aangeven dat er ook jongeren zijn die deze situaties helemaal niet willen." Wethouder Heijboer stelde voor dat de studiever eniging uitgenodigd zou worden op een jaarlijkse avond waarop er over- Dhr. Verkamman wilde weten hoe de SGP tegen de mond-en-klauwzeer crisis staat. „Dit is een groot oordeel in Nederland, wat is het standpunt van de partij nu?" „De SGP is tegen vaccinatiedwang. We willen de keuze vrij laten, maar dit is geen censurabe- le zaak", antwoordde Van Heukelom die duidelijk moeite had met deze vraag. „Als je kijkt naar de huidige si tuatie, dan zeg ik dat het doden van dieren niet bijbels is. Zieke dieren moeten behandeld worden. Mijn va der was boer en als er mond- en klauwzeer was, dan hield je de won den schoon en de dieren gingen ge zond de wei weer in. Het melken was dan wel nog heel pijnlijk, maar het ging. Ik denk datje bij ziekte de die ren wel moet helpen. Maar niet bij voorbaat inenten. Het is een zware discussie en ik kan deze dingen ge makkelijker zeggen dan degenen die boer zijn." Van Veldhuizen voegde daar nog aan toe: „Het is het kiezen tussen twee kwaden. De SGP is er voor om zieke dieren te ruimen en wellicht binnen een straal van een aantal kilometers van een besmet be drijf te vaccineren. Maar het doden van nog gezonde dieren, daar staan we niet achter. Het is heel moeilijk, maar we zitten nu in de situatie dat we alleen maar kunnen kiezen tussen twee zondige dingen." Tijdens de discussie over het nut van de studievereniging en het vergroten ervan, vroeg bestuurslid Kleppe zich af hoe het staat met het toelaten van meisjes als lid van de vereniging. Een discussie die - getuige teksten in het jubileumboekje - al heel wat keren is gevoerd. „De landelijke richtlijn is dat meisjes wel lid mogen worden. De meeste studieverenigingen hebben ook wel vrouwelijke leden. Maar in de besturen worden meestal alleen nog mannen toegelaten. Ik wil er hier voor pleiten om de studieverenigin gen open te stellen voor meisjes", zei jeugdwerkadviseur Van Veldhuizen. Maar hij kreeg daarvoor in Sint-An- naland geen steun. „Met deze vraag heeft Calvijn haar hele bestaan al ge worsteld. Er is ooit wel besloten om bij 'speciaal vrouwelijke onderwer pen' op de uitnodiging te vermelden dat meisjes en vrouwen welkom wa ren. Maar volgens mij zijn die onder werpen er nooit geweest", aldus voorzitter Heijboer. „Nu staat er op de convocaties dat iedereen welkom is. En meisjes zijn dan ook zeker uitge nodigd voor de bijeenkomsten en ze komen gelukkig ook wel. Maar het bestuur zal de regels voor het lidmaat schap voorlopig nog niet verande ren." Oud-voorzitter Goedhart had het laat ste woord in de discussie. Hij keek met weemoed terug op 25 jaar Cal vijn. Hij zag een verzakelijking bin nen de SGP. „Is de SGP nog wel een getuigende partij, of alleen een reage rende partij? De complexiteit van de samenleving is groter dan 25 jaar ge leden. We moeten ervoor waken dat we bij materiële zaken meer de media zoeken dan bij inhoudelijke. We moe ten meer historisch besef hebben. Kijk naar de Franse oorlogen. De boerenlegers van de gereformeerden bogen zich neer en de Roomse solda ten spotten ermee. Maar er was een kapitein die wist dat als die boeren zich bogen, dat ze bereid waren te vechten als leeuwen. Getuig waar je ook bent. Studeer en lees. En voor kom dat we teveel georganiseerd ra ken. We horen steeds vaker dat dit en dat meer gestructureerd moet worden. Och, mochten we toch meer worden als de barmhartige Samaritaan.Want de barmhartigheid is verdwenen", be sloot Goedhart zijn 'kort appèl' aan de vergadering. In het waterbeheerplan 2002-2007 worden Sint-Philipsland en de af- voergebieden Eendracht en Kadijk aangemerkt als voorkeursgebied, waarvan het waterschap Zeeuwse Eilanden er totaal zeven heeft gese lecteerd. Uitvoering van dat plan in Sint-Philipsland vergt 4,8 miljoen gulden en voor de