Dertig nieuwe banen bij De Betho Bebouwde kom Poortvliet verruimd m VERJflflL =l J Comité smalstad rekent op vijfhonderd reacties Nieuwe gidsen voor de Thoolse natuurgebieden 'Rode Kruis denkt niet na' Geen staking, maar brieven naar koningin Ondanks afvloeien van werk naar lage-lonenlanden Veel ervaring met jeugdwerk Donderdag 15 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Controles Tholen en St.-Philipsland Kortere wachtlijsten, meer banen en meer werk. Het gaat goed met het werk voorzieningsschap De Be tho, zegt directeur A.W. Leenhouts. „We hebben een positief resultaat van enkele tienduizenden gul dens." Belangrijker dan het bedrijfseconomische resultaat vindt hij het ef fect van zijn instelling op de werkgelegenheid. „Dit jaar hebben we de moge lijkheid vijftien nieuwe mensen aan te nemen. Als alles goed gaat, volgend jaar weer vijftien." Langere wachtlijst Meer subsidie Meubelindustrie weg Kwaliteit in huis Begraafplaatsen Gunstige vooruitzichten Weegschaal Plantenwerkgroep verzorgt cursussen H.A. Polderman wedt voor sparen van het milieu Onenigheid Plaatwerker/spuiter Verjaal De multimedia specialist de regio Hoewel in heel zuid-Nederland op diverse scholen leerkrachten aan het staken zijn geslagen, bleef het in Tho- len rustig. Alleen de school voor spe ciaal basisonderwijs De Veste in Tho- len hield een actie. Via een brief werden de ouders op de hoogte ge steld van het feit dat de kinderen sa men met het personeel maandagmid dag zouden gaan praten over wat er op school nog zou kunnen verbeteren. De leerlingen maakten er vervolgens brieven over (met een tekening erbij). Die werden verstuurd aan de konin gin en kopieën ervan gingen naar de regering ih Den Haag. Bijvoorbeeld deze brief: „Uwe majesteit, ik zit op de Veste. De juf werkt zeer hard. Ze zit soms tot 10 uur op school. Ze heeft een klasse-assistent nodig. Wilt u daar voor zorgen. Vriendelijke groeten." Of wat dacht u van deze kernachtige boodschap: „Aan koningin Beatrix. We hebben niet genoeg juffen." Bovenschools directeur L.A. Helle- mons van de Thoolse openbare basis scholen staat achter de actie. „Er is in Tholen niet gestaakt en ook ik zal dat niet doen. Hoewel de vakbond AOB heeft opgeroepen tot staking, heeft de bond van schoolleiders dat niet ge daan. En ook het CNV wacht nog af. Maar ik sympathiseer zeker met de gedachte achter de staking", aldus Hellemons. „De voornaamste punten zijn de kwestie van het tekort aan leerkrachten en de staat en het schoonmaken van de gebouwen." Wat dat laatste betreft, wil Hellemons wel even kwijt dat het schoonmaak bedrijf geen blaam treft. „Ze doen wat ze kunnen binnen het huidige budget. En omdat ook de schoollei ders, de leerkrachten en ouders bij springen, lukt het nog. Maar het is na tuurlijk geen gezonde zaak dat een leerkracht na schooltijd nog de wc's moet gaan schrobben. Er moet ge woon tien tot twintig procent budget bij", aldus Hellemons. Ook het tekort aan leerkrachten is volgens hem nij pend. „Voortdurend moet de school leider voor de klas, omdat er via de invallerspool niemand te krijgen is. Maar dat houd je niet vol. Je admini stratieve zaken blijven dan liggen en moeten vaak 's avonds worden ge daan. Collega's offeren ook vaak ADV-uren op en komen dan terug. Het is geen kwestie van budget, want dat is er wel. Maar er zijn gewoon geen poppetjes genoeg." Hellemons zou graag zien dat minister Hermans van onderwijs een regeling zou ma ken waardoor onderwijs- of klasse assistenten gemakkelijker aangesteld kunnen worden. „Dat kan