Leesplankje met Zeeuwse woorden Plaatselijk nieuws EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 22 maart 2001 Ijsbaan oesterputten igpsr Tuinmeubels gestolen Verkoop industriegrond Man vernielt ruiten Bestrating Watervliethof Zaterdag snuffelmarkt Bordje postkantoor Kleding Roemenië Soes over vorstenhuis Film over Jezus Auto opengebroken Plattelandsvrouwen in een andere wereld Playbackshow Hondenpoep speelveldje Excessen bushalte Bezwaar Ark ongegrond Jeugddienst spoorloos Lentemarkt Sint Anthoniusschool Op reis met ds. Voortman Prijzenpot loopt over Concert OVM 'n e'9en s,a9er'J Voor lekker vlees, mals en mager moet u zijn bij uw echte slager SLAGER B. den Hollander sterk Aubade met samenzang Groter bedrijventerrein Pesten op school Wezen Armen Overbeeke weer diaken Vogelvreugd 2390 ringen Tafeltennissers karten Hoogte drempels Bestel-/Bedrijfsauto's Zaterdag molendag Bestrating Meerkoetlaan Plattelandsvrouwen ademloos over Maxima D66 wil een ijsbaan op de oesterput ten. Raadslid J. van den Donker, pleitte daar maandagavond voor in de commissie gemeentelijke ontwik keling tijdens de rondvraag. „In bij na atte woonkernen is er wel een ijs baan. In Tholen niet. Dat zou toch «afcfceMjk op de oesterputten kunnen klein dijkje wordt opge- jyaHgsasr je het water tussen kan i hoerde in de commissie al- stuur en welzijn thuis, ouder K.A. Heijboer liet •merken dat dit geen taak gemeente is, maar van een rtiging. Zoals dat ook in de an- de»e plaatsen in de gemeente het ge- 'vJiis. tik de voortuin van een woning aan de Tolstraat zijn van dinsdag op woensdag tuinmeubelen gestolen. Er verdwenen een tuinbank (gietijzer met houten latten), twee werktafels en een grote bloempot. De gemeente heeft 1130 vierkante meter grond op het industrieterrein Slabbecoornpolder verkocht aan Ha- bufa onroerend goed in het Brabant se Hapert, tegen een prijs van 35 gul den (exclusief btw) per vierkante meter. De politie heeft dinsdagmiddag rond half drie een 40-jarige man in de Kuipersdreef aangehouden wegens vernieling. Hij had die dag minimaal drie ruiten van huizen in die straat vernield. Ook maandag en zondag bleek de man ruiten van woningen in de Kuipersdreef kapot gemaakt te hebben. De politie overhandigde hem een dagvaarding. De aanleg van de definitieve bestra ting in Watervliethof en Groot Verré- hof wordt voor 257.000 gulden, ex clusief btw, uitgevoerd door gebr. Moerland uit Sint-Annaland. De hui zen in het nieuwe woonwijkje op de plaats van de voormalige boerderij Buitenzorg zijn zover klaar, dat de gemeente wat orde en netheid wil scheppen op de bouwplaats. Bij de aanbesteding schreef de combinatie Scherpenisse/Goedegebuure uit Ber gen op Zoom/Sint-Annaland in voor 264.500 gulden, Oomen uit Sprundel voor 271.000 en Rasenberg uit Krab- bendijke wilde het karwei uitvoeren voor 272.000 gulden. Zaterdag a.s. van tien tot vier uur or ganiseert de stichting Thoolse evene menten en promotie Step weer een snuffel- en rommelmarkt in Meul- vliet. Het overgrote deel van de standhouders bestaat uit particulie ren die de zolders, garages en kel ders aan het opruimen zijn geweest. Daarnaast zijn er verkopers van an tiek, schilderijen, langspeelplaten en singles, kleding e.d. die regelmatig op rommelmarkten hun waren aan prijzen. De bordjes die in de straten van het stadje naar het postkantoor verwij zen, brengen niemand naar het post kantoor. Dat zei raadslid J. van den Donker (D66) maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikke ling. Hij stelde voor de bordjes weg te halen voordat het toeristische sei zoen begint. Het postkantoor stond in de Dalemsestraat maar is boven dien omgezet in een postagentschap in de Hoogstraat. Wethouder