Digitale media rukken op tussen gedrukte woord in Thoolse bieb Evenementencomité smalstad bezorgd om leefbaarheid van dorp Bij gymvereniging WIK zijn gehandicapten een groep als elke andere Manege in beeld voor bouw kerk Scherpenisse AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Mevr. Van Dijke viert haar 105e verjaardag 't Lamsoortje gesloten voor het publiek Geen tijd om op lastige stapels bouwmateriaal te controleren t Donderdag 8 maart 2001 57e jaargang no. 16 Twee bestuurders onder invloed 'We hebben ervoor gekozen om er niet extra voor te laten betalen Het digitale tijdperk rukt op. Ook de Thoolse openbare bibliotheek gebruikt de nieuwste middelen om de klan ten tegemoet te komen. Op de vestigingen in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk kunnen bezoekers op het internet zoeken en cd-roms raadplegen en meene men. Er vindt een verschuiving plaats van het schriftelij ke naar het digitale. Het gedrukte woord blijft echter de hoofdmoot: „We zien het puur als aanvulling op de col lectie," zegt bibliothecaris Christiane Broekmeijer van de vestiging in de Dalemsestraat in Tholen. Voorleesboek Eendrachtruiters weten van niets De gemeente gaat bekijken of de plek van de manege aan de Langeweg in Scherpenisse geschikt is voor de bouw van een kerk voor de Vrije Hervormde Gemeente van do minee Van der Sleen. Dat zei wethouder W.C. van Kem pen maandagavond in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. De manege, die jaarlijks verhuurd wordt aan de Eendrachtruiters, ligt tussen de toegangsweg naar de voormalige gemeentewerkplaats en de Provincialeweg. Op zijn kop gezet Bliksemactie met pamfletten Het evenementencomité smalstad in Sint-Maartensdijk maakt zich zorgen om de leefbaarheid in het dorp. Het comité is bang dat er steeds meer winkels en instellingen hun deuren sluiten zoals dat in de kleine woonkernen ge beurt. Om het tij te keren wordt de bevolking gevraagd of het nodig is stappen te ondernemen richting de Thool se politiek. Volgende week wordt via een bliksemactie huis-aan-huis een pamflet verspreid. Middenstanders en andere ondernemers zijn betrokken bij de actie. Deze week Spontaniteit kenmerk van de lessen Al een jaar of vijftien organiseert WIK in Sint-Annaland gym lessen voor verstandelijk gehandicapten. Door allerlei omstan digheden is het aantal deelnemers teruggelopen tot een achttal. Graag zou de vereniging dat anders zien en daarom wordt maan dagavond tussen zeven en acht uur een open les georganiseerd. Spontaniteit kenmerkt deze lessen aan verstandelijk gehandicap ten, zegt leidster Anke de Wilde. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Mevr. M.H. van Dijke-Verkerke heeft gisteren in de Schutse te Sint- Annaland haar 105e verjaardag ge vierd. Burgemeester W. Nuis kwam de oudste inwoner van de gemeente Tholen feliciteren. Mevr. Van Dijke is de vierde Thoolse die de hoge leeftijd van 105 jaar heeft bereikt. Mevr. C.W. van Vossen-Rijstenbil uit Sint-Annaland is tot nu toe de oudste geworden met 105 jaar en 226 dagen. J.W. Rijstenbil uit Poortvliet en M.J. Moerland uit Sint-Annaland werden eveneens 105, maar het aantal dagen daarna was minder dan van mevr. Van Vos sen. Zij verbleef destijds ook in de Schutse, evenals Moerland. In het Sint-Annalandse zorgcentrum wo nen momenteel drie mensen die ou der zijn dan honderd jaar. Behalve mevr. Van Dijke zijn dat mevr. H. Rijstenbil-Zeedijk (102) en dhr. M. Theunisse (101). De vierde inwoner van Tholen die ouder is dan een eeuw, mevr. J. de Wilde-Tichem uit Scherpenisse, woont nog zelfstan dig. Zij werd in januari honderd jaar. In de nacht/vroege ochtend van vrij dag op zaterdag heeft de politie twee weggebruikers aangehouden die onder invloed van alcohol ver keerden. Om 2.16 uur werd op de Eeweg in Tholen een 44-jarige bromfietser aangehouden. Hij had 3,8 keer teveel gedronken. De man kreeg een rijverbod van tien uren en een dagvaarding. De politie bracht hem thuis. Rond vier uur zaterdagochtend hield de politie in de Mastgatstraat te Sint-Philipsland een 20-jarige au tomobilist aan. Hij bleek 3,3 keer teveel gedronken