nu ook wel, maar als er een leerkracht komt, kun je natuurlijk niet meer van je klasse assistent af. Die heeft ook een rechts positie. En dat is wel een dilemma. We hebben geld, maar zijn niet hap pig dat meteen in te zetten voor assis tenten. En dat is het stukje dat Her mans erop moet zetten. Naast na tuurlijk het al in gang gezette beleid om het slechte imago van de leer kracht op te vijzelen. Er moeten ge woon weer meer mensen naar de pa bo." Toch wil Hellemons niet te veel mopperen. „We mogen ons gelukkig prijzen dat we hier in Tholen zitten. Wat onderhoud van de gebouwen be treft, hebben we echt geen klagen. Wel moeten er meer schoonmaakuren komen." De politie heeft maandag controles gehouden op het dragen van de gordel en op de snelheid. Dat ge beurde aan de Rijksweg te Sint- Philisland en de Nieuwe Postweg te Tholen. Drie van de gecontro leerde bestuurders kregen een pro- ces-verbaal voor het overtreden van de maximumsnelheid (op bei de wegen 80 km per uur). Daar naast kregen vijftien mensen een bekeuring omdat ze hun gordel niet om hadden. De Betho, met de hoofdvestiging in Goes en vertegenwoordigd in zes Zeeuwse gemeenten waaronder Tho len, is een onderdeel van de sociale werkvoorziening in Nederland. De Wet sociale werkvoorziening (WSW) geeft gemeenten subsidie voor het scheppen en instandhouden van ar beidsplaatsen voor arbeidsgehandi capten. De gemeente is vrij in de wij ze waarop zij die arbeidsplaatsen realiseert. De doelgroep, zegt het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, is nauwkeurig afgebakend door een scherpe omschrijving en indicatie door onafhankelijke commissies. De indeling in handicapcategorie is geba seerd op de ernst van de handicap. De WSW richt zich op werknemers tot 65 jaar met een zodanige lichamelij ke, geestelijke of psychische handi cap dat de man of vrouw alleen in staat is tot arbeid als de arbeidsom standigheden zijn aangepast. Daar naast vormt de WSW een opstap voor mensen die langdurig werkloos zijn, of een uitkering hebben. Uiteindelijk is het de bedoeling dat werknemers van de WSW, en dat zijn er in het werkgebied van De Betho tenminste 425 waarvan ruim 90 in Tholen, te rugkeren in een normale baan. Het gaat goed met de Betho, vindt di recteur Leenhouts. Hij meet dat af aan het aantal mensen dat bij zijn instel ling aan de slag kon. „De taakstelling was vorig jaar 425 mensen te laten werken. Dat zijn er 500 geworden. Dan kun je zeggen dat het jaar 2000 een goed jaar is geweest." De Betho had dat ook voorzien. In de begroting 2001 zegt De Betho uit te gaan van een groei van het perso neelsbestand. Die groei is gebaseerd op de wachtlijst. Die is voor De Betho langer dan voor de rest van Neder land. Volgens Leenhouts wachten 66 mensen op een baan bij De Betho. Landelijk, zo blijkt uit statistische ge gevens, is er met die wachtlijsten iets vreemds aan de hand. In totaal zaten er in 1998 circa 24.000 mensen te wachten op een baan bij de sociale werkvoorziening. In 1999 en 2000 nam dat aantal met niet minder dan 20.000 personen af. Waar die lieden zijn gebleven is ook het ministerie van sociale zaken een raadsel. Een woordvoerder van het ministerie gaat er van uit dat een deel werk heeft ge vonden in het reguliere bedrijfsleven, terwijl een ander deel aan het werk is gegaan via de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW). Naar de juiste reden wordt door het ministerie een onderzoek ingesteld. Aan Zeeland is die teruggang van de wachtlijst voorbijgegaan, erkent Leenhouts. Ook hij blijft het