Van vervallen pand tot Schuure met cadeautjes en speelgoed Fam. Van den Berg wint reis Antwerpen 'Bouw in Graefnisse voor modale inkomens' Üw.ogen, onze zorg 'Vaccinatie beter voor de gezondheid van de dieren' Kaarten en cadeaus voor steun Unicef Aanschaf roerende kunstwerken Arbeidsmarkt wordt krapper Ook in Tholen valt een prijs in de Rabobank vakantiequiz Familie Fase opent lang gewenste winkel in St. -Annaland Donderdag 22 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Kritiek op hoogte appartement in wijk Nieuwbouw in Sint-Philipsland is hard nodig, maar dan moet het wel een wijk worden waar ook mensen met een modaal inkomen kunnen wonen. Dat was maandagavond in grote lijnen de kritiek van de commissie gemeentelij ke ontwikkeling op het plan Graefnisse van projectont wikkelaar Stienstra. Iets prikkelends Alle parken open voor tennisjeugd Gemeentehuis JU jy* Cadeautjes zijn in. Werd vroeger uitsluitend een cadeau gegeven met een verjaardag jubileum of met sinterklaas, tegenwoordig zijn er veel meer gelegenheden waarop mensen elkaar willen verrassen. Op die vraag zijn Rien en Jolita Fase-Schot uit Sint-Annaland ingesprongen. Het echtpaar opende donderdag De Schuure aan de Ring in hun woonplaats. Een winkel voor cadeau-artikelen en speelgoed. Niet onbekend Telkens anders Calvijn viert zilveren jubileum met Van Heukelom Philadelphia op dinsdag bijeen Debat landbouw afgelast Besmettelijk Vertrouwen Emmer kikkers Stand van zaken SGP, PvdA, CDA, CU en D66 pleit ten voor het bouwen van betaalbare woningen in het nieuwe bestem mingsplan. Volgens J.C. Koopman (SGP) moeten de inwoners van het dorp voorrang krijgen en dienen er woningen gebouwd te worden voor Sint-Philipslanders met een modaal inkomen. Aan de kavelgrootte en het type woningen in het plan, had hij afgelezen dat het nu vooral gaat om 'duur, duurder, duurst.' Hij vroeg of er ook meer kleine ka vels in het plan kunnen worden aan geboden. Koopman was ook niet blij met het appartement. „Het lijkt wel een flat. Als het er in moet ko men, dan niet hoger dan drie bouw lagen en in traditionele bouwstijl." Hij pleitte er ook voor om op de plaats van de schuur van Verwijs nieuwbouw te plegen. Inbreiden met twee woningen op een totaal van 80 vond de SGP nu te mager. Ook A.P Kornaat (PvdA) maakte zich zorgen over de prijzen van de woningen en de kavels. „Die zijn niet voor de man in de straat." Maar volgens P.K.M. Stouten (VVD) zal onder invloed van de 'marktwerking' het plan wel bijge steld worden. „De kopers gaan be palen wat voor soort woningen er komen." J. van den Donker (D66) zei het eens te zijn met de SGP. Ook hij pleitte voor betaalbare woningen en kleinere kavels. „Kleiner dan 500 m2. Daar is grote behoefte aan. Nu gaat het al snel naar de 1000 m2. Het plan is best mooi, maar het moet niet te luxe worden." Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) schat te de prijzen van de huizen tussen de 4 en 7 ton. „Ik hoop dat er ook gekeken wordt naar de gemiddelde Sint-Philipslander." Piet was stellig in zijn verzoek om de schuur van Verwijs te saneren. „Anders lossen we het probleem daar niet op." Ook hij had kritiek op de hoogte van het appartement. Als het bij vier bouw lagen blijft, zal de CU het plan af wijzen, zo dreigde hij. Verder pleitte hij voor een conventionele bouw stijl. „De inwoners zijn toch een tikje behoudend. Sluit in de bouw aan bij de bevolking." J.B. Bout (CDA) zei dat hij het een 'prachtplan' vond, maar ook hij leg de de nadruk op het bouwen van be taalbare huizen. Voorzitter P.W.J. Hoek (die Stouten verving) werd door wethouder K.A. Heijboer ingefluisterd de vragen over Verwijs af te kappen omdat er over de overname en sanering op dit mo ment onderhandeld wordt. Wethouder W.C. van Kempen vond dat er niet alleen behoudend