te hebben. De po litie vorderde zijn rijbewijs in, legde de man een rijverbod van acht uren op, overhandigde hem een dagvaar ding en bracht de automobilist ook nog thuis. De kinderboerderij in Sint-Maar tensdijk is sinds vrijdagochtend ge sloten voor het publiek als voorzorg tegen besmetting van mond- en klauwzeer. Vrijdagochtend heeft het bestuur van de stichting kinderboer- derij/heemtuin 't Lamsoortje het toegangshek dicht gedaan op drin gend advies van het ministerie van landbouw, natuurbehoud en visserij. Op de kinderboerderij lopen vier schapen, zes geiten, een dwergkoe en een hangbuikzwijn. Al deze die ren zijn evenhoevig en lopen kans om besmet te raken, zo legt secreta ris J.A. Schaart van 't Lamsoortje uit. „Die dieren moeten natuurlijk wel gevoed en verzorgd worden. De me dewerkers van het Gors doen dat en trekken bij aankomst werkkleding aan en laarzen. Als ze weggaan trekken ze die weer uit. Daarom hoeft er geen bak te staan met des infecterende vloeistof. We hebben nog geprobeerd om de dieren te la ten inenten, maar de entstof is niet voorradig." Aan het hek bij de ingang hangt een bord dat het publiek erop wijst dat de kinderboerderij tot nader order gesloten is. „We wachten op bericht van het ministerie. Zolang blijft het hek dicht. Jammer voor de bezoe kers, maar we willen voorkomen dat mensen zeggen dat de stichting de zaak niet serieus neemt." De gemeente heeft geen tijd om te controleren of aannemers hun bouwmateriaal deugdelijk neerzet ten op parkeerstroken of op straat. Dat zei ambtenaar W.A. Blaas maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling op een vraag van M.A.J. van der Linde (PvdA). Die wilde weten of aanne mers hun bouwmateriaal op eigen houtje plaatsen of dat er voorwaar den door de gemeente aan zijn ver bonden. Volgens het raadslid ligt het bouw materiaal soms maanden op de zelfde plek. Hij noemde als voor beeld de Contr' Escarpe en voorheen de Prins Bernhardstraat in Tholen. Blaas legde uit dat er 'voor bepaal de situaties' vergunning wordt ver leend, maar gaf toe dat het ook vaak voorkomt dat de aannemers hun spullen 'zomaar' op parkeer vakken plaatsen. „Controle is ei genlijk gewenst, maar we hebben er geen tijd voor." Volgens bibliothecaris Christiane Broekmeijer van de openbare bibliotheek in Tholen neemt het gebruik van cd-roms toe. Verdeeld over de drie vestigingen zijn er nu zo'n 300 cd-roms be schikbaar. Vooral de jeugd maakt er veelvuldig gebruik van. In het be leidsplan van de stichting 2000- 2002 staat te lezen dat op het ge bied van de audiovisuele en informatieve media het aantal uitle ningen van cd-roms fors verhoogd zal worden. Tot 300 procent ten op zichte van het huidige uitleenni veau. Het budget voor het aan schaffen van cd-roms beslaat nu al 9 procent van het totale aankoopbe leid. Het bestuur van de bibliotheek streeft ernaar om kinderen die achterstand oplopen in het onder wijs te steunen en het klassenbe- zoek te bevorderen voor jongeren tot 17 jaar. Deze doelgroep kan gratis gebruik maken van de dien sten van de bibliotheek. Op 1 ja nuari vorig jaar waren er 6426 le den onder de 18 jaar. Dat is 48,8 procent van het totaal aantal Thoolse jongeren. De jeugd be zoekt vooral de filialen, zo blijkt uit de cijfers. In de uitleenposten in Scherpenisse, Stavenisse, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland zijn er relatief minder jeugdleden. De vestiging in Sint-Maartensdijk springt er met 84 procent jeugdleden uit ten opzichte van Sint-Annaland met 57 procent en Tholen met 56 pro cent. Hoe is de praktijk van de uitleen van cd-roms op Tholen? En wat is de toekomst van de digitale me dia? In het filiaal in Tholen zijn de kaarten voor de jongste jeugd met de titels en een korte omschrijving van de cd-roms in een speciale kist te vinden op de jeugdafdeling. Voor de wat oudere jeugd en de volwassenen staan de kaarten ge woon tussen de boeken in de rek ken. In feite liggen ze op hun kant, want ze zijn te groot om rechtop te zetten. Daardoor steken ze wat uit en zijn ze makkelijk te vinden. Om te weten wat er op staat, moet de bezoeker de kaart uit