De stichting Thoolse Dagen van veekeuringen tot een motorcross 'Met een aansteker die op een pistool lijkt, kun je gevaarlijke dingen doen' Enthousiasme nodig en geen flauwekulpraatjes Werkmeester met afkoopsom weg bij Betho Meestoof stelt jaarvergadering uit wegens mkz Soesja Citroen zingt eigen werk in Meulvliet Nuis roept op tot solidariteit Afscheid na 42 jaar van Chr. Burgers en mevr. A. Rinses-Annokkee Basisschoolleerlingen bezoeken politiebureau in Tholen Kantoren Donderdag 5 april 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Talentenjacht Benzineprijs Uit de kosten Cabaretier Jaap Bron voor Thoolse ondernemers Weet u waarom zoveel Nederlanders in een stationcar rijden? Volgens communicatiespecialist Jaap Bron om de koffers vol met armslagen in op te bergen. 'Dat nemen we mee' is immers een veel voorkomend antwoord, ze ker opk in de gemeentepolitiek. Wees concreet en speci fiek, zo was zijn advies aan de 350 ondernemers, perso neelsleden, ambtenaren en andere belangstellenden die woensdagavond naar Meulvliet in Tholen waren geko men. Hen werden de oren gewassen door Bron, die als een cabaretier de bezoekers confronteerde met allerlei herkenbare zaken, waarom vaak moest worden gelachen. Vervelend muziekje Slaan met de stok Net echt Hond blijft thuis Te duur Alles communiceert De Betho heeft voor ongeveer twee ton de werkmeester van het hove niersbedrijf in Tholen afgekocht. Dat speelde vorig jaar, nadat de kantonrechter de arbeidsovereen komst tussen de man en de sociale werkplaats had ontbonden. Er was al jaren een onwerkbare situatie door verschil van inzicht tussen de werkmeester en de leiding van De Betho. Aan een afkoopsom is de voorkeur gegeven boven een wacht geld tot aan de pensioengerechtigde leeftijd. De kantonrechter oordeelde dat de in de cao geregelde wacht geldregeling aangevuld diende te worden met een eenmalige vergoe ding van 17.600 gulden. De juridi sche kosten van de procedure zijn door partijen gedeeld. Het bestuur van De Betho koos ervoor om de af koopsom in één keer te betalen in plaats van gespreid. Het bedrag komt ten laste van de deelnemende gemeenten Tholen, Noord-Beve land, Reimerswaal, Goes, Kapelle en Borsele. Streekmuseum de Meestoof stelt de op 9 april geplande algemene verga dering uit wegens mond- en klauw zeer. Hoewel de ziekte in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland niet is vastgesteld, wil het bestuur geen enkel risico nemen en de kans op besmetting beperken. „We hebben ook nogal wat leden van buiten het eiland en contacten in de agrarische sector. Mede gezien het advies van de landbouworganisatie LTO stellen we de vergadering uit", zegt voor zitter drs. Th.G.A. Westerveld. De bedoeling is om de leden in septem ber bijeen te roepen. De Platte landsvrouwen hebben de voor 12 april geplande provinciale ledenver gadering in de Vroone om dezelfde reden afgelast. Ook de handwerk- tentoonstelling gaat niet door. Elk risico van overdracht van mkz wil men zoveel mogelijk uitsluiten. De Plattelandsvrouwen zien het uitstel ook als een vorm van solidariteit. De Nederlandse jazz-zangeres Soesja Citroen betreedt zaterdag avond het podium in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tholen. Op uitnodiging van Uit op Tholen zal de zangeres, begeleid door het kwartet van pianist Berend van den Berg, haar veelal eigen liedjes ten gehore brengen. De 52-jarige Ci troen zit al 22 jaar in het vak. Twee jaar geleden bracht ze echter pas haar eerste cd met zelfgeschreven liedjes en melodieën uit. Daarvoor zong ze alleen andermans werk. De cd 'Song for ma' (een ode aan haar moeder) werd goed ontvangen en deze kreeg inmiddels al een