Gemeenteraad roept Brussel op enten tegen mond- en klauwzeer toe te staan Directeur C. van Dis: 'De grens van het toelaatbare is bereikt' Sleutelbewaarder verrast met muziek, zang en cake 32 A AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Hangplek voor jongeren niet op trapveldje aan Hogeweg St.-Maartensdijk KUNSTSTOF Arco Kunst is tweede man bij de brandweer St.-Annalandse komt om bij auto-ongeval Kamer Haestinge niet brandveilig Donderdag 29 maart 2001 57e jaargang no. 19 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Beëdiging Natres-militairen in Tholen uitgesteld wegens mond- en klauwzeer Ambtenaren van de gemeente Tholen voeren, indien niet noodzakelijk, geen bedrijfsbezoeken en controles uit in het buitengebied. De brandweer mag niet meer in de pol der oefenen en ook het waterschap heeft daar de activi teiten op een laag pitje gezet. Dit alles om de versprei ding van mond- en klauwzeer tegen te gaan. De provincie stelde vrijdag een rampenstaf in. Maandag sprak de gemeenteraad van Tholen in een motie haar be zorgdheid uit over het preventief ruimen van gezonde dieren en ze riep de Europese Unie op om terug te ko men op het verbod tot inenten. Vuilniswagen Roep om pandje met soosachtige activiteiten Een jongerenontmoetingsplaats op het trapveldje aan de Hogeweg is geen goede oplossing voor de jeugd van Sint-Maartensdijk. Daar waren bijna alle aanwezigen het dinsdagavond op de inspraakavond in Haestinge het wel over eens. Buurtbewoners maakten bezwaar, maar ook de jongeren zelf bleken niet veel te voelen om aan de rand van het dorp een hangplek in te richten. Meningen verdeeld De christelijke scholen De Regenboog uit Tholen, De Ark uit Oud-Vossemeer en Het Kompas uit Anna Jaco bapolder hebben een brandbrief gestuurd naar de konin gin, de Tweede Kamer en de ministers van onderwijs en financiën. In die brief uiten personeel en ouders hun zorg over de situatie in het onderwijs en worden er een aantal zaken gevraagd die nodig zijn voor een goed onderwijs. Deze week Hulde voor 84-jarige Kees Bevelander Kees Bevelander uit Scherpenisse werd maandag 84 jaar. Hij vierde zijn verjaardag eerst thuis, en dinsdagochtend in het praetuusje waar hij verrast werd met een muzikale hulde van Han Jansens en een cake van de stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertentiës voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Haisteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Arco Kunst uit Sint-Philipsland wordt op 15 juni benoemd tot de tweede beroepskracht van de brand weer Tholen. De 36-jarige ambte naar bij de gemeente Tholen is be velvoerder van de blusgroep Sint- Philipsland en al vanaf 1 september 1987 actief bij de brandweer. Hij is hoofd van de jeugdbrandweer in zijn woonplaats maar ook instruc teur voor de regionale brandweer in Steenbergen. Kunst is blij met zijn aanstelling: „Als je van je hobby je werk kan maken, is dat natuurlijk heel mooi. Ik beschouw het als een kroon op mijn werk. Ik heb het altijd erg graag gedaan. Dan is de moeite niet voor niets geweest." Kunst is gekozen uit vijftien kandi daten. Vijf ervan waren uitgenodigd voor een gesprek, twee bleven er in de race. Kunst kreeg de functie die 36 uur in beslag gaal nemen. Hij wordt de tweede man naast J. de Feij- tcr, de eerste beroeps brandweer commandant van de gemeente. Kunst krijgt de taken preventie en preparatie (verzorgen van water winning bij het blussen/matcriaal- verzorging/oefeningen) onder zijn hoede. Maar over de verdere invul ling van zijn taken zal nog worden gesproken. Kunst kwam na het samenvoegen van de gemeenten Tholen en Sint- Philipsland in 1995 naar Sint-Maar tensdijk. Hij werd bode. Op 1 april vorig jaar verhuisde hij echter naar de registratuur/archivering van de afdeling interne zaken. Zijn sollici tatie in de eerste ronde (onder de vrijwilligers van de blusgroepen) lag niet zo gemakkelijk omdat hij pas een half jaar op interne zaken zat. „Daar moest eerst over gespro ken worden." Zijn functie wordt nu vacant. Kunst blijft bevelvoerder van de blusgroep Sint-Philipsland. Een eenzijdig ongeval heeft donder dagmiddag het leven geëist van de 23-jarige Silvia van der Zande-van