K.A. Heijboer zegde toe naar de situatie te laten kijken. Woensdagmorgen tussen negen en twaalf uur is er een inzameling van kleding bij de Eben Haëzerschool aan de Molenvlietsedijk ten bate van het comité Ditho. Dat hoopt eind april een transport hulpgoederen naar Lopadea Noua in Roemenië uit te voeren. Wie woensdagmorgen niet kan, maar toch wat wil meegeven, kan bellen met J.C. van Voorst (602967), H. Quist (603502) of W. van Vossen (603505). Mevr. Boxhoorn heeft vrijdag voor de leden van de bejaardensoos ver teld over het vorstenhuis. Het was eea baeiend verhaal over de oor- sproBg van de verschillende leden, alsméde de hedendaagse gezinnen •van het vorstenhuis. Iedereen kwam 'aan bod en op prachtige dia's waren de leden van het vorstenhuis ook nog te zien. Vice-voorzitter mevr. N.J. Bjjl-Sfermaas bedankte mevr. Box- LiÖöhï voor haar inbreng. 4fU.haar welkomstwoord op deze jaarvergadering heette mevr. Bijl in het bijzonder de nieuwe voorzitter welkom, mevr. Nuis. Ze hoopte op een goede samenwerking en wenste haar succes. Met een minuut stilte werden de overledenen van het afge lopen jaar herdacht. De verslagen van de secretaris en de penningmees ter werden goedgekeurd. Er was een batig saldo, evenals bij het potje van lief en leed. In de pauze werd er dan ook op koffie met gebak getrakteerd. In het NPB-gebouw is er woensdag 4 april van tien tot twaalf uur een koffie-ochtend van de vrijzinnige geloofsgemeenschap, waarbij een deel van de film van Pierre Paolo Pasolini 'Het evangelie naar Mat- theus' vertoond zal worden. Dit als vervolg op het thema 'Wie is Je zus?' De sobere zwart-wit film geeft een beeld van het leven van Jezus van Nazareth, gezien door de ogen van de Italiaanse regisseur Pasolini. Met het oog op de lijdenstijd en Pa sen worden de laatste periode van Jezus op aarde en zijn kruisdood be handeld. Onder leiding van ds. D.C. Peters wordt de film besproken. Ie dere belangstellende is daarbij wel kom. Tussen vrijdagavond half elf en za terdagmorgen kwart voor negen is een auto die geparkeerd stond aan de Schelde-Rijnweg opengebroken. Er bleek overigens niets weggeno men te zijn. Philip van der Zee, verbonden aan het Archeon, was samen met zijn vrouw Theresia woensdag 14 maart te gast bij de plattelandsvrouwen, die zich even in een andere wereld waanden. Onderwerpen van ge sprek waren de prehistorische sha- maan en de middeleeuwse verha lenverteller en muzikant. Van der Zee vertelde uitvoerig over de ge schiedenis en cultuur van diverse volken, waarbij dieren en planten een grote rol vervulden. Wolven, herten, schildpadden, hazen, bo men, wervelwind en de zwarte beer kwamen aan de orde. De verteller droeg passende kleding bij de ver schillende onderdelen en gebruikte ook diverse muziekinstrumenten. Ook daarover kregen de dames weer informatie. Voorzitter mevr. A. de Korte-de Vries bedankte het echtpaar Van der Zee voor de sprookjesachtige avond. Zo'n vijftig medewerkers van zorg centrum Ten Anker doen mee aan de playbackshow op 29 maart. Het thema is 'Een eeuw muziek' en aan elk decennium van de twintigste eeuw zal een act gewijd zijn. De voorstelling begint om zeven uur in de grote zaal. Het trapveldje achter de Kreeften straat ligt vol hondenpoep. Dat zei raadslid J.P. Bout (CDA) maandag avond in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling. Hij vroeg of het college hier iets tegen kan onderne men. Zeker nu het weer voorjaar is en er steeds meer kinderen buiten gaan spelen. Volgens wethouder K.A. Heijboer hoort deze vraag echter thuis in de commissie alge meen bestuur en welzijn. Daar zal het CDA de vraag opnieuw stellen. Het bushokje en de fietsenstalling op de Vossemeersedijk