A1EYER Meeste hulpvragen voor meldpunt vrijwilligers komen uit Tholen 'Rolluiken breedst toepasbaar, maar niet zo fraai als kleurig zonnescherm' Duizenden liters melk in de mestput gespoeld pJVERJflflL "U SGP tegen extra w.c.'s in restaurant 't Veerhuis Boetes voor 25 automobilisten CasaMöd\ t Telefoniste Hannie Schot opent netwerk in centrum thuiszorg Bas de Vos neemt Bestosol Laban zonwering in Tholen over Donderdag 29 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Concordia trekt volle zaal Bijna 24 kilo vis Zingen voor Oekraïne JOHN SLIM i SPORTS Waarschuwingsopstand in de haven Rolluiken zijn de goed koopste en breedst toepas bare vorm van zonwering. Dat zegt Bas de Vos, sinds kort de nieuwe eigenaar van Ambiance zonwering Laban uit Tholen. Dit be kende Thoolse bedrijf ver koopt echter meer. Van zonneschermen tot sereens en garagedeuren. De Vos wil doorgaan op de door Laban ingeslagen weg. Een nieuwe uitstraling via de branche-organisatie Am biance en de vertrouwde service. Ambiance Stavenisse Gemoffeld Spanning kan niet te lang duren Ook ruim tien Thoolse melkveehouders hebben vele dui zenden liters melk in de mestput moeten lozen omdat de tankwagens wegens de mond- en klauwzeerepidemie niet mochten uitrijden. „Het is zonde als je eten zo weg moet gooien", zegt mevr. G. van Dieren uit de Poort- vlietse Weihoek. Melkveehouder J.C.A. Vissers uit de Razernijpolder bij Tholen spreekt over 'een hele span nende periode' voor de bedrijfstak. „Dit kan zo niet te lang duren." Kunststof zweet Pakken stro Vlag verbrand Machteloze angst Verjaal De multimedia specialist de regio Het plaatsen van enkele extra toiletten en het vergroten van de entree van restaurant 't Veer huis in Anna Jacobapolder stui ten bij de SGP-fractie in de Thoolse gemeenteraad op be zwaren. Welke bezwaren dat zijn, zei woordvoerder P.W.J, Hoek maan dag niet. Hij volstond met de op merking dat zijn fractie het stand punt van de eigen wethouder steunt en daarom tegen is. Voor het bouwplan moet het bestem mingsplan gewijzigd worden, want het betreffende perceel heeft nog de bestemming 'veerhaven' (de pont vaart al bijna 13 jaar niet meer). Eigenaar E. Moerland is al vanaf april vorig jaar bezig om vergunning voor deze verbouwing te krijgen, meldt hij. „Ik had ge dacht dat ik het in september wel gerealiseerd kon hebben." In de voormalige gemeente Sint-Phi- lipsland stemde de SGP ook diver se keren tegen vergunningen voor het restaurant. De reden daarvoor was dat het op zondag is geopend. De plannen van J.M. Bruijnzeel om een woning aan de Kromme- weg te Sint-Maartensdijk te ver groten en van J.C. Vroegop om een woning met garage te bouwen aan de Hoenderweg in Sint-Anna- land, stuitten maandag in de ge meenteraad niet op bezwaren. Bij een radarcontrole op de Poort- vlietsedijk te Scherpenisse zijn dinsdag 25 bestuurders bekeurd. Er werden in totaal 1561 voertuigen gecontroleerd. De snelheidslimiet is hier 80 km per uur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 118 km per uur. Ondanks het vrij korte stuk weg, werd er op verschillende plaat sen en tijden gecontroleerd. VERVOLG VAN PAGINA 2 Een volle zaal was er vrijdag in de Wimpel voor het jaarconcert van Concordia. De voorafgaande dagen was het nog rommelig in het dorps huis in verband met de verbouwing, maar vrijdag was de zaal mooi aange kleed door een tuincentrum uit Sint- Annaland. Maijan Nell verwelkomde onder de aanwezigen wethouder Van Kempen en zijn echtgenote en mevr. Nuis. Na de pauze kwam ook de bur gemeester