ge bouwd hoeft te worden. „Zet er ook iets prikkelends neer." Over het aantal kleine kavels zal met de pro jectontwikkelaar gesproken moeten worden, zo zei hij. Hij wees erop dat het plan daar nu echter al in voorziet. En dat er ruimte is om van type woning te veranderen. „Een tweekapper kan een vrijstaande wo ning worden, maar er kunnen ook rijtjeswoningen voor in de plaats komen. Het is inwisselbaar. En twintig procent is huurwoning." J. Kempeneers vroeg opnieuw aan dacht voor de peilhoogte van het plan. Volgens hem is het nodig dat die 35 centimeter hoger wordt ge legd dan in het plan wordt voorge steld. Dan kan wateroverlast (zoals in de Zijpestraat) worden voorko men. Ook de bergingssloot die de Luyster en Graefnisse zal scheiden, bracht hij ter sprake. Vooral de overstort van de riolering in deze sloot zal voor problemen gaan zor gen, zo stelde hij. „Regelmatig zit er wc-papier in de rietstengels, dus ook fecaliën. Water in de wijk is prachtig, maar als het regelmatig vervuild wordt met fecaliën, dan is dat niet goed voor de volksgezond heid." Volgens Heijboer wordt de sloot doorgetrokken in het nieuwe plan en wordt het water daarna naar de polder geleid. Van Kempen stelde dat het waterbeheer goed geregeld zal worden. Ambtenaar F.G.J.M. Buermans bevestigde dat. Hij leg de uit dat het plan met het water schap is doorgenomen (ook andere delen van het dorp) en dat ook de provincie positief staat tegenover het waterbeheer in de toekomstige wijk. In ons land zetten meer dan 4000 vrijwilligers zich in voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Unicef helpt kinderen in meer dan 160 landen (informatie op de website www.unicef.nl). Naast het geven van voorlichting is er de verkoop van artikelen om het werk van de organisatie te steunen. Kunstenaars uit alle windstreken vervaardigden een nieuwe en geva rieerde collectie kaarten en ca deaus. De Unicef-kaarten zijn zo wel qua motieven als thema's erg divers. En de cadeaus lopen uiteen van een nieuwe rugtassenlijn tot handgemaakt cadeaupapier, en van verantwoord speelgoed tot kleurrij ke T-shirts. Meer informatie over de Unicef- collectie is verkrijgbaar bij mevr. M. Lanooy-van Dalen in Scherpe- nisse (tel. 0166-664615), mevr. E. v.d. Vlies-van Dijke in Sint-Phi lipsland (tel. 0167-572336) en de Wereldwinkel, Bakstraat 3, Tho- len. Jeugdleden tot en met 17 jaar van de vijf Thoolse tennisverenigingen kunnen, op vertoon van een geldige KNLTB-pas, voortaan op alle ten nisparken in de gemeente terecht. Dat hebben de besturen van Eegedi- ma, TOV, Jacoba van Beieren, De Ruucstoppelen en Sint-Annaland afgesproken. Ze willen de middel bare schooljeugd op deze manier meer bieden dan alleen het lidmaat schap van de eigen vereniging, en ze op die manier proberen voor de tennissport te behouden. Volwassen leden moeten een dagpasje kopen om op een ander park te kunnen tennissen. „Verenigingen zien die jeugd vaak afhaken. Ze gaan naar een andere school, vaak buiten het dorp, en maken nieuwe vrienden van elders op Tholen", zegt Henny Polderman van Eegedima. Door de tennisparken in andere plaatsen voor hen open te stellen, wordt de jongelui de gelegenheid geboden met hun schoolvrienden te tennis sen. Behalve het bevorderen van de tennissport willen de clubs meewer ken aan het leefbaar houden van de dorpen, en willen ze een gezonde en verantwoorde opvang van de jeugd bieden. VERVOLG VAN VOORPAGINA E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vond dat kunst moet passen in de lande lijke omgeving. Herkenbaarheid en het vinden van een draagvlak vindt de VVD belangrijk. „Doe je dat niet, dan wordt kunst niet geaccep teerd. Toch is het goed dat je men sen met kunst confronteert." Het vormen van een fonds noemde ze niet voldoende. Ook zij vroeg aan dacht voor het