gebiedsgerichte aanpak in de afvoergebieden Een dracht en Kadijk is bijna het dubbele nodig met 9,3 miljoen gulden. De zeven gebieden totaal hebben 76,2 miljoen nodig en met de rest van het gebied en een globale inschatting van water in de stad denkt Zeeuwse Eilanden voor het waterbeheerplan maar liefst 218,5 miljoen gulden no dig te hebben. Het gaat dan ook om Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil voor het project zeeweringen de bestuurs- en samenwerkingsovereen komst met rijkswaterstaat met enkele wijzigingen verlengen. Het dagelijks bestuur wil een minder ingewikkelde verrekening, waar minder tijd en energie in gaat zitten. Het project zee weringen - ook wel aangeduid als blokken op klei - wordt in kantoor ruimte van Zeeuwse Eilanden te Goes uitgewerkt. De wijzigingen houden in, dat de kosten voor tekenwerk ge heel voor rekening van de water schappen komen, evenals cartografi- een omslag in het waterbeleid, die de nodige extra inspanningen van het waterschap vraagt. In de septem- ber-vergadering van het waterschap zal de strategie verder worden uitge werkt. De beide plannen op Tholen en Sint-Philipsland hebben een looptijd van 5 jaar. Het duurste pro ject - Schouwen inclusief Prunje - is voor 10 jaar gepland. Dan gaat het echter om 23,7 miljoen gulden. Sint- Philipsland komt in 2002 al aan bod met een raming van een half miljoen gulden. Daarna wordt drie jaar lang 9 ton besteed en tenslotte nog eens twee jaar van 8 ton. Aan de Ka- dijk/Eendracht wordt pas in 2004 begonnen met een half miljoen gul den. Dan is er een jaar pauze om in 2006 en 2007 te vervolgen met elk 1,8 miljoen gulden. Na de planpe riode 2007 moet er nog een fors be drag aan de Kadijk/Eendracht uitge geven worden: 5,2 miljoen gulden. sche diensten en revisiewerk. De inzet van personeel en verdeling van de kosten (ieder de helft) met betrekking tot directievoering blijft gehandhaafd. Huisvesting komt geheel voor reke ning van het projectbureau. De ver goeding voor telefoon, kantine, meu bilair, e.d. is een vast bedrag van 20.000 gulden. Op deze wijze wordt volgens Zeeuwse Eilanden een verde ling bereikt, die in grote lijnen voor beide partijen budgettair neutraal is, rekening houdend met toekomstige ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld de toename van revisiewerk. De nieu we overeenkomst, waarover de alge mene vergadering maandagavond een beslissing moet nemen, geldt met te rugwerkende kracht vanaf 1 januari 2000. Bij het project zeeweringen gaat het om een bedrag van 60 mil joen gulden. Het verenigingsgebouw van de Ge reformeerde Gemeente te Sint-An- naland, was goed gevuld op de jubi leumavond van Calvijn. Opvallend daarbij was het grote aantal grijze eminenties van deze in principe voor jongeren bedoelde vereniging. Een van de gastsprekers, G. van Veldhuizen (van Sint-Annalandse afkomst), ging hier op in. Het feit dat de helft van de leden ouder is dan 28 jaar, vond Van Veldhuizen geen goede zaak. Er moeten dan ook meer jongeren aangetrokken worden. Voorzitter W.M. Heijboer begon de vergadering met enkele huishoude lijke mededelingen, waaronder die dat het Sint-Annalandse SGP-sta- tenlid G.D. Roeland niet als forum leider op kon treden, omdat hij ziek was. Hij werd vervangen door secre taris PA. Quist. Als eerste spreker kwam G.R.J. van Heukelom (SGP- statenlid en vestigingsleider van het Calvijncollege in Tholen) achter het katheder. Hij ging in op de ont staansgeschiedenis van de Staatkun dig Gereformeerde Partij. Deze werd in 1918 te Middelburg opge richt door toedoen van met name ds. G.H. Kersten. „Waarom ontstond er toen pas een Staatkundig Gerefor meerde Partij? Nadat er in 1917 een nieuwe grondwet was aangenomen, verviel het districtenstelsel en Werd het algemeen kiesrecht voor mannen en actief kiesrecht voor vrouwen in gesteld. Vanaf die tijd was het ook voor kleine partijen