o-2> Bestaansrecht winkels in dorpen onder 4000 inwoners is moeilijk Zevendorpentocht passeert Rode Kruis Jongeren eten etmaal niet voor World Vision Ds. J.G. Blom wil meer eenheid in Poortvliet Onderzoek onder 430 consumenten en 160 ondernemers AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vrees veeziekte houdt zaadtelers en jagers thuis Rijwielen en auto's op show in Scherpenisse Grootscheeps onderzoek naar fraude Donderdag 15 maart 2(1 57e jaargang no. 17 De grens voor handhaving van winkelvoorzieningen ligt tussen de 3500 en 4000 inwoners. Vijftig procent is daar bij afhankelijk van het draagvlak: hoeveel geven de in woners uit aan boodschappen. De andere helft hangt sa men met de kwaliteit van de ondernemers. Verspreid liggende winkels in kleine kernen zijn funest voor de koopkrachtbinding. Concentratie is nodig, aldus direc teur S.J. Oegema van bureau MKB Reva. Hij leidt het detailhandelsonderzoek in de gemeente Tholen onder 430 consumenten en 160 ondernemers. Telefonisch Lastig Wandelsportclub vindt 1200 gulden teveel Inschrijfgeld ƒ8,50 Opvolger ds. A. Egas in Hervormde Gemeente Zondagsscholen Deze week Actie in Tholen brengt 2145 gulden op f r \r Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Eiland Tholen heeft haar jaarvergadering afgelast in ver band met het mond- en klauwzeer. Ook de nationale natuurschoon- maakdag van de jagers (KNJV) - op Tholen en Sint-Philipsland gecoördi neerd door de wildbeheereenheid - gaat zaterdag niet door. De besmette lijke dierziekte heeft inmiddels het Europese vasteland bereikt: dinsdag werden in Frankrijk de eerste geval len gemeld. De overheid heeft met een, uit voorzorg, een vervoersver- bod afgekondigd voor alle even- hoevige dieren. De studieclub zou vanavond (don derdag) in Sint-Annaland vergade ren. De landbouworganisaties heb ben aangegeven, dat bijeenkomsten van mensen uit de agrarische sector uit voorzorg beter afgelast kunnen worden in verband met besmettings gevaar. Het bestuur van Eiland Tho len besloot dat advies te volgen, me de uit solidariteit met de collega veehouders. De 120 leden zijn giste ren op de hoogte gebracht. Zodra de omstandigheden het toelaten, zal als nog een - verkorte - vergadering worden uitgeschreven. De KNJV overweegt om de schoon- maakdag - met als doel zwerfvuil in de natuur op te ruimen - alsnog in het najaar te houden. Ze heeft verder be sloten alle activiteiten met honden (zoals wedstrijden, proeven en trai ningen) tot nader op te schorten. Ver der heeft de vereniging de leden aan geraden zeer terughoudend te zijn met jacht in gebieden waar schapen en ander vee lopen. Een uitzondering is gemaakt voor het doodschieten van dieren die slachtoffer van het verkeer zijn geworden of dieren die om ande re redenen ondraaglijk lijden. Als een veld toch betreden moet worden, gel den ontsmettingsvoorschriften. Inmiddels is bekend dat de 104 her ten, runderen en lama's die 2,5 week geleden uit voorzorg zijn afgemaakt bij wildhandel Reijngoudt in Anna Jacobapolder, geen mond- en klauw zeer hadden. In de veilinghal aan de Veerdijkse- weg in Scherpenisse wordt vrijdag avond en zaterdag weer de jaarlijkse auto- en fietsenshow georganiseerd. De Dorpsgemeenschap nam zes jaar geleden het initiatief voor deze beurs. Er wordt samengewerkt met de Verenigde Thoolse Autobedrij ven (zes ondernemers) en de beide rijwielhandelaren in het dorp. Be stuursleden van de Dorpsgemeen schap verkopen in de hal koffie en fris, terwijl er zaterdag warme hap jes worden aangeboden door stripfi guren. De auto- en fietsenshow is gratis te bezoeken. Het publiek kan er vrij dagavond terecht van zes tot negen uur, en