Provincie Zeeland Statenvergadering 'Het geloof is geen systeem van alleen maar regeltjes' MIX INN BIEDT MEER Herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen 17,95 19,95 17,95 18,95 19,95 111 Boomsma Vrederust na fusie in GGZ Famous Grouse Jack Daniels Black Velvet Donderdag 15 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 11/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl In beroep Vrijdag 23 maart, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten (PS) van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de Statenzaal, Abdij 10 in Middelburg. Drempels weg Cockburn's Port Ruby, Tawny, White Arend Jagermeister Pisang Ambon Gorter Rum Parade Pure ij Beeren-, Graan- :|j burg jenever SLIJTERIJ WIJNHANDEL DE GOUDEN LEEUW Voorstraat 50 St. Annaland tel.(Olóó) 65 23 05 SLIJTERIJ WIJNHANDEL TILBORG Korte Vest 14 St. Maartensdijk tel. (0166) 66 24 90 EEN GOED GLAS, EEN GOEDE ZAAK Geloof kan een rol spelen bij een depressie, maar het is te gemakkelijk om te zeggen dat geloofsovertui ging de oorzaak is van de pressiviteit onder gerefor meerden. Het geloof is geen systeem van regels, maar het geloof in de le vende band met de levende God in Jezus Christus. Dat zei dr. J. van der Wal van Eleod, de stichting voor gereformeerde geestelijke gezondheidszorg dinsdag avond op de ledenvergade ring van de Nederlandse patiëntenvereniging (NPV) in de Vossenkuil in Oud- Vóssemeer. Dr. J. van der Wal spreekt bij NPV-afdeling Tholen Verduisterd Bemoedigend Reumafonds Zoa vluchtelingenzorg Jantje Beton Scotch Whisky 1,0 liter Tennessee Whiskey Canadian Whiskey t28,95j Abdij Gedeputeerde Staten hebben op 27 februari 2001 het herinde- lingsontwerp voor de regio Zeeuwsch-Vlaanderen vastge steld. Dit ontwerp bestaat uit het ont werpadvies, een toelichting met bijlagen hierop, een verslag van het gevoerde overleg en een kaart waarop de voorgestelde gemeentegrenzen zijn aangege ven. GS hebben de betrokken colleges van burgemeester en wethouders verzocht het ontwerp met ingang van 12 maart gedu rende acht weken ter inzage te leggen op de secretarieën. Ge durende die periode kan elke bur ger zijn of haar zienswijze ken baar maken. Het herindelingsad vies staat op de agenda van de commissie Algemeen Bestuur van 1 juni. Deze vergadering is open baar en er is spreekrecht voor het publiek. De vaststelling van het herindelingsadvies is voorzien in de vergadering van Provinciale Staten op 29 juni 2001. Daarna gaat het advies naar de Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. De volgende stap is een voorstel van de minis ter aan de ministerraad. Als die ook instemt met het voorstel gaat het via de Raad van State naar de Tweede en Eerste Kamer. Als de parlementaire be handeling in september 2002 kan worden afgerond kan de herinde ling op 1 januari 2003 een feit zijn. Het herindelingsontwerp Het ontwerp ligt, zoals eerder gemeld, vanaf 12 maart ter inza ge op de secretarieën van de ge meenten. Belangstellenden kun nen het ontwerp aanvragen bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het in formatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De informatie kan eveneens worden verkregen via de website van de provincie, www.zeeland.nl. Op 27 maart 2001 zal de adviescommissie bezwaar schriften van de provincie Zee land een zitting houden tot het horen'van belanghebbenden. De ziting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigin gen komen de volgende zaken aan de orde: om 13:30 uur wordt het bezwaarschrift van Stichting Protestantse Ouderenzorg op Walcheren te Middelburg behandeld tegen een besluit van GS inzake de weigering van een bijdrage uit het Beleidskader sociale zorg. om 14:00 uur wordt het bezwaarschrift van