zelf nog. Verder was de voorzitter van de KNF Zeeland aan wezig, alsmede vertegenwoordigers van de zusterverenigingen. De fanfare o.l.v. Walter Siol trad twee keer op, evenals de drumband o.l.v. Hans Or- gers. Die twee onderdelen kwamen ook gezamenlijk in actie met Am biance en Conquest of paradise. Groot applaus was er voor de jeugd: het samenspelgroepje o.l.v. Walter Siol en de Luysterband o.l.v. Bert Janssens, leraar aan de openbare ba sisschool. Marjan Nell gaf tekst en uitleg bij de nummers. Joke Bomas sprak een dankwoord en gaf dirigen ten, ladyspeaker, verlichtingsman To ni v.d. Ree en Mandy Wagenaars van de Luysterband nog bloemen. Zeehengelclub de Makreel haalde za terdag bijna 24 kilo vis boven water. Bij de senioren won Sjaak v.d. Maas met 3305 p voor Thijs Geuze met 3125 p en Jan van Kolthoorn met 1945 p; 4. Leo van Sas 1615 p; 5. Tonny Moerland 1165 p. Bij de jeugd won Pieter Verwijs met 3185 p voor Hans van Kolthoorn met 1395 p en Carlo van Oeveren met 725 p. Zaterdag 7 april om half acht is er in de Wimpel een zangavond ten bate van vakantiekampen voor kinderen uit de Oekraïne die de stichting Dor- kas organiseert. Meewerkende koren zijn het jeugdkoor Van Knop tot Bloem o.l.v. Wilma van Duuren, Flakkees jongerenkoor Psallite Deo o.l.v. Johan Nijsse, het christelijk ge mengd koor VZOS o.l.v. Jan Wesdorp en het chr. vrouwenkoor de Lofstem o.l.v. Annette de Ruijter. De laatste treedt ook als solist op. Organisten zijn Eveliene de Jonge, Anton Wee- nink, Kees Lemsom en Mariëlle Kla vers. Er is ook samenzang. Hervormd predikant ds. J.C. Klein verzorgt de opening en de sluiting. In de pauze is er koffie, thee en limonade verkrijg- 4 r BU JF Young Classics Selection by vankrje/ Voorstraat 15,4697 EH Sint-Annaland tel./fax 0166-652490 Woensdagmiddag gesloten Advertentie I.M. baar. Bij de uitgang is er een collecte voor de onkosten. Ten behoeve van het in- en uitvaren bij de ingang van de haven komt er een waarschuwingsopstand, zodat je bij laag water de haven niet meer in mag komen. De kosten van 2600 gul den komen ten laste van het havenon- derhoud. Naar aanleiding van vragen over de baggerwerkzaamheden voer de wethouder Heijboer overleg met Schuttevaer. De havenbodem is naar volle tevredenheid geëgaliseerd, zo bleek tijdens het overleg, maar om de bodem op de gewenste vlakheid van 2 m min NAP te houden, is een waar schuwingsopstand nodig. Gebleken is dat oneffenheden niet alleen door het baggerwerk, maar tevens door het uit varen bij te lage waterstand zijn ont staan door scheepsschroeven. De waarschuwingsopstand geeft aan, dat het verboden is om in- en uit te varen bij een waterstand van minder dan 50 plus NAP, zodat er voldoende water onder het schip aanwezig is. Het los woelen van de havenbodem is dan uitgesloten. B. en w. hebben bij Pintsch Aben te Maarsen een offerte opgevraagd, die neerkomt op 23.500 gulden en daar komen nog eens 15.000 gulden plaatsingskosten bij. Totaal komt dat op 50.000 gulden! Het bord is dan wel verlicht, gevoed door zonnepanelen. Het college koos voor een eenvoudiger oplossing. Twee borden met een waarschu wingstekst worden door gemeente werken op twee flespalen van 3,5 m bevestigd en dan ben je voor 2600 gulden klaar. De borden zijn wel niet verlicht, maar wanneer er een licht bundel op komt, licht de tekst wel op. Alle schippers in het dorp worden hiervan schriftelijk op de hoogte ge bracht. Bestosol H.K. Laban is een bedrijf dat al vele jaren in Tholen gevestigd was. Toen Laban wilde stoppen, werd er gezocht