staan uit het zicht. Dat maakt dat vandalen er volgens E.Frigge-Hogesteeger (VVD) vrij spel hebben. Dat zei ze donderdagavond tijdens de rond vraag in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Ook het infor matiepaneel dat precies op de Jioek staat met de Molenstraat maakt de situatie onoverzichtelijk. „Het is een onplaats, een gevaarlijke plek. Bovendien worden er ook banden van fietsen lekgeprikt. Het staat uit het zicht van de mensen. Er komen vervelende excessen voor. U kunt zeggen dat het een kwestie van op voeden is, maar er moet iets gebeu ren. Er is echt iets mis met een deel van de jeugd van Tholen." Volgens wethouder K.A. Heijboer van openbare werken worden er door de gemeente en de politie in specties uitgevoerd op dit punt van de weg die eigendom is van de pro vincie. Als die zijn afgerond dan worden de bevindingen besproken met de provincie, zo zei hij. Het gemeentebestuur wil niet de kosten dragen voor het treffen van geluiddempende voorzieningen in basisschool De Ark. Het bezwaar van het schoolbestuur, de Vereni ging voor protestants-christelijk on derwijs te Tholen e.o., zou onge grond verklaard moeten worden, zo is het voorstel aan de gemeenteraad. De lokalen voldoen volgens de Ar- bo niet aan de normwaarde voor de nagalm. Dat toont volgens het schoolbestuur de noodzaak aan om maatregelen te treffen. En omdat ze voortvloeit uit regelgeving van de overheid, zou de gemeente voor de kosten moeten opdraaien. De ge meente vindt echter, dat voor de binnenkant van het schoolgebouw het bevoegd gezag verantwoordelijk is, zoals bij de decentralisatie van de onderwijshuisvesting is vastge legd. De gemeenteraad neemt maandagavond een beslissing. Spoorloos is het thema van de jeugddienst, zondagavond om half zeven in de N.H. kerk. Medewer king verlenen ds. Van der Zande uit Middelburg en de jongerenzang- groep 4 Him uit Stavenisse. De col lecte is bestemd voor de stichting Dorkas voor hulp aan de slacht offers van de aardbeving in El Sal vador, waar ongeveer 100.000 hui zen onbewoonbaar zijn geworden. Voor de aanschaf van nieuwe speel toestellen houdt de Sint Anthonius school 31 maart een sponsorloop. Alle leerlingen van groep 1 tot en met 8 hebben geld ingezameld en als tegenprestatie lopen ze een aan tal keren rond het schoolgebouw. De oude speeltoestellen zijn afge keurd en dienen zo spoedig moge lijk vervangen te worden. De spon sorloop maakt voor het eerst onderdeel uit van de jaarlijkse len temarkt, die zaterdagmiddag 31 maart van twaalf tot vier uur wordt georganiseerd. De markt is ruimer van opzet dan andere jaren met o.a. allerlei spelletjes voor groot en klein, zoals kopgooien, limonade- vissen, spijker slaan, visspel, enve- loppentrekken, spiraal en nog veel meer. Voor de allerkleinsten is er een grabbelton. De werkstukken van de leerlingen zijn ook te zien. Tijdens een creatieve dag zijn de kinderen fanatiek bezig geweest met verschillende materialen en technieken. Directeur R Soffers meldt verder een groots opgezette rommelmarkt. Er is ook koffie met een wafel. In een vol N.H. verenigingsgebouw is zaterdag een diapresentatie gege ven van de buitenlandse reizen en dagtochten die in de zeventiger ja ren gemaakt zijn o.l.v. de toenmali ge hervormde predikant ds. G.J. Voortman. Niet alleen zijn eigen ge meenteleden waren reislustig, uit al le plaatsen van het eiland waren er deelnemers. Oud-reizigers en nabe staanden van deelnemers keken met belangstelling naar de beelden en haalden herinneringen op. Voor ds. Voortman en de bijna veertig aan wezigen was het een geslaagde middag. De Algemene Vrouwenbond hield vorige week dinsdag een genoeglij ke bingoavönd. Om de kas te spek ken hadden