Film van Stavenisse naar Noors museum Verburgh 'Het is belangrijk dat de sfeer tijdens toneelrepetities goed is' 'Taal heeft altijd mijn interesse gehad' Stichting zoekt vertellers over vroeger in smalstad Leesplankjes en visserij op kreeften in Meestoof Muziek van weleer, kunstige poppen en mooie verhalen Maar wie is dan de vader? Orgelspel in hal stadhuis Matthijs Binkhorst uit Tholen maakt zelf cryptogrammen Donderdag 15 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Hammerfest eert onderzoekster ramp '-huizen Een warm applaus klonk op in het Gjenreisningsmuseet in Hammerfest bij de beelden van koning Haakon VII in Stavenisse in 1954. Janny Lock uit Raamsdonksveer toonde ze bij haar praatje over de houten woningen die na de watersnoodramp door Noorwegen aan ons land zijn geschonken. De Brabantse schrijft er een boek over en was onlangs in de Noorse stad uitgenodigd bij de ope ning van een tentoonstelling. Besef Verlegen en trots Geslaagd optreden 't Kliekske in Stavenisse b.\t. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. i ZCA-speld voor voorzitter Van Gorsel van rederijkerskamer Eendracht Overdag leren Zonder souffleur Wie heeft er nooit eens een kruiswoordpuzzel opgelost. Al was het maar in de vakantiezon voor de tent of cara van, of op een luie zondagmiddag op de bank. Je hebt ze in verschillende moeilijkheidsgraden. Maar voor wie echt denkwerk wil, zijn er andere puzzels. Bijvoorbeeld cryptogrammen. Matthijs Binkhorst uit Tholen gaat ver der. Hij is niet alleen een fanatiek oplosser van crypto grammen, maar hij maakt ze ook zelf. Moeilijker Voor Zeeuws archief en radio-uitzending Mensen die vertellen over vroeger. Over het dorp waar ze wonen, over hun werk of beroep, of over het gezin waarin ze opgroeiden. De stichting Ooggetuige van de twintigste eeuw zoekt deze weken in Sint-Maartensdijk zo'n 20 personen die daarover willen verhalen. Zondagochtend Janny Lock woont zelf in een Noorse woning en dat verklaart haar interes se. Ze bezocht de afgelopen tijd naast archieven ook veel mensen die - vaak jarenlang - in zo'n huis wonen. Eind december was ze in Stavenisse, waar 19 van deze houten woningen ge bouwd zijn. Van de stichting Actief Stavenisse kreeg ze toen, op video band, de film cadeau die in 1954 is gemaakt door de burgemeester en waarop beelden te zien zijn van het bezoek van de Noorse vorst - met ko ningin Juliana en prins Bernhard - aan de naar hem genoemde straat in het dorp. Namens de stichting schonk mevr. Lock deze film aan het muse um, dat is gewijd aan de Tweede We reldoorlog en de wederopbouw. Het noorden van Noorwegen (Hammer fest is de noordelijkste stad in Euro pa) is in de oorlog volledig verwoest. In die streek (Finnmark) zijn toen houten huizen gebouwd en 326 van dergelijke woningen schonken de Noorse regering en het Noorse Rode Kruis aan ons land. Haar persoonlijke herinneringen aan de watersnood, details over de wo ningen, de komst ervan en wat er in de loop van de tijd mee gebeurde, mevr. Lock verhaalde erover (met behulp van een tolk) en liet dia's zien. „De mensen die ik voor mijn onderzoek heb gesproken, vroegen me zonder uitzondering de heer Jpr- gensen te bedanken voor de mooie huizen die hij ontworpen heeft. Te vens vroegen ze me, de groeten over te brengen aan het Noorse volk", zei ze. Onder haar gehoor waren onder, meer de burgemeester van Ham merfest en de Nederlandse consul in die plaats. De Brabantse vertelde dat in Nederland nu het besef doorbreekt dat het de moeite waard kan zijn om de houten woningen te behouden (naar schatting nog slechts een twin tigtal verkeert in de originele staat). Het Openluchtmuseum in Arnhem