ver volg. Voor haar nieuwe theaterpro gramma schreef Citroen een keur aan nieuwe 'exotische en wereld wijze' liedjes met titels als 'Fatal charms', 'Love invain' en 'Too late is too late'. De verhalen in de lied jes vertellen van weemoed, berus ting, maar ook van ironie en verzet, van angst, pijn en plezier. De voor stelling van Citroen begint in Meul vliet om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij VVV en boek handel Dieleman in Tholen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Minimaal 1 en mogelijk 2 nieuwe mensen zullen de PvdA-fractie dus moeten versterken. „Het bestuur is met scouting bezig", zegt Van der Linde. „En bij het zoeken naar kan didaten voor de gemeenteraad hoef je niet meer zoals vroeger eerst een paar jaar verkiezingsfolders rondge bracht te hebben. Het gaat om links- denkende mensen, ook niet-leden." De selectie bij de PvdA-leden is ook niet zo breed. Het ledental is de laatste jaren met een tiental per jaar gedaald tot 73. „Voor de oude kern van trouwe, rooie mensen die over leden zijn, is geen jonge aanwas te ruggekomen", zegt secretaris Ton van Riet. Het bestuur wil daar in sa menspraak met de leden wat aan doen. In tegenstelling tot vier jaar geleden wil de PvdA geen kandi daatstellingscommissie benoemen. Een delegatie uit het bestuur wil die taak nu op zich nemen. Voor de kerst wil de Thoolse PvdA de kan didatenlijst rond hebben. Burgemeester W. Nuis heeft tijdens de ondernemersavond in Meulvliet een oproep gedaan voor morele soli dariteit met de door mond- en klauw zeer getroffen bedrijven en daarbij betrokken mensen. De burgemeester haalde een regel uit het Zeeuwse volkslied aan, waarbij welvaart 's landmans werk bekroont. De gekke- koeienziekte, mond- en klauwzeer en dioxinekippen wijzen er volgens hem op, dat er geen ongebreidelde groei mogelijk is. „Als de catastrofe die in Engeland heerst naar ons land over slaat, dan loopt de groei terug. Dan lijkt de euforie, de preteconomie ten einde. Krantenkoppen over bedrijven die banen schrappen en andere bezui nigingen toepassen, zetten ons ook tot nadenken. Het is geen tijd voor doem denken, maar we moeten wel bij de praktijk stilstaan. Solidariteit met diep getroffenen door mond- en klauwzeer - mensen zijn boos, emotioneel, rade loos - is op zijn plaats. Dan zal de economie pas echt kunnen floreren", alduS^burgemeester Nuis. Het begon 42 jaar geleden met veekeuringen in Poortvliet. De eerste activiteit van de stichting Thoolse Dagen. Die timmerde aan de weg met een jaarlijks meerdaags evenement en groei de uit tot een begrip in de streek en zelfs daarbuiten. Avro's Top- pop trok veel jongeren. Ook voor de oriëntatieritten met au to's was volop belangstelling. Het vee raakte op de achter grond. Spektakel kwam er met trekkertrek op het Pluimterrein in Scherpenisse. De 73-jarige A. Rinses-Annokkee en de 68-jari- ge Chr. Burgers uit Sint-Maar tensdijk maakten het allemaal mee. De ups en downs van de Thoolse Dagen. Ze namen on langs afscheid van het bestuur. Het is nu ondenkbaar, maar 42 jaar geleden fietste mevr. A. Rinses-An nokkee, de echtgenote van de dieren arts, de boeren en veehouders af om te vragen of ze mee wilden doen aan een vee- en schapenkeuring. Als ze niet mee wilden doen, dan zei ze ge woon dat de buurman ook meedeed. Die taktiek werkte. Haar praktische instelling zou ze al die jaren blijven inzetten. Ze zorgde ervoor dat de ge- meentevlaggen op het terrein wap perden. Bracht 's morgens vroeg kof fie naar de chauffeurs van de veewagens en stond elk jaar bij de kassa om entreegeld te innen. Burgers beschikte toen zelf nog over vee en schapen. Hij zat in het bestuur maar bracht