ant woord schuldig op de vraag hoe dat komt. „We zoeken naar een verkla ring. Daarom hebben we het onder zoeksbureau Scoop uit Middelburg ingeschakeld." Vooruitlopend op de conclusies van dat onderzoek denkt Leenhouts de oorzaak wel te kennen. Uit de voorlopige conclusies van dat onderzoek blijkt naar zijn idee dat er nogal verschillend boek is gehouden. „In bepaalde delen van Nederland is De groenploeg van De Betho aan het werk in Sint-Annaland. Er wachten 66 mensen op een baan bij de sociale werkplaats. de sociale wetgeving gebruikt om ho ge werkloosheid op te vangen. Kijk naar de strokartonsector in Oost-Gro- ningen. Toen die ophield te bestaan, is een deel van de werklozen bij de so ciale werkvoorziening terechtgeko men. Daar ontstond een wachtlijst." Hetzelfde geldt naar zijn mening voor de textielsector in Twente en de mijn streek in Limburg. „De werklozen uit die sectoren waren niet gehandicapt. Toch werd de sociale werkvoorzie ning gebruikt om ze aan de gang te houden. Zeeland heeft altijd de doel groep in de gaten gehouden en de werkvoorziening alleen gebruikt voor degenen waarvoor die in het leven is geroepen." Omdat het in die streken niet ging om arbeidsgehandicapten en werkgevers door de krapte op de ar beidsmarkt zitten te springen om per soneel, zijn de wachtlijsten met die categorie ingeschrevenen vrijwel ver dwenen. Leenhouts: „Dus als het gaat om wachtlijsten is het een kwestie van hoe zuiver pas je die toe. De Be tho heeft dat altijd erg netjes gedaan." Hij is eigenlijk niet ongelukkig met het bestaan van die lijst met 66 na men. „De keerzijde van de medaille is datje door het hebben van een wacht lijst meer subsidie krijgt van het mi nisterie van sociale zaken. Andere werkvoorzieningsschappen krijgen minder geld. Het is een verschuiving van middelen." Als gevolg van het krijgen van meer middelen is De Be tho dit jaar in staat vijftien banen meer te creëren. Volgend jaar ver wacht Leenhouts een zelfde toename. „Dat betekent in twee jaar tijd dertig banen meer. Dat houdt verder in, als je het natuurlijke verloop bij De Bet ho meetelt, dat de wachtlijst in 2002 zal zijn gehalveerd." Of het aantal mensen dat via De Be tho naar een reguliere werkgever ver huist ook zal toenemen, waagt Leen houts te betwijfelen. „De Betho kent amper uitstroom naar het reguliere werk. Gemiddeld gaat het om I pro cent per jaar." Wat Leenhouts betreft is dat ook niet het hoogste doel waar naar hij streeft. „Waar het ons om gaat is arbeidsgehandicapten zich via ge subsidieerde arbeid zo goed mogelijk te laten ontplooien." Hij vindt het ver wijt dat het deelnemen van WlW'ers in dat proces een nadeel vormt voor de echte arbeidsgehandicapten elke WTW'er bezet een arbeidsplaats) mis plaatst. „Dat is een chronisch misver stand. Het is een totaal andere doel groep. De WSW'er heeft een eigen cao. Met pensioen enzovoort. Een WlW'er heeft dat allemaal niet. Die heeft magere arbeidsvoorzieningen. Dat is ook de bedoeling van de minis ter. Op die manier wordt de WlW'er geprikkeld door te stromen naar regu lier werk. Naar een normale baan. En dat gebeurt." Leenhouts ontkent dat WlW'ers meer subsidiegeld in het Betholaadje bren gen en zorgen voor een aantrekkelijk inkomen voor de sociale werkvoor zieningsschappen. „Wij hebben te maken met subsidie van de gemeen ten voor de arbeidsgehandicapten. De gemeenten betalen per inwoner die bij de WSW in dienst komt. Daarmee moeten we het kunnen doen. En dat lukt." In het omgekeerde geval kun je volgens Leenhouts stellen dat als ge meenten