Meermarkt Koppejan krijgt een goed onthaal in Sint-Philipsland 'We letten op dat geneesmiddelen zo weinig mogelijk bijwerkingen hebben' Forse winststijging houdt kantorennet niet overeind Ravensteijn zeer optimistisch Gijs mode in 't Vierkantje Esther Langenhuizen opent drogisterij in Poortvliet Nieuwe bedrijven Loftrompet Donderdag 15 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland De ingrijpende vernieuwing van de supermarkt aan de Achterstraat in Sint-Philipsland is uitstekend ontvangen door de inwoners. 'Ik ben zo blij dat we zo'n mooie winkel hebben gekregen', kreeg eigenaar J. Koppejan van een Sint-Philipslandse te horen en aan de kassa was het te mer ken. „In twee dagen had ik de omzet van een'hele week. Het was ongekend. Tevreden klanten, onder wie veel nieu we gezichten. Nu heb ik echt plussen!", zegt Koppejan. Nieuwe generatie Poortvliet houdt een eigen drogisterij. Van IJsseldijk sluit na het overlijden van eigenaar H. van IJsseldijk en vanaf zaterdag neemt drogisterij Langenhuizen het esta fettestokje over. De opzet van de zaak wordt echter heel anders. Voor het overgrote deel gericht op geneesmidde len, waarbij homeopathie een belangrijk aandeel vormt. Gezin en werk Bijwerkingen Assortiment Rabobank Tholen wil nog slimmer bankieren Vacatures Mooi cadeau Impuls woningbouw Inschrijvingen van nieuwe bedrij ven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand februari. Laban schilderspeciaalzaak, Een- drachtsweg 13, kleinhandel in verf, verfwaren, wandbekleding, woning decoraties en zonwering, 2 perso neelsleden. Bouwbedrijf De Korte b.v. i.o., Slabbecoornweg 36, aannemersbe drijf voor burgerlijke en utiliteits bouw, bouwtechnisch ontwerpbu reau, exploitatie van onroerend goed, projectontwikkelingsmaat schappij, 8 personeelsleden. Minheere installatietechniek, Oes terstraat 3, service en onderhoud aan centrale verwarming, gas- en waterinstallaties (loodgieters wer ken), airconditioning- en luchtbe handelingsinstallaties, 1 personeels lid. Bertha Polderman-de Jonge, Konin gin Julianastraat 8, voetverzorging (pedicure), geen personeelsleden. Hoveniersbedrijf Passiflora, Slacht- veld 3, tuinaanleg en onderhoud, tuinontwerpen en sierbestrating, 4 personeelsleden. People Connect Global, Dalem- sestraat 26, advies- en implementa tiebegeleiding van ict-activiteiten bij particulieren en het midden- en kleinbedrijf, 1 personeelslid. Phideas b.v., Kromme Dreef 3, het beleggen van vermogen in onroe rend goed, effecten, schulvorderin- gen en andere vermogenswaarden; het deelnemen in, het zich finan cieel interesseren bij en het directie voeren over andere ondernemingen; alles in de meest uitgebreide bete kenis genomen en voorts het ver richten van alle handelingen, die met het vorenstaande in de ruimste zin verband houden of daaraan be vorderlijk kunnen zijn; (verplaat sing bedrijf van buiten de gemeen te); geen personeelsleden. Wooden Heart, John F. Kennedy- straat 14, het bouwen van stands en decors, 1 personeelslid. Purnama, Prins Willem Alexander- straat 6, groothandel in onder- en bovenkleding, schoeisel, meubelen, handcrafts en cadeau-artikelen, geen personeelsleden. The Last Unicom, Julianastraat 28, het bedrukken van, alsmede de kleinhandel in kleding, geen perso neelsleden. MMG&T, Julianastraat 18, extern secretariaat, alle voorkomende en ondersteunende secretariële werk zaamheden, 1 personeelslid. Bites-u-like, Nieuwstraat 1, cate ringbedrijf, geen personeelsleden. Kuypers las- en montagebedrijf, Bronsgeestweg 2, het uitoefenen van een las- en montagebedrijf; (verplaatsing van bedrijf van buiten de gemeente), geen personeelsle den. Advies en Thuiszorg Zuid-West, Kaaistraat 7, het treffen van voorbe