ook zijn schapen en koeien ter keuring. In 1985 werd een van zijn ooien kampioen en kreeg hij zelfs de hulde van prinses Margriet. Burgers werd penningmeester en zat bovenop de centen. De laatste tien ja ren stegen de kosten en daalden de inkomsten. Het optreden van Swie- bertje in 1974 was een kassucces, maar voor Jonh Woodhouse kwam bijna niemand. Samen blikken ze nog eens terug. Mevrouw Rinses vertelt dat haar man het idee lanceerde om in navolging van andere keuringen in Zeeland, ook zoiets op Tholen te beginnen. De eerste fokveedag werd zo een feit, maar gemakkelijk ging het niet. „Niet iedereen voelde daarvoor. Dat lukt je nooit op Tholen, zeiden ze." De eerste vee- en schapenkeuring werd echter een feit. Het gebeurde op een weiland van Deurloo in Poort vliet, waar nu de bedrijven van De Graaf en Elenbaas zijn gevestigd. De eerste jaren werd de administratie en het secretariaat bij Rinses onderge bracht. De directeur van de Land bouwschool werd benaderd en al snel kwam er een heus bestuur waar ook Burgers deel van uitmaakte. Burgers: „We hadden toen mestvee, melkvee en schapen. Na dat eerste jaar hebben we het twee keer gehou den in een weiland aan de Schapen- weg in Poortvliet. Er kwamen ook paarden bij. Altijd de eerste helft van juni. Dan is het voor de boeren het minst druk. De jury kwam van buiten Tholen. Het ging allemaal op zijn boerenfluitjes." Toen het Pluimpotterrein in Scherpe nisse beschikbaar kwam, verhuisde de Thoolse Dagen. Burgers: „Daar waren we erg blij mee, want voor de boeren was het in de zomer moeilijk om hun weilanden daarvoor te ge bruiken. Mevr. Rinses: „In die tijd hielden we ook nog ponyshows met wagens. De kinderen verkleedden zich bijvoorbeeld in Tiroler pakjes of Chr. Burgers was 32 jaar penningmeester, mevr. Rinses zorgde onder meer voor het innen van het entreegeld bij ed Thoolse Dagen. Volendams kostuum. Daar was ook weer een jury voor." In de Boerderij uit 1963 staat een foto van vier van haar vijf kinderen met Volendamse mutsjes op die op Walcheren meede den aan een show. De stichting streefde ernaar meer pu bliek te bereiken en begon er andere evenementen aan te verbinden. Bur gers: „Een van de eerste avonden in de hal van Schot in Tholen was een optreden van John Woodhouse. Daar kwam zomaar 50 of 60 man op af." Lee Towers en Nico Haak en de Pa niekzaaiers lagen beter bij het pu bliek. Groot was het succes van Avro's Toppop, dat menig jaartje op het programma van de Thoolse Da gen stond. Ook werd er een talenten jacht en een playbackshow gehou den. In 1984 kwamen daar nog 500 betalende bezoekers op af. Om aan geld te komen voor de artie sten, het voorbereiden van de fokvee dag en het huren van een tent bijvoor beeld, schreef Burgers bedrijven aan. „Elk jaar gingen er wel zestig bedel brieven de deur uit. Dan reageerden er zo'n kleine dertig. De een gaf 25 gulden, de ander 100 gulden. Ook de gemeenten en de banken steunden ons. De gemeente heeft zelfs wel eens garant gestaan. Met al die bij dragen waren we erg gelukkig." Burgens besteedde veel tijd aan de Thoolse Dagen, zegt hij. „Ik ging ook altijd naar Steenbergen om de prijzen in te kopen, de bekers en de medailles voor de fokveedagen. Dat waren er wel dertig." Mevrouw Rinses zegt van zichzelf dat ze een doener is. Wat moest ge beuren, pakte ze aan. Zo zorgde zij er bijvoorbeeld voor dat alle vlaggen van de toenmalige gemeenten het ter rein sierden. En dat ze weer schoon en zonder scheuren terug werden ge bracht. Ze waste de dundoeken en liet ze op zolder drogen. En ze ver zorgde de eerste hulp bij ongelukken. Tot op het laatst stond ze bij de in gang van het terrein om kaarten te verkopen. Geen