Aftreden voltallig bestuur van het Rode Kruis geeft een dreun Flip Kornaat stelt zich niet herkiesbaar Anthoniusschool rent drie mille bij elkaar voor speeltoestellen NEDERLANDS OURNAALIN RIEKENLAND? Commotie rond drempels voor een deel weggenomen i/K HEIJNEN M. Dijke stopt als raadslid voor de SGP Verdachte moord was dronken 260 reacties stelt comité smalstad teleur Enquête onder consumenten 2 weken eerder y ii-Jh Jl w- 1 Donderdag 5 april 2001 57e jaargang no. 20 Moerenhout constateert wantrouwenmaar meerderheid steunt bestuur Een drama voltrok zich donderdagavond in het Rode Kruisgebouw te Sint-Maartensdijk. Hoewel de meerder heid van de daar aanwezige leden achter het bestuur stond, kondigde dat voltallige bestuur bij mondde van voorzitter Henk Moerenhout het direct aftreden aan. De ondertoon van de kritiek door vrijwilliger Vincent Noor- en uit Sint-Maartensdijk was voor het bestuur doorslag gevend. „Een falend bestuur moet niet doorgaan", zei Moerenhout. De emoties liepen hoog op. De aanwezige districtsconsulente Rita de Cock stond perplex. „Dit geeft even een dreun. Ik betreur dit echt heel erg. Het is de eerste keer in de ruim 20 jaar dat ik bij het Rode Kruis werk, dat ik zoiets meemaak. Maar de werkzaamheden kunnen op Tholen doorgaan." Verrassend Tot het uiterste Thoolse PvdA heeft het niet gemakkelijk Stalen balken rijzen vier centimer omhoog Roekeloos Deze week Met een geschatte netto-opbrengst van rond de 3000 gulden is de lentemarkt met sponsorloop van de Sint Anthoniusschool een gi gantisch succes geworden, zegt directeur RW. Soffers. De leer lingen van de Oud-Vossemeerse basisschool liepen de afgelopen weken het hele dorp af om zich te laten sponsoren. -—4 t HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode. nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165 304050 De 71-jarige M. Dijke uit Scherpenis- se, fractievoorzitter van de SGP in de gemeenteraad van Tholen, stelt zich niet herkiesbaar voor een nieuwe raadsperiode. „Gezien mijn leeftijd wordt het tijd om te stoppen", zegt de raadsnestor. Hij spreekt over een zui ver persoonlijke beslissing. Dijke kijkt terug op een heel lange raadspe riode. In 1965 volgde hij L. Bijnagte op in de gemeenteraad van Scherpe- nisse. Bij de gemeentelijke herinde ling van 1 juli 1971 kwam Dijke op de reservebank, maar in 1974 volgde hij zijn dorpsgenoot L.A. Polderman op. Toen J. v.d. Jagt wethouder werd, kreeg Dijke het fractievoorzitterschap dat hij tot op heden bekleedt. Voor zo ver bekend zijn er verder geen wijzi gingen in de SGP-fractie. De kiesver eniging Sint-Philipsland heeft P.W.J. Hoek nummer 1 gezet en de kiesver eniging Scherpenisse M.J. Klippel. De laatste is nu vice-voorzitter van de fractie, zodat hij kans maakt om Dijke in de volgende raadsperiode op te vol gen. De SGP-kiesvereniging Tholen, die nog niet heeft vergaderd, is erop gebrand om in 2002 weer een eigen man in de fractie te krijgen. Nu Dijke stopt, is daar ruimte voor. Na het te rugtreden van J. v.d. Jagt in 1998, viel de grootste woonkern in de SGP-frac tie buiten de boot. Maar een kwalita tief sterke kandidaat uit een kleine kern kan de vacature Dijke ook ver vullen. Raadslid Hoek relativeert de rol van kwaliteiten echter. „Het gaat bij de SGP eerst om de uitgangspun ten; mensen zijn daarbij middelen." De 41-jarige O. die verdacht wordt van de moord op Job Zwagemaker vorig jaar op 4 februari in Sint-Maar tensdijk heeft verklaard dat hij die nacht dronken was. Het was zowat het enige wat O. donderdagmiddag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Middelburg