het rek halen. Even anders dan met een scheef hoofd een titel op de rug van een boek lezen. Wie een cd-rom wil lenen, neemt de kaart mee naar de balie en vraagt daar naar het origineel dat apart verpakt in een kast wordt bewaard (net als in een muziekwinkel met cd's of in een videotheek). De cd-rom zit in een forse doos die het midden houdt tussen een uit de kluiten gewassen voorlees boek en een videoband. Meestal zit er een handleiding bij om de cd-rom te installeren. Maar vol gens mevrouw Broekmeijer weten de meeste klanten wel hoe dat moet. „Vooral de jeugd is er erg handig in." Het rom in cd-rom is een afkor ting van het Engelse read only me mory, de compact disc is in deze vorm een medium dat heel veel in formatie kan opslaan en weerge ven. Dat weergeven kan tekst zijn met of zonder plaatjes, muziek of spelletjes. „Wij hebben alleen in formatieve en educatieve cd-roms aangeschaft en geen spelletjes. In 1997 zijn we met enkele cd-roms begonnen. Nu is het uitgebreid naar 300 voor de hele stichting." Een greep uit de digitale collectie: Rijbewijs, typecursus, lexicon klassieke muziek, Als zwanger worden niet vanzelf gaat, postze gelcatalogus, filmencyclopedie, ruimtevaart, routeplanner Bene lux, Prisma spelenderwijs Frans, Wegwijs in internet, Vulkanen (zeer geliefd bij de basisschool leerlingen), Eurotrainer (een re kenprogramma). En allemaal te leen voor drie weken. En zonder dat het de lener meer geld kost. „We hebben er voor gekozen om er niet extra voor te laten betalen. We zien het als een vervanging van de gedrukte media. Het is een dienstverlening aan de klant. In het abonnement moet alles be schikbaar zijn. Er zijn andere bi bliotheken die er wel geld voor vragen, maar wij vinden dat klan tonvriendelijk." In de jaren tachtig blies de open bare bibliotheek het uitlenen van muziekcd's af. Leden moesten er extra voor betalen. Dat was voor dat Broekmeijer bij deze biblio theek in dienst kwam, maar ze weet dat het verliesgevend was. „Cd's worden door de mensen zelf veel gemakkelijker gekocht. En het kost voor een bibliotheek te veel moeite om de collectie aan te passen. Dat gaat te snel." Vooral onder de jeugd vinden de cd-roms veel aftrek, zegt ze. Zelfs zo dat er bepaalde jongeren zijn die alleen maar cd-roms komen halen en de gedrukte media laten staan. Dat er tegenwoordig ook veelvuldig thuis cd's gekopieerd worden via een brander is Broek meijer bekend. Het gaat dan voor namelijk om muziek - die nog steeds via het internet gedownload kan worden -, maar de bibliothe caris moet te geven dat ze daar geen controle over heeft. „Als ze hier de deur uit zijn, weten wij niet wat er mee gebeurt. Maar schrijf daar maar niks over op." ZIE VERDER PAGINA 5 SGP-raadslid P.W.J. Hoek informeer de naar de gang van zaken. Hij wees erop dat het lang duurt voordat er iets van de grond komt. Hoek herinnerde eraan dat er in juni een gesprek is ge weest tussen de gemeente en de ker kenraad. En dat er half oktober door de kerkenraad een brief is geschreven naar het college met het verzoek om te onderzoeken of de manege een ge schikt terrein is voor kerkbouw. De bestemming van de grond zou er voor gewijzigd moeten worden. „Er is nog geen reactie geweest van het college. Wat is er aan de hand? Zijn er grote problemen? Wanneer krijgt de kerkenraad antwoord?" Wethouder W.C. van Kempen was enigzins in zijn wiek geschoten. Hij vindt dat de bal bij de kerkenraad ligt. Als die wil weten hoe de stand van zaken is, moet ze maar contact met hem opnemen, zo liet hij weten. „Het verwondert mij dat men mij niet belt. Er ligt een aantal vragen van de kerk. Die hebben met het Holland Huis te maken. Wat de manege be treft, bekijken we of het bestem mingsplan gewijzigd zou kunnen worden. Maar er wordt ook nog naar andere plekken dan de manege geke ken." Hoek vroeg de wethouder of hij con tact op wilde nemen met de kerken raad, maar Van Kempen wars dat niet van plan. „Er zijn een aantal zaken die gewoon meer tijd vragen. Er is in november een uitvoerig onderhoud geweest. Ik ben pas twee weken op vakantie geweest, ik ben nu inmid dels al weer twee