gemakkelijke taak. Sommigen probeerden zonder te be talen het terrein op te komen. „We hebben ook wel eens met honden langs de struiken gelopen op de Pluimpot. Soms kwamen ze dwars door de bosjes naar binnen." Ze hielp ook mee bij het bewaken van de spul len die de middenstanders in de tent klaar hadden gezet. „Er moest 's nachts altijd bewaking zijni Een keer heb ik in de auto geslapen die ik in de tent had gereden. Je moest wel want het stond vol met huishoudelijke ap paraten." De oriëntatieritten voor auto's en brommers na afloop van de activitei ten overdag, waren tot in de jaren tachtig nog een succes, herinnert Burgers zich. Totdat voor die tijd de benzineprijs ging stijgen en de animo verwaterde. Een grote klapper maak te de Thoolse Dagen in 1974 met een optreden van Swiebertje in de hal van Meijer in Scherpenisse. In dat jaar werden er ook nog maar liefst 174 schapen, 156 koeien, 13 kalveren ter keuring gebracht. Het was de grootse fokveedag in de regio. Ook trad een achtspan paarden uit de stallen A. Brooijmans op. En standhouders huurden ruim 700 m2 af om hun pro ducten in het zonnetje te zetten. Naast de keuringen op vrijdag kwam er ook een concours hippique op za terdag. En in de tent op het terrein presenteerden middenstanders zich. De stichting bouwde ook een schuur op het terrein om spullen in op te bergen. Concoursmateriaal, scha penhokken. Het werd ook wel als consumptietent gebruikt. Het onder komen is nog steeds van de stichting, maar die verhuurt het aan de schut tersvereniging van het Cloveniersgil- de. „Maar het werd voor boeren steeds moeilijker om beesten naar de keu ringen te brengen. Het kostte veel tijd om de dieren extra te verzorgen voor de fokveedag. Je moet ze vervoeren en voorleiden. Er was steeds minder personeel. Maar ook het aantal boe ren neemt af," zegt Burgers die 22 jaar lang secretaris/penningmweester was van de plaatselijke ZLM. „Veer tigjaar geleden telde die afdeling nog 100 boeren, nu misschien dertig." In 1986 kwam de stichting maar ter nauwernood uit de kosten. Het was tropisch warm geweest en het pu bliek bleef weg. Er kwamen duizend bezoekers minder. De animo was ta nende. Om het tij te keren, werd een keer de Oesterputten in Tholen uitge- brobeerd. Mevr. Rinses: „Dat was niks. We hadden geen controle op de toegang. D§ mensen bleven gewoon op de dijkjes staan kijken. Je moest entree vragen om de kosten te kun nen betalen. Een tientje vonden de mensen veel, maar als ze naar een biertent gaan, kunnen ze het ook be talen." De verhuizing naar het dagrecreatie- terein De Speelmansplaten leverde wel veel ruimtewinst, maar niet de gewenste toestroom van publiek. Ge tracht werd de Thoolse Dagen samen te laten vallen met de dag van de wa terrecreatie in mei, maar ook die for mule sloeg onvoldoende aan. Het ter rein wordt nog wel altijd gebruikt voor het concours hippique. De Thoolse Dagen keerde weer terug naar het Pluimpottterein, maar de trekker-trek werd door de gemeente daar niet langer meer toegestaan. Burgers: „Er is tegenwoordig ook zo veel te doen. Vroeger gingen ze min der uit en waren ze blij dat er in de buurt wat te beleven viel. Het is jam mer dat het zoveel minder is gewor den. De tijden zijn veranderd. Er is geen interesse meer. Maar de trekker- trek en de motorcross zijn gebleven en daar gaat men mee verder. Ik hoop dan ook dat de stichting blijft be staan." In de kantine van camping de Pluim pot in Scherpenisse nam het bestuur afscheid van hen. Er werden dia's be keken en herinneringen opgehaald. Burgemeester W. Nuis was verrast door de grote opkomst bij de door de gemeente Tholen, het Onderne mers Overleg Tholen (OOT) en de