de leden zelf voor prij zen gezorgd en dat leverde een groot aantal verrassingen op. Het aantal prijzen werd gecombineerd, anders had men tot ver na midder nacht moeten doorgaan. Na iedere ronde was er een pauze voor een hapje en een drankje. Om half elf waren de prijzen verdeeld, waarna men nog een poosje bleef naborre len. Op 10 april zal Carolien de Leeuw van een bedrijf voor wo ning- en tuindecoraties uit Sint-Phi- lipsland een demonstratie geven van het maken van een paasdecora- tie. OVM geeft zaterdagavond om half acht de jaaruitvoering in de Vossen- kuil. De majorettes openen het pro gramma op mechanische muziek, waarbij de bezoekers ook een bij drage moeten leveren. De tamboers zorgen daarna voor een verrassend optreden op verschillende soorten slaginstrumenten. Na de pauze be gint het opleidingsorkest met be kende tv- en filmmelodieën zoals Mash, Eye of the tiger, Case en Queen in concert. De fanfare voert vier nummers uit, waarvan twee die op 9 juni uitgevoerd zullen worden tijdens het bondsconcours in Win terswijk. OVM komt in de eerste af deling uit met Ross roy en Dioge nes. Dat dit geen saaie nummers zijn, kunt u zaterdagavond in de Vossenkuil horen. Er is ook nog een Donderdag, vrijdag en zaterdag Maandagdinsdag en woensdag ♦Magere hamlappen 1 kg 14,- Jvarkensschnitzel 500 gr. 9,- ♦Bami/nasivlees 500 gr. 6,- Rundvlees met randje 1 kg 13, Varkenshielenl kg Slavinken 5 halen Bacon 100 gram f 2,50 Cornedbeef 150 gram f 2,25 Crèmepaté 100 gram f 1,50 Gyrossalade 100 gram f 1,95 Voorstraat 48 Sint-Annaland Tel. 0166-652448 5,50 4 BETALEN Advertentie I.M. gezamenlijk optreden. De muziek vereniging heeft na de viering van het 75-jarig bestaan vorig jaar dus niet stil gezeten. Hef programma staat onder leiding van Lian Vroeg- op (majorettes), Sjaan v.d. Boom (tamboers), Adrie Luysterburg (op leidingsorkest) en René Hendrickx (fanfare). In de onderlinge competitie van bil jartclub De Treffers liet B. den Hol lander zowel de kortste partij note ren (14 beurten), als de hoogste serie (8 caramboles) en het beste gemiddelde (2,71). De uitslagen: L. van Wezel-C. Burgers 10-7,83; B. den Hollander-J. Etienne 10-5,53; L. van Wezel-J. van Daalen 4,16- 10; B. den Hollander-D. den Hol lander 10-6,26; J. Etienne-P. de Leeuw 10-5,13; D. van Driel-P. Vis 8,33-10; K. Hommel-J. van Daalen 10-7,95; C. Burgers-N. Rooijakkers 5,16-10; D. van Driel-J. Hommel 9,76-10; B. den Hollander-D. van Driel 10-4,28. Op koninginnedag, maandag 30 april, komt er een aubade met heel veel samenzang in plaats van afzon derlijke optredens van VZOS, Acce lerando en mannenkoor. Met deze nieuwe opzet hoopt de Dorpsge meenschap het probleem van de leerlingen die ongeduldig worden van het lange wachten, op te lossen. De twee basisscholen werken met de koren en de muziek het program ma nader uit. Dat werd maandag avond besloten tijdens de jaarverga dering van de Dorpsgemeenschap. Koraalmuziek vanuit de toren opent de festiviteiten. WIK zit in zijn maag met de traditionele oliebollen verkoop omdat de twee bakkers te gelijk met vakantie zijn. Acceleran do wil de rommelmarkt grootser opzetten met meer kwaliteit. De ba sisscholen organiseren weer spelle tjes en 's middags is er de zeskamp op het sportveld met een fancy fair van Olleke Bolleke. 