mogelijk om een zetel in de Tweede Kamer te krijgen. Daarvoor had het weinig zin een nieuwe partij te beginnen", al dus Van Heukelom. „Veel bevinde lijk gereformeerden vonden politiek maar werelds. En niet iedereen was dan ook blij met de SGP van ds. Kersten. Hij vond dat christenen ook politiek moesten bedrijven. En wel om Gods woord te laten doorwerken in de samenleving. Kersten begreep wel dat men niet op de ARP zou stemmen (Anti-revolutionaire partij - red.), want die zat in een coalitie met de katholieke KVP. Maar hij snapte ook niet dat de bevindelijken dan maar liberaal stemden. En hij hield er een gloedvol betoog tegen met de oproep om als eenheid ook politiek op te treden." Van Heukelom vertelde dat Kersten veel tegenstand kreeg, ook binnen de eigen gelederen. „Maar hij vond dat we niet 'met een boekje in een hoekje' moesten gaan zitten. De mensen moesten zien welke heilige zaken er aan de politiek verknocht waren. Kersten was het niet eens met Kuijper en de Kuijperianen. Hij Volgens burgemeester W. Nuis moeten bij het opstellen van de plannen ook de burgers betrokken worden. Waterbeheer in stedelijke gebieden (waaronder ook dorpen worden gerekend) kreeg tot voor kort niet veel aandacht. Door de gevolgen van de klimaatverande ring en zeker na de wateroverlast in Ï998 is daar verandering in ge komen. Zo stonden er in Sint-Phi lipsland en Sint-Annaland straten blank. Een duidelijk beleid voor waterbeheer ontbrak echter. Het rijk en de provincie verwach ten van het waterschap en de ge meenten nu meer inspanningen op dit terrein. Er moet watersystemen komen die 'duurzaam, gezond en veerkrachtig' zijn. Ook het water schap is bezig aan een waterbe heerplan voor 2002-2007. Daarin wil Zeeuwse Eilanden voor de wa terhuishouding in de bebouwde kommen een 'minimum kwali teitsniveau' bereiken. Bij het beheer komen allerlei za ken om de hoek kijken (zoals ber ging, gebruik, veiligheid, kwali teit, onderhoud). De partijen hebben afgesproken dat er eerst op 'hoofdlijnen' een plan wordt opgesteld. Daarna nemen de ge meenten afzonderlijk het voor touw. Zij zullen er naar streven om voor 1 januari 2003 een plan voor het waterbeheer voor hun ei gen bebouwde kommen vast te stellen. Onderdeel van het geheel is het opstellen van een plan van aanpak om de achterstand bij het baggeren van waterpartijen op te heffen. De uitvoering van die wa ter- en baggerplannen willen de gemeenten en het waterschap later in een bestuursovereenkomst vast leggen. Behalve burgemeester W. Nuis te kenden burgemeester A. van Dok van Weele van Vlissingen, wet- omschreef hun handelwijze als 'dra ven naar de hel'. Kersten wilde voor de politiek de bijbel als enig en ab soluut uitgangspunt. Bovendien moest christelijke politiek niet zo zeer gericht zijn op het winnen van veel stemmen, maar op de doorwer king van Gods woord. En de rege ring regeert bij de gratie Gods." Van Heukelom constateerde dat er van de idealen van Kersten weinig of niets terechtgekomen is. „Van on ze beginselen over de doorwerking van Gods woord is niets of heel wei nig terug te vinden. In de jaren '60 ontstond er een soort revolutionaire sfeer rond zaken als abortus en eu thanasie. En al die groepen wilden die zaken geregeld hebben in wet ten. Onder dit kabinet is het daarmee hard gegaan. Het is een modern hei dendom geworden. De hedonisti sche mens die met geen Goddelijk wezen rekening wil houden", aldus Van Heukelom. „Dat de partij nog bestaat, is een wonder van de Aller hoogste. De partij heeft wel in haar voegen gekraakt. Maar de SGP is volwassen geworden en kan nu ook bijbels verantwoorde antwoorden geven op de vele vraagstukken in onze samenleving. Daarnaast heb ben we ook eigen scholen gekregen, en eigen zorginstellingen, statenle den, burgemeesters, raadsleden en kamerleden. Maar de toekomst is een zaak die geheel in Gods hand ligt. Dus laten we