meer gaan betalen, er meer mensen kunnen worden aangenomen, maar dat er ook meer werk moet wor den gezocht. En zo dik ligt de werk gelegenheid ook weer niet gezaaid. Leenhouts: „Veel productiewerk is verdwenen naar lage-lonenlanden. De meubelindustrie is vrijwel uit Neder land verdwenen en verhuisd naar Po len, Roemenië en Wit-Rusland. Vroe ger maakten we in Tholen complete grenen meubelen. Dat is afgelopen." Dat betekent volgens Leenhouts niet alleen dat de productie is verdwenen, maar ook de toelevering van onderde len is naar die landen vertrokken. „Op Tholen was altijd een grote meubelaf deling. Die is nu samengevoegd met die in Goes. De meubelafdeling daar houdt zich vooral bezig met interieur- bouw. Kastjes, bureaus, laden, dat werk." Een tweede probleem waar de werk- acquisiteurs van De Betho tegenaan lopen, is de toenemende internationa lisering van bedrijven. Leenhouts: „Steeds meer bedrijven worden een onderdeel van een groter verband. Vaak zit de moedermaatschappij dan in Engeland of noem maar op. Daar wordt ook het beleid gemaakt en is de relatie met De Betho van geen en kel belang meer." De voormalige op drachtgever kan dan niet meer bepa len wie zijn toeleverancier is. Leenhouts kan zo vier voorbeelden uit zijn mouw schudden, maar noemt liever geen namen. „We lossen dat gemis op door ons actief bezig- te houden met die zaken waarin we sterk zijn. Produceren doen we zelf niet, maar wel toeleveren. We zijn goed in elektromontage. Het verpak ken van fournituren. Daarin hebben we veel expertise. Daarmee gaan we de markt op." Dat betekent volgens Leenhouts ook dat de concurrentie van gevangenis sen, thuiswerkcentrales en zwartwer kers al enkele jaren niet meer bestaat. „Werkvoorzieningsschappen hebben veel meer kwaliteit in huis. Daar vra gen opdrachtgevers om. De Betho kan snel leveren, voert kwaliteitscon troles uit en kan zich aan zijn afspra ken houden." Leenhouts verwacht dit jaar het ISO- 9001 certificaat te halen. „In april wordt het kwaliteitshandboek beoor deeld. In juni wordt de gehele organi satie onder de loep genomen. Die op stap naar het kwaliteitsdenken kunnen die andere instellingen niet leveren." Hij ziet een tweedeling in de toeleveringsmarkt. „De goedkope fabricage waaraan geen kwaliteitsei sen worden gesteld en opdrachtge vers die hechten aan levertijden en het zich houden aan afspraken." Wat betreft de werkgelegenheid wil Leenhouts een misverstand uit de weg mimen. Een misverstand over het onderhoud door de Bethomede- werkers van de begraafplaatsen. De Betho kreeg kritiek op de kwaliteit van het werk. Gras zou onvoldoende worden gemaaid, kanten zouden niet behoorlijk worden gesneden. Kort om, nabestaanden klaagden bij de ge meente. Die nam vervolgens het werk zelf weer over. Leenhouts: „Het onderhoud van de begraafplaatsen was geregeld op ba sis van een bestek. Op basis van af spraken over de manier van onder houd, het aantal malen dat een bepaald soort onderhoud werd uitge voerd en de prijs die daarvoor werd betaald. In zo'n bestek staat hoeveel keer er gemaaid wordt en hoeveel keer er kanten worden gesneden. Maar zo'n bestek trekt zich niets aan van weersomstandigheden, Of het groeiweer is of niet. De Betho heeft het werk volgens bestek uitgevoerd en daarover zijn geen klachten. Maar het gras groeide soms harder dan er gemaaid mocht worden. Dat leverde opmerkingen op over het onderhoud. De lokale bevolking was niet tevre den. Toen is in goed overleg met de gemeente besloten dat De Betho dat werk niet meer zou uitvoeren en dat