onderhoud. P. van Belzen (ChristenUnie) kon zich voor een groot deel wel vinden Bel voor een gratis oogmeting door vakbekwame specialisten Waarom zon u mei minder genoegen nemen 1 'V 1 i L 4J AJ4. «o n L f ia *1 -** -Sï I Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen Telefoon (0167) 563385 Advertentie I.M. in de nota, maar is bang dat het be grip kunst zich verengt tot beelden de kunst. Hij vroeg zich af of er geen bredere opzet kan komen met beeldende kunst als onderdeel van het totale beleid. „Het instandhou den van historische bouwwerken en het aanschaffen van roerende kunstwerken is niet minder belang rijk. In de oude notitie uit 1988 stond dit nog wel." Van Belzen was kritisch over het onderbrengen van de percentageregeling in een veror dening. „Een dwingend element, is dat wel zo verstandig?" M.A. van Beek (CDA) wil dat het college de hoogte van de reserve vaststelt. Hij vroeg zich of wat de gemeente kan doen als ze in over leg treedt met een projectontwikke laar die geen oor heeft naar het be steden van een bepaald percentage van de bouwsom aan beeldende kunst. Wethouder W.C. van Kempen was het er mee eens dat er draagvlak voor kunst gezocht moet worden. Hoe kunst moet zijn, noemde hij subjectief en een lastige kluts voor de commissie beeldende kunst die het beleid moet gaan uitvoeren. Hij zegde toe een en ander door te reke nen naar de meerjarenbegroting. „Met de 1 procentregeling van de bouwsom kun je een reserve vor men. Als je dan bij een wijk tekort komt, dan heb je toch wat extra's." Van Belzen vond dat het onderhoud monumenten hier bij betrokken zou moeten worden. Volgens hem zet zo'n regeling bij grote projecten zo den aan de dijk. Volgens Van Kem pen zal het echter niet altijd om een procent van de bouwsom gaan, maar ook wel eens om promillages. Van Belzen zag het al voor zich bij de bouw van een nieuw gemeente huis van 25 miljoen. „Dan kom je aan een fiks bedrag." Wie twee jaar geleden voor de huidi ge winkel aan de Ring stond, zou niet hebben gedacht dat het pand er nu zo uit zou zien. De voormalige timmer manswerkplaats van Soeters was oud en vooral vervallen. Deuren, ramen, kozijnen, muren. Alles was in deplo rabele staat. Maar Rien en Jolita Fase zagen er wel wat in. Met behulp van veel vrienden en familieleden (vooral vader Fase was zeer actief) werd het pand gerestaureerd. Nou ja, gerestau reerd. „Er viel eigenlijk niets meer te gebruiken. We hebben zo'n beetje al les moeten vernieuwen", vertelt Rien Fase die veel van het werk zelf heeft gedaan (hij werkt bij de gemeente in het onderhoud van gebouwen, dus hij heeft er ervaring mee). „Het is een hele klus geweest, maar we hebben nooit op z'n kop gestaan. We hebben ook de tijd voor de nodige ontspan ning genomen (Fase voetbalt in het tweede elftal van WHS - red.). Er zat ook geen haast achter. We hadden wel een datum in ons hoofd waarop het karwei klaar zou kunnen zijn, maar die hebben we wel een paar keer uit moeten stellen." Maar wie het gebouw aan de Ring nu ziet staan, kan concluderen dat het de moeite waard is geweest. Toch is het een hele stap om een eigen winkel te beginnen. Zeker in een relatief kleine plaats als Sint-Annaland. Directeur S.J. Oegema van MKB Rieva, dat het Thoolse middenstandsonderzoek gaat uitvoeren, meldde onlangs al dat het bestaansrecht van winkels in plaatsen van minder dan 4000 inwo ners problematisch wordt. Maar de Fases (die de winkel niet als hoofd broodwinning hebben) zien in hun zaak een gat in de markt. „Natuurlijk hebben we zelf ook wel wat onder zoek gedaan naar het aantal inwoners en wat je dan kunt verwachten aan omzet. Voor de cadeau-artikelen en het speelgoed dat wij verkopen, kun je hier in Sint-Annaland eigenlijk nergens anders terecht. Je moet er voor naar Bergen op Zoom. En we denken dat