heeft een exemplaar uit Hank aange kocht en het Thoolse streekmuseum De Meestoof onderhandelt met de gemeente over aankoop van een exemplaar uit Stavenisse. Ook de ontwerper van de huizen, de archi tect Kurt Jprgensen (88 inmiddels), voerde het woord. Hij vertelde onder welke omstandigheden er na de oor log gewerkt moest worden bij de we deropbouw in de provincies Finn mark en Troms. Verder werd een film getoond van de Husbanken, een soort volksbank die mensen helpt met de aankoop van een huis. De bank bouwt, in samenwerking met architecten, huizen die aangepast zijn aan het extreme klimaat binnen de poolcirkel (in Hammerfest ligt er tien maanden van het jaar sneeuw). De directeur van de Husbanken ver telde mevr. Lock dat ze was uitgeno digd naar aanleiding van een inter view met haar in de krant Aftenposten. „Het enthousiasme dat daarin doorklonk, had iedereen een beetje wakker gemaakt en was ei genlijk een stimulans om aandacht te geven aan de naoorlogse bouwperio de, rflet name de wederopbouw en hoe dat in zijn werk ging, vertelde hij me. Ik werd er verlegen van, maar tegelijk een beetje trots." Me vrouw Lock was vier dagen in Ham merfest. Ze werd er behandeld als een vip, schrijft ze in het verslag dat ze van de reis maakte. De Brabantse werd de omgeving getoond, ze be keek Noorse houten huizen en een kerk, kreeg informatie over de ge schiedenis van het 7000 inwoners tellende Hammerfest, proefde aller hande streekgerechten zoals rendier vlees, werd geëerd met het lidmaat schap van de IJsberenclub en een ereteken van de stad, en overladen met cadeaus. „Jprgensen en ik kre gen zoveel eer toegespeeld, dat ik soms dacht: Waar heb ik dit aan te danken. Het was net of ik echt be langrijk was, maar ik was alleen maar blij met de verbondenheid die gevoeld werd tussen Noorwegen en Nederland en die ik uit mocht dra gen", aldus Janny Lock. Op de slot dag van haar bezoek kreeg ze uitleg over het werk van het Rode Kruis in dit gebied. Al met al een heel leerza me ervaring die de Brabantse niet gauw zal vergeten. In het heuvelachtige Pajottenland in Vlaanderen gebruikten de herders vroeger stelten om te zien hoe hun schapen het maakten. En zij speel den muziek. Op de doedelzak, de klompviool of de fijferfluit. Van het een kwam het ander. De stelten en de muziek werden samen een dans. De vier leden van 't Kliekske lieten zaterdagavond in De Stove in Stave nisse zien hoe dat in zijn werk ging. Ze deden dat met oude muziekin strumenten, kunstig gemaakte poppen en vooral ook mooie en grappig vertelde verhalen. straten en pleinen' laten de leden van 't Kliekske als de rondtrekkende trou badours van weleer die oude tijden herleven. Herdersliederen, verhuislie- deren, zeemansliederen, de genres in de volksmuziek zijn velerlei. In het afwisselend programma kwamen ze allemaal aan bod. En natuurlijk altijd vergezeld van een door Dewit vertel de anekdote. Bij de introductie van een molenaarsdans vertelde hij over zijn bezoeken aan een oude molenaar in de streek. Samen kijken ze altijd uit over het heuvelland. De jeneverfles is steevast hun metgezel. „Dat land schap is zo schoon. Dat wilt ge graag twee keer zien." De herinneringen van Dewit gaan ver terug. Naar zijn grootvader, die al in het begin van de voprstelling werd herdacht met een ode. Naar de voor stellingen van rondtrekkende muzi kanten ook op de trappen van de kerk na de mis, een verschijnsel dat Dewit in zijn jeugd nog meemaakte. Met een verduidelijkend dundoek vol af beeldingen van de belangrijkste ge beurtenissen werden de liederen kracht bijgezet, 't Kliekske gaf er een proeve van met de ballade 'Van den versmoorden zeeman', een tragisch lied over een jongen die verdrinkt en zijn geliefde die haar lot beweent op het graf. Zo dicht bij de haven van Stavenisse kreeg het door Rosita Ta- hon gezongen lied een extra gevoels- lading. Het publiek zong het refrein ingetogen mee. De zaal was dan ook overduidelijk in zijn sas met dit door Uit op Tholen georganiseerde optre den. Op zaterdag 7 april komt Soesja Citroen naar gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen met het program ma 'Back to Basics'. 