via zijn tolk losliet. Tot nu toe was er nog maar weinig bekend over de omstandigheden waaronder de moord is gepleegd. Daarom was deze uitspraak opmer kelijk. De rechtszaak is overigens weer uit gesteld omdat de verdachte om een tegenonderzoek heeft gevraagd. Hij is het niet eens met het rapport van het Pieter Baan Centrum. Ook wor den er twee politierechercheurs op geroepen. Met hun verklaringen is O. het ook niet eens. Voor eind juni wordt de zaak behandeld, zo beloof de de rechter. Zie verder pagina 11. De handtekeningenactie van het even- emtencomité smalstad over de leef baarheid in Sint-Maartensdijk heeft 260 reacties opgeleverd. Het comité noemt het resultaat teleurstellend. „Het aantal is erg tegengevallen," zegt comitélid T. Steketee. Bij de 260 reacties gaven 26 inwoners aan wel een idee te hebben om een bijdrage te leveren aan het instandhouden of ver beteren van het voorzieningenniveau. Het comité gaat deze mensen bellen om te horen welke suggesties ze heb ben. „We zullen zien wat daar uit komt en er al dan niet een vervolg aan geven. We willen toch wel wat doen met de reacties. Kennelijk zijn de meeste mensen wat ingedommeld, beseffen ze onvoldoende wat er aan de hand is of wat ze er aan zouden kunnen doen. Als het om winkelen gaat, zouden ze dat in het eigen dorp kunnen doen. Misschien blijkt hier wel uit dat we de mensen wakker moeten schudden." Het comité bezorgde huis-aan-huis een formulier. In totaal zo'n 1300. Dat kon op 5 plaatsen in een bus wor den gestopt. Als er 500 tot 600 reac ties zouden komen, dan zou het co mité naar de Thoolse politiek stappen. Nu het er minder zijn, wil het comité dat toch ook nog doen. „Maar we moeten ons er nog op bezinnen." De consumentenenquête in het kader van het detailhandelsonderzoek in de gemeente Tholen wordt twee weken vervroegd. Het bureau MKB Reva heeft als gevolg van het mond- en klauwzeer enkele onderzoeken op de Veluwe moeten stilleggen. Tholen kan daardoor eerder aangepakt wor den. De 430 inwoners die benaderd zullen worden, kunnen deze en vol gende week al een telefoontje ver wachten. Gevraagd wordt naar koop gedrag, plaatselijke winkelvoorzie ningen, parkeergelegenheid, vervoer middel en waardering winkelaspec ten. De enquête onder de onderne mers gebeurt schriftelijk. De sluitiisisdatum daarvoor is 9 april. sawsmmmmmmmsmmmmmmmmtim: De Rode-Kruisbestuurders pakken hun biezen. V.l.n.r. penningmeester Moerland, Han Kurvers, secretaris Den Braber, voorzitter Moerenhout en Hanneke Punt. Tiny de Vos is al verdwenen. Zo wordt vanavond de cursus re animatie gegeven. En het welfare- werk in Ten Anker gaat ook ge woon door. Vrijwilligers blijven zich inzetten voor de Thoolse ge meenschap en geven de moed niet op, zo verzekerde Bert Stolk, die donderdagavond het Rode Kruis gebouw op slot deed. Hij zou tij dens de algemene ledenvergade ring een presentatie over het werk van het Thoolse Rode Kruis ver zorgen, maar dat punt verviel hele maal. Huldiging van bloeddonoren was het enige feestelijke onder deel. De jaarvergadering werd ge domineerd door zware discussies over kritiek en wantrouwen van een aantal vrijwilligers. Nooren en Herman Ridderhof uit Oud-Vosse- meer hadden het bestuur vooraf via een huis-aan-huis-blad onder vuur genomen en dat zette de toon voor de vergadering, waar beiden aan wezig waren, maar alleen Nooren het woord voerde. De problemen binnen het Thoolse Rode Kruis zouden veroorzaakt zijn door een reorganisatie, waarbij leden van de voormalige colonne (de helpers in het veld dus, die