gezamenlijke Rabobanken georga niseerde bijeenkomst. Een initiatief dat sinds 1980 bestaat. „Het was moeilijk om een plaatsje te vinden op het parkeerterrein, want sommi gen hebben hun auto wat ruim ge parkeerd. Maar u hebt een goede keuze gemaakt door hier te zijn. Het gemeentebestuur hecht ook aan een goed contact met ondernemers en Tholen heeft veel te bieden. In de uitnodiging staat wel dat Jaap Bron vooral de lichaamstaal be langrijk vindt, maar de gemeente onderhoudt de contacten toch liever verbaal dan non-verbaal. Opdat we met elkaar in goede harmonie kun nen samenwerken", aldus de bur gemeester. Bron hield toch vast aan het belang van de lichaamstaal. „U moet hier emotioneel zitten in plaats van ra tioneel, want ik weet niets van uw vakgebied." De gastspreker noem de zichzelf 'een spreeuwmanager die zich vorstelijk laat betalen'. „Ik schijt de zaak onder en verdwijn." De oud-leraar Nederlands en voor malig artsenbezoeker noemde 've len onbeschoft in de communicatie' maar schuwde zelf evenmin platitu des. Hij was vaak uitdagend bezig zoals een cabaretier en stelde de za ken zwart-wit. Bron kreeg daarbij vele lachers op zijn hand. De communicatiespecialist bracht naar voren dat het barst van de on dernemingen die dezelfde diensten leveren en producten verkopen. „De betere prijs-kwaliteitverhou- ding kun je onder de flauwekul praatjes scharen, want het gaat om de beleving! Evenmin moet je met iso-certificaten schermen, want dat is geprogrammerde shit. Taal is be langrijk. Hierbij ontvangt u, klinkt in een brief veel beter dan: hierbij sturen wij u. En als u de telefoon opneemt, moet u het leuk vinden dat ik bel. Goedenmorgen: een bo terham aan de lijn! Enthousiasme en gedrevenheid moet er zijn. Aan dacht, belangstelling en betrokken heid willen uw klanten. En wanneer ik meneer Van den Berg wil spre ken, moet ik niet James Last, André Rieu of een ander vervelend mu ziekje te horen krijgen. Het irriteert mensen mateloos wanneer er geen deskundigheid is en als men geen Het is maandagmorgen en behal ve bij de opening is het waar schijnlijk nog nooit zo druk ge weest op het politiebureau in Tholen. Vandaag en morgen brengen namelijk de leerlingen uit de groepen 8 van 13 Thoolse scholen een bezoek aan het onder komen van de 'lange arm der wet'. Het is een uitvloeisel van het schooladoptieplan van de politie waarbij hoofdagenten S.C.A. Kastelijn en E.J.C. ten Voorden Thoolse basisscholen bezoeken om gastlessen te geven. De lessen in het schooladoptieplan gaan over zaken als diefstal, vuur werk, alcohol en drugs en geweld. Het project - een initiatief van Kaste lijn en Ten Voorden - draait voor het tweede jaar. Deden vorig jaar alleen nog maar de basisscholen uit Tholen- stad mee, deze keer zijn er dertien ba sisscholen uit de hele gemeente mee bezig. Het gaat daarbij om De Regen boog, Ter Tolne, Eben-Haëzer en De Kraal uit Tholen, de School met de Bijbel en de De Casembrootschool uit Sint-Annaland, De Schalm en de Rehobothschool uit Stavenisse, De Rieburch en de Juliana van Stolberg- school uit Sint-Maartensdijk, De Ee- vliet uit Poortvliet, De Luyster uit Sint-Philipsland en Het Kompas uit Anna Jacobapolder. Ter Tolne, De Kraal en de School met de Bijbel zijn op maandagmorgen aan de beurt, ter wijl de overige scholen verspreid over de dinsdag naar het politiebureau mo gen komen. De groep van De Kraal is vandaag de kleinste die langskomt. Linda Huur man, Sofie van der Wel, Buck van der Linde, Arlette Weijler, Agnetha Over- beeke, Sjors Noordsij, Merel van Dort, Vonne van der Meer en Abuza Safdari hebben het onder begeleiding van de ouders Anneke Noordsij en Carla Overbeeke prima naar hun zin