Paassen uit Sint-Annaland. De jon ge vrouw reed over de Mareweg in Oud-Vossemeer toen ze met haar auto, via de berm, in de sloot terecht kwam. Reanimatie door hulpdien sten mocht niet meer baten. Het 3- jarige zoontje dat bij het slachtoffer in de auto zat, bleef ongedeerd. Zie verder pagina 5. Een vergaderkamer op de eerste ver dieping van Haestinge in Sint-Maar tensdijk voldoet niet aan de eisen van brandveiligheid. Dat heeft een controle uitgewezen. Het gaat om een klein vertrek waar vier tot zes mensen kunnen vergaderen en dat erg weinig gebruikt wordt, aldus burgemeester W. Nuis. Hij zei maandag in de gemeenteraad dat mogelijk een maatregel wordt geno men. Eerder is, wegens het ontbre ken vin een adequate nooduitgang, de zolder van De Vossenkuil in Oud- Vossemeer tot verboden gebied ver klaard. De afgelopen weken heeft de ge meente 29 etablissementen bekeken en over 28 daarvan is inmiddels een rapport opgesteld. B. en w. buigen zich binnenkort over een voorstel met betrekking tot te nemen maatregelen. De resultaten van de controles zijn erg wisselend, aldus Nuis. Maar zon der uitzondering bleken de brandvei ligheidsinstructies niet zichtbaar aan wezig en de kennis erover bij het personeel te ontbreken. J. van den Donker (D66) herhaalde zijn eerdere pleidooi voor zoveel mogelijk openheid met betrekking tot de situatie bij de etablissementen. Nuis zei die behoefte aan openheid te delen. „We beraden ons op dit mo ment, want we willen bedrijven niet schaden." Ook rond het dierenparkje in Stavenisse zijn maatregelen getroffen om verspreiding van mond- en klauwzeer tegen te gaan. Burgemeester W. Nuis informeerde de raad maandagavond over maatre gelen die - mede op advies van het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij - zijn getroffen om het risico op mond- en klauwzeer te verkleinen. „Kan de gemeente nog invloed uitoefenen op het beleid ten aanzien van preventief enten?" wil de A.L. Piet (CU) in aansluiting daarop weten. Burgemeester en wet houders kunnen dat niet zomaar bui ten de gemeenteraad om, zei Nuis, om vervolgens zijn partijgenoot het idee aan de hand te doen voor het in dienen van een motie. Het raadslid greep die kans met beide handen aan, bijgevallen door zowat alle an dere fracties. Alleen M. Dijke (SGP) vond dit geen zaak voor de gemeen te. M.A.J. van der Linde (PvdA) noemde het slechts zinvol als de ge legenheid zou worden geboden om een goed doordachte tekst te formu leren. Die ruimte wilde Nuis geven en hij schorste de vergadering voor tien minuten. Tijdens die onderbre king lieten ook de staatkundig gere formeerden zich overtuigen, zodat de burgemeester uiteindelijk een door alle fracties ondertekende mo tie voorgelegd kreeg. Hij zag dit stuk als een signaal dat de raad wil afgeven en de inhoud ervan kreeg de steun van het college van b. en w. Tijdens een korte tweede schorsing werd de tekst door b. en w. nog aan gepast om te zorgen dat de intentie van de raad er helder in werd weer gegeven en dat kreeg algemene in stemming. De motie luidt nu aldus: 'De raad van de gemeente Tholen, in vergadering bijeen op 26 maart 2001: 1. spreekt zijn grote zorg uit over de ontstane situatie waarbij ge zonde dieren geruimd worden om verdere verspreiding van mond- en klauwzeer tegen te gaan; 2. verzoekt het college van b. en w. er bij de Ne derlandse regering en de Staten-Ge- neraal op aan te dringen, de EU er toe te bewegen het besluit om niet preventief in te enten te heroverwe gen; 3. en gaat over tot de orde van de dagDe SGP maakte een voor behoud bij haar steun: „Wij hebben getekend onder de strikte voorwaar de dat er géén sprake is van een plicht tot enten", lichtte Dijke toe. „De motie zoals nu geformuleerd laat alle ruimte", stelde de burge meester hem gerust. Piet was blij met de raadsbrede uitspraak. Hij sprak zijn afschuw uit over het do den van gezonde dieren als preven tieve maatregel. Bij de 104 dieren (92 herten, 11 run deren en 2 lama's) die een maand geleden in Anna Jacobapolder pre ventief zijn geruimd, is geen mond en klauwzeerbesmetting aangetrof fen, deelde Nuis de gemeenteraad mee. Inmiddels worden door allerlei instanties maatregelen afgekondigd om