het een waardevolle aan vulling voor Sint-Annaland is", zegt Jolita Fase. Het winkelbedrijf is haar zeker niet onbekend. „Ik heb acht jaar bij Pleune in de winkel gestaan. Toen we Rick gekregen hebben, ben ik ermee gestopt. Maar nu hij wat ou der is, wilde ik toch weer gaan wer ken. En het zit al jaren in ons hoofd om een eigen winkel te beginnen. En nu hadden we de kans. Kledingwin kels zijn er al genoeg, dus zochten we naar iets bijzonders en dit vind ik heel leuk." De Schuure is in hoofdzaak gericht op kleinere cadeaus. „Voor de grotere stappen mensen toch sneller in de au to om naar Bergen op Zoom te gaan. Ik heb alles zelf uitgezocht. Geen pakketten met vanalles erin, want dan krijg je zoveel van hetzelfde. We heb ben heel veel verschillende dingen. En we willen elke keer nieuwe din gen inkopen. Want mensen willen vaak liever niet met hetzelfde thuis komen als een ander", aldus Jolita. „Dat is best een heel karwei, want omdat je zoveel verschillende dingen hebt, kun je ook niet bij één of twee bedrijven inkopen. Daar gaat best wat tijd in zitten. Maar het is wel heel leuk om te doen." De verhouding tus sen de cadeau-artikelen en het speel goed (waarvan een deel gemaakt van hout) is ongeveer half om half. Het is een hele stap geweest om een eigen zaak te beginnen. „Je moet toch altijd afwachten wat het wordt. We zijn vooralsnog een hele week open (behalve maandag) om te zien wanneer het 't drukste is. Daarna kunnen we eventueel aanpassen", zegt Jolita. Tijdens de openingsdag was het een drukte van belang. „De hele dag is het ontzettend druk ge weest. We hadden bijna geen mo ment rust. We konden van tevoren niet bedenken dat er zoveel belang stelling zou zijn. En we hebben met een ook al veel verkocht. Bijna ieder een nam wel wat mee. Echt een leuke start." De Schuure is op dinsdag, donderdag en vrijdag (tot acht uur) de hele dag open en ook op woens dagmorgen en op zaterdag tot vier uur. De krapte op de arbeidsmarkt in Zeeland neemt toe. Dat zegt de Brabants-Zeeuwse wergeversver- eniging BZW. Zo'n driekwart van de Zeeuwse bedrijven kan moeilijk aan goed personeel komen. Twee jaar geleden had nog 'slechts' 69 procent hier problemen mee. Ho ger opgeleid economisch, administra tief en technisch personeel vormt het grootste probleem. Ook middelbaar opgeleide technische mensen zijn moeilijk te krijgen. De BZW deed mee aan een onderzoek door de over- koepelende werkgeversorganisatie VNO-NCW. Nagenoeg alle bedrijven nemen maatregelen om in de behoef te aan personeel te voorzien. Meestal betekent dat om- of bijscholing van eigen werknemers. Ook wordt er ge worven in het buitenland. Naast personeel, geven de Zeeuwse werkgevers ook aan moeilijk aan ex tra ruimte te kunnen komen. Onder vond twee jaar geleden nog 26 pro cent van de bedrijven problemen bij uitbreiding, nu is dat al 43 procent. Veruit de meesten zien nog wel kans om binnen de provincie aan extra ruimte te komen, maar negen procent meent zelfs daar geen mogelijkheden voor te hebben. De bereikbaarheid van de bedrijven wordt volgens het onderzoek over de weg als redelijk goed ervaren. Het vervoer over water, evenals per spoor, komt er bij de Zeeuwse ondernemer aanzienlijk gunstiger vanaf dan lande lijk gemiddeld. Maar het openbaar vervoer doet het bij de bedrijven juist slechter. Het imago van Zeeland als vesti gingsregio krijgt van de ondervraagde ondernemers een lagere beoordeling (5,6) dan het gemiddelde in Neder land (6,5). De waardering is gedaald ten opzichte van twee jaar geleden. Overigens zeggen bijna alle onder vraagden met plezier in Zeeland te wonen en werken. Het echtpaar Van den Berg met hun zoontjes Bob en Luc en hun dochtertje Edith, krijgen uit handen van Rabobankdirecteur Harmsen de reischeque uitgereikt. Links de medewerksters José Knuist