reidingen tot het uitoefenen van een particulier thuiszorgbureau, 1 per soneelslid. Idenburg pallethandel, Sportlaan 10, groothandel in nieuwe en ge bruikte pallets, 1 personeelslid. Nettenbreijer b.v. i.o., Anna van Burenplein 20, het deelnemen in en financieren van andere onder nemingen, het beheren van pen sioenvoorzieningen, het verstrek ken van managementadviezen, het doen van beleggingen, 1 perso neelslid. Handelsonderneming Chris Beens, Laban Deurloostraat 27, groothan del in shovels, stenentrommels, sloophamers en wegenbouwmate riaal, 1 personeelslid. Kapsalon Claudia, Paasdijkstraat 43, dames- en herenkappersbedrijf, 1 personeelslid. Komotex, Engelaarsdijk 1, klein handel in gebruikte en ongeregelde goederen, 1 personeelslid. Carolien en Arnet workshops en home decoraties, Wilhelminastraat 38, detailhandel en het geven van workshops in het maken van huis-, tuin- en keukendecoraties, 2 perso neelsleden. Taxi Dim Verwijs, Wilhelminstraat 2, taxibedrijf, geen personeelsle den. Advertentie I.M. Vader en zoon Koppejan rechts achteraanmet hun personeel in de nieuwe zaak in Sint-Philipsland. Vrijdag opende hij de deuren als Meermarkt Koppejan, nadat de win kel voor een drastische vernieuwing vier dagen dicht was geweest. Een halfjaar geleden nam hij Albert Heijn van A.P. van der Est over en in de oude situatie was het moeilijk werken. Die periode heeft Koppejan overigens gebruikt om goed naar de wensen van de klanten te luisteren en mede daardoor zijn de versgroe- pen nu dominant aanwezig in de nieuwe Meermarkt. „Het doet allemaal heel ambachte lijk en gezellig aan met toch een moderne uitstraling, naar de eisen van deze tijd", vertelt Koppejan en thousiast. „De Sint-Philipslanders stonden paf, over wat er in vier da gen allemaal was veranderd. Het is inderdaad flitsend geworden. Er is ook een stukje sfeer geschapen. De openingsdagen waren heel succes vol en ik heb er het volste vertrou wen in dat het na deze vernieuwing lekker loopt." De supermarkt is wat groter gewor den door een stukje voormalig ma gazijn erbij te trekken. „Een com pacter en veel praktischer indeling dragen ook bij aan de vernieuwing waaraan veel aandacht is besteed. Een heel groot diepvrieseiland, een zuivelkoeling van vijf meter, een betere verlichting, energiezuinige meubels en niet te vergeten enthou siaste medewerkers maken de Meermarkt compleet", aldus Kop pejan. De automatische deuren van de hoofdtoegang vormen een prima verbetering, o.a. voor mensen met kinderwagens en zij die moeilijk ter been zijn. De kleuren groen en geel maken het tot een fris geheel. In de royale vershoek kan men gratis kof fiedrinken. Vanaf het 'Welkom bij Meermarkt Koppejan' op de voor gevel tot en met het 'Bedankt voor uw bezoek' bij de kassa, is aan de uitstraling gedacht, In de super markt is er ook een uitgebreide bloemenafdeling, een afgiftepunt voor de stomerij, fax- en kopieer service en nog een aparte slijterij. Koppejan, die eerder een Spar-su- permarkt in Sint-Annaland had en uit dat dorp ook nog steeds weke lijks klanten in Sint-Philipsland ziet, kon voor zijn vernieuwde aan pak profiteren van de voor het eerst in 1998 beproefde nieuwe Meer- markt-formule. Karakteristiek hier voor zijn de groene huiskleuren en de infozuil die als een oase van rust midden in de winkel staat. „De klanten van Meermarkten die in middels op het nieuwe concept zijn overgeschakeld, reageren heel erg positief", zegt Wilger van de Beek van Prisma Food. „De versgroepen staan centraal en door veel gebruik te maken van hout. krijgt de winkel een ambachtelijk karakter. De slo gan is dan ook: 'De leukste winkel in de buurt.' Met deze Meermarkt nieuwe generatie gaat Jan Koppejan dat zeker waarmaken!" Het