naar een overname kandidaat. Dat werd Flakkeeënaar Bas de Vos. „Via Bestosol werd ik benaderd of ik er geen interesse in had. En het leek me een mooie uit daging", zegt De Vos die sinds vier jaar zelfstandig werkzaam is in de zonwering. „Ik ben van huis uit werktuigbouwkundige en ik heb ja ren gewerkt bij. afvalverwerking Rijnmond. Ik heb dus een uitge breide technische achtergrond en ik ben ook op de hoogte van vei ligheidsprocedures. Bij Rijnmond werkte ik 32 uren en ik wilde er ei genlijk iets bij gaan doen. Daar kwam nog eens bij dat ik drie jon gens heb en die wilde ik ook wat bezighouden. Toen ben ik begon nen met de zonweringen via Besto sol. Dat werd gaandeweg steeds meer en op een gegeven moment kon ik het niet meer naast mijn werk doen, maar het was nog te weinig om van te leven. En dan moet je een keuze maken. Ik had veel tevreden klanten en ik werkte bij Rijnmond in een continuedienst. Daar wilde ik eigenlijk vanaf. Het werd te vermoeiend. Daarom koos ik ervoor om voor mezelf te begin nen. Bovendien moet je zo nu en dan aan een nieuwe uitdaging be ginnen." Via Bestosol kwam De Vos in con tact met Laban en zo kwam de overname tot stand. Voor de klanten is het misschien wat verwarrend dat Bestosol en Ambiance door elkaar worden gebruikt. De Vos legt uit: „Bestosol is een bedrijf waarvoor een aantal ondernemers franchiser is. Wij hebben hier in Tholen één van de weinige Bestosol-showrooms. De meeste ondernemers werken van huis uit en nemen stalen mee naar de klanten. Ambiance is een soort branche-organisatie waarbij nu 22 bedrijven zijn aangesloten. Zij presenteren zich op een unifor me manier, met dezelfde uitstraling Vrijwillig telefoniste Hannie Schot neemt de telefoon aan. Dit keer geen hulpvraag, maar een felicitatie vanuit Goes. Sinds het meldpunt van de stichting netwerk vrijwillige thuiszorg Tholen op 15 januari van start is gegaan, zijn er 22 hulpvragen in be handeling genomen. De meeste vragen vragen kwamen uit Tholen. Uit Stavenisse is nog geen enkel verzoek binnengekomen op het meld punt dat dinsdagmiddag officieel werd geopend in het centrum thuis zorg in Sint-Maartensdijk, door vrijwillig telefoniste Hannie Schot uit Poortvliet. Bij het meldpunt kunnen inwoners vragen om hulp. Iemand die naar het ziekenhuis moet maar begeleiding nodig heeft. Iemand die zelf niet in staat is medicijnen op te halen. Ie mand die graag eens een keer uit wandelen wil gaan, maar niet alleen kan. Het meldpunt zoekt dan vrijwil ligers die dit willen doen. Werk dat niet door de huisarts, de wijkverple ging of de gezinszorg gedaan wordt. Het meldpunt ondersteunt de man- telzorgers, zo zei voorzitter mevr. M. Emmelot van het bestuur. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat de fami lie, de buren of vrienden insprongen om hulp te bieden. Dat gebeurt nog wel, maar minder. Doordat meer mensen gaan werken, hebben ze minder tijd. En er zijn in onze ge meente ook meer mensen van bui tenaf komen wonen die zo'n netwerk niet hebben. Wij zijn er voor ieder een in Tholen." De cijfers van de eerste twee maan den werden gepresenteerd door de coördinator mevr. J. Heijboer uit Sint-Annaland. Om een indruk te ge ven van het aantal had ze de 22 Thoolse hulpvragen vergeleken met die van het meldpunt op Schouwen- Duiveland over 1999. Daar werd toen 59 maal een beroep op het meldpunt gedaan. „We zijn zeer ver heugd over deze cijfers voor Tholen. Het is geen slechte score." In de cijfers van Schouwen zijn ook 13 hulpaanvragen voor vrijwillige terminale zorg