't Kliekske is een begrip in de Vlaam se volksmuziek. Zij stond, meer dan drie decennia geleden, aan de wieg van wat gerust de renaissance van de volksmuziek in de lage landen ge noemd mag worden. Het gezelschap legt zich toe op het bewaren van lied jes en dansen uit een soms al ver ver vlogen tijd. Veel van de door hen ge bruikte instrumenten zijn reeds te zien op de schilderijen van Pieter Breughel of Jeroen Bosch. Ze luisteren naar klinkende namen als draailier, hom mel, blazevere of buitkarkas. In het in hun geboortestreek gelegen Gooik hebben de leden van 't Kliekske di recte banden met een museum waar zo'n zeshonderd, deels authentieke exemplaren, van deze instrumenten van weleer te zien zijn. Herman De wit, leider van het Vlaamse gezel schap, vertelde de ongeveer 125 aan wezigen in Stavenisse op boeiende wijze over herkomst en gebruik van al dat schoons. De draailier bijvoorbeeld werd vooral door blinde bedelaars gebruikt. De doedelzak, ook in Vlaanderen een be kend instrument, behoorde toe aan de herders. Bij processies, kermissen en andere feestelijkheden werd er ge speeld. In hun programma 'Langs Advertentie I.M. Kees-Jan van Gorsel en Roos Timmermans zijn een echtpaar in het blijspel van rederijkerskamer Eendracht. De jaarlijkse toneeluitvoering van rederijkerskamer Eendracht kreeg zaterdagavond een bijzonder tintje. Na afloop van het stuk werd voor zitter Kees-Jan van Gorsel (52) in het zonnetje gezet omdat hij een kwart eeuw lid is van de Oud-Vossemeerse vereniging. Secretaris Janny van Oorschot overhandigde de jubilaris een speld en oorkonde van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater, bloemen en een ingelijste pen tekening. De andere morgen vroeg verrasten de toneelspelers hun me despeler met een ontbijt op bed. Van Gorsel hoeft niet zonodig op de voorgrond te staan, maar kan de hulde wel waarderen. Natuurlijk is de uitvoering voor pu- De Vossemeerder speelde in zijn bliek het hoogtepunt voor een to neelspeler, maar Kees-Jan van Gor sel hecht ook bijzonder aan de repetities. „Ik vind het belangrijk dat die gezellig zijn, dat de sfeer goed is." In een periode dat dat alle maal wat minder was, heeft hij wei eens overwogen om met toneelspe len te stoppen. Maar het bleef bij overwegen en zodoende viert hij zijn zilveren jubileum bij rederij kerskamer Eendracht. De groep die nu speelt, is erg hecht, zegt Van Gorsel. „We kunnen veel tegen el kaar zeggen. En als iemand proble men heeft, proberen we dat met el kaar op te vangen." jeugd onder meer toneel bij de PJZ. En de voorstelling van 'de rederij kers' (zoals de vereniging in het dorp genoemd wordt) bezocht hij meestal. „Op een gegeven moment hadden ze spelers nodig. Mijn schoonzus speelde mee, ik werd ge vraagd en zei ja." Van Gorsel debu teerde in 'Zo heeft Meu Gerre het gewild'. „Dat was een stuk waarin de rollen precies pasten bij de men sen die ze speelden. Onder andere Tina Geuze en Jan Egberts speelden toen mee." Regisseur was Adrie van Engelen, die vele jaren bij de ver eniging betrokken was. „Hij gaf mij altijd serieuze rollen. Later was ik vaak de aangever. Zo hebben we eens een echt boerestuk gespeeld waarin ik de serieuze