versplein springt er direct bij binnenkomst uit. Groenten en fruit, voorverpakt vlees en vleeswaren, brood en banket en allerlei soorten kaas. „We zitten op een eiland en willen de klanten zoveel mogelijk een 'alles onder één dak-assorti ment' bieden", zegt Koppejan. Directeur S.J. Oegema van bu reau MKB Reva die het detail- handelsonderzoek in de ge meente Tholen gaat leiden, stak maandagavond voor een volle burgerzaal in Sint-Maar tensdijk de loftrompet over de Meermarkt Sint-Philipsland. Tijdens een rondrit door het gebied was Oegema in de Achterstraat op de vrijdag ge opende supermarkt gestuit. „Werkelijk een schitterende winkel. Het ziet er perfect uit. Ik vind het heel knap, dat een ondernemer zo zijn nek wil uitsteken. En de inwoners van Sint-Philipsland wil ik felicite ren met zo'n mooie winkel in eerste levensbehoeften. Dat zou in elke kleine kern zo moeten. Een compacte super markt die sfeer uitstraalt", zei Oegema maandagavond in het gemeentehuis. Het is opvallend dat een dorpje met hebben we Hennie gevraagd of ze nog geen 1700 inwoners een eigen drogisterij houdt. Toch begint de 33- jarige Esther Langenhuizen zaterdag met een nieuwe zaak aan de Markt 23. Hetzelfde gebouw waar haar man Hans al een zaak in racebanen en aanverwante artikelen heeft. „We hebben onderzocht hoe het zit met de omzet in Poortvliet en daar kwam uit dat we het wat de opbrengst be treft, niet hoeven te doen. Als ieder een in het dorp bij de drogisterij zou kopen, dan zou er een droge boter ham mee te verdienen zijn. Maar dat is een situatie die je nooit zult berei ken", legt Esther uit. Desondanks zette ze de stap om een drogisterij te beginnen. „Er zit een heel groot so ciaal aspect bij. Als Poortvliet geen drogist meer zou hebben, wordt het voor met name ouderen en mensen die slecht ter been zijn heel moeilijk om aan geneesmiddelen te komen. Ze kunnen dan pas minstens vijf ki lometer verderop terecht. Die reden was voor ons belangrijker dan het geld. Een fulltime drogisterij is hier niet meer rendabel. Het is dan ook een gok om zoiets te beginnen. We mogen zeker het eerste jaar al blij zijn als we uit de kosten komen." Het is zeker niet helemaal toevallig dat Esther Langenhuizen besloot een drogisterij te beginnen. Het hing niet alleen samen met het sluiten van Van IJsseldijk. „Ik werk al ne gen jaar in de farmaceutische indus trie. Ik vertegenwoordig een bedrijf en geef aan artsen voorlichting over nieuwe medicijnen en de werking ervan. Zodoende heb ik een goede kennis van alle producten die er op de markt zijn", vertelt de Poortvliet- se. „Toen ik in verwachting was van ons tweede kind, dacht ik dat ik nooit meer terug zou komen in mijn drukke baan. Daarom begon ik aan de drogisterij-opleiding. Destijds had ik al overleg met Van IJsseldijk om zijn zaak over te nemen. Maar dat is er niet van gekomen. Het was voor dhr. Van IJsseldijk een te be langrijke dagbesteding om ermee te stoppen. Ik zei toen dat men contact op mocht nemen als de situatie ooit mocht veranderen. En dat is ook ge beurd, toen dhr. Van IJsseldijk is overleden. Eigenlijk kwam het voor mij helemaal niet zo goed uit. Ik heb het heel druk en goed naar mijn zin in mijn werk." Maar er was een oplossing voor dat probleem. De 39-jarige Hennie Boer uit Poortvliet past inmiddels al weer diverse jaren op de kinderen van de Langenhuizens. „Maar nu allebei de kinderen een hele dag op school zit ten, k\yamen er uren vrij. En toen het zag zitten om in een drogisterij te werken. Zo kwam van het een het ander", legt Esther uit. Daar kwam echter nog wel het een en ander bij kijken. De Poortvlietse moest name lijk eerst nog vergunning krijgen van het ministerie van volksgezond