bescheiden zijn. Want wie zal de toekomst zonder vrezen tegemoet zien? De enige re- houder L.M. Luitwieler van Mid delburg, gedeputeerde drs. A.G.J. Poppelaars en dijkgraaf W.A. Gosselaar van het waterschap. Bij de officiële bijeenkomst in de ka mer van gedeputeerde staten wa ren ook wethouder K.A. Heijboer, chef W.A. Blaas en ambtenaar J.W. de Voogd van der Straaten namens de gemeente Tholen aan wezig. Nuis voerde namens de drie ge meenten het woord. Hij ging in medie is buigen in het stof voor God. Naast de verwereldlijking en het onbegrip over onze eigen princi pes, vormt ook het ene Europa een bedreiging. We moeten ons voorbe reiden op een multiculturele samen leving waarin je best een SGP-me- ning mag hebben, zolang een ander ook maar gelijk kan hebben. Gods dienst wordt een zaak voor je privé- leven. Waar blijft dan het beginsel van het doorwerken van Gods woord in de samenleving? We zul len steeds eenzamer moeten leren leven. En dat is voor de jeugd ook een probleem. De jeugd die normen en waarden nodig heeft. De Riaggs zitten overvol. Nee, er zal eerst een reformatie van ons persoonlijke le ven moeten komen en dan van de kerk. En ik dan zeg ik ook: Eropuit mannen, het zwaard aan uw zijde, want zo kan het niet langer." De studieverenigingen zoals Calvijn waren aanvankelijk landelijk ver enigd in de LVSGS, maar inmiddels is dat het breder actieve SGP-jonge ren geworden. Deze landelijke orga nisatie valt onder de moederpartij SGP. Namens het bestuur van SGP- jongeren was jeugdwerkadviseur G. van Veldhuizen (Sint-Annalander van geboorte) op de jubileumavond aanwezig. Veldhuizen schetste een niet zo best beeld van de studiever enigingen. „De studieverenigingen groeien, maar bij lange na niet zo vogelvlucht door de geschiedenis van het waterbeheer. De gemeen ten waren vooral gericht op het zamelen en afvoeren van rioolwa ter voor de volksgezondheid naar de zuiveringsinstallaties. Het he melwater werd zo snel mogelijk ook via rioolbuizen in de grond afgevoerd. Sloten werden ge dempt. En open water werd al gauw als gevaarlijk gezien. In de jaren tachtig kwam er volgens Nuis een ommekeer. „De gemeen ten moesten zich toen beraden over het terugdringen van de vuil uitworp uit de overstorten. Nu hard als de SGP-jongeren zelf. Er moet eens kritisch naar de organisa tie gekeken worden. Het is vaak zo dat er bij de studieverenigingen veel leden ouder zijn dan 28 jaar. Soms zelfs heel wat ouder. Het zijn de zor genkindjes binnen de SGP-jonge ren", aldus Van Veldhuizen. „Men begon als ondersteuning van de frac ties van de partij. Om de beginselen van de partij te bestuderen. Maar de leeftijd van de leden is opgelopen. Er zitten zelfs nog mensen van 65 of 75 op studieverenigingen. Natuur lijk moeten die zeker blijven. Maar er moet een streven zijn naar verjon ging. Er moet een sfeer van open heid en aandacht voor nieuwe leden zijn. Neem de jongeren serieus!" Ook voor Tholen speelt deze zaak, want voorzitter Heijboer meldde dat Calvijn 106 leden heeft, waarvan slechts minder dan een kwart onder de 28 jaar is. Er zijn verschillen tussen de SGP- jongeren en bijvoorbeeld de jonge renafdelingen van het CDA (CDJA) en de PvdA (Jonge Socialisten). „Die lijken soms vooral tegen de ei gen partij te ageren. De SGP-jonge ren wil niet de luis in de pels van de moederpartij zijn. Integendeel. We denken hetzelfde als de ouderen. Te genstelling kunnen de doorstroming van jongeren in de politiek alleen maar belemmeren." Toch is het betrekken van de jonge ren bij het politieke beleid, volgens Van Veldhuizen niet optimaal. „Is er wel genoeg ruimte voor SGP-jonge- wordt er al gesproken over een ba sisinspanning en er wordt nage dacht over een beleid om de kwa liteit van het water ten minste te laten voldoen aan de ecologische doelstelling. De veerkracht moet omhoog." Dat vereist volgens Nuis echter meer omdat ook bewoners