ANBO, Regio Tholen, vertegenwoor digd door mevrouw C.H. van de Meeberg-van de Burgt, behandeld tegen een besluit van GS inzake de vaststelling van de busdienstregeling 2001 voor het interlokaal openbaar vervoer te Tholen. om 14:30 uur wordt het be zwaarschrift van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen te Ter- neuzen behandeld tegen een besluit van GS inzake de in trekking van de toegekende subsidie voor het project 'Baarzandse kreek', om 15:00 uur wordt het be zwaarschrift van de heer M. Janse te Vrouwenpolder behan deld tegen een besluit van GS inzake het vaststellen van ern stige bodemverontreiniging voor het perceel Dorpsdijk 21- 23 te Vrouwenpolder en het niet-urgent achten van de sanering van deze bodemver ontreiniging. Voor meer informatie over deze zaken kunt u tijdens kan tooruren op werkdagen con tact opnemen met de secreta ris van de adviescommissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, telefoonnum mer 0118-631377. Nieuws Na de opening door de Commis saris van de Koningin, de heer Van Gelder worden de ingekomen stukken voor deze vergadering aan de orde gesteld. Een daar van is een brief van de vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland. Deze is verontrust over de mogelijke toename van het aantal permanente strandpa viljoens aan de Schouwse stran den. Het verlenen van ontheffin gen voor permanente paviljoens is echter geen zaak van de pro vincie maar van de gemeente en het waterschap. Voorgesteld wordt de brief voor kennisgeving aan te nemen. Verder doen Ge deputeerde Staten (GS) medede ling van de aan- en verkopen van grond in de tweede helft van vorig jaar. Naast een aantal klei ne transacties was er één van formaat: de verkoop van 63.234 vierkante meter grond in het Stationsgebied Middelburg voor ƒ1.482.200,-. Herinrichting Hoek Door de landinrichtingscommissie voor de herinrichting Hoek is een ontwerp opgesteld. Het plan heeft ter inzage gelegen en er zijn een aantal bedenkingen inge diend. De ingezonden reacties en bezwaren waren voor GS geen aanleiding om tot aanpassing van het raamplan of de uitvoerings module over te gaan. Hoog bezoek Van 19 tot 21 april brengt de Commissie 2 van het Comité van de Regio's een bezoek aan Zeeland. Elk jaar wordt een regio van de lidstaten van Europa be zocht. Het bezoek is vooral ge richt op onderwerpen die direct of op langere termijn te maken hebben met de belangen van de Zeeuwse landbouw. De kosten van de ontvangst bedragen ongeveer honderddui zend gulden. T opsportevenementen Als Provinciale Staten instemmen met het voorstel van GS komt er een mogelijkheid voor subsidies voor topsportevenementen. Voor een periode van drie jaar wordt jaarlijks 50.000 gulden beschik baar gesteld. Aan het verlenen van de subsidie worden de nodi ge voorwaarden verbonden. Het moet gaan om grootschalige sportevenementen met een natio nale of internationale uitstraling. Per evenement is 5000 Euro de maximale subsidie. Jeugdmonitor De jeugdmonitijr Zeeland verza melt en rapporteert over de ont wikkeling van de Zeeuwse jeugd. Door de jeugdmonitoring wordt informatie verkregen die weer van belang is voor de jeugdhulp verlening. De kennis kan ook wor den gebruikt voor effectief lokaal jeugdbeleid en dienen voor de opbouw van een structureel infor matie- en kennissysteem over de jeugd. GS stellen voor jaarlijks maximaal honderdduizend gulden subsidie toe te kennen aan de uit voerder, SCOOP. Antwoordnota Het ontwerp Milieubeleidsplan 'Groen licht' en het waterhuishou dingsplan 'Samen slim met Water' hebben de nodige inspraakreac ties opgeleverd. Alle schriftelijke, binnen de gestelde termijn inge diende, reacties en de reacties op de inspraakavonden zijn opge nomen in een