de gemeente dat zelf ging doen. De Betho heeft toen opdracht gekregen het openbaar groen te onderhouden." Volgens Leenhouts werken de mees te werknemers van De Betho met plezier bij het bedrijf. Hij meet dat onder andere af aan het ziektever zuim. In totaal zijn er landelijk 90.000 mensen werkzaam in de so ciale werkvoorziening. Daarvan zijn er 20.000 gedetacheerd bij een regu liere werkgever, 70.000 werken bij 94 bedrijven van de sociale werk voorziening. Daar is het ziektever zuim met 14% hoog, vindt het minis terie van sociale zaken. De gemiddelde ziekteduur van ruim 21 dagen wordt als 'lang' betiteld. Leen houts: „Vorig jaar kenden wij een ziekteverzuim van 11,1 procent. Dus minder dan het landelijk gemiddel de." Een hoog ziekteverzuim komt volgens hem omdat het vaak gaat om langdurig zieken. „Na twee jaar moe ten zieke medewerkers weg bij het schap. Dat was vorig jaar bij ons het geval. Dan daalt je ziekteverzuimper centage. We proberen inderdaad mensen met een handicap aan het werk te houden. Maar soms moeten we toegeven dat dat niet altijd lukt. Twee jaar ziek zijn betekent einde dienstverband." Leenhouts voorspelt op korte termijn, een periode van twee jaar, gunstige vooruitzichten voor De Betho. Er is volop werk en de prijzen zijn rede lijk. „We verwachten nog een paar jaar een groeiende conjunctuur met 3,5 tot 4 procent. Dat betekent dat we iedereen aan het werk kunnen hou den en er dus die dertig arbeidsplaat sen bijkomen. Wel zie je dat op drachtgevers steeds hogere eisen stellen. Het werk moet sneller wor den geleverd, er wordt een steeds be tere kwaliteit geëist en je moet steeds meer service bieden. Het Betho-werk wordt wel complexer." Zodra het tij keert, zo vreest Leen houts, is de sociale werkvoorziening de eerste die de klappen krijgt. „Dat komt omdat we geen productiebe drijf zijn, maar een toeleveringsbe drijf. Als het economisch minder gaal, gaan opdrachtgevers minder uitbesteden om meer werk te laten uitvoeren door eigen personeel. Dan ben ik genoodzaakt mensen te ont slaan. Gelukkig is dat zolang De Bet ho bestaat niet voorgekomen." Deze week verspreidt het evenementencomité smalstad zo'n 1300 gele pamfletten in Sint-Maartensdijk om van de inwoners te horen of zij zich ook ongerust maken over de leefbaarheid in hun dorp. Het comité is namelijk bang dat de voorzieningen (winkels en instellingen) onder druk komen te staan. Als er tussen de 500 en 600 reacties binnenkomen op de oproep van het comité is de actie geslaagd. Dat zei voorzitter J. de Feijter van het gemeentehuis hier weggaat, heeft het comité donderdagmiddag op een persconferentie in Haestinge. De ac tie is bedoeld als peiling van de ge voelens onder de bevolking. Degene die een idee heeft om 'een positieve bijdrage te leveren aan de leefbaar heid' wordt opgeroepen een hokje aan te kruisen en een telefoonnum mer in te vullen zodat het comité de inwoner kan bellen. Binnen het comité leven er wel ideeën om de leefbaarheid van het dorp op te krikken. „Maar we willen het liefst ideeën uit de burgerij ho ren. Alle ideeën daarover zijn wel kom," zo zei De Feijter. Het comité was met vijf leden aan wezig. Om steun te betuigen aan de actie waren ook de ondernemers S. Verjaal, M. Muller en R. van Tilborg naar de uiteenzetting van het comité gekomen. Volgens Verjaal staat het voorzieningenniveau van het dorp onder druk. Hij wees erop dat Sint- Maartensdijk als bestuurlijk centrum een aantal diensten heeft (zoals het gemeentehuis, de stichting Beter Wonen en het arbeidsbureau) die voor