zaterdag van tien uur 's mor gens tot half zes 's middags. De afgelopen maanden heeft de po litie een grootscheeps onderzoek in gesteld naar fraude met bankover- boekingen. Een team van acht politiemensen, waaronder één uit Tholen, werkte vanuit Steenbergen aan de zaak. Het onderzoek bracht 14 gevallen van fraude aan het licht. Er werden acht verdachten aange houden (een man en zeven vrou wen) uit onder meer Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Koog aan de Zaan en Almere. Zij haalden bank afschriften uit de post en veran derden de bedragen en bankreke ningnummers. Daarna gingen de formulieren weer terug in het post- circuit en werden door de banken als gewone overboekingen behandeld. Sommige van de verdachten stelden hun bankpas tegen een vergoeding ter beschikking en zo werden de ge dupeerde mensen voor in totaal 72.000 gulden opgelicht. Ook mevr. R van A. uit Poortvliet werd op deze manier getild. Zij postte een over boekingsformulier voor 150 gulden. Uiteindelijk werd er echter 4150 gulden afgeschreven. De zaken de den zich allemaal voor rond 1 no vember vorig jaar. Het betrof af schrijvingen via de Postbank. Die heeft inmiddels alle gedupeerden schadeloos gesteld. De aangehou den verdachten wordt oplichting, valsheid in geschrifte, heling en uit lokking ten laste gelegd. Bij het on derzoek waren behalve 'gewone' politie-agenten ook twee leden van het onlangs opgerichte interregio naal bureau geld- en waardeverkeer betrokken. Het IBGW is een nieuw team van de politieregio's in Zee land, Brabant en Limburg dat speci aal gericht is op bestrijding van frau de in het betalingsverkeer. Thoolse ondernemers praten hij in het gemeentehuis waar het detailhandelsonderzoek wordt gepresenteerd. Ruim zestig middenstanders wa ren maandagavond naar het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk gekomen voor presentatie van de onderzoeksaanpak, waarvoor de gemeente Tholen opdrachtgever is. Het aantal winkels loopt sterk terug en er vloeit koopkracht weg, wat slecht is voor het plaatselijke voorzieningenniveau. Dat tij keren is niet gemakkelijk, zo erkende voorzitter C. van Koeveringe van de middenstandsfederatie Tholen. „De consument is immers kriti scher en mobieler geworden en de binding met de eigen winkels is verminderd. Samen moeten we toch proberen om de leefbaarheid in stand te houden, want wat is een woonkern zonder winkels?" Dat het de ondernemers ernst is, bleek wel uit de grote opkomst, waardoor zowel wethouder R. Ra- vensteijn als Oegema buitenge woon verrast wanen. „We moeten de negatieve spiraal doorbreken en het doet me deugd, dat we er niet alleen voorstaan. Samen moe ten we zorgen dat het onderzoek een succes wordt. We gaan er flink tegenaan!", zei Ravensteijn. De 160 ondernemers krijgen deze maand nog een schriftelijke vra genlijst in huis. De 430 consu menten, verdeeld over acht woon kernen, worden vanaf 16 april telefonisch naar hun mening ge vraagd over hun koopgedrag, de plaatselijke winkelvoorzieningen, parkeergelegenheid, vervoermid del, waardering winkelaspecten, e.d. Daarnaast zijn er nog panel- gesprekken met maximaal zes on dernemers per woonkern. Voor de zomervakantie is het veldwerk klaar, waarna 19 september het eindrapport verschijnt met o.a. ook een actieplan. Oegema werd gevraagd of 430 in woners niet te gering is voor de betrouwbaarheid van zo'n onder zoek. „Bij het dubbele aantal neemt de representativiteit niet toe. De norm is 1,75 tot 2% van het aantal inwoners. De indeling gebeurt per postcode en we bellen niet onder etenstijd. Je hoort wel eens, dat men moe wordt van de enquetes, maar dit gaat over Tho len! Over de eigen