antwoordnota. De beide plannen zijn als vervolg op de inspraakreacties op diverse punten bijgesteld. Van het ont werp milieubeleidsplan zijn bij voorbeeld de doelstellingen op een aantal onderdelen geconcre tiseerd en is de sturingsfilosofie verduidelijkt. Belangrijke wijzigin gen van het ontwerp waterhuis houdingsplan betreffen onder andere de verduidelijking van de waterkansenkaart en beschrijving van de doorwerking van het plan in ruimtelijke planvorming. GS stellen voor de plannen inclusief de aanpassingen vast te stellen. Streekplanherziening Met de streekplanherziening nieu we economische dragers komt er ruimte voor verbreding van de plattelandseconomie. De econo mische vitaliteit en de verbetering van de ruimtelijke kwaliteit zijn belangrijke elementen. Als PS instemmen met de herziening wordt een convenant met de gemeenten van kracht. De desbe treffende gemeenten verplichten zich onder andere in bestem mingsplanherzieningen voor het landelijk gebied bijzondere aan dacht te schenken aan criteria voor de combinatie van verschil lende niet-agrarische functies op hetzelfde (voormalige) agrarisch bouwblok. De herziening heeft een nauwe relatie met het uitvoe ringsprogramma Vitaal Platteland Zeeland, waarin allerhande maat regelen en mogelijkheden worden genoemd die bijdragen aan de leefbaarheid van het platteland. Eindfase PSD Om de dienstverlening zo goed en veilig mogelijk tot de laatste reis toe uit te voeren zijn diverse maatregelen nodig. De schepen en aanlegplaatsen moeten tech nisch in orde zijn. De techniek is belangrijk, maar het belangrijkste is vakbekwaam personeel. Op dat punt bestaat de nodige zorg. Oplossingen voor die problemen moeten onder andere worden gezocht in voorstellen om de oudere werknemers langer in dienst te houden, het uitbreiden van herplaatsingsmogelijkheden voor het personeel en extra zorg voor de arbeidsomstandigheden. Voor de uitvoering van het strate gisch plan wordt een bedrag geraamd van bijna twee miljoen gulden. Overige punten Op de agenda staan naast de eerder toegelichte punten: aan schaf van een nieuw systeem voor toegangsbeveiliging en aan wezigheidsregistratie, wijziging IPO-begroting en meerjarenra ming, de eerste wijziging van het investeringsplan en de tweede wijziging begroting 2001. Informatie De volledige agenda en bijbeho rende stukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De informa tie kan ook worden verkregen via de website van de provincie Zeeland, www.zeeland.nl. Op woensdag 28 maart wordt in de jaarbeurs te Utrecht de lande lijke manifestatie Drempels Weg! gehouden. De manifestatie is bedoeld voor mensen die zich bezig houden met gehandicapten beleid, informatievoorziening via Internet en instellingen die wer ken met mensen met een handi cap. Tijdens deze manifestatie zullen premier Kok en Staats secretaris Vliegenthart het start schot geven voor een landelijke campagne welke als doel heeft de drempels voor gehandicapten in de virtuele wereld van Internet te laten verdwijnen. Hoewel Inter net voor veel mensen met een handicap een goede mogelijkheid is om hun maatschappelijke posi tie te versterken en zelfstandiger in de maatschappij te functione ren, zijn er ook nog de nodige drempels. Tijdens de manifestatie kunnen mensen met een functie beperking de (on)mogelijkheden van Internet onderzoeken en kun nen websites getest worden op hun toegankelijkheid. Aanmelden kan via de website www.drem- pelsweg.nl of telefonisch, 020- 5620007. Saws 0,75 liter Jonge Jenever 1,0 liter Kruidenlikeur 0,7 liter Liquer 0,7 liter Bruin of wit 0,7 liter Vieux 1,0 liter 1 liter Van der Wal was al eerder gastspre ker voor de Thoolse afdeling. In 1994 kwam hij naar de Stove in Sta- venisse om over hetzelfde