's Avonds be sluit een rondgang van Accelerando met een optocht van versierde fiet sen het programma. Voor 2002 wordt er gedacht aan een grotere kinderoptocht. Zaterdag 24 maart vanaf 9.30 uur haalt Accelerando spullen op voor de rommelmarkt van 30 april. Plaats de gele kaart duidelijk zichtbaar achter het raam, of bel 657099. Advertentie I.M. HBG uit Goes was met 411.000 gulden de laagste inschrijver voor het bouwrijp maken van de derde fase van het bedrijventerrein aan de Bronsgeestweg, achter de Veiling- weg. Er waren totaal zes gegadig den voor dit karwei: Rasenberg uit Krabbendijke schreef in voor 418.600 gulden, Oomen uit Sprun del voor 423.000 gulden, de plaat selijke aannemer gebr. Moerland voor 428.000 gulden, Heijmans uit Roosendaal voor 431.800 gulden en NBM Van Dijck Petit uit Middel burg voor 433.000 gulden. Een ver schil van vijf procent tussen de hoogste en laagste inschrijver is op merkelijk klein. D.V. maandag 26 maart wordt er voor de zending oud papier opge haald. Advertentie I.M. De Casembrootschool had vorige week dinsdag pesten als thema ge kozen voor de ouderavond, die door zestig vaders en moeders werd bij gewoond. Frens Lemeer, deskundi ge van de stichting Jeugdzorg Zee land, hield daarover een inleiding. Daarbij kwam o.a. het verschil tus sen pesten en plagen, de vormen van pesten, de gevolgen daarvan en adviezen aan ouders ter sprake. Na de discussie hierover werden nog enkele filmpjes vertoond, waarin mensen aan het woord kwamen die zelf het slachtoffer van pesten zijn geweest. „Het was een leerzame avond waar vele ouders wat van hebben opgestoken", aldus direc teur G.T. Bril, die nog een kort praatje hield over het reilen en zei len op De Casembrootschool. Ver der gaf voorzitter Tanja van Uden van de medezeggenschapsraad een toelichting bij de taak van de m.r. Vanavond, donderdag 22 maart, houdt De Casembrootschool tussen zes uur en half acht de kijkavond. De afgelopen weken hebben de leerlingen hard gewerkt aan de uit werking van het thema vervoer. Ie dere belangstellende is vanavond welkom. B. en w. stellen de gemeenteraad maandagavond voor om de begro ting 2001 van de stichting de Wezen Armen goed te keuren. Het stich tingsbestuur heeft de cijfers 22 de cember vastgesteld en overeenkom stig de statuten dient de raad zich er ook over te buigen. B. en w. zien geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. W.E. Overbeeke is opnieuw geko zen als diaken van de Hervormde Gemeente. Hij nam vorig jaar af scheid omdat zijn periode van twaalf jaar er volgens de kerkorde op zat. De kerkenraad stelde hem opnieuw kandidaat, samen met G. Gunter, waarbij de meerderheid van de leden de voorkeur gaf aan Over beeke, die zijn benoeming inmid dels heeft aangenomen. Voor het kweekseizoen 2002 heb ben leden van Vogelvreugd in de eerste ronde vrijdagavond tijdens een vergadering in de Wellevaete maar liefst 2390 ringen besteld. Voorzitter K. Bicker, notulist M.C. Goedegebuure en secretaris A. Ba zen werkten de huishoudelijke za ken volgens de agenda af. Na de pauze was er een videopresentatie over korrelvoeding van de firma Nutribird. Veertien leden van tafeltennisver eniging Smash trokken zaterdag avond naar Roosendaal om te kar ten. Op het bochtige circuit bleken de winnaars van vorig jaar op nieuw de sterksten: Diana Heijboer bij de dames en Peter Bazen bij de heren. Beiden kregen een stan daard met een kartafbeelding. Se cretaris Christian van 't Hof reikte in de Salon te Bergen op Zoom de prijzen uit tijdens het eten van spa- reribs, waarvoor 27 deelnemers ^jilÉfifsse Raadslid P.K.M. Stouten (VVD) krijgt schriftelijk antwoord van het college over de hoogte van de drempels die onlangs op verschil lende plaatsen in het dorp zijn aan gebracht. Stouten had al eerder naar uitleg gevraagd. Volgens in woners van het dorp zouden de ob stakels te hoog zijn. Het raadslid wilde weten wanneer hij er de stukken van kon inzien. Volgens ambtenaar W.A. Blaas zijn de drempels niet anders dan in an dere woonkernen, maar krijgt Stouten schriftelijk antwoord op zijn vraag. Stouten vroeg ook of de molen niet opnieuw geschilderd zou kunnen worden. „De witte molen is op dit moment groen. Op 13 maart be stond de molen 200 jaar. Kan er wat aan gebeuren want in de zomer wordt er weer een kadefeest ge houden." Wethouder W.C. van Kempen zeg de toe te bekijken of de molen een extra kwastje kan krijgen. Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. Zaterdag is het open dag in de mo len omdat het 13 maart 200 jaar geleden was, dat de eerste steen voor de huidige molen werd ge legd. De stichting Actief Stavenis se heeft in samenwerking met vrijwillig molenaar Gatze de Moed een programma samenge steld van half tien 's morgens tot half vijf 's middags. Hanneke Wesdorp, kleindochter van mole naar De Moed, zal de versierde molen in gang zetten. In de molen is een tentoonstelling van foto's en krantenartikelen, waardoor de geschiedenis van dit draaiende monument in beeld komt. Juun, koenkelpot, gêêste, stekke, guus, puut. Prachtige Zeeuwse woorden die, met twaalf andere, zijn vastgelegd op een leesplankje in het dialect van onze provincie. Bestuurslid Frank Kousemaker van het Thoolse streekmuseum De Meestoof is de bedenker er van. „Ik was al langer van plan om in het museum een expositie in te richten over het leesplankje, dat velen kennen van de lagere school. De Meestoof heeft een he breeuws plankje in de collectie." Kousemaker verdiepte zich in dit leermiddel en stuitte daarbij op allerlei zaken die ook voor hem nieuw waren. Hij zag bij iemand een Maastrichts leesplankje en die persoon had er ook een uit Tilburg, waar het bij de VVV te koop is. „Toen rees bij mij de ge dachte voor een Zeeuws plank je." De oud-directeur van basis school Ter Tolne keek bewust provinciebreed, omdat alleen Tholen een te eng afzetgebied zou zijn. Hij zocht woorden en sprak daarover met dialectkenner Jan Zwemer. In afwijking van het leesplankje uit het basisonder wijs, beperkte Kousemaker zich niet tot éénlettergrepige woor den, noch lette hij op het gebruik van alle medeklinkers. „Het is toch een beetje een ludiek plank je." Voor de spelling nam hij het Woordenboek der Zeeuwse dia lecten als uitgangspunt. De illus traties bij de woorden zijn door Adri Boxhoorn uit Tholen gete kend. „Zij is ook uit het onder wijs afkomstig." Zelfs de drukker en de sponsor werden in het Thoolse gevonden. Kousemaker overweegt om de musea in Zee land in te schakelen bij de ver koop, want hij wil dat het lees plankje op meer plaatsen in de provincie verkrijgbaar is dan al leen bij De Meestoof. Hij denkt dat er een brede belangstelling voor bestaat. „Het is een hype. Na het uitkomen van ons dona teursblad De Meestove hebben er meerder mensen naar geïnfor meerd." Het leesplankje wordt geïntrodu ceerd op zaterdag 21 april, bij de opening van het nieuwe expositie seizoen. Eerste-Kamerlid drs. H. Eversdijk uit Rilland krijgt dan het eerste exemplaar overhan digd. Predikbeurten Zondag 25 maart THOLEN HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 18.30 u. ds. Den Ouden. HERV. GEM. IMMANUEL 10 u. ds. Balk. GEREF. KERK 10 u. ds. Hoffman, Halsteren. 17 u. ds. Broere. CHR. GEREF. KERK 10 en 18.30 u. ds. Van der Ham, Meerkerk. GEREF. GEM. 10 en 18.30 u. ds. De Jongste. 14.30 u. leesdienst. CHRISTENGEMEENTE 10 u. dhr. Kunst 19 u. zangavond. R.K.-KERK za 19 u. eucharistieviering, zo 11 u. woord-, gebeds- en com muniedienst. OUD-VOSSEMEER HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. De Goei, St. Maartensdijk. 18.30 u. ds. Van de Zande, Middel burg (jeugddienst). GEREF. KERK 10 u. ds. Lingen, Haamstede. CHR. GEREF. KERK 10 u. ds. Van der Zwan. 14.30 u. ds. v.d. Ham, Meerkerk. 18.30 u. leesdienst. GEREF. GEM. IN NED. 10, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. R.K.