heid. „Eigenlijk zouden wij pas aan het eind van dit jaar aan de beurt zijn. Maar doordat ik via mijn werk veel mensen ken, kon ik de procedu re gelukkig wat versnellen." Boven dien moest de met drogisterijzaken totaal onbekende Hennie Boer nog een opleiding volgen. „We zijn nu eerst bezig met de cursus homeopa thie en ook al met de drogisterij-op leiding die in modules gaat", zegt Hennie. „En het gaat best goed tot nu toe. Al is het allemaal wel weer even een heel geregel. Ik heb ook mijn eigen gezin dat moet blijven draaien. En hoe ga je dat in het vat gieten als je elke morgen in de win kel moet staan? Maar ook dat lukt uiteindelijk allemaal wel." Aan het beginnen van een drogiste rij zijn de nodige regels verbonden. Zo mag er in een straal van drie ki lometer geen concurrentie zijn. De winkel van Van IJsseldijk heeft dan ook nog tot en met morgen (vrijdag) om de spullen kwijt te raken en daarna moet de winkel gesloten zijn, vertelt Esther. De inspectie voor de gezondheidszorg contro leert hierop. Langenhuizen neemt de inventaris van Van IJsseldijk niet over, hoewel de familie dat graag had gezien. „Het is niet eens dat ik niet zou willen, maar ik moet vol doen aan de wettelijke eisen en dat gaat niet met die inventaris. De boorden moeten een bepaalde afme ting hebben en de etalage moet op een bepaalde manier worden inge richt. Aan de verkoop van genees middelen zijn heel wat regeltjes ver bonden." Verkocht Van IJsseldijk naast ge neesmiddelen ook nog allerlei bij artikelen van snoep tot pyjama's, bij Langenhuizen zal dat niet het geval zijn. „De ruimte is beperkt. Boven dien willen we bewust geen artike len verkopen die elders in het dorp bij andere winkels te koop zijn. Zo rijd je elkaar het minst in de wielen. Dat betekent dat bijvoorbeeld maandverband, luiers en dergelijke niet in onze winkel zullen staan. Op zich zijn die zaken wel via ons te bestellen, als klanten daarop staan", legt Esther uit. „De geneesmiddelen zijn voor ongeveer de helft homeo pathisch. Dat heeft te maken met de vraag. Uit onderzoek is gebleken dat gebieden waar de kerkgang gro- ter is, er meer vraag naar homeopa thische geneesmiddelen is. En je moet je aanpassen aan de wensen van je klanten. Sommigen hebben meer vertrouwen in de farmaceuti sche middelen en anderen vinden dat de homeopatische geneesmidde len natuurlijker zijn en minder bij werkingen hebben." Overigens zullen de meeste beken de merken geneesmiddelen niet in de schappen staan bij Langenhui zen. „Dat is bewust gedaan. Er zijn genoeg merkloze artikelen die de zelfde werkzame stoffen hebben (en daar gaat het om), maar die aan zienlijk goedkoper zijn. Vanuit mijn farmaceutische achtergrond kan ik beoordelen welke middelen er goed en niet te duur zijn. Bovendien let ik er ook op dat er geen middelen met schadelijke bijwerkingen zijn. Zo heb ik bijvoorbeeld geen echte aspi rine in het assortiment. Dat komt omdat de werkzame stof acetylsalk cylzuur maagwandperforaties kan veroorzaken. Het zuur tast in ieder geval de maagwand aan. Sommige mensen hebben er weinig of nooit last van, maar anderen kunnen al binnen een week problemen krij gen. De geneesmiddelen die bij ons te krijgen zijn, zijn veilig voor men sen met hartkwalen, diabetes en voor zwangere vrouwen", vertelt Esther. „Mensen zouden kunnen kiezen voor homeopathie omdat ze denken dat je die middelen veiliger in combinaties kunt gebruiken. Maar dat is zeker niet altijd zo. Vraag dat te allen tijde na. Wij ge bruiken middelen van Biover, om dat het een voordelig product is waar meer werkzame stof en min der alcohol in zit dan in bijvoor beeld producten van Vogel. Mensen vragen vaak naar bekende merken omdat dat vertrouwd klinkt, maar wij kunnen