Provincie Zeeland UV, ff Zeeuws als regionale taal Elk jaar opruimen restanten vuurwerk 3 11 Brede deskundigheid onder één dak.. Cultuurhistorische reeks KAPTEIN Remmersff aal Accountants ADMINISTRATIEKANTOOR NOORD-ZEELAND Schipper Accountants Tholen kiest voor Zeeuwse ombudsman Markt 8-10 4691 BX Tholen tel. 602425 fax 603452 i Omzet van de Wereldwinkel stijgt 20 procent Open avond in creatief centrum J. I. Slager AA J.M. Zoeteweij-van Gorsel Donderdag 8 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, mr. 10/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Vergadering Statencommissie Algemeen bestuur Gedeputeerde Staten hebben staatssecretaris De Vries verzocht het Zeeuws te erkennen als regionale taal zoals beschreven in het Europees Handvest voor Regionale Talen en Talen van Minderheden. Een extra steun in de rug is wellicht het feit dat 2001 te boek staat als 'Europees jaar van de Talen'. Nachtelijke stremming Zeelandbrug In beroep Nieuwsbrieven De gemeente gaat elk jaar de restanten vuurwerk op ruimen. Een meerderheid van de commissie gemeen telijke ontwikkeling is daar voor. Het kost ruim 7000 gulden. Wel was er in de jongste vergadering diseüs- sie over het moment waar op de troep moet worden opgeruimd; op nieuwjaars dag of op 2 januari. De SGP is tegen. SGP is tegen vegen door gemeente ADMINISTRATIEKANTOOR SLAGER voor het verzorgen van uw administratie, jaarrekening en belastingaangiften GOEDEGEBUURE ADMINISTRATIES w.a. donken !&®0si8ttBirag]aM®®Gnir ADVIESBUREAU BELASTINGAANGIFTEN Verzorgen van: belastingaangiften financieringen hypotheken pensioenen verzekeringen Administratiekantoor VRIEND ^^EILBURG accountants, belasting- en bedrijfsadviseurs Polderhuis boekhoudingen loonadministraties belastingaangiften Administratiekantoor ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS De opzet van de cultuurhistorische reeks is om een overzicht te geven van de geschiedenis van Zeeland. In 1993 is het eerste deel versche nen en inmiddels zijn negen titels verschenen. De reeks is nog niet ten einde. Momenteel wordt gewerkt aan het tweede deel over kleine monumenten. Voor de komende jaren zijn er nog genoeg onderwerpen om de reeks aan te vullen zoals de ontwikkeling van de Zeeuwse ste den, Zeeuwse kunstenaars, de Zeeuwse bevolking door de eeuwen heen. Het succes van de uitgaven heeft ertoe geleid dat er herdrukken komen van 'De Romeinen in Zeeland', 'Versterckt Zeeland', 'Zilt en Zoet' en 'Zeeuwen tegen het water'. Dit jaar verschijnt ook nog een volledig herziene versie van 'Karolingische burchten in Zeeland' onder een nieu we titel. De herdrukken worden uitgebracht met harde kaft. De prijs van de boekjes in deze serie blijft 7,50. Natuurhistorische reeks Vorig jaar is de eerste uitgave verschenen van de natuurhistorische reeks. Het is de bedoeling dat in deze reeks ook elk jaar een deel ver schijnt. Onderwerpen voor deze reeks moeten worden gezocht in de verschillende typen landschappen, de getijdenstromen, voormalige zeearmen, polders en kleine landschapselementen. De natuurontwikke lingsprojecten zullen waar mogelijk worden ingepast. Momenteel wordt gewerkt aan een deel over de Deltawateren. De delen binnen deze reeks zijn in kleurendruk en kosten 12,50. De uitgaven van de cultuur- en natuurhistorische reeks zijn verkrijgbaar bij de boekhandel of bij het Informatiecentrum van de provincie Zee land (zie elders in deze rubriek). Op 16 maart is er een extra vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. De vergadering begint om 9.30 uur, is open baar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. Aan het begin van de vergade ring is er spreekrecht voor het publiek. Op de agenda staan onder andere de volgende punten: Rapportage 'Calamiteiten- aanpak in de provincie Zeeland beter af met een veerkrachtstrategie'; instellen provinciale reken kamer; bestuurlijke samenstelling waterschappen. De volledige agenda en bijbe horende stukken liggen ter inzage bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118- 631400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De agenda en bijbehorende stukken zijn ook te raadplegen via de website van de provin cie, www.zeeland.nl. Openbaar taalgebruik: Peter Dieleman ziengt in t Zêêuws. De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 