„Op den duur verlangt consument toch weer naar lekker stukje vlees" Vijfde generatie op visite bij oma Geuze 'In de zomer wordt het voor fietsers heel mooi' Kunst moet herkenbaar zijn maar ook uitdagend Tholen koopt meer in door mond- en klauw ze er affaire AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Zomertijd Dieven aan de haal met tien bessenstruiken en 75 palen Donderdag 22 maart 2001 57e jaargang no. 18 "y\/\Prél Mishandeling, vernieling, diefstal en belediging in Sint-Maartensdijk Vanavond bloed geven Rode Kruis Emotionele waarde Akkerrandenbeheer op 41 ha in Thoolse polders In het kader van de subsidieregeling agrarisch natuurbe heer is op Tholen voor een oppervlakte van 41,17 hecta re akkerranden een bijdrage toegekend. De stichting a- grarisch natuur- en landschapsbeheer Tholen is er blij mee. Naast de landbouw zijn het landschap, de fauna en de recreant er bij gebaat, meent voorzitter W.D. van Doorn. Een kleurig lint met een lengte van ruim 68 kilo meter zal in de Thoolse polders zichtbaar worden. De akkerranden moeten 1 mei 2002 gerealiseerd zijn en zes jaar lang op dezelfde plek blijven liggen. Kruidenmengsel Verordening wordt dwingend element Deze week Vijf geslachten in een familie is zeker niet alledaags. Maar datje als boreling van vijfenhalve week zelfs nog twéé betovergroot moeders hebt, is helemaal bijzonder. In zorgcentrum Ten Anker in Tholen kreeg de 95-jarige E. Geuze-van As vrijdag bezoek van haar achterachterkleinkind Eline Verloop. Ook de andere betovergrootmoeder, mevrouw B. Stam-Hak (90) uit Nieuw- Lekkerland, was van de partij. De kleine liet alle belangstelling gelaten over zich heen komen en sliep door de druktes heen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur: Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sint-Maartensdijk is rond het week einde geconfronteerd met mishan deling, vernieling, diefstal en bele diging. Zaterdagavond om kwart voor negen is een echtpaar uit de smalstad mishandeld door een nog onbekende man. De laatste zat sa men met een vrouw in een auto waarvan het alarm afging. Toen de passerende man vroeg of het alarm uitmocht, werd de onbekende be stuurder boos en begon hij de man te slaan en te schoppen. Zijn vrouw, die probeerde de mishandeling te voorkomen, kreeg zelf ook klappen. Het echtpaar moest voor behande ling naar een huisarts. De man had een pijnlijke borst en hals en een zwelling in het gezicht. Zijn vrouw moest worden gehecht boven haar oog. De politie heeft geen aanhou dingen verricht en zoekt nog naar de onbekende dader. Diezelfde zaterdagavond om kwart over tien is in de Kaaistraat een 32- jarige Tholenaar aangehouden we gens belediging van agenten. De politie was in Sint-Maartensdijk om iemand anders aan te houden, waar mee de 32-jarige man zich bemoei de. De politie vroeg hem zich te verwijderen, maar in plaats daarvan beledigde hij de agenten in het bij zijn van tientallen mensen. Dat pik te de politie niet, zodat er proces verbaal werd opgemaakt. Van het Scheldecollege in Sint- Maartensdijk werden tussen vrij dagavond half tien en zaterdagmor gen half twaalf 13 ruiten vernield, wat duizenden gulden schade ople verde. De politie heeft nog geen da ders kunnen achterhalen. Tussen zondagavond elf uur en maandag morgen half elf zijn er vernielingen gepleegd aan een geparkeerde auto in de Blauwstraat. De achteruit was vernield en er was een band lek. Honderden guldens schade was het gevolg. In de Kaaistraat in Sint- Maartensdijk is donderdag uit een auto een doos met 15 sloffen siga retten en een doos sigaren gestolen. Volgens de politie bedragt de waar de van de buit enkele tientallen honderden guldens.' Het Thoolse Rode Kruis organiseert vanavond, donderdag 22 maart, in Meulvliet weer een bloedafname. Tussen half zeven en negen uur is er gelegenheid