naar de werkzame stof fen kijken en dan voordeliger, goed- werkende alternatieven aanbieden. De keuze tussen homeopathische of farmaceutische geneesmiddelen blijft er altijd een van de klant." Het assortiment van de drogisterij zal niet zo breed zijn. Dus geen tien verschillende soorten paracetamol. „Dat komt omdat we geen volledig drogisterijdiploma hebben. Dan word je beperkt in het aantal ge neesmiddelen datje mag voeren. En als je dan toch allerlei soorten ge neesmiddelen wilt hebben, moet je het aantal beperken. De homeopa thische middelen van Vogel zijn na melijk geregistreerd als geneesmid del. Die van Biover niet, terwijl er exact dezelfde werkzame stoffen in zitten. Het zal misschien even wen nen zijn, maar de middelen die we verkopen, zijn beslist goed", aldus Esther Langenhuizen. Naast de ge neesmiddelen zullen er in de drogis terij ook beperkt cadeau-artikelen te koop zijn, en haaraccessoires en make-up.' Een extra service van Langenhuizen is dat mensen die geneesmiddelen nodig hebben, maar er zelf niet om kunnen komen omdat ze ziek zijn, de medicijnen thuis kunnen laten bezorgen. De nieuwe drogisterij is maandag tot en met zaterdag elke morgen van half negen tot half twaalf geopend. Hennie Boer staat het grootste gedeelte van deze da gen achter de balie, terwijl Esther Langenhuizen zelf op zaterdagmor gen in de winkel staat. In noodge vallen kan men (alleen voor zelf zorggeneesmiddelen) ook na slui tingstijd aanbellen bij Markt 23. Om een beetje te bepalen welk as sortiment moet worden gevoerd, heeft Langenhuizen huis-aan-huis een formulier in het dorp rond laten brengen waarop de inwoners hun wensen kenbaar konden maken. „Daar is heel goed op gereageerd. Tien procent ervan is teruggeko men. Maar natuurlijk kan het assor timent in de loop der tijd nog aange past worden." De twee dames zijn behoorlijk gespannen of het gaat lukken met de nieuwe drogisterij. „We zijn er allebei al ziek van ge weest. Maar we hebben er toch best vertrouwen in, al blijft het een gok." In navolging van directeur Hans Smits van Rabobank Nederland heeft ook directeur Jan Harmsen van Rabobank Tholen deze week zijn cij fers over 2000 bekendgemaakt. Met toegenomen provisiebaten ener zijds en teruggedrongen kosten anderzijds steeg de brutowinst van de Thoolse bank vorig jaar met 1 miljoen gulden tot 3.527.000 gulden. Op zich is Harmsen daar blij mee, maar het rendement behoort toch nog niet tot het gemiddelde van de organisatie. „We moeten kijken hoe we nog slimmer met ons fijnmazig kantorennet kunnen omgaan." Op het eerste gezicht lijkt een winst van bmto 3,5 miljoen gulden in strijd met de sluiting van kantoor Scherpe nisse, geeft Harmsen aan. „In tijden van winst moet je tijdig de bakens verzetten. De vaste kosten - onder meer huisvesting - moeten omlaag. Onmiskenbaar zullen nog meer kan toren gesloten worden. Daarvoor ple gen we onderzoek en voeren we ge sprekken met leden. Aangezien steeds meer klanten elektronisch bankieren, neemt de behoefte aan een fijnmazig kantorennet af en wordt meer ge vraagd naar specialistische vestigin gen met een afspraakfunctie." In januari is er in Scherpenisse een le denbijeenkomst geweest, die in de Gouden Leeuw veertien mensen trok. In het algemeen werd met begrip ge reageerd op de sluiting, al waren er ook kritische geluiden. Zitdagen om ouderen instructie te geven voor het bedienen van de geldautomaat heb ben volgens Harmsen goed gewerkt. „Het blijkt heel simpel te zijn. En we houden ook nog een spaarweek in Scherpenisse." Vooral conjunctuurgevoelige provi sies - met name bij effecten (de Rabo bank zag het aantal beleggingsorders spectaculair stijgen) - hebben voor zo'n drie ton aan de winstgroei van