maart gestremd. De brug is van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de morgen niet beschikbaar. Een aantal voegovergangen wordt aangepast en de laagwerker die aan de Schouwse kant wordt gebruikt, moet worden verplaatst met een mobiele kraan. Tijdens de stremmingen is het wegverkeer aangewezen op de weg over de stormvloedkering. Via borden wordt het verkeer naar die route verwezen. Alleen hulpdiensten kunnen in spoedeisende gevallen worden doorgelaten. In verband met ongunstige weersomstandigheden kan het werk worden uitgesteld. Regionale talen kunnen officiële erkenning krijgen, zo is gebleken uit de erkenning van het Neder- saksich en Limburgs. GS hebben recent een verzoek tot erkenning van het Zeeuws als regionale taal ingediend bij Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijk relaties, drs. G.M. de Vries. Onder Zeeuws wordt pragma tisch verstaan de regionale ge sproken taal in diverse varianten, zowel in Zeeland als op Goeree- Overflakkee. Het erkennen van Zeeuws als regionale taal bete kent niet dat er een vorm van Al gemeen Beschaafd Zeeuws moet komen. De erkenning van het Zeeuws in al z'n varianten is be doeld als vorm van behoud van culturele verscheidenheid in Nederland. Europees Handvest Het Europees Handvest voor Regionale Talen of Talen van Minderheden is door Nederland in 1993 ondertekend. Het handvest gaat er vanuit dat de bescherming van historische regionale talen bijdraagt aan de culturele rijkdom en tradities in Europa. Het spreken van de eigen taal wordt gezien als een onver vreemdbaar burgerrecht wat ove rigens niet ten koste mag gaan van de officiële landstaal. De argumenten die voor erken ning van het Limburgs en Neder- saksich zijn gebruikt kunnen vol gens Gedeputeerde Staten ook van toepassing worden ver klaard als het gaat om het Zeeuws. Hoofdcriteria erkenning In het handvest worden criteria aangegeven waaraan een regio nale taal moet voldoen. Daarin staat onder meer dat de regiona le taal geen dialect van het Nederlands mag zijn. Aangetoond moet worden dat de taal duidelijk verschilt van het Nederlands en bij de historische ontwikkeling van de landstaal een afzijdige positie moet hebben ingenomen. Geen eenvoudige zaak derhalve. Andere voorwaarden zijn een breed draagvlak en prominent aanwezig zijn in meerdere aspec ten in het openbare leven. De regionale taal moet ook door een belangrijk deel van de bevolking en in alle leeftijdsklassen, dage lijks gebruikt worden. Historie Vanaf het begin van de zestiende eeuw zijn er bewijzen van ge schreven Zeeuws. Van de zeven tiende eeuwse dichter Jacob Cats is bekend dat hij zowel in het Zeeuws als in het Nederlands gedichten schreef. Zeeuws was in de achttiende eeuw zelfs voer taal in verschillende overzeese gebiedsdelen. Na die tijd ontwik kelt zich de moderne Zeeuwse literatuur. Zeeuws spreken Uit een onderzoek van Geert Driessen en Virgie Withagen is gebleken dat op basisscholen in Zeeland bijna 15 van de kinde ren en 31 van de ouders een dialect spreekt dat behoort tot de regionale taal, i.e. het Zeeuws. De scholen op Goeree- Overflakkee werden niet in dat onderzoek betrokken. Bij lokale overheden wordt in commissie vergaderingen Zeeuws gespro ken als dat niet leidt tot 'buiten sluiting' van personen die de taal niet beheersen. Andere voorbeelden van open baar Zeeuws taalgebruik zijn tijd schriften, theaterstukken, kerk diensten, radioprogramma's, pop muziek en film. Aanvraag Naar de mening van GS voldoet het Zeeuws als regionale taal naar de letter en geest van het handvest aan de bepalingen die daarin gesteld zijn.'De vergelij king met andere reeds erkende regionale talen is belangrijk omdat daar de aanknopings punten voor erkenning te vinden zijn. De aanvraag voor de erkenning van het Zeeuws als regionale taal is op bestelling verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Op dinsdag 13 maart, aanvang 15.30, is er een zitting van de Hoorcommissie bestemmings plannen. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het ge bouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. De heer T. Aernouds te Aardenburg en natuurvereniging 'Duumke te Oostburg zijn uitgenodigd om hun bedenkingen tegen het bestem mingsplan "Beschermd Dorps gezicht St. Anna ter Muiden" toe te lichten. De gemeente Oost burg is eveneens uitgenodigd om te reageren op de ingebrachte bedenkingen. Het bestemmingsplan is aan de orde geweest in de Subcommis sie voor de gemeentelijke plan vorming. Deze heeft negatief geadviseerd aan Gedeputeerde Staten (GS). Voordat GS een be sluit neemt wordt de gemeente Oostburg in de gelegenheid ge steld te reageren op het advies. De nieuwsbrief Delta InZicht geeft informatie over de stand van zaken rondom het project Integrale visie Deltawateren. De visie is een initiatief van de pro vincie Zeeland. Tot nu toe is er per Deltawater een beleidsnota gemaakt. De integrale visie moet een beeld geven voor het hele gebied: Ooster- en Wester- schelde, Veerse Meer, Kram- mer, Volkerak, Zoommeer, - Markizaat, Grevelingen, Haring vliet, Hollandsch Diep en Voor delta. Bij de totstandkoming van de visie werken de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland samen. In het eerste nummer wordt verslag gedaan van het symposium Delta inZicht wat begin december 2000 werd gehouden. Verder wordt de samenstelling van de stuur- en projectgroep uit de doeken ge daan en wordt verslag gedaan van de kennismakingsbijeen komst. Wie belangstelling heeft voor dit nummer of een gratis abonne ment wH, kan contact opnemen met het informatiecentrum van de Provincie Zeeland. Milieutijdingen In nummer 67 van Milieutijdingen doet Robert van Dierendonck een boekje open over zijn werk als archeoloog en de archeolo gie in het algemeen. Het onder zoek naar organische groei (dat is het uitbreiden van een dorp of stad naar behoefte van bewo ners) wordt in dit nummer extra belicht. Verder wordt aandacht besteed aan de verplaatsing van camping Moens, Walcheren 2000+,-Minas en Middelen Meester, inrichting van het baggerdepot Koegorspolder, het Jaarprogramma Ruimte, Milieu en Water en het symposium Delta InZicht. Dit nummer van milieutijdingen en/of een gratis abonnement kan worden aangevraagd bij het informatiecentrum van de provin cie Zeeland. Het beleid is erop gericht gevaarlijk vuurwerk (dat niet is afgegaan) zo snel mogelijk op te ruimen. Dat ge beurt op nieuwjaarsdag. De rest wordt de volgende dag van de stra ten en pleinen geveegd door perso neel van de buitendienst en jonge ren die een werkstraf opgelegd hebben gekregen. Maar A.L. Piet (CU) en E. Frigge-Hogesteeger (WD) vinden dat de jongeren op 1 januari aan het werk gezet moeten worden. Dan voelen ze het beste wat ze misdaan hebben, zo rede- neerden ze. J.P. Bout (CDA) was het daar niet mee eens. Hij vond dat de jongeren op 1 januari naar de kerk moeten kunnen of familie bezoeken. Hij wees erop dat het vegen op 1 janu ari gezien moet worden als over werk voor het gemeentepersoneel en dat dit extra kosten meebrengt. Op 2 januari werkt het personeel toch al. J.C. Koopman (SGP) was het niet eens met het college. Degene die rommel maakt, moet het ook maar opruimen, zo zei hij. „Leg de ver antwoordelijkheid bij de mensen zelf. De jongeren liggen in bed te slapen en een ander ruimt hun rom mel op. Dat stuit me tegen de borst." M.A.J. van der Linde (PvdA) stelde dat de 'werkelijkheid anders is.' „Het gaat om de veiligheid van on ze kinderen. Inspectie is noodzake lijk en misschien zijn er ook wel clubjes of verenigingen die met het vegen wat bij willen verdienen." Wethouder K.A. Heijboer voorzag wel enige problemen bij het oprui men van alle restanten op 1 januari. Het personeel van de buitendienst zal zich er niet zomaar vrijwillig voor aanmelden, zo vermoedt hij. „En ik weet ook niet of we het bu reau Halt kunnen verplichten om op 1 januari te gaan werken." Tegen zijn partijgenoot Koopman zei de wethouder dat de gemeente elk jaar een dringend verzoek in Tholenderwijs doet 'aan de gehele bevolking' om de troep op te rui men. „Maar er blijft steeds wat over. Daar zijn wij verantwoordelijk voor." Tholenaren die in de toekomst een klacht hebben over een bestuursor gaan van de gemeente, kunnen terecht bij de Zeeuwse Ombudsman. Het ge meentebestuur wil aansluiten bij deze onafhankelijke instantie die door de gezamenlijke gemeenten in onze pro vincie in het leven wordt geroepen.B. en w. denken dat zo'n regionaal klachtenbureau voordelen heeft bo ven de nationale ombudsman. Zo zou de drempel om deze in te schakelen, voor burgers