boer was bij wie er geen lachje af kon. En Ro nald Ravensteijn haakte op mijn op merkingen in, waarop de hele zaal plat lag." De rol van butler vertolkte Van Gorsel in wel vier verschillen de stukken de afgelopen jaren. Eén jaar deed hij niet mee en enkele ke ren had hij een hoofdrol. De volks stukken die regisseur Kees van Broekhoven een aantal jaren gele den schreef - Lief en leed en De grote dag - waren dé rollen, zegt de jubilaris. Ook op zijn optreden als boerenknecht, vorig jaar in Boeren kool met worst, kijkt hij met plezier terug. En de wat komische rol van dit jaar is hem eveneens goed beval len. Van Gorsel is als speler erg tekst- vast, zegt hij. Improviseren is moei lijk voor hem. „Zaterdagmiddag bij de generale bijvoorbeeld, bij het achterop de brommer binden van een koffer wat niet lukte. Zonder dat ik het zelf in de gaten had, ging ik toen Thools praten." Het leren van de tekst kost hem tegenwoordig meer moeite dan vroeger, ,,'s Avonds lukt dat me bijna niet meer, dus doe ik het veel overdag. En met zo'n grote rol als deze keer, dan merk je dat je ouder wordt." Echt zenuwachtig voor hij op moet, is de Vossemeerder niet. Wél wat ge spannen. „En ik moet geen andere dingen aan mijn hoofd hebben, want dan gaat het mis. Dan ben ik daar in gedachten teveel mee be zig." Zijn eerste stuk speelde Kees-Jan van Gorsel nog in café Hof van Hol land. Het jaar daarop was dorpshuis De Vossenkuil klaar, maar repeteren deden de rederijkers er niet. „Dat was bij café Ampt en later in café het Veer. We speelden in De Vossen kuil ook niet op de vloer zoals te genwoordig, dat wilde Van Engelen niet. Er werden praktikabels ge plaatst en het gordijn ging dicht." In 1980 kwam Van Gorsel in het be stuur, samen met Gerard Gaakeer. „Het eerste wat we deden, was op de vloer gaan spelen. Van Engelen was er boos om, maar we legden hem uit dat hij toch ook niet alles van zijn voorgangers had overgeno men en daar gaf hij ons ook weer gelijk in." De voorzitter (vanaf 1992) vormt samen met enkele bestuursleden en spelers de commissie die jaarlijks een toneelstuk uitzoekt. „We bestel len een aantal boekjes en die leest ieder van ons, waarna we een be sluit nemen." Van Gorsel let vooraf al op de rolverdeling: „Dan zeg je soms meteen al: daar hebben we de spelers niet voor, dat hoef ik niet te lezen." De tekst van een stuk wordt aangepast als dat nodig wordt ge vonden. „In Boerenkool met worst hebben we vorig jaar hele stukken geschrapt. Anders zou het te lang dradig zijn geworden en je moet tenslotte het publiek kunnen boei en." Wat Van Gorsel ook onmiddel lijk uit de tekst schrapt, zijn vloe ken. „Die wil ik er niet in hebben, je moet rekening houden voor wie je speelt." Wat de jubilaris altijd als prettig heeft ervaren, waren de voorstellin gen voor de buurtvereniging Stoof- straat in Poortvliet. „Dat was altijd heel gezellig. En ze wilden stukken om te lachen." De eigen uitvoering was traditioneel in de week tussen kerst en oudjaar, maar tegenwoordig zit men in maart. De wekelijkse re petities beginnen in november en de laatste weken voor de uitvoering wordt er extra geoefend. Al een jaar of drie, vier speelt rederijkerskamer Eendracht zonder souffleur. „Daar beginnen we op de repetities mee, de spelers moeten zelf oplossingen zien te vinden. En het gaat prima." De laatste jaren is Bets Gaakeer uit Sta venisse regisseur. De vereniging telt een honderdtal donateurs die voor hun financiële bijdrage recht hebben op een toe gangskaart voor de uitvoering. De bestuursleden gaan hen af met de kaarten en het restant wordt aan de zaal verkocht. Van origine was rede rijkerskamer Eendracht een vereni ging