opgenomen. Voor Tholen bedraagt dit over deze korte periode 2. Ook over de aard van de aanvragen gaf ze een toelichting. De helft (11) betrof korte praktische hulp zoals gezelschapsbezoek (4 x), oppas voor hulpbehoevende (3x), chronisch zieke (2x), terminale zorg (2x) en halen van medicijnen (lx). Komt er een telefoontje binnen met een verzoek om hulp, dan wordt er naar een vrijwilliger gezocht. Die zijn vaak aangesloten bij een organi satie die al actief is op dat terrein en zich heeft aangesloten bij de stich ting. Vijf werden door het meldpunt zelf behandeld, 3 aanvragen werden naar het Rode Kruis verwezen, 3 naar Graag Gedaan en 3 naar de Zonnebloem. Voor de Nederlandse patiëntenvereniging die ook in het geheel meedoet, was nog geen ver zoek om hulp ingediend. Hulp die het meldpunt niet zelf aankan, wordt terugverwezen naar professsionele instanties. Dat is twee keer gebeurd. Soms werden de aanvragen weer in getrokken omdat de termijn te kort was om nog hulp in te kunnen zetten, de aanvrager er zelf vanaf zag, of de gewenste hulp niet geboden kon worden (in totaal 6 x). Interessant is te zien uit welke woon kernen de hulpvragen kwamen: Tho len. spant met 12 de kroon. Dan valt er een gat naar 3 hulpvragen in Sint- Maartensdijk, 2 in Poortvliet en 2 in Sint-Philipsland. Vanuit Sint-Anna- land, Scherpenisse en Oud-Vosse- meer kwam één telefoontje om hulp, vanuit Stavenisse geen. Hoewel hier nog geen conclusies uit te trekken zijn, stelt de coördinator dat het wel min of meer overeenkomt met wat ze had verwacht. Zeker wat Stavenisse betreft. „De mantelzorg is daar nog heel goed georganiseerd." Volgens de coördinator voorziet het meldpunt in een behoefte. „We moe ten nog groeien. Het zal best goed komen." Aan het eind van haar toelichting werd er gebeld vanuit Goes. Hannie Schot, een van de vijf telefonistes, nam op en kreeg de oud-coördinator Hans Lootjes van de provinciale koepelorganisatie aan de lijn. Via de geluidsversterking van het toestel namen de ruim 25 aanwezigen de gelukwensen in ontvangst. Lootjes was blij dat het Thoolse meldpunt een feit is geworden. „En dat in het jaar van de vrijwilliger. Ik hoop dat de bekendheid zal toenemen en dat er nog meer organisaties zich zullen aansluiten." Het is volgens Lootjes een uitdaging voor het meldpunt (het zesde in Zeeland) om voor de hulp vragen de juiste vrijwilligers te vin den." Zijn woorden werden met ap plaus begroet. en kleurstellingen. Ambiance ver zorgt ook allerlei informatie voor de leden." De Vos heeft na de overname de naam Laban gehandhaafd in de be drijfsnaam. „Laban is een begrip op Tholen. Ik zou wel gek zijn om bij de overname voor goodwill te betalen en dan die naam te laten vallen. Bovendien ben ik niet zo dat per se mijn naam erin verwerkt moet zijn. En misschien is het wat vergezocht, maar ergens is het ook nog een stukje waardering voor de man die dit allemaal heeft opge zet", zegt de nieuwe eigenaar. „De contacten met Laban zijn ook heel goed. Er is nog steeds ruggen- spraak over lopende klussen en over zaken uit het verleden. Mede in verband met garantie en service. Voor de klant mag er namelijk niets veranderen door de overname." Ambiance zonwering Laban vejj koopt, monteert en onderhoudt uh val- en knikarmschermen, markie zen (ronde nostalgische zonne schermen), sereens, rolluiken, gara gedeuren, lamellen, plisségordijnen, jaloezieën, rolgordijnen en horren. Naast het speciaal geïmpregneerde katoenen doek, is aluminium het meest gebruikte materiaal. In de fraaie showroom