om een halve liter bloed te geven. Vrijwel iedereen vanaf 18 tot 70 jaar met een goede algemene gezondheid kan bloeddo nor worden. De bloeddruk wordt in Meulvliet gemeten, vooraf wordt er ook bloed geprikt en de temperatuur geregistreerd. Ter controle dient ook een lijst met 53 vragen inge vuld te worden, zodat het Rode Kruis niet over één nacht ijs gaat. Het bloed is echter hard nodig voor operaties, e.d. Vrouwen mogen per twaalf maanden drie keer bloed ge ven en mannen zelfs vier keer. Er moet wel een periode van tenminste negen weken liggen tussen twee op eenvolgende bloeddonaties. Het Thoolse Rode Kruis verwacht van avond weer vele inwoners in Meul vliet. In de nacht van zaterdag op zondag kan om twee uur de klok een uur vooruit gezet worden, want de zo mertijd gaat weer in. Op de avonden zal het dan weer langer licht zijn, waardoor er bijvoorbeeld voorjaars werkzaamheden in de tuin uitge voerd kunnen worden. Overigens waren de weersomstandigheden in de eerste helft van deze week wei nig voorjaarsachtig met lage tempe raturen en veel regen. Maar zondag gaat de zomertijd in elk geval in en dan is het wachten totdat het zonne tje weer langzaam, maar zeker ho ger komt te staan. Je kunt het maar nodig hebben. Uit een boomgaard aan de Nieuwland- seweg in Tholen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag een aan tal bijzondere dingen gestolen. De dieven gingen er namelijk vandoor met tien aalbessenstruiken, twee rollen gaas, vijftig tonkinstokken en 75 boompalen. De totale schade be draagt volgens de politie enkele honderden guldens. Monument verdronken dorpen. Gedeputeerde staten staan positief te genover het oprichten van een monu ment voor verdronken dorpen. De stichting cultureel erfgoed Zeeland is gevraagd een projectopzet te schrij ven. Het idee komt van de in Scherpe- nisse geboren journalist Kees Slager. Dierenarts W. Brons is zelf ook schapenhouder. Zijn dieren staan in een halfopen stal. Volgens Brons is dat ideaal omdat er veel ventilatie is. „Schapen zijn niet zo gevoelig voor kou, maar wel voor vocht", aldus Brons. Ook in Nederland is er sinds gisteren sprake van een uitbraak van mond en klauwzeer. Op boerderijen in Olst (Overijssel) en Oene (Gelderland) is volgens het ministerie van landbouw de ziekte geconstateerd. De Tweede Kamer is kwaad op verantwoordelijk minister Brinkhorst Die had het vervoersverbod langer moeten laten duren. Thoolse ondernemers in de voedingssector vonden de onderbreking echter uitstekend. Als het ver voersverbod een week langer had geduurd, waren de voorraden op ge weest Gedurende het vervoersgebod aten de mensen meer vis, kip en kal koen en werd er ook een runderlapje extra ingekocht Inmiddels is er weer een vervoersverbod ingesteld naar aanleiding van de recente ontwikkelin gen. Dierenarts Brons uit Poortvliet hoefde gedurende de vorige verbods periode niet in actie te komen. Hij waarschuwt de boeren wel de lamme rende ooien uit de wei te halen. Het vochtige weer zorgt voor onderkoelde kleintjes als die in het open veld worden geboren. De visboer klaagt niet. Zowel vishan- van de veeziekte meer vis eten. Hij del de Eendracht in Tholen als in iets mindere mate zijn collega Bout, heb ben de verkoop zien toenemen. Bei den hopen dat, wanneer zaken als BSE en mond- en klauwzeer achter de mg zijn, veel visklanten blijvende afnemers worden. Vorige week vrij dag en zaterdag was het in de winkel van vishandel Bout in Tholen flink drukker, vertelt de woordvoerster. „Vooral veel vreemden van over de brug", registreert ze. „Maar of dat nu aan de kwestie rond mond- en klauw zeer ligt, kan ik niet zeggen." Ze heeft niet de indruk dat Tholenaren zich grote zorgen maken en zich snel van hun stuk laten brengen. „We zijn nog al nuchter hier." Ook de omzetstijging in België viel haar mee. „Toen be kend werd