en Ellen Koopman (achteraan) van de afdeling reizen. Landelijk waren er 4140 inzen ders voor de Rabobank vakantie quiz. Op het hoofdkantoor in Utrecht werden er uit de namen van deze deelnemers 52 getrok ken die een prijs kregen van de bank. Ook in Tholen viel er een gelukkige winnaar te feliciteren. De familie Van den Berg uit Tho len kreeg dinsdagmiddag uit han den van directeur G.J. Harmsen van de Rabobank Tholen een cheque die goed is voor drie da gen in een hotel in het centrum van Antwerpen. „U gaat van A naar A", zei Harmsen tijdens de uitreiking. „U boekte een reis naar Braamt in de Achterhoek en nu mag u met twee personen drie dagen naar Antwerpen." Mevr. A. van den Berg-Rogge- band vulde bij het boeken van haar vakantie het formulier van de Rabobank vakantiequiz in. „Een stimulans voor mensen om vroeger hun vakantie te boeken en niet te wachten tot tegen de zo mer", zegt Harmsen. De deelne mers moesten een slagzin maken. Mevr. Van den Berg verzon de volgende: 'Met de Rabobank wordt mijn vakantie top! Want met hun advies is de boeking snel bekeken en genieten wij van een paar zorgeloze weken.' Deze in zending was dus goed voor één van de 52 landelijke prijzen. Directeur Harnisen, die in het bijzijn van medewerksters Ellen Koopman en José Knuist van de afdeling reizen de prijs uitreikte, vond dat hij een beetje met lege handen stond. „Vakanties zijn ei genlijk het leukste product dat we verkopen. Maar het is ontast baar. En toch wil ik u graag iets meegeven", zei Harmsen. „Daar om hebben we er een cheque voor gemaakt. En voor de jongens hebben we een rugzakje en een boekje voor de kleinste." De fa milie Van den Berg was natuur lijk verguld met het cadeau en zij krijgen er naast hun vakantie in Braamt dus nog een extra uitje bij. (Advertentie I.M.) Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de SGP-studievereni- ging Calvijn wordt vrijdag 30 maart een jubileumavond gehou den. In het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Sint-Annaland zullen statenlid G.R.J. van Heukelom en jeugd werkadviseur G. van Veldhuizen het woord voeren. Het thema is: SGP-jongeren waarde(n)vol. Na de pauze zal statenlid G.D. Roe land de forumdiscussie leiden. Tij dens deze bijeenkomst, die om half achr begint, zal tevens het ju bileumboek gepresenteerd wor den, dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging is samengesteld. Niet woensdag, maar al dinsdag avond 27 maart houdt oudervereni ging Philadelphia de jaarlijkse leden vergadering. Naast de gebruikelijke huishoudelijke zaken is er een optre den van het koor VZOS uit Sint-Phi- lipsland en worden eigengemaakte artikelen verkocht. Directeur J.B. Hulstein van Het Gors licht de plan nen voor dagopvang toe bij kinder boerderij 't Lamsoortje in Sint-Maar tensdijk. Ook geeft hij informatie over het wonen van verstandelijk ge handicapten. Ook niet-leden van de vereniging zijn welkom op de bijeen komst, die om half acht begint in het Holland Huis in Scherpenisse. Het debat dat de regio D66 Zeeland gisteren organiseerde over de Zeeuw se landbouw is afgelast. Minister Brinkhorst zou in hotel Arion in Vlis- singen komen discussiëren over de toekomst van de Zeeuwse landbouw, maar vanwege het uitbreken van mond- en klauwzeer ging alles niet door. VERVOLG VAN VOORPAGINA Brons: „Voor de gezondheid van het dier is een vaccinatie beter. Maar exportlanden als Japan en Amerika willen dat niet. Zij herkennen niet meer of een dier de ziekte heeft en is ingeënt of dat er op natuurlijke wijze afweerstoffen zijn opge bouwd. Het virus kan met het inge vroren vlees worden meegeëxpor- teerd en in exportlanden mond- en klauwzeer veroorzaken." Voor de mens is de ziekte volgens Brons niet van belang. „Je proeft er niets van en je krijgt er niets van." De hardnekkigheid en