aan de Schelde- Rijnweg hangen diverse voorbeel den van zonneschermen, sereens en rolluiken. Vooral in zonneschermen is er nogal wat variatie. Van de een voudige, klassieke schermen van blank aluminium, tot de chiquere exemplaren van in vele kleuren te moffelen aluminium. „Het materi aal wordt bij ons gemoffeld. Dat is anders dan spuiten. Terwijl het ma teriaal elektrisch verhit wordt, wordt heel fijn verfpoeder erop ver neveld. Door de hitte smelt dat sa men en trekt het er in een slagvaste laag omheen. Zo krijg je een sterke re laklaag", legt De Vos uit, terwijl hij een 7,5 meter lang. knikarm- scherm naar beneden lilt zakken. Dat gebeurt elektrisch, iets dat eveneens sterk in opkomst is. „Na tuurlijk zijn er nog steeds mensen die kiezen voor een klassieke zwen gel, maar steeds vaker kiest men voor elektrische bediening. Dat gaat mooi gelijkmatig en het kostje geen kracht. En helemaal mooi is de af standsbediening. Daarmee kun je zelfs meerdere schermen tegelijk (of ieder apart) laten zakken." De Vos kan zonneschermen tot wel tien meter lengte leveren. Dat zijn zware jongens, ondanks het feit dat ze van lichtgewicht aluminium zijn gemaakt. Ze worden dan ook met speciale muurplaten veran kerd. „Die gaan veelal naar bedrij ven. Net als sereens die we veel in kantoren verwerken. Sereens be staan uit een speciaal doek dat ver ticaal neergelaten wordt langs twee geleiders. Die sereens hou den de felle zon weg, maar laten nog wel genoeg licht door om het niet donker te maken. Dat is nodig in verband met arbo-regels. Er moet voldoende licht op de weijl- plekken zijn", zegt De Vos. Vöot bedrijven zijn er zelfs systemen met zon- en windmeters die aan de hand van zonnestraling, wind en temperatuur automatisch het open en dichtgaan van de zonwering re gelen. „Dat bespaart je een hoop werk, als je veei zonwering hebt. Bovendien krijg je een optimaal klimaat waardoor je energie be spaart op bijvoorbeeld airconditio ning." Met rolluiken is iets merkwaardigs aan de hand. Het begint de laatste jaren wat bij te trekken, maar het rolluik wordt voornamelijk onder de grote rivieren (en in het bijzon der in de grensstreek met België) veel gebruikt. In Limburg zie je in heel veel huizen 's avonds de rol luiken dichtgaan. „Eigenlijk is het de breedst toepasbare vorm van zonwering. Het is relatief goed koop en het helpt tegen zon, warmte, koude en condensvor- ming. Daarmee beschermt het ook In ons land zijn tot nu toe vijf geval len van mond- en klauwzeer vastge steld: in Olst, Oene (2x), Welsum en Nijbroek. De ziekte is ontstaan door een transport van 230 Ierse kalveren naar Nederland, die op een rust plaats in het Franse Mayenne in de nacht van 23 op 24 februari besmet zijn. Een deel van die besmette kal veren is nog niet achterhaald. Hoe wel de vijf gevallen beperkt blijven tot het oosten van Nederland, heeft het hele land met beperkingen te maken, zoals het eind vorige week niet rijden van de tankwagens van de melkfabrieken. Op de Thoolse bedrijven komt de tankwagen vijf keer in de veertien dagen de melktank leeghalen voor verwerking bij melkfabriek Campi- na. Vrijdag was dat niet het geval. „We moesten 3500 liter a 75 cent in de mestput laten lopen en dat is een hard gelag", zegt mevr. Van Dieren. ..Maar als het hier maar bij blijft! Je zit met angst en beven naar de radio te luisteren. Het is afwachten, maar mond- en klauwzeer houdt iedereen bezig. Maandagavond was mijn schoonzuster in Stolwijk jarig, maar we zijn er niet naar toegegaan. Zo is er ook een verlovingsfeest