-KERK za 17.30 u. woord-, gebeds- en communiedienst. zo 9.30 u. eucharistieviering. SINT-ANNALAND HERVORMDE GEMEENTE 10 u. kand. Prins. 18 u. ds. Hoek. GEREF. GEM. 9.30 en 18 u. leesdienst. 14.30 u. stud. Van Boven, di. 27/3 19.30 u. stud. Brugge. GEREF. GEM. IN NED. 9.45, 14.15 en 18.15 u. leesdienst. STAVENISSE HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. Verboom, Bleskensgraaf. 18 u. ds. Kommers. OUD GEREF. GEM. 9.30, 14 en 18 u. leesdienst. SINT-MAARTENSDUK HERVORMDE GEMEENTE 9.30 u. ds. Hoek, Sint-Annaland. 14.30 u. ds. Roodsant, Dirksland. HERV. GEM. REHOBOTH 10 u. ds. Bosma, Den Haag. 19 u. ds. De Goei. OUD GEREF. GEM. 9.30, 14.30 en 18.30u. leesdienst. vr 23/3 19.30 u. ds. v.d. Meer, Wer kendam. GEREF. GEM. IN NED. 9.30 en 18.30 u. leesdienst. SCHERPENISSE HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 u. ds. Lohuis. GEREF. GEM. 9.30, 14 en 18.30 u. leesdienst. VRIJE HERVORMDE GEM. 9.30 en 14.30 u. ds. Van der Sleen. POORTVLIET HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. Snijder, Oud-Vossemeer. 18 u. ds. Lohuis, Scherpenisse. GEREF. KERK 10 u. ds. Broere. 14.30 u. ds. Lingen, Haamstede. GEREF. GEM. 10 en 18.30 u. stud. Van Boven, Benthuizen. 14.30 u. leesdienst. do 22/3 19.30 u. ds. Moens, Goes. SINT-PHILIPSLAND HERVORMDE GEMEENTE 9.30 (H.A.) en 17 u. ds. Klein. GEREF. GEM. 9.30 en 15 u. leesdienst. OUD GEREF. GEM. 9.30, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. ANNA JACOBAPOLDER GEREF. KERK 10 u. ds. v.d. Gauw, Maasland (H.A.). Nu de woningbouw in de Muijepol- der een eind gevorderd is, wil de ge meente overgaan tot aanleg van de definitieve bestrating in de Meer koet-, Reiger- en Sternlaan. De plaatselijke aannemer N. de Rijke was met 49.500 gulden, exclusief btw, de laagste inschrijver. Bolier zat daar heel dichtbij met ƒ49.928,46. Op een meeslepende manier vertelde mevr. Boxhoorn uit Tholen onlangs bij de Plattelandsvrouwen over het vorstenhuis. Volgens haar is er eigen lijk niets nieuws onder de zon in ver band met de heisa rondom kroonprins Willem-Alexander en zijn Argentijn se vriendin Maxima. Bij het vorsten huis is het door de geschiedenis heen vanaf het ontstaan in 1815 altijd al ge weest, dat koningen en prinsen onge wenste huwelijken sloten of wilden sluiten. De zoon van Willem III, die eigenlijk koning Willem IV had moe ten worden, hing zijn koningschap aan de wilgen en vertrok naar Parijs, toen hij niet mocht trouwen met een onbelangrijk gravinnetje. Dat zijn va der Willem III, na de dood van zijn vrouw, de 40 jaar jongere Duitse Em ma trouwde, zinde helemaal nie mand. Zeker zijn zoons niet en daar mee kwam het ook nooit meer goed. Emma echter bleek een schot in de roos. Zij was een vriendelijke, socia le, maar ook strenge koningin, die ook haar man perfect onder de duim had. Ze schonk hem een dochter: Wil- helmina. Ook dat betreurde Neder land, want wat was nu een meisje? Toen de koning stierf, werd Emma re gentes en dat deed ze met verve. Ze bemoeide zich echt met de zaken en was heel geïnteresseerd in het volk. Onder haar bewind werd het aantal kiesgerechtigden uitgebreid van 300.000 naar 800.000. Toen Wilhel- mina 18 jaar was, werd zij koningin. Emma trad terug. In 1901 trouwde Weekenddienst HUISARTSEN Zaterdag 24 en zondag 25 maart Tholen, Poortvliet, Oud-Vosse meer en Scherpenisse (dr. Padt): dr. Mellema, Tholen, tel. 602377. St.-Maartensdijk, St.-Annaland, Stavenisse en Scherpenisse (dr. Janssen en dr. Panis): dr. Van de Berge, St.-Annaland, tel. 652400. St.