de kracht van het virus werd vorige week duide lijk via een persbericht van Meteo France. Dat meldde dat het virus in staat is met de wind mee het kanaal over te steken. Ook meteorologen van andere weerinstituten sloegen alarm omdat het virus zich tot 150 kilometer ver met de wind mee kan verspreiden. Niet iedereen is die overtuiging toegedaan. Een Leuven se professor berekende dat het virus niet verder dan enkele tientallen ki lometer 'kan vliegen.' Brons houdt het er op dat de epidemie over ten minste honderd kilometer 'kan overwaaien.' Het vervoersverbod leverde niet al leen problemen op voor de schapen houders. Ook de houders van geiten kregen volgens J. van Lokven, voor zitter van de Nederlandse vereni ging van melkgeitenhouders (NE- VEM) eveneens te maken met overvolle veestallen. Lokven beant woordde vragen van de Nederland se dagbladpers en signaleerde dat ongeveer de helft van de 350 melk geitenhouders te maken had met te veel vee in de stal. In Tholen probeert Irene van Lente haar stal mond- en klauwzeervrij te houden. Woordvoerster Jet geeft aan dat de situatie op hun bedrijf meevalt. „We hadden pas ongeveer 20 geiten verkocht. Dekbokjes en lammeren. We zaten uiteindelijk met één bokje. Dat kon niet goed plassen, maar mocht niet naar de sl achterij worden vervoerd." Van Lente heeft de geiten voor de melk en het maken van kaas. Be zoekers moeten hun schoenen of laarzen dompelen in bakken met desinfecterende vloeistof. Daar naast werd het bezoekers afgeraden de dieren te aaien. Een jongeman die doorgaans kwam helpen, werd tijdelijk bij de dieren weggehouden. Meer zorgen had aanvankelijk sla ger Hans Poot uit Tholen. Poot is bekend als scharrelslager die koeien uit Frankrijk importeert die daar maandenlang frank en vrij in de wei hebben gelopen. En uitgerekend in Frankrijk breekt dan mond- en klauwzeer uit. Het winkelend pu bliek heeft zich er volgens Poot niets van aangetrokken." Na een week vervoersverbod waren som mige delen van het rund gewoon op. Karbonades en hamlappen, noem maar op. Nee. Echt gehamsterd is er niet. De mensen kochten een stukje vlees extra." Poot merkte wel dat de import uit Frankrijk stagneerde, maar zag dat er bij de grossier nog voldoende voorraad was. Ook de klanten hielden het vertrouwen. „Sinds de BSE-crisis verkoop ik twintig procent meer scharrelvlees." Poot verwacht ook niet dat het vlees veel duurder wordt. „Varkensvlees is al duurder door de sanering die er in Nederland door de mestwetge ving en de uitbraak van de varkens pest is geweest. Er zijn gewoon minder varkens." Poot verkoopt door de uitbraak van de varkenspest iets meer rundvlees en ook wat meer kip. Hij heeft niet de indruk dat de klanten zich erg druk maken om mogelijke gevaren voor de gezondheid door het uitbre ken van veeziektes. „Onze keu ringsdiensten zijn goed. De mensen hebben daar vertrouwen in." In St.-Philipsland, Tholen en Ber gen op Zoom zit keurslagerij J.A. Geilings. Jan Geilings constateerde dat de mensen door het vervoersver bod een extra stukje vlees insloe gen. Hij had daar met de inkoop al enigszins rekening mee gehouden. Geilings beschikte tijdens de week dat er geen vee naar het slachthuis mocht over voldoende voorraad. „Sommige delen zijn ingevroren, anderen vacuüm verpakt. Maar als een vervoersverbod langer duurt dan bijvoorbeeld veertien dagen, dan loopt de slager het risico in de problemen te komen." Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren kan niet becijferen hoe veel schade de vleessector per dag dqwr een vervoersverbod oploopt. Vakbonden menen dat wel te kun nen. Die komen tot de conclusie dat als een vervoersverbod langer dan een week duurt, er 12.000 mensen zonder werk komen. Daarbij ging het om 8000 werknemers in de slachterijen zelf en 4000 in de vleeswarenindustrie, het transport en de schoonmaaksector. Geilings: „De slager moet dan omschakelen op andere producten. Zoals kip, kal koen of paard." De slager vreest dat Nederland nog niet af is van het mond- en klauwzeer. „Het is een zeer hardnekkig virus. Daarom pro beer ik mijn voorraad op peil te houden." Het gros van de boeren, transport bedrijven en slagerijen, steunt een vervoersverbod, zo blijkt uit reac ties van de sector. Ook al worden ze zwaar getroffen. Duurt het lang, dan komen er grote problemen, voor spelt Hans van 't Hof, eigenaar van de biologische mesterij Hofstede in St. -Annaland. Hij heeft 180 koeien, stieren en kalveren op zijn bedrijf. „De dieren komen niet in de pro blemen, maar wel de verkoop van rundvlees aan particulieren. Na an derhalf of twee weken is mijn voor raad op." Van 't Hof heeft weinig goede woorden voor het landbouwbeleid van het kabinet. „Het is net een em mer kikkers. Ze springen alle kan ten uit. De agrarische sector en ve terinaire diensten roepen al lang dat het fout gaat. Veel vee, veel mensen, veel bewegingen. Kijk in Engeland wat het resultaat is. Als er een ade quaat entbeleid was en voldoende entstof, dan was de dreiging van de ze veeziekte uit de wereld. De ex port naar Japan en de Verenigde Staten zijn peanuts vergeleken met het leed wat de ruimingen veroorza ken. Negen miljoen schapen zijn er in Engeland gedood. De toeristenin dustrie ligt op zijn kont. Dat staat in geen verhouding tot dat paar var kens naar Japan." Van 't Hof wijst op Nederland waar tenminste 4000 op het oog gezonde dieren zijn afgemaakt. „Daar zitten gezinnen achter. Mensen die met hart en ziel de dieren hebben groot gebracht. Die er veel werk aan heb ben gehad." Hij lacht om minister Brinkhorst die vindt dat de boer zich weer moet gaan schamen. „Vroeger schaamde een boer zich als de koeien aan een ketting ston den in de stal. Nu is hij dat gewend. Die schaamte moet terug", zei de bewindsman onlangs bij de opening van de hoofdafdeling dier en maat schappij van de faculteit Dierge neeskunde van de Universiteit van Utrecht. „Brinkhorst heeft een chro nisch tekort aan hersens", betoogt Van 't Hof. Die vindt dat de hele a- grarische sector wordt opgeofferd aan de industrialisatie ervan. Hij wijst op de verwerking van dier meel in het veevoer. „Afvalverwer kers rotzooien enorm met veevoer", is een van zijn voorbeelden. De veemester verwacht niet dat het aantal vegetariërs door de veeziek ten toeneemt. „De meesten die momenteel geen vlees kopen, zijn mediavegetariërs. Als je op de te levisie en in de kranten de zaken maar breed genoeg laat zien en uit meet, dan eet je het even niet. Maar dat wordt eentonig en op een bepaald moment verlangt de con sument toch weer naar een lekker stukje vlees." Bij het ter perse gaan van deze krant meldt het ministerie dat er op een boerderij in het Overijsselse Olst mond- en klauwzeer is uitgebroken. Daarmee is Nederland na Frankrijk het tweede land op het vasteland van Europa dat na het uitbreken van de mond en klauwzeerepidemie de vee ziekte binnen de grenzen krijgt. Minister Brinkhorst van landbouw heeft onmiddellijk weer een vervoersverbod inge steld voor alle dieren die vat baar zijn voor mond- en klauwzeer. Aanvankelijk werd een bedrijf in Oene verdacht en binnen een straal van tien kilometer werd vervoer van elk vee verboden. De boerderij in Olst waar het eerst de ziekte daadwerkelijk werd geconsta teerd, ligt binnen die zone. Daaruit concludeerde het mi nisterie dat ook in Oene mond en klauwzeer was. Verder zijn er nog een aantal contactbe- drijven die onder toezicht staan. Voor deze gebieden geldt nu ook een vervoersver- ;bod van alle vee. Rien en Jolita Fase-Schot met hun zoon Rick in De Schuure aan de Ring in Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9