voor de betere stand en de boe ren. „Dat stempel van een boerenclub deed me weieens zeer. Gelukkig verwatert het wat. De ver standhouding met onze zustervereni ging Sint Joseph is een stuk verbe terd." Nu de jaarlijkse uitvoering weer ach ter de rug is - zaterdag wordt 'Maar wie is dan de vader' nog een tweede keer gespeeld voor de plattelands vrouwen in Sint-Annaland - richt re derijkerskamer Eendracht zich op de kunstroute in Tholen. „We gaan re peteren voor het straattoneel, wat we eigenlijk zien als reclame voor onze vereniging", zegt Van Gorsel. Hij denkt vooralsnog niet aan stoppen met toneelspelen. „Zolang ik het leuk vind, blijf ik het doen." Met het blijspel 'Maar wie is dan de vader?' zette rederijkerskamer Een dracht in Oud-Vossemeer zaterdag een leuk stuk op de planken. Alles draair om het gezin van Hein Draagsma (Kees-Jan van Gorsel), een bullebak voor zijn vrouw Dore- they (Roos Timmermans) en dochter Lydia (Marianna Lobbezoo). Zij krijgen als nieuwe buren een alleen staande vrouw met haar zoon. Deze dame, Annette Balkenstein (Anita Potappel), blijkt een oude vlam van Draagsma. Ze is hem nooit vergeten en probeert dan ook om hem te ver leiden. Haar zoon Frans (Roan Sloos) en Marianna worden verliefd op elkaar, wat niet kan omdat Frans de zoon blijkt te zijn van Draagsma. Heins schoonmoeder (Henny Pons) komt zich ook met de zaak bemoei en. Ze probeert haar dochter aan haar jeugdliefde Gert de Bock (Fer- rie Sloos) te koppelen, maar ze kiest uiteindelijk voor haar man. Een vriend van Annette (Frans Burgers) en een huwelijkstherapeute (Herbe- rien Theunisse) verschijnen ook ten tonele, wat voor nog meer komische taferelen zorgt. Natuurlijk komt al les goed, want ook Heins vrouw Do- rethey blijkt een geheim van voor haar huwelijk bij zich te dragen. Het spel werd vlot vertolkt door de spelers en speelsters, die hun rollen goed beheersten. Ferrie Sloos debu teerde verdienstelijk, evenals Herbe- rien Theunisse die al de nodige to neelervaring opdeed bij de PJZ. De groep werd bedankt door secretaris Janny van Oorschot, evenals de mensen achter de schermen: Bets Gaakeer (regie), Ans den Engelsman (regieassistente en souffleuse), Tan- nie Boer (grime). Piet de Leeuw (licht en geluid) en de decorbouwers Geert Timmermans, Leen Moerland en Kees-Jan van Gorsel. Er wordt een stichting in het leven ge roepen om orgelconcerten te organi seren in de hal van het voormalige stadhuis in Tholen. De stichting An thony Keldermansconcerten (ge noemd naar een middeleeuwse bouw meester) wil voorlopig vier keer per jaar concerteren, waartoe een secre taire-orgel geplaatst zal worden. Het gemeentebestuur is bereid de organi satie een startsubsidie van 2000 gul den te geven. De huur per concert be draagt 150 gulden. De organisatie moet rekening houden met de overige gebruikers. Zij moeten te allen tijde toegang hebben tot hun kantoorruim ten en in verband met de geluidsover last mag er uitsluitend op de concert dag op het orgel gerepeteerd worden. Verder zal de stichting moeten zorgen dat er niets gebeurt met de waardevol le kunstvoorwerpen die in de hal van het stadhuis geëxposeerd worden. Matthijs Binkhorst gebruikt het cryptowoordenboek zo min mogelijk bij het maken van zijn cryptogrammen. Het Griekse woord 'krypto' bete kent verborgen, bedekt of heime lijk. Dat maakt een cryptogram dus een kruiswoordpuzzel waarbij de woorden omschreven worden met raadsels. Zo zou bijvoorbeeld een muis omschreven kunnen worden als 'knaagdier voor de computer'. Nu is dat heel eenvoudig en de meeste cryptogrammenmakers ver zinnen aanmerkelijk moeilijker omschrijvingen. Het oplossen van cryptogrammen is een