in onze familie niet doorgegaan." Jan Vissers heeft soortgelijke erva ringen. „Je kunt en mag niks. Je bent opgesloten. Er is 1 besmet- tingsspoor ontdekt ep als het daar maar bij blijft. Gelukkig zit ik met mijn bedrijf goed afgescheiden in de Razernijpolder, maar met name schapen zijn gevaarlijk voor de overdracht van mond- en klauw zeer", aldus Vissers, die namens de Thoolse veehouders in het Zeeuwse kringbestuur van de ZLTO zit. Hij heeft een bedrijf met 75 melk koeien en nog 140 stuks mestvee. Vrijdag moest Vissers 5400 liter melk in de mestput laten lopen. „Dat is bedrijfsrisico. Het voer was geen probleem. Een koe kan trou wens wel een tijdje zonder brokken omdat je maïs en gras kunt voeren. Maar bij kippen en varkens ligt dat moeilijker", aldus Vissers. Maandagavond om negen uur wer den er in navolging van soortgelijke acties van boeren in Noord-Neder land, op diverse plaatsen op het ei land pakken stro in brand gestoken. nog eens de verflagen op de kozij nen", zegt De Vos. „Nadeeltje is dat veel mensen een rolluik min der mooi vinden dan bijvoorbeeld zo'n kleurig zonnescherm." Foto's aan de wand in de showroom laten enkele bijzondere projecten van Ambiance zonwe ring Laban zien. Uitvalschermen met een extra knik erin (voor openslaande ramen en deuren), zonneschermen voor serredaken en zelfs rolluiken die in de muur zijn weggewerkt zodat er niets van te zien is als ze opgetrokken zijn. Ook qua soorten doek heeft Laban meer dan voldoende keus. Wel 300 verschillende dessins zijn er te krijgen. Het is allemaal katoen dat speciaal behandeld is, waardoor het bestand is tegen vocht en vuil- en het schimmelwerend is. Maar waarom wordt er niet gekozen voor kunststofdoek? „Kunststof gaat zweten. Als je wel eens in een nylon tentje hebt geslapen, merkje dat het dak helemaal nat wordt van de condens. Dat heb je met katoen niet. Bovendien zit er veel rek op kunststof, waardoor het doek slap in je zonnescherm kan komen te hangen. Katoen is beter op te spannen. Bovendien is het minder brandgevaarlijk en scheurt het niet zo snel door. Ook kan katoen beter tegen hitte. Het is heel goed warm tewerend. Proeven hebben uitge wezen dat als er aan de bovenkant van het doek een temperatuur van 40 graden heerst, het aan de onder kant nog maar 25 graden is en ach ter het glas is het dan nog maar 22 graden", aldus De Vos. De nieuwe eigenaar is best trots op de vernieuwde showroom en ie dereen kan die dan ook gaan bekij ken tijdens de open dag op 31 maart. Dan kan men ook een pri meur zien. De Vos heeft in zijn showroom namelijk als een van de eersten het nieuwe Torino-scherm. Een knikarmscherm dat een com pacte hoogte heeft waardoor het ook bij huizen met weinig ruimte gebruikt kan worden. Overigens is de showroom ook van dinsdag tot en met zaterdag te bezoeken. Niet alleen door veehouders in de Weihoek, maar ook door akkerbou wers. „We willen onze solidariteit betuigen met de veehouders en pro testeren tegen het doden van gezon de dieren", zegt Jaap Goedegebuure uit Sint-Annaland. Hij is voor het inenten tegen mond- en klauwzeer, wat minister Brinkhorst niet wil toestaan als Nederland dat op eigen houtje moet doen, zonder toestem ming van de Europese Commissie in Brussel. Die is tegenstander van massaal enten. Alleen ringvaccina- tie binnen een gebied van 2 km rond de vijf besmette bedrijven is in Ne derland toegestaan. Goedegebuure heeft een aantal col lega's gebeld, die op hun beurt elk weer drie boeren benaderden om mee te doen. „Ik heb zelf twee gei ten