op het politiebureau. Hun klasgenoot Tom Millenaar moet het uitje vanwe ge ziekte voorbij laten gaan. De groep krijgt K.A. Bosman als begeleider. Hij neemt de kinderen eerst mee naar de kantine. Daar staan, liggen en han gen allerlei onderdelen van de politie- uitrusting. Als eerste wordt het zware beschermvest van een ME'er bekeken en enkele leerlingen mogen het ook aan. Vervolgens demonstreert Bos man hoe en waar een ME'er met de lange wapenstok mag slaan. Maar ook de koffer van de rechercheur is interessant, met een potje fijn poeder en een kwast om vingerafdrukken op te sporen, een rolmaat om sporen en bewijsmateriaal op te meten en een kleurenwaaier om bijvoorbeeld de kleur van een auto die na een ongeval of misdrijf is doorgereden vast te Groep 8 van De Kraal bekijkt op het politiebureau een aantal verboden wapens waarvan de pistolen nep blijken te zijn. kunnen stellen. Bosman demonstreert ook een uitschuifbare stok met een spiegeltje eraan, gebruikt door de bommenexperts. Verder komt ook de uitrusting van de motoragent aan bod. In de gang op de eerste verdieping staat jachtopzichter J. van Vossen uit Sint-Annaland bij een stand met attri buten die betrekking hebben op jacht, visserij en stroperij. Hij houdt zijn verhaal in het Zeeuws, maar geen van de kinderen heeft daar moeite mee. Het (onklaar gemaakte) jachtgeweer heeft de bijzondere belangstelling van de jongeren, maar ook de verroeste rattenklem en de opgezette 'bonsik' (bunzing) en buizerd zijn in trek. Op een vraag van Van Vossen, geven heel wat leerlingen aan wel eens te vissen. „In principe heb je altijd toestemming nodig van de eigenaar van het water waarin je vist. Voor een sloot is dat vaak het waterschap. En als je 16 jaar of ouder bent, heb je ook nog een vis- akte nodig", vertelt de jachtopzichter en voor velen is dat blijkbaar nieuw. Eén van de meest interessante onder delen van de rondleiding, vormt de kamer met in beslag genomen wa pens. Op het bureau voor Bosman ligt een aantal pistolen, messen, geweren en knuppels. „Wat is dit?", vraagt de agent, terwijl hij een geweer omhoog houdt dat wat overeenkomst vertoont met een kleine mitrailleur. De meeste kinderen denken dan ook dat het zoiets is. Het blijkt echter te gaan om een bijzonder model luchtbuks. „Die mag je binnenshuis gewoon hebben. Maar je mag er niet buiten mee schie ten", zegt Bosman die vervolgens een pistool toont dat tot verbazing van de leerlingen gewoon een aansteker blijkt te zijn. „Waarom is het dan toch in beslag genomen?", wil een meisje weten. „Omdat het er toch behoorlijk echt uitziet. Jullie dachten ook dat het een echt pistool was. En als ik daar jou dan mee bedreig (Bosman doet net of hij het meisje gijzelt -red.), dan lijkt dat toch allemaal heel echt. Je kunt er dan ook nare dingen mee doen." De jeugd snapt het. Er komen nog meer pistolen voorbij die geen pistolen blijken te zijn, maar erwten schieters of alarmpistolen. Dan ko men ook de messen aan de beurt. Er liggen grote dolkmessen. „Waarom is het verboden om met zo'n mes over straat te lopen?", willen de leerlingen weten. „Je mag toch ook met een keukenmes over straat en daar kun je iemand toch ook mee doodsteken?" Een goede vraag, vindt Bosman. „Deze messen zijn bij wet verboden. Ze hebben een stootrand en je kurtj ze vrij ongezien dragen en dan heel snel trekken en er ook snel iemand mee steken. Dat gaat-met een keukenmes veel minder snel en ook met een ge woon zakmes duurt dat langer." Het zelfde verhaal gaat op voor een zoge naamd vlindermes waarbij het lemmet schuil gaat tussen het heft dat in twee delen wegklapt. Ook het busje met traangas blijkt verboden wapen bezit te zijn. „Als