het risico op besmetting met mond- en klauwzeer zo klein moge lijk te houden. Het ministerie heeft geadviseerd, zei Nuis, om bedrijven in de risicocategorie zoveel moge lijk te mijden.Daarom heeft het ge meentebestuur besloten dat ambte naren voorlopig geen bedrijfsbe zoeken of controles in het buitenge bied zullen uitvoeren. Mocht het tóch nodig zijn, dan wordt bescher mende kleding gedragen en zal ach teraf ontsmetting plaatsvinden. De vuilniswagen zal in het buitengebied alleen afval vanaf de openbare weg meenemen en geen erven oprijden. En de brandweer oefent voorlopig niet in de buurt van agrarische be drijven. Mocht er brand uitbreken op een boerderij, dan zal het terrein met tape worden afgezet om nieuwsgierigen te weren. Brand weerlieden en -materieel mag in zo'n geval pas na ontsmetting het terrein verlaten. Ontsmettingsmid del is inmiddels via de regionale brandweer beschikbaar gesteld, zei de burgemeester. Mocht er een geval van mond- en klauwzeer opduiken, dan weet de politie precies hoe ze moet handelen, daarvoor is een plan opgesteld, antwoordde hij op een vraag van mevrouw E. Frigge-Ho- gesteeger. „Maar in Zeeland is het rustig, er zijn geen meldingen." Op het provinciehuis in Middelburg is vrijdag de provinciale rampenstaf ingesteld en het coördinatiecentrum voor openbare orde en veiligheid ge activeerd, om voorbereid te zijn op een mogelijke uitbraak van de be smettelijke dierziekte. Dagelijks is er contact met de gemeente, zei Nuis. Het coördinatiecentrum houdt de situatie in het land constant in de gaten en geeft twee keer per dag de actuele stand van zaken door. Maan dagavond was er in de provincie hoofdstad een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van alle Zeeutyse gemeenten. Wethouder R. Raven- steijn en ambtenaar L. Vermeij ver tegenwoordigden er Tholen. Mede werkers van de provincie voeren sinds donderdag geen activiteiten meer uit in het buitengebied (uitge zonderd de openbare wegen). In middels heeft het ministerie van de fensie alle niet noodzakelijke militaire activiteiten opgeschort en dat zal ook in Tholen merkbaar zijn. De beëdiging van militairen van de Nationale Reserve, gepland voor 7 april, is namelijk afgelast. Waar schijnlijk gebeurt dit nu op zaterdag 29 september op de Markt in Tho len. ZIE VERDER PAGINA 5 Wel moet er iets gebeuren aan het Mevr. M. Hoek bracht deze bezwa- veiliger maken van het huidige trap veld. Ook werd gevraagd naar een eigen gebouwtje waar de jongeren dagelijks terecht zouden kunnen. Wethouder R. Ravensteijn hoorde het allemaal aan en stelde aan het eind van de avond vast dat er op nieuw naar de plannen gekeken zal worden. „Niets staat nog vast." De inspraakavond werd druk be zocht. Zto'n 14 volwassenen, buurt bewoners en ouders, en ongeveer 25 jongeren in de leeftijd van 13 tot en met 19 jaar gaven gehoor aan de op roep van de gemeente om over een hangplek op het trapveldje te komen praten. Behalve Ravensteijn waren er twee ambtenaren aanwezig, wijkagent C. van der Wielen en jeugdzorgdeskun- dige C. Reitsma om de meningen te peilen. Die bleken divers. Onder de volwassenen en zeker ook ónder de jongeren. Voor het inrichten van een hangplek had de gemeente 20.000 gulden gereserveerd. Het plan stuitte op bezwaren van omwonenden. Een hangplek vlakbij de begraafplaats vinden ze niet gepast. ren opnieuw naar voren. Zij vond dat als er sprake is van probleemjon geren in de smalstad, de ouders deze jongeren maar in huis moesten ha len. Zij wees op de verantwoorde lijkheid van de ouders. Buurtbewo ner A. Aarnoudse stelde voor het bushokje op de Haven om te bou wen tot hangplek. „Daar kunnen ze voetballen. Dat doen ze nu ook al." Mevr. J. Zeitzer was het daar niet mee eens. „De Haven als voetbal- plek kan niet. Het trapveldje is om te voetballen geen slechte plaats. Al leen is het oversteken er gevaarlijk." Mevr. A. de Jong herinnerde eraan dat er vroeger een andere ingang was geweest toen het speeltuintje er nog was. Toen dat is ingeruild voor een trapveld is de toegang naar de Hogeweg verplaatst. „Het trapveldje is een prima veld. 