en moet daarom dezelfde maat regelen tegen mond- en klauwzeer nemen als een veehouder met 200 dieren. Daarom heb ik ook een bak met ontsmettingsmiddel staan. Dit citroenzuur kostte vorige week nog ƒ3,50 en inmiddels al 8 gulden. Mijn bedrijf zet ik ook af met rood wit lint, maar ook dat was moeilijk vast te krijgen." Volgens Goedege buure zouden in ieder geval dieren in dierentuinen en hobbydieren te gen mond- en klauwzeer ingeënt moeten worden. „Die worden toch niet geconsumeerd. Bovendien heb ben houders van hobbydieren - an ders dan veehouders - vaak niet het besef wat voor gevaren mond- en klauwzeer met zich meebrengt. Ik moet er niet aan denken, dat mijn geiten de ziekte krijgen, want dan zouden er in de omgeving van de Annavosdijk/Bredenvliet de nodige runderen afgemaakt moeten wor den." Rien Lindhoud deed maandagavond ook mee aan de stroverbranding en liet zelfs een vlag in vlammen op gaan, zoals je op de televisie Pale- stijnen de Israëlische vlag in brand ziet steken. „Ik heb zelf geen vlag, maar ik heb een laken beschilderd met de nationale kleuren omdat ik me schaam om Nederlander te zijn. De minister heeft wel gezegd dat de boeren zich moeten schamen, maar Den Haag moet zich schamen. Bij het uitbreken van de gekke koeien ziekte BSE mocht er weinig gebeu ren, maar bij mond- en klauwzeer slachten ze alles af. Het beleid in Den Haag en in Brussel moet omge gooid worden. Inenten van de vee stapel is hard nodig." Lindhoud heeft 80 schapen die vol op aan het lammeren zijn. Gegeven de situatie brengt dat onzekerheid met zich mee. „Het is nog een ge zonde spanning omdat het mond- en klauwzeer nog ver van Tholen is, maar het kan heel dichtbij komen. In de hele Weihoek zag je maandag avond om negen uur vuur. Niet dat dit helpt, evenmin als het sturen van een e-mail naar Brussel, want de meeste mensen zullen wel thuis voor de t.v. gezeten hebben. Maar we willen toch de aandacht vestigen op de ernst van de situatie. Het is toch ook belachelijk dat dieren in dierentuinen niet ingeënt mogen worden. Dat begrijpt echt nie mand!", aldus Lindhoud. De Thoolse ZLTO-voorzitter Lies Hage zei 'sterk onder de indruk' te zijn van de vuren. Hij maakte maan dagavond een rondrit door het ge bied. „Je zag overal vuren en dat was een hele symboliek in de don kerte van de polders. Het geeft de machteloze angst weer die er in de sector heerst, 't Is ook intriest wat er gebeurt. Francien Noom vertelde me, dat ze twee keer in de mestput had moeten melken. Dat kost haar duizenden guldens. Maar behalve de veehouderij gaan ook andere sectoren van de landbouw beperkin gen ondervinden als deze situatie lang blijft duren. Dan gaat de afvoer van akkerbouwproducten ook stag neren." Volgens Hage zit iedere boer en tuinder aan de radio en televisie ge kluisterd om het laatste nieuws over mond- en klauwzeer te vernemen. De ZLTO heeft de leden opgeroe pen om een standaardbrief in het Engels naar Europees commissaris Fischler te sturen om vaccinatie te bepleiten. „Het direct contact tus sen boeren is vanaf het begin van de epidemie nul. Alles gebeurt via de telefoon, fax of e-mail." De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. m mm m ut elekihu am wêêêê Molendijk 3-4,4695 EB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ^^"^ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT DE ELEKTRO i SPECIAALZAAK Advertentie LM. Bas de Vos (hier met een van zijn zoonsin de vernieuwde showroom van Ambiance zonwering Laban.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7