de Rabobank Tholen in 2000 bijgedra gen. De rentewinst steeg met vijf ton tot 10.940.000 gulden tegenover 3.818.000 gulden voor provisies. Aan de kostenkant vergde het personeel nog 2,5 ton meer, maar de overige be drijfskosten daalden van 5,2 tot 4,8 miljoen gulden. De balans steeg met 18 miljoen tot 395 miljoen gulden. De kosten van de geldautomaat in Scherpenisse drukken volledig op 2000, terwijl de besparing van de sluiting van het kantoor en de op brengst van de verkoop van de pan den in 2001 vallen. Toch voorziet Harmsen voor 2001 mindere resulta ten. „Als gevolg van voortgaande concurrentie zal de rentemarge verder verkrappen. En de groei aan provisies zal grotendeels teniet worden gedaan door kosten voor invoering van de eu ro en investeringen in de virtuele bank." Volgens Harmsen is het ook heel moeilijk om vacatures in te vul len en dat speelt de Rabobank Tholen eveneens parten. De financieringen aan klanten namen toe van 313 naar 332 miljoen gulden; de spaargelden stegen van 315 naar 326 miljoen gulden. De directeur heeft de cijfers nu al be kendgemaakt - anders gebeurt dat al tijd pas op de ledenvergadering - om dat er commentaar kwam van leden dat de jaarrekening zo laat in het jaar pas verscheen. Ook nu zal dat pas in september zijn, waarop de Rabobank Tholen met voorlopige cijfers alvast een voorschot heeft genomen. Zo is de toevoeging aan de stroppenpot nog niet bekend, evenmin als de belasting afdracht. mogen we bouwen in de bestem mingsplannen Graefnisse (Sint-Phi lipsland), Vroonstede (Sint-Anna land), Welhoek (Oud-Vossemeer) en het vervolg van de Muijepolder (Sint- Maartensdijk). In Stavenisse hebben we ook een plan. Ik ben daarom heel optimistisch gestemd." Ravensteijn erkende wel dat de gemeente gebon den is aan het streekplan van de pro vincie, waarin Tholen als dragende kern is aangewezen. Daar is een veel sterkere groei mogelijk en na Molen hoek staan daarvoor de plannen Wa terfront en Stadszicht op stapel. Ook zijn er groeimogelijkheden op bedrij venterrein Welgelegen. De wethouder noemde het toerisme ook nog als sti mulerende factor voor de leefbaar heid. De grootte van een woonkern zegt ook niet alles, zo bracht Oegema naar voren. Hij trok de conclusie dat grote plaatsen koopkracht verliezen aan kleinere plaatsen. „De herkenbaar heid, de gezelligheid, ondernemers die hun klanten waarderen, dat zijn winstpunten voor kleinere plaatsen." De directeur van MKB Reva felici teerde de ondernemers met het 'hele mooie cadeau' van de gemeente en de Kamer van Koophandel. De lokale overheid neemt met 43.545 gulden het leeuwendeel van de onderzoeks kosten van 60.000 gulden voor haar rekening. De Kamer van Koophandel en de ondernemers betalen samen de rest. „De gemeente heeft het voor touw genomen bij dit onderzoek en dat is fantastisch", zei Oegema. De middenstandsfederatie Tholen blijft met een begeleidingscommissie klankbord voor de onderzoekers. Be halve voorzitter Van Koeveringe zit ten daarin C.M.J. Bal uit Tholen en W.J. Mosselman uit Sint-Annaland. De gemeente is vertegenwoordigd met bedrijvencontactman Kievit en ambtenaar ruimtelijke ordening Van der Lee. De Kamer van Koophandel doet mee met Bart Pouwer (voorma lig bedrijvencontactman van de ge meente Tholen) en het MKB Zeeland spreekt mee via dhr. Van der Linde. JJet detailhandelsonderzoek komt voort uit gesprekken in de stuurgroep Tholen 2005, waarin sinds 1999 ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven praten over verbetering van de leef baarheid in de gemeente. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dhr. Pommé uit Scherpenisse stelde de situatie in Halsteren aan de orde, waar de winkelvoorzieningen in de Dorpsstraat volgens hem voorbeeldig zijn versterkt. Oegema wist echter ook, dat de koopkrachtafvloeiing er vrij groot is naar Bergen op Zoom en Steenbergen. Op Tholen achtte Oege ma alleen instandhouding van de win kelvoorzieningen mogelijk, wanneer dat met vereende krachten gebeurt, dus met medewerking van de ge meente en de woningstichting. „Maar de bakker die vroeger 500 consumen ten nodig had om rendabel te kunnen werken, heeft er nu 3500 nodig. Daar is niets aan te veranderen", aldus Oe gema. Pommé noemde het een sociaal pro bleem voor ouderen, wanneer die niet meer naar de bakker kunnen. Hij zei verder, dat de gemeenteraad goed moet nadenken over verplaatsing van het gemeentehuis. Ook S. Vetjaal vroeg zich af of de plaats van het be stuurscentrum van invloed is op het draagvlak van een bepaalde woon kern. „Uit het onderzoek moet blijken of er invloed is", zei de directeur van MKB Reva. Hij erkende dat er een samenspel no dig is met o.a. de lokale overheid, maar Oegema legde ook duidelijk een verantwoordelijkheid bij de onderne mers, die onder meer met gezamenlij ke inkoop hun positie kunnen verster ken. „De problematiek heeft dus veel meer met de kracht van de onderne mer te maken, maar plaatsen onder de 4000 inwoners hebben het steeds moeilijker om hun winkelvoorzienin gen in stand te houden. Ik betwijfel dan ook, of sommige ondernemers nog wel kunnen investeren. Banken trekken zich met financiering ook te rug als ze geen geloof meer hebben in de toekomst van een bedrijf." H.J. Boers uit Oud-Vossemeer wees erop dat alleen Tholen ruim boven die grens van 4000 inwoners uitkomt. De dorpen zitten er allemaal dik onder. „Laat daarom de groei van Tholen op zijn beloop en geef de kleine kernen een impuls met woningbouw", zo ad viseerde Boers. Wethouder Ravensteijn antwoordde, dat het er qua woningbouw 'erg posi tief' uitziet. „In de kleinere kernen Onder de naam Zanco Mode v/h Gijs is de bekende heren kledingzaak aan de Parade in Bergen op Zoom gisteren her opend in de Kortemeestraat 9- 11, het voormalige pand van FC. de Valk in 't Vierkantje. Ei genaar Henk van der Zande was twaalf jaar bedrijfsleider bij Gijs, maar het bedrijf moest daar het veld ruimen voor het Paradeplan, een grootscheep se reconstructie van de Bergse binnenstad. „Na een periode van bezinning - elders verder gaan of helemaal stoppen - hebben we toch besloten om door te gaan", vertelt Henk van der Zande. „In de Korte meestraat kwam er een pand beschikbaar dat ons geschikt leek en vol enthousiasme zijn mijn vrouw en ik aan het werk gegaan om de oude winkel ruimte op te knappen. Na en kele weken hard werken, is het nu zover." Volgens Henk van der Zande is de collectie en de service zoals vanouds. „Onze nieuwe naam is Zanco Mode v/h Gijs, maar als men liever Gijs blijft zeg gen, vinden wij dat ook goed. Hetzelfde team dat aan de Pa rade werkzaam was, is ook weer in de Kortemeestraat present om waar nodig advie zen te geven. Naast mij zijn dat Friedy Scherpenisse en Joke de Leeuw, die tegen woordig in Tholen woont, en in een later stadium ook weer Manon Kruf. De reacties die we van verschillende kanten op onze vernieuwde aanpak hebben gekregen, zijn hartver warmend en geven ons een steuntje in de rug." Tot en met 17 maart kunt u profiteren van een leuke actie. Voor ieder punt dat u dan met een dobbelsteen gooit, krijgt u 1% korting (minimaal 5 en maximaal 30 Daarnaast is er ieder uur nog een extra ver rassing bij Zanco Mode v/h Gijs in de Kortemeestraat 9-11 te Bergen op Zoom. 7 Advertentie I.M. Hennie Boer links) zullen de Poortvlietenaren het meest in de drogisterij zien. Esther Langenhuizen staat alleen zaterdags in de winkel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11