hele kluif en vergt het nodige van het denkver mogen. Nog lastiger is het om zelf dergelijke puzzels te maken. De 19-jarige Matthijs Binkhorst uit Tholen begint er inmiddels aardig bedreven in te worden. Hij verzint de omschrijvingen zelf en zet ze ook zelf in een schema. Het is niet bepaald een voor de hand liggende hobby, maar Matthijs zelf kan er zijn ei in kwijt. „Het begon met een cryptogram in het Algemeen Dagblad. Die begon ik op te lossen, in de eerste plaats omdat er een prijs mee te winnen viel. Maar ik vond het heel leuk en ging door", vertelt de student La tijn en Grieks aan de katholieke universiteit Nijmegen. „In de cata logus van de boekenclub waar we lid van zijn, zag ik een crypto woordenboek waarmee je zelf kon proberen cryptogrammen te ma ken. Dat heb ik gekocht en zo is het steeds verder gegaan." Volgens de Tholenaar zijn er ver schillende manieren om de woor den te omschrijven. „Je kunt een anagram maken (waarbij je het woord vindt door de letters van een ander woord of andere zin te ver plaatsen), maar bijvoorbeeld ook een woord splitsen in twee delen die elk zelf ook een woord zijn en die dan in een zin omschrijven. Ik vind het leuk om te zien hoe men iets omschrijft. Het spelen met taal. Taal heeft altijd al mijn inte resse gehad en ik ben er ook vrij goed in. Elk jaar doe ik met het na tionaal dictee mee", zegt Matthijs. Hij gaat vrij eenvoudig te werk. „Eerst maak ik een schema in het klad. Die maak ik altijd symme trisch. Vervolgens ga ik woorden die ik bedacht heb, invullen in de vakjes. Hoe verder je komt, des te moeilijker is het, wantje moet uit kijken datje geen onmogelijke let tercombinaties overhoudt. Verder is het belangrijk dat bij het schema elk langer woord een stuk of drie aanknopingspunten heeft. Anders wordt het te moeilijk. De laatste woorden zijn moeilijker te vinden. Soms gebruik ik dan het crypto woordenboek om het sluitend te krijgen. Maar het liefst en het meest gebruik ik woorden waarvan ik zelf de betekenis heb omschre ven. Daarna werk ik het crypto gram netjes uit." Matthijs heeft een voorkeur voor wat moeilijkere omschrijvingen. „Net als bij kruiswoordraadsels wordt de moeilijkheidsgraad van cryptogrammen aangeduid met een sterrensysteem. Hoe meer sterren, des te moeilijker is de puzzel. Zelf vind ik nu de cryptogrammen in het Algemeen Dagblad wat aan de simpele kant. Je gaat vanzelf zoe ken naar wat moeilijkere puzzels. Maar de cryptogrammen die ik zelf maak, zijn niet erg moeilijk. Er moeten ook nog mensen zijn die ze op willen en kunnen lossen", zegt Matthijs die graag zou zien dat zijn cryptogrammen (hij heeft er nu twintig op voorraad) in kranten of tijdschriften zouden worden gepu bliceerd. „Het is één ding om ze te maken. Dat is leuk, maar het is na tuurlijk nog mooier als mensen ze op kunnen lossen. Ik heb daarom allerlei media aangeschreven of ze belangstelling hebben." Maar om bijvoorbeeld elke dag een crypto gram af te leveren, is de Tholenaar te dol. „Ik doe er ongeveer vier a vijf uren over, dus dat is niet te doen. Maar eens in de veertien da gen kan wel", aldus Matthijs die overal zijn inspiratie op kan doen. „Soms schiet me iets te binnen en dat schrijf ik dan op. Een andere keer krijg je ideeën door iets wat je leest of hoort. Het is echt mijn hob by. Zoals een ander een boek pakt of tv kijkt als hij even tijd over heeft, zo maak ik cryptogram men." De gesprekken van inwoners tussen op. We zoeken per regio een dorp de 40 en 90 jaar zullen worden be waard voor het nageslacht in het Zeeuws archief maar ook gebruikt worden voor een uitzending van ra dio Zeeland in april, als betrokkene daar tenminste toestemming