dat er sprake was van BSE (gekke koeienziekte-red.) gingen de Belgen meer op vis over dan nu. We hebben twee bakwagens rijden in België. Er werd wel iets meer vis ge geten, maar niet datje zegt: Het komt door de uitbraak van mond- en klauwzeer." Kees van de Velde van vishandel De Eendracht zegt wel degelijk te kun nen merken dat mensen als gevolg hoort het aan de opmerkingen die daarover bij de viskramen worden ge maakt. „Vorige week vrijdag en zater dag was het heel druk. Merkwaardig, na een omzetdaling op woensdag. We hoorden dat mensen toen vlees zijn gaan hamsteren." In het weekeinde haalde De Eendracht de schade in. Omzetplussen van 20 procent. „Maar hoofdzakelijk van mensen van over de brug. De mensen waren bang dat er geen vlees meer zou zijn en gingen over op het eten van vis. We wachten maar af of, als de narigheid over is, ze vis blijven eten." De Eendracht verkocht vooral veel nieuwe haring. „Maar ook kabeljauw. De verse zalm vloog de deur uit. Die is ook met 14,95 de kilo betaalbaar. Voor kabeljauw betaal je al gauw 25 gulden per kilo." Van de Velde zegt overigens weinig last te hebben van het visverbod in de Noordzee zoals dat door de Nederlandse regering is uitgevaardigd. „De prijzen zijn wel wat hoger. Vooral voor schol, tong en kabeljauw. Wij importeren uit Dene marken en Noorwegen. Daar zijn de prijzen ongeveer hetzelfde gebleven." Van de Velde vindt de vleessector on danks allerlei veeziektes toch een ge duchte concurrent. Zolang een var kenskarbonade een tientje per kilo kost, is vis niet goedkoop." Hij is niet zo gebonden aan vangsten in de Noordzee. De Eendracht ge bruikt voor bijvoorbeeld zijn lekker bekken en kibbeling een vissoort die de naam Heek draagt en voor de kust van Namibië (Afrika) wordt gevan gen. Van de Velde heeft niet de indruk dat zijn klanten uit angst voor ziektes lie ver vis dan rundvlees eten. Dat is vol gens dierenarts Brons uit Poortvliet ook nergens voor nodig. In 1834, zo staat in The British Medical Journal van deze maand, liepen drie veeartsen mond- en klauwzeer op nadat ze met opzet rauwe melk van een besmette koe hadden gedronken. Ze kregen blaren op handen, voeten, in de mond en op de tong. Ook keelpijn en koorts. Na het ontstaan van de laatste blaar bleken de patiënten binnen een week te zijn genezen. Brons hoefde zelf niet in actie te ko men na ingang van het vervoersver bod. Hij vindt de maatregelen van de rijksoverheid 'bar voorzichtig'. Ook vindt hij de maatregelen snel en ri goureus doorgevoerd. Toch veroor zaakte het verbod op sommige plaat sen op het eiland wat ongemak, weet Brons. Eigenaren van schapen die moesten lammeren, mochten de die ren niet uit de wei naar de stal vervoe ren. „Het hangt van het weer af hoe dat afloopt. Een schaap kan veel heb ben. Maar bijvoorbeeld een Texelaar lamt niet gemakkelijk. Daarbij is hulp van de mens nodig, anders komt zo'n lam dood ter wereld. En loopt de ge boorte wel goed, dan is het lam vaak nat. Is het dan te koud buiten, dan raakt het diertje onderkoeld en loopje de kans dat het alsnog dood gaat." Brons ziet hier en daar op het eiland wel volle stallen. „De rammen kon den voor het offerfeest van de isla mieten niet weg. Dat gaf wat proble men bij veehouders waar de ooien vroeg in het jaar, zeg maar januari, hadden gelamd. Die lammeren zijn nu gegroeid en de planning is door de mond- en klauwzeer in de war ge stuurd." Tholenaren zijn volgens Brons vol doende inventief om door het nemen van maatregelen narigheid voor de dieren te voorkomen. „Er worden noodvoorzieningen aangelegd. De schapen krijgen daardoor voldoende beschutting." Brons verwacht toch een financieel effect voor de schapen houders. „Straks komt er veel aanbod van slachtdieren. Weinig Nederlan ders eten schapenvlees. Dat beïn vloedt de prijs. Veel schapenvlees wordt