weken thuis, maar ik heb nog geen telefoontje gehad." De manege wordt gehuurd door de landelijke rijvereniging en ponyclub de Eendrachtruiters. Voorzitter D. Vermaas weet niets van het plan. „We huurden het lapje grond al toen de drogerij van L.A.M. Elenbaas er nog zat. Toen de gemeente de grond kocht, gingen we het van de gemeen te huren. We betalen jaarlijks huur. Ook voor dit jaar is de huur betaald." In de zomer wordt er twee tot drie keer per week lesgegeven in de bak van 25 bij 50 meter. Onlangs werden de bomen en de struiken langs de manege weggehaald en het talud af gevlakt voor de in aanbouw zijnde scholen. „De omheining van de ma nege ligt tegen de vlakte. De gemeen te heeft alles op zijn kop gezet. Het is heel slecht opgeleverd. Zo willen wij het niet aanvaarden." Voorzitter J. de Feijter van het even- mentencomité zegt dat de zorgen om de leefbaarheid vooral worden ver oorzaakt door wat er in de andere dor pen plaatsvindt. „We zijn afgegaan op wat er in de kleine dorpen gebeurt. Die leveren steeds meer in. Vorige week sloot de Rabobank in Scherpe nisse, vorig jaar ging de slager daar ook al weg en is er een supermarkt gesloten. In Stavenisse wordt geen brood meer gebakken. Dat is een ver arming. We zijn bang dat wat in de kleine kernen gaande is, hier ook kan plaatsvinden. De ABN-bank op de Haven is hier nog niet zo lang geleden gesloten. Het centrum voor werk en inkomen dreigde dicht te gaan, maar is voorlopig nog twee jaar open. Daar maken we ons zorgen over." De voorzitter noemt 'het proces van schaalvergroting' dat zich op vele ter reinen in onze samenleving voltrekt als hoofdoorzaak voor het verdwijnen van voorzieningen. Als voorbeeld noemt hij onder meer de herindelin gen van gemeenten. Maar heeft een mogelijke verplaatsing van het ge meentehuis hier niets mee te maken? „Ik ken geen gerucht of bericht dat het gemeentehuis hier weg gaat. Dat is niet de reden voor deze actie." ZIE VERDER PAGINA 5 Majoor Bosshardt boeit leden van Wees een Zegen in Oud-Vossemeer Basblazer Ko Slager al 55 jaar een voorbeeldig muzikant bij Accelerando Leon de Jonge opent Tholens eerste motorzaak in voormalige aardappelloods EN VERDER... Oud schakelstation in Tholen mag niet tegen de vlakte FNV bondgenoten huldigt 36 jubilarissen en kiest M. Poot als nieuwe voorzitter Grote drukte bij cyberbuzz over internet via de kabel Thoolse bedrijven willen uit gemeentelijke kaartenbak langdurig werklozen putten Tholense Boys boekt zwaar bevochten gelijkspel TIJD IS DE RUITER DIE DE JEUGD VERWOEST Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De Zeeuwse Sportraad nam destijds het initiatief voor het gymuur voor verstandelijk gehandicapten. De provincie, en later de gemeente, subsidieerde de vereniging en ook het vervoer van de deelnemers van en naar De Wellevaete wordt vergoed. Van een aan tal deelnemers die al jaren meedoen, heeft WIK-voorzitter Peter Moerland de vorde ringen kunnen waarnemen: „Hun motoriek is sterk verbeterd." Volgens hem zijn de verstandelijk gehandicapten volledig geïntegreerd binnen de vereniging, gaan mee met uitstapjes e.d. „Onze leden gaan er spontaan mee om. Voor ons is het gewoon een groep net als de 50-plussers, de kleuters, of noem maar op." Anke de Wilde geeft nu een jaar of vier leiding aan de groep en wordt beurtelings ge assisteerd door Marjan Dusink en Petra Hommel. Ze legt uit dat de lessen een bijzon dere aanpak vergen. Er wordt veel gewerkt met muziek en klein materiaal. „Met ten nisrackets en balletjes kun je al geweldig veel doen", zegt de leidster, die een opleiding volgde in - toen nog - de zwakzinnigenverpleging en in verband met deze gymlessen regelmatig naar cursussen gaat. Vaak ook wordt er geïmproviseerd. Vooral de spontaniteit van de deelnemers maakt het werk leuk om te doen, aldus Anke de Wilde. Maandagavond zijn verstandelijk gehandicapten uit alle Thoolse woonkernen welkom, maar ook hun ouders of begeleiders. Zie verder pagina 11. Met een kleurig soort parachute doet de groep verstandelijk gehandicapten bij WIK een spel in de zaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1