winkelvoorzie ningen van de inwoners, die in kleinere kernen toch heel betrok ken zijn." Oegema benadrukte, dat het 430 volledig ingevulde en quetes moeten zijn. Voor mensen die tijdens het telefoongesprek bijvoorbeeld snel weg moeten, wordt een ander gebeld. De 160 ondernemers zijn er zelf bij of ze hun schriftelijke enquete invullen of niet. Oegema hoopt op 70% deelname, maar Van Koeveringe gaat voor de volle honderd pro cent. Hoewel de doelstelling van MKB Reva is, dat er voor elke woonkern aanbevelingen worden gedaan, zal dat volgens Oegema ,voor bepaal de kernen heel lastig zijn.' Hij had maandag overdag met zijn twee medewerkers een rondrit door de gemeente gemaakt en toen al be paalde indrukken opgedaan, maar daarover bewaarde hij nog het stil zwijgen. „Maar zo'n detailhan delsonderzoek in een gemeente met acht woonkernen, dat is uniek. Het zijn immers allemaal concur renten van elkaar. Ik heb veel win kels gezien, dus dan moet de koop krachtbinding groot zijn in deze gemeente", wilde Oegema wel kwijt. Zijn bureau deed onderzoek in 220 gemeenten. Het in kaart brengen van kansen en bedreigingen is ge sneden koek, maar elk gebied is weer verschillend. Welke verbete ringen zijn er op Tholen nodig om de levensvatbaarheid van het voor zieningenniveau te handhaven? Versterking van winkelgebieden is een aandachtspunt. De continuïteit van de ondernemingen speelt mee, evenals de plannen van de buur man. En met historische kernen, zoals Tholen, moet nu eenmaal re kening gehouden worden. Uit de presentatie maandagavond bleek, dat er met de resultaten in andere gemeenten heel wat in kaart te brengen valt, zoals de her komst van de omzet. Knelpunten komen natuurlijk ook aan de orde en het bureau maakt een draag vlakanalyse aan de hand van het aantal inwoners en de gemiddelde bestedingen. Er zijn koopstromen vast te stellen en Oegema gaf een voorbeeld, dat het parkeren moge lijk een laag cijfer krijgt, maar dat andere onderdelen die winkels juist tot trekpleisters maken. Sfeer, gezelligheid, uitstraling, structuur en routing spelen ook een rol. De onderzoekers zullen in hun rapport ook mogelijkheden voor winkel uitbreiding aangeven, maar ook doublures signaleren. „Zowel per branche als per woonkern doen we uitspraken in de conclusies en aan bevelingen. Het advies zal actie- en toekomstgericht zijn. Hoe meer u ons voedt met gegevens, hoe be ter we het onderzoek kunnen uit voeren", zei Oegema. ZIE VERDER PAGINA De wandelsportclub Vosmeer wil geen gebruik meer maken van de vrij willigers van het Rode Kruis Tholen bij de zevendorpentocht. Een ver dubbeling van de kosten van 600 naar 1200 gulden kan de vereniging niet dragen. Er worden nu rechtstreeks ehbo'ers gezocht om zaterdag 7 juli toch blaren te kunnen prikken of andere ongemakken bij de circa 1300 wandelaars te verhelpen. Voorzitter Koos Bosters beklaagt zich erover, dat het Rode Kruis de club voor het blok heeft gezet. Voorzitter H.A. Moerenhout zegt maand melding gemaakt over de een offerte te hebben gestuurd naar de wandelsportclub maar een reactie daarop heeft hij nog niet ontvangen. „Als er onvrede is, moet het comité dat met het Rode Kruis bespreken en niet via de pers een discussie gaan voeren. Dat is niet correct", aldus Moe renhout. Hij legt uit, dat op verzoek van de vrijwilligers een onkostenregeling in het leven geroepen is bij het Rode Kruis. „Het bestuur vindt dat ook terecht, maar die kosten berekenen we wel door bij de klant. Voor de zevendorpentocht gaat het om reis- verbindings- en administratiekosten. De organisa toren verzorgden onze vrijwilli gers altijd correct en we willen ook graag weer op 7 juli helpen, maar