het wa ter in hun buurt op een bepaalde manier beleven. Voor hen mag het niet onveilig zijn en ook geen overlast geven. Veiligheid is be langrijk, zo betoogde hij. „Ik denk ook terug aan de wateroverlast door hevige regenoverlast in sep- ren om mee te mogen denken over het plaatselijk beleid. Landelijk is die samenwerking wel goed, maar plaatselijk worden jongeren nog al eens met argusogen bekeken", zei Van Veldhuizen die-de positie van de SGP-jongeren in de samenleving ze ker niet positief noemt. „We staan aan de zijlijn. Er wordt meer geluis terd naar de PvdA- en CDA-jonge- ren. Dat komt omdat onze moeder partij klein is, maar ook omdat we geen populaire boodschap brengen. Maar we moeten die wel blijven brengen. De SGP'er heeft ook van uit het theocratisch ideaal de plicht naar buiten te treden. Daarom moe ten we ook in allerlei organisaties blijven zitten, al kost het ons veel moeite. We moeten erin blijven om te laten zien dat het zo niet kan. Om ons in te zetten voor de opvang van echte vluchtelingen en om ons op te stellen tegen de kapitalistische ge dachte waarmee de aarde wordt uit gebuit. Soberheid is daarvoor het belangrijkste woord. En daar moe ten we ook de persoonlijke conse quenties uit trekken. Als het van mensen af zou hangen, zag de toe komst er somber uit, maar ze ligt in Gods hand." Het bestuur van Calvijn besloot op de verjaardag van de studieveren- ging een cadeautje weg te geven aan de leden. Men liet een boekje ver vaardigen onder redactie van voor- tember 1998. Voor de twee woon kernen Sint-Annaland en Sint-Phi lipsland is een waterbestrijdings- plan gemaakt waar in het beleid voor het stedelijk water, rekening mee gehouden zal worden." Ook de problemen met grondwater- overlast rond woningen zal in het plan een rol spelen. Voor bluswater worden open wa terpartijen belangrijker. Volgens Nuis kan de brandweer door de kleinere diameters bij de waterlei- zitter Heijboer, vice-voorzitter J.L. Kleppe en secretaris P.A. Quist. „We hadden aanvankelijk niet ge dacht dat het zo'n dik boekje zou worden. Integendeel, we dachten dat de historie slechts een bladzijde of vijf in beslag zou nemen en we gin gen op zoek naar iets wat het boekje wat meer 'body' zou kunnen geven. We hebben uiteindelijk een aantal mensen bereid gevonden een bijdra ge te leveren. Maar de geschiedenis viel nogal ruim uit (meer dan 20 bladzijden) en inmiddels is het een boek van ruim 120 pagina's gewor den", legde Kleppe uit. „De e-mail heeft ons daar grote diensten bij be wezen. Zo konden we snel commu niceren tussen bestuursleden en au teurs." Kleppe overhandigde de eerste exemplaren - die dag vers van de pers gekomen - aan de (oud-) voorzitters W.M. Heijboer, A.B. Goedhart en J.W. Duvekot (oud voorzitter C. Koopman was verhin derd). Het boekje is gratis voor de leden, terwijl andere belangstellen den het kunnen kopen. In het jubileumwerkje staat onder meer de geschiedenis van Calvijn. Er was in de jaren na de Tweede Wereldoorlog al een SGP-studiever- eniging geweest in Tholen, maar die verdween ook weer. In de jaren '70 groeide de behoefte hieraan weer en op een SGP-forummiddag werden P. den Engelsman en P. van Dijke aangesproken om een studievereni ging in hun regio op te zetten. Zij pakten deze vraag op overlegden met de toenmalige burgemeester van Sint-Philipsland, Van den Berg, die tevens voorzitter was van het landelijk verband van staatkundig gereformeerde studieverenigingen (LVSGS). Op zijn advies ging men verder en op 26 maart 1976 werd de studievereniging 'Noord-oost Zee land' te Sint-Annaland opgericht on der grote belangstelling. In het voor lopig bestuur zaten voorzitter A.B. Goedhart (Sint-Maartensdijk), vice- voorzitter G.J. van Steenis (Scherpe- nisse), secretaris P. den Engelsman (Stavenisse), algemeen adjunct P. van Dijke (Sint-Annaland), pen ningmeester H.J.W. Quist (Poort vliet) en verder