bij ongelukken en rampen ingezet worden) andere taken hebben ge kregen. Die veranderingen hebben problemen opgeroepen. Een aantal mensen die zich niet in de nieuwe situatie thuisvoelden, zijn opge stapt. Het bestuur werd een slechte communicatie en informatie ver weten. Er hadden ook vrijwilligers bij het hoofdbureau van het Neder landse Rode Kruis in Den Haag aan de bel getrokken, die daarop districtsconsulente Rita de Cock in actie lieten komen. Vorige week maandagavond werd mede op haar initiatief een bijeenkomst van het bestuur met de vrijwilligers be legd, waarbij een aantal problemen werden besproken, maar de scherp ste critici waren door werk of an dere verplichtingen daarbij niet aanwezig. Nooren stelde donderdagavond verschillende kritische vragen, waarop voorzitter Moerenhout de toezegging deed, dat er opnieuw een bijeenkomst met vrijwilligers zou worden georganiseerd. Tijdens de pauze trok het bestuur zich te rug voor beraad en toen bij de her vatting van de vergadering de be stuursverkiezingen aan de orde zouden komen, deelde Moerenhout verrassend mee dat het bestuur er direct mee ophield. De leden waren met stomheid ge slagen. „Ik snap niet dat een paar mensen dat voor elkaar krijgen", zei een boze Lau Geuze uit Poort vliet. „Al 42 jaar zit ik bij het Rode Kruis. We zijn hier altijd een hecht team geweest, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Gasten die een paar jaar bij het Rode Kruis Tholen zitten, flessen de afdeling nu. Ze lachen zich een bult, maar in de vereniging worden ze niet meer geaccepteerd", aldus Geuze. Ook Lenie van Burgh uit Tholen vond dat de critici beter konden ophouden dan het bestuur. Zij op perde de mogelijkheid, dat er van de huidige bestuurders in een nie.u- we samenstelling zouden terugke ren, maar die kans noemde Moe renhout nul. „Vecht door en houdt vast, anders gooi je het werk van jaren weg", zei dhr. Moerland uit Sint-Philipsland, een trouwe donor, die voor 60 jaar bloed geven was gehuldigd. De voorzitter liet zich niet vermur wen. „We zijn al tot het uiterste ge gaan. Ik heb al bestuursleden moe ten motiveren om tot vanavond door te gaan, want als je weet wat voor tijd we al in ongenoegens hebben gestoken, dan gaan we daar niet mee door. Bestuursleden wor den er persoonlijk op aangespro ken en gezien hun werkkring (bank, gemeente, accountantskan toor) kunnen ze dat niet langer hebben. Er is geen vertrouwen meer in ons. Bijna 20 jaar maak ik deel uit van het Rode Kruis en met heel veel moeite heb ik bestuursle den gekregen. Ik heb gevraagd om excuses van de betrokken vrijwilli gers voor kritiek via een krant, maar van die mogelijkheid is geen gebruik gemaakt vanavond." Nooren merkte op, alleen kritische vragen te hebben gesteld, maar geen motie van wantrouwen tegen het bestuur te hebben ingediend. Zie verder pagina 7: Gebrek aan communicatie en informatie. De 60-jarige A.P. Kornaat uit Anna Jacobapolder stelt zich bij de ge meenteraadsverkiezingen van maart 2002 niet herkiesbaar. Daarmee verliest de Thoolse PvdA-fractie de financiële specialist, waarnemend fractievoorzitter en reserve-wethouder. Het is ook nog onzeker of wet houder I.C. Moerland, die sinds eind oktober met ziekteverlof is, wel terugkomt. „Dit is geen gemakkelijke raadsperiode voor ons", zegt fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. „We hebben met persoonlijke en met gezondheidsproblemen te kampen." Kornaat heeft zijn fractievoorzitter te ter elf jaar deel uit van de Sint-Phi- kennen gegeven dat hij voor de vol gende vier jaar niet meer beschik