voor geeft. Drie Thoolse vrijwilligers van de stichting gaan op pad om bij de mensen thuis opnamen te maken: A. Vriesma uit Oud-Vossemeer, I. van der Zwan-Slager en L. van der Werff-Slager uit Scherpenisse. Bei de laatsten zijn zussen van de voor zitter van de stichting. Kees Slager die eind vorig jaar tijdens een sym posium een lans brak voor het op nemen van zoveel mogelijk getui genissen uit de vorige eeuw. Volgens hem is er weinig gespro ken materiaal bewaard gebleven. Om in deze leemte te voorzien, werd samen met het Zeeuws docu mentatiecentrum en het Zeeuws ar chief een project gestart waarin ook 'omroep Zeeland werd betrokken. Programmamaker John van Waes: „Wij leveren de opname-appara- tuur en maken er een radiopro gramma van. Uit heel de provincie zijn vrijwilligers gekomen die de gesprekken opnemen. Op Tholen zijn het er nog maar drie. Het gaat steeds om bepaalde thema's. Er is een lijst gemaakt met onderwerpen uit de geschiedenis die niet of on voldoende aan bod zijn gekomen. Zoals het Zeeuwse dorp in de twin tigste eeuw. Dat richten we ons nu uit. Niet te groot, maar ook niet te klein. Tholen zelf is al voldoende bekend, Sint-Maartensdijk minder. Maar het had ook net zo goed Sint- Annaland kunnen zijn." Van der Waes maakte zelf al eerder programma's over bijvoorbeeld Zeeuwse geslachten. „We zijn nu met IJzendijke begonnen. We ma ken vijf uitzendingen per dorp van een uur op zondagochtend, van 11 tot 12 uur. Nu doen we Ouwerkerk. Dan krijgen we Vrouwenpolder en dan is Sint-Maartensdijk aan de beurt." Per dorp worden er zo'n 30 ge sprekken opgenomen. Voor vrijwil ligers een tijdrovend karwei. De opnamen worden op een cd gezet en bewaard in het Zeeuws archief in Middelburg. „Ze worden op een moderne manier opgeslagen. De uitzending op de radio is niet de hoofdzaak van het project. Dat is maar een afgeleide. Er zijn mensen bij die hun verhaal wel willen op laten slaan in het archief, maar niet op de radio uitgezonden willen hebben. Dat kan. Als mensen be zwaar hebben tegen uitzending dan wordt het materiaal niet voor de ra dio gebruikt. Dat komt ook op de band en de cd te staan." De eerste uitzending over Sint- Maartensdijk begint op 22 april. De serie heet 'Een eeuw op het oog'. Als streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland op 21 april de deu ren weer opent, presenteert het mu seumbestuur iets bijzonders: een Zeeuws leesplankje. Eerste-Kamer- lid drs. H. Eversdijk uit Rilland krijgt het eerste exemplaar en het plankje is vervolgens in het muse um te koop. Het leesplankje, iets waarmee velen in hun prille jeugd op de lagere school zijn geconfronteerd, is on derwerp van één van de exposities in het Thoolse museum. Naast de 'normale' versie zullen exemplaren te zien zijn van een Nederlands-In disch, een Zuid-Afrikaans en een Joods leesplankje. Een tweede tentoonstelliqg is opge zet rondom de hengst TH 21Een schaalmodel van dit in 1906 ge- L bouwde vissersschip zal in Sint-An naland te zien zijn. Met allerhande bijzonderheden over de kreeftenvis serij, waarvoor de TH 21 altijd is gebruikt. De schuur van het museum tenslotte is uitgebreid met een zadelmakerij en een schoenmakerij. De Meestoof trok vorig jaar 500 be zoekers meer dan in 1999. Bijna 30% van het publiek kwam uit de eigen gemeente, 17% uit overig Zeeland, 21% uit Noord-Brabant en bijna 14% uit Zuid-Holland. Van de bezoekers kwam 28% speciaal voor de expositie van het werk van Chris Lanooy, blijkt uit een door het be stuur gehouden enquête. In het informatieblad De Meestove wordt gemeld, dat er wordt gewerkt aan een website over het museum.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5