L. Kempeneers (Sint-Philipsland) en P.C. Kleppe (Sint-Philipsland). Vanaf oktober van dat jaar zou de vereniging offi cieel Calvijn heten. Op de eerste jaarvergadering in 1977 werd het definitieve bestuur gekozen, waarbij N.P. Baaijens (Scherpenisse), J. Eer- land (Tholen) en E. van Veldhuizen (Sint-Annaland) toetraden tot het bestuur ter vervanging van Kempe neers, Van Steenis en Van Dijke die zich niet herkiesbaar stelden. In haar 25-jarig bestaan kende de studiever eniging slechts vier voorzitters: A.B. Goedhart (1976-1985), J.W. Duve kot uit Scherpenisse (1985-1998), C. Koopman uit Sint-Maartensdijk (1998-2000) en W.M. Heijboer uit Sint-Annaland (2000 tot heden). Het huidige bestuur bestaat naast voor zitter Heijboer uit secretaris P.A. Quist, penningmeester H. de Ruiter, J.L. Kleppe, J.J. Bruijnzeel, M.L.C. Eerland en M.J. van Dijke. Verder is het jubileumboekje aange vuld met dertien bijdragen van meer of minder bekende personenen, va riërend van de huidige voorzitter, wethouder Heijboer en statenlid Roeland tot dr. J.P. Zwemer (bekend van het dialectenprogramma van Omroep Zeeland en schrijver van een aantal werken over de bevinde lijk gereformeerden). ding geen gebruik meer maken van de 'alom bekende brandkra nen.' Het onderhoud van de waterlopen vergt veel aandacht (het baggeren en het afvoeren van - vervuild - slib). Met het waterschap kunnen de ge meenten gegevens uitwisselen van de waterlopen. Beide hebben daar voordeel van omdat ze straks een 'compleet beeld' hebben van het gehele gebied, zo betoogde burge meester Nuis. Om problemen te voorkomen zal er bij het aanleggen van nieuwe woonwijken voldoende berging en afvoercapaciteit voor het water moeten zijn. Daarvoor kan een ge meenschappelijke visie als onder steuning dienen van de plannen. Al deze zaken raken volgens Nuis direct of indirect de burgers in het betreffende gebied. „Hoe beleven zij het water? Is het een meer waarde of hebben ze er last van? Het is dan ook een streven om de betrokkenheid van de burgers bij het opstellen van de stedelijke wa terplannen te vergroten. Zij zijn immers de gebruikers." Hij zei dat de strijd tegen het water omgebo gen kan worden in de richting van de zorg voor het water en de wa teroverlast om te zetten in iets waarvan genoten kan worden. Poppelaars onderstreepte het be lang van stedelijke waterplannen. Bij nieuwbouw speelt het een be langrijke rol omdat het aantrekke lijk kan zijn voor de bewoners. Maar ook de wet stedelijke ver nieuwing vraagt aandacht voor het verbeteren van de leefomgeving. De gemeenten werken nu aan een plan voor stads- en dorpsvernieu wing. Daarbij wordt gekeken naar de waterhuishouding, het herge bruik van water, het afkoppelen van hemelwater en het aanleggen van gescheiden rioolsysteem. Hij was blij met het proefproject van de gemeenten en zei dat de provincie het met een ton wil on dersteunen. Poppelaars voorspelde echter dat er een forse inzet wordt verwacht van de gemeenten, waterschappen en de provincie om maatregelen te treffen voor het water. „Hier ligt voor allen een uitdaging." Het plan past in het beleid van het waterschap, zei Gosselaar. Die werkt aan een waterbeheerplan. Tot 2020 wordt er zo'n 115 mil joen gulden in het stedelijk water beheer gestoken. Het waterschap betaalt daar zelf 60 miljoen gul den aan. V.l.n.r.: Wethouder L.M. Luitwieler van de gemeente Middelburg, burgemeester W. Nuis, gedeputeerde drs. A.G.J. Poppelaars, burgemeester A. van Dok van Weele van Vlissingen en dijkgraaf W.A. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden. Vice-voorzitter J.L. Kleppe (links) overhandigde de eerste exemplaren van het jubileumboekje aan voorzitter W.M. Heijboer (staand links) en de oud-voorzitters A.B. Goedhart en J. W. Duvekot rechts). Voormalig voorzitter C. Koopman was deze avond afwezig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5