's Zomers is het er heel vaak druk, 's winters niet. Ik kan best begrijpen dat er mensen zijn die vinden dat het niet op zon dag gebruikt moet worden, maar er zijn ook jongeren die op zondag iets willen doen. En als ze te veel herrie maken, ga ik er naar toe en vraag ik of het wat zachter kan." ZIE VERDER PAGINA 3 Drie Thoolse scholen sturen brandbrief naar politiek Maximaal twintig kinderen per kwalitatief goed onderwijs. 'Geef groep voor alle groepen. Een onder- ons riemen en wij roeien!', meldt wijsassistent op elke veertig leerlin gen. Ophoging van het budget voor schoonmaak en onderhoud. Verder gaande salarisverbetering. Uitbrei ding van het budget voor het aanne men van personeel voor staf, administratie, een school-maat- schappelijk medewerker, specialis ten op het gebied van orthopedago giek en -didactiek. Veel meer geld voor interne begeleiders, remedial teachers en informatie- en commu nicatietechnologie. Budget voor eersteklas lesmateriaal. Geld voor het aanstellen van conciërges en meer beleidsvrijheid voor het schoolbestuur en -leiding. Dat zijn de voorwaarden die de drie scholen noemen om te kunnen komen tot een kreet op de brandbrief die onder de ouders is verspreid. De bedoe ling is dat de ouders deze brief on dertekenen en al die brieven worden samen met die van het personeel opgestuurd naar de politiek in Den Haag en Zoetermeer. „Het is een actie uit eigen koker", legt directeur C. van Dis uit. „We zijn wel bena derd door de vakbonden van werk gevers en -nemers om druk uit te oefenen op de politiek. Daarbij kre gen we een aantal voorbeelden aan gereikt en wij hebben gekozen voor een brandbrief. De punten die erin staan, zijn wel zaken die je overal in onderwijsland kunt zien en horen." ZIE VERDER PAGINA 5 Echtpaar Hoek-Stoutjesdijk uit Tholen viert 65-jarig huwelijksfeest in Ten Anker Gerda Lisseveld en Rina Bolier jubileren bij Excelsior in Poortvliet MIR toch neergekomen bij EHBO-oefening in Sint-Annaland EN VERDER... Meeste aanvragen meldpunt vrijwilligers komen uit Tholen Wachtlijst bij scouting door onvoldoende vrijwilligers Open dag bij molen Stavenisse wordt druk bezocht Smerdiek stap dichter bij nacompetitie door winst op concurrent Duiveland Sint-Philipslands team wint sneldamkampioenschap van Zeeland HOE WIL DE MENS DIE KWAAD SPREEKT VAN ANDEREN, EIGEN MOEILIJKHEDEN ONTLOPEN? Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Bevelander is een vaste bezoeker van het praetuusje in de Spuidamstraat. Hij heeft een sleutel van het huisje en is al vroeg aanwezig om de andere vaste gasten op te wachten met een fles jenever. De ruimte is al versierd met slingers door Merien van As en Piet de Wit. Rond half elf druppelen er steeds meer mannen binnen die de jarige komen feliciteren, zoals de jongste bezoeker Kees Vroegop (57) en de broer van de jarige, Wouter Bevelander. Ook Kees Bruijnzeel arriveert, Koos Ha- ge, Karei Menheere, Arie Duine sr. en Van As. Bevelander wordt echter ook verrast door de komst van secretaris Cobie Hage van de stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse. Zij brengt een tulband mét kaarsjes die Bevelander natuurlijk uit moest blazen. „Namens de dorpsgemeenschap voor de sleutelbewaarder van het praet'uusje. We hopen dat jullie nog lang in het dorp kunnen blijven wonen. Daarom willen we hier ook graag een woonzorgcentrum voor ouderen. Op de plek waar de scholen worden afgebroken," zo luidde haar boodschap. Ook Ria Duine komt Bevelander gelukwensen. De jarige krijgt nu links en rechts een vrouw naast zich en moet de cake aansnijden. Ondertussen haalt Jansens zijn accordeon en begint hij Lang zal ze leven te spelen, gevolgd door Ouwe taaie. Dat wordt luidkeels meegezongen. De Wit neemt het op video op en de borrelglaasjes komen tevoorschijn. Met zoveel gasten is er eentje te weinig, maar de jarige weet er nog eentje uit een doos onder de bank vandaan te toveren. Dan volgt Lily Mar leen en Die schwarze Zigeunerin. l In het praet'uusje van Scherpenisse wordt Kees Bevelander (met pet) getrakteerd op een borreltje en cake. Accordeonist Han Jansens brengt de sleutelbewaarder een muzikale ode in bijzijn van Cobie Hage (achteraan) en Ria Duine van de Dorpsgemeenschap en Merien van As.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1