-Philipsland en Nieuw-Vosse- meer: dr. De Groot, Nieuw-Vossemeer, tel. 502545. TANDHEELKUNDIGE HULP tandarts Willebrands Bakker, Ber gen op Zoom, tel. 0164-233723. DIERENARTS W. BRONS Tholen spr.u. za 11-12 u., Poortvliet za 8.30-9 u., tel. 0166-662596. KRAAMZORG Kraamcentrum Rondom de Ooster- schelde, tel. 0113-249222. Verloskundige (voor Tholen en Oud-Vossemeèr): tel. 604969. Homecare (24 u. per dag), tel. 0113-232924 of 0115-615595. ROLSTOELVERVOER Personen(rolstoel)vervoer Ned. Ro de Kruis afd. Tholen. Voor reserve ringen tel. 653334. CENTRUM THUISZORG Dr. Tazelaarstraat 1, St.-Maartens- dijk. In het Centrum Thuiszorg zijn gehuisvest: Oosterschelde Thuiszorg Bereikbaar ma t/m vr 8.15-15.30 u» tel. 0166-663577 (Hoofdkantoor: Hollandiaplein 1, Goes, tel. 0113- 249111 (24 u. per dag). Uitleen verpleegartikelen: St.-Maartensdijk, ma t/m vr 13-14 u.Tholen, ingang Regentessestr. ma t/mvr 18.30-19 u. Maatschappelijk werk Ma t/m vr 8.30-9.30 u„ tel. 0166, 662055. Voor dringende vragen en hulp buiten kantooruren (noodsitu aties) tel. 0118-628743. Meldpunt vrijwillige hulp aan huis Op werkdagen van 10 tot 12 u., tel. 0166-663784. HUISARTS.LABORATORIUM Voor bloedafname en afgifte van materiaal. Tholen: ma t/m vr 8.30-9.30 u. Oud-Vossemeer: di en do 9-9.30 u. St.-Annaland: ma, di en vr 9-10 u. Stavenisse: ma en wo 9-9.30 u. St.-Maartensdijk: ma, di, wo, vr 9-10. Poortvliet: ma en do 9-9.30 u. St.-Philipsland: ma en do 9-9.30 u. INDICATIEORGAAN (RIO) Maartenshof 5, Sint-Maartensdijk, tel. 0166-664196. WELZIJN VOOR OUDEREN Maartenshof 6, Sint-Maartensdijk, tel. 0166-662293. WERKGROEP GEHANDICAP TENBELEID Hulp bij problemen, vragen en klachten, tel. 603342. TUBERCULOSEBESTR. Bus GGD, Molenvlietsestr. 11 Tholen, elke wo 10-11.30 u. Op af spraak tel. 0118-418395. PATIENTENVER. Advies- en informatielijn NPV Tholen 602507 en 653146; Sint- Philipsland 572342 of 572530. Vrij willige thuiszorg 0166-605166 of 0166-664585. PATIËNTENPLATFORM Ma en do 9-12 u., tel. 0113-249389. CONSULT. ALC. EN DRUGS Afspraken tel. 0113-222222. TELEFON. HULPDIENST tel. 0118-615551, 0118-636251 (chr.); kindertelefoon 0800-0432 (gratis). KINDERMISHA NDELING Bureau vertrouwensarts, tel. 0118- 628800. JONGERENINFORMATIEPUNT Markt 58 (achterom), Sint-Maartens dijk, di 15-17 u.,vr 19-21 u. ALZHEIMER Informatieverstrekking en gespreks partner bij dementie, tel. 030- 6596285. LAAT LEVEN Hulp bij ongewenste zwangerschap, 06-0730. BLUF VAN M N LUF Opvangtehuis voor vrouwen, tel. 0118-469869. KINDEROPVANG Kinderdagverblijf en gastouderbu reau tel. 0166-604574. JONGERENWERK Jeugd- en jongerenwerk tel. 0166- 662024. STORINGEN ENERGIE Tel. 0800-229596. HOOGWATERSTANDEN Donderdag 22 t/m vrijdag 30 mrt. donderdag 22 2.17-14.37 vrijdag 23 2.57-15.17 zaterdag 24 3.27-15.47 zondag 25 5.02-17.17 maandag 26 5.32-17.52 dinsdag 27 6.07-18.27 woensdag 28 6.37-18.57 donderdag 29 7.07-19.32 vrijdag 30 7.42-20.07 zo 25/3 5.05 u. NM Tijden gelden voor Stavenisse. Voot; Gorishoek steeds twee minuten lan ter. Voor uitgebreidere informatie, bel het KNMI tel. 0900-9771. Omroep Tholen is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 107,5 MHz. Omroep Zeeland radio op 101,9 MHz (ether) of 87,6 MHz (kabel). Wilhelmina, ook weer met een Duitse prins, maar dat huwelijk was evenmin een succes. Na verschillende teleur stellingen werd Juliana geboren, die dol was op oma Emma. Toen die in 1934 op 75-jarige leeftijd overleed, kwamen 90.000 mensen afscheid van haar nemen. Presidente mevr. Sturris bedankte mevr. Boxhoorn voor haaf prachtige verhaal. Doordat ze het zö beeldend vertelde, leek het wel of ze zelf verschillende keren bij koningi# Emma op de koffie was geweest. j ZIE VERDER PAGINA 3 IfWOkt' Streekmuseum De Meestoof introduceert een Zeeuws leesplankje, een idee van bestuurslid Frank Kousemaker.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 2