onder werp te spreken. Net als toen was de belangstelling voor dit thema groot. Van der Wal legde uit dat het onder werp te maken heeft met de tijd geest. Nu godsdienst en ideologieën (zoals communisme en socialisme) veel minder invloed hebben, wor den zaken op een andere manier goedgekeurd of afgewezen. „Het is een privézaak geworden. Het le vensgevoel telt. Vooral onder in vloed van de psychologie. Of iets goed voelt. Dat zet de toon. Psy chiaters en psychologen schrijven nu columns, niet meer de domi nees." Van der Wal legde uit dat depressi viteit een ziekte is die twee hoofd kenmerken heeft: een niet aanwijs bare neerslachtige stemming en het verlies van levenslust. En tal van andere kenmerken als het niet be seffen dat je ziek bent, prikkelbaar, verdrietig, contactgestoord, machte- loos, wanhopig, denken aan zelf moord. Uit onderzoek blijkt dat 15 procent van de ernstig depressieven zichzelf van het leven berooft. Der tig procent doet een poging uit het leven te stappen. Belangrijke signa len van depressiviteit zijn eet- en slaapstoornissen, en vermoeidheid. Een stapje verder en er treden wa nen en hallucinaties op (gedachten die niet kloppen met de werkelijk heid). „We moeten een depressie niet onderschatten. Voor de patiënt en de omgeving heeft het veel in vloed. Vijf procent van de volwasse nen kan vanwege deze ziekte niet werken. Tien tot vijftien procent van de vrouwen in Nederland heb ben een keer of vaker last van een ernstige depressie. Bij mannen is dat minder: 5 tot 10 procent." Gaan de meeste depressies na drie tot negen maanden over, sommige duren tien tot dertig jaar, zo zei Van der Wal. Volgens hem is de oorzaak van een depressie niet eenduidig. Hij bestreed de opvatting van de arts Van Scheyen die op basis van zijn praktijk in Zeeland tot de con clusie kwam dat er een verband is tussen de orthodoxe gereformeerde levensstijl en het ontstaan van de pressies. En de psychiater Schilder (gereformeerd vrijgemaakt) die de oorzaak in de gereformeerde leer zelf zocht. De mens die aan de ene kant verantwoordelijk is en aan de andere kant schuldig (aan de zonde val in het paradijs). Van der Wal noemde de kritiek in grijpend, maar zei dat er moeilijk een verband is te leggen. Er zijn meerdere factoren die een rol spe len, zoals erfelijke aanleg, lichame lijke stoornissen, karakter en de in vloed door relaties (verlies van part ner, verwaarlozing in de jeugd, seksueel misbruik). „Het is te gemakkelijk om het gere formeerde geloof aan te wijzen als oorzaak. Er zijn zoveel factoren. Als je praat uit de Schrift dan hebben we het over het geloof in de levende band met de levende God in Jezus Christus. Het geloof is geen sys teem van regels. Dat wordt wel ge dacht. We zien het leven als genade. We gaan niet met God in discussie. Dat is een doodlopende weg. Het verstand is daarvoor te beperkt. En ook door de zonde verduisterd." Hij haalde de brief van Paulus aan Ga laten aan (2, vers 20) waarin deze stelt dat zijn ik niet in hem leeft, maar Christus. „Christus heeft zich in mij overgegeven. Hij is gekrui sigd met Christus, maar Christus leeft met hem. Een vrolijke ruil zo als Luther zei. Geloof en blijdschap horen bij elkaar." Van der Wal wees erop dat er wel gevaren op de loer liggen. Het on derdrukken van gevoelsleven (te derheid, verdriet, waardering). De druk om te presteren. De calvinisti sche arbeidsmoraal. Het woekeren met de talenten. Het afdwingen van harmonie in de opvoeding. „De Heere wil niet door dwang maar uit vrijwilligheid worden gediend." Hij had ook tips voor een 'gezonde christelijke benadering' van een de pressieve. „Voeg er niet teveel aan toe, ga niet met klem iets aardigs zeggen. De patiënten zijn met een gevoelsmatige