dan volgens de voorwaarden die in onze offerte staan. Als er 1300 deelnemers zijn en aan elke wandelaar wordt een gulden ge vraagd voor deskundige hulpver lening tijdens de zevendorpen tocht, dan is dat toch niet teveel gevraagd. Wij willen een uiterste inspanning leveren voor dit evene ment, maar Bosters moet het Rode Kruis niet gaan beschadigen", zegt de voorzitter van het Thoolse Rode Kruis. In een artikel over het Rode Kruis in de Eendrachtbode werd vorige onkostenvergoeding voor vrijwil ligers. „Ons bestuur verbaasde zich destijds over de zinsnede dat de medewerking aan grote evene menten zoals wielerwedstrijden en de zevendorpentocht tot nu toe kosteloos zou zijn. Wij betaalden namelijk toen al 600 gulden voor de inzet van het Rode Kruis. Blijkbaar is dat bedrag ontoerei kend omdat het Rode Kruis op een geheel andere manier wil gaan werken, waardoor de bijdrage on geveer zou verdubbelen. Of het Rode Kruis dan nog wel een vrij willigersorganisatie is?" Bosters zegt, dat 1200 gulden niet te be happen is voor zijn club. „Wij moeten het van giften, bijdragen van sponsors en inschrijfgelden hebben. En de ƒ8,50 voor de ze vendorpentocht en het minimum van een rijksdaalder voor kleinere afstanden willen we ook zo laag mogelijk houden. Voor wandel tochten zitten we namelijk al aan de hoge kant, maar we bieden op tien posten wel een goede verzor ging, dus er staat wat tegenover voor de deelnemers." Volgens Bosters is het secretariaat van het Rode Kruis in Stavenisse het afgelopen weekeinde per brief ingelicht over het afwijzen van de offerte, maar voorzitter Moeren hout was daar gisteren nog niet van op de hoogte. ZIE VERDER PAGINA 7 De Hervormde Gemeente Poortvliet krijgt rond Pinksteren weer een ei gen predikant. Ds. J.G. Blom (54) uit Melissant heeft zijn beroep aange nomen. Hij zou graag meer eenheid zien in het dorp. Op biddag preekte hij er en maakte hij kennis met de gemeenteleden, maar voor die tijd was het al duidelijk dat Poortvliet zijn derde gemeente zou worden. Op tweede pinksterdag 19 mei 1986 een beroepen predikant. Sommigen preekte hij er voor het eerst als kandi daat, later nog eens ter gelegenheid van Hervormingsdag en de voorlaat ste keer was vier jaar geleden. Ds. Blom komt niet naar het eiland Tho len om tot aan zijn pensioen zijn ker kelijk werk rustig af te bouwen. „Ik ga niet naar Poortvliet om het gemak kelijk te krijgen. Hoewel ik in Melis sant vijf kerken op 2100 inwoners heb meegemaakt, vind ik de verdeeld heid in Poortvliet toch groot. Maar ik zal er voorzichtig te werk moeten gaan." Die voorzichtigheid betrachtte hij volgens diverse kerkgangers niet, door op biddag tijdens de dienst de aanwezigheid van twee zondagsscho len in Poortvliet aan de orde te stellen. Op zich is dat heel uitzonderlijk voor vinden dat juist moedig omdat de kerk juist eenheid moet nastreven. Verdeeldheid is er immers al genoeg. Ouderling A.N. van den Hoek is op zich blij dat zijn gemeente weer een nieuwe predikant krijgt, maar met het oprakelen van de zondagsschoolsitu atie in Poortvliet is hij minder inge nomen. „Dat is een hele pijnlijke ge schiedenis. Op zich is het goed dat er openheid en eerlijkheid is, maar op de preekstoel kun je ook niet alles zeggen. Op zich vind ik het echter een goede zaak dat de zondagsscho len bij elkaar komen. Twee zondags scholen van hetzelfde kerkgenoot schap is niet goed, maar deze situatie vormt al twintig jaar een gevoelig punt. Gelukkig zijn er tussen de leid sters nu goede besprekingen op gang gekomen." ZIE VERDER PAGINA 7 Voorzitter Kees-Jan van Gorsel 25 jaar actief bij rederijkerskamer Eendracht Corrie van Zetten en Mina Potappei