ik dit in je gezicht spuit, houd je daar waarschijnlijk geen blijvend letsel aan over, maar je staat het komende half uur wel te hui len en in je ogen te wrijven. In die tijd kan ik mooi je zakken leegmaken of zoiets. Dus, verboden." Verder gaat de rondleiding, langs de ruimte voor slachtofferhulp en het bureau Halt dai alternatieve straffen regelt voor jongeren die een straf baar feit hebben gepleegd, naar een kamer waarin vingerafdrukken wor den genomen. Suzan Kastelijn, een van de initiatiefnemers voor het schooladoptieplan, legt uit hoe vin gerafdrukken worden genomen. „Je hebt vingerafdrukken van verdach ten (dan willen we de hele hand heb ben), maar ook van getuigen. Je drukt eerst je duimen op de inkt en dan op het vakje op het papier. Dat moet je lichtjes doen, anders krijg je te zwarte of vervormde afdrukken. Omdat verdachten er natuurlijk geen belang bij hebben dat hun vingeraf drukken netjes op papier komen, houden wij altijd hun handen vast als we de afdrukken nemen. Bij getui gen is dat niet nodig." De leerlingen vinden het wel lollig om hun handen zwart te maken en de afdrukken op papier te zetten. Streng maant mevr. Kastelijn ze wel om hun handen na afloop omhoog te houden totdat ze een doekje hebben gekregen om de inkt af te vegen. Iedere vingerafdruk is uniek en door ze in de computer te scannen, kan de politie bij een mis drijf vrij snel nagaan of gevonden vingerafdrukken van 'bekenden' zijn. De toer gaat verder langs het 'plan ton', ofwel de receptie van het poli tiebureau. Hier komen alle gasten, meldingen en telefoontjes binnen. Ter bescherming van het personeel kan men het politiebureau alleen bin nen als de deur van binnen openge maakt wordt. Verder zitten de men sen van het planton achter kogelwerend glas. Nadat de getui- genkamer, het ademanalyse-apparaat en de verhoorkamer zijn bekeken, komt de jeugd tot slot op het buiten terrein terecht. Daar staan twee auto's, een busje en motoren en scooters van de politie. De auto's en busjes mogen van bui ten én van binnen bekeken worden. En natuurlijk gaan de sirene en het zwaailicht aan. Ook het stopbord wordt gedemonstreerd. Eigenlijk was het de bedoeling dat er ook een demonstratie met politiehond Castor zou worden gegeven. Maar tot grote spijt van zijn baasje A.L. Weijler, moest de hond in verband met de mond- en klauwzeer-crisis thuis blij ven. Dus moet Weijler het met wat attributen en de lege hondenwagen doen. Samen met een collega vertelt hij ook iets over de ME. Van deze mobiele eenheid is een bus aanwezig en ook de uitrusting kan worden be keken, waaronder de wapenstok en een doorzichtig, kunststoffen schild. Tevreden met het ochtendje uit ver trekken de jongeren omstreeks twaalf uur weer naar school. En of er nog toekomstige politie-agenten bij zitten? Dat blijft afwachten, maar een aantal van de jeugdige bezoekers .heeft er nu wel oren naar. antwoord weet. Wanneer ik mijn garage bel voor een servicebeurt, krijg je soms antwoorden als: ik weet niet of ik een gaatje heb. Of: het zal niet meevallen deze week. Een derde van de autobedrijven moet dan ook weg om een gezonde bedrijfstak te krijgen", voorspelde Bron, die ook de wachtkamers van instellingen in de gezondheidszorg nog op de korrel nam omdat daar vaak hele oude tijdschriften liggen. „Maar op Tholen is alles anders", zo relativeerde de inleider zijn uit latingen. Iets extra's doen, wat creatiefs ver zinnen, dat weten de klanten vol gens Bron wel te waarderen. Regel geving is op een aantal terreinen in het spel, maar dat moet volgens hem niet als norm verheven wor den. Tegenargumenten in verkoop onderhandelingen noemde de spre ker daarentegen een feest. „Het gaat om een positief conflict. En wees bij besprekingen nooit bang voor de uitspraak 'te.duur'. „Er zijn van die mensen die als je ze 's nachts wakker maakt, als eerste woorden 'te duur' roepen. Uit on derzoek blijkt echter, dat maar 17% wegloopt om de prijs. Je moet kwaad worden wanneer men om korting vraagt, en dan zegt meer dan de helft van de mensen: sorry. De beleving is veel belangrijker dan de prijs." 