baar is. „Wij vinden het jammer dat hij stopt", zegt Van der Linde. „Het is een financieel kundig fractielid en iemand uit het bedrijfsleven. Maar nu hij gepensioneerd is, vindt Kor naat - en zijn vrouw speelt daar zeker ook een rol in - dat het raadslidmaat schap hem toch behoorlijk bindt. Hij kan voor zijn gevoel niet zo gemak kelijk twee weken weg zonder dat de fractie eronder lijdt, hoewel wij daar altijd wel, een oplossing voor heb ben." Kornaat, die zelf niet bereikbaar was voor commentaar, is aan zijn eerste periode in de gemeenteraad van Tho len bezig. Hij maakte daarvoor ech- lipslandse raad. Kornaat werkte tot aan zijn pensionering als chef finan ciën Benelux van de oliemaatschap pij Texaco. Bij de raadsverkiezingen van 1998 haalde hij 222 stemmen. Van der Linde (58) is zelf wel her kiesbaar. „Ik heb al vier periodes achter de rug en dat is een respecta bele tijd, maar als de partij mij nodig heeft, dan doe ik het weer vier jaar. Ik ben de lokale politiek niet beu. Het interesseert me nog steeds." Van der Linde zal ook weer een beroep kunnen doen op Marty den Haan (46) uit Sint-Annaland en Marianne Velthuis (44) uit Tholen, die beiden aan hun eerste periode bezig zijn. ZIE VERDER PAGINA 3 De rechter zal bepalen wie uiteindelijk aansprakelijk is voor de schade die iemand oploopt bij het passeren van de beweegbare drempels die eind april op de Paasdijkweg bij Poortvliet in gebruik worden genomen. Over de drempels waren maandagavond zorgen gerezen bij de raadsle den in de commissie gemeentelijke ontwikkeling naar aanleiding van kri tiek van de koninklijke Nederlandse motorrijders vereniging (KNMV). De zorg bij bijna alle fracties betreft gen. Piet vond dat eerst de uitslag de vraag wie aansprakelijk wordt ge steld bij schade veroorzaakt door de drempels. M.A. van Beek (CDA) kaartte de kwestie aan en verwees naar een brief van de KNMV die in de Rai in Amsterdam dergelijke drempels had getest en waarvan de uitkomsten niet positief waren. Hij haalde het burgerlijk wetboek erbij om het college erop te wijzen dat de 'bezitter van een opstal, duurzaam met de grond verenigd,' aansprake lijk is als dat niet voldoet aan de ei sen en gevaar oplevert voor personen en zaken. Hij drong aan op een on derzoek van TNO en op het inwin nen van een juridisch advies om te zien wat de financiële gevolgen zijn bij letselschade. Van Beek uitte ook kritiek op de be handeling van het onderwerp door het college. Het punt was bij de inge komen stukken en mededelingen ge voegd. Daardoor is niet het gehele dossier (fax met uitslag test KNMV in de Rai) ter inzage gelegd en mag het publiek niet inspreken. Voor Van Beek bleef onduidelijk onder welke voorwaarden de drempels aan de ge meente beschikbaar worden gesteld. Voordat het definitieve contract met de fabrikant Vialis wordt onderte kend, wil het CDA de zaak eerst nog bespreken in de commissie. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) maak te zich ook zorgen om de veiligheid van de motorrijders, zo zei hij. Hij drong erop aan met de leverancier af te spreken de drempels degelijk te testen. Ook informeerde hij naar de ervaringen in Groningen waar de eerste drempels van deze makelij lig- van de test afgewacht moet worden, voordat de drempels in werking wor den gezet. J. van den Donker (D66) zei het eens te zijn met de vorige sprekers en wees erop dat de drempels mogelijk 's avonds in de donker gevaar op zul len leveren. „Ze lichten wel op, maar ik ben bang dat het te laat gezien wordt." Ook de VVD toonde zich bezorgd. „Ook al kan iemand