de middenstand van groot be lang zijn. „Dagelijks komen er zo'n 200 mensen op en neer. Dat geeft be wegingen in het dorp. Daarnaast hebben we ook nog eens te maken met de bezoekers aan deze instellin gen." Hij wees erop dat als deze instellin gen vertrekken, er minder aanloop zal zijn in de winkels. „Het water schap is hier weggegaan, uitzendbu reau, Start is vertrokken. Als straks dat ook gevolgen." Het comité ontkent in alle toonaar den dat er een verband bestaat tussen het mogelijke vertrek van het ge meentehuis uit Sint-Maartensdijk en de actie die eind maart afloopt. In de gemeenteraadsvergadering van mei wordt uitgemaakt waar het nieuwe gemeentehuis komt. Op 2 april buigt het comité zich over het resultaat. Dan wordt bepaald wat er moet gebeuren. Komt er weinig reactie van de inwoners, dan onder neemt het comité geen actie. Die grens ligt op ongeveer 500 pamflet ten. Op het pamflet 'Sint-Maartensdijk uw kern' staat de wijzer van een denkbeeldige weegschaal precies in het midden: links van de wijzer staan de trefwoorden wonen, werken en winkelen, rechts ervan openbare voorzieningen, diensten, openbaar vervoer, bedrijvigheid. Ook zijn er enkele kreten op gezet zoals: Leef baarheid is het bindmiddel van de gemeenschap. Zonder voorzieningen geen leefbaarheid. Zonder mobiliteit geen leefbaarheid. Leetbaarheid is kleine kemenbeleid. Ook wordt de 5e nota ruimtelijke ordening geci teerd: 'Afnemende leefbaarheid in kleine kernen waar het voorzienin genniveau afneemt, beperkt zich tot een deel van Zeeland, de zeekleischil in Noord Friesland, Noord Gronin gen en delen van de veenkolotyën'. De drempel in de wegversmalling is niet bepaald hoog. Men gokt blijkbaar op het visuele ejfect. De bebouwde van Poortvliet is zo'n tweehonderd meter opge schoven in de richting van Sint- Annaland. Voorheen stond het 50- km-bord ter hoogte van de Scha- penweg, maar nu moet de snelheid op de Paasdijkweg veel langer be perkt blijven. Met een lichte drem pel en een zodanige constructie dat de rijbaan versmald is, wordt er extra aandacht gevraagd van de weggebruikers. Zektjy voor het verkeer vanuit de richting Sint- Annaland, dat voorbij een flauwe bocht de nieuwe situatie aantreft. Dit is nog maar het begin van de maatregelen, want er komt nog een beweegbare drempel iij de Paasdijkweg. Dat alles ter bevor dering van de verkeersveiligheid. In dat kader komen er verderop op de Bram Groenewegeweg nog kleine rotondes ter hoogte van En- gelaarsdijk en de Bitterhoekseweg. De natuurvereniging Tholen zoekt mensen die opgeleid willen worden tot gids in de natuurgebieden op en rond Tholen. Het gaat onder meer om het Rammegors, de schorren bij Sint-Annaland en het natuuront wikkelingsgebied in wording in de Scherpenissepolder. De natuurclub zoekt mensen die overdag tijd hebben (zoals vutters) en belangstelling hebben voor natuur en milieu. Zij kunnen tegen een vast gestelde vergoeding mensen rond gaan leiden. Een en ander gebeurt in samenwerking met de stichting Scal- dis Naturalis die het beheer heeft over de kinderboerderij/heemtuin 't Lamsoortje met het milieu-educatie- centrum in aanbouw aan de Kaste- lijnsweg in Sint-Maartensdijk. Het centrum zal onder meer gebruikt worden voor het ontvangen van groepen en als vertrekpunt dienen. Aan de cursus tot gids gaat evenwel een cursus planten determineren vooraf. Die wordt verzorgd door de plantenwerkgroep van de natuurver eniging en is bestemd voor leden en niet-leden. De cursus kent een theo retisch en een praktisch gedeelte. Doel is kennis