benadering niet ge diend. Ook niet via het gebed. En zeker niet tegen de ander gaan pre ken. Het sleutelwoord is hoop ge ven. Dat kan in kleine dingen lig gen. De komst van de lente bijvoorbeeld." Volgens Van der Wal is hoop ook het wachten op God zo als dat is verwoord is in Romeinen 8. Van der Wal beantwoordde ook vra gen uit de zaal. Over de mogelijke depressiviteit bij Bijbelse figuren als Jona, Elia en Jeremia. Hij vond dat moeilijk om te zeggen. Bij de een was het wat meer dan bij de an der. En leidde onder meer uit het verhaal over Elia af dat het uitno digt om te kijken naar wat de moge lijkheden zijn om een depressie te herkennen, en een patiënt te erken nen en te waarderen. En dat het een taak is mensen met praktische za ken op pad te helpen en trouw te blijven. Een kerkelijke gemeente zou af kun nen spreken dat een klein groepje om de beurt op bezoek gaat bij ie mand die lijdt aan depressiviteit, en dat niet alleen de familie te laten doen. „Dat werkt bemoedigend. Niet alleen komen om de kommer en kwel, maar om het contact met de mensen in nood. Dan ervaar je waar het echt om gaat. Dan besef je dat welvaart, status en uiterlijke zaken niet belangrijk zijn. Het kan soms zwaar zijn, maar ook verrijkend." Aanstaande week (van 18 maart) wordt de nationale collecte voor het Reumafonds gehouden. Tegelijk start de campagne 'Te koop wegens reu ma' die de sociaal-maatschappelijke gevolgen van de ziekte zichtbaar moet maken. Eén op de tien Neder landers wordt getroffen door reuma. Van 2 tot en met 7 april houdt Zoa vluchtelingenzorg haar jaarlijkse col lecteweek. Het thema van dit jaar is 'Vluchtelingen reizen altijd last minu te'. Met de campagne wil men aange ven dat vluchtelingen geen tijd heb ben hun vlucht grondig voor te berei den. Zoa geeft hulp (van noodhulp tot wederopbouw) aan vluchtelingen en ontheemden over de hele wereld. Deze week is de jaarlijkse collecte voor Jantje Beton van start gegaan. In Tholen gaan leden van scouting Hee- nerecht langs de deuren met de col lectebus. Er wordt echter niet de hele week gecollecteerd, maar uitsluitend aanstaande zaterdag. Ook bij de su permarkten zal scouting aanwezig zijn met een collectebus. De scouts zijn herkenbaar aan hun uniform met gele das. Jantje Beton steunt jeugd werk in heel Nederland. Psychiatrisch ziekenhuis Vrederust uit Halsteren is gefuseerd met twee andere instellingen voor geestelijke gezondheidszorg in West-Brabant: de regionale instelling voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg) en de regionale instelling voor be schermd wonen (Ribw). Samen vor men deze instellingen nu de GGZ (geestelijke gezondheidszorg) weste lijk Noord-Brabant. Doelstelling is om kwalitief hoogwaardiger zorg te bieden aan mensen die geestelijke verzorging nodig hebben. Door zich te verenigen, moeten verder deproce dures bekort worden, want er komt nu één loket voor de aanvraag van alle geestelijke gezondheidszorg. Bij de GGZ westelijk Noord-Brabant kun nen mensen terecht met psychische problemen en psychiatrische stoornis sen. Het aanbod bestaat uit ambulante hulp (zonder opname in een instel ling), dagbehandeling, psychiatrische thuiszorg, klinische behandeling (op name), begeleid wonen, crisisopvang, preventie, arbeidsrehabilitatie en an dere specialistische functies. Met de fusie is een einde gekomen aan 91 jaar zelfstandig psychiatrisch ziekenhuis Vrederust. Het van oor sprong Zeeuwse ziekenhuis werd op gericht in 1909 om een protestantse tegenhanger te hebben van de verder katholieke geestelijke gezondheids zorg. Behalve Tholen en Sint-Philips- land, is Zeeland sinds twintig jaar langewezen op het PZZ in Klo^tinge. 0,7 liter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 17