lager liggen. En zou een Zeeuwse ombudsman goedkoper zijn dan zijn landelijke evenknie. Beide instanties brengen 1898 gulden in re kening voor het afhandelen van een ingediende klacht. De nationale om budsman doet dat ook als blijkt dat hij niet bevoegd is om de klacht te be handelen. Maar de Zeeuwse presen teert de betreffende gemeente in zo'n geval een nota van slechts vijf tien tjes. Wél moet Tholen bij aansluiting eenmalig 9000 gulden betalen en ver volgens ieder jaar een dubbeltje pei inwoner (is 2400 gulden). Hoeveel klachten bij de ombudsman er te verwachten zijn, is koffiedik kij ken. Tot nu toe lag het aantal klachten niet hoog, schrijven b. en w. aan de commissie algemeen bestuur en wel zijn. Ze zetten in op vijf, omdat er in de begroting toch een bepaald bedrag opzij gezet moet worden. De verhuizing van de Wereldwinkel naar de Bakstraat in Tholen heeft de omzet doen stijgen. In de verhuis- maand november was dat explosief met een toename van 120 procent. Te verklaren door de festiveiten rond de opening en de drukke periode voor de feestdagen. Toch bleef de stijging in de verkoop van artikelen voortduren en ligt nu gemiddeld op 20 procent. Voorzitter M. van Liere is zeer con tent met de verkoopcijfers. „Het is heel goed gegaan. We hadden gere kend op 10 tot 25 procent omzetstij ging in de Bakstraat. Dat halen we." Van Liere treedt vrijdagavond af tij dens de algemene jaarvergadering die gehouden wordt in de Wereldwinkel. Hij was vijf jaar voorzitter. Tijdens de avond zal ook de eerste 10 procent certificaathouders van de actie 100 maal 100 getrokken worden. Zij krij gen hun 100 piek terug. Ook die actie is een succes zegt Van Liere. „We hebben meer dan 100 mensen bereid gevonden die 100 gulden wilden ge ven voor een certificaat van tien jaar. Daarvan zijn er echter 16 die het be drag als schenking hebben gedaan. Die doen niet mee aan de actie." Dat van Liere opstapt, heeft verschil lende oorzaken. „Vijf jaar geleden heb ik een beleidsplan opgesteld. Een groot deel daarvan is uitgevoerd. Het is goed dat er weer eens iemand met een andere insteek komt. Ik heb het op mijn werk ook drukker gekregen en ik zit ook nog in de werkgroep Au- vergnepolder. Dat kost ook veel tijd." Een opvolger is er echter nog niet. De vergadering begint om acht uur. Creatief Centrum Halsteren houdt vrijdag 16 maart een open avond in de Wittenhorst te Halsteren. Tussen 18.30 en 22.00 uur kan men kenni smaken met de cursussen die et worden gegeven: Engels, Frans. Spaans, tekenen, schilderen, boetse ren, pottenbakken, pergamano, quil ten en bloemschikken. Kinderen kunnen tot acht uur knutselen in hel handenarbeidlokaal. Er worden werkstukken tentoongesteld en et worden demonstraties gegeven. Actie Rijks. Regionale scholenge meenschap 't Rijks geeft morgen (vrijdag) tijdens een schoolfeest de opbrengst van 60.000 gulden van een sponsorloop aan het vakantieverblijf voor zieke kinderen Villa Pardoes V Poststraat 2 4696 BB Stavenisse Tel. 0166-697010 Fax 0166-697024 AANGESLOTEN BIJ HET NOAB Deestraat 2 4693 CH Poortvliet Tel. 0166 - 612347 Voor o.a. deskundige verzorging van boekhoudingen en belastingaangiften Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 0166 - 66 29 79 Telefax 0166 -66 30 17 E-mail adres: info@donken.nl voor www.donken.nl Kalisbuurt 1 Postbus 14698 ZG Oud-Vossemeer Telefoon: 0166-672403 Telefax: 0166-672955 Hogeweg 9 4693 RJ POORTVLIET Tel. 0166-612641 £JL ACCOUNTANTSKANTOOR - BELASTINGADVISEURS Begeleiding en advisering van ondernemingen en particulieren. Opstellen jaarstukken, controlewerkzaamhe den, verzorging administraties van onderne- mingen. Verzorging van aangifte inkomstenbelasting. Noordsingel 12, 4611 SE Bergen op Zoom telefoon 0164-241352, fax 0164-257516 AA ACCOUNTANT Onder de Linden 7 - 4695 BV Sint-Maartensdijk Tel. 0166-662469 Fax. 0166-664308 E-mail: sintmaartensdijk@remmerswaal.nl Wilhelminastraat 4, 4675 BT Sint-Philipsland Tel. 0167 - 577578 b.g.g. 0167 - 572354 Molenvlietsestraat 5, 4691 BT Tholen Tel. 0166-602152 Watervliethof 17 4691 LD Tholen Tel. 0166-602915 Fax 0166-602589 Verzorging van: - boekhoudingen - belastingzaken - leningen/hypotheken - verzekeringen Waar persoonlijke service nog werkelijkheid is

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 17