over te dragen zodat de cursisten in staat zijn in het veld wilde planten te herkennen. Ook het inventariseren en documenteren van planten wordt geoefend. De cursus determineren staat onder leiding van Leo Vermaas uit Tholen. en begint op maandag 26 maart om half acht in Meulvliet. Er worden vier lesavonden voor de zomerva kantie gegeven en drie erna. Voor le den van de natuurvereniging is de deelname gratis, niet-leden betalen 50 gulden cursusgeld (en worden daarmee ook lid van de vereniging.) De plantenwerkgroep heeft voor heel dit jaar een programma uitge werkt waarop de data van de cursus sen en de excursies (zoals aan een bloemdijk op Tholen) staan vermeld. Het Thoolse statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin is samen het haar collega's uit de statencommissie ruimte, milieu en water een wedden schap aangegaan met gedeputeerde Poppelaars om de komende twee maanden de persoonlijke C02-uit- stoot met gemiddeld 8% te vermin deren. Een eerste belangrijke bijdra ge leverde ze daaraan, door maandag niet naar Middelburg te rijden voor het startsein van de actie die voort vloeit uit de landelijke energiebespa ring The Bet. „Het lijkt me grote ver spilling, alleen voor een handteke ning helemaal naar Middelburg te rijden, want dat is meer dan 100 km", zegt mevr. Polderman. „Ik wil niet als behang dienen in Middel burg. Energiebesparing is belangrij ker, vindt de hele VVD-fractie. We zouden meer gebruik moeten maken van de nieuwe communicatiemidde len en minder papier gebruiken en minder kilometers rijden, maar meer onderling contact houden, zodat de politieke standpunten nog duidelij ker overkomen bij de inwoners van Zeeland." De Zeeuwse weddenschap is een reactie op de weddenschap van minister Pronk met de landelijke schooljeugd. Vier Zeeuwse scholen doen aan de landelijke energiebespa ring mee, waarvoor mevr. Polderman graag provinciale subsidie had gege ven. Maar de meerderheid van de statencommissie was daar niet voor. Het Thoolse statenlid kreeg de com missie wel mee voor een wedden schap. Wint de commissie, dan mag er een zonnepaneel cadeau gedaan worden. Henny Polderman heeft daarvoor al een bestemming: kinder boerderij 't Lamsoortje in Sint-Maar tensdijk. De statenleden krijgen dan zelf een opwindbare radio of zoek- lamp, een biologische groentetas en een regenton. Verliest de commissie, dan moeten de leden gedeputeerde Poppelaars een dag vervoeren per bedjak, een energievriendelijk dagje organiseren en groene stroom beta len. Mevr. Polderman heeft goede moed dat de commissie wint. „Je kunt een heleboel doen in je gezin, bijvoorbeeld de lampen en de com puter minder lang aan laten staan. Ook het verbruik van gas en water kun je beperken. Verder geen blikjes gebruiken en ongevraagd drukwerk weren door een sticker op je brieven bus te doen." De Zeeuwse Milieufe deratie controleert de gegevens van de statenleden of er werkelijk ener gie bespaard wordt. VERVOLG VAN VOORPAGINA De voorzitter van w.s.c. Vosmeer noemt het kwalijk, dat hij uit de Eendrachtbode moest vernemen dat het Rode Kruis een ander beleid gaat voeren voor de inzet van vrij willigers, terwijl hij in december/ja nuari al een verzoek tot medewer king had ingediend. „Daarop heb ik niets gehoord en naar aanleiding van het krantenartikel heb ik Moe renhout gebeld. Gezien de kosten stijging zien wij nu af van de dien sten van het Rode Kruis, zoals dat drie jaar is gebeurd. We gaan het weer zelf doen, zoals in de beginja ren. Daarvoor vragen we 30 vrijwil ligers met een geldig