'Hoe om te gaan met lastige men sen' was het centrale thema van Bron en volgens hem staat 1 op de 12 mensen bekend als een lastig fi guur. Hij noemde zes verschillende types: 1. de kleine dictator; 2. de sluipmoordenaar die directe con frontaties uit de weg gaat, maar verdeelt en heerst; 3. de zwijger; 4. de alweter; 5. de uitsteller die ja zegt, maar nee doet; 6. de muggen zifter, die op alle slakken zout legt en negatief is. „Je moet echter uit sluitend positieve taal gebruiken. Doemdenken heeft met ons calvi nisme te maken. Aan de andere kant hoeft er ook weer geen eufo- risme te zijn, want wie staat er om half zes 's ochtends juichend op. Geef echter geen negatieve lading aan teksten, maar denk aan de hom mel en vlieg met hem mee. Zet daarom niet op de deur dat u op ou dejaarsdag om twaalf uur gesloten bent, maar: juist voor u zijn we tot 12 uur open!" Tijdens de pauze had men kunnen nadenken over de lastige types, waaraan bankdirecteur G.J.Harm- sen er nog twee toevoegde: een lep: lastige maar constructieve partner. En een rva: regelvaste ambtenaar. Bron adviseerde om jezelf technie ken aan te leren om met lastige mensen om te gaan. „Als je er op een goede manier mee om weet te gaan, dan deren lastige mensen je niet. Vertoont u echter bang gedrag, dan vinden ze dat een feest. Zorg dus dat die ander zo'n beloning niet krijgt. Als je met lastpakken te ma ken hebt, moet je het systeem niet veranderen of de ander, maar alleen uzelf." Bron kwam steeds terug op de emotie, die bij het zakendoen een grote rol speelt. „Alles communi ceert: de plaats, het pand, de koffie, maar doorslaggevend is de mens. Het personeel is heel belangrijk, want iedereen moet meedoen bij een bedrijf en met positieve ge dachten en openheid krijg je veel gedaan." De inleider hield het tenslotte bij de non-verbaliteit. „We zijn hartstikke visueel ingesteld. Lichaamstaal scoort met 55% dan ook heel hoog bij het zakendoen. Intonatie volgt met 38% en slechts voor 7% komt het aan op woorden", aldus Bron, die afsloot met het gedicht Emergo uit 1093, waarin wilskracht de bo ventoon voert. „De daad wint het van nutteloos gepraat." Daarom stopte hij maar met zijn praatje, want volgens de communicatiespe cialist luistert na één uur maar de helft van de mensen meer en na an derhalf uur slechts 10%. Directeur Harmsen van de Rabo bank Tholen sprak een dankwoord en overhandigde de belangstellen den namens de drie organiserende partijen het boekje Vaarwel gulden. Op de ondernemersavond in Meul vliet stipte burgemeester Nuis het scheppen van mogelijkheden voor kantoren aan. Desgevraagd zei de burgemeester echter nog geen concre te ontwikkelingen te kunnen melden. Begin januari 2000 werd op de nieuwjaarsreceptie van het OOT een ambitieus plan ontvouwd voor een woonboulevard en kantorencomplex op de hoek van de Oud-Vossemeerse- dijk/Welgelegen tegenover Van der Harst. De grond van de Belgische ei genaar is inmiddels door de gemeente aangekocht, maar qua bestemmings plan is er sindsdien nog geen invul ling aan gegeven. Belangrijkste initia tiefnemers waren Bouman-Potter, Schipper accountants en de Rabo bank. Met name voor de eerste twee gaat het echter veel te lang duren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3