geëxporteerd. Met name naar Frankrijk. Normaal gesproken zijn de Engelsen daar onze grootste concur rent. Die hebben nu ook grote proble men, dus mogelijk heeft Nederland daar voordeel bij." Het meest logische lijkt het voorko men van de ziekte door de dieren met een antistof te injecteren. Brons is daarvan een voorstander. Het voor komt een enorme verbranding van goede dieren. Hij wijst op de emotio nele waarde die schapen en runderen voor de fokker hebben. Die zien, als gevolg van het anti-vaccinatiebeleid, in hun ogen gezond vee afmaken. ZIE VERDER PAGINA 9 Akkerrandenbeheer is in trek bij de boeren. Eerder was in Zeeland 300 hectare in een mum van tijd volgete- kend en toen daar vorig jaar 100 hec tare bovenop werd gedaan, meldden zich veertig liefhebbers. Onder hen de kersverse Thoolse stichting, die in een paar weken tijd tot stand kwam en namens 23 agrariërs een aanvraag indiende. De volgorde van binnen komst én loting bepaalden vervol gens de toekenning. „Wij werden als vijfde getrokken. Op dat moment was nog 41,17 ha beschikbaar en we hadden 75>ha aangevraagd", legt Van Doorn uit. Toch ziet hij de uitkomst niet als een tegenvaller: „35 aanvra gers hebben immers niks gekregen, terwijl wij er wél bij zijn." Het bete kent dat de 23 deelnemers minder zullen krijgen dan ze hadden ge vraagd. De stichting gaat zich nu al lereerst met die verdeling bezighou den. „We willen zo weinig mogelijk mensen teleurstellen. Het betekent dat we de breedte waarschijnlijk overal op zes meter zullen houden en dubbele stroken zullen schrappen." De toegekende oppervlakte is goed voor een zes meter brede strook met een totale lengte van 68,6 kilometer. De gedachte achter akkerrandenbe heer is, om de verscheidenheid aan soorten van flora en fauna te vergro ten en akkervogels te behouden. Boeren moeten daartoe stroken grond (6 tot 12 meter breed) inzaaien met een kruiden- of bloemenmeng- sel (12 tot 15 soorten) en deze zes jaar laten liggen. Er wordt een toe slag van zo'n 56 cent per vierkante meter voor betaald. „Daarvan wordt 97% uitgekeerd aan de deelnemers en 3% is voor de kosten van de stich ting", zegt secretaris-penningmees ter J. van Vossen. Had men aanvan kelijk het gebied rond Poortvliet en Sint-Annaland op het oog, de be langstelling bleek veel ruimer. De akkerranden komen grofweg vanaf de Moggershil- en Uiterst Nieuw- landpolder te liggen, in de Noord, Malland, Noordweihoek, Joanna Maria-, Priestermeet- en Hollaere- polder, in de Roolandpolder en ten zuiden van Poortvliet vanaf de Klaas van Steenlandpolder tot de Schaker- loopolder. Op 1 mei volgend jaar moeten de gebieden ingericht zijn, dus kan er dit najaar al ingezaaid worden. Aangezien er spuit- en teeltvrije zo nes langs waterlopen zijn ingesteld wat de akkerbouwer inkomstender ving oplevert, is het akkerrandenbe heer een uitkomst. „Dan wordt zijn strook grond betaald", zegt G.L.D. Gaakeer die het stichtingsbestuur completeert. In dat bestuur is een plaats gereserveerd voor de georga niseerde landbouw, terwijl statutair ook de wildbeheereenheid er zitting in heeft. De organisatie wedstrijdwe zen jachthonden gaf de stichting 2500 gulden als startsubsidie. De Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet heeft ondersteuning toegezegd. ZIE VERDER PAGINA 3 Kunst op Tholen moet vooral herkenbaar zijn maar mag ook prikke lend en uitdagend zijn. Dat het beeldende kunstbeleid voortgezet moet worden, daar waren de raadsleden in de commissie algemeen bestuur en welzijn het donderdagavond wel over eens. Bij de manier waarop dat moet gebeuren, werden echter de nodige kanttekeningen geplaatst. Het college wil dat een bepaald per centage van een nieuw gebouw of bestemmingsplan wordt besteed aan een kunstwerk. Dat zou vast moeten worden gelegd in een gemeentelijke verordening. Verder willen b. en w. geld