EHBO-certifi- caat", aldus Bosters. Via 672623 kan men zich aanmelden. Op de achtergrond speelt nog een zaak mee. De coördinator van het Thoolse Rode Kruis voor dienstver lening bij evenementen. Leen Plandsoen, is namelijk ook be stuurslid van w.s.c. Vosmeer. En Plandsoen was volgens voorzitter Moerenhout één van de mensen die een onkostenvergoeding wilde voor het werk bij het Rode Kruis. „Vorig jaar augustus heeft hij zijn ontslag ingediend als coördinator en nu he laas ook als vrijwilliger. Plandsoen heeft samen met anderen fantas tisch werk verricht voor het Rode Kruis en jammer genoeg is daar een einde aan gekomen", zegt de Rode- Kruisvoorzitter. De onenigheid over taken en verantwoordelijkhe den was echter niet te overbruggen, waardoor drie vrijwilligers bij het Rode Kruis zijn gestopt. Bosters zegt niet met die 'onderlin ge misverstanden' belast te willen worden. „Wij vinden dat de bestu ren van Rode Kruis en wandel sportclub de zaken moeten afhan delen zoals die aan de orde zijn geweest." Plandsoen zegt al een EHBO-team van 20 mensen om zich heen verza meld te hebben. „Daar zitten zelfs verpleegkundigen en een ambulan cebroeder bij. Het Rode Kruis denkt niet goed na, want wij deden als w.s.c. Vosmeer heel veel voor het Rode Kruis omdat ik zelf veel deed." VERVOLG VAN VOORPAGINA en groeide op in Kockengen, waar hij 36 jaar woonde. Na eerst bij een druk kerij gewerkt te hebben, werd hij plaatwerker/spuiter bij garages in Ka- merik en Harmeien. Op zijn 27e be gon Blom met de avondmavo, deed vervolgens Latijn en Grieks en stu deerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht theologie. „Als je terugkijkt, zeg je: eigenlijk is dat heel zwaar naast je werk - we hadden ook nog vijf kinderen - maar ik heb er de kracht voor gekregen om het te doen." Na twintig jaar zondagsschoolwerk in Kockengen deed Blom in Breukelen pastoraal werk, voordat hij op 14 ja nuari 1987 in Zuilichem en Nieuwaal werd bevestigd als predikant. Op 7 ju li 1993 werd Melissant zijn tweede gemeente en Poortvliet wordt - ver moedelijk rond Pinksteren - de derde. De pastorie in de Schoolstraat moet nog opgeknapt worden voordat de fa milie Blom erin kan. Twee kinderen (een zoon van 19 die elektrotechnicus is en een dochter van 18 die in oplei ding is voor ziekenverzorgster) ko men mee naar Poortvliet. Een andere zoon en een dochter zijn getrouwd en een derde dochter is onlangs in Melis sant gaan wonen. In de periode van ds. Tj. de Jong, toen er een deel van de Hervormde Ge meente naar Oud-Vossemeer en Re- hoboth Sint-Maartensdijk ging, leid de dhr. Hoogerbrugge de zondags school. Omdat die zelf naar Rehoboth overging, werd er onder leiding van mevr. De Jong een tweede zondags school opgericht. De 'zondagsschool van Hoogerbrugge' komt nog steeds bijeen in 't Ouwe Raed'uus en wordt bezocht door kinderen van de Her vormde Gemeente, Gereformeerde Gemeente en de Gereformeerde Kerk. De tweede zondagsschool ze telt in verenigingsgebouw Eben Haë- zer en wordt uitsluitend bezocht door kinderen van de Hervormde Gemeen te. De nieuwe predikant hoopt dat de eenheid wat zondagsscholen betreft in Poortvliet spoedig een feit zal zijn. Hij heeft zelf veel ervaring met jeugd werk. Van zijn 19e tot zijn 39e gaf hij leiding aan de zondagsschool in zijn toenmalige woonplaats Kockengen. J.G. Blom werd in Haarlem geboren De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. Molendijk 3-4,4695 BB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KEIMT Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7