zetten zich al kwart eeuw in als thuishulp Jager Lauw Quist uit Sint-Philipsland haalt voor 55e jaar zijn jachtakte EN VERDER... Matthijs Binkhorst uit Tholen maakt zelf cryptogrammen Dertig nieuwe banen bij Betho ondanks weglekken werk naar andere landen Sint-Philipsland onthaalt nieuwe super warm en Poortvliet houdt drogist Noad na gelijkspel tegen Zwaluwe sinds winterstop nog ongeslagen SPOT IS DIKWIJLS EEN UITING VAN GEBREK AAN GEEST Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Met 28 deelnemers en een opbrengst van 2145 gulden, is de actie 'Zip your lip' in Tholen een succes geworden. Deze jaarlijkse actie van de hulporganisatie World Vision werd landelijk voor de tiende keer gehouden. Vierentwintig uur niet eten voor het goede doel. Het is tegen zevenen als vrijdagavond de eerste jongeren arriveren bij verenigingsgebouw het Vis net van de Gereformeerde Kerk in Tholen. Hier gaat het de komende 24 uur gebeuren. Zip your lip is een actie waarbij jongeren zich laten sponsoren om een etmaal lang niets te eten. De organisatie is in handen van de stichting christelijk jeugdwerk Tholen, waarbij Chris Stols en Michiel Nieuw- kerk het voortouw nemen. Om wat energie kwijt te raken, wordt eerst een spellencircuit gedaan, inclusief het gooien met waterballonnen in de frisse buitenlucht. Binnen worden de tafeltenistafel, een biljartspel en het spel Twister uit de kast gehaald. De sjoelbak komt er ook wel uit, maar dit ou derwetse spel is bij de jongeren minder populair. Muziek is er voor de avond en een stapel video films (door de leiding nog eens voorgeselecteerd) moet ervoor zorgen dat de nachtelijke uurtjes door te komen zijn. Iedereen heeft een matras en slaapzak meegenomen, maar voor velen is dat pro forma, want van slapen komt niet veel terecht. Voor de wat rustiger uren aanbreken, wordt de groep in vijven gedeeld en op een zoektocht gestuurd die ze door heel Tholen zal leiden. Om half elf vertrekken de jongeren en tegen tweeën is iedereen weer terug. Alle jongeren hebben sponsorlijsten gekregen. De opgehaalde bedragen zijn zeer divers. Van ƒ150,- op één lijst tot ƒ19,15. Een negental deelnemers heeft helemaal geen sponsors. De leiding gaat daar echter niet mee akkoord en de groep wordt met lijst alsnog op pad gestuurd. „Helemaal geen sponsors, dat kan niet. Je moet wel weten waarvoor je het doet. En eigenlijk is 25 gulden toch wel het minimum. Dat is nog heel weinig. Je hebt het zo bij elkaar", vindt Michiel Nieuwkerk. Het groepje komt uiteindelijk met ruim 300 gulden terug. Met de opbrengst van de actie (vorig jaar landelijk 800.000 gulden) worden projecten van de christelijke hulporganisatie World Vision ge steund. De organisatie richt zich met name op hulp aan kinderen. Naarmate de zaterdag vordert, gaat de trek toenemen. Toch heeft er niemand echt honger. Mis schien dat 48 uren niet eten (wat elders wel eens gedaan wordt) meer het gevoel van honger ople vert. De actie wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd, nadat de slaapattributen weer zijn ingepakt. Al om kwart voor zeven zitten de jongeren aan tafel en het laatste kwartiertje duurt toch best wel lang. Dan is het zover en mogen ze zich het brood, de soep en de knakworsten goed laten smaken. Een enkeling vergeet daarbij dat het allemaal op een zeer lege maag valt, en gaat met wat buikpijn naar huis. Het merendeel knapt er echter van op en nadat het Visnet is aangevogen, keert de hele groep naar huis terug. Of het volgend jaar weer mag? „Zeker weten!" Vrijdagnacht zijn de jongeren die deelnemen aan Zip your lip nog zo fris als een hoentje

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1