opzij gaan leggen voor het uit voeren van het beleid. Een en ander staat in de nota 'Tholen, je kunt er niet om kunst heen' dat als discus siestuk op tafel lag. De SGP stelde dat kunst in een be paalde behoefte voorziet, maar dat het 'herkenbaar, passend en betaal baar' moet zijn. Maar ook dat de be volking er achter moet staan, zo zei M.J. Klippel. „Met de aanschaf ben je er niet. Het onderhoud kost ook geld. Maak daar een reserve voor." Verder wilde hij weten of een en an der al doorgerekend was. Begrotin gen kloppen niet altijd, zo zei hij. Op dit punt kreeg de SGP steun van de PvdA. Ook M.A.E. Velthuis vroeg naar de financiële uitwerking van het beleid. Maar zij stelde dat kunst ook uitdagend en prikkelend mag zijn. Zij haalde een project aan in een stadswijk met videoportret ten van bewoners die gedurende een maand in de huiskamers werden ge projecteerd door heel het stadsdeel. „Het bracht de hele wijk in bewe ging-" ZIE VERDER PAGINA 9 Jacob van Burgh zag in 35 jaar Betho in Tholen groeien Penningmeester mevr. Boogaard-Bolier neemt na 40 jaar afscheid van dorpsgemeenschap Jubilerend muzikant Bram Boon pendelt tussen Accelerando en Concordia EN VERDER... Sint-Philipslander hoort zes maanden eisen voor ontucht met dochter Vrije Hervormde Gemeente koopt Rabobank Scherpenisse Redder Geelen krijgt oorkonde van gemeente Tholen Leontien Zijlaard regeert in Ronde van Oud-Vossemeer, Johan van Dijke knap 4e bij sportklasse A DE EERSTE VOGEL HEEFT DE VETSTE WORM Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Moeder Ellen Verloop-Stam (een dag eerder 20 geworden) en vader Wim Verloop zitten trots met hun dochter - op 6 februari in Alblasserdam ter wereld gekomen - op de bank in de zithoek van het zorgcentrum. „Vreselijk leuk om dit te beleven", zegt Ellen. Eline is een stevige baby die bij de geboorte al ruim negen pond woog. In de gangen van Ten An ker keek ze nog fel uit haar oogjes, maar eenmaal bij al die oma's en opa's gearriveerd, gelooft ze het wel en sluit haar kijkers. Zelfs voor de foto gaan ze niet meer open. Want daarvoor is het hele gezelschap in Tholen verzameld: deze bijzondere familiegebeurtenis moet vastgelegd worden. Mevrouw Geuze-van As kan het allemaal niet zo goed meer zien, maar is nog helder en vindt alle drukte best leuk. Van haar achterachterkleinkind heeft ze even het wangetje beroerd. „Ik ben nog steeds dezelfde", stelt ze nuchter vast. Mevrouw Geuze komt uit Poortvliet, waar haar man begrafenisondernemer was en bla den bezorgde. Ze heeft het prima naar de zin in Ten Anker. Ook de man van mevrouw Stam-Hak verzorgde begrafenissen. En de grootouders van Eline - Jac. Stam en E. Stam- Geuze (beiden 38) - werken eveneens in de uitvaartverzorging. Toevallig allemaal, maar toch, zegt de 62-jarige overgrootvader M. Geuze uit Nieuw-Lekkerland, die als schilder bij Sakko in Tholen begon en veertig jaar geleden zijn geboortestreek verliet. Dat zijn moeder zo oud wordt, is niet helemaal verwonderlijk. Haar vader werd ook in de negen tig. Hoewel mevrouw Stam-Hak als enige van tien kinderen nog in leven is (ze heeft nog nooit in het ziekenhuis gelegen), bereikten diverse broers en zussen ook respectabele leef tijden, vertelt haar 62-jarige dochter K. Stam-Stam uit Kinderdijk. Een zus van Geuzes vader - 'tante Koos' - mocht zelfs ouder dan honderd worden. Dus dat belooft nog wat voor de kleine Eline. En gezond zijn al die opa's en oma's ook. „We roken geen van al len", geeft Geuze een verklaring. „Zijn zelfs fel tegen", vult zijn kleindochter Ellen aan. Ellen Verloop met haar dochter Eline tussen de betovergrootmoeders E. Geuze-van As (rechts) en B. Stam-Hak. Achter v.l.n.r. overgrootmoeder K. Stam-Stam, grootouders Jac. Stam en E. Stam-Geuze en overgrootvader M. Geuze. A

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1