roekeloos rijge drag verweten worden, de gemeente legt de drempels neer. De proef gaat pas op 20 april plaatsvinden, op 25 april worden ze in gebruik genomen. Het testen had veel eerder moeten gebeuren. Ze lagen eerst op 5 centi meter hoogte, nu op 4 centimeter. Dat is al het bewijs dat ze niet goed uitgetest zijn. Er zit een enorm groot risico aan," zei E. Frigge-Hogestee- ger. M.A.J. van der Linde (PvdA) zag de test net als Van Beek liever uitge voerd worden door TNO en niet door een belangenorganisatie. „Een ob jectieve test is beter, maar ik mag er toch van uitgaan dat de drempels van a tot z getest zijn? Eis dat van Via lis." De SGP liet een heel ander geluid horen. J.C. Koopman begreep de commotie niet. „Dit is al eerder aan de orde geweest. Er is toen uitentreu ren gesteld dat de drempels aan alle eisen voldoen." ZIE VERDER PAGINA 7 Mevr. A. Rinses-Annokkee en C. Burgers na 42 jaar uit het bestuur van de stichting Thoolse Dagen SGP-studievereniging Calvijn gedenkt 25 jaar opkomend en afgaand tij Honderdjarige gymclub Olympia krijgt een koninklijke penning EN VERDER... Met een aansteker die lijkt op een pistool, kun je gevaarlijke dingen doen Burgemeester Nuis wil burgers betrekken bij plannen voor waterbeheer Bijna 50 jaar na dato pas museum over de Ramp Rehobothschooi Stavenisse schreeuwt om ruimte Vosmeer teleurgesteld over gelijkspel, WHS haakt definitief af na verlies EEN WEERBARSTIGE BOK HEEFT GEBROKEN HORENS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zaterdagmiddag renden ze hun rondjes rond het schoolgebouw: groep 1/2 twee, groep 3/4 vier, groep 5/6 zes en groep 7/8 acht. De opbrengst zal besteed worden aan nieuwe speeltoestellen voor de jongste groepen. „Toen ik anderhalf jaar geleden hier kwam, heb ik de kinderen meteen verboden om van de bestaande toestellen gebruik te maken. Dat was wel sneu, maar als er iets gebeurt, kun je als school verantwoordelijk gesteld worden. De wettelijk verplichte garantiecertificaten en een logboek heb ik niet", legt de directeur uit. Hij hoopt dat de gemeenteraad later deze maand positief beslist over de aanvraag voor een bijdrage uit de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist. De adviserende vereniging stelde een inspanningsverplichting als voorwaarde om 4000 gulden uit te keren en daaraan is volgens Soffers met deze sponsorloop in ieder geval voldaan. „Graag zou ik de afgekeurde toestellen zo snel mogelijk laten verwijderen en nog dit schooljaar iets nieuws realiseren." Mocht er voldoende geld zijn, dan wil de directeur ook iets voor de bovenbouw aanschaffen. „Een tafeltennistafel bijvoorbeeld, of een basketbalpaal. Ook deze leerlingen hebben immers hun bijdrage geleverd via de sponsorloop." Door de leerlingen gespreid hun rondjes te laten lopen, was het de hele middag gezel lig druk op school. Een uur voor de opening meldden zich de eerste belangstellenden al voor de rommelmarkt. „Die hebben we een uur opgehouden en hen een kop koffie aangeboden", vertelt Soffers. Ongeveer de helft van de spullen werd aan de man ge bracht. De rest gaat naar peuterspeelzaal De Pluus, die op koninginnedag een rommel markt en fancyfair organiseert. In de school konden allerhande spelletjes gedaan wor den en ook waren de werkstukken te zien die de kinderen hebben gemaakt op de creadag. De kinderen van groep 3 en 4 staan gereed voor hun rondjes over het schoolplein. Achteraan directeur P. W. Soffers links) en G. Brooijmans die het startschot gaat lossen. Jl,. f- t uit - IIJ_

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1